Hieuwt* en Advertentieblad Zeeland. Antirevolutionair voor Uit de Pers. Tweede Kamer. Binnenland. No. 1305. Zaterdag 26 Februari 1916. I3e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITT001J Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE ADVERTENTIEN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken voor de redactie be stemd, te zenden aan den Uitgever, Vlooswijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermel ding: „Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. Watersnood. Indien er onder onze lezers nog mochten zijn die voor de leniging dezer nationale ramp nog niet hebben bijgedragen, of nog niet ge noegzaam hebben geholpen, wekken wij hen nogmaals op, hun gaven te zenden. We ontvingen tot heden f343,87. Voorts kwam nog bij ons in van D. C. W. f 1,(voor Marken)van de Chr. Zangver- eeniging „Mobilisatie-klanken"netto-opbrengst der gehouden uitvoering te Ter Neuzen f 33,71. Te zamen met inbegrip vorige lijst f378,58. We sluiten onze lijst met ons volgend nummer. Het algemeen adres der Watersnood Com missie is: E. Sillem, Keizersgracht 579—581, Amsterdam. Z. V Schiermonnikoog. Eenigszins betere berichten kunnen we nu onzen lezers mededeelen. Er is nu nl. van de f9000 ongeveer een f4000 bijeen. Bijna de helft dus. Het gaat dus iets beter. Iets, want waarlijk, de zaak duurt al te lang. Maar het geeft moed, dat, nu eenmaal dit bedrag is bereikt, de rest zal volgen. Dat moet, wil de Christelijke school te Schiermonnikoog het kunnen bolwerken. Zonder de volle 9000 gulden gaat het niet Het is ons zeer aangenaam, weder eenige gaven te kunnen verantwoorden. We ontvingen van C. v. L. f 1,N. N. f5,-; F. B. f 0,50 N. de P. aan opgespaarde halve centen f2,70. Totaal, met inbegrip vorige verantwoording f68,70. Blijft dringend aanbevolen Z V D. J. Oggel. t Het bericht bereikte ons dat de heer D. J. Oggel in de Stichting „Vrederust" op 69-jarigen leeftijd is overleden. In onze partij was de heer Oggel geen onbekende. Lange jaren heeft hij een actief aandeel ge nomen in den strijd voor onzea.-r. beginselen. Lid van den Raad, Wethouder, eindelijk Burgemeester van Axel, heeft hem zijn vader stad leeren kennen en waardeeren. Ook in de behartiging van de belangen der provincie heeft hij als afgevaardigde der Provinciale Staten zich van zijn taak ge kweten. Hij was een onzer voormannen. Naar zijn vermogen heeft hij gearbeid zoo lang het dag was. In aarden vaten droeg ook hij z'yn schat. Daarvan getuigden ook zijn laatste levens jaren, toen een ernstig zenuwlijden hem be zocht. Maar hem bleef de hope der heerlijkheid. Zijn verscheiden slaat voor zijn nabestaan den diepe wonden. liet moge hem zelf eeuwige winste zijn. Z. V Voor onze Kiesvereenigingen. Eigenlijk in het bijzonder voor de BestuV&lk, De kiezersweek is achter den rug, Nu opgelet, dat geen enkele aangegeven kiezer ten onrechte van de lijst afblijft. Laten de Besturen dus zich overtuigen of alle Rechtsche kiezers op de lijst gebracht zijn Daartoe bestaat de gelegenheid tusschen 23 Maart en 21 April. Van 23 Maart tot 15 April kan op onge zegeld papier bij het Gemeentebestuur aan gevraagd om de namen dergenen, die ten onrechte niet op de lijst voorkomen, er alsnog -op te plaatsen. Men lette dus op deze datums. Z. V Straattaal. De Kameroverzichtschrijver in Het Volk begint zijn laatste overzicht waarin gemeld wordt de aanneming van het Eedswetje met den profanen uitroep„Het is volbracht De anti revolutionairen moeten het vooral ontgelden. Dat is trouwens