Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Binnenland. Buitenland. No. 1307. Zaterdag 4 Maart 1916, I3e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1, Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOU Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIEN: Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Watersnood. V Blijde Berichten I. V Blijde Berichten II. DE OORLOG. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken voor de redactie be stemd, te zenden aan den Uitgever, Vlooswijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermel ding „Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. Met vriendelijken dank aan de gevers dcelen wij mede, dat door ons is opgezonden aan het Alg. Watersnood Comité de som van f397,29. Inbegrepen is de opbrengst der collecte, gehouden op de uitvoering der Chr. Zangvcr- eeniging „De Heer is onze Banier te Zaam- slag (Veer), groot f9,85, die ons na Dinsdag in handen kwam. De giften voor Marken zijn apart verant woord onder bovengemeld bedrag. Ons totaal is iets lager dan met de laatste verantwoor ding overeenkomt, doordat enkele giften, in de eerste lijst als toegezegd verantwoord, niet door ons zijn ontvangen. Nogmaals allen gevers ook uit naam der door den Watersnood getroffenen onzen har- telijken dank. Het adres voor giften is voortsE. SILLEM, Keizersgracht 579-581, Amsterdam. Z. Het blijde bericht, waarop we doelen, is de verkiezing vat, den Heer Snoeck Henke- mans tot lid der Tweede Kamer voor het district Apeldoorn. De oogen van politiek-rechtsch Nederland waren gedurende de laatste dagen met buiten gewone spanning op Apeldoorn gericht. Van linksche zijde zette men alles op baren en snaren, om de overwinning te behalen. Immers, bij de algemeeue verkiezingen in 1913 gelukte liet den rechtschen partijen slechts bij herstemming haar candidaat verkozen te krijgen; en dan nog pas met een meerderheid vail 88 stemmen. Thans is de Heer Snoeck Henkemans bij eerste stemming gekozen met een buitengewoon groote meerderheid. De socialist liep met 100 stemmen terug. Blijde is dit bericht; moedgevend. Eenigermate toch ka:i ook een dergelijke verkiezing ons den stand van den algemeen- politieken barometer doen aflezen. Toch mag Apeldoorn niet te hoog aange slagen. Wel is er een bezinning uit den roes van tarief-vrees en staatspensioen te constateeren, doch in hoeverre deze algemeen is, laat Apel doorn slechts gissen. Dit staat intusschen vastonze papieren zijn gerezen. En bij noesten voorarbeid en een nauw aaneengesloten optreden van de rechter par tijen, doet Apeldoorn schoone beloften. Het tweede blijde bericht, dat deze week ons bracht is het slagen van de ontmoeting tusschen Dr. Kuyper en de vijf broeders, die bezwaren hadden tegen de leiding. Nog blijuer bericht dan de verkiezing van Snoeck Henkemans. Immers is onderlinge verdeeldheid en in wendig krakeel honderdmaal gevaarlijker, dan een nederlaag om der beginsels wille. We lazen in „De Standaard Het accoord. De saamspreking van j.l. Zaterdag ten huize van Dr. Kuyper leverde de gewenschte uitkomst. Niet dat er over het geding in quastie is heengeloopen, doch tweeërlei is verkregen. Ten eerste dat de oplossing van het geschil niet gezocht zal worden door opnieuw in publiek dispuut tegen elkaar op te treden, nvat, van zelf tot nog ernstiger verwijdering zou hebben geleid, maar dat er arbiters als rechters zullen optreden, om de schuld of onschuld, die beiderzijds te constateeren zal zijn, te beoordeelen en uit te wijzen. Niet alsof de Kabinetsformatie in 1908 aan deze arbiters ter beoordeeling zou worden toegewezen. Deze toch ligt er van zelf buiten. Te" beoordeelen zal alleen zijn de beschul diging. die over en weder van partij tegen partij is uitgebracht. Gelijk het nu stond, kon er geen beslissing vallen, omdat zoowel de vijf heeren als Dr. Kuyper rechter in eigen zaak zouden geweest zijn. Dit bezwaar ver valt thans. De vijf heeren eenerzijds en Dr. Kuyper anderzijds zullen thans elk twee ar biters aanwijzen, en die vier zullen een vijfde benoemen. Voor het gerecht van deze vijf heeren zullen dan de gedingen worden ge bracht. En vanzelf heeft men dan over en weer de uitspraak van zulk een arbitrage te aanvaarden, van verder vei weer of protest af te zien, en zich te verbinden om in de uit spraak van deze arbiters te berusten. Dit snijdt dus alle verdere polemiek af. Tegen het geschrift van de vijf heeren be hoeft nu niet weder een geschrift van Dr. Kuyper te verschijnen. Dr. Kuyper schrijft