Boekbeoordeeling. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. BERLIJN, 6 Maart. (Officieel). Een deel onzer marine-luchtschepen heeft in den nacht van 5 op 6 dezer op het vlootsteunpunt Huil en de Humber en op de dokwerken aldaar een groot aantal bommen geworpen. Deze hebben, naar waargenomen werd, een goede uitwerking had. De luchtschepen werden heftig beschoten, doch zonder goed gevolg en keerden allen terug. Maandag tusschen halftwaalf en twaalf uur is de logger Sch. 235 mijlen W. Noordwest van IJmuiden gepraaid door een Duitsch slag schip, behoorende tot een flotille van 29 Duitsche oorlogsschepen (torpedojagers, kleine kruisers en slagschepen). Nadat men den schipper gevraagd had, of hij geen Engelschen gezien had, verdween de Duitsche vloot in Noord-Noordoostelijke richting. Te 2 uur zag de logger, nog op dezelfde plaats visschende, een Engelsche flotille van 15 schepen (kruisers, geen slagschepen). (Vad.) In Pruisen moeten alle landstormplichtigen, die in Februari j.l. 17 jaar zijn geworden, zich onmiddellijk bij de militaire overheid aan melden. Dat l'Homme Enchainé, Clemenceau's blad, voor acht dagen is verboden, hebben we gemeld. De reden voor het verbod was een artikel, waarin Clemenceau twijfel uitsprak aan de eenheid van optreden die de gealli eerden sedert eenigen tijd aankondigen. Hij schreef o. m.„Eenheid van optreden Dat is gemakkelijk gezegd, maar wat zijn de feiten Oostenrijk is van plan zich met alle kracht op onze Italiaansche bondgenooten te werpen, terzelfder tijd als keizer Wilhelm voor Verdun tegen ons al zijn aanvalskracht ontwikkelt. Dat noem ik eenheid van optreden Tot dusver hebben we van ons eenparig offensief nog niets te zien gekregen. Waarom brengen wij de eenheid van optreden op alle sectoren van ons front niet in praktijk Onze vijanden doen dat door hun gecombineerd offensief wèl. Wij bepalen er ons te veel toe van ons af te slaan ter plaatse waar de vijand ons gelieft aan te vallen." N. R. C. KOPENHAGEN. (V.D.) Naar van bevoegde zijde vernomen wordt, zal Turkije binnenkort vredesvoorstellen doen, teneinde met Rusland tot een afzonderlijken vrede te komen. WASHINGTON. (V. D.) In het Huis van afgevaardigden werd het voorstel van Mac Lemore, waarbij de Amerikanen tegen het reizen op gewapende koopvaardijschepen worden gewaarschuwd, met 276 tegen 143 stemmen van de agenda afgevoerd. 1. PHILIP MAURO, De Wereld en der Wereld God, vertaald door Nellie. Prijs, ing. f 0,60 geb. f 0,85. Uitgave DAAMEN, Den Haag. Een boekje van den bekenden Mauro. Zijn doel is hierden toets van wijsbegeerte of rationalisme te leggen aan het scheppings verhaal van den Bijbel. De lezing verschaft ongetwijfeld den opmerk- zamen lezer groot genot. De bewijsvoering is bondig en bevattelijk. In alles zal men het met den Schr. niet steeds eens kunnen zijn, de doorloopende strekking is echt bijbelsch. Het belangwekkend betoog eindigt met deze woorden „Deze bladzijden zijn niet geschreven met de bedoeling den lezer over te halen tot het aannemen eener theorie, die zou kunnen dienen als een voorloopige plaats om uit te rusten van zijn verstandelijke bespiegelingen maar „deze zijn geschreven opdat gij gelooft dat Jezus is de Christus, de Zone Gods, en opdat gij, geloovende, het Leven hebt in Zijnen Naam." De uitvoering is netjesdruk duidelijk, papier stevigslechts enkele drukfouten komen voor. We zouden den uitgever willen aanraden de ingenaaide exemplaren „afgesneden" in den handel te brengen, tot gerief der lezers. Het uiterlijk van het boekje wint er mee. Z. 2. Voor hooger Leven, tweemaandelijksch tijdschrift voor stichtelijke lectuur, onder redactie van Smink. Uitgave LOS te LEIDEN. Deze Ve afl. bevat bijdragen van Ds. Klaver, Ds. P. de Buck, Ds. J. B. Netelenbos, Willem