zoo de gewoonte. Wat de roode heeren te berde brengen is altijd van superieure kwaliteit. Naarstig en getrouw wordt elk woord dier wijzen den Volklezers kond gedaan. Maar voor de rechtsche leden geeu plaats, Dr. De Visser heet in het Kamerverslag Dominee de Visser, want ziet ge, een dominee is in de oogen van de mannen, die immers Christendom en socialisme zoowel vereenigbaar achten, en die telkens beweren, dat ze vol strekt niet anti godsdienstig zijn, het toppunt van onnoozelheid en kwezelarij. Een farizeeër in het kwadraat En Dr. Scheurer heet steeds broeder Scheurer Niet mooier maakt het de „Oproerige Krab belaar",, die, naar men beweert, nog wel een soc.-dem. Kamerlid is; in elk geval een vóór man in de S. D. A. P. Schaamteloozer dan hij kan het wellicht een ander, zeer gerommeerd spreker uit den socia- listischen hoek. Men oordeele slechts „Toen de taaiste der Eed zwammers zijn laatste drogreden had uitgekauwd, beklom de Heer Mumtnelkam p, de geachte afge vaardigde van Pompei bij de opgravingen dier versteende stad tusschen de scherven te goeder ure teruggevonden het kletsgestoelte tot het afleggen eener „verklaring". Alle K:ilvinisten hebben 'n bleeke gelaats kleur. De Heer De Monté verLoren heeft het gezicht van 'n bakker, die ook overdag aan slapeloosheid lijdt. De hejr Rutgers ziet geel als 'n juffer van veertig op den trouwdag van haar jongste zuster. M'n vriend Piet van Vliet is eene lelie gelijk, verflenst op het graf van 'n doodgeboren lid van Patrimonium. De heer Beumer daarentegen is blank als be schimmelde rijst, en de Heer Van de Velde als dat onbeschreven papior, dat afgerold pleegt te worden. Doch zij zijn allen roodwangig naast M u m- melkain p. Bij hèm vergeleken is de mum mie van de weduwe van Hamoerabbi een gezapige jonge meid, om zóó in d'r fleurige wang te knijpen. Ik ken geen bleekheid welke de zijne evenaart. Ja toch, het is de kleur van 'n sneeuwpop bij dooiweer. Eilaci, de verzuchting, waarvoor hij de aan dacht der Kamer vroeg, was deze jammer kreet, dat hij, ingevolge de bevelen van zijn boven eeden en verklaringen geloofwaardiger) Leider, voor deze wet niet mocht stemmen omdat de Belofte niet méér is dan een doem waardig Surrogaat. Arme. Op uwen ouden dag stuurt men U bij vriezend weer de straat op om deze voor wereldlijke bewering te plaatsen, welke reeds Noach in de Arke als verouderd verwierp. Onze oude vriend ligt nu met kamillen te bed. Overspannen en verkouden tegelijk. Aan zijn sponde zit Engel Kloosterman en leest hem voor uit „De verzoeking van den heiligen Theodorus". Wie nu zooiets „straattaal" noemt, slaat dunkt ons, den bal niet verre mis. En daarmee vult het hoofdblad van de S. D. A. P. in Nederland zijn kolommen. Men moest den vuilnisbak minstens niet zoo \Iak voor de deur zetten. Naar Egypte V.(erkouteren) schrijft een interessant artikel in „De Nederlander", onder het opschrift EGYPTE. Vijf en twintig duizend Duitschers, heet het, zijn op weg naar Turkije. Volgens sommigen zullen zij deelnemen aan den strijd in Mesopotamië, maar meer waarschijnlijk is het, dat zij bestemd zijn voor Egypte. De Turksche opperbevelhebber toch, die den aanval op Egypte voorbereidt, zeide on- iaugs, dat hij daarbij minstens 25000 Duitschers noodig had'. Het 'is echter de vraag, of die hem het gewenschte succes zullen verschaffen. Een aanval op zulk een lange lijn, als het Kanaal van Suez, kan zeker licht op enkele punten, voor een oogenblik. slagen. Bij ver rassing en overrompeling zal licht de eene of