Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Tegen Saloniki. Amerika's wapening. TER NEUZEN, II Februari 1916. Ds. SYBESMA te Axel. Gemeenteraad van Ter Neuzen. en machinegeweren, die met de buitgemaakte munitie, door de Duitsche legers gebruikt worden. LONDEN, 7 Febr. (H. N.) Aan de „Idea' Nazionale" wordt uit Durazzo geseind, dat de Oostenrrjksche troepen, die thans in het Sand- ziak opereeren, naar Saloniki worden gediri geerd. De aanval op Saloniki zal tegen liet midden van Febr. geschieden door de ver- eenigde Duitsche en Oostenrijksche troepen. Een bericht uit Boekarest aan de „Daily Telegraph" meldt, dat Tnrksch-Bulgaarsclie troepenbewegingen in de richting van de Roemeensche grens plaats hebben. Griekenland. De koning van Griekenland heeft een besluit geteekend, waarbij alle manschappen van de lichtingen van 1892 tot 1914, die in het buiten land vertoeven, onder de wapenen worden geroepen, met uitzondering van degenen, die in Rusland, Turkije, Bulgarije of Roemenie vertoeven. Blokkade Grieksche kust. Passagiers van het stoomschip Java, uit Kawala, Piraeus en Saloniki te Syracuse aan gekomen, hebben volgens de Secoio veiteld, dat de Engelsche en Fransche vloot in de Grieksche wateren, van Korfoe tot de G_olt van Kawala, zoo scherp toezicht houden, dat de Grieksche kust feitelijk geblokkeerd is. De Grieksche koopvaardijvloot is door gebrek aan steenkool tot werkeloosheid gedoemd en in het land begint het gebrek aan levens middelen steeds sterker te nijpen. Neon Asty, het Atheensche officieuze blad, wekt de bevolking op tot betoogingen tegen de blokkade en deelt mede, dat bet leger op oorlogssterkte zal blijven tot de toestand op den Balkan in het reine zal zijn gebracht. Is de Möwe vindbaar? Een correspondent van de \V orld heeft aan luitenant Berg gevraagddenkt u, dat de En gelsche vloot de Möwe zal vinden en ver nietigen Zij zullen haar niet herkennen, zeide Burg. Zij is al meer Engelsche schepen ge passeerd, terwijl zij zelf onder Britsche vlag voer Zij heeft op hun signalen geantwoord, zij heeft hun verteld, dat er geen Duitsche schepen in de buurt waren. Zij kan ïederen naam aannemen, dien zij wenscht. Jaoe^ haar op, dan kan dat een mooie wedstrijd geven, want zij is snel. We zouden de Appam hebben kunnen te pakken krijgen, ook als wij van tien mijlen ver hadden gewaarschuwd, dat wij naderden. Amerika-Duitschland weer in orde? NEW YORK, 7 Februari. Uit Washington aan de „Associated Press''Zij die in nauw contact zijn met Wilson verklaren dat in de laatste voorstellen, door Bernstorff overhan digd de aansprakelijkheid vau Duitscbland voor den dood der Amerikaansche passagiers van de „Lusitania" wordt toegegeven. Daar dit gelijk staat met erkenning van onrecht matigheid is de president genegen Duitschland s verontschuldiging te aanvaarden. WASHINGTON, 7 Febr. („Hbld.") Op voor stel van minister Daniels machtigde het Repre sentantenhuis hem 500,000 dollars te besteden om de reparatiewerf der marine op Mare Island (San Francisco) in te richten voor den bouw van slagschepen en om de inrichting van de werf te New York zoo uit te breiden dat het productievermogen wordt verdubbeld. De plannen der regeering bedoelen dat er weldra vijf werven beschikbaar zullen zijn, geschik voor den bouw van slagschepen. waren, zou ik je er af halen, maar er zijn er te veel." t De officier zette een borst op en zei dat daar niets in stak. Ik dacht nog eens na en zei: „Maai stel nu eens we halen jullie er af en je smijt ons overboord en vaart