Kerk en School. Landbouwbericliteu. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Laatste Berichten Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Adverteutiën. der Volkshuisvesting. Uit die statistiek blijkt, dat het woning gebrek in deze gemeente de ergste verwach tingen overtreft. Zooals vorengenoemde In specteur in een brief aan B. en W. waarvan ons afschrift 'gewerd, het uitdrukt, zijn de resultaten allerbedroevendst. Er blijkt uit, dat in alle huurklassen een belangrijk' tekort aan woningen bestaat. Denkt men zich de in iedere huurklasse Sbeneden f 2,50 genoteerde ééne ledige woning als practisch zonder be- teekenis weg, dan valt volgens Z.W.E.G. te constateeren, dat alle woonruimte in die klassen in gebruik is genomen, terwijl volgens den maatstaf van 3% ledige woningen, die voor een normalen toestand wordt aange nomen, een direct.tekort van ruim 27 woningen bestaat. De Inspecteur wees er verder op, dat de toestand nog erger wordt doorjjhet geconsta teerde aantal gebreken en het aantal woningen, waaromtrent de opnemer een ongunstigen indruk verkreeg. Volgens eene mededeeling onzerzijds, waren niet minder dan 180 van de voor het onder zoek gebezigde woonlijsten reeds direct afge zonderd ter nadere bewerking, d. w. z. ter nadere nauwkeurige opneming van de wo ningen. Het was dan ook met volle instemming, dat wij aan zijn verzoek voldeden om ook onzerzijds het Gemeentebestuur op den toe stand te wijzen en dat wij verzochten zooveel mogelijk aanbouw van arbeiderswoningen te bevorderen, zoo noodig van Gemeentewege, indien de in 1914 opgerichte Bouwvereeniging in hare pogingen mocht falen. Zooals wij onlangs vernamen bestaat, thans bij de Bouwvereeniging het voornemen een 80-tal goede woningen te stichten, indien zij hare plannen ten uitvoer kan brengen. Slaagt zij daarin, dan is dit voor de volkshuisvesting in deze gemeente een zéér groote verbetering Scholen. Philippine. Bij een bezoek aan de openbare lagere school viel ons op, dat deze in een tamelijk vuilen toestand verkeerde hoewel de zomervacantie pas voorbij was, zag de school er vies uit en vertoonde zij geen blijken van te zijn schoongemaakt. De school maakte een bepaald onaangenamen indruk. Bovendien was het schoolplein buiten gewoon stoffig, waaraan de toestand in de school waarschijnlijk mede voor een deel was te wijten. B. en W. op het vorenstaande wijzende, gaven wij tevens in overweging het school plein met een flinke laag kiezel of fijne maca dam te bestrooien. Ook hierop ontvingen wij geen antwoord. Besmettel ij ke ziekten. Uit daaromtrent zoowel van U als van de Burgemeesters ontvangen mededeelingen, kwamen de volgende gevallen van besmette lijke ziekten te onzer kennis Axel. 6 gevallen van roodvonk en 1 ge val van febris typhoïdea. Hoek. 61 gevallen van roodvonk. Neuzen. 147 gevallen van roodvonk en 2 gevallen van diphtherie. Overslag. Geen. Philippine. 3 gevallen van febris typhoïdea. Sas van Gent. 3 gevallen van rood vonk en 1 geval van diphtherie. Westdorp e. 3 gevallen van diphtherie. Z aam slag. 10 gevallen van roodvonk, 1 geval van diphtherie en 1 geval van febris typhoïdea. Zuiddorp e. Geen. Met ingang van 11 Februari a.s. worden de reisbiljetten op de lijn MechelenTer Neuzen met 20% verhoogd. Ook worden vanaf dien datum geen retourbiljetten meer afgegeven. Het personeel van den trein Ter Neuzen Gent, waarvan de gezinnen nog in België woonden, kreeg van de Duitsche overheid de toestemming om met gezin, have en goed België te verlaten. De meeste beambten zijn dan ook over de grenzen komen wonen. „Zei." Sluiskil. Naar wij uit de beste bron ver nemen, is de totstandkoming van eene R. Kath. lagere school alhier verzekerd, indien geen buitengewone omstandigheden zulks verhin deren, zal