Nieuws- ?tt fldwrtentKblad Zeeland. Antirevolutionair voor FEUILLETON. Uit de Pers. Binnenland. No. 1310. Woensdag 15 Maart 1916- 13" Jaargang. Uit jonge Jaren. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,—. Franco ^Men^abonneerf^ch "bij ^Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag» en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LHTTÓOIJ Az. te TER NEUZEN. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE RED AC 1 IE; =^PNTRN EN ADVERTENT1ËN TE BEZORGEN BIJ DEN ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver* tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. UITGEVER. Alle stukken voor de redactie be stemd, te zenden aan den l itgever, Vlooswijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermel ding: „Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. V Schiermonnikoog. Met hartelijken dank ontvangen: van .T. D' 10,vormende met liet vroeger verant woorde een bedrag van f 179,70. Gaarne aanbevolen. V Van veel belang. Ongetwijfeld heeft het woord, door Di. Kuyper in „De Standaard' gesproken, met betrekking tot onze organisatie, de warme instemming van ieder, wien het welzijn onzer partij ter harte gaat. Dat er iets, dat er veel aan doelmatige samenwerking hapert, moet ieder wel opvallen. Reeds vroeger merkten we op, dat, hoe hooge bezieling er vaak van onze Deputaten- vergadering uitging, toch de tilden allengs zoodanig verandeid waren, dat er geen sprake van kon vallen, om in een samenzijn van enkele uren onderwerpen van zeer belangrijen aard te behandelen en tot beslissing te brengen. Het verblijdt ons, dat Dr. Kuyper met nadruk herhaalt, waarop hij reeds vroeger aandrong n.l., dat „we van alle oppervlakkigheid at moeten". We mogen hopen, dat eerlang onze orgam satie grondig herzien zal worden. In de driestar„Te lang onopgelost ge bleven" lezen we „Vooral waar 't vraagstukken geldt die met liet heilige in onmiddellijke aanraking komen, is onder mannen, die uit gelijke religieuse beginselen leven, geen duurzame duïteit t) van meening bestaanbaar. En deed zich zulks toch voor, zoo zou het ernstig de vraag zijn, of beide wel in één zelfde partij saam thins hoorden. Reeds voor lang had daarom onze partij een zoo gewichtig vraagstuk als den eed officieel aan de orde moeten stellen. We hadden de meest religieuse en helderste denkers en beseffers moeten vereenigen, om de argumenten voor en tegen na te gaan en tegenover elkander te wegen. We hadden liet rapport van zulk een Commissie aan een klasse-advies uit de Juristen, en aan een klasse-advies uit de Theologen om raad moeten overhandigen. En we hadden niet mogen rusten, eer ten slotte 1) Tweeheid. heel onze partij, alles wel gewikt en gewogen, haar besliste keuze had gedaan. Zooals 't thans liep, nam t een gang, die tegen de organisatie van onze partij pleit. Vandaar de zoo sterke behoefte die reeds sinds 1908 zich uitte, om in onze organisatie de zoo gewenschte verbetering te brengen. Er moet meer dan tot dusver partij ge trokken van de talenten, die onder ons °PHet instinctief besef van heel onze partij moet het orgaan erlangen om zich te uiten. En wat ook niet langer zal kunnen uit blijvenOnze Deputatenvergaderingen zullen niét langer in zes uur kunnen afloopen. Is het noodig, dan moeten ze desnoods voor twee, ja voor drie volle dagen bijeen komen. Van alle oppervlakkigheid moeten we at Buiten kijf is óók dat gerezen misverstand, bij deugdelijke organisatie, véél spoediger uit den weg geruimd, bezwaren ordelijker ojige- lost kunnen worden zelfs kan een goede or ganisatie veel misverstand voorkomen worden. Orgnnisatie is wel niet alles, maar is voor het samenleven toch véél. Drie kostbare jaren verknoeid dat is het eenig passend opschrift, dat mag prijken boven het hoofdstuk Sociale verzekering in de his torie van het Kabinet-Cort van der Linden. van f Juffrouw Van der Steen zag wel, dat die twee daar zoo eensgezind bezig waren, zooals trouwens bijna altijd het geval was en ze gunde dat Berthus van harte ze wist wel, hoe de twee anderen hom nooit