flntirmlwtionair voor a Tweede Kamer. Binnenland. No. 1303. Zaterdag 19 Februari 1916 13* Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1, Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dingdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. L1TT001J Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentie.! vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken voor de redactie be stemd, te zenden aan den Uitgever, Vlooswijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermel ding „Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. omdat Watersnood. Gaarne blijven we ons aanbevolen houden, giften door te zenden naar het Algemeen Comité. Wil men rechtstreeks opzenden, zoo is net adresE. Sillem (firma Hope Co.), Keizers gracht 579—581, Amsterdam. Totaal vorige lijst: f829,27. Voorts ontvangen van v. D. 1' 1,50 Totaal, met inbegrip vorige llijst f 330,77. V Schiermonnikoog. Het is ons zeer aangeuaam, dat voortdurend blijkt, hoe onze aansporingen, om onze broeders in hun moeilijken strijd voor hun beginsel te steunen, gevolg hebben. We kunnen niet nalaten den nood, want inderdaad, hier is nood, onz«;n lezers op het óarte te binden. Weder ontvingen we eenige giften, die we hierbij verantwoorden. Totaal vorige verantwoording ƒ46,50. Voorts ontvangen van De F. f 2,50F. f 1,— J. J. f tv. D. f 1,—. Totaal, met inbegrip vorige lijst f 52,—. z. Onze derde vergadering. Verleden jaar heeft het Comité voor den Schooldag aan zijn actie nog eenige uitbreiding gegeven door het organiseeren van een derde vergadering, een avondvergadering, waarin door den heer Jansen van Driewegen, een onderwerp werd ingeleid tor bespreking, natuurlijk met betrekking tot ons Christelijk Schoolonderwijs. Die bijeenkomst, toen ven proef, is uit nemend geslaagd. De belangstelling was verrassend. Thans staat opnieuw zu lk een avondver gadering ons te wachten. De heer H. Koelmans vain Ter Neuzen zal daar het woord voeren. Ongetwijfeld zullen velen (gaarne komen om hem te beluisteren. Het onderwerp voor dl en avond luidt Voorheen en Thans". (1 Persoonlijke her inneringen). De vergadering zal D. V. g ehouden worden op a. s. Dinsdagavond en ai invangen te 51/» uur. Plaats van samenkomst is t de Chr. Bewaar school, alhier. Het vorig jaar waren er let len onzer school- vereenigingen, die er hun spijl over betuigden, dat de vergadering niet te l tunner kennisse was gebracht. Daarom wekken we thans ie der voorstander van ons Christelijk onderwi js, zoowel uit Ter Neuzen, als uit den omtr ek, op, de ver gadering bij te wonen. Natuurlijk verwachten we d» bestuursleden der scholen. En even natuurlijk allo om lerwijzers dier scholen. Maar daar is bovendien voi >r verdere be langstellenden plaats. Ieder is welkom Z. V Dat nooit. De N. R. C. bevatte dezer da igen een ver slag eener rede, door den heel 1 P. Otto, af gevaardigde voor Amsterdam D II, gehouden. Bijzonder trok ons aan, wat d e heer Otto, vroeger hoofd eener openbare 1 agere school te Amsterdam, zeide omtrent de school kwestie. Een merkwaardige bekentenis bevat zeker wel de uitspraak, dat „we de fin, ancieele ge lijkstelling tusschen openbaar ei i bijzonder onderwijs niet kunnen tegenhouden, het alles beheerschende feit is, dat een groot gedeelte van de ouders voor hun kinderen nu eenmaal de bijzondere school wensclien. Dat klinkt al heel anders, dan we in vroeger jaren gewoon waren. Toen heette het immers vaak och, de ouders verlangen geen bijzonder onderwijs, die lieele actie voor de bijzondere school ontstaat alleen uit het drijven van enkele dominé's of pas toors. En hoort nu eens verder: „Nu de pacificatie" (bevrediging) „komt, moeten we ons er wel rekenschap van geven, dat de bijzondere school bij een^ groot ge deelte van onze natie steun vindt." Hier is een andere toon te beluisteren, dan de krenkende en smalende van vroeger. Maar het is eigenlijk op een andere uit lating van den heer Otto dat we de aandacht willen vestigen. N.l. op deze: (We halen aan uit de N. R. C.) „Wat ons medewerking aan deze oplos sing gemakkelijk maakt, is dat de staat daardoor invloed zal krijgen ook op het bij zonder onderwijs. Aan het staatsgezag zal niet alleen meer kennis morden gegeven van het leerplan, maar dit zal ook aan het staatsgezag ter goedkeuring morden voor gelegd. De voortgang van de splitsing der scholen zal daardoor worden tegengehouden een voordeel, dat tegen de nadeelen op weegt. Daardoor zal de