VOOR DE JEUGD. I Gemengd Nieuws. Laatste Berichten Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Veldpredikers. PREDIKBEURTEN. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 12 Febr. 7.37 8.16 Zondag 13 9.— 9.50 Maandag 14 10.40 11.21 Dinsdag 15 11.53 -r- Woensdag 16 0.20 0.43 Donderdag 17 1.2 1.20 Vrijdag 18 1.37 1.53 EEN EN TWINTIGSTE PRIJSRAADSEL dit belang zou hebben bij de vestiging van een geneesheer te Sluiskil. De heer Van Nes legt er nog eens den nadruk op dat we thans geen geneesheer krijgen zullen en wanneer het ons ernst is om Sluiskil te helpen, zou hij er de voorkeur aan geven uit te stellen. De heer De Jager is er voor om eens met West- dorpe te confereeren, dan kon wellicht de zaak gemeenschappelijk tot oplossing komen. Nadat de Voorzitier de verschillende voorstellen nader bespreekt wordt het voorstelVan Nes om nl. de oproeping' aan te houden tot nè, de mobili satie, z. h. s. aangenomen. Intusschen zullen B. en W. nadere stappen doen met Westdorpe en Sas van Gent om tot overeenstemming te komen. 6. Voorstel tot verhooging van jaarwedde van den inspecteur van politie. Het voorstel van B en W. is om in afwijking van Ihet besluit van 21 Nov. 1912 de jaarwedde vast te stellen op f 1209 ingaande Januari 1916 en de pensioengrondslag voorloopig op dat bedrag te bepalen. De heer De Jager zou dit verzoek evenals de andere ook maar willen nanhouden. De Voorzitter merkt op dat het niet aangaat om wat straks aangenomen is nu als kapstok te ge bruiken om dit verzoek er aan te hangen. De heer de Jager komt nog terug op het ge sprokene door de heer Van Hasselt in de vorige vergadering, om nl. dergelijke) voorstellen bij de begrooting te behandelen. De Voorzitter gaat daarmee accoord, doch her innert er ook aan, dat hij gezegd heeft dat dit niet van toepassing is op een verzoek dat hangende was, en zou daarom gaarne zien, dat dit verzoek doorgang zou hebben. De heer Scheele merkt op dat z. i. het verschil in traktement van den inspecteur met gelijke be trekking in andere plaatsen toch niet zoo groot is. Zijn salaris is f 1100 en dan met enkele bij baantjes is zijn inkomen nog niet zoo gering. Daarom zou hij liefst willen wachten. De heer Van Nes herinnert er aan. dat er straks in prineipe uitgemaakt is om tot reorganisatie over te gaan. Waarom is er nu zoo'n haast hij dit verzoek te behandelfen. De Voorzitter zegt dat het verschil in salaris hier en elders nogal groot is en vestigt de aan dacht op de persoon van den inspecteur, als zijnde een ambtenaar, die geheel de regeling van dienst in handen heeft, waarbij het telkens blijkt dat zijn arbeid zeer te waardeeren is en nu komt het hem voor dat die waardeeriug op prijs gesteld zou worden wanneer het voorstel van B. en W. aangenomen werd. Na heel wat bespreking over het al- of niet toe kennen van verhooging alsmede over al- of niet aanhouden, wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht. Tegen stemmen de heeren de Bruijne, D. Scheele, de Jager en ït. Scheele, vóór de heeren Eijke, Van Nes, Visser en Dees, zoodat de stemmen stakenen hiervoor in een volgende vergadering moet worden gestemd. (De heer Van Nes stemt vóór omdat hij niet geweten heeft dat het adres reeds ingekomen was vóór de uitspraak Van Hasselt, inzake behandeling bij de begrooting]. 7. Voorstel verleenen van dispensatie van art. 10 bouwverordening aan A. T. van Hauwe. Overeenkomstig voorstel van B. en W. wordt vergunning tot afwijking verleend. 8. Wijziging begrooting voor 1916. Z. h. s. besloten tot af- en overschrijving van enkele posten. 