over dit geschil niet meer, en de vijf heeren zwijgen er verder evenzoo over. De zaak is thans in handen van derden overgegaan, én in zooverre is er accoord. Niet minder is 't gelukkig, dat men thans beiderzijds op reorganisatie van de Anti revolutionaire partij aandrong. Dr. Kuyper wilde dit reeds van 1908 af. De vijf heeren beoogen thans gelijk doel. Niet om aan Dr. Kuyper een onmogelijke en onhoudbare positie te leggen, maar om tot zulk een hoog nöodige reorganisatie te komen, die, zonder het karakter der Antirevolutionaire partij te niet te doen, reeds nu de onmisbare wijzi gingen kan doen invoeren, en die met het oog op Dr. Kuypers jaren, bij diens weg vallen, de ontreddering van heel onze partij voorkomt. Hiermede is de voetangel uit het pad ge nomen, en is in Juni 1916 een goed geaccor deerde saamwerking van alle groepen voor de Provinciale stembus verzekerd. Vermoedelijk zal de beslissing van de ar- biteis eerst daarna vallen. Doch dit hindert in 't minst niet. De arbitrage quaestie moet alleen afgedaan zijn vóór Juni 1917. En dit kan uitnemend. Het spreekt overigens van zelf, dat van perspolemiek tot tijd en wijle, over en weer geen sprake meer kan zijn. Wij in elk geval doen er niet aan mede. We noemen dit een blij bericht. Wat Dr Kuyper in den aanhef aanvoert, dat publiek dispuut" tot „ernstiger verwijde ring zou geleid hebben", is door velen in onze partij lang betoogd. Het verblijdt ons, dat thans de booze penne- strijd uit is. Als een eenig man vindc onze tegenpartij ons in 't geweer. Zij er een zoeken van elkander. l)an is er goede hope. Z. KAMERVERKIEZING APELDOORN. Bij de Dinsdag in het district Apeldoorn gehouden stemming ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer (vacature Van Bylandt) zijn 10,296 geldige stemmen uitge bracht, waarvan op den heer Esmeyer (vrijz.- dem.) 4005, op den heer Snoeck Henkemans (chr.-bist.) 5737, en op den lieer Van Trigt (soc.-democr.) 554, zoodat is gekozen de lieer Snoeck Henkemans. Bij de verkiezingen in 1913, toen liet aantal kiezers 10830 bedroeg, werden bij eerste stemming 8193 geldige stemmen uitgebracht, t. w. Graaf Van Bylandt (C.-H.) 4172, Esmeyer (V.-D.) 3155, Dijkgraaf (S. D. A. P.) 636 en Dr. P. J. Muller (Protestantsch) 530. Bij de her stemming werd toen de heer Van Byland gekozen met 5095 tegen 5007 stemmen op den heer Esmeyer). OUDERDOMS- EN INVALIDITEITS- VOORZIENING. Het anti-revolutionaire Tweede Kamerlid Mr. V. II. Rutgers heeft bij den Voorzitter der Tweede Kamer twee reeksen vragen inge diend, die met betrekking tot bovengenoemde aangelegenheid van groot belang zijn. De eerste reeks luidt als volgt 1. Is de Regeering nog toegedaan het in den aanhef van de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag betreffende het ontwerp-Ouderdomswet geuite gevoelen, dat de Tweede Kamer, alvorens dit ontwerp in openbare behandeling te kunnen nemen, de voornemens der Regeering in zake herziening der Invaliditeitswet moet kennen 2. Drukt het in 6 der Memorie van Toe lichting bij het ontwerp-Ouderdomswet mede gedeelde omtrent den verstrekkenden invloed van dat ontwerp op de Invaliditeitswet nog het gevoelen der Regeering uit 3. Wordt het ontwerp van wet tot herzie ning der Invaliditeitswet door de Regeering gehandhaafd De tweede reeks luidt 1. Is de Minister, aan wien bij Kon. Be sluit van 12 Februari 1916 de zorg voor de uitvoering van de Invaliditeitswet is opgedra gen, van oordeel, dat op hem de verplichting rust om zooveel hem mogelijk is, tijdig de maatregelen te nemen welke noodzakelijk zijn met het oog op het krachtens het derde lid van art. 411 van genoemde wet met 3 December 1916 in werking treden van de be paling dier wet, die dan nog niet in werking mochten getreden zijn 2. Is de Minister van oordeel, dat hij van die verplichting ontheven is tengevolge van het ingediend zijn van een ontwerp van wet, strekkende tot uitstel van den termijn met welken de bedoelde bepalingen uiterlijk in werking treden 3. Is de Minister van oordeel, dat hij van die verplichting ontheven is, tengevolge van het ingediend zijn van een ontwerp van wet, inhoudende eene bepaling welke het genoem de derde lid van art. 411 der Invaliditeitswet doet vervallen 4. Is de Minister van oordeel, dat hij van die verplichting ontheven is, omdat de be doelde maatregelen niet alle tijdig zullen kunnen worden genomen, ten gevolge van de omstandigheid, dat de Minister van Financiën, welke te voren met de zorg voor de uit voering der Invaliditeitswet belast was, nage laten