aantrokken en al zorgde Pietje er wel zoo veel mogelijk voor, dat haar bijzonderste liefelijkheden aan Bertus' adres niet in moeders bijzijn werden geuit, toch was het deze niet onbekend, hoe de verstandhouding was. Ze gunde Berthus graag een gezellig oogenblikjeze kende immers zijn groot gemis. Bertha sloeg ijverig blad voor blad om. „Kijk," zei ze, „deze en die en dan die nog." Berthus lichtte de aangewezen kaarten voorzichtig er uit en stak de nieuws^ ont- vangene, "die niet tot de „allermooiste" be hoorden naar Bertha's keuze, in de ledige vakken er voor in de plaats. In een oud couvert bergde hij het uitge- „De Rotterdammer" schrijft V Drie kostbare jaren verknoeid. Geen bitterder teleurstelling voor de con centratie dan de bejegening die in dekringen der rechterzijde aan de verknoeide staatsbe- deeling ten deel valt. In den wilden roes van den staatspcnsion- neeringszwendel had men het zich vast inge beeld dat rechtsche politici en Christelijke arbeiders eigenlijk niots van Talma's invalidi teitsverzekering moesten hebben en met zekere verlichting de concentratie-mannen, die liet staatspensioen brachten, als redders uit den nood, door dien boozen Talma veroorzaakt, zouden begroeten. Zoo dnrfde zij het ongehoorde bestaan om de invaliditeitsverzekering niet uit te voeren met de intentie haar straks in te trekken. Van allen kant krijgt zij hiervoor onbarm hartig om de ooren en dat moet ook. In Tweede en Eerste Kamer werd het reeds ongezouten gezegd dat aan de afbreking van Talma's werk de rechterzijde nooit of te nim mer haar steun zal verleenen. En gisteeen kwamen onze Christelijke werk liedenorganisaties met een voortreffelijk adres uit, waarin zij de Regeering verzoeken onver wijld tot uitvoering van de invalideitsverzeke- ring over te gaan en de staatspensioenen thuis te houden. kozen drietal en stak dit voorzichtig, tusschen zijn blouse. „Moe, dan ga ik maar." „Goed kind. Doe je mantel aan en sla een das om, want het is koud." „Ja moe." Ze was al klaar. Berthus stond ook op. „Ik ga mee", zei hij. „Hm klonk het uit den hoek. „Niet te lang wegblijven hoor", waarschuw de moeder haar dochtertje. „Nee moe dag Weg waren ze. „Waaróm?" vroeg Bertha, toen nog nauwe lijks de deur achter hen dicht was. „Wat?" vroeg Berthus." „Weetje toch wel," zei ze ongeduldig. „O die ansichten „Natuurlijk „Maar je vertelt het niet over, hoor „Aan wie niet „Aan Pietje of aan je Moe." „Kun-je begrijpen „Nou, gisterenavond en Berthus ver telde heel kort de geschiedenis van den leelijken streek, dien hij met Kees samen bij Brand hadden uitgehaald. „Daarom," zei hij, toen hij klaar was. Bertha vond het'plan prachtig. Wij, Dominees. Billijkheid eischt, dat we thans ook opne men het volgende ingezonden stuk uit,: „Det Volk". Een protest. Geachte Redaktie, In het „Friesch Dagblad" lees ik dat in den verkiezingsstrijd in Apeldoorn de volgende advertentie in een Apeldoornsch blad is ge plaatst geweest: Wij, dominees der Ned. Herv. Kerk, bevelen den kiezers aan hun stem uit te brengen op den kandidaat der Soc. Dem. Arbeiderspartij K. van Trigt. Ds. Van der Heide. Ds. De Haas. Ds. Bakker. Ds. Boers. Ds. Faber. Het zal vermoedelijk den anderen onder teekenaars wel zoo gegaan zijn als nnjzij zullen cvemin van de advertentie iets geweten hebben als ik zelf. Eerst door het bericht in het „Friesch Dagblad" kreeg ik er kennis van. Ik moet er met kracht tegen opkomen, dat dit is geschied. Dat is geen manier. Met genoegen zal ik ook door middel van een ad vertentie de verkiezing van een partijgenoot bevorderen. Maar men late dan de redaktie van een advertentie aan mij zelf over en ban- dele niet buiten mij om. A. v. d. HEIDE. Britswerd, 7 Maart 1916. 