Bericht Tan Instel. Bericht m Instel. Kunstmest. a. Een Hofstede VAN DALEN, Landbouwberickten. Gemengd Nieuws. Handelsberichten. Burgerlijke Stand. Laatste Berichten Advertentiën. Openbare Verkooping. Voorloopig Bericht. Dinsdag 9 Mei 1916. 4 Cent. In troebel water. Bij het smokkelen gedood. In bezitneming van kaas. Wilsons candidatuur Groote brand. VERBETERING. VERBLIJF op Maandag 11 Februari I91G, Toeslay op Maandag 21 Februari 1916, Notaris DUMOLEYN. Sequah. Instel Dinsdag 29 Februari 1916, Verblijf Dinsdag 7 Maart 1916, TANDARTS, Brouwerijstraat 3 (Hoek Havenstraat), Ter Neuzen, Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Gorinchem M. Jongebreur te Veenendaal. Aangenomen naar AkerslootG. B. Krui- zinga, cand. te Scheemda naar De Knm (O.). K. "Kostelijk, hulppred. te Uithuizen. Bedankt: voor Delft: K. J. v. d. Berg te Putten (Veluwe)voor Amsterdam F. J. Krop te Rotterdam. Van onzen Landbouw-medewerker.) Al sedert een paar laar, zoolang de oorlog duurt, is het voor sommige handelsartikelen een moeilijke tijd. Ze worden niet meer genoeg geiabriceerd ot geïmporteerd en daar er toch behoefte is, hetzij aan de bedoelde stoffen zelve, hetzij aan hun surrogaten, zoo is het voor deze laatste een gulden periode. Hun importeurs, fabrikanten, verkoopers en pleit bezorgers visschen in troebel waterzij maken gebruik van de moeilijke toestanden, waarin ae eerst-bedoelde artikelen verkeeren, kammen ze een beetje af, hemelen de surrogaten wat op en meeneu gewonnen spel te hebben. Ik heb op de eerste plaats het oog op de kunst meststoffen en denk daarbij vooral aan het chili- salpeter. Jarenlang is de chilisalpeter zoo met de eenige dan toch de voornaamste stikstoimeststot voor land- en tuinbouw geweest. Men kon ze niet missen. Hoe duur het soms ook was, ue groote landbouwers en trouwens ook de kleinere in den laatsten tijd moesten chilisalpeter hebben. Op tarwe, op karwij. op suikerbieten, op de weide. Natuurlijk kochten de boeren dit chilisalpeter met om het chilisalpeter zelve, noch om de verkoopers of importeurs een genoegen te doen, doch alleen omdat ze door jarenlange ervaring wisten, wat een kolossale voordeelen het gebruik van chilisalpeter gaf, omdat ze overtuigd waren, dat als ze het moesten missen, de oogst en dus de beurs het zouden ontgelden. Door de complicaties ven den oorlog is er stagnatie gekomen in den geregelden aanvoer van chilisalpeter, zoodat er minder chili salpeter ingevoerd wordt dan er noodig is en ge vraagd wordt. Toch moet er bemesting met stik stof zijn en het gevolg is, dat de landbouwers stikstofmeststofifen koopen, waaraan ze voor den oorlog niet dachten. Nu komen de belanghebben den in den verkoop van deze laatste meststoffen, verheffen zich op de groote afname hunner artikelen en schrijven deze toe aan de goede eigenschappen van het surrogaat, plaatsen snorkende advertenties en dichten daarin hun artikel allerlei prachtige eigenschappen toe. Zij visschen in troebel water. Ik denk hierbij aan het Norge-salpeter. Ik wil geen kwaad zeggen van Norge-salpeter. Het is een kunstmeststof in wording en zonder den oorlog zou het nog jaren noodig hebben gehad om er te komen. Nu