Buitenland. Uit Stad en Provincie. is «ekozen tot lid der Eerste Kamer in de vacature-Ferf, de lieer mr. J. Kappeyne van de Coppello (lib.) met 50 stemmen tegen 20 stemmen op prof. Fabius (a. r.) Bij eerste stemming werden uitgebracht mr. Kappeyne 38, prof. Fabius 19 en WH. Vliegen (s.d.a.p.) 16 stemmen. DE BEVREDIQINGSCOMMISSIE. Naar wij vernemen, zal de Bevredigings commissie eerst bijeenkomen, als bij de Tweede Kamer de debatten over de eedswet zijn ge ëindigd. Na de behandeling toch van die wetten zal de Kamer zeer vermoedelijk in de afdeelingen vergaderen en zullen de Kamer leden, die van de Bevredigingscommissie deel uitmaken, in de gelegenheid zijn die bjjeen- komt of bijeenkomsten der commissie bij te wonen. VLIEGEN'S PROFETIE. Het zal nog wel bekend zijn, dat bij liet optreden van liet Kabinet-Cort, Mr. Iroelstra die nog altijd „buiten af" is - liet Ministerie met zeker enthousiasme begroette. Hij voelde zich „kip-lekker", om zijn eigen woorden te gebruiken. (Volk 27 Dec. 13.) ui De heer Vliegen oordeelde echter geheel anders. Troelstra „kip-lekker Ik niet", schreef de heer Vliegen want er zijn te veel teekenen, die op mis- loopen wijzen, tegen geen enkel, dat reden tot optimisme geeft". Des heeren Vliegen's profetie is uitgekomen. Bertling weg. Treub weg. De Staatspensionneering weg. De centen weg. Het is tot nog toe wel droevig misgeloopen Maar het zal nog'wel erger worden, voor 1917 daar is, vreest de Tijd. AMERIKAANSCHE MAIL AANGEHOUDEN. De mail welke zich aan boord bevond van het 2 dezer van New-York te Rotterdam aan gekomen stoomschip „Medan" is in Engeland aangehouden. DE TELEGRAAF. Naar aanleiding van de verklaringen in de pers verschenen nopens de zaak van de 1 ele- graaf, hebben de Britsche en de hransche gezant den minister van buitenlandsche zaken een bezoek gebracht en hem de volgende verklaring gedaan In tegenspraak met de verdachtmakingen van zekere organen is het volstrekt onjuist dat de Britsche en Fransche gezantschappen eenigerlei aaneel zouden hebben gehad in de totstandkoming, de organisatie en do werking van het anti smokkelbureau, dat aan de tele graaf zou hebben bestaan. Indien de Bntsche en Fransche gezantschappen inlichtingen van dat bureau gekregen hebben, kan zulks met anders beschouwd worden dan als een vol strekt normaal feit, aangezien het niet op den weg van vreemde zendingen ligt, berichten te weigeren, die haar spontaan worden toe- gezonden. WATERS[q00[) Uit Waterland schrijft men ons .van Zondag Was gedurende de laatste vier dagen liet water zakkende (in 4 etmalen bijna 60 c.M.), thans is het weder omgekeerd en komt het met groote snelheid opzetten. Heden is het weder 7 c.M. gerezen en de Kerkbuurt en het Zuideinde van Oostzaan, benevens de Keering te Landsmeer staan weder geheel onder water. Onstuimige golven jagen over de groote watervlakte, doen schuren en hok ken ineenstorten en over de watervlakte drijven. De bocht van het Landsmeerder- stoombootpad is zoo goed als verdwenen, hek- palen zijn losgewoeld en uit den nieuwen rij weg van Oostzaan naar den Up zijn zelfs ge- heele stukken weggespoeld. Zoowel te Lands meer als te Watergang zijn vele deuren en planken van huizen weggeslagen. Te Upendam staat het Oudelandsch dijkje geheel onder water. Te Schellingwoude is men bezig groote hulpschuren voor het vee neder te zetten, daar het opbergen elders groote onkosten met zich brengt. J e Burger dam schiet men met liet versterken der bin- nendijksche glooiing flink op. Ihans is men bezig' een cementen borstwering aan te leg gen. Buitendijks ondervindt men echter van het Zuiderzeewater veel last. Door den lagen waterstand en langzame glooiing van den bodem kunnen de zandbakken en schuiten den dijk niet naderen. Van de overstroomde dorpen zijn