heeft, een aanvang te maken met de voorbereiding dier maatregelen OORLOGS WINSTBELASTING. Dezer dagen hebben wij gemeld, dat in het onlvverp-oorlogswinstbelasting zou worden voorgesteld, een heffing van 25 pet. van de gemaakte oorlógswinst. Het is de bedoeling, daartoe de over 1915 behaalde winst te vergelijken met de winst over 1913. Zoowel vennootschappen als par ticuliere personen, die oorlogswinst gemaakt hebben, zullen volgens het wetsontwerp, dat thans bij den Raad van State is, onder de belasting vallen. „N. R. C." OORLOGSWINST BIJ DEN LANDBOUW. Om de moeilijkheid bij de bepaling van de oorlogswinsten, in den landbouw verworven, (waarvoor immers, daar hij buiten de bedrijfs belasting stond, geen punt van vergelijking met het jaar 1913 bestaat) te ontgaan, zal, vernemen wij, daarvoor eene heffing per bunder worden voorgesteld. Men hoopt voor de verschillende deelen des lands, en de vel schillende qualiteiten van grond, tot bepaling van vaste bedragen te kunnen komen. „Hdbl." SUBSIDIE AAN MILITAIRE TEHUIZEN. Naar het „Centr." verneemt, zal de spoedig te verwachten beslissing, inzake de geldelijke tegemoetkoming aan verschillende Militaire Tehuizen, zeer meevallen. Een groot aantal Tehuizen zullen de tege. moetkoming ontvangen, zoodat bet totaal bedrag in de duizenden loopt. UITVOER VAN AARDAPPELEN. De minister van landbouw, nijverheid en handel brengt ter algemeene konnis, dat een beperkte hoeveelheid aardappelen van soorten, welke voor gebruik bier te lande minder geschikt zijn, ten uitvoer zal worden toege laten. Als zoodanige soorten zullenjjworden aangemerkt 1. Witvleezige soorten Thorbecke, Royal Kidney, Upto-date, Imperator, King Edward, Paul Kruger, Fameuzen. Nieuwe ruig witte, Ceres, Tempo, Factor, Llewely en Kralm, doch uitsluitend voor zoover geteeld op zand- en veengronden 2. Geelvleezige soorten: Eigenheimer, In dustrie, Fortuna, Avenir, Animo, Juweelen, Concurrent, Enorm, Franco, Splendo, Netto, Model en Groninger Kroon. Vergunning tot uitvoer zal uitsluitend worden verleend aan erkende exporteurs van aardappelen en, met goedvinden van de Rijks commissie van Toezicht op de Aardappel- vereenieing, aan vóór 1 Augustus 1914 opge richte vereenigingen van producenten. Voor het verkrijgen van de benoodigde consenten kunnen dezen zich wenden tot de in de ver schillende provinciën daarvoor aangewezen commissiën. Voor Zeeland de heer P. Lindenbergh, te Wemeldingc. EVANGELISATIE ONDER BELGISCHE GEÏNTERNEERDEN. Van den heer Leon de Bontridder, evangelist der Geref. kerk van Brussel ontvingen wij een schrijven waarin hij ons meedeelt, dat hij, op zijn aanvraag in de „Standaard" van 8 Januari, een collectie boeken ontving van de heeren Kunzmann uit Meppol, Kok uit Kampen, Cal- lenbach te Nijkerk, C. Spier te Renkum en Seefat te Amsterdam. Hiermede verklaart de heer de Bontridder wel voor eenigen tijd genoeg te hebben, maar toch vragend strekt hij de hand uit om meer te ontvangen. Dan wij mogen niet schrijven klaagt hij, maar wel vertelt hij, dat iiij geen scheur kalenders of giften ontving om deze aan te koopen. Het werk blijft steeds met zegen voortgaan, en bij meer intieme samenspraken met de mannen blijkt ook nu weer, dat het evangelie blijft een kracht Gods tot zaligheid, en er nooit tevergeefs gezaaid wordt. Nogmaals bevelen we dit werk aan, opdat de belang stelling niet vermindere. Boeken of giften kunnen gezonden worden aan het adres van den heer de Bontridder te Nunspeet, of den heer G Sloff aldaar. „Si." Door tusschenkomst van de Javasche Bank is uit Indië een bedrag van f50,000 overgemaakt voor het Kon. Nat. Steuncomité. Een Fransche hulpkruiser gezonken. De hulpkruiser Provence, die dienst deed voor het overbrengen van troepen naar Salo- niki, is den 26en dezer in de Middellandsche Zee gezonken. Volgens tot dusver ontvangen inlichtingen zijn 296 der opvarenden op Malta en ongeveer 400 op Milo ontscheept door Fransche en Engelsche patroeljeschepen (trai lers en torpedojagers), die zich na ontvangst van draadloos seinen naar de plaats van de schipbreuk begaven. Volgens verklaring van Bokanowsky, afge vaardigde voor het Seine-departement en attaché bij den generalcn staf van het ooster- leger, is noch voor noch na het zinken van het schip een periscoop van een duikboot gezien, noch de bellebaan van een torpedo. Ook is, op het oogenblik van de ontploffing, geen waterzuil gezien. Er waren ongeveer 1800 mcnschen aan boord, de bemanning inbegrepen.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1