Bekendmaking. Firma P. H. YEENHÜIZEN, Hoogwatergetij te Terneiizen. Advertentiën. Telegrafische Berichten. Kerk en S c h o o 1. Gemengd Nieuws. Burgerlijke S t a 11d. nieuw neuzen Woensdag 8 Maart 1916, l)s. D. POL van Vlissingen, „Karaktervorming'. Handelsberichten. Openbare Yerkooping AXEL - ZEELAND. met toebehooren, weg langs de grens, zooals eemge voorbarige bladen indertijd meldden IJzendijke. Het wordt tijd dat de reeds lang bestelde locomotieven voor de Zeeuwsen- Vlaamsche Tramwegmaatschappij aankomen, want de tegenwoordig gebruikt wordende lijden aan astlmia. Deze week kwam het herhaaldelijk voor dat de tram onderweg bleef steken en' de passagiers moesten uitstappen om onze gemeente te bei eiken. De landen in den Mauritspoldcr groot 15 52 50 of 35 gemeten en 29 roeden door notaris L. G. James van Sluis alhier geveild, zijn toegewezen aan den heer A. J. van der Meulen, landbouwer alhier, voor de som vau f21,800 plus 8 pet. kosten en s/4 pet. ïnstel- premie. »''e Door tusschenkomst van den burge meester van IJzendijke werden de landbouwers van de Belgische grensplaats Waterland- Oudeman, in de gelegenheid gesteld hun lande rijen, die in Zeeuwsch-Vlaanderen liggen, te verpachten aan Nederlanders. Het verpachten geschiedde aan de versper ring te Goedleven. Vlissingen. Bij de Maatschappij Zeeland be staat het plan half Maart den dienst op Engeland te hervatten en wel met de rader- booten Prins Hendrik en Koningin W ilhelmina. De directie der Maatschappij deelde aan de Midd. Crt. echter naar aanleiding van een desbetreffende vraag mede, dat te dezer zake nog geen beslissing was genomen. Wel is heden eerstgenoemde boot naar Rotterdam vertrokken om in orde te worden gebracht. Naar de „Nieuwe Zeeuwsche Courant" meldt is, behoudens goedkeuring der algemeene vergadering, door het bestuur der Vereeniging tot stichting van een Coöperatieve Suiker fabriek te Middelbnrg tot directeur dier fabriek benoemd de heer dr. Van Ginneken, thans onder-directeur der Coöperatieve fabriek te Dinteloord. Volgens hetzelfde blad zou de coöperatieve superphosphaatfabriek waarschijnlijk te Vlis singen komen. Een woeste militair. Zondagavond 8 uur maakte zekere J. F., een te Goes ingekwartierde veldartillerist van de treinafdeeling, op den Stationsweg werk van een boerenmeisje uit 'sll. Hendrikskin- deren, dat blijkbaar niets van hem wilde weten. De veld-artillerist was in het bezit van een karabijn, welken hij daarna a bout portant afschoot. De kogel kaatste tegen den steenen muur van het station en drong vervolgens door het houtwerk van een der toegangsdeuren. De winkelbediende A. V. uit Rotterdam, hier gelogeerd, die zich in de vestibule bevond, werd in den voet getroffen. Blijkbaar is de kogel in stukken gesprongen. De voet van den heer V. is althans op ver scheidene plaatsen doorboord. Het slachtoffer werd naar huis gereden. De zich hevig verzettende militair werd over mand en naar het politiebureau overgebracht. M. Crt. Geref. kerk een pijporgel geplaatst worden uit de fabriek van den heer A. S. J. Dekker te Goes. Versnelling van het zang-tempo. De Kerkeraad der Evang. Luthersche ge meente te Doetinchem heeft besloten het tempo, waarin de liederen bij de godsdienst oefening gezongen worden, te versnellen. De Kerkeraad is n.l. van oordeel, dat de menschen van den nieuweren tijd hun ziel