Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Gemengd Nieuws. Hoogwatergetij te Terneuzen. A d v e r t e n t i n. Reparatie-Inrichting VOOR DE JEUGD. PREDIKBEURTEN. Nieuwediepstraat no. 6. Benoemd wordt mej. F. Lansen te Ter Neuzen met ingang van 1 Maart. 5 Z h s. wordt eervol ontslag verleend aan J. Th. van Aerde als lid van de Commissie tot wering van school verzuim. 6. Benoemd wordt in deze Commissie in plaats van de heer Van Aerde, de heer Jac. B. Galle. 7. Verhooging aannemingssom voor het afgraven VaDeeTannemMeW.ap. 't Gilde en medewerklieden hadden in een adres te kennen gegeven dat het bedrag der aauneemsom te laag was en verzochten ^De Voorzitter zegt dat B. en W voorstellen een verhooging van f20 toe staan. Aldus besloten. 8. Goedgekeurd wordt de rekening van de commissie tot wering van schoolverzuim te blutskil. Deze bedroeg in ontvangst f 93,60 en in uitgaat f93,76, alzoo een nadeelig slot van 15 cent. 9. Voorstel tot het uitmaken in beginsel om de verordeningen, regelende de jaarwedden van sommige gemeenteambtenaren te herzien. De heer Van Nes zou gaarne zien dat het woord sommige" veranderd werd in „de", daar de her ziening toch gaat over de ambtenaren in het alge meen. Hierbij sluit zich de heer Eijke aan- De heer Nolsou merkt op dat hij het wenschelijk vindt dat van andere gemeenten staten met ver melding der jaarwedden, aanwezig zijn, om te kunnen nagaan of wij bij anderen achterstaan. De heer Van Hasselt, opmerkende dat hij voor een herziening is, zon gaarne een organieke reS®" ling wenschen b. v. voor een tijd van 5 jaar. Ai- gedacht hiervan zou hij toch tegen een herziening zijn tijdens de mobilisatie. De heer Lensen zegt dat deze kwestie niet nieuw is bij elke begrooting komt ze aan de orde. Bij de vorige begrooting heeft Spr. er ,nog op gewezen dat in een regelmatig huishouden niet altijd ver anderingen moeten plaatshebben. Toen kwam de ge voelskwestie wat als gevolg een duurtetoeslag in 't leven riep. Ofschoon er op gewezen is men daartoe overgegaan. Dan kwam een verzoek om toelage gevolgd door anderen en toen meenden sommigen dat het klaar was. Nu kan men een nieuwe verordening in 't leven roepen b.v. voor een tijd van 2 3 jaar, doch dan krijgt men weer 't zelfde. Z. i. zal toch de stroom van verzoeken blijven vloeien. Spreker zou willen voorstellen de verordeningen te herzien, doch voegt daarbij de opmerking dat we dan straks naar huis gaan met de wetenschap dat we voor hetzelfde euvel staan van vroeger. De heer D. Scheele gaat niet met het idee van den [heer Van Hasselt mee om de herziening niet te bewerkstelligen tijdens de mobilisatie, hij zou een verhooging willen toekennen voor éen jaar, geloovende dat velen hierdoor geholpen zullen zijn De heer Van Hasselt deelt niet in het pessimisme van den heer Lensen. Hij gelooft dat de schuld aan ons zelf ligt, wanneer wij in dezen niet standvastig weten te handelen. Met een beetje goeden wil is toch wel een regeling van b.v. 6 jaar te ontwerpen, die geacht kan worden een juiste regeling te zijn. De heer Waalkes geeft zijn verwondering te kennen dat, nu pas een duurtoeslag is toegekend, thans reeds over verhooging gesproken wordt. —Qe^beëlb Lengen. merkEdj-naar asiilmdjnr^ van het gesprokene door den heer Van Hasselt, dat veranderde omstandigheden veranderde menschen maken. Spr. brengt hier in herinnering hoe het gegaan is met de pensioenbijdrage. Legde