zij in het najaar worden geopend. „Zelandia." Axel. Er wordt veel voor de getroffenen door den watersnood in N. Holland gedaan. Ook hier werden uitvoeringen er voor ten beste gegeven. De collecte bij de uitvoering van de chr. zangvereeniging Asaf bracht f 65 op voor dat doel. De algemeene zangvereen. Orelio haalde voor hetzelfde doel bij een uit voering f 15,25 op. Een cinemavertooning had plaats, waarvan de collecte voor den water snood f 34,44 beliep, terwijl door programma verkoop f 145,20 ontvangen werd, bestemd voor het Roode Kruis. Tenslotte heeft deze week nog een uitvoering plaats door onder officieren, waarvan de opbrengst voor het Prov. Watersnood-comité bestemd wordt. Het is dus druk met uitvoeringen in deze gemeente. Men schrijft aan de Midd. Crt. uit Philippine Zaterdag j.l. scheen het langs de Z.-Vlaam- sclie grens, of de Octoberdagen van 1914 teruggekeerd waren. Vele Belgische grens bewoners, wien vóór korten tijd aangezegd was te moeten verhuizen kwamen over de 8rens- Langs de hoofdwegen kon men weer allerlei voertuigen zien, beladen met allerlei huisraad. Menschen zware pakken torsende of ze voortsjouwende op kruiwagens, kwamen Zeeuwsch-Viaanderen binnen om hier of daar een onderdak te vinden. Voor de meesten hunner is dit de tweede maal, dat zij hunne woningen verlaten en zij vreezen er voor het eind van den oorlog niet meer in te zullen kunnen terugkeeren. Voorts schrijft men uit Sas van Gent Zaterdag was het de laatste dag waarop de bewoners der Belgische gehuchten Staakje en De Valken hun woningen moesten ont ruimen. Een vijftigtal families hadden ver kozen met hun have en vee naar Nederland te verhuizen, hetgeen hun door de Duitschers was toegestaan, mits zij niet weer zouden beproeven naar België te komen. Het was een algemeene verhuizing, eene kleine volks verhuizing gelijk. Een viertal boerenfamilies, die ook in de bewuste grenslijn wonen hadden vei lof ge kregen tegen betaling van 15,000 frs. per ge zin hun boerderijtjes te blijven bewonen. De meeste uitwijkelingen zijn arme arbei dersgezinnen, die hier in den omtrek bij fa milie en goede kennissen een voorloopig onder komen hebben gevonden. Het was een treurig en aangrijpend schouw spel, al die gezinnen rijk met kinderen ge zegend als ballingen te zien vertrekken. Zondagmiddag brak op 10 minuten af stand van de kom der gemeente Schoondijke brand uit bij den landbouwer Dekker die juist met zijn vrouw ter kerk was. Een schuur werd geheel in de asch gelegd. Hoewel met veel moeite, kon het daarin aanwezige vee gered worden behalve een drie tal jonge varkens. Overigens werd alles eene prooi der vlammen wo. enkele machines, windmolen, wat hooi vlas en boonen. Daar de wind diende werd de andere schuur niet aangetast. Doordat het verbrande lang smeulde kon den de spuitgasten niet spoedig inrukken. De nieuwe spuit heeft de proefglansrijk doorstaan. Als oorzaak van den brand moet worden aangenomen, dat een der kinderen in de schuur met lucifers heeft gespeeld. M. C. Biervliet. Alhier had de instel plaats van een hofstede met bouwland en dijk, behoorende aan de erven J. A. Cornelis en ter grootte van 27,6580 H.A. of 62 gemeten en 20 roeden, liggende in den Geertruidapolder, met uit zondering van 2 hectaren bouwland in den Zoutenpolder. De instel was f42000 voor den Geertruida- en f4900 voor den Zoutepolder. Donderdag heeft de veiling plaats. In het bestuur werden benoemd de heeren L. de Hullu van Schoondijke, J. B. Been van Groede, E. C. Martens van Aardenburg en A. H. de Milliano van Waterlandkerkje. Het bestuur werd gemachtigd terrein aan te koopen. Besloten werd tot oprichting van de fabriek op. Arnestein (in den hoek tusschen de Arne en de spoorlijn). Men had de optie voor aankoop van een terrein van 