Buitenland. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. öemeiiigd Nieuws. bij Hare Majesteit ontboden. De Koningin drukte den heer Harmsen Hare groote vol doening uit voor hetgeen Zij in die woningen gezien had. Er was hier een mooi sociaal werk verricht. De heer Harmsen sprak de hoop uit, dat het Hare Majesteit zou mogen behagen ook eens een bezoek te brengen aan eenige andere woningen dezer bouwonder neming, bv. in de Van Beuningenstraatde Koningin beloofde een volgende maal dit bezoek te zullen afleggen. N. R. C. MR. TREÜB. Naar de Ned. verneemt, is Mr, Treub, aan stonds na zijn aftreden als Minister van Fi nanciën, benoemd tot directeur der Mij. voor Zekerheidstelling van Ambtenaren Den Haag. ECHTSCHEIDINGEN. De indruk dat het aantal echtscheidingen hier te lande toeneemt, is juist. Immers het aantal bedroeg in de jaren 1905 tot 1914In 1905 755in 1906 808in 1907 829in 1908 818; in 1909 860; in 1910 859; in 1911 965; in 1912 1046; in 1918 1108; in 1914 1110. DE EERSTE OM DE KAAP. Men meldt uit IJmuiden dd. 16 Febr. Het ss. „Vondel" van de maatschappij „Ne derland" dat als eerste stoomschip de thuisweg rond de Kaap aflegde, is hedennacht hier binnengekomen, na gedurende vijf dagen in het Engelsche Kanaal te zijn vastgehouden. Ned. INWISSELING VAN ZILVERBONS. Het Stbl. no. 65 bevat een Kon. besluit van den 9den dezer, houdende wederopenstelling van de gelegenheid tot inwisseling van de zilverbons van f 1, van f2,50 (ouden vorm) en van f5. Hierbij is bepaald, dat tot en met 31 Decem ber 1916 de, bij Kon. besluiten van 20 Maart 1915 (Stbl.no. 158) en van 31 Maart 1915 (Stbl. no. 174) ingetrokken, zilverbons van f 1, van f2,50 (ouden vorm) en van f5 ten kan tore van het agentschap van het ministerie van financiën te Amsterdam tegen wettig be taalmiddel kunnen worden ingewisseld. DE OORLOG. De Duitschers in België. VAN DE GRENS, 14 Febr. (V. D.) Op meerdere plaatsen langs de Zeeuwsche grens zijn de Duitschers begonnen de gebouwen op de ontruimde grensstrook te sloopen. De steenen huizen zullen waarschijnlijk voor- loopig blijven staan, om als wachtlokalen enz. voor de Duitschers te dienen. Waar de grens strook hier en daar bizonder boschrijk is, worden de boomen geveld en naar liet front vervoerd. Bedrijvigheid op zee. De marine-deskundige van de Times ge looft, volgens de N. R. C. dat de bedrijvig heid van de Duitschers op zee in den iaat- sten tijd verklaard moet worden uit de indienst- stelling van nieuwe schepen en de benoeming van een nieuwen opperbevelhebber van de zeemacht. Hij gist dat de nieuwe admiraal von Pohl is en vindt het begrijpelijk dat deze zich vertrouwd maakt met zijn vloot, door kruistochten te ondernemen. Hij hoopt, dat die „steelsche tochten" zich vaker zullen her halen, daar de Engelsche vloot dan een kans zou krijgen. De nieuwe vaartuigen doen nu vermoedelijk in verband met de rest van de vloot oefe ningen. Van welke soort de nieuwe oorlogs bodems zijn, durft de man van de Times niet zeggen. Er zijn echter, volgens hem, aan wijzingen, dat de Duitsche werven zich min der hebben toegelegd op het bouwen van schepen met kanonnen van zwaar kaliber, dat van snelle en grootere torpedojagers. In dit verband is het van belang, dat bij verschillende gelegenheden in den laatste» tijd Duitsche torpedo-jagers ver in de Noord zee hebben geopereerd, zooals gebleken is uit de aanvallen op het Nederlandsche tankschip Artemis en het Engelsche schip Arabis. Hij neemt ten slotte aan, dat de berichten uit Kopenhagen over de aanwezigheid van Engelsche smaldeelen in de Noordzee juist zijn, daar natuurlijk bedrijvigheid van de eene partij verhoogde waakzaamheid van de andere uitlokt. De verliezen