men zijn oor te luisteren, dan hoorde men voor zijn pensioen gaarne 7 over te hebben dat is gebracht op 4 o/0. Toen was men een tijdje uit de kou. Het duurde niet lang, want weldra stroomde het adressen om verhooging, en onwillekeurig gaat men met die stroom mee. Dus zegt spr. laten we een nieuwe regeling ontwerpen. In verband hiermee brengt spr. nog in bespreking het bekleeden van bijbetrekkingen, wat z. i. niet goed te keuren is, maar dan ook moet de gemeente zijn ambtenaren zóó betalen dat zij er van kunnen bestaan. De heer Waalkes zou een Commissie uit den Iiaad willen benoemd zien, die een regeling ontwerpt. De heer de Jager zou eerst in beginsel uitge maakt willen zien om tot herziening over te gaan. De Voorzitter beantwoordt de verschillende sprekers en stelt voor om het voorstel zooals het vervat is in punt 9 in stemming te brengen. Na eenige bespreking gaat men hiertoe over. Het voorstel wordt aangenomen met 9—2 st. Tegen stemmen de heeren D. Scheele en Van Hasselt. Zooals dit geschiedt bij de begrooting zal deze zaak, vooraleer zij in openbare vergadering wordt behandeld, eerst besproken worden in een samen komst van de raadsleden. Het voorstel-Waalkes om een Commissie te be noemen vindt geen steun. Op een desbetreffende vraag van dhr. Van Nes zegt de Voorzitter dat het wenschelijk is om de gedachten om te zetten in een concept-regeling en deze den leden toe zenden een geruimen tijd voor de behandeling. 10. Voorstel tot wijziging van het besluit tot subsidieering van het plaatselijk steuncomité. De Voorzitter deelt mee dat in Sept. 1915 be sloten is tot toekenning van een subsidie van f 10,000 verdeeld als volgt: f2500 voor Mei, 1oOO Juni-Sept, f3000 Oct.-Jan. en f3000 Jan.-Apnl. Aan gewone bedeeling is uitgegeven over b maan den f 8993 hierin betaalde de gemeente f -193 aan betaalde huur f650 of f325 voor de gemeente betaalde rente 1400 of f200; betaalde h uurbons April f975 of f437. Aan buitengewone bedeelmg uitgegeven f700 of f235. Alzoo uitgegeven ten koste der gemeente een bedrag van i 3696. Nu is de bedoeling de uitkeering te verlengen. In een gehouden vergadering van het steun comité is besproken de circulaire van het K. JN. St waarin in uitzicht gesteld werd de uitkeering bv.' met Mei te doen eindigen. Uitgesloten is hiervan de huurbon. Ook kunnen voor sommige plaatsen nadere regelingen getroffen worden. En daar onze gemeente een uitzondering op andere plaatsen maakt, wordt voorgesteld om nog ge bruik te maken van het resteerend bedrag en de uitkeeringen te doen tot 1 Aug. Aldus wordt besloten. 11. Benoeming lid commissie schooltoezicht voor het lager en middelbaar onderwijs. In de vacature ontstaan door het bedanken van den heer Nolet wordt benoemd voor beide com missies dhr. S. Kochat. Met deze stond op de voordracht dhr. L. J. G-eellioedt. 12- Benoeming ambtenaren secretarie. De voorzitter zegt dat door de benoeming van den ambtenaar Huijssen te Delft, een vacature ontstaan is die dient aangevuld te worden ln de tweede plaats is er altijd nog een vacature voor klerk te vervullen. B. en W. hebben hier over reeds gesproken. Nu kunnen we wel een oproeping doen, dooh wij vreezen zonder resultaat. Nu zijn in het college van B. en W. reeds be dragen genoemd, nl. dat wanneer we voor de vacature Huijssen een oproeping doen, we dienen op te roepen voor f700 a f800 en voor een klerk een bedrag van f 600, daar het gebleken