niet kunnen leggen in liet al te trage gezang en daardoor wordt het zingen voor hen, die zoo voelen een disharmonie. „Ned.' Gezangen. Op Vrijdag 10 dezer zal, saamgeroepen dooi de heeren G. J. Colder, J. F. Heemskerk, Ds. J. B. .Netelenbos en J. A. Vertregt, te Middelburg en te Vlissingen bijeenkomsten gehouden worden met het doel te geraken tot de oprichting van afdeelingen in deze plaatsen van de „Vereeniging tot verrijking van ons kerkgezang. „De Stand. Staat van de scholen met den B ij b e 1. De heer Derksen, te Zeist, heeft weder een overzicht gepubliceerd van den „Staat van de scholen met den Bijbel". Daaruit blijkt, dat op 1 Januari 191G ons land 1155 (tegen 1142 vorig jaar) scholen m. d. B. telde. Het aantal leerlingen bedroeg 187,654 (in 1915: 188,174) Van deze 1155 scholen zijn er 3(4 aangesloten bij de Vereen, voor C. N. S., waarvan er 38 worden gesubsidieerd tot een bedrag van f 1600. Bij het „Gereformeerd Schoolverband" zijn 208 scholen aangesloten. Bij de Vereeni- ging voor Christelijk Volksonderwijs zijn 214 scholen aangesloten, terwijl bij den Schoolraad 822 scholen zijn aangesloten, waaronder 8 kweekscholen. Deze 1155 scholen vertegenwoordigen eene waarde van f23,100,000, wijl de gemiddelde prijs per school, bij nauwkeurige berekening, op ongeveer f20,000 kan gesteld worden. Voor de 187654 leerlingen, die onze scholen bezoeken, werd in het afgeloopen jaar (bere kend tegen f37 min f27 aan Rijkssubsidie f10 per kind) ongeveer f 1,876,540 door de ouders en andere belangstellenden in de School met den Bijbel vrijwillig te zamen gebracht. De Rijkssubsidie' bedraagt over liet afge loopen jaar ongeveer ƒ5,066,658. liet aantal hoofden, onderwijzers en onder wijzeressen op 1 Jan. 1916 aan de Scholen met den Bijbel werkzaam, bedraagt 5739 tegen 5525 op 1 Jan. 1915). In 1915 hebben 600 kweekelingen de akte van onderwijzer(es) verkregen (tegen 556 in het vorige jaar). Op den lsten Jan. 1916 bedroeg het aantal kweekelingen 5877 tegen 3166 op 1 Jan. 1915. Op l Jan. 1916 waren aan onze Scholen 17 vacatures, tegen 16 op 1 Jan. 1915. Het aantal Scholen met den Bijbel, waaraan alleen het hoofd, dus zonder onderwijzer van bijstand, werkzaam is, bedraagt slechts 2. 'Er zijn thans reeds 7 Scholen met den Bijbel in aanbouw. DAGEN. W oensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 8 9 10 11 12 13 14 Maart Voorm. 4.9 4.41 5.16 5.57 6.45 8.2 9.53 Nam. 4.25 4.58 5.35 6.18 7.19 8.58 10.42 Z. Landbouw-Maatschappij. Omtrent den secretaris-penningmeester van de Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij werd Vrijdag behandeld het voorstel van liet dag. bestuur, als woonplaats voor hem Goes aan te wijzen. Alzoo werd besloten met de stemmen van de afdeeling Axel tegen. Bij de benoeming werden uitgebracht 21 stemmen hiervan verkregen de heeren J. E. B. Kielstra 11 stemmen, F. C. Zonnevijlle 8 en L. K. van Dijk 2 stemmen. Gekozen was dus de heer Kielstra, thans waarnemend secretaris-penningmeester. De heer Kielstra kwam direct ter vergade ring en werd toegesproken door den voor zitter, die er op wees, dat de heer Kielstra heeft'getoond als waarnemend secretaris, dat het Dag. Bestuur zich niet in hem heeft bedrogen. Spr. hoopte, dat de benoeming met zal leiden tot verdeeldheid in de maatschappij. De heer Kielstra dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en