profiteert het van de moeilijke dagen, die het chilisalpeter doorleeft. Dat is zijn recht, mits het dit doet op eerlijke wijze zonder af te geven op zijn concurrent, liet Norge-salpeter heeft goede eigenschappen, belooft wellicht iets voor de toekomst. Wij gunnen het zijn plaatsje in de zon. Maar het moet die plaats niet trachten te vergrooten door de eigenschappen van het chilisalpeter te verkleinen en deze meststof in een kwaad daglicht Ijg 8tellen Zoo wordt in een advertentie over Norgesalpeter o.a. beweerd le. dat het beter werkt dan chilisalpeter Al beweert men dit honderd maal, de boeren zouden het toch niet gelooven. Maar waar haalt men het bewijs voor deze bewering Wanneer men de verschillende proeven in de landbouwverslagen nagaat, ziet men tal van uitkomsten, waaruit het tegenovergestelde blijkt. Ik wil echter niet be weren, dat de bemestingswaarde van Norge-sal peter in 't algemeen minder is dan die van chili, want er zijn tal van uitkomsten, die gunstig zijn voor de Norge. Maar in geen geval kan men op grond van de uitkomsten der proefvelden, waarbij Norge-salpeter in vergelijking trad met chilisalpeter beweren, dat het eerste beter werkt dan het tweede. Dat is absoluut onwaar. 2o. Norge-salpeter wordt, zelfs bij zeer droog weer en drogen bodem na enkele uren door den grond op> genomen en vormt dus geen korstenzooals chili dat doet. Wel, wel, die korsten van het chilisalpeter! Zeker, ik heb wel eens gehoord van korsten bij aanwending van groote massa's zouten, maar nooit vernam ik van het korsten van chilisalpeter bij aanwending van 300600 K.G. per H.A. ge woonlijk nog in gedeelten gegeven. Welk ernstig man durft bovenstaande zonder blozen beweren En welk ernstig vakblad durft iets dergelijks zelfs als advertentie plaatsen, zonder te denken„men moet al wat doen voor het zoete winstje.' En wat nu het Norge-salpeter betreft, ik geloof het, wat hierboven beweerd wordt. Ik heb het zien zaaien, dat het als water op den grond viel. Het had iets van vochtigen hagel. Het zal wel eens minder vochtig uitgestrooid kunnen worden. Maar over het wateraantrekkende van de Norge- salpeter zullen we maar zwijgen. Ik wil de pleit bezorgers der Norge-salpeter niet op hun wegen volgen. 3e. Norge-salpeter strooit gemakkelijk uit, zoo wel met de hand als met de machine. Dat wist ik hensch niet. Maar, ik zou er over zwijgen. 4e. Norge-salpeter kan nooit vervalscht worden, omdat het in gesloten vaten wordt aangevoerd. Hoe kinderachtig! Wil dit zeggen, dat het chili salpeter wel vervalscht wordt Ik geef het gaaf gewonnen. Zij die zich op dezen tak van nijverheid toeleggen, zullen het echter ook wel met de ge sloten vaten kunnen doen. Doch, als men coöpera tief koopt, is vervalsching uitgesloten en de Rijks proefstations zijn er ook nog I 3e. De waarde van een vat Norge-salpeter is minstens gelijk aan de waarde van éin zak chilisal peter. Dat hangt er van af, wat er in een vat en in een zak is. En hangt ook samen met punt 1. Maar wel weet ik, dat Norge-salpeter met 13 pet. stikstof verkocht wordt voor f 16 de 100 kg., dat is f 1,15 per K.G. stikstof. Stelt men de bemes tingswaarde enz. gelijk, dan kan 16,6 