is dat we anders niet slagen zullen. De Voorzitter brengt thans in bespreking het idee van den heer De Jager om nl. gebruik te maken van leerlingen (volontair-stelse.) doch wil den secretaris het woord geven om dit toe te liCNa eenige discussie stelt de heer Nolson voor een oproeping te doen voor een gediplomeerd ambtenaar op een aanvangssalaris van f 750. Dit wordt verworpen. Goedgevonden wordt nu een oproeping te doen op een salaris van f 800. Met het oproepen van een klerk zal nog eemgen tijd gewacht worden tot na de examens, die in Mei afloopen, daar het dan misschien mogelijk is iemand voor f600 te krijgen is ter plaatse van de ramp. De Principe de Asturias, van Barcelona naar Buenos Ayres, had Las Palinas den 24en Febr. verlaten. eskader in de vestingstreek van Mets zijn 2 burgers gedood en verschillende particuliere woningen beschadigd. In het luchtgevecht werd het viiegtuig van den aanvoerder van het eskader neergeschoten. Hij is gevangen genomen, zijn begeleider gedood. ZONDAG 12 MAART 1916. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. E. v. d. Laan van Onstwedde. Bed. H.Avondm. en Dankzegging. Axel Kerkdreef 9 en 2 uur, Ds. J. H. Lam- mertsma. Bed. II- Avondm. en Dankz. Axel Stationstraat 9 en 2 uur, Ds. Schiller van Ambt-Vollenhoven. Bed. II. Avondm. en Dankz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. G^deWalle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/i en 2 uur, Ds. A. Timmerman Doopsbediening. Sluiskil 9l/j en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axe] 9V2 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz Zaamslag 9>/i en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9»/ï en 2 uur Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/j uur, Ds. D. C. Overduin Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/j uur, Ds. G. van de Garde van Opheusden. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5uur, Evangelisatie CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moesten eenige be richten beknopt of weggelaten werden. Parijs, 10 Maart. Officieel. Ten Westen van de Maas hebben de Fransche troepen in den loop van den dag verderen voortgang gemaakt. Het Roucnboscli is bijna geheel in hunne handen. Ten Oosten van de Maas hebben de Duit- schers verscheidene aanvallen gedaan op het front der Franschen van Douaumont tot Vaux. De aanvallen werden door het vuur der Fran schen verijdeld. Een razende aanval op het dorp Vaux werd eveneens met veel verlies voor de Duitschers afgeslagen. Ten slotte voerden de Duitschers een lievigen aanval uit op de Fransche troepen en tegen de loopgraven aan den voet der hoogte waarop het fort Vaux staat. De aanval werd afge slagen. Een gordijnvuur bracht de Duitschers zware verliezen toe. Parijs. Het Berlijnsclie bericht omtrent de verovering van Vaux is onjuist. De vergadering wordt geschorst en gaat over in een geheime zitting teneinde te behandelen enkele reclames H. O. Bij de omvraag vraagt de heer De Jager of voortaan hij het houden van een gemeenteraads zitting de Kerststraat niet afgesloten kan worden, daar het veel last veroorzaakt wanneer er door gereden wordt. De Voorzitter zal hier voortaan de hand aan houden. Hierna wordt de vergadering Jongens en Meisjes Aan liet onderstaande achttal geef ik de acliter hun naam vermelde prijzen 1. Jacoba van de Ree, Terneuzen (Spyri Oom Titus.) 2. Tannetje de Feijter, Terneuzen (Spyri Niets te klein.) 