thans nog Oostzaan, Landsmeer en Watergang van onderwijs verstoken. Te Oostzaan is sprake, van den Overtoom een lange hulpbrug naar de Zuiderschool te leggen, zoodat de honderden kinderen, thans aan den Overtoom verblijf houdende evengoed onderwijs zullen kunnen ontvangen. R. C. WATERVLOED. De verliezen van vee zijn toch grooter dan men aanvankelijk meende. In de gemeente Hoogland, bij Amersfoort, zijn 27o stuks hoornvee, 400 varkens en biggen en bijna 1500 kippen verdronken. Het verlies wordt geraamd op pl.m. 71.000 gulden. In N ij k e r k en omstreken is de schade aan verloren vee, bedorven hooi enz., voor- loopig geschat op 124 duizerïfl gulden. Ver- scheidene boeren hebben echter nog geen aangifte gedaan. Voor het dichten van de breuk in den dijk bij de van Ewijcksluis in den Anna-Pau- lownapolder was de Maatschappij Nederland te Bussum het goedkoopst, nl. f377,000. DE OVERSTROOMINGSRAMP IN INDIË. Uit Ned.-Indië wordt gemeld dat in de residentie Semarang 37 inlanders zijn omge komen en 8 zwaar gewond. Verwoest of zwaar beschadigd werden 1196 woningen, waarvan het huisraad grooten- deels verloren ging. De totale oppervlakte overstroomde bouwvelden is nog niet vastge steld. Naar schatting zijn 34,000 bouwsrijst- velden verwoest, waarvan echter een gedeelte herbebouwd kan worden. Voorts gingen 616 stuks vee verloren alleen in de afdeelingen. DE OORLOG. Westelijk Front. DUINKERKEN, 4 Februari. (V. D.) De vliegers der geallieerden hebben geconstateerd, dat° een aanzienlijk deel van de Duitsche reserve verlegd is van het front tegenover Neuville en Atreclit naar Lens en Armentieres. De artillerie der Duitschers ontwikkelt op dit front groote activiteit. Ir. de bosschen tusschen het platgeschoten Souchez en Vimy hebben de Duitsche troepen getracht na een geweldige artilleriebeschieting de Fransche loopgraven te nemen en het succes verder uit te breiden. De verliezen der Duitschers ziju evenwel ontzettendzij worden op één dag op 1700 soldaten geschat. De Duitschers konden zich onmogelijk vast zetten tegen de heuvelkammen, en deinsden onder groote verliezen in hunne loopgraven terUg. Er° wordt nu door hen langs een breed front een nieuwe, zeer groot opgezette onderneming voorbereid. De Engelsche en Fransche ar tillerie nemen de bewegingen hunner tegen standers met goed gevolg onder vuurzes maal in twee dagen zijn door de Engelschen aanzienlijke Duitsche voorraden van munitie getroffen, tengevolge waarvan de depots in de lucht vlogen. Langs de Duitsch-Nederlandsche grens. Men meldt van de Duitsche grens aan het Huisgezin Het aantal Duitsche garnizoensplaatsen langs de Nederlandsch-Duitsche grens neemt nog maar steeds in aantal toe. Kleef, reeds lang garnizoen, is nog meer versterkt. Ihans heb ben ook de grensplaatsen Geldern en Emme rich garnizoen gekregen. Ook in Bocholt zal garnizoen gelegd worden. De gemeenteraad van Bocholt heeft alle daarvoor noodige gelden beschikbaar gesteld. De beschieting van de L 19 door de Neder- landsche kustwacht. Kapitein Persius schrijft in liet Berliner, Taceblatt„Hoe betreurenswaardig ook het verlies van de L 19 met het grootste deel. van haar bemanning is, het blijft toch altijd een kleine troost, dat het luchtschip niet den vijand ten offer is gevallen, maar door de beschieting van neutralen te gronde ging. De L 19 zal naar alle waarschijnlijkheid door de mist wat te dicht bij het Nederland- sche eiland zijn gekomen. Ook kan het door den wind zijn'afgedreven. Het spreekt geheel vanzelf, dat de Nederlandsche kustwacht het recht had, het luchtschip te beschieten. Daar de L 19 zeer dicht langs den grond vloog waarom is niet bekend konden de schoten natuurlijk gemakkelijk doel treffen. Op groote hoogte 'zou het luchtschip boven Nederlandsch gebied' waarschijnlijk