bijzondere school feitelijk een openbare worden, ingesteld, bestuurd en betaald door het openbaar ge zag. Zoo zal men, wat wel een merk waardige ontwikkeling der feiten is, krijgen, de openbare gezindteschool, zooals Groen en Kuyper, zij het strenger godsdienstig dan wij willen, haar altijd gewenscht hebben." We lieten een enkelen zin cursief drukken, omdat het hier om de kern der zaak gaat. Wat verder volgt is slechts van betrekke lijke waarde, wijl het voor een groot gedeelte conclusie is, op hetgeen in den gecursiveerden zin wordt beweerd. De eigenaardige opmerking omtrent de „openbare gezindteschool, zooals Groen en Kuyper altijd gewenscht hebben" laten we rusten. We willen in het bijzonder de uitspraak naar voren schuiven, die handelt over het leerplan. Gelijk bekend zal zijn is thans de toestand zóó, dat de besturen der bijzondere scholen elk jaar vóór den aanvang van het schooljaar het leerplan hunner scholen moeten mede- deelen aan den arrondissements-schoolopziener, die het dan voor gezienteekent. Hier is dus van goedkeuring geen sprake. Men zal zich herinneren, dat bij de school wet-novelle Kuyper, van vrijzinnige zijde reeds een poging is gedaan, om in de wet goedkeuring van het leerplan voor te schrijven. Daartegen is toen van Rechts, vooral bij monde van den heer Byleveld, met den mees ten nadruk geprotesteerd. En met recht. Zou werkelijk het leerplan door het Rijks- schooltoezicht moeten worden goedgekeurd, dan lag de vrijheid geheel aan banden. De beslissing over het paedagogisch en godsdienstig karakter van school en onderwijs zou zoodoende verlegd worden uit de handen van de besturen in die van een Rijksambtenaar. Er bleef dan slechts een vrijheid in naam. De heer Otto nu zegt, volgens het verslag, zoo stellig mogelijk, dat het zoo zal worden. Is het ook mogelijk, dat de heer Otto zich heeft versproken Was het bij hem meer een wenschen dan een dadelijk gelooven Of vergiste zich de verslaggever Dit staat wel vastop zulk een voorwaarde zal nimmer van Rechts op een bevrediging worden aangestuurd. Die prijs zou te duur zijn. Dat zou geen bevrediging, maar een ver nedering zijngeen vooruitgang, maar af takeling. Een waarlijk vrije school eischt een „vrij' leerplan. Nog altijd wordt in de Tweede Kamer over het Eedswetje gedebatteerd. Er schijnt hoop op eenige overeenstemming te komen ver schillende sprekers van Rechts raadden daar toe terwijl een enkele stem van Links zich hierbij aansloot. Een voortreffelijke rede hield de heer De Visser (c. h.), ten betooge van het christelijk karakter van den eed. Minister Ort voerde het woordwilde de „gemoeds bezwaren", maar gaf nog niet veel blijken van toenadering. WATERSNOOD. In verband met den jongsten storm bevatte de N. R. C. onderstaande berichten, die dui delijk den ernst van den toestand aantoonen Uit Monnikendam: De storm beukt nog steeds met ongekende hevigheid de vesting. Mocht deze doorbreken, dan staat het grootste gedeelte der stad onder water. De bewoners der bedreigde gedeelten zoeken een onderkomen bij verwanten en kennissen. Groote stukken rietland en ook veel hooi komt aandrijven. Het gebouw van het Burgerlijk Armbestuur is geheel door de golven verwoest. De golven slaan over de R.-K. begraafplaats en hebben het lijkeuhuisje reeds verwoest, zoomede het hek. Vernieling der graven is niet uitgesloten. Wij gaan een angstigen nacht tegemoet. Een Woensdagavond tusschen 7 en 9 uur afgezonden telegram luidt Noodwaterkeering behouden, stad nog droog. Te Weesp en te Enschede is veel materi- eele schade door den storm van Woensdag aangericht. Uit V o 1 e n d a m Er heerscht hier groote ontstelteniseen kleine 30 huizen dreigen in te storten en worden ontruimd. Uit Buiksloot: Door den storm zijn eenige boerenwoningen in de Buikslotermeer geheel weggeslagen en weggedreven. Ook geschiedde dit met eenige woningen te Nieuwendam. De dienst naar Broek-in-Waterland staat stil. Uit Aalsmeer: Door den storm dreigen de dijken van de Westeinderpolder op enkele plaatsen door te breken. Daardoor worden de Zuider- en de Noorderwegmeerpolder, de Stommeerpolder en de Oosteinderpolder met onderloopen be dreigd. Tusschen het fort Kudelstaart en de z.g. Kalfslage loopt het water reeds over den dijk. De toestand is kritiek. Militairen van dé omliggende forten en het detachement uit Aalsmeer verleenen hulp bij het versterken van de dijken. Uit N ij k e r k De nooddijk bij Nijkerk heeft het begeven, en men