pet. chili salpeter f 17,825 kosten. Nogmaals bevecht uw plaats in de zon, maar met eerlijke middelen. V. De 18 jarige v. K. is Zondagnacht te Groes- beek b\j het smokkelen door een soldaat, die op hem vuurde, in het dijbeen getroffen. Hij is eenige uren later overleden. Door belastingambtenaren is te Rotter dam beslag gelegd op 1500 K.G. gesmolten vet, verpakt in 60 tonnetjes, welke zich be vonden aan boord van de sleepboot Jan Jacob, welk vet vermoedelijk voor Duitschland be stemd was. Op verzoek van den Minister van jLand- bouw heeft de burgemeester te's Gravenhage dezer dagen bij W. van Dam, Nieuwe Haven aldaar, op [grond van de Levensmiddelenwet een partij kaas, groot ruim 430 KG. in bezit genomen. Hoe verschillende personen stierven: Augustinus: Wees duizend malen ge groet, o liefste lieer Jezus. Bonifacius, de apostel der Duitschers, toen hij door de heidensche Friezen vermoord werdVreest niet voor degenen, die het lichaam dooden, en de ziel niet kunnen ver derven. Johannes HussChristus, gij Zone Gods, Die voor mij geleden hebt, ontferm u mijner Hyronimus van Praag zong: O dag, zoo rijk aan vreugdeen sprak vervolgens luide de apostolische geloofsbelijdenis. Savonarola hief zegenend zijn verzengde handen omhoog, en bad voor Italië. Luther zeide: In uwe handen beveel ik mijn geest, Gij hebt mij verlost, o Heere, getrouwe God 1 Melanchton, gevraagd zijnde, of hij nog iets verlangde, antwoorddeNiets dan den heniel. Jacob BöhmNu vare ik ten paradijze. Johan Arndt, schrijver van „Het ware Christendom" Ik heb overwonnen. En thans de keerzijde: Keizer Augustus, Klapt in de handen, de komedie is uit. Keizer Nero, O wee, welk een tooneel- speler gaat er in mij ten onder. Juliaan de Afvallige balde de vuist en riep uitO Gallileër, gij hebt toch overwonnen. Keizer SeverusIk was alles, en niets was mij genoeg. VoltaireIk ben van God en menschen verlaten. De helft, van mijn vermogen geef ik, om mijn leven nog met zes maanden te verlengen. En als de geneesheer hem zei Geen zes weken zijn u meer beschoren, ant woordde hij Dan vaar ik ter helle, gij met mij. Koningin Elizabeth van Engeland riep uit: „Mijn gansche koninkrijk voor één oogenblik levens." Karei IX, de uitvinder van den Bartholo- meusnacht. Wat moet ik doen? Ik ben voor eeuwig verloren, ik weet het. Mevrouw de StaelO red mij, en ik geef u mijn gausche vermogen, want ik ijs van den dood. (Gooische Crt.) Nader seint men omtrent den brand te Kapelle De gebouwen van de N. V. Zuid-Beveland- sche fruit- en groentencultuur-Mij., directeur A. J. van Liere te Kapelle, is over een opper vlakte van 200 vierkante meters thans geheel afgebrand. Machines, motoren en geheele inboedel zijn verloren gegaan. Alles was op beurs- polis verzekerd. De nieuwe fabriek die bijna gereed is en op een kleinen afstand ligt, bleef behouden. Er vielen geen persoonlijke ongelukken te betreuren. WASHINGTON, 14 Febr. (Reuter) Wil son heeft formeel toegestemd dat van zijn naam gebruik mag worden gemaakt als can- didaat voor de herbenoeming van hot presi dentschap. U. WASHINGTON, 14 Febr. [(Reuter) De groote munitiefabrieken van de General Elec tric Cy te Schenectady in den staat