met den treiler naar Duitsch land Dat bezorgt jullie )?weer een kruis, maar voor ons is 't niets gedaan." Hii zei„Ik geef je mijn woord, dat we mets van dien aard zullen doen." Hij zwoer bij hoog en laag dat hij ons met rust zou laten en dat ik een flink stuk geld kon verdienen door hen te redden.' Ik weer aan 't denken zij waren met z n dertigen, wij met z'n negenen zij gewapend en wij hadden zelfs geen pistool aan boord, ik dorst 't er niet op te wagen. Was er een ander schip in de buurt geweest om mij te helpen, dan had ik 't kunnen wagen, maar er was niets in zicht. Bovendien wist ik wat de Hunnen hadden gedaan en wat ze wel eens opnieuw konden doen. Ik moet er bij vertellen dat ik drie ijzeren kruisen op de Zep geschilderd zag. Ik begreep dat 't was voor stoute stukjes, die ze hadden uitgehaald, en ik won niet graag dat ik en m'n bemanning iets met t vierde zouden hebben uit te staan. Ik stoomde 's ochtends om half tien weg. De gezagvoerder van den Zeppelin riep me toe, dat ze zinkende waren en vroeg mij, zijn woord van eer nog eens gevend, hen op te nemen. Toen wij ons verwijderden riepen eerst eenigen vau de Duitsche bemanning „genade", toen ze zagen "nat het niet hielp, schudden ze de vuist tegen ons. Ik zou ze hebben opgenomen vervolgde de schipper als ik niet bang was geweest dat ze ons zouden overweldigen. In vredestijd zou iK ze natuurlijk allen in een ommezien hebben gered. Het ongeluk te Vlissingen. De Zeppelin L 19 In de Daily Mail vertelt Martin, de schipper van den treiler „King Stephen" zijn ontmoeting met de verongelukte L 19 als volgt Het was een prachtige ochtend. We konden tot op 15 mijlen zien. Er was geen wind en de zee was zoo glad als deze tafel. Ik kreeg iets in t Tg wat op een witte wolk op 't water leek, maar begreep dat 't dat niet kon zijn, bij zulk weer. Daarom liet ik er met volle kracht heensturen, want ik dacht, dat 't wel een wrak kon wezen, dat de moeite loonde om naar de haven te sleepen. Toen we naderbij kwamen, zag ik dat t een Duitsche „Zep" was. Ik kon mij niet vergissen want ik heb al te veel Zeps gezien om nog te te kunnen twijfelen. Hij was Oostelijk van ons toen ik er heen stoomde. Toen we met meer dan 120 voet er vandaan waren, zagen we eerst den scherpen houten nens van den boeg boven t water uitkomen, en toen een stuk van het omhulsel. Ze richtte zich uit 't water op als t ware als een olifant die op zn voorpooten overend lijst, loen we er bij kwamen, leek-ie geweldig hooghij stak wel 40 voet boven water uit, naar ik schat. Ik kon er een man of 15 boven op zien, sommige od hun knieën, die telkens heen en weer gleden, andere bij mekaar met hun hoofden door de kajuits- trap gestoken, hun armen eraan vastgeklampt. Ze zagen er uit of ze van de Noordpool kwamen, want ze droegen fluweelen buizen en hoeden en allerlei ander zwaar spul wegens t koude weer. Ik riep: „Wat is er aan de handt' Zend ons een boot, ik zal er je 5 pond sterling voor geven", was 't antwoord en hij trok z n jas uit waardoor z'n koperen knoopen kwamen te zien. Ik herkende hem dadelijk als een marineofficier en den kapitein van 't schip. Hij za^\®rr(^ltmi' sc|°ell eigen marineofficieren, een jonge kerel, misschien even dertig, slank, een rood gezicht, erg verweerd pu een bevelerige manier van doen. loen een paar van z'n bemanning die Engelsch spraken er wa tusschen wilden zeggen, had-ie hen gauwMen mond P-esloten. 