Antirevolutionair voor Hientvs- en Advertentieblad Zeeland. Tweede Kamer. Binnenland. Buitenland. No. 1301. Zaterdag 12 Februari 1916. Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag» en Vrijdagavond, uitgezonderd c Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LlfTOOlJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken voor de redactie be stemd, te zenden aan den Uitgever, Vlooswijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermel ding „Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. de Rechterzijde te Watersnood. De giften blijven vloeien. Al kunnen wij geen lijsten presenteeren als onze groote bladen, we willen naar vermogen medewerken tot leniging van de groote ramp, die ons vaderland teisterde Inzonderheid verrichten onze scholen nuttig werk. Uit het gansche land komen berichten in van schoolcollecten giften, die gereed liggen, maar die zonder de hulp der school niet zouden worden afgedragen. Reeds een viertal scholen in onze omgeving hield zulk een collecte, met verrassend resul taat. Nogmaals bevelen we, onder dankzegging voor het reeds toegezondene, onze watersnood inzameling aan. De nood is werkelijk veel grooter, dan velen vermoeden. Men leze de driester Januari vloed 1916." Totaal vorige lijst f223,27. Voorts ontvangen van N. N. f 1.50J. v. d. R. f5, MarkenDe P. f 10.—Wed. V. d. R. f2.10; Wed. D. D. f2.10; W. W. f 0.25N. N. f0.25; C. v. F. f 0.25Wed. I. P. f0.25; M. f5,— de R. f 0,60. Totaal, met inbegrip vorige lijst f250,57. Z. V Schiermonnikoog. Zeker is de naam van dit eiland nooit zoo druk genoemd als thans. Men kent de reden. En het verblijdt ons, dat de herhaalde herinnering bate brengt. Immers, telkens weer worden we verblijd met nieuwe giften. Sommigen klagen wel, dat er zooveel wordt gevraagd. Maar anderen offeren met blijmoedigheid. Ook kinderen helpen mee. We ontvingen weer giften, met hartelijke briefjes. Reeds verantwoorden we f31,75. Thans mogen we weer melding maken van de volgende geven V. d. R. f5,— C. M. f0,50; N. A. de P. f2,50; J. de B. f 0,25. Totaal met het vroeger vermelde bedrag f40,-.Z. V De Zondebok. Minister Treub is, gelijk men weet, minister- af geraakt. Overbekend is eveneens, wie de oorzaak daarvan is. Links had het volkomen in zijn macht, hem te behouden. Maar Links meende, dat het de tijd was, hem te laten vallen. Wel is het waar, dat vóór de motie, naar aanleiding waarvan minister Treub aftrad, ook eenige leden van Rechts stemden, doch ieder begrijpt toch levendig, dat, wanneer Links het er op gezet had Treub te behouden, het zich wel tegen een eventueele poging van Rechts om hem weg te krijgen, met man en macht zou hebben verzet en dus een zoodanig pogen onmogelijk zou hebben gemaakt. Veeleer staat dus de zaak zoo, dat de sterkste ruggesteun aan den Minister juist door de Rechterzijde werd geboden. Duidelijk blijkt, en van achteren bezien, hoe langer hoe duidelijker, dat bij Links niet minder dan een toeleg bestond, Treub on mogelijk te maken. Men lokte een crisis uit. Een kwestie, die nog gansch niet aan de orde wa.s, werd als stormram gebezigd om den ministeriëelen zetel te doen ineenstorten. En wat ziet men nu tóch gebeuren Dat de oude tactiek wordt toegepast, om de schuld maar op schuiven. Men moet maar durven. Toch durft dat een man als Dr. Bos, in „De Vrijzinnig democraat" Rechts is de zondebok. Wel gemakkelijk, maar door endoor oneerlijk. Zijn het juist niet de rechtsche partijen geweest, die slag op slag het Kabinet steunden En heeft het ministerie niet juist de felste aanvallen van Links te verduren gehad Wie waren vóór bestendiging van „het Bestand Maar wie juichten het verbreken ervan luide toe En nu een deel der liberale klubs het niet kan verkroppen, dat ze feitelijk door de sociaal democraten worden gebruikt alsmarion- netten, is er een zondebok noodig. Maar het spel is al te doorzichtig, om effect te maken. Z. V De Leiding. Wie hebben bij Links de leiding Wie anders dan de sociaal-democraten? Op hün commando moest Treub vallen. En de liberalen van alle gading gehoor zaamden, op een enkele uitzondering na. Welke wetsontwerpen kunnen door den beugel De socialisten zullen er over beslissen, en naar die beslissing zullen zich de overige linksche heereu hebben te gedragen. En waarom Omdat de liberalen in 1913 zich aan handen en voeten hebben laten binden. Alles, letterlijk alles beloofden ze, mits maar het gehate