mm- en Advertentieblad Zeeland. Uit de Pers. Binnenland. Buitenland. No. 1309. Zaterdag 11 Maart 1916. 13° Jaargang. abonnement Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,- per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, teuren en Brievengaarders. Franco Postdirec- Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LlllOOlJ Az. te ThR NEUZEN. Inzending van advertenliën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENT1EN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaat van driemaal plaatsing derzelfde adver^ tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN~DlT REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENT1ËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken voor de redactie be stemd, te zenden aan den Uitgever, Vlooswijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermel ding „Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. Illustratie. Van vrijzinnige zijde komt men telkens weer terug op de Kerstboekjes, die op Schier monnikoog zijn uitgedeeld. Verontschuldigingen worden genoeg gemaakt. „Kleine Lichten" heet maar éénmaal aan één leerling te zijn uitgereikt. We meenen echter zeker dit anders te weten. De tegenwoordige vrijzinnige predikant van het eiland, die er nog slechts kort is, stemt in „De Hervormingvan 26 Februari open hartig toe: inderdaad zijn de boekjes vroeger aan leerlingender Zondagsschool uitgereikt. Ook ten opzichte van den inhoud wordt voorbehoud gemaakt. We hebben er vroeger reeds op gewezen. Maar heel die Kerstboekjes geschiedenis levert slechts een illustratie, is slechts een kenschetsing van den geest, die rondwaart, en waartegen den strijd aan te binden van christelijke zijde noodzakelijk is. Al waren deze boekjes nooit uitgereikt, (maar ze zijn het zeer zekerdan nog was christelijk onderwijs broodnoodig. De illustratie, welke zij leveren, toont slechts duidelijker en tastbaarder dan lange betoogen de noodzakelijkheid aan. Gelukkig, dat zulks steeds meer wordt beseft. Weder ontvingen we daarvan bewijs. Bij ons kwam in van D. B. f 25, Totaal met het vroeger verantwoorde f 169,70. Z. Jonge Radicalen. De „Vrijz. Democraat" behelsde het bericht, dat een organisatie zal tot stand komen, die de Jonge Radicalen zal omvatten. Klaarblijkelijk is de naam zoo gekozen, dat al wat links denkt, daaraan mee zal kunnen doen. De socialisten hebben hun „Jeugd-orga- nisaties." Maar de jonge liberalen van alle gading dienen zich ook te vereenigen. Men ziet in, dat zulks vooral geschiedt met het oog op de Statenverkiezingen, en per- spectievisch op 1917. Telkens, wanneer spannende verkiezingen op komst waren, hoorde men van clubs, door jonge vrijzinnigen gevormd. De oude vrijzinnigen zorgden dan wel voor de contanten. En wat met goed politiek fatsoen de offi- cieele Kiesvereenigingen niet aandurfden, bleef ten taak aan de clubs. Schunnige strooibiljetten, ongeteekende advertenties, dwaze beweringen, maar die tijdelijk konden misleiden, waren hun toege wezen. Op geld hoefden deze jeugdige propagan disten blijkbaar nooit te zien. Hun gezamenlijke leuze was steedsanti- clericaal. Maar na de verkiezingen hoorde men niets meer van hun bestaan. Opmerkelijk 1 En even opmerkelijk is, dat ze weer uit de ascli verrijzen, zoodra voor links gevaar wordt geducht. Deze jonge radicalen (wie zijn eigenlijk de radicalen?) zullen dus waarschijnlijk hun ge waarde hand- en spandiensten verrichten ten behoeve der liberalen-van-alle-kleur. Verwacht niet, dat ze hun beginselen zullen bestudeeren. Radicaal onnoodig. Indien ze straks maar dapper anti-clericaal Werken, is het genoeg. In bet negatieve ligt alleen kracht. z. V De Oorlogsbelasting. Iu „De Nederlander" oppert de heer Fokkens, oud-resident van Magdoera, liet denkbeeld, Indië mee te laten betalen in de Oorlogs belasting. Hij wil dit beschouwen, met als een hulp van Indië aan bet Moederland, maar als een aandeel in de kosten voor de handhaving der neutraliteit van het „Vereenigde Nederland," van het Rijk, binnen en buiten Europa. Hij zou, evenals in de Leeningwet 1914 voor Nederland is bepaald opcenten willen op grond-, personeelebedrijfs- en andere in komsten en vermogensbelasting. Volgens de Leeningwet 1914 bedragen die opcenten hier 20 pet. op de aanslagen in de grond belasting, 20 pet. op de aanslagen in de perso neele belasting. 