't Was een meneer en gedroeg er zich ook naar. Netjes en beleefd. Ook sprak-ie goed E Maar "ik hoorde ze hameren in de Zeppelin en af en toe doken er andere koppen op, totdat et een dertig bij elkaar waren. Ik dacht ns even na en zei toen„Wel, als er niet zooveel van jullie Het opgerichte damescomité alhier, voor hulpverleening aan de slachtoffers van den watersnood koos tot bestuursleden de dames Eiike—v. d. Swan, Le Nobel—Beuning, Renier, L. J. J. de Smidt en A. van Pienbroek. Hedenavond zal ten gemeentehuize wederom eene vergadering plaats hebben. De dienst der Provinciale booten zal, omdat thans slechts 2 booten beschikbaar zijn door het torpedo-ongeluk, aldus gewijzigd worden. De eerste boot van hier zal te 7,15 afvaren, de tweede te 10,40 en de laatste te 2 45 Van VlissiDgen vertrekt de eerste boot pas te 9,20, de tweede 12,10 en de laatste te 8.43. Van Vlissingen naar Breskens ver trekken de booten om 7,15,10,— vm. en 12,10, 4 20 nm. Van Breskens naar Vlissingen te 8',10, 10,45 vm. en 12,40, 4,50 nm. Van bevriende zijde zendt men ons het vol gende verslag: Woensdagavond trad voor de Anti-revoluti- onaire kiesvereeniging „Nederland eri Oranje' te Axel op de weleerw. heer Ds. Sybesma van Zierikzee. Na ingeleid te zijn door den Voorz., den heer A. de Ruijter, zeide spreker, dat we weer een zeer gewichtig jaar zijn ingetreden. Een jaar waarin niet alleen een strijd gestreden wordt met zwaard en kanon, maar een strijd in ons dierbaar vaderland om de beginselen. Die strijd om de beginselen wordt ons recht- sclie partij, opgedrongen. We hebben die in '15 niet gewild, maar we willen dien ook nu in '16 niet. Doch de linksche partij heeft het bestand gebroken. W e willen wel bestand, maar geen bestand ten koste van onze beginselen. Spreker gaat nu het gansche beloop van de poltieke geschiedenis van af de val van het kabinet Heemskerk tot en met den val \an Minister Treub na, er op wijzende, dat dit kabi net door niets anders meer wordt gedreven dan door de zweep der socialistische partij. Doch links weet zeer goed, dat, zal er van hunne wetten iets terecht komen, de le Kamer in zijn meerderheid naar links moet worden om gezet. Daartoe hebben de linksche partijen zich vereenigd daartoe spant en zal men alle kracht inspannen. Ons wacht daarom, zeide spreker, een hevige strijd. Het gaat voor ons om de beginselen van de School, van Pensi oneering van ouden van dagen, van verdedi ging van ons vaderland kortom men wil de chr" beginselen uit onze staatkunde wegdoen. Daarom spoorde spreker met klem aan om zich te beijveren in het organiseeren van wat bij ons hoort. 'De eenvoudige en zeer duidelijke rede werd van het begin tot het einde met onverdeelde aandacht aangehoord. Van de gelegenheid tot het stellen vau vragen werd door een tweetal personen ge bruik gemaakt. De eerste was een Militair, die zich al spoedig kennen liet als een socialist. De tweede was de bekende heer Zegers. Vooral de eerste werd door den spreker breedvoerig beant woord, de tweede kostte minder tijd, aangezien zijn vraag eigenlijk buiten het bestek der gehouden rede lag. Jammer was het, dat er zoo weinigen ge komen waren om naar dit degelijk en van geestdrift tintelend woord te luisteren. Een kleine 70 met een paar oude vrouwtjes maakte het gansche auditorium uit. De Voorzitter dankte den spreker voor zijn keurige rede en sloot hiermede deze verga dering terwijl Ds. Sybesma met dankzegging eiudigde. Omtrent het ongeluk met de ontplofte torpedo te Vlissingen meldt een der bericht gevers van de Midd. Crt. het volgende: Woensdagmiddag heeft te Vlissingen een zeer ernstig ongeluk plaats