3. Maria Huijssen, Driewegen (Een moei lijke Jeugd.) 4. Cornelis Kolijn, Spui (Gerdes Uit bange dagen.) Een lieve vrouw. Bij een huiselijken twist tusschen het echt paar K. v. d S. in het Eikelstraatje te Maas tricht werd de man door de vrouw met een broodmes in de borst gestoken. De met groote sracht toegebrachte stoot stuitte echter op een der ribben af, zoodat geen edele deelen zijn geraakt. De man bevindt zich ter obser vatie in het gesticht Calvariënberg, terwijl de vrouw door de politie in arrest is gesteld. Een drukfoutje. „Uit een verslag van den mil. vliegtocht „En met bewondering in 't hart voor die dappere kerels die daar zoo onverstoord en kalm hun weg kozen door 't luchtruim, daal de ik weer af van m'n lioogen observatie p o t." Scheepsramp. Zondag werd uit weltevreden aan de „Tel." geseindEen kuststoomboot, waarin zich een aantal inlanders bevonden, is gezonken. Dertig inlanders verdronken. Een Spaansch schip vergaan. Lloyds agent seint uit SantosZondag ochtend is liet Spaansclie stoomschip Principe de Asturias drie mijlen ten oosten van Punta San Sebastian op 'de rotsen geloopen en in vijf minuten gezonken. 86 leden der beman ning en 57 passagiers zijn door liet Fransche stoomschip Vega te Santos aangebracht, 333 passagiers en 107 leden der bemanning worden vermist. Het Spaansclie ss. Principe de Satrunstegm De arr. rechtbank te Middelburg veroordeelde wegens diefstal K. B., 17 jaar, werkman en E. E. P. E. 19 jaar. werkman beiden te Ter Neuzen, ieder tot 5 dagen gevangenisstraf. Door de arr. rechtbank te Middelburg is verwezen naar de terechtzitting mot last tot gevangenhouding A. W., 40 jaar, kantonnier te Ter Neuzen, thans gedetineerd, beklaagd van pos in si tot oplichting. r -5 -*» -«»* r- De nieuwe leening. .De Tweede Kamer is thans bijeengeroepen tegen Dinsdagochtend ten half twaalf ure, ter behandeling van liet wetsontwerp tot het aangaan eener geldleening ad f 125,000,000. Van het Westelijk front BERLIJN, 9 Maart. (W.B.) Officieel. Op vele punten nam de wederzijdsclie artillerie- bedrijvigheid een grooter en levendiger ka rakter aan. De Franschen heroverden liet Westelijk deel van de loopgraven bij liet ge hucht Maisons de Champagne, waarin gisteren met handgranaten gevochten werd. Westelijk van de Maas zijn onze troepen bozig in liet Bois des Corbeaux de zich daarin nog bevindende Fransche nesten ;op te ruimen. Oostelijk van de rivier werd ter verkorting van onze stelling Zuidelijk van Douaumont met de linies in Woevre, na een grondige artillerievoorbereiding liet dorp en pant serfort Vaux, benevens de talrijke daar bij aansluitende vestingen van den vijand, onder leiding van den commandant van de 9e Reservodivisie, generaal Von Guretsky Cornitz en door de Posensclie reserveregi- menlen 6 en 19 in een schitterenden nachtaanval genomen. In een groot aantal luchtgevechten in den omtrek van Verdun bleven onze vliegeniers overwinnaars. Er zijn zeker 3 vijandelijke, vliegeniers neergeschoten. Al onze vliegeniers keerden terug. Verscheidene van de dappere bestuurders werden gewond. De vijandelijke troepen in de dorpen Westelijk en Zuidweste lijk vac Verdun werden rijkelijk met bommen bestrooid. Bij den aanval van een Fransch vliegtuig- Oostburg, 8 Maart. Aanvoer redelijk; omzet flink prijzen iets hooger. Nieuwe tarwe f 14,25 a f 14,75, zomergerst f 15,25 a f 15,50. wintergerst 115,25 a f 15,50, haver