33 pet. op de aanslagen in de belasting op de bedrijfs- en andere inkom sten. 33 pet. op de aanslagen in de vermo gensbelasting, De iu Indië geheven belastingen met de bovenstaande analoog, zijn De Personeele belasting, ge- a. heven van Europeauen en vreemde Ooster lingen, voor 1916 geraamd op f 1,700,000. b. De Inkomstenbelasting, gehe ven van Eul'opeanen, geraamd op f 18,030,000. c. De v e r p o n d i n g, eene belasting, die niet geheven wordt van het door Inlanders bezeten grondrecht, geraamd op f3,000,000. d. De belasting op bekrijfs- en andere in komsten, gelieven van vreemde Oosterlingen en Inlanders, geraamd op (Inl. ongeveer 1/7) f 13,000,000. e. de landel ij ke inkomsten, gehe ven van inlanders, geraamd op f21,199,000. Indien nu, zoo zegt de heer Fokkens, als oorlogsbelasting geheven werd 20 opcenten van Europeanen en Vreemde Oosterlingen en 10 opcenten van Inlanders, zoo zou dat uit maken voor a. 1340,000, b. f 2,606,000. c. f 600,000, d. f 2,400,000, e. f2,119,900. Totaal f8,065,900. Verder zou de heer Fokkens een bedrag van f7,00,000 willen halen uit een belasting op het opium. Hij stelt voor den verkoopprijs van het opium met ]/s te verhoogen. Het opium brengt het Gouvernement than* jaarlijks op 35 miljoen gulden. De voorgestelde verhooging zou derhalve de bedoelde 7 miljoen leveren. Totaal kwam dan een bedrag van 15 mil joen als Indië's aandeel in de oorlogsbelasting. Op de bedenking, dat bij de Wet van 29 Juni 1912 scheiding is gekomen tusschen de financiën van Nederland en Indië, antwoordt de heer Fokker, dat deze Wet blijkbaar geen beletsel was, om Indië voor de helft te doen deelen in de kosten voor den aanbouw van 2 kruisers en 4 onderzeeërs (1915), evenmin kan die Wet thans bezwaar opleveren, dat Indië in de oorlogsbelasting meebetaalt. Indien het denkbeeld toelaatbaar voor ver wezenlijking vatbaar is, zou het een aan merkelijke verlichting in de lasten voor de ingezetenen van het Moederland beteekenen. Z. „De Rotterdammer" schrijft V Wij dominees der Ned. Herv. Kerk. liet wordt tijd dat Mr. Troelstra weer uit Zwitserland terugkeert om een wakend oogje te houden op zijne partijgenooten. Bij de eerste algemeene begrootingsdebatten toch onder het Ministerie-Cort van der Linden verweet hij de concentratie, dat ze de kerke lijke hartstochten had geprikkeld door on waardig de belangen der Hervormde Kerk in den politieken strijd te mengen. En ziet, nu verscheen tijdens den verkiezings strijd te Apeldoorn deze advertentie in een der Apeldoornsche bladen „Wij, dominees der Ned. Herv. Kerk bevelen den kiezers aan hun stem uit te brengen op den candidaat der Soc. Dem. Arb.partij, K. van Trigt. Ds. VAN DER HEIDE. Ds. DE IIAAS. Ds. BAKKER. Ds. BOERS. Ds. FABER." Een vreemd stukje van de mannen van "godsdienst is privaatzaak". Schijnbaar hebben de socialisten in hun goedigheid gedacht: de vrijzinnigen volgen zoo dikwijls ons, dat wij nu wel eens de vrij zinnigen willen volgen in het opkomen voor de rechten der Hervormde Kerk. DE WATERSNOOD MARKEN. Eindelijk een bericht van Marken. Dat intusschen al weer geheel droog ligt en alleen nog maar dan ook niet zuinigheeft te herstellen wat vernield werd. In het H b 1 d. lezen wij Er is veel en goed gewerkt. Door de zorgen van het Uitvoerend Comité van de Plaatselijke Watersnoodscommissie, krachtig geholpen d«or het Oranjekruis e. a. zijn levens middelen uitgedeeld, kleeren verschaft, bed den in bruikleen gegeven, tal van door het zeewater bedorven matrassen uitgestoomd, enz. enz. In den allereersten nood is dus voorzien. Ook is de beschadigde vloot nagenoeg weer geheel zeewaardig. Anderzijdsis er in sommige opzichten nog zoo goed als niets gedaan. Het kerkhof, dat in den stormnacht deerlijk gehavend werd verkeert thans, zeven weken daarna, nog in denzelfden ontredderden toestand. Een groot deel van den dijk is door het water meege sleurd. Er is gebrek aan zand om de lijken op behoorlijke diepte te begraven. Aan het herstel der beschadigde en den opbouw der vernielde woningen wordt, op een hoogst enkele uitzondering na, nog niets gedaan. Alleen de stormschade is getaxeerd. In het algemeen wordt er geklaagd over het weinig doorzettend karakter van 's burge meesters optreden, terwijl de onzekerheid w i e de schade betalen zal, terughoudt van ingrijpende herstellingen. „Ned." WATERSNOOD VLUCHTELINGEN. Het aantal vluchtelingen uit het water snood-gebied dat te Amsterdam een onderdak komt zoeken, neemt