gehad, dat zeer zeker nog ernstiger had kunnen zijn, indien de omstandigheden waaronder en 't oogenblik waarop het plaats had minder gunstig waren geweest. Toch zijn de gevolgen verschrikkelijk geweest. Om ongeveer twee uur is door een bijzon dere oorzaak op de onderzeeboot V een torpedo uit de lanceerbuis gevlogen. Deze onderzeeër lag naast de kleine ponton waaraan de provin ciale stoombooten van den Wester-Schelde- dienst aanleggen. De torpedo vloog in de Zuidelijke ponton en kwam daar tot ontploffing. Juist was daar aangekomen een landines- divisie van een onzer oorlogsschepen, die van een marsch terug kwamen. Om bijzondere redenen was deze troep schepelingen wat achteruit geplaatst. Juist was dat geschied toen de ontploffing volgde. De uitwerking was verschrikkelijk. Stukken van 't projectiel vlogen naar alle zijden en raakten verschillende personen, die ter plaatse toevallig aanwezig waren. De korporaal- machinedrijver J. Havers uit den Helder, die zich aan het dek van een andere onderzee boot bevond, werd in den hals getroffen en was onmiddellijk dood. Den sergt.-maj. machinedrijver Beets, alhier woonachtig, en pas tot dezen rang bevorderd, werd een stuk uit een zijner beenen afge slagen. De pijper van het detachement schepe lingen kreeg ook een kwetsuur aan het hoofd, terwijl verschillende personen onder den hal en op andere plaatsen in de omgeving ge troffen en bloedend verwond werden door glasscherven van de honderden ruiten, die door den luchtdruk sprongen. De getroffen ponton verkeerde direct in zinkenden toestand, nam de ponton van de prov. boot gedeeltelijk mee onder water en ontwrichtte de verbindingsbrug met den vasten wal. Aan de kleine ponton lag de „Zeeuwsen- Vlaanderen" van den prov. stoombootdienst. Dit schip werd op drie plaatsen zoo erg ge troffen door wegvliegende stukken staal, dat de reis, die omstreeks vier uur gemaakt moest worden, kwam te vervallen. Een stuk ging er aan den eenen kant in en kwam ei aai" den anderen kant uit. Verder vlogen stukken ijzer tot over de buitenhaven, zonder gelukkig iemand te treffen. Toen men van den eersten schrik bekomen was, werd direkt de noodige zorg besteed aan de getroffenen. De wonden werden ter plaatse zoo goed mogelijk verbonden ook in het kantoor van de maatschappij Zeeland werd aan een drie tal personen met hoofd- en beenwonden hulp verleend. Het lijk van den gedooden korpo raal werd naar 'de Alg. begraafplaats en de ernstig gewonden werden naar 't St. Joseph ziekenhuis vervoerd. De stoffelijke schade is zeer groot. In het kantoor van de maatschappij Zeeland zijn met minder dan 90 ruiten vernield, terwijl van hel station en het kantoor van den prov. stoombootdienst de ruiten aan de zuidzijde bijna alle soms met sponningen en al zijn uitgerukt. De glasscherven lagen bij stapels op "de straat. Ook van de visitatiezaal zijn verscheidene ruiten vernield, terwijl van de ruiten in den voormuur van de hal er bijna niet een is heel gebleven. Op het Eiland zijn de woningen van de sluiswachters ernstig getroffen, alsmede verder op staande gebouwen. Het groote glas van de peilschaal heeft het eveneens begeven. De gemeente stoomspuit en een brandspuit van de infanterie werden aangewend om de ponton, die gedeeltijk op zijn waterdichte schotten drijft leeg te pompen. Een daarop staande bergplaats van fietsen werd geheel tot scherven geslagen. Zij dje toevallig ter plaatse of dicht er bij waren, hebben behalve den enormen lucht druk ook een zachte warmte gevoeld. De eerste gedachten waren