zeide begrepen te hebben, dat de gevoerde actie niet tegen zijn persoon ging. Besloten werd de tentoonstelling te Goes niet te doen doorgaan. Bij de door B. en W. van Bergen op Zoom gehouden aanbesteding voor liet ver bouwen van het raadhuis werd het minst ingeschreven door don heer M. Jacobs te Goes voor f 18,260. Nog was o. a. ingeschreven door do heeren C. H. II. Wisse en P. Voet te Zaamslag en Hontenisse voor f20,800. Geref. Kerken. Beroepen: te CulemborgJoh. Kwak te Heerde. Aangenomennaar Zevenhoven S. Huis mans te Anjum. Bedankt: voor Leiden: H. A. Munmk Jr. te Bunschoten B.; voor Werkendam AJ. Sybesma te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Aangenomennaar StevensweertH. A. Boeser, cand. te Kralingscheveernaar Roode- school: Dr. Joh. de Groot te Garrelsweer. Bedankt: voor Gorcum M. Jongebreur te Veenendaal. Te Eindhoven zal in het gebouw der Rariteiten. Bij den veehouder A. S. te Ouderkerk a. d. IJssel is een kalf geboren met twee tongen, twee onderkaken, een gespleten bek met twee rijen tanden en een groote vleeschkwab aan de onderste kaak. Te Lekkerkerk is bij den heer K. M. een blind biggetje geboren, dat goed zuigt. De veehouder J. v. V. te Polsbroek werd verblijd met de geboorte van een kalf met 5 pooten. Hooge opbrengst. De boerderij „Reintjeshoeve" met 60 H A. bouw- en weiiand te Haarlemmermeer, heeft in publieke veiling opgebracht f 117,250. Miliiarden. De reusachtig klimmende offers, welke de wereldoorlog de menschheid te dragen geeft, en die, voor zoover op geld waardeerbaar, reeds ettelijke tientallen miliiarden guldons beloopen, zijn oorzaak, dat er een zekere schijnbare gemakkelijkheid in liet hanteeren van dit hoeveelheidscijfer bij het publiek is ontstaan, welke wellicht evenredig is aan de moeilijkheid, zoo niet onmogelijkheid, voor het menschelijk voorstellingsvermogen om er zich een begrip van te vormen. Enkele aardige illustraties van deze moeilijkheid levert een opstel in de jongste aflevering van het Journal de la Société de Statistique de Paris, van de hand van den heer G. Cadoux. Reeds de verwondering welke de bekende voorbeelden van geometrische reeksen ook in de kringen van ontwikkelde personen plegen te wekken, wijst op deze moeilijkheid. Wanneer men b.v. een paard zou koopen tot een prijs van een stuiver van den eersten nagel van het beslag zijner hoeven, twee voor den tweeden, vier voor den derden enz., dan zal men verwonderd zijn te bemerken, dat, bij een normaal beslag met 24 nagels, het paard f838,860.75 zou kosten. N. R. C. Parijs, 7 Maart. Het avondbulletin meldt De Duitschers hebben in Champagne een aanval gedaan. Met vloeibaar vuur bestook ten zij de Fransche stellingen en die bij Maison de Champagne. Terwijl de Duitschers aan de rechterzijde van het front der Fran- schen door het 'goed gericht vuur der Fran- sclien niet in staat waren hunne loopgraven te verlaten, slaagde zij er aan den linkerkant in door te dringen tot in de voorste loop graven der Franschen. In Argonne hebben de Franschen te Courte José een miju laten ontploffen, welke een reusachtigen krater vormde, en waarvan op de Zuidzijde de Franschen zich organiseerden. De Duitschers hadden nadat zij mijnen hadden laten ontploffen bij Haute Chevauchée vasten voet gekregen op sommige punten van de vooruitgeschoven linies der Franschen, zij werden