Uit Stad en Provincie. Kerk en S c li o o 1. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Het was helder weer en er stond slechts een lichte deining toen de ramp gebeurde. Naar 't schijnt is het schip op zijde gevallen en in 14 minuten gezonken. Of de opvarenden gebruik hebben kunnen maken van de vlotten, die aan dek lagen, is niet bekend. Er is een tiental schepen op de plaats van het onheil en men blijft naar schipbreukelingen zoeken. PARIJS, 29 Februari. (Reuter.) In een communiqué van drie uur vanmiddag zegt de marinestaf, dat op Milo 489 schipbreukelingen van de Provence zijn aangebracht en nog 85 aan boord van een patroeljevaartuig worden verwacht. Het aantal overlevenden zou dan 870 zijn. BERLIJN. Officeel. Onze duikboot N heeft twee Fransche hulpkruisers, die elk met vier kanonnen gewapend waren, voor Havre en een gewapend Engelsch bewakingsschip in den mond van de Theems in den grond geboord. In de Middellandscho Zee is volgens een officieel bericht uit Parijs, de Fransche hulp- kruiser La Provence, die met een troepen transport van 1800 man naar Saloniki op reis was, in den grond geboord. Slechts 696 man moeten gered zijn. Het op 8 Februari aan de Syrische kust in den grond geboorde Fransche oorlogschip was, naar uit een bericht van de teruggekeerde duikboot blijkt, niet het linie-schip Suffren, maar de gepantserde kruiser Admiral Charnier. Volgens de „Gazette der Ardennes" bevon den zich voor den slag bij Verdun ongeveer 289,000 Franschen in Duitsche gevangenschap. Met de 15,000 die er bij Verdun bij zijn ge komen, zegt de „Koln. Ztg." is dus het getal 300,000 volgemaakt en overschreden. BERLIJN, (Norden.) De „Tageszeitung" ontleent aan het „Neue Wiener Journal" het bericht uit Genève dat volgens de „Tribuna" tot ontruiming van Durazzo besloten werd, nadat de verdedigers ingezien hadden dat de verdediging veel meer offers zou eischen dan men verwacht had. De drie eerste dagen van de verdediging kostten aan het Italiaansche legerkorps 3000 dooderf en 7 tot 8000 ge wonden. De Duitsche Regeering heeft in een nota aan de Portugeesche Regeering uitdrukkelijk geprotesteerd tegen het in beslag nemen der Duitsche handelsschepen in Portugeesche havens en verlangd dat deze maatregelen zullen worden ingetrokken, met verwijzing naar de bepaling van het verdrag, dat Duitsche schepen slechts in beslag kunnen worden ge nomen, nadat de schadeloosstelling met de belanghebbenden is geregeld. Voor het examen nuttige handwerken zijn geslaagd de dames P. M. Risseeuw, te Sluiskil en K. M. van Iloute, Axel. Axel. In de Dinsdag alhier gehouden ver gadering van den gemeenteraad, waarbij af wezig was de lieer' P. Dregmans, was o.m. ingekomen een brief van de familie Oggel, meldende het overlijden van den lieer D. J. Oggelhij zal met een brief van rouwbeklag worden beantwoord. Besloten werd de rooilijn van een aan „Drie Schouwen" te bouwen huis vast te stellen na het bestuur van den betrokken polder te hebben gehoord. Toegestaan werd een verzoek van den heer J. A. van Vessem te Axel, voor het uitbreken van de bestaande en het leggen van een nieuwe stoep voor zijn woning in de Noordstraat. Op het verzoek van den heer E. P. van Duren, gasfitter te Axel, om verhooging zijner jaarwedde, werd gunstig beschiktdeze zal met f 1 per week worden verhoogd. Omtrent een verzoek van den heer Ch. Cappon e. a. te Axel, om verbetering aan te brengen in den watertoestand van af de weide van den heer Cappon naar de Groote Kreek, werd besloten, dat Burg. en Wetli. een onder zoek zullen instellen en zullen confereeren met het bestuur van den Noordpolder. Inzake het verzoek van II. C. van den Uil e. a., gemeentewerklieden, om een toelage in den vorm van duurte-toeslag, werd besloten, aan alle gemeenteambtenaren met een jaar wedde van f750 of minder, een toeslag toe te