aan een bom uit een vliegmachine. De onderzeëer zelf is slechts licht bescha digd de menschen die aan boord waren, hebben geen letsel gekregen. Naar men verzekert moet de torpedo uit elkaar zijn geslagen onmiddellijk nadat zij de lanceerbuis verlaten had. de Wed. Hoekstra een legaat aan goederen gekregen, dat geschat wordt op een waarde van f 100.000. Kruiningen. Tot lid van den gemeenteraad werd met 165 stemmen meerderheid boven den liberalen candidaat gekozen de heer J. K. Ribbens, (vroeger in Ter Neuzen woon achtig). Er zouden gisteren 400 koeien, afkomstig uit het overstroomde gebied, vanuit Amster dam naar Zuid-Beveland worden overgebracht. Blijkens publicatie in liet spoorwegstation te Sas van Gent zal de lijn GentTer Neuzen geen spoorkaartjes naar België meer afgeven. Ook het personenverkeer uit België is, volgens de Zeeuwsche Koerier geheel gestaakt. Borssele. In deze gemeente is voor de slachtoffers van den watervloed bijeengekomen de som van f638,65. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te OeneA. J. W van Ingen te Gameren; te Juwerd G. J. Mooi te Vries (Dr.) Geref. Kerken. Beroepen te BleiswijkG. F. Kerkhof te Oost-Souburg; te Vlaardingen (A): J. Wate rink te Appelscha; te Lochem Barchem E. J. Wientjes te Barneveld. Naar het „Friesche Kerkblad" meldt, heeft de Gereformeerde Kerk te Heeg van Vergadering van Donderdag 10 Feb. 1916. Voorzitter dhr. J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig de heeren Visser, Dees, De Jager, E. Sebeele, De Bruijne, Eijke, D. Scheele en Van Nes. Afwezig met kennisgeving de beeren Lensen, Nolson, Donze, Van Hasselt en Van Borssum Waalkes- De notulen der vorige vergadering worden on veranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. Benevens tal van goedgekeurde raadsbesluiten en dankbetuigingen van gemeentepersoneel voor toeslag, enz., was o.a. ingekomen een uitreksel uit H. M. besluit waarbij het maximum van het aantal vergunningen voor de verkoop van sterken drank in het klein, is ver laagd en gebracht op 38 Kasopname bij de gemeente-ontvanger. Ont vangen over 1914 en '15 256499,855 en uitgegeven ƒ236279,50, alzoo meer ontvangen dan uitgegeven ƒ20220,355. Beiden voor kennisgeving aangenomen. Adres van A. P. de Vos, waarin hij om ver hooging van salaris vraagt. 1 De Voorzitter stelt namens B. en W. voor uit adres aan te houden tot de a.s. begrooting. Even wel vraagt de Voorzitter of de vergadering liet goed kan vinden al die adressen inzake verhooging van salaris niet aan de orde te stellen bij de be grooting do<?h deze alle te behandelen in de loop van het jaar, daar dit de administratie heel wat vergemakkelijken zou. De heer De Jager vraagt of het de bedoeling is dan een geheele reorganisatie in 't leven te roepen voor de salarissen van alle ambtenaren, waarop de Voorzitter zegt: alleen diegenen welke adressen inzenden. De heer Dees gaat daarmee actoord indien het bedoeld een voorbereiding, want hij vindt het ook lastig wanneer B. en W. telkens lastig worden gevallen met verzoeken tot verhooging salaris. De heer D. Scheele vindt het wel wat bezwaarlijk daar men z.i. dan met de inkomsten bij de begroo- D]fe heer De Jager zou nu in beginsel uitgemaakt willen zien of men over zal gaan tot geheele reor ganisatie der salarissen, ja of neen, afgedacht van het idee of men hl dan niet verhoogen zal. De heer Van Nes dus een geheele herziening, waarvoor hij te vinden is. De vergadering legt zich neer bij die wensche- lijkheid, tevens goedkeurende het idee van den