echter onmiddellijk weer teruggedreven. Ten Westen van de Maas hebben de Duit schers na een hevig bombardement, dat den geheelen morgen duurde, tusschen Betlien- court en de Maas krachtige aanvallen gedaan op de troepen in de vooruitgeschoven linies der Franschen. Na een hevige worsteling slaagden de Duitschers er in het dorp te nemen, doch zij werden ten slotte er weei uitverdreven. Ten Oosten van de Maas met tusschenpoo zen groote bedrijvigheid der artillerie. Het bombardement in de streek van Fresnes duurt voort. De Fransche artillerie heeft de Dmtsche stelling ten Westen van Pont aMousson ernstig beschadigd. Londen, 7 Maart. Een ambtenaar heeft ver klaard, dat met het oog op militaire belangen alle Europeesche handelaren uit vijandelijke landen, die zich in Togaland hadden gevestigd, uit dat land zullen worden verwijderd. Dientengevolge zullen alle filialen van Duit- sclie firma's in de koloniën worden geliqui deerd. Totdusverre was het aan de Duitschers toegestaan handel te mogen blijven drijven, in de door de Britten bezette streken. liet Bestuur der waterkeering van den calamiteuzen polder maakt bekend, dat de voor het dienstjaar 1916 17 ontworpen BEGROOTING der inkomsten en uitgaven van het waterschap, opgericht voor het besturen, beheereu en bekostigen der zeewering en oeververdediging van dien nolder met de memorie tot toelichting van heden 'af tot en met Maandag 13 Maart a. s., ten kantore van den Secretaris-Ontvanger wordt nedergelegd, ter inzage van de bi] die zeewering en oeververdediging betrokken pol der- of waterschapsbesturen en grondeigenaren, voor wie ze tevens tegen betaling der kosten, verkrijgbaar is. Ter Neuzen, 7 Maart 1916. Het Bestuur voornoemd, D. SCHEELE Pz., Voorzitter. II. J. v. d. OUDEN, Secretaris-Ontvanger. hoopt in het gebouw der Geref. Kerk (Kerk- dreef) te AXEL, voor de Geref. Jongehngs- Vereenigine op te treden de Wel Eer w. Heer met het onderwerp Aanvang 6 uur. Toegang vrij. HET BESTUUR. Londen. Naar de Daily Chronicle neemt de opstand op Smyrna groote verhoudingen aan. Een comité van burgers heeft afgevaardigden naar den Wahli gezonden met liet verzoek 0111 met de Entente vrede te sluiten. De toestand der troepen is bij gebrek aan leeftocht jammerlijk. Een scheepsramp. LONDEN, 6 Maart. (Reuter.) Lloyds agent te Santos meldt dd. heden Het Spaansche ss. Principe de Asturias liep gisterenoclitend vroeg op drie mijlen beoosteii Ponta boi San Sebastiao op een rots en zouk in vijf minuten. Zesentachtig leden der be manning, alsmede 57 passagiers, werden naar Santos gebracht- De Fransche stoomboot Vega met 338 passa giers en een equipage van 107 koppen wordt vermist. Het Spaansche stoomschip Principe de Satrustegni bevindt zich op de plaats. De Principe de Asturias was van Barcelona op weg naar Buenos-Aires. Den 24n dezer ver liet het Las Palmas. Constantinopel. Het groote hoofdkwartier meldtGeen nieuws. Grossierderij, Slijterij, Manufacturen enz. Telefoon No. II. te Ter Neuzen. Notaris Van der Moer zal op Donderdag 6 April 1916, des namiddags te 2 uur in het hotel Centraal te Ter Neuzen, ten verzoeke van de erven van mej. de wed. M. DE REG T GOOSSEN, in het openbaar verkoopen verderen opstal en erf (achter en vóór liet huis), aan de Markt te Ter Neuzen, kadaster sectie L nommer 119, groot 1 are 36 centiaren, door genoemde erflaatster