Buitenland. Uit Stad en Provincie. Op 3 Augustus 1914 heeft de Duitsche ge zant aan mij verklaard, dat, indien Nederland neutraal bleef, Duitschland die neutraliteit strikt zou eerbiedigen. Een soortgelijke verklaring is afgelegd aan onzen gezant te Berlijn. Op 4 Augustus 19i4 heeft Von Jagow aan den Engelschen gezant medegedeeld, dat Duitschland aan Nederland plechtig zijn woord had verpand om onze neutraliteit niet te schenden. Deze verklaring van Von Jagow berustte dus niet op eenige overeenkomst met ons, maar enkel en alleen op een eenzijde ver bintenis, die Duitschland verklaard had tegen ons te zullen nakomen. De Nederlandsche Regeering heeft nimmer hare volledige vrij heid van handelen ook maar in een enkel opzicht prijs gegeven. DE GEZONDHEIDSTOESTAND. De Gezondheidstoestand hier te lande was in den afgeloopen winter wederom minder gunstig, volgens het Tijdschrift voor Sociale Hygiëne. Vooral kwamen vele gevallen van roodvonk, mazelen en diphterie voor. In de 4 laatste berichtsweken d.i. van 26 Janu ari23 Februari werden aangegeven 712 gevallen van roodvonk, 654 van diphtherie, benevens 141 gevallen van typhus. Ook kwamen gedurende dit tijdperk 10 gevallen van meningitis cerebro spinalis en 6 gevallen van pokken voor. In Januari overleden 22 personen aan typhus, 27 aan roodvonk, 39 aan diphtherie, 87 aan mazelen, 1 aan pokken en 1 aan meningitis cerebo spinalis. JONGE RADICALEN. Volgens de Vrijz.-Dem. bestaat het voor nemen bij een aantal vrijzinnige jongeren, om een organisatie van „Jonge Radicalen" te vormen. Een oproep voor een bijeenkomst waar zulk een organisatie kan worden opge richt, is bereids verzonden. DE OORLOG. Westelijk Front. LONDEN, 5 Maart. (Reuter.) Officieel. In den afgeloopen nacht is verder met hand granaten gevochten in de mijnkraters ten Noordoosten van Vermelles. De vijand heeft zekere werkzaamheid aan den dag gelegd bij Loos en ten Noordoosten van Yperen. Aan het kanaal van Yperen naar Koomen is het rustig. "W ij houden het op den tweeden Maart veroverde terrein bezet. BERLIJN, 5 Maart. (Wolff.) Officieel: Tegen den avond is een levendig vijandelijk vnur op verscheidene plaatsen van het front begonnen. Tusschen de Maas en de Moezel is de Fran- sclie artillerie voortdurend zeer bedrijvig ge weest en heeft van tijd tot tijd de streek van Douaumont met buitengewone heftigheid be schoten. Infanteriegevechten hebben niet plaats ge vonden. Om noodelooze verliezen te vermijden heb ben wij gisteren bij de houtvesterij van Thia- ville (ten Noordoosten van Badonviller) de loopgraven, die wij op 28 Februari op de Franschen vermeesterd hadden, wegens een concentrisch daarop gericht algemeen vuur van de Franschen, ontruimd. De slag bij Verdun. PARIJS, 5 Maart. (Havas). De slag bij Verdun wordt met dezelfde hevigheid, doch zonder verandering voortgezet. De vijand ging voort met een maximum aan kracht te richten op het dorp Douaumont, waar sedert gisteren twee tegenstanders met groote hevigheid strijden, zonder zich van hut bezit van het dorp te kunnen verzekeren, üe verwoede Duitsche aanvallen vermochten de Fransche troepen niet te overweldigen. Trouwens overal werd den vijandelijken ondernemingen de top ingedrukt. In Lotharingen werd het zelfde succes herhaald. De toestand tijdens het tweede gedeelte van het offensief ver schilt niet van het eerste. De eenige vorde ring, die de Duitschers maakten, werd ge durende de twee eerste dagen verkregen. Sedert 48 uur kwam de vijand niet meer vooruit. Zijn soldaten zijn vermoeid, zijn versche troepen gedemoraliseerd door de op eenstapeling van 50,000 lijken van Duitschers, die voor onze linies gevallen zijn, welke zij eveneens tevergeefs pogen te bereiken. Er is dus alle reden om zonder ongerustheid het slot van den veldslag bij Verdun af te wachten. Het gevecht bij het Herbe-bosch. PARIJS, 5 Maart. (Havas). Een