op de „Arethusa". LONDEN, 15 Febr. (ReuterDe verliezen bij 't zinken van den kruiser „Arethusa" zijn 12 man vermist en 8 gewond. De „Daily Telegraph" brengt in herinne- dat de „Arethusa", de Engelsche kruiser die op de Oostkust van Engeland op een mijn is geloopen, drie weken na het uitbreken van den oorlog heeft deelgenomen aan het zee gevecht in de bocht van Helgoland. Het schip heeft zich toen kranig geweerd en is in ge- havenden staat in Engeland teruggekeerd waar het spoedig weer zeewaardig werd ge maakt. In December d.a.v. heeft de „Arethusa" deelgenomen aan een aanval van Engelsche watervliegtuigen op Duitsche oorlogsschepen en in Januari van het vorig heeft ze in een gevecht tegen Duitsche slagkruisers bij Dog- gersbank de „Blucher" getorpedeerd. De „Arethusa" behoorde tot een klasse van kleine kruisers, die bestemd waren „de oogen en ooren van de vloot te vormen bij dag en nacht." De Amiral Charnier. Het verlies van den ouden Franschen kruiser „Amiral Charnier" wordt bevestigd. Uit de Syrische kust is een vlot aangetroffen, met 15 matrozen, waarvan er nog maar één in leven was, die verklaarde dat het schip op 8 Februari, des ochtends om 7 uur, is getor pedeerd. De kruiser (4800 tons, ruim 20 jaar oud) zonk binnen enkele minuten zonder booten te kunnen uitzetten. Een 350 man zijn hierbij omgekomen. Sommige organen van de Entente pers ver maken er zich over, dat de Duitschers die oude schuit voor het groote slagschip „Suffren" hebben aangezien, dat veilig eu wel te Toulon ligt. Ook Engeland heeft weer een verlies ter zee geledende lichte kruiser „Arethusa" is op de Oostkust van Engeland op een mijn geloopen. Men vreest dat het schip geheel verloren is. Er zijn 10 opvarenden verdronken. De „Arethusa", in 1913 van stapel geloopen, meet 3560 ton, de maximum-snelheid is 29 knoop, de bewapening bestaat uit 2 kanonnen van 15 c.M., 6 van 10 c.M. en 4 torpedo- lanceerbuizen. De bemanning telt een 400 koppen, Engeland heeft nu verscheidene van deze schepen klaar, die om hun groote snelheid en tamelijk krachtige bewapening zeer gewaar deerd worden, vooral bij de bestrijding Van torpedojagers. De nieuwe duikboot-oorlog. Een bericht van Central News uit Washing ton zegt, dat de regeering der Yereenigde Staten aan de Duitsche regeering heeft ver zocht het oogenblik, waarop de nieuwe duik bootoorlog begint, veertien dagen of een maand- te verdagen. Dit, met het oog op het belang van den maatregel en teneinde Amerika gelegenheid te geven nadere vertoogen tot de entente-mogendheden te richten. De Vereenigde Staten en de duikbootoorlog. De LONDEN, 15 Februari. (Reuter.) Morning Post verneemt uit Washington Wilson is gisterenochtend teruggekeerd. Er zijn sterke aanwijzingen dat de regeering het Duitsche standpunt zal aanvaarden, in welk geval zij niet alleen de uitklaring van ge wapende passagiersschepen uit Amerikaansche havens zal verbieden, maar ook aan Ameri kanen, die van plan zijn om zulke schepen te gebruiken, paspoorten zal weigeren te verstrekken. Frankrijk—Engeland. Een ingezonden stuk van A. Hamon in het Engelsche blad de „Nation" vermeldt het be staan van „een anti-Engelsche vereenigingjop een Parijsch Lycée, waar de aristocratie en deftige middelstand gebruik van maaktDie menschen gelooven", zegt Hamon, „zoo vast als een rots, dat Engeland Calais wenscht te houdenDat is de uitwerking van een onder- handsche Duitsche propaganda en van een openbare propaganda van de Katholieke roya listische en anti-democratische kringen." Het verdere in het ingezonden stuk is een herhaling van de klacht van de Franschen, dat Frankrijk naar verhouding veel meer in den oorlog opoffert dan Engeland. Al 18 maanden, zegt