voorzitter om in de loop van het jaar bedoelde adressen ineens te behandelen. Voorts nog ingekomen een adres van J.i'. trijs burg, klerk ter secretarie, vragende om verhooging s^l&ris Besloten aanhouden in vorenbedoelden zin. Schrijven van W. S. Unger, dat hij de benoeming tot leeraar aan de H. B. S. aanneemtvoor kennis geving aangenomen. Adres van mej. Goossen, telegrambestelster te Sluiskil, waarin zij vraagt om dat gedeelte wat uitmaakt het verschil in haar tractement m door haar uitgebrachte telegrammen. Wordt ge zonden naar B. en W. Het jaarverslag der Gezondheids-Commissie. De heer De Jager vraagt of het niet mogelijk is dat de leden dat nog eens kunnen inzien, daar er enkele belangrijke zaken in voorkomen. De voorzitter zegt dat het aangevraagd zal worden aan het bestuur dier Commissie. Nog was van een cacaofabriek een schrijven in gekomen verzoekende om een door haar uitgegeven boekje, betreffende bereiding enz. der cacao, aan de kinderen op de scholen te mogen uitreiken. Na enkele opmerkingen wordt de toestemming hiertoe verleend. 3. Tot leden der commissie tot wering van school verzuim te Sluiskil worden herbenoemd de heeren J. Risseeuw en N. J. Imandt. 4. Tot leden der zelfde commissie in de kom worden herbenoemd de heeren S. van Eees, D. van den Ouden, L. J. de Vries, P. M. Geelhoedt, F. Elve en J. Th. van Aerde. 5. Voorstel tot oproeping van sollicitanten voor de betrekking van gemeente-geneesheer. B. en W. stellen voor a sollicitanten op te roepen voor geneesheer belast met de armenpractijk op een jaarwedde van ƒ600; b te bepalen dat van de sollicitanten het eerst in aanmerking komen zij, die genegen zijn, zich te Sluiskil te vestigen. De heer Van Nes is van meening, dat het voor stel wil men Sluiskil waarlijk helpen, toch wel anders dient gesteld te worden. Indien er zich op de oproeping b.v. één sollicitant op doet, waartoe veel kans bestaat en deze is niet genegen zich te Sluiskil te vestigen dan is de zaak z.i. voor Sluiskil van de baan. Spreker heeft over deze zaak met adressanten van het verzoek gesproken en deze hadden te kennen gegeven dat zij genegen waren een huis te bouwen, doch zegt als dit niet vrij bewoond kan worden zegt dat nog niets. Hij zou het wenschelijker vinden eerst voor Sluiskil apart een oproeping te doen maar daaraan te verbinden een hooger salaris. Is het voor geheel de gemeente dan vindt hij het salaris De Voorzitter zegt dat dhr. van Nes dus bedoelt uitsluitend voor Sluiskil op te roepen en dat als nieuw voorstel hieraan toegevoegd is verhooging van salaris. De heer Van Nes merkt nog op dat in deze abnormale tijden het dokters-leger zeer gedund is. Er zijn groote dorpen waar geen geneesheer is en hij is vast overtuigd dat wanneer we nu oproepen er zich niemand zal opdoen, en dan is het voor Sluiskil afgeloopen, daarom zou Spr. nu willen voorstellen om met de oproeping te wachten tot de normale tijden zijn ingetreden. De heer D. Scheele gelooft dat het van groot belang is dat er zich te Sluiskil een dokter vestigt, en zou gaarne zien dat er voor Sluiskil een op roeping werd gedaan, maar gelooft dat 600 te weinig is. De heer Van Nes zegt dat het idee van dhr. Scheele met het zijne overeenkomt, doch met dat verschil dat hij wil uitstellen en dhr. Scheele thans W De''lieer1'De Bruine steunt het voorstel-Van Nes- De heer Dees vraagt of er al pogingen m 't werk gesteld zijn om zich met het gemeentebe stuur van Westdorpe in verbinding te stellen, daar

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2