even onkwetsbaar ge weest zijn als boven Engelsch gebied." L. 19. Verontwaardiging in Duitschland. De Berliner Ztg. am Mittag schrijft: De L 19 en de King Stephen zijn uit de geschiedenis niet te schrappen. Historie schrijvers, zedenschilderaars en psychologen zullen deze afkeerwekkende stof moeten be handelen. De schandvlek blijft aan de Engel schen kleven. Wanneer zij weer eens zal- vende woorden zullen uiten over hun z.g. fair play", waarop zij zoo prat gaan, zal men hen aan de gezonken L 19 herinneren. De bede om redding werd afgewezen, omdat men geen Duitschers wilde redden. Het latere zoeken naar de L 19 is enkel geschied om den schijn te redden en tegenover de wereld te kunnen beweren, dat Engeland zijn „plicht had gedaan. Duikboot-actie. Een Duitsche duikboot boorde in de Theems- monding vijf bewakingsschepen in den grond. Beschieting van de Oostkust van Italië. WEENEN, 4 Februari. (Officieel.) Een groep O.-H. kruisers heeft gisterenochtend aan de Italiaansche Oostkust de stations van Ortona en San Vito en verscheidene maga zijnen en een fabriek in de nabijheid dezer steden, zoomede een drijvende kraan door een beschieting zwaar beschadigd. De spoor brug over de rivier Ariello (ten Noorden van Ortona) is vernield. Na de beschieting van San Vito zijn branden gezien. De kruisers zijn ongehinderd teruggekeerd. De wrijving tusschen Italië en Engeland. De Italianen, aldus de N. R. C., zijn kwaad op de Engelschen. Italië heeft geen laadruimte genoeg en sukkelt bovendien met den aanvoer van steenkolen. De bladen maken Engeland er een verwijt van dat het over de helft van de gezamenlijke tonnenmaat van de wereld beschikt en niets doet om zijn bondgenooten in dezen tegemoet te komen. Intusschen zijn, gelijk bekend, voor Enge land zelf ook de hooge vrachtprijzen een pro bleem van den dag. Salandra, de Italiaansche minister-president, heeft in Genua weder een rede gehouden, waarin o. a. de volgende merkwaardige uit lating voorkwam „Als wij niet voor de vrachtvaart, voor de transporten, noodzakelijk voor onze nijverheid en de voorziening van het land met levens middelen, van het buitenland afhankelijk wa ren, zouden we veel sterker niet alleen tegen over onze tegenstanders, maar ook tegenover onze bondgenooten staan. Laten wij nu hopen, dat zoo al ook wij niet, wij zijn moe dan toch andereu zich deze leering ten nutte zullen maken, en dat gene zullen doen, wat tot nog toe niet is gebeurd." In de Engelsche bladen wordt erkend, dat in Italië de ergernis over Engeland toeneemt en het bovenreedsgenoemde blad uit Zuerich beweert, dat men in handelskringen in Genua, Venetië en Rome over opzegging van het verdrag van Londen spreekt. De Secoio doet eeu aanval op het Italiaan sche kabinet. Het is op allerlei gebied on bekwaam, zegt dit blad. Dit geldt vooial voor den minister van handel en voor dien van financiën, die niet tijdig maatregelen hebben genomen tot voorkoming van de eco nomische crisis. Daarom komt het heelemaal niet te pas, zegt de Secoio, nu booze dingen over Engeland te zeggen. Mt?n moet Engeland de schuld niet geven van wat men uitsluitend aan zijn eigen nalatigheid heeft te wijten. Dat is 'lichtvaardig. Salandra moet niet uit angst voor een ministercrisis, die niet anders dan weldadig zou werken, de oplossing uitstellen van de vraagstukken, die zich opdringen. Duitschland en Amerika. hoopte, dat er nu een tijdperk zou aanbreken van vrede, opdat het afrikaansche volk zich kan ontwikkelen en voortgaan dit land groot te maken, daarbij het voorbeeld volgend van onze voorvaders, die biddend tot God en met den Bijbel in de hand en op dat Woord ver trouwend zijn voortgegaan om dit land schoon te maken. Alles is in Zijn vaderhand en wij moeten het aan Hem overlaten, ons volk te leiden