de Mérode, D. v. Krevelen en sluit met een boekbespreking. Mooie artikelen. Wij wijzen in het bijzonder opHet verlangen naar een Teeken, door Ds. De Buck enDe heerlijkheid des Men- schen, door Ds. Netelenbos. Z. Woensdagavond trad in de Geref. kerk al hier op de Weleerw. Heer Ds. L. de Bruijne, Chr. Geref. predikant te Zaamslag. Het doel van deze samenkomst was een woord voor de Stichting tot chr. verzorging van krankzinnigen te Vrederust te spreken. Ds. De Bruijne bepaalde de opgekomenen bij het eerste vers uit Psalm 91. Er o. m. op wijzende dat hier de eenige schuilplaats is en vrede gevonden wordt zelfs in het grootste gevaar. Hij wees op de groote geloofshelden uit het Uude Testament. Door eenige voor beelden deed ZEerw. uitkomen dat onder de krankzinnigen zich nog geloovigen bevinden. Er ook op wijzende dat het om en door de zonde is dat ook de stichting Vrederust zoo bevolkt is geworden met een groot aantal geesteskranken. Ds. De Bruijne eindigde met gebed, waarin voor de nooden en behoeften van deze stichting, en voor degenen die er aan arbeiden een zegen gevraagd werd. De vele opgekomenen volgden den spreker met aandacht. De collecte was niet onbelangrijk. Naar aanleiding eener circulaire van het Koninklijk Nationaal Steuncomité dat, nu het economische leven zich over het algemeen weer heeft hersteld, het aanbeveling kan ver dienen om gedurende de zomermaanden de werkzaamheden van do plaatselijke steunco- mité's te schorsen, werd in onze gemeente in een gehouden vergadering van het comité er op gewezen, dat onze stad een plaats is, die in bijzondere omstandigheden verkeert, in verband met het groot aantal bootwerkers, wier werk geheel stil staat. Na bespreking werd besloten, de uitkeering met 1 Augustus a. s. voorloopig te schorsen. Alhier is uit Duitschland teruggekeerd een zekere de K., die 17 dagen in de gevan genis had doorgebracht, omdat hij zich, toen andere Duitschers betoogden, dat de oorlog voerenden waard waren „kaput" gemaakt te worden, ten slotte liet ontvallen, dat zij toch ook oorlog voerden en verdienden uit België te worden gejaagd. Daarvan werd mededeeling gedaan aan de antoriteiten en K., die daar werkzaam was, werd gearresteerd. Dinsdag j.l. vergaderde de afdeeling Land, van Axel" van de Vereeniging van-O. en O. in Ned. en O.-I. Bezittingen. Na af doening der huishoudelijke werkzaamheden leverde de heer C. v. Alten van Hoek een interessante inleiding over Dr. Montessori,de bekende Italiaansche opvoedkundige, wier ideeën in vele landen, ook in het onze na volging vonden. Op de inleiding volgde een aangename gedachten wisseling. Het zeer ongunstige weder was oorzaak, dat deze samenkomst niet druk was bezocht. Het voornemen bestaat in Mei weder te ver gaderen. Zaamslag, Geslaagd voor het examen, tot verkrijging van het bewijs van genoegzame ontwikkeling, noodig voor een vrijwillige ver bintenis bij het reserve kader de heer I). J. Galle Wz. Zaamslag. Benoemd [tot gemeentegeneesheer inplaats van Dr. Assies, die tot spijt van allen, de gemeente metterwoon gaat verlaten, Dr. Blankstein, van Amsterdam, die de praktijk reeds heeft overgenomen. Voor de Geref. Jong. vereen, alhier trad j.l. Woensdagavond op den WelEerwaarden Heer Ds. Pol, met het onderwerp Karaktervorming. Nadat de samenkomst met gebed en een kort inleidend woord door den Voorz. der Jong.vereen, was geopend, nam Ds. Pol het woord. Spreker stond eerst std bij die mannen en vrouwen, die toonden een wel gevormd ka rakter te bezitten, schetste daarna de weife lende karakters en stond stil bij karakter- looze menschen. Na deze inleiding wilde Spreker drie pun- teu behandelen: le Wat wij onder karakter hebben te verstaan 2e Hoe het karakter moet worden gevormd 3e De waardij van