officier deed het volgende relaas van het gevecht bij het Herbe-bosch, waaraan hij deel genomen heeft: Den 21en Febr., na zeven uur 'soch tends, begonnen de Duitschers de voorberei ding tot den aanval met een geweldig artillerie vuur op de stellingen, die zij wilden veroveren. Granaten van alle kaliber vielen als hagel neer. Een gebied van 500 tot 1000 meter werd gedurende verscheidene nren dermate beschoten, dat het letterlijk was omgespit. Tranen-verwekkende en vergiftigde bommen werden eveneens gebruikt. Ondanks de af schuwelijke „besproeiing" vermochten de Duitschers den eersten dag slechts onze eerste verdedigingslinie in het Herbe-bosch binnen te dringen, zonder een stelling op de onder- steunings-Iinie te kunnen bereiken. Toen werd mijn regiment opgeroepen, om een tegenaanval te doen en te trachten de chaotische en dooreengewoelde gedeelten van oopgraven, welke de eerste linie voorstelde, te heroveren. Te middernacht kwamen wij op het terrein aan, namen 63 man gevangen, die verheugd waren met den oorlog klaar te zijn. Onze tegenaanval die den 22en Februari te 4 uur 's ochtends werd ondernomen, werd gevolgd door een nieuwen vijandelijken aanval. Nergens werd eenig voordeel behaald. Gedurende den geheelen dag duurde de strijd onafgebroken voort. Wij verstevigden onze stellingen, te midden van de afgerukte boomen. Het sneeuwde. In den nacht van den 22en hernieuwden de Duitschers hun offensief. Een ontzaggelijk bombardement der Franschen verhinderde hen echter een duimbreed gronds vooruit te komen en berokkende hun bloedige verliezen. Den 25en werd het nog erger. Na een nieuw bombardement zonden de Duitschers een bataljon op ons af. Deze massa-aanval wekte den .moed van onze mannen op, die op de „boches" mikten, welke onder het goed ge regelde salvovuur vielen. Het was een waar bloedbad. Ons 75 m.M. geschut oefende een spervuur uit, dat de vijand verhinderde terug te trekken. Nieuwe groepen vielen achtereenvolgens vier maal zonder succes aan. De stoutmoedigheid onzer troepen was zonder voorbeeld. Na 16 uur te hebben gestreden, zonder een pas te zijn teruggeweken, ontvingen wij het bevel om voorzichtig terug te trekken, daar het boscli van Wavrille veroverd was en wij met omsingeling werden bedreigd. Wij wachtten den nacht af. Eenige onzer mannen protesteerden en vroegen om zich op de plaats zelf te laten dooden. Doch tactische redenen maakten een ontruiming van het Herbe-bosch noodig. Wij gingen stelling nemen in het boscli van Le Chaume, in aan sluiting met de naburige troepen. De verdediging van het Herbe-bosch zal een der meest glorieuse bladzijden uit de geschie denis van ons regiment blijven. Meer dan 3000 Duitschers liepen achtereenvolgens tegen onze linies te pletter. Noch het bombarde ment, noch de sneeuw, noch de moeilijkheden der voeding konden den hardnekkigen moed van onze soldaten te niet doen. De aanval der Engelschen bij Armentieres. Omtrent den Engelschen aanval ten Oosten van Armentieres meldt de oorlogscorrespondent van de Deutsche Tageszeitung de volgende bijzonderheden Sedert den middag van den 24en Februari beschoten de Engelschen onze loopgraven hevig met lichte artillerie en projectielen van gemiddeld kaliber, vooral de plaatsen, vvaar zij vermoedden dat zich de reserves en de commando's bevonden. Zij versterkten de beschieting tot een soort van trommelvuur, dat echter niet vergeleken kon worden bij het roffelvuur der Franschen van September in Champagne. Tegen vier uur in den middag hield het vuren plotseling op. Het bleef volkomen stil tot kort voor midder nacht, toen plotseling de Engelschen opnieuw en nu nog heviger, roffelvuur gaven. De ijs koude nacht was stikdonker en de luisterposten voor onze linies, verblind door de voortdu rende granaat-ontploffingen, onder een hagel van steen, aarde en leem, omhoog gejaagd door de inslaande