f 14,25 a 14,50, paardenboonen f 28,a f 29,50, groene erw- ten niet getoond. Middelburg, 9 Maart. Aanvoer gering, Tarwe was het eenige wat van beteekenis was aangevoerd. Nieuwe tarwe f 14,25 a f 14,75 zomergerst 114,50 a i 15,50 per 100 kilo's; paardeboonen f a f kroonerwten fafalles per mud. Boter f 0,675 a f 0,77voor pariculieren f 0,77° per 'Eieren f 6,—, voor particulieren f6,40 per 100 stuks. Goes, 7 Maart. Vrij goede aanvoer, Nieuwe tarwe f 14,— a f 14,50, wintergerst f 15, tot f 15,50, zomergerst f 15,— tot f 15,25, haver f 14,tot f 14,50, kroonerwten f25,— a f29,—, bruineboonen f25,— a f28, 5. Jacomina Dieleman Md., Zaamslag (Neale De Egyptische Zwervers.) 6. Janneke de Koeijer Ad., Zaamslag (Pen ning De W7atervloed.) 7. Neeltje de Putter Ld., Axel (Schippers Vreewalds Molen.) 8. Neeltje de Putter Pd., Axel (Gerdes Uit de duinen.) o De oplossing van het vorige raadsel was Saul (1 Samuel 13: 6.) Areopagus (Handelingen 1719—21.) Melzar (Daniël 1: 11.) Achitofel (2 Samuel 1623.) Rama (1 Samuel 251.) Issascliar (Gen. 3018.) Arthasastha (Ezra 4:7.) (Inplaats van Melzar kunnen ook andere kamerlingen uit Daniels boek dienen.) Goede oplossingen ontving ik van Cornelis de K., Spui (WTeer present'?); Adriaan de K., ZaamslagTanneke de K ZaamslagHendrik de J., TerneuzenFijgtje B., Driewegen (Dat was de moeite waard Voorin. DAGEN. 11 Maart 12 Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag W oensdag Donderdag 16 Vrijdag 17 Jacoba v. d. R., Terneuzen Levinus K., Spui Cornelis K., Spui; Maria dc P., Hoek (Kous al af?); Dingetje de P., Hoek (Wat is „een koopman met een slutsen arm" Pieter M., Terneuzen; Petrus v. H., ZaamslagJacobus v H., Zaamslag; Jacobus de B., Drienegen (Goed onthouden. Wat zou ik dat eens graag zien Cathalijntje M., TerneuzenSietse L., TerneuzenCornelis en Piet van S., Terneuzen (Komaan Willem S., Terneuzen Janneke de K., Zaamslag; Jacomina D., Zaamslag; Neeltje de P., Axel (Gelukkignu is mijn onrast geweken.); Suzanna de P., Axel (Dat begrijp ik!); Jan S., Hoofdplaat; Willem S., Hoofdplaat Elizabeth B., Terneuzen (In die kromme periode graag een tip-topjeJo hanna J., Driewegen (Nu ben ik er achter!); Johan R., Hansweert (Nu ben je weer een jongen 1); Tanneke H., Driewegen; Maria H., Driewegen; Neeltje W., Terneuzen (Kort hoor!); Koosje B., Terneuzen (Doe je best maar!); Willem de K., HansweertAric L., Terneuzen; Tanneke de F., Terneuzen. o- Ondergeteekende maakt het ge- achte publiek van Ter Neuzen en Omstreken bekend, dat hij zijne voor Rijwielen en Aanverwante Artikelen heeft overgebracht naar Tevens deelt hij mede dat hij de AUTO van de heeren Elzinga en Bt.iek heeft, overgenomen en deze voor het publiek in huur beschikbaar stelt. Zich beleefd aanbevelend, Ter Neuzen. JAG8 PLATTEEUW Lz. Let nu allen eens goed op: Ieder stuurt zijn oplossing in vóór Woensdagavond 8 uur. Óp liet couvert vermelden Jeugd. In den brief naam (voluit), ouderdom en woonplaats. Hier volgt het VIJF EN TWINTIGSTE PRIJSRAADSEL of 2e Maart-raadsel. Hot geheel bestaat uit 27 letters. 14 -12 G 17 - 25 - 20 is de naam van een koning van Juda. 3 - 15 - 8 - 13 - 1 wordt ook in Zeeland verbouwd. Een 16 - 10 - 23 - 11 behoort bij een paard. 21 22 9 - 23 - 11 - 26 27 zijn bedrog. In elk land zijn 18 4 - 7 16 - 26 - 27 noodig. Een 19 6 16 2 22 is een sclioone bloem. Vele groeten van R.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 3