door duisternis tot het licht. Hij be schouwde zijn eigen lijden in de gevangenis als een stofje aan de weegschaal in de ge schiedenis van Zuid-Afrika". Hij dankte ten slotte allen, die hem en zijn lotgënooten in de gevangenis het leven op allerlei manieren hadden trachten te veraan genamen. Blijkens een bericht uit Washington heeft Bernstorff minister Lansing Duitschland s laatste mededeeling over het Lusitania-inci- dent overhandigd. Wat dit antwoord inhoudt, is nog met be kend, maar wel is het eigenaardig, dat juist nu de leidende bladen in Duitschland ernst van den toestand erkennen alsmede de mogelijkheid van nog ernstiger verwikkelingen met Amerika. Zij deelen echter de opvatting der regeering, dat ook aan een tegemoet komende houding grenzen zijn, welke men, zonder eer en gezag in te boeten, niet mag overschrijden. Het volk oordeelt, dat de ie- geering 'tot het uiterste is gegaan door de bereidverklaring om het Lusitania-gesclnl aan een Haagsch scheidsgerecht te onderwerpen en door het vrijwillig aanbod om schadeloos stelling te betalen. Om bovendien een be kentenis van schuld af te leggen en aan den duikbootoorlog allen rechtsgrond te ontnemen, daartoe spoort niemand de regeering aan. Juist nadat wij dit geschreven hadden, zegt De Nederlander", ontvingen wij het volgend bericht uit Londen De Europeesche editie van de New York Herald heeft het volgende bericht uit New York: Er moet alle kans bestaan op een spoedig afbreken der betrek kingen met Duitschland, daar Duitschland weigert de daad van het tot zinken brengen der Lusitania te verloochenen. Een breuk is nabij en klaarblijkelijk onvermijdelijk. Er is nog niets officieels bekend, maar het land is voorbereid om den beslissenden stap te doen. Inzake de duikbootkwestie in het algemeen seint de Berlijnsche correspondent van de United PressIk heb de officieele mededee ling ontvangen, dat Duitschland het ook in de toekomst onmogelijk acht er in toe te stemmen de bepalingen aangaande den oorlog met onderzeeërs te aanvaarden zoolang Engeland voortgaat goederen te onderscheppen, die via Holland naar Duitschland gaan. De duurte in Berlijn. Om de prijsstijging in Berlijn tijdens den oorlog te bewijzen geeft de Vorwarts een staatje van een aantal levensmiddelen, en ue prijzen daarvan in 1914, 1915 en 1J16. De prijzen zijn in pfennigen en behalve voor aard appelen per pond opgegeven) 1914 1915 1916 Aardappelen n (p 10 pond) 25 40 40 Vleesch in bussen 112 120 155 Vleescllwo.sl - 20 30 200 Metwors 130 120 200 Ham lg0 180 300 Hamspek 140 160 230 Spek (mager en vet) 100-110 130 210 230 Haringen (per stuk) V, Tafelboter HO156 172 268 Margarine 83—90 90—100 160 I Tarwemed W Suiker 23 22 28 loit U 12 nv3 TER NEUZEN, 8 Februari 1916. Zaterdagavond was het op de Dijkstraat alhier een groot kabaal. Een aantal militairen waren daar in een café vrij hevig aan het vechten, zoodat een hunner zelfs moord riep. Zondagavond ontstond tusschen die militairen en anderen een vechtpartij in een café aan de Axelsche brug Jalhier. De rijks- en ge meentepolitie heeft ten slotte de ergste in arrest gesteld en Maandagmorgen aan de militaire autoriteiten overgegeven. Hedenmiddag was het inde Chr. School, Jozinastraat alhier voor de hoogste klassen een zeer bijzonderen middag. Ter bezichtiging was aangekomen de z.g. Labradorkist. Deze kist bevat een zeer groote verzameling van verschillende voorwerpen uit Labrador, Groenland, Tibet en andere plaat- Op bevattelijke, leerrijke en tevens Generaal De Wet uit den Tronk. De Burger" geeft verslag van den dank dienst, "die er te Braamfontein, Johannesburg, is gehouden, toen generaal De Wet uit de gevangenis was ontslagen. Na de twee predi kanten Maartens en Louw, van Heidelberg, sprak op verzoek van Ds. Maartens de generaal