projectielen, konden bijna niets zien. Toch gelukte het een hunner nog tijdens het artillerievuur waar te nemen hoe een paar gedaanten nader slopen. Bij het licht van een raket, leken zij van den aard bodem verdwenen. Onmiddellijk werd alarm geblazen. De handgranaten werden klaar ge houden. De machinegeweren waren gereed om hun werk te doen. Juist op het goede oogenblik, want meteen verplaatste de vijand zijn vuur achterwaarts om de reserve den weg af te snijden. De Engelsche stormcolonnes verschenen. De handgranaten kraakten, de machinegeweren knetterden. Enkele minuten s'echts zetten de Engelschen hun mislukte overrompelings poging voort. Toen draaiden zij zich om en zetten het op een loopen, door onze artillerie be schoten. In de draadversperringen moesten zij een aantal dooden en een zwaar gewonde laten liggen. Een groote hoeveelheid wapens, tijdens de vlucht weggeworpen, draadsclmren, een drie meter lange stormbrug, matten tot het bedekken van de draadversperringen, enz. die als buit in onze handen vielen, bewijzen hoe zorgvuldig deze poging om ons te over rompelen was voorbereid. Niettegenstaande het roffelvuur hadden wij niet een enkelen gewonde in onze loopgraven. De inwoners van Rijssel. CALAIS, 2 Maart. Uit goede bron wordt vernomen, dat in Rijssel nauwelijks 40,000 van de 200,000 inwoners zijn achtergebleven. De toestand in de stad is allertreurigst. De voor steden Loos en la Madeleine zijn ontvolkt en worden door militairen in beslag genomen. DUINKERKEN, 2 Maart. Er worden hier nieuwe concentraties van troepen in de buurt van Rijssel gemeld. De Duitschers hebben deze stad aanzienlijk versterkt. Herhaaldelijk wordt zij door de Engelsche artillerie beschoten, welke groote militaire schade aanricht. Luchtgevecht. Unze Weensche correspondent schrijft dd. 24 Februari Over den aanval der Italiaansche vliegers op Laibach, uit weerwraak voor Milaan, wordt uit het perskwartier geschreven, dat het ge vecht slechts 20 minuten geduurd heeft. Toen de vijand zichtbaar werd, gingen zes Oostenrijksche oorlogsvliegtuigen 300 meter de lucht in, otn den vijand te omsingelen. Daar men in de lucht zeer ver ziet, bleven zij vrij laag en verscholen zich achter een wolk om af te wachten. Toen de drie Ita lianen kwamen aangevlogen, staken de zes Oostenrijkers van wal en vlogen hoog om ze te omsingelen, waarop het gevecht begon. De Italiaansche toestellen waren grooter en sterker dan de Oostenrijksche, maar de Ita lianen werden verrast. Drie Oostenrijkers vlogen voortdurend op gelijke hoogte voor den vijand, terwijl de drie anderen steeds hooger vlogen om de Italianen van boven te bestoken. Dit is de nieuwerwetsche oorlogs-vliegtaktiek. Aldus vochten negen vliegtuigen in de lucht en de soldaten uit het kamp keken met ademlooze spanning naar dit interessante schouwspel. De vleugels van beide partijen werden als zeven doorschoten. Maar de motors en pantserplaten hielden het goed uit. Na twintig minuten werd de vijand teruggedrongen, wat door de Oostenrijksche soldaten met een hoeratje begroet werd. Een Italiaansch toestel dat beschadigd werd, gleed naar beneden. Honderden handen pakten het beet. Het was een prachtig gevaarte met twee schroeven en twee beugels voor machine geweren. De Italiaan, die aldus gevangen werd, stond van spijt te huilen. Zijn kame raad lag dood in zijn riem met een kogel in zijn hoofd. Het toestel, dat onbeschadigd in handen der Oostenrijkers viel, is een reus achtige tweedekker van het nieuwste soort uit de fabriek van Caproni. De reeds lang gekoesterde wensch, om de geheimen van dit mooie type te bestudeeren, is vervuld. N. R. C. Geen zin Op een vergadering van het bestuur van Schotsche mijnwerkers, Zaterdag te Glasgow gehouden, is er meegedeeld, dat er in Groot- Brittanje sedert het begin van den oorlog 160,000 mannen van vak -waren veranderd en in de mijnen