kennen van 5 pCt. van liet thans genoten tractement. Gunstig werd beschikt op een verzoekschrift van den heer Ph. J. van Dixhoorn om aan hem grond van de gemeente in ruil af te staan tegen een gelijke oppervlakte particulier eigendom, waarbij aan den heer Van Dixhoorn de verplichting werd opgelegd een strook van 9 meter breedte tot over de tramlijn af te staan als toegangsweg naar den nieuwen eigen dom en die strook grond met keien te ver harden. Naar aanleiding van een verzoek van den heer A. Coumou e. a. om iemand te willen aanstellen tot het weghalen van faecaliër. werd besloten aan Burg. en Wetli. op te dragen, met een uitgewerkt plan tet reuklooze beer- ruiming in een volgende vergadering voor den dag te komen. De voorzitter deelde nog mede, dat de ge meentelijke gasdirecteur, de heer Wuchman, binnen korten tijd weer in functie zal kunnen treden, aangezien hij uit den dienst is ont. slagen, aldus de Midd, Crt. Middelburg. Door het hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouw Maatschappij zijn op de aanbeveling geplaatst voor secretaris de heeren Tj. B. E. Kielstra te Middelburg, J. K. Knottenbelt te Utrecht en J. Mesu te Nieuw- land. De afdeeling Kruiningen bracht 3/3 der stemmen uit op den heer F. C. Zonnevijlle van Axel. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Waspik II. Ewaldt te Aalbnrg. Aangenomen: naar Boertange Th.II.Tons- beek, cand. te Roswinkel. Bedanktvoor Beek (L.)A. W. Huiskamp te Venlo voor Surhuisterveen F. E. Gerritzen te Donkerbroek. Geref. Kerken. Drietal te Culemborg J. G. Feenstra te DirkshornJoh. Kwak te Heerlen en II. II. Schoemakers te Wezep. Beroepen te 't ZandtJ. van Ilenten te Wijckel en Balk te 's Gravenhage Dr. K. Dijk te Rijswijkte BataviaDr. V. Ilepp te Klundertnaar Vries: J. Hoekstra, cand. te Vries. Geref. Gemeenten. Tweetalte Opheusden G. II. Kersten te Ierseke en II. Roelofsen te Zeist. Beroepente BruinisseII. Roelofsen te Zeist. Zondag j. 1. nam ds. J. J. Koopmans, predikant bij de Geref. Kerk te Grijpskerke (Z.) afscheid van z'n gemeente met een predi katie over Ps. 103 17,18. Den naar Raams- donk vertrekkenden leeraar werd toegezongen Ps. 121 4, nadat hij was toegesproken door een der ouderlingen en Ps. 20 1, nadat hij was toegesproken door den consulent namens de classis Middelburg, waarvoor de scheidende leeraar hartelijk dankte. Met een overvol kerkgebouw waren tegenwoordig afgevaardig den van de Kerken Middelburg C, Oostkapelle, Serooskerke, Gapinge en Koudekerke. „Ned." Een Ch r. Zeevaartschool. In een driestar maakt de Stand, melding van plannen tot oprichting eener Clirr. Zee vaartschool. De burgemeester van Maassluis, de heer C. P. I. Dommisse, heeft er het initiatief toe genomen en binnenkort zal een vergadering worden gehouden ter nadere bespreking en voorbereiding. H o o g e r O n d e r w ij s. Aan de Vrije Universiteit promoveerden tot doctor in de Heilige Godgeleerdheid op proef schriften „Het scepticisme van David Ilume" de heer E. E. van Rooyen, geboren te Oudts- hoorn; vroeger hulppredi'-er bij de Ned. Geref. kerk te Montagu (Zuid-Afrika), en op proef schrift „de antichrist in liot Nieuwe Testament", de heer M. J. v. d. Westhuizen, geboren te Uniondale (Zuid-Afrika) „St." Mej. Wed. Talsma te Hallum legateerde aan de diaconie der Geref kerk aldaar 4 HA. land en aan de kerk f 4000. De chr. school vergat ze ook niet, die ontving f 1000. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Zondagavond om 6V2 ure, in de consistorie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. Men schrijft aan de Midd. Crt.: De redactie dezer courant vroeg laatst ter loops of er in Zeeland werkelijk vrpuwen het barbiersvak uitoefenden. Te Hoedekenskerke hielp jaren lang een vrouw haren man inden scheerwinkel en men prees haar zachte hand. Te Wemeldinge moet er ook een vrouwelijke barbier geweest zijn. In een geachte en def tige Zeeuwsche boerenfamilie schoor inder tijd de wakkere vrouw des huizes haren man en de volwassen zonen Jaren geleden ben ik zelf eens, niet op een Zeeuwsch, maar op een bekend Zuid-IIollandsch dorp geschoren door een bejaarde vrouw, bij afwezigheid van haren man en nooit ben ik beter geholpen. De vrouw zei, dat zjj steeds met haren man de klanten bediende. Men ziet dus, dat vrouwen, lang voor dezen oorlog, hier het barbiersvak uitoefenden en wel met succes. Trouwens boerenwerk, vroeger uitsluitend door mannen in Duitsch land verricht, nu ook door vrouwen te zien klaarspelen is niet nieuw. Voor enkele jaren zag men op een dorp in Westelijk Zuid- Bevelaud een stevige Goesche schoone aller lei soort van boerenwerk met paarden doen. Ik ontmoette haar eens, gezeten op een boom, die op een langen wagen vervoerd werd door twee zware paarden. Zij bestuurde heel kalm het voertuig en niemand lette er op door de gewoonte. Omtrent den kerkbrand te Santpoort lezen we nader in het Ilbld. Zaterdagnacht te 3 uur werden de bewoners te Santpoort door brandalarm gewekt. Het Ned. Herv. kerkgebouw stond in lichte laaie. De brandweer, inmiddels aangerukt, kon niets meer redden. Het orgel, de toren en het uurwerk, alles wat zich in het schip van de kerk bevond, verbrandde. Alleen de inven taris van de consistorie is behouden. In het kerkje bevond zich de gedenksteen van dr. Laurillard. Den vorigen avond was een vulkachel aan gelegd, zooals altijd gebeurde. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Men weet de plaats, waar het gebouw stond 't straatje naast hotel De Wijman, tegenover de lagere school en het gemeentehuis, was het wat achteraf gelegen het type van een dorpskerkje met aardig torentje.' Goed zeventig jaar stond het er. In 1844 was liet gesticht door den molenaar van het dorp, Van Brussel, en al dien tijd was dat het middelpunt van een opgewekt kerkelijk leven. Bekend waren de mooie preekstoel, die door de houtsoort, waarvan hij vervaardigd was, een groote waarde vertegenwoordigde en stellig ook de vele oude bijbels en gezangboeken, waarin de vroegere eigenaars veel merkwaar digs hadden aangeteekend, o.m. de namen van sedert lang verdwenen buitenplaatsen en landgoederen als Spaarnburg, Spaarnhoven, Middeloo, Rozensteyn, Torn, enz. Dit alles is door het vuur vernield. Alloen de vier muren zijn blijven staan. Alles daarbinnen is verkoold. Op de plaats, waarboven de klokketoren vroeger was, liggen nu een menigte verkoolde balken. Daaronder moet de metalen klok zijn. Tot nu toe zocht men vergeefs, doch het is natuurlijk niet on waarschijnlijk, dat de klok een gat in den grond heeft geslagen en daarin, bedolven onder puin, ligt. OnderwijzerBedenk eens een zin waar het woord hetgeen in voorkomt. Kleine Maurits Mijn vader hetgeen cente „Het Volk." De medewerker van de Temps, die onder het hoofd „het buitenleven", in dat blad ge regeld feuilletons schrijft over alles wat het leven buiten, den landbouw, jacht, visscherij, enz. betreft, roept thans de Fransche overheid te wapen „tegen den binnenlandschen vijand, die in onze bosschen verborgen is", waarmede hij het wilde zwijn bedoelt. In het bizonder in de Cóte-d'Or moet de plaag zoo groot zijn, en de schade, die er door de dieren aan den landbouw aangericht wordt, zoo vernietigend, dat de medewerker der Temps een premie uitgeloofd zou wenschen te zien voor elk gedood wild zwijn. Het aantal dezer dieren is tijdens den oorlog zeer sterk toegenomen, omdat er niet op gejaagd is en zij zich zeer sterk en snel vermenigvuldigen. De schrijver in het Fransche blad dringt er verder op aan, dat er maatregelen genomen worden tegen de roofvogels, die schromelijk huishouden onder de kleine vogels en het kleine wild, en dan vooral tegen de eekhorens. In sommige