New- York zijn door brand vernield, die op onver klaarbare wijze is uitgebroken. De ONROERENDE GOEDEREN, zijnde diverse Woningen met Stallen en Erf, aan de Overdam- straat te Hulst van Mej. de Wed. P. J. JANS- SENS—KRAMERS, zijn ingesteld als volgt KOOP 1 op f 1500,- KOOP 2 1650,— KOOP 3 2090,- Het totaal der giften, ontvangen voor de Watersnood is niet f329,07, maar f 329,27, doordat de opbrengst der school-collecte Jo- zinastraat f26,70 is geworden. nam. 2ï/i uur, in de herberg bewoond door dhr. P. J. Vermeersen, buiten de Gentsche Poort te Hulst. Notaris DUMOLEYN. Hulst, 14 Febr. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe f 14,50 a f 15, Rogge f 12,—af 12,50, Wintergerstf 15,50 af 15,75' Zomergerst f 14,50 a f 15,ïlaver f 13, a f 15,75? Erwten f28,— a f 29,—Witteboonen f27,— a f28,—. Brnine boonen f28,— a f29,— Duiven- boonen f22,— a f23,—, Paardenboonen f24,— a f 25,—, Lijnzaad f 45,— a f 50,—, Aardappels f2,50 a f3,10. IJ z e n d ij k e, 12 Febr. Aanvoer ruim met veel bandel. Tarwe 50 cent koogertarwe 26 cent lager. Nieuwe tarwe f 15,a f 15,50, nieuwe winter- gerst f 15,— a f 15,75, nieuwe zomergerst f 15,— a f 15,50, haver f 14,25 a f 14,50, paardenboonen I f 18,a f 20,groene erwten f 21,a f 22, kroonerwten ï23,a f24,pei 100 kilo. Rotterdam, 14 Febr. Binnenl. Granen. Tarwe f 14,25 af 14,50; gerst f 16,50 a f 16,Chevalier fhaver f 14,50 a f 14,75 per 100 kilo. Bruine boonen f20,— a f 27,—, witte boonen f 24,— a f28,—, kookerwten f 23,—a f 25,—paar denboonen f20,a f21, Runderprijzen 88 a 104, ossen 80 a 102, stieren 82 a 92, kalveren 110 a 150, schapen 66 a 74, varkens 88 a 96, licht soort 76 a 82 cent per kilo. Melkkoeien f 270 a f 350, kalfkoeien f 240 a f 380, stieren f 140 a f 300, vaarzen f150 a f200, pinken f90 a f120, vette kalveren f80 af 100, fokkalveren f 20 a f 30, nuchtere f 16 a f 18, biggen f 13 a f21, slachtpaarden f95 a f160 per stuk. De 7.94.02 H.A. (17 gemet 246 R.) bouw en weiland en eenig elzenbosch in den Karne- melkpolder, gemeente Koewacht, zijn dd. 7 Februari 1916 ingesteld als volgt Koop I. 3.13.80 H.A. bouw- en weiland met pl.m. 77.20 aren elzenbosch op slechts f3700,-. Boomprijs f 412,50. Koop II. 90.70 Aren weiland en bouwland en pl.m. 32.60 Aren elzenbosch op slechts f860,— Boomprijs f 150, Koop III. 1.38.80 H.A. bouwland en pl.m. 31.60 aren elzenbosch op slechts f1400, Koop IV. 69.90 H.A. bouw- en weiland en pl.m. 31.60 Aren elzenbosch op slechts f710,— nam. 3 uur in het hotel „Het Bonte Hert", bij den heer L. J. Brand te Hulst. 'Nadere inlichtingen ten kantore van Notaris DUMOLEYN te Hontenisse. Gelden zijn op hypotheek verkrijgbaar. DAGEN. Nam. Naar aanleiding van het bericht, dat Sequah I Hoogwatergetij te Terneuzen. in Johannisburg in armoede zou zijn gestor- 1 ven, schrijft Sequah thans zelf een brief aan de „Daily News", waarin hij de waarheid van zijn doodsbericht op de meest afdoende wijze bestrijdt. Ook maakt hij erop opmerk zaam, dat hetgeen verder omtrent zijn ge boorteplaats en zijn leven vermeld is, geheel onjuist is. Het moet een valsche Sequah ge weest zijn, die de wereld zelfs in zijn dood heeft gefopt. Voorm 1 TER NEUZEN. Geboorten. 