Hamon, is de geheele mannelijke bevolking van Frankrijk van 18 tot 46 jaar in actieven dienst. Er zijn meer dan 700,000 Franschen gedood en bijna 800,000 voor goed invaliede, terwijl het Britsche Rijk nauwelijks 130,000 dooden en ongeveer even veel invalieden heeft. De Franschen willen nu niet, dat er meer Engelschen zullen sneu velen, maar wel dat het Engelsche leger een front zal bezeten, dat in verhouding staat tot de bevolking van Engeland, opdat een aantal Fransche soldaten van het front kan terug- keeren naar veld en fabriek. Hamon zelf is overigens overtuigd, dat En geland veel heeft gedaan. Hij zou willen dat dat beter onder de Franschen bekend werd gemaakt. Welke voorwaarden Het Engelsche Lagerhuislid Arthur Ponson- by heeft een amendement ineediend op het adres van antwoord op de troonrede, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat Engeland zal bekend maken op welke voorwaarden het bereid is in vredesonderhande lingen te treden. De voorsteller stelt als grondvoorwaarden ontruiming van het ver overde gebied, eerbiediging van de nationali teitsbeginselen, voorbereiding tot de oprich ting van een internationaal gerechtshof, waar aan in de toekomst diplomatieke geschillen zullen worden voorgelegd. Kaukasisoh Front. Erzeroem gevallen. ST. PETERSBURG, 16 Februari. (Reuter.) Erzeroem is genomen. De onderkoning van de Kaukasus seint aan den tsaar„God heeft den dapperen troepen van het Kaukasische leger zoozeer geholpen, dat Erzeroem, na vijf dagen bestormd te zijn, is genomen. Ik ben onuitsprekelijk gelukkig U. M. deze overwinning te kunnen melden." w. g. Nikolaas. Tegen verstikkende gassen. In een correspondentie van het Fransche front, opgenomen in de Temps, wordt melding gemaakt van een middel, waarmee de Fransche soldaten zich tegen de verstikkende gassen der Duitschers trachten te beschermen, dat voor zoover wij weten, nog niet medegedeeld was. In de nabijheid van de soldaten op uitkijk (in de loopgraven), zijn niet ver van elkaar verwijderd een soort manden geplaatst, gevuld met stroo of brandbaren afval. Zoodra er een golf verstikkend gas in aantocht is wordt het stroo of de afval met petroleum overgoten en aangestoken. De dikke rookwolk slaagt'erin de giftige golf op te lichten, die dan over de loopgraaf heendrijft zonder haar bewoners te hinderen. De houding van Roemenië. BERLIJN, (Norden). Uit Sofia wordt aan de „Lokal Anzeiger" geseind, dat de „Bal kanska Poschta" van betrouwbare zijde ver nomen heeft dat medio Jan. van dit jaar de vertegenwoordigers van de Entente, met uit zondering van dien van Italië, bij de Roe meenschen minister-president zijn verschenen en dezen verklaard hebben dat Rusland aan Roemenië de vrijheid van kerken en scholen in Bessarabië belooft, indien Roemenië zich aan de zijde van de Entente schaart, zoodra de Duitsche actie tegen Saloniki een aanvang neemt. De vertegenwoordigers van Engeland en Frankrijk hebben de belofte van Rusland gegarandeerd. Bratianoe heeft daarop geant woord dat de toestand op de oorlogstooneelen beslist in het voordeel is der Midden-Euro- peesche mogendheden en dat de Saloniki- onderneming der Entente weinig kans van slagen heeft. Brand te Brooklyn. NEW-YORK, 16 Febr. (Reuter.) De stoom schepen „Bolton Castle" en „Pacific", behoo- rende aan de „Castle-lijn", benevens een 20-tal kleinere schepen, en een ongeveer 900 voet lange pier te Brooklyn zijn door brand ver nield. Men houdt het er voor, dat de brand is aangestoken. De brand brak op de kade uit, waar de schepen voor anker lagen, om lading in te nemen naar Wladiwostok. De snelheid waarmede de vlammen om zich heen grepen noodzaakte een 100-tal personen over boord te springen. Van de „Boston Castle" worden 25 man vermist. De schade wordt op meer dan 1 millioen dollar geschat. TER NEUZEN, 18 Februari 1916. Op verzoek verwijzen we naar de in dit nummer voorkomende advertentie, betreffende het vocaal- en instrumentaal concert, ten voordeele van het Watersnood-Comité. De solist Louis van de Sande trad in |de grootste hoofdsteden van Europa met veel succes als gast op. De mobilisatie bracht hem hier. Woensdagavond hield de Chr.zangvereeniging „Mobilisatieklanken" haar tweede uitvoering sinds hare oprichting, in de Geref. kerk, alhier. De WelEerw. Heer Ds. H. P. M. G. de Walle van Zaamslag, sprak een openingswoord op de Z.Eerw. eigen zijnde, pakkende manier. In korte zinnen boeide hij reeds dadelijk de vele opgekoraenen met de uiteenzetting van de totstandkoming van „Mobilisatieklanken", en hoe deze uitvoering thans verband hield met en ten voordeele was van de getroffenen door den watervloed. Om ten slotte op aangrijpende wijze aan te toonen, hoe Gods oordeelen thans op de aarde zijn, op verscheidene manier. Daarna werd het programma, dat een keur van liederen bevatte, keurig uitgevoerd. Solo's, duetten, Barriton-solo, enz. maakten mede de verscheidenheid uit. En voorzeker was de vooruitgang dezer zangvereeniging ten zeerste waar te nemen. Het slotwoord werd gesproken door den Edelachtb. heer J. Huizinga. In dit keurige slotwoord werden allen dank gezegd die aan het slagen van dezen avond hadden meege werkt en hunne belangstelling»getoond hadden. Naar men ons meedeelde, was de opbrengst voor het genoemde doel niet onbelangrijk. Hoek. De voordracht voor een onderwijzer aan de openb. lagere school alhier bestaat uit de heeren Rijnberg, Terneuzen Minjon, AxelRisseeuw, Biervliet en Versprille Oost burg. Breskens. Alhier is overleden de heer H. Weijkman, oud-wethouder der gemeente en lange jaren het eenige a.-r. lid in dat college. Als een bewijs welk gebrek in de grens gemeenten aan veldaibeiders en landbouwers knechts is, blijkt hieruit dat door den burge meester van IJzendijke als plaatselijk agent der arbeidsbeurs voor twee landbouwers in die gemeente aangevraagd zijn 30 veldarbei- ders en 6 landbouwersknechts tegen een dag loon van f 1,50 a f2 voor de arbeiders en f 25 per maand plus kost en inwoning voor de knechts van af Mei tot December. (M. Crt.) Groede. Alhier is overleden de hoer I. Becu, wethouder der gemeente en directeur der onderlinge brandwaarborg-Mij. voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Oostburg. Woensdag werd hier aanbesteed het bouwen van een veilingsgebouw voor de N. V. Avicultura te Oostburg. Aan den heer P. Daansen Wz. te Oostburg werd het gegund voor f14144. Uit goede bron vernemen we, dat dezer dagen door eenige Belgische grootgrondbe zitters een vergadering zal gehouden worden om de pachten der landbouwers in Zeeuwsch- Vlaanderen te verhoogen en in evenredigheid te brengen inet de groote winsten, die de boeren thans maken, aldus de Midd. Crt. Van de grens. Van de grens wordt ons gemeld, dat het in tegenstelling met de vorige week thans den Belgen binnen de te ontruimen grensstrook wonend, is verboden langs den kortsten weg naar Holland te gaan. Zij moeten nu via Assenede en Selzaete België verlaten. On- danks de moeilijkheden, hieraan verbonden, maken velen van de gelegenheid gobruik M. C. Vlas in België. De Belgische landbouwers langs de grenzen van Oost- en West Vlaanderen hebben van het Duitsche bestuur kennis gekregen, dat allen, die nog onbewerkt vlas hebben, dit voor 1 April a.s. moeten zwingelen. Het zal door het Duitsche gouvernement aan goeden prijs worden opgekocht tegen contante betaling. Vlaszaad voor den nieuwen oogst zal uit Duitschland