91/3 H.A. ge kregen. Het nemen van 1600 aandeelen a f 500 was reeds toegezegd. Ieder aandeel heeft aan den houder het recht van eiken oogst ten hoogste f25000 K.G. beetwortelen te leveren en de verplichting minstens 15000 K.G. te leveren. Er zijn nu reeds 2500 aandeelen genomen, en het bestuur deelde mee dat reeds f50.000 aan obligatiën is geplaatst. Geref. Kerken. Tweetal: te Vlaardingen A (2e pred.pl.): D. Hogenbirk te Chtilois en J. Waterink te Appelscha; te BleiswijkJ. J. Wielenga te Waddingsveen en G. F. Kerkhof te Souburg. Bedanktvoor Watergraafsmeer Dr. W. G. Harrenstein te N.-Scharwoude. Ned. Herv. Kerk. Drietalte Gorinchem M. Jongebreur te Veenendaal, B. Batelaan te Bilt en J. de Bruin te Zeist. Beroepen te MiddelharnisA. F. P. Pop te Elden. Uit Nederland, Indië en Amerika kwam tot steun voor de Geref. Kerken van Brussel en Antwerpen bijna 11,000 gulden binnen. De aardappelinventarisatie. Bij inventarisatie der aardappels in Ooste lijk Zeeuwsch-Viaanderen bleken voor ver koop ruim 27 millioen kilogram of vier honderd duizend hectoliter aanwezig. Daar het meeren- deel der bewoners tot een volgenden oogst voorrraad bezit zijn ruim gerekend in de streek maar twee duizend mud noodig. Bij de opname van nog aanwezige hoeveel heid consumptie-aardappelen onder de gemeente O u d-V ossemeer is gebleken, dat deze nog bedraagt 23,800 Hectoliter. (Midd. Crt.) „Zelandia" meldt In Oostelijk Zeeuwsch-Viaanderen worden tengevolge van den buitengewoon hoogen prijs der landbouwproducten, talrijke wei landen gescheurd, om er bij voorkeur beet wortelen en vlas op te zaaien, waarvan de prijs aanlokkelijkst is. 't spreekt van zelf dat de gescheurde perceelen veel rendabeler worden. Ook zal in deze streek, vooral door de kleinere landbouwers, op veel grooter schaal ajuin en mosterdzaad worden verbouwd wegens de zeer hooge winsten die de teelt dezer gewassen in 1915 opleverde. Waarom men een boek koopt. Een Duitsch uitgever heeft een enquête ingesteld ter beantwoording van de vraag op welke wijze worden boekeu bekend Het antwoord vindt men medegedeeld in bet Nbld. v. d. Boekh. In cijfers uitgedrukt, bleken van 1000 boeken verkocht te worden 300 ex. door besprekingen in de dagbladen. 200 door prospectussen. De andere helft der duizend boeken gaf de volgende uitkomst: 170 door persoonlijke aanbeveling. 170 door aanbeveling van boekhandelaren, vooral ook door ètaleeren. 100 door bekendheid met andere werken van den auteur. 20 door lezingen. 10 door aanbevelingen in boekeu. 10 door eigen studie. 10 na het lezen gekocht. 7 door persoonlijke bekendheid met den auteur. 3 om den boekband. Jac. P. Thijsse schrijft in „De Lev. Natuur" van 1 Februari Zachte winters zijn voor ons land als een normaal veschijnsel te beschouwen, maar deze winter is het al zeer bijzonder. De sneeuw klokjes, Galanthas Elwesii, bloeiden al in de Kerstvacantiede gewone G. navalis begint nu (10 Januari). Al de uitheemsche winter- bloesems zijn er dit jaar bijzonder vroeg bij. Van meer belang is het gedrag der werke lijk inheemsche planten en vogels. Hout duiven kirden 20 December, kneu heb ik hooren zingen op 17 Decemher en 5 Januari, de zanglijsters zingen hier nu geregeld siuds 3 Januari en hebben slechts één morgen overgeslagen de merel in Amsterdam zong 10 Januari. De lenteroep van de koolmees hoorde ik op 2 Januari, de pimpelmees zong (lach en lied) eiken dag sinds 5 Januari. Wie nog nooit een dagboek heeft gehouden, vindt nu een mooie gelegenheid, om te beginnen. C. Sipkes te Haarlem vertelt er bij, dat hij op een beschut plekje in een tuin aldaar op 2en Kerstdag een hazelaar heeft zien bloeien. Men seint ons uit 's Qravenhage: Naar wij van betrouwbare zijde ver nemen, zal de oplossing der crisis aan het Departement