15 18 24 26 27 29.4 27.7 Pct. WATERSNOOD-COMMISSIE. De laatste lijst wijst een bedrag aan van Totaal met vorige opgave f2.272,308.98 '/a- WETSONTWERP OORLOGSBELASTING. De algemeene aftrek op het bedrag der ver meerdering van inkomen of winst is v a n f 1000 o p f2000 gebracht en het algemeen heffingspercentage van 25 op 30, zoodat de belasting, berekend over de werke lijke vermeerdering van inkomen of winst zal bedragen: van f 2.100 1.45 pCt. 2.500 6 3.000 10 „Ga-je ze nou brengen „Ja, ofwil jij ze voor me geven aan Keetje „Ga mee in den winkelmisschien zie je ze wel, óf Cor." Ze stonden bij Brand voor de deur. „Ja, ik ga mee," zei Bertus. Binnen stapten ze. Cor zat bij zijn vader; hij klopte dapper op een stuk zoolleer. Bertus benijdde hem bijna dat werkje. Bertha deed haar boodschap. „Kijk eens, Cor," zei Bertus, en hij haalde de kaarteu van tusschen zijn blouse. Cor liet den hamer rusten en keek vol be langstelling naar de kaarten, die Bertus hem liet zien. „Kijk eens, vader, een kaart van de Niagara- watcival!" riep Cor opgetogen. „Van de wat?" vroeg Brand. Hij zette zijn bril recht en boog zich over de V „Prachtig, dat lijkt wel een waterval." „Ja vader, van de Niagara," verklaarde Cor, met opzet hard pratend, opdat vader het goed zou verstaan. „Zoo, zoo, ja, je hebt vreemde dingen hoor. Zeker uit Amerika?" „En deze „Dat is Venetië." Uit de artikelen blijkt nog, dat de wet wordt geacht in w e r k i n g te zijn getreden o p 1 Aug. 1914. MAIS. Door den Minister van Landbouw is een circulaire tot de Burgemeesters gericht, waarin wordt medegedeeld, dat de Regeenngsmaïs in Februari is gedistribueerd tegen de volgende Pr&Plata mais f235 per last van 2000KG. Mixed (oude oogst) en Indische mais t „45 per last van 2000 KG. te Amsterdem of Rotterdam te ontvangen. Voor Maart gelden dezelfde prijzen, terwijl voor April de prijzen met f 10 per last zullen worden verhoogd. Aan grossiers, fabrikanten van maïsmeel en maiskoeken en slijters wordt de mais tegen voornoemde prijzen verstrekt onder voor waarde, dat zij deze en de daaruit bereide producten verkoopen voor den aan de Regee ring betaalden prijs, vermeerderd met werkelijk betaalde vracht, onkosten en eene billijke winst. DE „BANDOENG"-BESCHIETING. Volgens een „W o 1 f f-telegram uit Berlijn heeft zich de beschieting van de Bandoeng als volgt toegedragen „De Bandoeng kreeg op grooten afstand door een vlagsignaal bevel om te stoppen, In plaats van daaraan te gehoorzamen, draaide het stoomschip met volle vaart direct naai den onderzeeër toe. De commandant moest uit deze houding van de Bandoeng noodzakelijk afleiden, dat hij met een, onder Hollandsche vlag varend Engelsch stoomschip te doen had, die°tot den aanval wilde overgaan. Hij nam de Bandoeng dus ender vuur. Later stopte de Bandoeng en zond haar scheepspapieren ter onderzoek. De scheepsofficieren van de Bandoeng verklaarden daarop, dat de kapitein slechts ter vluggere afdoening van de forma liteiten den onderzeeër wilde naderen. De commandant van den onderzeeër was te eer gerechtigd te gelooven met een Engelsche boot te doende hebben, daar de Engelschen, zooals bekend is, de Hollandsche vlag misbruiken". Deze lezing verschilt nog al van die, welke de kapitein van de Bandoeng gaf. Volgens hem was het eerste signaal „verlaat onmid dellijk uw schip „O ja," zei Cor, „kijk, daar heb je die gondels, waar ze in varen, zie je wel „Heb je óók een album, Cor vroeg Bertha. "Nee, ik nietmijn zusje wel." Bertus' oogen schitterden. „Is-ie al vol informeerde hij. Nog lang niet," verzekerde Cor. „Zou ze déze willen hebben opperde Berthus. Cor's oogen keken hem ongeloovig aan. „Ze kan ze gerust krijgen, hoor," zei Berthus grootmoedig. Brand keek Berthus eens aan. „Van wie heb je die kaarten En mag je ze zoomaar weggeven „Ja baas; ik krijg ze van m'n vader. Die is kaptein," voegde hij er verklarend ean toe. En Cor stak zijn hoofd door de deuropening de kamer binnen en riep „Koe, kom eens; krijg-ie es effetjes mooie kaarten voor je album Keetje kwam gauw; ze wist amper, wat er aan de hand was. „Kaarten vroeg ze. „Ja, ansichten, van Berthus. Kijk maar! Het ongelukkige kind zag er mager en bleek uit. (Wordt vervolgd.) w .„zending van advertentJên vóór uren op den dag der uitgave DOOR ZELANDIA. 22 j Nadruk verboden. 4.000 5.000 10-000 15.000 20.000 100.000 200.000

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1