een goed gevormd karakter. Of om kort te zijn (aldus Spr.) spreek ik over: Het wezen, De wijze, en de waardij van net karakter. Nu bepaalde Ds. Pol ons eerst bij wat wij onder karakter hebben te verstaan. Het is een Grieksch woord en beteekent indrukken, instempelen enz. Er is onderscheid tusschen een aangeboren en een een verworven karakter. Een aangeboren karakter krijgen wij van God zeiven, in ons verworven karakter kan een zeker stempel worden ingedrukt. Het karakter behoort tot den wilHet verworden karakter leidt den mensch tot dat gene wat hij wenscht. In de tweede plaats besprak de geachte spreker de middelen, welke ons karakter vormden. Die middelen zijn allereerst de be ginselen, die iemand belijdt. Socialisme kweekt ook karakter, maar deze beginselen verheffen het karakter niet, maar haalt ze naar beneden. Djt werd met een paar voorbeelden duidelijk gemaakt. Spreker zou dit niet durven zeggen van de moderne beginselen. Onder de moderne menschen vindt men zeer nobele figuren. Alleen die moderne beginselen bevredigen den mensch niet. Dat kunnen alleen de chr. be ginselen, en inzonderheid de Geref. beginselen. Daarom prees de geachte spr. den arbeid der Geref. Jongel.vereen. De Geref. beginselen kweeken mannen en vrouwen van karakter. De vorming van ons karakter, hoewel die meest valt tusschen de 18 25 jaar, houdt eigenlijk nooit hier op aarde op, maar zal eerst hare voltooiing vinden in het nieuwe Jeruzalem daarboven. Ten slotte stond spr. nog kort stil bij de waardij van het gevormde karakter. Aller eerst is dit van groote waarde voor den mensch zeiven. Wanneer het geloof zijn stempel ge drukt heeft in ons karakter, gaan we niet al schommelende onzen weg, maar is onze gang vast. Dit biedt weer steun voor ons politieke leven, maar ook voor oes kerkelijk en huiselijk leven. En eindelijk geeft een welgevormd karakter, door het geloof geheiligd, reeds een voorsmaak van het leven hiernamaals. Wan neer we dan daarbij het zaligmakend geloof hebben, zullen we uit Jezus' hand een nieuwen naam ontvangen, die niemand kent, dan die hem ontvangt. En in dezen naam zal juist ons geheiligd karakter uitkomeji. Met eene opwekking aan de Jongelingen om onze Geref. beginselen te bestudeeren, sloot Spreker zijn van het begin toe boeiende rede, die door niet al te groot publiek onder ademlooze stilte was aangehoord. De samenkomst, die door Ds. Pol met dank zegging is geëindigd, was door psalmgezang afgewisseld. Aardenburg. Onder leiding van den mili tairen commandant, trokken eergisteren de belastingambtenaren met 14 juist beeedigde militaire buitengewone kommiezen naar Ede om aldaar huiszoeking te doen en heel wat ten uitvoer bestemde goederen werden in be slag genomen, waaronder vooral zeep, het tegenwoordige smokkelartikei bij uitnemend heid. Uit allerlei stallen en krotten werd zeep weggehaald, zelfs midden in 't land ver borgen onder wat vuil stroo werd een ge- heele bezending gevonden. Dé heeren ambtenaren bleken een fijnen neus te hebben. Bij een persoon werden 40 vaten zeep in beslag genomen, terwijl zelfs vlak bij den draad eene bezending gevonden werd, welke gereed lag om over den draad geworpen te worden. Alles werd opgeborgen en onze overburen zullen er niet van genieten. Dat dit succes der ambtenaren, heel wat beroering bracht in het als smokkelplaats bekend staande Eede, behoeft geen betoog, 't Mooiste moest evenwel nog komen. Nauwelijks waren de ambtenaren in Aar denburg terug, of er werd beslag gelegd op 50 vaten zeep van 30 K.G. en 42 vaten van Ht 20 K.G. Ook alhier gaf die aanhou ding heel wat sensatie. M. Crt. Vlissingen. Gisterenavond (Donderdag) werd onder leiding van Ds. L. de Bruijne van Zaam slag tot predikant bij de Chr. Geref. Kerk alhier beroepen Ds