van Financiën, ont staan door de aanvrage om ontslag van minister Treub, niet lang meer op zich laten wachten. Rome. Officieel. De vliegtuigkanonnen der Oostenrijkers hebben aan liet Izonso-front een verhoogde activiteit tentoongespreid. De Ita- liaansche artillerie heeft het vuur der Oosten rijkers met succes beantwoord. De Oostenrijksche vliegtuigen vliegen zeer hoog. Petersburg. De generale staf deelt mede In de buurt van Riga hebben scherpe artilleriegevechten plaats. De Russen hebben verschillende treffers in de Duitsche batte rijen waargenomen. In de buurt van Jacobstadt hebben Rus sische verkenningstroepen met cavalerie langs de rivier de Sousy een geslaagde verkenning gedaan en de Duitschers op de vlucht gejaagd. Op den linkervleugel bij Dunaburg is een Duitsche automobiel door een Russische gra naat getroffen. De Duitschers werpen zware granaten op het station Dramo. De Russen hebben buiten twijfel vastgesteld, dat de Duitsche vliegers de Russische onderscheidingsteekenen gebrui ken. Voor het front van het leger van gene raal Ledzitsky hebben de Russen een mijn tot ontploffing gebracht Hunne troepen gin gen daarna onmiddellijk tot den aanval over en hebben de mijn bezet. De Duitschers ver spreidden zich in de loopgraven in de buurt. De Russen vonden vele lijken. De bekende vrijwillige vrouwelijke Russi sche korporaal Goetswinsko, die verzocht had op verkenning te mogen gaan, heeft zich binnen de draadversperring der Duitschers begeven, en ofschoon zij haar been brak en gewond werd, heeft zij haar taak volbracht en is in de Russische loopgraven teruggekeerd. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 9 Febr. 5.18 5.37 Donderdag 10 5.58 6.17 Vrijdag 11 6.40 7.7 Zaterdag 12 7.37 8.16 Zondag 13 9.— 9.50 Maandag 14 10.40 11.21 Dinsdag 15 11.53 Door vertrek uit de gemeente verzoekt de ondergeteekende inzen ding der rekeningen ten zijnen laste, en vol doening zijner nota's uiterlijk vóór of op VRIJDAG 11 FEBRUARI a. s. D. BUYZE, Arts, Noordstraat 72. De suikerfabriek te Middelburg. Vroege Lente. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 4 Febr. Antheunis Dekker, oud 24 j., jm. en Cornelia Maria Dieleman, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Febr. Pieter van den Hout, oud 35 j., wedn. en Josina Levina Scbeele, oud 32 j., jd. Geert Maree, oud 32 j., jm. en Suzanna Johanna Hamelink, oud 24 j., jd. Geboorten. 30 Jan. Helena, d. van Jacobus de Ruijter en van Tona Kaijser. 31 Jan. Jozias, z. van Willem Romeijnsen en van Maria Jacomina Bartelson. 1 Febr. Levina, d. van Jacob Scbeele en van Santina Wiebregt Witte. 3 Febr. Maria Sophia, d. van Augustus Audenaerd en van Leonia Maria de Zaegher. 4 Febr. Cornelia Anna, d. van Servaas Pieter Dieleman en van Janneke Maria Eekhout. Jacoba, d. van Christiaan Kop en van Alida van Gelderen. Neeltje Margaretha, d. van Cornelis Martinus 'tGilde en van Pieternella van IJk. Overlijden. 30 Jan. Elisabeth Herrebout, oud 78 j wed. uit het eerste huwelijk van Jacobus Veerman en uit het tweede of laatste huwelijk van Pieter Versluijs. 31 Jan. Maria Anna Katharina de Peus, oud 31 j., echtg. van Francois Jozeph van den Heuvel. 1 Febr. Passchier Stouthamer, oud 68 j., echtg. van Johanna de Doelder. 2 Febr. Cornelis van der Hooft, oud 78 j., wedn. van Ja comina Maria Leunis. 5 Febr. Benignns IJeebaert, oud 2 m., z. vau Benignns en van Maria Jacoba van der Peijl. Cornelis Joost van Tatenhoven, oud 3 jz. van Willem en van Maria Maas. HOEK. Huwelijks-aangiften. 10 Jan. Jacobus de Bruijne, oud 27 j., jm. en Adriana Maria van Dixhoorn, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 26 Jan. Jacobus de Bruijne, oud 27 j., jm. en Adriana Maria van Dix hoorn, oud 23 j., jd. Géboorten. 