vreest zeer voor den oosterdijk. De weg naar Bunschoten staat bij den tweeden tol weer blank, eveneens de Holkerweg, zoo dat ook wordt gevreesd voor Hoogland. Uit B a a r n Uit vrees voor herhaline van de overstroo ming is aan de Eembrug, die gisteren ernstig werd beschadigd, in allerijl een noodherstelling aangebracht, waardoor het mogelijk is, dat menschen en vee uit den polder naar Baarn kunnen komen. Reeds zijn enkele boeren met hun vee uit den polder gekomen, zij durfden den nacht niet afwachten. De doorvaart van de Eembrug blijft nog gestremd. Uit Arnhem: Door den hevigen storm, die den geheelen dag woedde, is vooral in het park Sonsheek heel wat schade aangericht. Een aantal fraaie boomen, vooral beuken is omgewaaid. Ook op andere plaatsen werden boomen ontworteld, Op het terrein van de Arnhemsche Stoom sleephelling aan de Stadsblokkenweg is het dak vari de nieuw gebouwde ketelmakerij afgerukt en op den weg geslingerd. Van twee perceelen in de Bakkerstraat woei een stuk van het dak af en op talrijke plaatsen dakpannen of schoorsteenen en reclame borden naar beneden gekomen. Uit Ti el: Door den hevigen storm was gister het verkeer voor voertuigen over de Waal te Tiel gestremd pont noch stoomboot kon varen. Te Winschoten is eergisteren een in aanbouw zijnde loods van 35 meter lengte en 15 meter breedte geheel ingewaaid. Het telegrafisch verkeer tusschen Nederland en Duitschlar.d was eergisterenamiddag geheel gestoord. Bij de Algemeene Vereenigde Commissie ter Leniging van Rampen door Watersnood was eergisteren in totaal f 1,986,715,911/'3 in gekomen. KONINKLIJK BEZOEK. Nauwelijks was Hare Majesteit om kwart voor drie ten Paleize teruggekeerd, of de hof- auto kwam opnieuw voor. Thans reed H. M. uit in gezelschap van een hofdame en Haar adjudant jhr. C. Hooft Graafland, om een bezoek te brengen aan het blok woningen van de vereeniging Arbeiderswoning in de Java- buurt te Amsterdam. In de auto der politie had tot het geven van inlichtingen mede plaats genomen de heer A. Harmseu Jrsecretaris-penningmeester van het bestuur der genoemde woningbouwver- eeniging. Hare Majesteit was eenvoudig gekleed in een donker mantelcostuum met een donkeren hoed, zoodat Haar komst in de woningen, waarin thans vluchtelingen onder dak gebracht zijn, weinig opzien baarde. Voor de Benkoeleustraat, aan den hoek der Javastraat, waar het door Berlage ontworpen monumentale blok is verrezen, werd halt ge houden. Nadat men te vergeefs getracht had op nummer 4 der Benkoelenstraat binnen te komen de bewoners waren blijkbaar af- 'ezig ging de Koningin de woning op nummer 12 binnen. Haar komst was voor de aanwezige bewoners een groote verrassing. Een inwoner uit Holysloot, een huisvader van zes kinderen, van wie de jongste op den dag van den watersnood nauwelijks acht et malen telde, ontving de Koningin, terwijl hij in zijn huiselijk négligé rondliep. In huis was het 'kraakzindelijk. De bedden en matrassen mochten gezien worden het was alles keurig opgemaakt. Ook het kleine wicht in de wieg werd door H. M. bekeken. Jammer, dat moeder zoo juist was uitgegaan om in de koepok-inrichting over de inenting te gaan praten. „We dachten eerst, dat het de dame van de „gezondheid" was of van het woningtoezicht en je wilt het toch graag knap hebben. Niet zoo'n smerige rommel hoor, daar houd ik niets van", zeide de Holysloter tot ons, toen de Koningin vertrokken was. De man was toch zoo in de wolken „bezoek van de Koninginoch och 1 ik heb er wat dikwijls veur geloopen en nu kwam ze bij mijnik vergeet het mijn heele leven niet 1" Twee Zunderdorpers waren ook in de kamer bij het gesprek geweest. Een klein meisje, een dochtertje var: den Holysloter, sprak aanvankelijk voortdurend van „ja juffrouwen of haar vader, die tengevolge van de menigte menschen, die in de buurt saamgeschoold was, begrepen had, welke Hooge gast te zijnent was gekomen, zijn dochter al waarschuwde om toch de vórmen beter in acht te nemen, het mocht niet baten het kind bleef maar juffrouwen". Nog eenige andere woningen werdeu be zichtigd en tot slot op verzoek van den op zichter de gemeenschappelijke tuin, om welken de huizen gebouwd zijn. Toen de auto wegreed, was de Javabuurt in grooten getale uitgeloopende gansche buurtbevolking bracht aan H. M. een hartelijke ovatie. De heer Ilarmsen werd ten paleize, alwaar men om half vijf teruggekeerd was, nogmaals Li

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1