A. II. Hilbers van Drachten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen Te Boxmeer (toez.)E. L. Smit, cand. te Katwijk aan Zee te Oirschot (toez.) C. Ilengeveld, O. I. predikant met verlof te Driebergen. Geref. Kerken. Beroepen te DriebergenG. Wisse, te Bodegraven; te Westerbork: C. W. de Vries, te Kielwindewcer. Bedanktvoor TvvijzelA. Boekenoogen, te Apeldoorn. De Unie. De acht-en-dertigste jaarvergadering van de Unie zal op Dinsdag 25 April 1916, des voor middags om 11 uur in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht ge houden worden. Voor de verkiezing van 2 Bestuursleden biedt het Bestuur de volgende dubbeltallen (alphabetisch gesteld) aan a. in de .vacature van den heer C. van der Voort van Zijp (aan de beurt van af treding en niet herkiesbaar), de heeren F. II. de Monté Verloren te 's Gravenhage en Dr. A. Troelstra te 's Gravenhage. b. In de vacature van den heer Ds. J. L. Klomp (aan de beurt van aftreding en niet herkiesbaar) de heerenDs. J. W. F. Gobius du Sart te Woudrichem en A. D. van der Schans te Rijswijk (N.-B.). Na de pauze zal plaats hebben de behande ling van het Onderwerp „De inrichting der Vrije Examens en de Wijzigingen, die daarvan in de opleiding het gevolg zullen zijn," in te leiden door den heer J. E. van Buurèn vau Leeuwarden. Openbaar en bijzonder onderwijs. Uit de Officieele opgaven volgens de laatste Verslagen der. Regeering gaf de heer Derksen het volgend overzicht van openbaar en bij zonder onderwijs. Op 15 Jan. 1913. I. Bevol. van Nederl. aMannen 3030505 b. Vrouwen 3083797 Totaal 6114302 II. Aantal Scholen. a. Openb. schol. 3322 b. Bijzond. 2199 Totaal 5521 c. Hiervan 1080 scho len met den Bijbel. III. Aantal leerlingen a. Openb. schol. 562125 b. Bijzond. 381081 Totaal 943206 c. Hiervan 170548 op de Scholen met den Bijbel. Op 15 Jan 1914. I. Bevolk, van Nederl. a. Mannen 3081127 b. Vrouwen 3131574 Totaal 6212701 II. Aantal scholen. a. Openb scholen 3334 b. Bijzond 2268 TotaaT5602 c. Hiervan 1116 scho len met den Bijbel. III. Aantal leerlingen a. Openb schol. 564314 b. Bijzond 394793 Totaal 959107 c. hiervan 117058 op de Scholen met den Bijbel. IV. Aantal onderwijs. a. Openb Schol. 16821 b. Bijzond 11381 Totaal 28202 c. Hiervan 4985 aan de Scholen met den Bijbel. V. Bijdragen van Rijk en Gemeente aan het Openhaar Onderwijs over het jaar 1912, Voor 562125 leerlin gen f 29,427,753 f 52,35 per leerling. VI. Bijdragen van het Rijk aan het Bijzond Onderwijs. Voor 381081 leerlin gen f 8,879,850 f23,30 per leerling. Hiervan ontvingen de Besturen van de Scholen m. d. Bijbel voor 170548 leerlingen f3,963,768, a f23,30 per leerling, terwijl de ouders er nog (bere kend a f 10 per leerling) f 1.705.480 moesten bijpassen aan school gelden, bijdragen, enz. IV. Aantal onderwijs. a. Openb schol. 16985 b. Bijzond 11850 Totaal 28835 c. Hiervan 5263 aan de Scholen met een Bijbel. V. Bijdragen van Rijk en Gemeente aan het Openhaar Onderwijs over het jaar 1913. Voor 564314 leerlin gen f31,056,065 f55,03 per leerling. VI. Bijdragen van het Rijk aan het Bijsond Onderwijs. Voor 394793 leerlin gen f 10,967,339 f 27,78 per leerling. Hiervan ontvingen de Besturen van de Scholen met den Bijbel voor 170548 leerlingen f4,918,671, a f27,78 per leerling, terwijl de ouders er nog (bere kend a f 10 per leerling) f 1.770.580 moesten bijpassen aan school gelden, bijdragen, enz. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Zondagavond om 61/2 ure, in de consistorie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Bommen. Vloten op de Noordzee. Kinderen. Waarom Clemenceau's blad geschorst werd. Vredespogingen Amerika en Duitschland. TER NEUZEN, 11 Maart 1916. Rede van Ds. D. Pol te Axel. Vergelijking. Zitting van Donderdag 9 Maart 1916. Voorzitter de heer J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig de heeren Visser, R. Scheele, Lensen, de Bruijne, Eijke, Van Borssum Waalkes, D. Scheele, Van Nes, Nolson en Van Hasselt en later de heer de Jager. Afwezig de heeren Dees en Donze. De notulen der vergaderingen van 10 en 24 Febr. worden vastgesteld. De Voorzitter deelt mee, dat van de heeren Dees en Donze bericht gekomen is, dat zij de vergadering niet kunnen bijwonen, de eerste wegens uitstedig- heid en de laatste wegens ziekte en dat de heer de Jager bericht "heeft, dat hij wat later komen zal. 2. Ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten berichtende goed keuring kohier schoolgeld. b. Verslag en rekening van de vereeniging „Vereenigde Handwerkslieden", betreffende de vak- teekenschool, waaruit blijkt, dat op 1 Jan. 1915 39 leerlingen waren ingeschreven. Aan inkomsten was een bedrag van f 1258,30 en do uitgaven be droegen f 1257,09. Alzoo een batig saldo van f 1,21. Beiden voor kennisgeving aangenomen. c. Circulaire van Ged. Staten inzake een ver bindingsweg tusschen Oostelijk en Westelijk Z. Vlaanderen, berichtende dat de Minister van Waterstaat bereid is eene subsidie van f120,000 te bevorderen indien de andere helft op andere wijze wordt bijeengebracht. Ged. Staten verzoeken aan de gemeente- en polderbesturen die reeds adhaesie betuigd hadden aan deze zaak, die om te zetten in daden. De Voorzitter zegt dat B. en W. deze zaak be sproken hebben doch nog geen bepaald voorstel hebben, daai een lid van het college ook zitting heeft in het desbetreffend comité, dat nog ver gaderen moest. Alleen kan hij dit wel zeggen dat de wenschelijkheid uitgesproken is om de gemeen ten gezamenlijk te doen bijdragen. Spr. heeft in overweging deze zaak aan te houden en in een volgende vergadering daarover te beslisssn. De heer Van Hasselt vraagt of het de bedoeling is alle gemeenten te doen bijdragen of alleen die welke aan de grens liggen. De Voorzitter zegtallen, doch het is te begrijpen dat de bijdragen zullen afhangen van het belang welke een gemeente daarvan heeft, 't Is ook de bedoeling o.m. om het Kroondomein afzonderlijk daarvoor aan te spreken eventueel tot een groot bedrag. De heer Lensen merkt op dat wanneer B. en W. met een voorstel komen, zij ook rekening zullen houden met het belang dat Terneuzen daarin heeft en zou gaarne zien dat niet al te ruim in de beurs werd gegrepen want z.i. is dit een zaak die het Rijk te betalen heeft. d. Adres van de heeren M. Eijke en H. v. d. Ouden, respectievelijk 2e Voorzitter en Secretaris van de woningbouwvereeniging „Werkmansbelang", waarin zij berichten dat de vereeniging wenscht over te gaan tot den bouw van 42 woningen en vragen mitsdien onteigening van enkele perceelen grond. Zij heeft getracht grond aan te koopen voor die woningen doch dit is niet gelukt wegens den lioogen prijs en de minder gunstige geschikt heid van terrein. De Voorzitter deelt mede, dat dit adres met de noodige bijlagen ter visie ligt. e. De Voorzitter deelt mee dat bij hen is inge komen een verzoek van E. Lanret, schipper te Ter Neuzen, om verlof tot verkoop van alcohol houdende anderen dan sterke drank. B. en W. stellen voor dit voorzoek te weigeren. Aldus be sloten. f. Kennisgeving van de heer J. Risseeuw te Sluiskil, dat hij de benoeming als lid der Commissie tot wering van schoolverzuim aanneemt. 3. Benoeming onderwijzer school D, te Sluiskil. De voordracht bestond uit de heeren J. A. Rijn berg en A. Min jon. Benoemd wordt met alge- meene stemmen de heer J. A. Rijnberg te Ter Neuzen, met ingang van 16 Maart. 4. Benoeming onderwijzeres aan dezelfde school. De voordracht bestond uit de dames F. Lansen, A. Andriesseu en C. Zorgdrager.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2