9. De kohieren schoolgeld lager en middelbaar onderwijs worden vastgesteld. 10. Z. h. s. besloten tot het verleenen van concessie tot aansluiting op het gemeenteriool. 11. Adres Wieberdink hoofd der mulo-school. Adressant vroeg voor zijne lessen in aardrijks kunde verhooging van salaris. Op voorstel van B. en W. wordt hierop afwijkend beschikt. 12. Duurtetoeslag voor den onderwijzer G. v. d. Bent. De Bond van onderwijzers, afd. Neuzen, had in een adres aan den Raad gevraagd om ook dhr. v. d. Bent te doen deelen in den duurtetoeslag. Op voorstel van B. en W. beslofen tot afwijzing van dat verzoek op grond dat genoemde onder wijzer inwoont bij zijne ouders. 13. Z. h. s. aangenomen het voorstel tot af- en overschrijving van enkele posten begrooting burger lijk armbestuur. 14. Aanwijzing lid voor de commissie inzake de Volkshuisvesting. Dit punt wordt aangehouden voor de geheime vergadering. 15. Benoeming commissie inzake de aanstaande behandeling van het kohier H. O. De Voorzitter merkt op dat we nu met de Jongens en Meisjes! „Laat ^alle dingen eerlijk en met orde ge schieden", was het goede antwoord op het vorige prijsraadsel. Ik ontving weer veel oplossingen, wat me zeer aangenaam is. Ik kan er niet aan denken, dat, als de zomer komt en onze raadselru briek dan rust krijgt, (ten minste voor een poosik dan die vele brieven zal moeten missen. Maar, dat duurt nog wat, hé Ik geloof eigenlijk, dat jullie weing naar me luistert op 't oogenblik en dat ieder be nieuwd is naar de prijsuitdeeling. Sommigen hadden er de vorige week al naar gezocht die lezen zeker mijn brieven al heel slecht, anders hadden ze geweten, dat de afspraak gold voor vandaag. Om je ongeduld dan niet langer op de proef nieuwe inkomstenbelasting voor een geheel nieuwe toestand staanals we de behandeling weer inrichten als vorige jaren, zal dit langen tijd duren en daarom stellen B. en W. voor als tóevoeging aan het college van burgem. en weth. een commissie ad hoe te benoemen ter opmaking van het kohier. Deze commissie zouden zij willen vormen uit 2 leden van den Raad en 1 persoon van Sluiskil. Zij hopen daarmede te bereiken een goede voorbereiding daar B. en W. dan sterker staan met het oog op gegevens enz. De heer De Jager acht zoo'n commissie over bodig daar toch de inkomstenbelasting voldoende gegevens bezit. De Voorzitter en de heer Dees toonen aan dat het van groot belang is zoo'n commissie te be noemen daar het voor B. en W. vergemakkelijkt en zij later bij den Raad met des te meer ver trouwen met afgezonden voorstellen komen kan. Z. h. s. wordt het voorstel aangenomen. De Voorzitter benoemd daartoe in opdracht van B. en W. de heeren Lensen en D. Scheele en voor Sluiskil dhr. Kooman. De vergadering wordt geschorst en gaat over in eene met gesloten deuren. Na openbaarmaking van deze wordt benoemd tot lid commissie Volkshuisvesting dhr. De Jager. De heer Van Nes vestigt bij de rondvraag de aandacht op de slechte toestand van den weg naar de begraafplaats tc Sluiskil. Besloten wordt hierover te confereeren met de desbetreffende autoriteiten. De Voorzitter sluit hierna de vergadering. Wij vernemen dat er in den loop van dit jaar bij den Uitgever J. H. Kok te Kampen een zeer belangrijke uitgave liet licht zal zien. In 1917 zal liet 400 jaar geleden zijn dat de Hervorming tot stand kwam, en met het oog op die herdenking zal Ds. J. H. Landwehr te Rotterdam een uitgebreid werk schrijven over de Reformatie, en daarbij vooral ook de Reformatie in ons land behandelen. Het werk zal versierd worden met talrijke bijzondere en