9 Febr. René Sera- phin, z. van Petrus Ernest Cortvriendt en van Regina de Koeijer. Sara Cornelia, d. van Anthonij de Hulster en van Geertruida Willemsen. 11 Febr. Neeltje, d. van Maarten van Dixhoorn en van Neeltje Dieleman. 12 Febr. Maria. d. van Albertus Dees en van Johanna Hendrina Hamelink. Overlijden. 9 Febr. Thomas Hubert Bruggeman, oud 53 j., echtg. van Kommerina van Aalst. 10 Febr. Suzanna le Coq, oud 86 j., wed. van Jo hannes Philippus Koene. 12 Febr. Cornelis Pieter Loof, oud 9 m., z. van Jan on van Maria Rinders. Hedenmorgen is het paard, toebelioorende aan den molenaar Cornelis van Philippine, op den weg van het station Philippine naar het gehucht Driekwart, op hol geslagen daar het schrikte van een voorbijrijdende hondenkar De begeleider kon het woeste dier in zijn vaart niet beteugelen noch bijhouden en paard en kar zijn in het kanéal terecht gekomen. Na nog even te hebben rondgezwommen is het paard vanwege de zwaarte der kar, waarop balen meel en graan lagen, naar de diepte getrokken en verdronken. Hedenmiddag is het paard en de kar opge haald. Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 16 17 18 19 20 21 22 Febr. 0.20 1.2 1.37 2.8 2.38 3.8 3.39 0.43 1.20 1.53 2.23 2.53 3.23 3.53 Aan belanghebbenden te Zaamslag wordt bekend gemaakt dat in de plaats van den heer E. J. de Klerk, den heer C. P. DE REGT de opgaven in ontvangst zal nemen. W. DIELEMAN Pz., Secr. Afd. Axel. De Notarissen Dumoleyn te Hontenisse en Steegers te Assenede zullen in het openbaar verkoopen en 12.03.80 H.A. BOUW- en WEILAND te SinVJansteen, (Absdale). In pacht bij Gebroeders P. en D. Vers traeten tot October 1916, verdeeld in 6 koopen. jo 10.56,95 H.A. BOUWLAND in den polder Beoostenblij Bewesten onder de ge meente Koewacht, in pacht bij A. Kete- 1 a e r s en S. Storte wagen tot rooven oogst 1916, verdeeld in 7 koopen. p 3,61,47 H.A. BOUW- en WEILAND aan den Tragel in den Rietpolder, gemeente Koewacht, in pacht bij Diversenver deeld in 4 koopen. rj 62 Aren BOUWLAND aan den Tragel aldaar in pacht bij A. Martens, p 75,20 Are BOUWLAND aldaar in pacht bij weduwe A. A p e r s. F 9,07,50 H.A. BOUW- en WEILAND en eenig SPARREBOSCII in den Rietpolder, gemeente Koewacht in pacht bij Diversen. G 6,06,10 H.A. BOUWLAND in den Karne- melkpolder, gemeente Koewacht, in pacht bij Diversen. H 21 Aren 90 c.A. WELLAND in pacht bij- en 23 Aren 20 c.A in erfpacht bij kinderen B u ij s s e te Koewacht. des namiddags U/2 "«G in het Café »De Dubbele Arend" bij den heer A. Pateer te Hulst. des voormiddags 10 uur in „Het Wapen van Zeeldnd" bij den heer A. F. Neelemans te Hulst. Gelden zijn op hypotheek verkrijgbaar. Boekjes der veiling met kaarten zijn op aanvraag verkrijgbaar. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van Notaris Dumoleyn te Hontenisse. is dagelijks te consulteeren van 912 en van 2—4 uur. Plaatsen van Kunsttanden en Gebitten De verkooping van den LANDBOUWERS- INSPAN van den heer A. COLIJN le Nieuw- vliet is bepaald op Notaris L. G. JAMES, Sluis. Van elk nummer van dit Blad zijn bij den Uitgever losse nummers ver krijgbaar tegen den prijs van

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 5