andere afdeeling over het kanaal kunnen komen, maar aan den anderen kant mag worden gevraagd, waarom de Engelschen het Suezkanaal niet evengoed zouden kunnen niet evengoed zouden kunnen verdedigen, als de Belgen den Yser. Zulke kanalen vormen natuurlijke verdedi gingsmiddelen, die niet licht te forceeren zijn en de grootste oorlogsschepen kunnen het kanaal bevaren om met hun geschut den toegang te beheerschen. De grootste hinder paal evenwel is de woestijn. Een eenigszins groot leger door een woestijn te voeren, is altijd een uiterst moeilijke operatie geweest. Wat zou er van de Israëlieten, na hun uit tocht uit Egypte, terecht gekomen zijn, als God ben niet op geheel bijzondere wijze ge steund had. Zij gingen ten deele denzelfden weg, die nu het Turksch-Duitsche leger volgen moet, al zal dat leger ook niet zoo lang hebben rond te zwerven. Cambyzes, de groote Koning der Perzen, ging in de Egyptische woestijnen met zijn geheele leger te gronde. Zooals het leger van Darius in de steppen van Hongarije en dat van Napoleon in de steppen van Rusland (1812). Julianus de Afvallige, vond met het grootste deel van zijn leger den dood in de brandende vlakten van Perzië en in zijn tocht tegen de Parthen was de woestijn de grootste vyand van Crassus. Ook Alexander de Groote en Napoleon I hebben bij hun woestijntochten in Egypte meer dan eens in groot gevaar verkeerd, en tijdens den Krimoorlog zijn duizenden Russen in de eindelooze vlakten van hun eigen land bezweken, voordat zij, van uit het binnenland, Sebastopel hebben bereikt. Het grootste bezwaar is, dat bij zulke tochten alles, ook het drinkwater en het voedsel voor de last- en trekdieren moet worden meegevoerd. Het aantal dier dieren moot dus zeer groot zijn, maar daardoor stijgt ook weer de hoeveelheid van hetgeen moet worden meegevoerd. Er is hier dus een noodlottige cirkel en het is zeer de vraag, of de moderne spoorwegen en automobielen dat bezwaar hebben helpen overwinnen. Misschien gelukt het aan de Turken om een lichten veldspoorweg door de woestijn te leggen, maar die kan niet voorzien in de behoeften van een groot leger, terwijl een klein leger niet in staat is Egypte te ver overen. Ook de Russen ondervonden het in den oorlog met Japan, dat èéne enkele spoor lijn geheel onvoldoende is. In de latere jaren hebben vooral de Rus sen en de Engelschen van woestijntochten veel ervaring opgedaan. De Russen in de eerste plaats bij hunne verovering van Khiwa, toen een hunner ko- lonnes, wegens gemis aan drinkwater onver richter zake moest terugkeeren. De latei- zoo beroemd geworden generaal Shoboleff maakte toen voor het eerst veel naam do£r geheel alleen, te gaan onderzoeken, wat^^ié kolonne gebleven was en aan zijn fjp'perbe- velhebber juist berichten op dat punt 0ver te brengen. De Engelschen vooral bij hutiue p0gjn„ tot öiircÊ-t-"211 Gener^ai tSGruuïï in Khartoem. Alles was toen meesterlijk voorbereid en het beoogde doel werd bereikt, al was het ook juist één dag te laat, maar de macht die op rukken kon, was slechts klein. Een grootere zou onherroepelijk bezweken zijn. Het aller nieuwste op het gebied van woestijntochten is de verovering van Duitsch-Zuid-Afrika door Botha in 1915. Deze heeft toen ook zijn doel bereikt, maar zijne troepen hebben veel ge leden en ook hij kon slechts een kleine macht in het veld brengen. Het wil ons dus voor komen, dat de expeditie naar Egypte weinig kans van slagen biedt. Zulke expedities ver- eischen lange voorbereiding, maar over enkele weken in de