deelen van Provence is verleden jaar de amandel-oogst zoo goed als mislukt tengevolge van de eekhorens, die de vruchten wegkapen. Al dit schadelijk gedierte heeft zich tijdens de oorlogsmaanden, (oen er zoo goed als geen jacht op gemaakt is, ongestoord kunnen vermenigvuldigen. N. R. C. Er worden door Duitschers,die in het buitenland vertoeven, nog steeds pogingen gedaan om naar hun vaderland terug te keeren. Een staaltje daarvan heeft men mee gemaakt. aan boord van het s.s. Koningin der Nederlanden van de Maatschappij „Nederland." Toen het. stoomschip in Het Kanaal was, werd een der kolenbunkers geopend, die op Las Palmas was gevuld. De schrik van het machinekamer-personeel was groot, toen het daar twee mannen vond. Ze werden uit het steenkolenruim te voor schijn gehaald en voor den kapitein gebracht. Het bleek, dat het twee Duitschers waren, een stoker en een matroos van een Duitsch schip, dat gedurende den oorlog op Las Palmas lag. Met behulp van de Spaansche kolenwerkers waren de beide mannen aan boord van het schip gekomen en hadden ze zich in de bunkers weten te verstoppen. De Spaansche kolenwerkers hadden hen ook een 'voorraad levensmiddelen beloofd, maar tevergeefs had den ze uitgezien naar de vervulling van die belofte. Ze hadden twee scheepsbeschuiten bij zich en daar hadden beide mannen een week op geteerd. Het was te begrijpen dat de beide schepe lingen uitgetput waren van honger en dorst. £e werden door de bemanning dadelijk van liet noodige voorzien. Met hun ontdekking was echter ook aan hun plan om naar het Duitsche vaderlaud te komen de bodem ingeslagen. Bij Dungeness kwamen Engelsche zeeoffi cieren aan boord en was de gezagvoerder van de Hollandsche mailboot verplicht mede- deeling te doen van zijn ontdekking. De twee Duitschers werden door de Engel sclie Jantjes van boord gehaald en zullen nu waarschijnlijk hun vaderland niet weer zien voor het einde van den oorlog. De regeering van het Duitsche vorstendom Lippe heeft besloten een vroeger door den Landdag aangenomen jonggezellenbelasting, waartegen zij aanvankelijk bezwaren had, met het oog op de tijdsomstandigheden in to voeren. Ongehuwde, kinderlooze, gescheiden en als weduwnaar of weduwe achtergebleven be lastingplichtigen moeten boven het bedrag van hun inkomstenbelasting een toeslag betalen van 10 procent, wanneer zij van 500 tot 3100 Mark inkomen genieten, 20 procent bij 3100 tot 6900, M., en 30 procent bij booger in komen. Wie voor behoeftige familieleden zorgt, is er van vrijgesteld. L. S.l PREDIKBEURTEN. ZONDAG 5 MAART 1916. 300,000 Fransche gevangenen. De ontruiming van Durazzo. Duitschland en Portugal. TER NEUZEN, 3 Maart 1916. Vrouwelijke barbiers. De kerk te Santpoort verbrand. Uit de school. Wilde zwijnen. Het doel niet bereikt. Vreemde belasting. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). M. Mag ik plaats verzoeken in Luctor voor onderstaand 1 Wij nemen de vrijheid door dezen ons Zeen wscli- laamsoh volk dringend te verzoeken ons te ant woorden op de circulaires die verzonden werden aan Kerkeraden en diaconiën en afdeeliligsbestnren van Vrederust, tot ondersteuning van behoeftige patiënten uit den middenstand. De Vereeniging beeft levensvatbaarheid. Voor f 300 jaarlijkscbe contributie werd reeds ingeteekend en een aanvraag om steun kwam reeds bij ons in. Uit Zeeuwscli-Vlaanderen is de oogst evenwel schraal. Alleen Axel geeft een goed voorbeeld, Zoowel de Herv. kerkvoogdij en diaconie als de diaconie der Geref. kerk aldaar en enkele particu lieren gaven zich op als contribuanten. Maar waar blijven de andere kerken en diaconiën Waar blijven de afdeelingen van Vrederust Hebben deze reeds gewerkt? Vergun het ons dat wij nog maals ernstig op medewerking aandringen. De zaak is zoo noodzakelijk. Wat wordt er door velen niet gezucht, als door God krankzinnigheid