nog steeds toe. Op 26 Februari waren daar ter stede door de gemeente ondergebracht 2949 personen, op 4 Maart 8152 personen. Er kwamen bij 261 personen en er vertrokken er 58. Het aantal bedeelden bedroeg 328 gezinnen of 1363 personen. Er kwamen 41 gezinnen of 154 personen bij. LANDWEERLICHTING 1912 MET KLEIN VERLOF. Naar men verneemt zal een groot gedeelte der Landweerlichting 1912 (Militielichting 1904) binnenkort met klein verlof vertrekken. DUURTETOESLAG. Ingediend zijn bij de Tweede Kamer wets ontwerpen betreffende duurtetoeslag aan rijks ambtenaren-beambten. Onderwijzers aan open bare en bijzondere schojen worden met rijks- amtenaren gelijk gesteld. De toeslag zal 6% der jaarwedde'bedragen, tot zekere loongrens. De maatregel wordt echter beperkt tot hen, die gehuwd zijn of als weduwnaar (vveduwej eventueele als gescheiden echtgenoote, een of meer kinderen beneden den leeftijd van 16 jaar te hunnen laste hebben en een belooning genieten, welke beneden na de noemen grens blijft. De grens wordt gesteld op een bedrag van f1200 voor de gemeenten der 1ste kl.f1150 voor de gemeenten der 2e ld.; f 1100 voorde gemeenten der 3e kl. f 10:>0 voor de ge meenten der 4e kl.f 1000 voor de gemeenten der 5e kl.; f950 voor de gemeenten der 6e ld.; f900 voor de overige gemeenten. DE OORLOG. DE TOESTAND. De N. R. C. schrijft daarover o. a. Het Fransche front brokkelt af, dat is de indruk van heden. De zware Dnitscho artil lerie sehiet de Fransche stellingen murw, zij houden het dan, hier, dan daar, tegen de thans nog plaatselijke aanvallen van de Duit- sclie infanterie niet uitwat moet er ge beuren als de volgende groote springvloed komt Deze vraag moet ons in de tegenwoordige omstandigheden met zorg voor het lot van Verdun vervullen. Westelijk Front. PARIJS. OfficieelIn Argonne bij Haute Chevauchée hebben de Duitschers een mijn- krater trachten te bezetten. Zij zijn afge slagen. De verbindingswegen der Duitschers zijn opnieuw door de Fransche artillerie onder vuur genomen. Onder begunstiging van een hevige beschie ting zijn de Duitschers ten Westen van de Maas vooruit kunnen komen door langs den spoorweg voort te sluipen tot ongeveer Regné- ville. Tezelfder tijd hebben zij een aanval met een strijdmacht ter sterkte van een dizisie op heuvel 265 gedaan. Ondanks de zware verliezen, die hun door de Fransche artillerie en machinegeweren zijn toegebracht, zijn zij erin geslaagd er zich meester van te maken. De Franscheu houden het dorp Béthincourt, het boschje ten Oosten van het Ravenbosch, Cumières en de top van den Ganzenheuvel bezet. Ten Oosten van de Maas, in de streek van Bras en Hnudiomont, zoomede in Woëvre in den sector van Fresnes en de dorpen aan den voet der heuvels is de artiilcriestrijd in den loop van den nacht met groote levendigheid voortgezet. Duitsch stafbericht. BERLIJN, 8 Maart (W. B.) Uit hot groote hoofdkwartier wordt het volgende gemeld Tegen de stelling ten oosten van de hoeve Maisons de Champagne, die door ons her overd werd, hebben de Franschen laat in den avond een tegenaanval begonnen. Aan den westelijken vleugel wordt nog met hand granaten gevochten. Overigens werd de aan val geheel afgeslagen. Op den linkeroever van de Maas bobben wij om de aansluiting aan onze, rechts van de rivier op de zuidelijke hellingen van de Cöte de Talon, den Peper-heuvel en Douaumont vooruitgeschoven nieuwe linies te verbeteren de stellingen van den v ij a n d aan beide z ij d e n van de Forges-beek beneden Béthin court over een breedte van zes en een diepte van meer dan drie kilometer in storm genomen. De dorpen Forges, Regneville, de hoogten van het Bois des Corbeaux en het kleine Bois de Cumières zijn in ons bezit. De tegenaanvallen der Franschen op zuidelijke randen van deze bosschen werden bloedig afgeslagen. Het grootste deel der bezetting van de genomen stellingen kwam om het leven, terwijl de niet- gewonde rest van 58 officieren en 3 2 7 7 man gevangen genomen werd. Boven dien zijn tien kanonnen en veel ander oorlogs materiaal buitgemaakt. In Woevre werd de vijand ook uit de laatste huizen van Fresnes verdreven. Het aantal van de daar gemaakte krijgsgevangenen steeg tot 11 officiereu en meer dan 700 man. Eenige machinegeweren werden vermeesterd. Onze vliegtuig eskaders wierpen bommen op vijandelijke troepen en plaatsen ten westen van Verdun.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1