gaan werken, omdat mannen die onder den grond werken van k r ij g s- dienst vr ij gesteld zijn. De voorzitter zei, dat, als de oorlog nog lang duurt, die mannen mijnwerkers zouden zijn geworden en dat moeilijkheden zou geven, ais de oude mijnwerkers uit den oorlog terug kwamen. N. R. C. Russische verliezen. (Van Duitsche zijde). STOCKHOLM. (Wolfl.) Dagens Nyheter maakt eenige cijfers over de Russische ver liezen tot het eind van 1915 openbaar. Het blad heeft van doortrekkende reizigers offi- cieele cijfers verkregen, die echter niet zijn gepubliceerd. Het iotaal aantal gesneuvelden van 1 Januari tot 31 December 1915 heeft 1,942,610 bedragen. Het aantal gesneuvelde officieren sedert het begin van den oorlog is 125,433, waaronder 277 generaals. TER NEUZEN, 7 Maart 1916. In de op Donderdag a.s., des voormiddags te 10 ure, alhier te hcuden openbare ver gadering, komen de volgende punten in be handeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming van een onderwijzer aan school D te Sluiskil. Op de voordracht staan Rijnberg J. "A. en Minjon A. A. A. 4. Benoemiug van een onderwijzeres aan school D te Sluiskil. Op de voordracht staan Lansen F. S., Andriessen A. en Zorgdrager C. 5. Verleenen van ontslag aan dhr. J. Th. van Aerde als lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim. 6. Benoeming van een lid van de com missie tot wering van schoolverzuim voor de kom der gemeente. 7. Verhooging aannemingssom voor het afgraven van een gedeelte wal. 8. Voorstel tot goedkeuring van de reke ning van de commissie tot wering van school verzuim te Sluiskil. 9. Voorstel tot het uitmaken in beginsel om de verordeningen, regelende de jaarwedden 'van sommige gemeenteambtenaren te herzien. 10. Voorstel tot wijziging van het besluit, tot subsidieering van het plaatselijk steun comité. Nieuwe Telefoon- aansluitingen. 49. Zeelandia (Vellentrekkerij, directeur R. Nolson.) 56. Goudstikker I., Westkolkstraat. 99. Michielsen C., Markt. Ten gerieve van onze lezers nemen we de wederom gewijzigde dienstregeling der Prov. boot op. Gelukkig wordt, door deze wijziging Z. Vlaan deren weer eenigszins uit zijn isolement verlost. Kwam heden de eerste boot uit Vlissingen eerst om elf uur hier aan en bekwam men 's middags om 1 uur eindelijk eens een post, na 15 Maart zal zulks wederom na aankomst der boot om half 8 uur het geval zijn. En ook 's middags kan men dan weer om 5 uur van hier vertrekken, inplaats van om kwart vóór drie, wat thans de laatste reis was. De boot van 's morgens half 8 ongeveer van hier legt niet te Borsele aan. Breskens kan men dan om kwart over 6 's avonds nog ver laten per boot. Laten we hopen dat het voor Ter Neuzen ook nog beter wordt. Onze stadgenoot, de heer A. Verlinde, oud-leerling van de Ambachtsschool te Hulst, is te 's Gravenhage geslaagd voor het Staats examen van assistent-machinist. Hoek. Door een ingezetene dezer gemeente is onder de behoeftige bevolking der gemeente een aantal zakken aardappelen uitgedeeld. Dat zulks, vooral onder do tegenwoordige duurtetoestanden ten zeerste op prijs werd gesteld is te begrijpen. Zaamslag. (Reuzenhoek). De reeds bekend geworden „Labradorkist" is Maandag ook hier gearriveerd, 's Morgens werden de verschil lende voorwerpen aan de kinderen vertoond, waarbij het hoofd der school het een en ander vertelde over de zeden en gewoonten der volken, uit wier landen zij enkele zaken aanschouwden. 's Avonds werd dit gedaan voor de oud leerlingen en volwassenen, waarbij de onder wijzer Herrebout een kort overzicht gaf van den arbeid der Broedergemeente. Het doel „Liefde te kweeken voor de Zending en eenige kennis aan te brengen van zeden en gewoonten der heidenvolken" werd beslist bereikt. De belangstelling bij grooten en kleinen was groot. Een flinke collecte voor de zending der Broedergemeente was daarvan het bewijs. Verbindingsweg tusschen O. e n W. Z.