wordt toegezonden, men te welgesteld is om hulp te ontvangen van het Burgerlijk Bestuur, maar te arm is om het zelf te bekostigen. Welk een heer lijke taak is het, om dien last dan mede te helpen dragen. Het is onze Christenroeping elkander te helpen in het dragen van het leed dat om der zonde wille ons treft. Daarom nogmaals dringen wij ernstig bij U aan, zoowel kerkeraden als diaconiën, kervoogdijen, afdeelingen van Vrederust en allen die om Christus- wille barmhartigheid bewijzen kunt en wilt, helpt ons verder. Gaarne ontvangen we ook uit het deel bezuiden de Wester-Schelde een stroom van ingevulde bil- letton. Moge deze oproep niet tevergeefs zijn. Met dank voor de plaatsing, Ds. J. SIJBESMA, Zierikzee. VERANTWOORDING van Giften voor den Kerkbouw op „Vrederust". Verzameld in TERNEUZEN en HOEK. D. E. W. f 2,50, Wed. J.d. F. f 1,—N. N. f2,-, Mej. J. B. f 1,—W. d. K. 12,50, P. D. f 12,—, M. D. f 10,Wed. A. F. f6,-, C. D. f2,60, J. v. E. f 1,Wed. M. V. f0,60, J. d. P. f 10,— J. W. fl Fam. K. f2,60, J. J. H. f 1,G. V. f 1,O- v. d. B. fl,-, Wed. M. d. R. f5,-, J. P. V. f2,-, L. de F. Szn. f5,-, J. V. fl,-, C. v. d. U. f 15,—, H. v. W. Sr. fl,-, H. v. W. •Jr. f 0,50, A. W. f2,50, Ds. T. f 1,—H. J. v. d. O. fl,-, P. v. E. f2,50, M. V. f 0,50, J. v. W. f2,50, M. J. v. D. f 1,—Wed. M. J. f 1,—J. O. f0,50, H. D. B. f 0,60, Jb. W. f 0,75, D. de W. fO.OO, J. de F. f 1,—, Wed. A. v. O. f 1,—, D. H. L. f 1,— G.D. f2,50, J.A.M. fl,-, J.O. fl,-, J.D.fl,-, F. D. Az. f 10,—N. H. f 1,—J. v. N. f 1, Ms. v. E. f0,25, Wed. J. B. f 1,-, J. B. fl,-, Joh. F. fl,-, L. M. f 10,C. R. f2,50, H.R. f2,50, Wed. P. D. f2,50, P. d. B. f 0,25, G. M f2,—, M.deK. fl,-, v. d. W. M. f2,60, Wed. P, de F. f5,—, Johs. de F. f2,50, P. J. v. S. f2,50, A. v. H. f5,—, N. N. fl,-, W. B. f5,-, R.S. Dz. f2,50, D.S. Az. f4,-, J. S. fl,-, J. F. v. S. f2,-, T. J. de S. f 10,P. v. d. H. f0,50, W. R. fl,-, J. C. B. f 0,50, J. v. B. f 0,50, J. H. f 10, G. W. V. f 0,50, H. de R. f2,50, J. L. P. f 1,-, M. de F. Jz. fl,-, A. L. fl,-, P. B. fl,-, J. H. D. fl,-, J. C. J. fl,-, J. de B. Mz. fl,-, Wed. A. de K. fl,-, J D. f 0,25, S. v. H. f5,-, A. K. f 1,-, M. D. f 1,G. W. f 10,Manneuver. f 1,Wed. F. D. f2,50, A. R. f5,—. A. de K. f 10,—M. R. f2,—, A. v. W. f5,-, Ch. V. f2,60, J. v. H. f0,50, J. K. fl,-, J. K. f2,-, P. K. fl,-, P. v. A. f0,50, C. de B. f0,50, A. de F. fl,-, J. 14. fO,50, Wed. C. de J. f7,-, J. S. Pz f3,-, J. D. f5,—, A. D. f2,-, D. S. Pz. f5,-, Wed. W. G. D. f6,-, A.de V. fl,-, L. de P. f 0,50, A. D. W.Gz. f2,50, Wed. L. R. f5,-, L. v. H. fl,-, P. D. Jz. f2,50, P. S. Dz. fl,—R. D. f0,50, K. v. d. H. fl,—M. de B f 0,50, J. J. ff,—, E. d. B. fl,—P. de F. Josz. f2,D. S. Aznf f 3,50, H. P. de J. f5,Cs. K. fl,-, J. R. fl,-, M. D. fl,-, N. N. f5,-, J. J. de J. f5,-, R J.S. f 10,P. de J.-v. de B. f 10, C. W. f5,-. Deze giften verzameld door den Heer J. J. DE JAGER, Correspondent der Afdeeling, zijn door ons in hartelijken dank ontvangen. J. H. DONNER, Voorzitter der Ver. tot Chr. Verz. van Krankz. in Zeeland. BREDA, Februari 1916. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Dr. G. Veltenaar van Suawoude, voorb H. Avondm Axel Kerkdreef 9 uur Ds. J. II. Lammertsma en 2 uur, Ds. H. P. M. G. de Walle van Zaamslg, voorber II. Avondm. Axel Stationstraat 9 uur, Ds. De Walle en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma, voorber H. Avondm Zaamslag 9 en 2 uur, Leeskerk Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/j en 2 uur, Ds. A. Timmerman Gebedsure voor 't gewas. Sluiskil 9'/2 en 2 uur, Dhr. L. Dek. Gebedsure voor 't gewas. Axel 9'/j en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz Zanmslag 9'/2 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9'/ï en 2 uur Ds. E. Raams. Zaamslag Chr. Geref. Kerk. 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2