bewoond geweest. Het perceel is voorzien van leiding voor electrisch licht. Te bezichtigen eiken Woensdag van 1 tot 3 uur. Aanvaarding na de betaling der koopsom oi zooveel vroeger als zal worden toegestaan. De grondlasten ad f 16.96 en cijns ad 66 cent moeten door den kooper worden opgelegd. Voor electrische lampen moet f 30,— worden betaald. Betaling koopsom 1 Juni 1916. Onkosten 8°/0 binnen 8 dagen. isius van Aerde en van Emerence Tollenaar. Hendrik, z. v. Jozias Hendrik Meertens en van Johanna FredeJika de Regt 4 Maart Janna Cor nelia, d- van Jan Hnijssen en van Janna Adriana Paulina Dieleman. Overlijden. 29 Febr. Antlionetta Maria Heijens, oud 67 jwed. van Victor Ernestns Galle. 1 Maart. Maria Sophia Andenaerd, oud i w„ d. van Augustus en van Leonia Maria de Zaegher. '2 Maart. Willemina Adriana Kouwijzer, oud 17 j., d van Jacobus en van Helena de Sinidt. 3 Maart. Janneke Maria van Aalst, oud G m., d. van Hendrik Willem en van Francoise Reigel. HOEK. Geboorten. 9 Febr. Pieter, z. van Pieter Joost Donze en van Leuntje den Deurwaarder. 20 Febr. Cornelia, d. van Levinus de Blaeij en van Adriana de Feijter. 24 Febr. Lina, d. van Theodorus Dbanis en van Maria Donze. 25 Febr. Helena en Cornelis, d. en z. van Levius de Groote en van Catharina Buijze. 26 Febr. Gerard, z. van Jacobus Rouw en van Elizabeth van Wijck. Overlijden. 2 Febr. Een als levenloos aange geven kind van bet vrouwel. gesl. van Hendrik Tollenaar en van Levina Maria de Jonge. 4 Febr. Christina Pieternella Nieuwelink, oud 5 m., d. van Marinus Willem en van Suzanna Vergouwe, i Febr. Hendrik Pladdet, oud 71 j weduwn. van Jannetje de Nooijer. 11 Febr. Franpois de Blaeij, oud 14 dagen, z. van Jacobus en van Franpoise Maas- 16 Febr. Marinus Cornelis de Ridder, oud 10 j., z. van Marinus [overl en van Adriana van de Vrede. 17 Febr. Adriaan de Bokx, ond 2 j., z. van Willem en van Dina Mechielsen. Nieuwe tarwe f 13,75 a f 14,nieuwe winter- gerst f 15,25 a f 15,50, nieuwe zomergerst f lo,2o a f50,50, haver f 14,25 a f 14,50, paardenboonen f26,— a f 27,— groene erwten f a f kroonerwten f 33,a f 34,pei 100 kilo. Rotterdam, 6 Maart. Binnenl. Granen Tarwe f 14,25 a f 15,—gerst winter f 15,— a f 16,50 Chevalier f 16,a f 17, haver f 14,— a f 14,50 per 100 kilo. Witte boonen f27,- a f 29,-, bruine boonen f 28,— a f 30,—, kookerwten f 27,— a föO, paardeboonen f25,—, duivenboonen f23,— per 100 kilo. Veemarkt. Verboden. TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekking. 2 Maart. Johan de Wit, oud 22 j., jm. en Aartje Elisabeth de Ridder, oud 20 j., jd. Geboorten. 27 Febr. Josephus Augustinus, z. van Josephns de Nijs en van Euginia Muller. 28 Febr Johanna, d. van Willem van Tatenhove en van Maria Maas. 2 Maart. Hubert, z. van Alou- Hulst, 6 Maart. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe f 14, a f 14,25, Rogge f 12,— af 12,50, Wintergerst fl4,75afl5,— Zomergerst f 14,a f 14,50, Haver 1 14, a f 14,25, Erwten f 31,— a f 32,—, Witteboonen f28,— a f29,—. Bruine boonen f30,— a f31,— Duiven boonen f24,— a f25,—, Paardenboonen f26,— a f 26,-, Lijnzaad f 60,- a f 70,-, Aardappels f3,- a f3,50. IJ z e n d ij k e, 4 Maart. Aanvoer ruim met goeden omzet, door veel koop lust. Tarwe moest lager afgegeven worden50 a 75 cent, terwijl erwten f 1 in prijs stegen.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 3