-V 1 a a n d e r e n. Door den gemeenteraad van Zaamslag werd in de j.l. Vrijdag gehouden vergadering be sproken een circulaire van Ged. Staten aan gemeente- en polderbesturen, inzake het aan leggen van een verbindingsweg tusschen Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen, berichtende dat de Minister van waterstaat be reid is eene subsidie van 1' 120,000, de helft der kosten van aanleg te bevorderen, indien de andere helft op andere wijze wordt bijeengebracht en het onderhoud van den weg verzekerd is. Ged. Staten verzoeken nu aan de gemeente- en polderbesturen, die door ad- haesiebetuiging de ten deze door een com missie aangewende pogingen steunden die be tuiging thans in daden om te zetten door het verleenen eener bijdrage. Teneinde reeds in de zomerzitting der Staten een voorstel te kunnen doen, wordt voor 1 April antwoordt verzocht. Wat dit laatste betreft, zullen tal van ant woorden niet tijdig inkomen, aangezien inge landen van polders later vergaderen en het niet te voorzien is, dat men hiervoor eene buitengewone vergadering zal beleggen. Uit deze overweging ook, heeft de raad van Zaamslag deze zaak aangehouden, om te over wegen en eens af te wachten welke bijdragen anderen verleenen. Er bleek een strooming gunstig aan het toekennen van subsidie, al werd ook betoogd, dat het lag op den weg van het rijk en de provincie dezen weg tot stand te .brengen. Daar het een dringende behoefte is, vooral voor den landbouw, die te land niet kan komen, zou men echter betreu ren, dat het plan afstuitte op te geringe me dewerking van de belanghebbenden. Betoogd werd echter, dat de onmiddellijk belangheb bende gemeenten en polders eene hoogere bijdrage zouden belmoren te verleenen dan de achterliggende. Een der leden opperde het denkbeeld, dat Ged. Staten een lijst van de te verleenen bijdragen zouden opmaken terwijl ook werd betoogd, dat, gezien de kosten van aanleg van andere wegen, deze voor het leggen van den keiweg met een rijwielpad wat erg hoog geraamd zijn, aangezien toch was spreker goed ingelicht slechts 4 II.A. grond moest worden onteigend en men daarvoor toch maar een f 16,000 behoefde uit te geven. De aan- legkosten zijn dus wol zeer hoog. Misschien dat deze nader nog verminderen kunnen. M. C. Axel. Op a.s. Woensdagavond (Biddag) hoopt voor de Geref. Jongelingsvereeniging op te treden de Weleerw. heer Ds. D. Dol. van Vlissingen, tot het houden eener rede. Axel. Tot herder en leeraar der Gerefor meerde Kerk alhier is Zondagavond na afloop der godsdienstoefening beroepen de Weleerw. heer Ds. Jonkers te Voorburg. Axel. Naar wij vernemen, zijn de plannen voor den bouw 'van een nieuw kerkgebouw ten behoeve der Gereformeerde kerk alhier, in verband met de hooge kosten en de tijds omstandigheden voor onbepaalden tijd uitge steld. Het plan omvatte den verbouw dei- voormalige A-kerk tot een ruime kerk met 1080 zitplaatsen. Het daartoe strekkend ontwerp was gemaakt door den heer Tj. Kuipers. Men schrijft aan de Midd. Crt. dat de te Koewacht vertoevende Duitschers met koorts achtige haast, soms met drie ploegen tegelijk, de strook grond omploegen tusschen de twee draadversperringen. Die strook is nu grooten- deels geheel vlakvroeger waren er slooten, greppels en hagen in, die de grens tusschen tuinen en akkers moesten aanduiden, maar dat alles is opgeruimd voor hetzelfde doel werden waarschijnlijk ook wel in den weg staande stallen én schuren met den grond gelijk gemaakt. Als de Duitschers op die wijze langs de geheele grens te werk gaan, hebben zij daar mede een aanzienlijke oppervlakte grond ter bebouwing gewonnen. Dat die maatregel voor de meeste grensbewoners een groote schadepost is, begrijpt men. Op die v'Üze za' er weinig ruimte over blijven voor den aanleg van een 20 M. breeden

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2