winter voorbij en dan is de gunstige tijd voor die onderneming verstreken. Waar er ook echt Engelsche belangen op het spel staan, weten de Engelschen te vechten. Voor Servië en Montenegro hebben zij niet veel gedaan, maar op den weg naar Calais vonden de Duitschers bij de Engelschen een niet te overwinnen tegenstand en Egypte is een der sleutels van hun wereldmacht. Daar hebben zij alles reeds lang voor de verdediging voorbereid en hoe wil een klein leger dat gehavend en verzwakt uit de woestyn komt opduiken, bestand zijn tegen een overmacht van geheel versche troepen Veel nieuws is er niet te melden. Wat lang werd verwacht, is geschied. Het Eeds- wetteke is nagenoeg ongewijzigd aangenomen. Het amendement De Geer ie aanvaard met 65 tegen 11 stemmen aangenomen dat van den heer Rutgers was te voren met 42 tegen 33 stemmen verworpen, rechts tegen links de heer Bichon van IJselmonde stemde met links mee. Het heele ontwerp is ten slotte aangenomen met 57 tegen 12 stemmen. Tegen waren de anti revolutionairen en de r. k. leden Van Wijubergen, Arts en Duynstee. Tevens is nu bepaald, dat dit Eedswetje geen tijdelijk karakter zal dragen het daartoe strekkend amendement De Savornin Lohman werd met 53 tegen 13 stemmen aangenomen. De Kamer krijgt een week vacantie en gaat daar over tot de behandeling van het Lee- ningsontwerp èn de heffmgsontwerpen. Bij het begin der zitting heeft het weer eens even gespookt. De heer Lohman had zeer veel last van de „sociëteitspraatjes" van vele liberale leden, die hem in het spreken en de Kamer in het verstaan bemoeilijkten. Hij verzocht den heeren hun praatjes in do koffiekamer voort te zetten. Daar had je den voorzitter. De heer Lohman praatte ook te lang, zelfs naar de mecning van de rechter zijde Met andere woorden: ga jullie je gang maarToen ontstond, natuurlijk! een heftige woordenwisseling tusschen den voorzitter en den heer Lohman, die immers de stoutigheid had gehad, in „De Nederlander" ook al aan merking te maken op des voorzitters beleid Men mag van den heer Goeman wel zeggen, dat hij een goed voorzitter is voor Links, maar niet voor de Kamer, gelijk toch zijn plicht is. Een voorzitter die door den heer Duijs, „gillende", zooals „de Nederlander" schrijft, wordt gesteund met het geroep van „Juist! Juist!" behoeft zich omtrent zijn onpartijdige leiding geenerlei illussies meer te vormen. DE WATERSNOOD. Men seint uit Buiksloot: De toestand is weer critiek. Eem/i£~ N.-O. wind zweept de golve^^,^ In de Meer tan een liuize„ inges?orf. j6 puoners li-^d|jgn /e ree(jg verlaten. Van ^'e Kerk is de achtermuur ingestort. x?witer staat thans 30 cM. boven A. P. 1 Zntairen zijn aangekomen, om te redden wat nog te redden is. Te Nieuwendam zijn 8 huizen ingestort, terwijl de Chr. Geref. Kerk is verdwenen. KAMERVERKIEZING APELDOORN. Men schrijft ons van welingelichte zijde 't Zal er Dinsdag a.s bij de Kamerverkie zing te Apeldoorn ontzettend gaan spannen. Links spaart kosten noch moeite. Zet alles op 't spel. En deze uitslag kan als een norm voor 't district beschouwd worden, zal voor jaren gelden. Alle lokalen te Apeldoorn zijn door de vrij zinnige heeren reeds in beslag genomen voor den verkiezingsdag. Te Apeldoorn, Zutphen en Deventer is geen auto meer be schikbaar, welke niet alleen te Apeldoorn, doch ook te Putten, Ermelo, Harderwijk, Nunspeet, en Ëlspeet zullen rijden om klantjes voor links te winnen. Gelukkig weet men van rechts ook te werken. rr -w. - - -

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1