christelijk ministerie kantelde. Mits maar aan den zegenrijken arbeid van minister Talma een einde werd gemaakt. Dat wreekt zich nu. Thans kunnen de liberalen heel zoet aan den socialistischen leiband loopen. En dat ze het zich laten welgevallen vindt voor een groot deel zijn verklaring in de stembud van 1917, die nadert. Dan zit Koning Kiezer, dan zit immers het Souvereine Volk ten gerichte Z. V Januari-vloed 1916. Dit is de titel van een werkje over den Watervloed van 13 Januari, Het is geschreven door den bekenden volks schrijver M. v. d. Staal. Het spreekt duidelijke taal. De klare taal van de feiten. Wie iets wil te weten komen, in eeniger- mate geordend overzicht, van den ijselijken vloed, die als een geesel Gods ons vaderland trof, koope en leze dit, fraai geïllustreerde, bijna 100 bladzijden groote, boek. De prijs is slechts f 0,4-0. En de baten zijn voor het Watersnood- Comité. We verstaan, dat reeds tienduizenden van dit gedenkschrift verkocht werden. Onze wakkere uitgever stuurde er eenige colporteurs mee uit, die vele exemplaren reeds aan den man brachten. Daarbij openbaarde zich de practische zin van velen. Immers, er waren er meerderen, die het boek van 40 cents betaalden met f 1, sommigen zelfs met een rijksdaalder. Het overschot was een gave voor het Wa tersnood-Comité. We mochten van deze giften reeds verant woorden. Het voorbeeld lokke tot navolging. Z. Het mond- en klauwzeer zal op de» duur sommigen leden der Tweede nog wel mond zeer bezorgen. Ook was er hartzeer te con- stateeren bij een niet gering aantal leden over de miljoenen, die het afmaaksysteem van minister Posthuma het Rijk reeds heeft ge kost. Men weet, dat onlangs bij de motie- Feenstra feitelijk den minister was te ver staan gegeven, dat men van dat stelsel niet Was gediend. En nu kwam de Minister dood leuk met een vraag om blanco-crediet voor het vervolg. Was er geen ander stelsel denk baar Bijv. het zoogenaamde isolatie- of af zonderingsstelsel Och, afdoend is feitelijk geen enkel stelselware er een afdoend te vinden, zoo zou het kwaad niet slechts tijde lijk, doch voorgoed verdwijnen. Waarom had de minister het isolatie-stelsel niet toegepast Omdat de minister van oorlog niet kan toe zeggen een onbeperkt aantal militairen ter bewaking der verdachte hoeven te zijner be schikking te stellen. Hoe zou het ook kun nen Onbeperkt is ons lieele leger niet. Maar ook een genoegzaam aantal niet De minister (Posthuma) beloofde nu, pogingen daartoe te zullen aanwenden en als het lukte dan zou er met het afmaken niet voortgegaan worden. Toch werd weinig tegemoetkoming betoond van de zijde der Kamer de stemmen staakten (32 tegen 32)uit welke cijfers tevens blijkt, dat slechts 3/s der Kamer het ontwerp ge wichtig genoeg achtte, om aan de stemming deel te nemen. Overstemmen dus. Licht haalt de minister, na zijn toezegging het er nu door. Maar terwijl we dit schrijven, is ons het verdere verloop der zaak niet bekend. MINISTER VAN GIJN. Benoemd is tot Minister van Financiën mr. dr. A. van Gijn, thesausier-generaal aan het Departement van Financiën. Naar wij ver nemen, wordt do afdeeling arbeidsverzekering overgebracht naar het Departement van Wa terstaat, zooals we Dinsdag reeds melden. Mr. Van Gijn was aanvankelijk lid van de vrijzinnig democratische partij, doch sinds 1910 lid van de Liberale Unie. Gelijk men weet, werd mr. Van Gijn bij het optreden van het kabinet-Cort van dei- Linden reeds uitgenoodigd, daarin zitting te nemen, doch meende hij toen daarvoor te moeten bedanken. Waarschijnlijk zal hij reeds lieden het beheer van het Departement van Finauciën uit handen van zijn voorganger overnemen, na door H. M. de Koningin te zijn beëdigd. Op goede gronden kan nog vermeld worden, dat de Minister van Waterstaat, dr. Lely, het allereerst de voorziening in de ouderdoms rente zal ter hand nemen. OORLOGSWINSTENBELASTING. Naar men verneemt heeft de Staatscommis sie voor oorlogswinstenbelasting in een ver gadering Zaterdag een desbetreffend vooront werp in eerste lezing vastgesteld. DE ARTEMIS. Wolff seint uit Berlijn In den nacht van 1 op 2 dezer is het motor schip Artemis van de Ned. Indische Tank- stoombootmaatschappij door een Duitsche duikboot aangevallen en door een torpedo- schot beschadigd. Het schip heeft met averij de haven kunnen bereiken. Volgens hier tot nu toe bekende berichten geloofde de kommandant van de duikboot, dat de Artemis