zeldzame gravures, platen en portretten, waarvoor de uitgever thans reeds een contract heeft gesloten met verschillende uitgevers in Duitscliland. Deze uitgave belooft een waar Standaardwerk te zullen worden. Tijdens een hevig onweder is Maandag de 40-jarige landbouwersknecht J. de Wit te Sommelsdijk door den bliksem getroffen en gedood. Men vond het lichaam achter den stuk geslagen ploeg ernstig gewond aan hoofd en borst, terwijl zijn kleeren en haren verbrand waren. De ongelukkige laat een vrouw met 5 kinderen achteï. N. R. Ct. Men schrijft aan de Avp. De bij de 2e divisie ingedeelde veldprediker ds S. K. Bakker houdt, naast zijn godsdienst oefeningen o. a. elke 14 dagen een weten schappelijke lezing voor de militairen in de legerplaats bij Harskamp, welke bijeenkomsten hoe langer hoe meer belangstelling trekken ook bij militairen van andere godsdienstige overtuiging dan ds ]B. Deze belangstelling wordt naar het schijnt met leede oogen gezien door sommige anders denkende predikanten, die zoo nu en dan in het Militair Tehnis te Harskamp joptreden. Een hunner heeft ten minste in het militair Tehuis aldaar verzocht om geen bijeenkomsten geleid door den veldprediker ds Bakker, meer bij te wonen. De Maasdijk. Het Nederlandsche stoomschip Maasdijk, dat 29 Januari op reis van Rotterdam naar Portland (Maine) door een mijn ernstig werd beschadigd en daarna op strand werd gezet, is volgens een te Rotterdam ontvangen tele gram als geheel verloren te beschouwen. Berging is onmogelijk. De Maasdijk, groot bruto 3506 reg. ton, werd in 1915 gebouwd. (N, R. C.) 36 millioen voor advertenties. Op een vergadering van handelslui, de vorige week in het Cecil-Hotel te Londen gehouden, waar over het belang van adverteeren ge sproken werd, deed de bekende „chairman" van de Pears soap-onderneming, mr. Barrat, te stellen ga ik je meedeelen, dat ik ditmaal tien prijzen uitdeelEn wel aan 1. HENDRIK DE JONGE. Vreewalds Molen, door Schippers.) 2. ELIZABETH BRÜGGEMAN. Tweeërlei Loondoor Gerdes.) 3. PETRUS VAN HOEVE. (Het Geheim v. d. Geus, door Gerdes.) 4. SALOMON DE MUL. (De slang in het Paradijs, door Gerdes.) 5. DIRK DE RUIJTER. (De Egyptische Zwervers, door Neale.) 6. JANNA DE FEIJTER. De Watervloed, door L. Penning.) 7. DAVID DE PUTTER. (God zoekt het verlorene, door Brouwer. 8. BENJAMIN DE PUTTER. (Een moei lijke Jeugd, door Salvafama.) 9. FIJGTJE BAKKER. (De slang in hei Paradijs, door Gerdes.) 10. ARIE LIT rOOIJ. (Tweeërlei Loon, door Gerdes.) Goede oplossingen ontving ik van Willem S., TerneuzenSara V., Ter neuzen Cornelis v. S., Terneuzen (Welkom!); Piet v. S., Terneuzen; Neeltje W., Terneuzen (Dat zou ik ook wel eens willen zien Krina v. B., SchoondijkeJanneke de P., Amsterdam (Ik heb de vorige er ook bij gerekend en zal dat altijd doen, omdat je niet anders kan.); Adriaan de K., ZaamslagTanueke de K., eenige interressante mededeelingen over het succes, dat het goede en vele adverteeren en reclame maken medebrengt. Mr. Barrat verklaarde dat hij in de 23 jaren, die hij aan het hoofd der onderneming stond, voor 36 millioen „veradverteerd" of voor reclame uitgegeven had. Daaraan alleen schreef hij het succes van de Pearssoap toe. Hij kwam ook op tegen de bewering dat advertentiekosten noodzakelijk den prijs van de aanbevolen artikelen moesten doen stijgen. Het tegendeel was waar. De groote omzet door de advertenties veroorzaakt, had hem in staat gesteld zijn zeep tegen 30 pCt. lager prijzen te verkoopen dan wanneer hij niet geadverteerd had Mr. Barrat kan het weten. (U. D.) „Sequah". f „Sequah", de indertijd befaamde kwakzalver, die, naar men zegt, een groot vermogen ver diend en weder verspild heeft, is onlangs doodarm in een hospitaal te Johannesburg op 72-jarigen leeftijd gestorven. ZONDAG 13 FEBRUARI 1916. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. Groeneveld van Oenkerk. Axel Kerkdreef 9 uur Leeskerk en 2 uur, Ds. Ds. J. H. Lammertsma. Axel Stationstraat 9 uur, Ds. J. H. Lammertsma en, 2 uur, Leeskerk. 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. G. de Walle. 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Zaamslag Hoek Ter Neuzen Sluiskil Axel Zaamslag Hoek Zaamslag 9'/i en 2 uur, Ds. A. Timmerman 9'/j en 2 uur Dhr. L. Dek'. 9'/2 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. 9'/i en 2 uur, Ds. G. van Dis. 9'/i en 2 uur Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. 9 en 2 uur, Leeskerk. Woensdagavond geen dienst. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/2 nur, Ds. D. C. Overduin- Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen 9, 2 en unr, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 6V2 unr, Evangelisatie. De arr. rechtbank te Middelburg veroor deelde heden wegens diefstal J. D. 14 j., J. G. 11 j., en L. C. d. F. 12 j., ieder tot 10 of 14 dagen tuchtschool. A. d. C. 45 j., vlas werker, thans gedetineerd, tot 3 maanden met aftrek van het voorarrest en M. de C. 41 j., vlaswerker tot eene maand gevangenisstraf, allen wonende te Ter Neuzen. Parijs, 11 Febr. Het bulletin van gisteren avond meldt In Artois zijn de Franschen vooruit blijven gaan door de loopgraven der Duitschers ten Westen van La Folie !te bombardeeren. Twee aanvallen der Duitschers ten Westen van den heuvel 140 werden afgeslagen. De Duitschers hebben ten Noorden van Neuville een mijn doen ontploffen. De Franschen hebben een deel van den krater bezet. De Duitschers hebben getracht ten Zuiden van de Somme aanvallen te doen, doch zij werden teruggeslagen. De Fransche artillerie heeft in het district Beauvresgne een Duitsch blokhuis vernield en Duitsche kantonnementen beschoten, even eens ook Duitsche verdedigingswerken bij Mesnil in Champagne in liet bosch van Mortmare. Gedurende twee dagen wierpen de Duit schers met verdragend geschut granaten op de vesting Belfort, maar toen de Fransche artillerie haar vuur concentreerde op de Duitsche batterijen en gelijktijdig de militaire ZaamslagFijgtje B., Driewegen (Je liad immers gevraagd, of ik je brieven nooit ver velend vond?); Arie L., Terneuzen; Jacoba de B., Driewegen; Janneke de K., Zaamslag Dingetje en Maria de P., Hoek; Levinus S., Driewegen; Jan S., Hoofdplaat (Welkom!); Jacoba v. d. R., Terneuzen; Menno de V., Zaamslag; Jacobus van H., Zaamslag; Ben jamin, David en Jacobus de P., HoekClara D., Zaamslag; Pieter M., TerneuzenTruitje D., Axel; Tanneke de F., TerneuzenHendrik de J., Terneuzen (Nu Elizabeth B., Ter neuzen (Flink zoo, Jona.)Johanna J., Drie wegen (Mooi?); Koosje B., Terneuzen (Wat retorten zijn? Vraag het maar eens aan je meester!); Cornelis de K., Spui ('k Wou dat ik er bij geweest wVs.)Cornelis K., Spui; Levinus K., Spui; Dirk de R., Othene (Nu goed Cornelia D., Zaamslag (Hou moed, hoor!); Jozias de J., Driewegen; Neeltje de P., Axel (Geen 1000 K.M. van Goes af!); Suzanna de P., Axel (Geef je het zoo gauw op?); Adriana de K., Spui (Maar ééntje?); Janna de F., KuitaartSietseLTerneuzen; Adriana O., Sluiskil (Welkom Neeltje de P., Pd., Axel (Dank!); Petrus van II., Zaam slag; Johan de K., (Waar woon je; hoe oud ben je?); Tanneke en Maria II., Driewegen; Cathalijntje M., Terneuzen (Mooi Dank 0 Een raadselvriendiunetje geeft jullie een inrichtingen der Duitschers op Mulhausen beschoten werd het bombardement op Belfort gestaakt. Londen, 11 Febr. De „Daily Telegraph" verneemt uit Milaan, dat het bezoek van Briand aan Rome tengevolge zal hebben, dat Italië troepen naar Saloniki zal zenden. Petersburg. De generale staf meldt Op het front van Riga weerzijdsche artille rievuur. De Russische artillerie verhinderde de Duitschers op het verscheidene plaatsen het aanleggen van vèrdedigingswerken. De Duitsche artillerie heeft bij Dukern hevig de stellingen der Russen beschoten, het geschiedde ook op andere plaatsen. In de streek van Tennenfeld hebben de Duitschers groene projecielen, welke een ver stikkende rook verspreiden in de Russische loopgraven geworpeu. In de buurt van het Swentermeer maakten de Russen gevangenen en werden wapens vermeesterd. Ten Oosten van Tehenreren hebben de Russen een hoogte vermeesterd en een tegen aanval der Duitschers afgeslagen. Ten Zuidoosten van Istros hebben de Rus sische troepen met de bajonet eene hoogte genomen en 70 man gevangen gemaakt. Een tegenaanval der Oostenrijkers werd afgeslagen. De Russische artillerie heeft de Oosten rijkers verdreven uit enkele mijntrechters. Op de hoogte ten Oosten van Racasdsky hebben de Oostenrijkers een reeks mijnen laten springen, doch hunne pogingen om de trechters te bezetten, werden afgeslagen. Petersburg. De generale staf meldt van het Kaukasische front De Russische torpedobooten hebben Turk- sche stellingen beschoten en een ander es kader torpedobooten heeft aan de kust van Klein-Azië zeven zeilschepen in den grond ge boord. De bemanning werd gevangen ge nomen. Petersburg De generale staf meldt uit den Kaukasus Op een sector van het front hebben de Russische strijdkrachten een aantal Askari's gevangen genomen en kwamen zij vooruit. Petersburg. Officieel wordt omtrent den strijd in Perzië gemeld, dat ten Zuiden van Hamadan de Russische troepen vijandelijke strijdkrachten hebben verslagen. Petersburg. Uit Teheran wordt gemeld, dat de Russen bij Kirritzy vier Europeanen ge vangen namen, als Assedby, vroeger Turksch gezant te Teheran, den Oostenrijkschen mili tairen attaché en twee Oostenrijksche krijgs lieden. Washington. Garritson, de minister van oorlog is afgetreden. Men vermoedt dat dit geschiedt is omdat er in het Congres een groote meerderheid be staat tegen zijne plannen tot vorming van een groot landleger. Ook Berkenbudge, de onderminister van oorlog is afgetreden. Goes, 8 Eebr. Aanvoer tamelijk. Nieuwe tarwe f14,— af 15,— wintergerst f 15,— a f 15,60, haver f 13,50 a f 14,— kroonerwten f20,— a f24,50, bruineboonen f20,— a f24,50. n raadsel op. Wie kan het raden Of ze prijzen uit deelt, weet ik niet, hoor Hier is het Al had ik al het aardsch geweld En al het goed, en al het geld, Eu hierna 't Hemelrijk gewis, Dan weet ik nog iets dat beter is. 0 Hier volgt het of 2e Februariraadsel. Het geheel bestaat uit 43 letters. Het eiland 20 - 41 - 25 40 22 -39 werd zwaar bezocht. 5 13 17 - 43 16 35 28 slachtoffers eischte hier de zee. Ook andere 31 - 36-27-41 9 - 42 - 24 - 39 leden groote schade. Het is onze 31 - 36 - 1#- 34 8 - 43 de ongelukkigen te helpen. In een 7 -19-36 zit niemand voor zijn genot. Een 1 10 - 2 - 3 - 36 is een snarentuig. Een 11 - 6 - 37 - 33 is een roofvogel, in rijmpsalm 79:. 1 genoemd. Een 12 32 - 37 - 39 29 - 30 - 4 is een nuttige vogel. 15 41 - 26 - 38 - 18 was een dapper koning. 23 21 is een muzieknoot. 0 Groeten van R.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 3