17 Jan. Cornelis, z. van Johannes Bnijze en van Cornelia Adriana Bedet. 19 Jan. Pieternella, d. van Pieter Dobbelaar eu van Jacoba Cornelia Stouthamer. 21 Jan. Jacomina, d. van Leendert de Blaeij en van Catharina Sara van Hermon. Leendert, z. van Anton Frans Berwaid en van Clasina Moens. 24 Jan. Cornelis, z. van David Cornelis de Putter en van Leentje Leunis. 28 Jan. Frangois, z. van Jacobus de Blaeij en van Frangoise Maas. Overlijden. 6 Jan. Simon Daniël Meensen, oud 25 j echtg. van Catharina de Blaeij. 16 Jan. Maria Verbrugge, oud 81 j., wed. van Abraham Kervink. ZAAMSLAG. Geboorten. 8 Jan. Hebrina, d. van Jan Drabbe en van Anna de Jonge. Frangois Cornelis, z. van Frangois Cornelis de Jonge en van Maria van den Ende. 10 Jan. Jannetje Maria, d. van Abraham Pieter Wisse en van Maria Jan netje Leenhouts. 13 Jan. Maatje, d. van Abraham de Jonge en van Maria Leonie van Doeselaar. 16 Jan. Cornelia Leentje, d. van Jacobus Jan Bavekoo en van Geertruida de Bockx. Albert Dominicus, z. van Charles Lesire en van Francisca Berghen. 17 Jan. Willemina Adriana, d. van Abraham Haak en van Elizabeth de Bokx. 18 Jan. Elizabeth, d. van Johannes Kempe en van Janneke de Bruijne. 19 Jan. Pieter Jan, z. van Leendert Bakker en van Johanna Maria de Rijke. 21 Jan. Maria, d. van Jan Bakker en van Marijtje Boer. 22 Jan. Suzanna, d. van Jan Verhelst en van Martina Bakker. 26 Jan. Pieter, z. van Jacobus van Alten en van Cornelia den Hamer. 30 Jan. Jan Hendrik, z. van Jan Hendrik Dieleman en van Huigtje Pieternella Bruijnzeel. Overlijden. 5 Jan. Levina Deurwaarder, oud 40 j., d. van Sent en van Sara de Visser. 8 Jan. Levinus de Putter, oud 64 j., echtg. van Janna Faas. 14 Jan. Sara Maas, oud 58 j., echtg. van Andries IJsebaart. 15 Jan. Adriana Smallegang, oud 2 m., d. van Mattheus en van Pieternella Janneke 't Gilde. 31 Jan. Sent Deurwaarder, oud 73 j., echtg. van Sara de Visser. AXEL. Huwelijks-aangiften. 19 Jan. Julius Leonardus Breijaert, oud 39 j., wedn. en Dorothea Mel, ond 43 j., wed. 20 Jan. Jacobus de Zeeuw, oud 33 j., jm. en Leuntje Galle, oud 32 j., jd. Abraham Dieleman, oud 41 j wedn. en Jacomina Dieleman, oud 37 j., wed. Huwelijks-voltrekkingen. 20 Jan. Cornelis de Feijter, oud 25 j., jm. en Sara Elizabeth Gans, oud 21 j., jd. 27 Jan. Marinus Dieleman, oud 19 j., jm. en Leuntje Faas, oud 20 j., jd. Geboorten. 20 Jan. Willem Leendert, z. van Hendrik Cornelis van der Hil en van Tanneke Alida Orteloo. 22 Jan. Eduard, z. van Carolus Ludovicus Behiels en van Martha Coleta Baert. 26 Jan. Krina, d. van Willem Pieter van Merns en van Tanneke Janna van Hoorn. 29 Jan. Jan, z. van Andries Jacobus Hamelink en van Dina den Engelsman. Elisabeth, d. van Pieter Jan Verpoorte en van Cornelia Wolfert. Hulst, 7 Febr. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe f 13,— a f 13,25, Rogge f 12,— a f 12,25, Wintergerst f 15,50 a f 15,80, Zomergerst f 15,— a f 15,50, Haver f a f Erwten f 25,— a f 25,50, Witteboonen f27,— a f28,—. Bruine boonen f27,— a f28,50 Duiven- boonen f20,a f21, Paardenboonen f22,a f 23,50, Lijnzaad f 45,a f §0,Aardappels f2,50 a) f3,-. Rotterdam, 7 Febr. Binnenl. Granen. Tarwe f 13,50 af 14,25; gerst f 15,50 a f 16,—Chevalier fhaver f 13,75 a f 14,50 per 100 kilo. Bruine boonen f20,— a f 29,—, witte boonen f 22,— a f29,—, kookerwten f22,—a f 24,—paar denboonen f19,a f20,—. Runderprijzen 86 a 103, ossen 84 a 102, stieren 80 a 90. kalveren 100 a 150, schapen 62 a 70, varkens 84 a 95, licht soort 72 a 80 cent.per kilo. Melkkoeien f 190 a f 350, kalfkoeien f 200 a f 375, stieren f 150 a f 300, vaarzen f140 a f200, pinken f90 a f150, vette kalveren f80 a f90, fokkalveren f 20 a f 32, nuchtere f 13 a f 16, biggen f 13 a f20, slachtpaarden f95 a f 110 per stuk.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 3