zich verzette tegen het bevel, de duikboot te volgen teneinde een onderzoeking mogelijk te maken. Om dit verzet te breken viel hij de Artemis aan. Het onderzoek van dit geval, waarbij onge lukkigerwijze een onzijdig schip als gevolg van den oorlog beschadigd werdt, is nog niet ten einde gebracht. NEDERLANDSCHE MAIL AANGEHOUDEN. Van liet stoomschip Hollandia, dat Maandag uit Zuid-Amerika te Amsterdam binnen kwam, is 2 dezer te Falmouth de mail op last van de Eugelsche autoriteit gelost. WATERSNOOD. Uit Buiksloot meldt men aan de N. R. C.: Het water is weder 20 c.M. gerezen. Ver schillende hooibergen onder Landsmeer en Buiksloot zijn tengevolge van het daarin binnengedrongen vocht aan het broeien. Men ziet hier en daar de verhitte lucht als storm naar buiten vliegen. De hooistekers uit Landsmeer zijn aan het werk getogen om de klampen uit elkaar te halen. Bij de Algemeene Vereenigde Commissie ter Leniging van Rampen door Watersnood in Nederland was Dinsdag in totaal ont vangen f 1,570,355,53. DE OORLOG. Fransch offensief te wachten? Max Osborn schrijft in de Vossische Zeitung over een bezoek aan de Fransche stellingen, die de Duitschers in de buurt van Neuville aan deu weg van Atrecht naar Lens hebben veroverd Op het plateau, dat het tooneel was van het Duitsche offensief, getuigt alles van de felheid van den strijd. Als poorten van de onderwereld openen zich de kraters van de ontplofbare mijnen, die onmiddellijk in sterke steunpunten van ons nu vooruitgeschoven front zijn veranderd, De vijandelijke loop graven, die deze trechters verbinden, vormen thans de eerste linie der Duitschers. Dezen hebben druk werk om alles weg te ruimen en de scherpschuttersposten naar het westen te versterken, diepe verblijfplaatsen in te richten, nieuwe sappen aan te leggen. Dit alles geschiedt onder een onafgebroken ver woed vuur van den vijand. Granaten huilen boven onze hoofden en slaan in bij onze meer naar achter gelegen stellingen, vallen in onze vroegere eerste linie, op onze verbindings- en toegangswegen. De veroverde stelling zelf wordt met zware mijnen bewerkt. En waai de loopgraven zeer'dicht op elkaar liggen, dertig, twintig meter en nog minder van elkaar af, komen handgranaten aangevlogen, wier ontploffiing ons met zand overdekt. Het doel van het offensief in de buurt van Neuville was niet alleen onze verdedigings stelling te verbeteren en te versterken, men wilde ook de mijn-ontploffingen, die de vijand beraamd had, voorkomen en eveneens zijn offensief, waarvan men voorteekenen waarnam. De verhoogde levendigheid op het geheele front in Artois en in Frausch-Vlaanderen, sedert het ophouden van de regen-periode, schijnt op offensieve plannen van den vijand te duiden. De voordurende beschieting van Lens en andere plaatsen achter ons front, de toenemende bedrijvigheid der vliegers, de onrust, die men verder noordelijk bij de Engelschen, waarneemt, de mijnontploffingen bij Hulluch en hun druk werken met pa trouilles wijzen in die richting. Of ze de voorboden zijn van een nieuw, groot offen- sief der Franschen en Engelschen kan men moeilijk bepalen. Aan Duitsche zijde is men er in elk geval op voorbereid. Geïnterneerde Belgische troepen. Namens den Belgischen minister van oorlog is aan de geïnterneerde Belgische officieren, onder-officieren en soldaten het volgende meegedeeld „De handelwijze van diegenen welke de troepen die na de overgave van Antwerpen in Nederland kwamen, verdacht houden, is onaannemelijk en niemand heeft het recht, het geringste ongunstig oordeel daarover te uiten. „Behoudens een overtuigend tegenstrijdig bewijs, neemt de heer minister ook niet aan, dat Belgische troepen zich hadden laten inter neeren indien zij anders hadden kunnen doen. „Mijnheer de minister acht de uitdrukking van berispingen daarover, in de tegenwoordige omstandigheden, als een lichtzinnige handeling en een kwade daad." De oorlogsbuit van Duitschland. BERLIJN, 7 Febr. (Wolff.) De avondbladen melden, dat er in Duitschland 1,429,971 krijgs gevangenen zijn, 9700 buitgemaakte kanonnen, 7700 munitie- en andere voertuigen, 1,300,000 geweren en 3000 machinegeweren. In deze getallen zijn niet meegerekend de gevangenen die de bondgenooten aan Duitsch land hebben overgelaten, noch de talrijke kanonnen die verbrijzeld op de slagvelden zijn blijven liggen, noch de zeer vele kanonnen

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1