komen. Vlissingen. Van zeelieden, die Zondag de op het strand gezette maiboot „Prinses Juliana" passeerden, verneemt men dat het schip steeds dieper wegzinkt en dat door het slechte weer de laatste dagen aan de dekken groote schade is aangericht, terwijl het schip reeds bedenke lijk begint over te hellen. Z£}! ,wel niet mogelijk zijn, het schip tijdig te lichten, en te bergen. Vlissingen. Door den hevigen storm besloot de directie der Mij. „Zeeland" Woensdag de mailboot „Mecklenburg" niet te laten ver trekken. Een 23-tal passagiers waren dus verplicht in Vlissingen te wachten. Een der bekende Amsterdamsche kunst- koopers zag bij het verlaten der „Mecklen burg" een kostbaar schilderij van Pieter de Iloogh door den hevigen storm uit de handen der kruiers in zee waaien. Het werd opge pikt en staat nu te drogen in een verwarmd vertrek. Of het schade door het zoute water bekomen heeft is nu nog niet te taxeeren. Oogenschijnlijk ziet het er onbeschadigd uit. De Provinciale boot naar Zierikzee is Woensdag in verband met den storm niet verder dan Cortgene gevaren en is daar blijven liggen. Donderdagmorgen is zij van daar naar Middelburg teruggekeerd, daar het binnen komen van de haven van Zierikzee tijdens den 's ochtends nog steeds woedenden storm groote bezwaren zou opleveren. Middelburg. De storm van Woensdag heeft hier een grooten schoorsteen een gat in het dak van een woning doen slaan. In de bioscoop brak een ruit doordat er een luik op viel, een meisje ward gewond. Gisteren kon de markt nagenoeg niet door gaan omdat de tenten door den storm niet opgeslagen konden worden. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de loop der vorige week hebben zich in deze gemeente gevestigd: M. F. Pieters, dienstbode, O 201auit Hulst. M. M. Fermont, zonder beroep, Q 188, uit Tilburg. E. M. van Petegem, dienstbode, P 11, uit Ginneken. K. Vening, ziekenverpleegster 8 N, uit Amsterdam. J. Paans, zonder beroep, Molengang 3, uit Dordrecht. M. J. van Kerkvoort, sluisknecht, West- kolkstraat 7, uit Sas van Gent. Vertrokken zijn J. J. Mielen, zonder beroep Tholenstraat 100, naar Roosendaal. J. J. Harms, zonder beroep, Van Boven straat 27, naar Rotterdam. P. A. Frederiksen, voermansknecht, Nieuwe- diep 65, naar Dubbeldam. J. C. Harte, werkman, Klaassenstraat 11, naar Nijmegen. Genef. Kerken. Tweetal te Watergraafsmeer Dr. Brussaard te Meppel en Dr. Dijk te Rijswijk. Beroepente Werkendam J. Sybesma te Zierikzeete UrkH. J. Kouwenhoven te Leiden. Aangenomenna ar Eist-WestervoortS. de Vries, te Klazienaveente Meerkerk: J. Boeyinga, te Werkendam. Bedanktvoor Uuurswoude P. van Hoven, te Krimpen a./d. Lek. Ja.n Ligthart. f Te Laag Soepen is overleden de opvoed kundige Jan Ligthart, hoofd van een school te 's-Gravenhage, bekend om zijn vele geschrif ten op onderwijsgebied. Zijn advies werd inge wonnen nzake de opvoeding van Prinses Juliana. Verduistering van 4000 K.G. mais. Aan de rivierpolitie te Rotterdam was ter oore gekomen dat door den schipper A. M. K. van de motorboot Culemborg II, te Culem- borg aan verschillende personen een partij van 4000 K.G. mais te koop was aangeboden, op welken koop echter niet werd ingegaan. Door de rivierpolitie werd toen een onder zoek ingesteld en toen bleek dat de bewuste motorboot aan het pand „St. Job" te Rotter dam 50000 K.Gb mais had moeten laden, doch 40000 K.G. te veel geladen en dezen in 50 zakken naar Rotterdam gebracht, waar zij aan de pakhuisbaas A. W. waren verkocht, en die ze voor f 400 bleek gekocht te hebben voor patroon A. V. aan den Berg weg. Zooals gemeld werden de schipper, de pakhuisbaas «n de patroon allen aangenouden.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2