nog kortelijk. Hij wilde over politiek niet spreken, omdat de" voorwaarden waarop de gevangenen losge laten waren, hem dit verboden. Hij wenste echter uitdrukking te geven aan zijn grote dankbaarheid jegens God en jegens die zusters en broeders die hem en zijn lotgenoten in de verdukking gedurende die 13 maanden van hun gevangenschap zo liefderijk hadden be zocht en verzorgd. Hij hoopte dat het atn- kaanse volk Godvrezend en Afrikaans zou blijven, getrouw aan hun tradities, bpreker sen. ------ aangename wijze liet het Hoota aer school den inhoud aan de leerlingen van de hoogste klassen zien, en gaf daarbij eene ver klaring, die, hoewel het hoogstzeldzame voor werpen waren, mets aan duidelijkheid tc wenschen overliet. Ook een gedeelte van het bestuur dezer school woonde deze buitengewone schooltijd bij. Men kreeg eene verzameling van zeer verschillende voorwerpen te zien die de Tibettanen, de Escimo's en anderen gebrui ken. Kleedingstukken, voorworpen waarmede die menschen zich behelpen en eigenaardig kunstig weten te vervaardigenbenevens die welke het on- en bijgeloof dat er heerscht doen uitkomen, Zoowel de bestuursleden als de kinderen vonden het een aangename en hoogst interres- sante middag. De heer Koelmans wees bij t einde op het groote voorrecht, dat we hier in een Christen land leven, gehoord hebbende van het Boed- hisme, van het slavenvangen, enz. De Voorzitter van het schoolbestuur eindigde met dankzegging. Een collecte bracht een aardig sommetje bijeen, om opgezonden te worden naar de broedergemeente te Zeist, die er zich voor ons land mee belast. Bij het begin had de heer K. over het werk van graaf Van Zinzeudorf en de Hernhutters verteld. Na afloop bezichtigden de aanwezige be stuursleden een prachtige verzameling jilaten over vaderlandsche geschiedenis, natuurkennis en ambachtsonderwijs, die door een rnilden gever aan de school waren present gedaan. Dat was een collectie die óók do moeite waaid was te bezien. Hedenmiddag werd in het hotel Centraal door het Bestuur der waterkeering van den calamiteuzen polder Nieuw Neuzen, aiinbe- besteed het aanleggen van een buitenberm aan den zeedijk tusschen de dijkpalen 0 en 3 over een lengte van 220 M. en het verhoo- gen van den buitenberm van den zeedijk tus schen de dijkpalen 2 en 9 over een lengte van 645 M. met daarbij behoorende werken en het onderhoud daarvan tot 30 April 1.117. Hiervoor werd ingeschreven door de vol gende heeren00,m r W. L. Klos, Scherpenisse voor f33570, E. de Voogd, Duivendijke voor f33,333; A. Wis- sekerke, Ellewoutsdijk voor f33(X)0; J- M. Dekker, Brouwershaven voor f 32,JÜ0r. Bervoets-Kerkwerve voor f32,700; P. Andnes- ssen, Hontenisse voor f32,650; C. Klaassen, Zaamslag voor f32,497; R. Verschelling, Ter Neuzen voor f32,095; J. Roelofs, Papendrecht voor f32,087; J. P. de Vos, Ter Neuzen voor f32,010; J. de Bree Fz., Ter Neuz?D *??r f 32,000; Job Wolfert, Hoek voor f32,000, J. van Drongelen, Hoek voor f31,980. Het werk is, behoudens nadere goedkeuring van Ged. Staten aan den laagsten inschrijver gegund. In plaats van de heeren Ds. van Hulsteijn, die naar Middelstum, en Dr. Buijze, die naar Den Haag vertrok, zijn gekozen tot bestuurs leden van het steun-comité alhier, de heeren Mulder en Nolson. Het bestuur is bij aan neming door deze heeren weer voltallig. Bij den landbouwer M. de Regt in Vo- gelschorpolder alhier had een arbeidster het ongeluk boven uit den schuur te vallen tij dens het werken met een dorschmachme. Met een bloedende hoofdwonde werd ze per rijtuig huiswaarts gevoerd. Uit het Verslag der Gezondheidscommissie, zetel te Ter Neuzen. Volkshuisvesting. Neuzen 1. De statistiek omtrent de in deze gemeente gehouden woningtelling (zie verslag over 1914 bl. 14) is als bijlage 111 opgenomen. Een afschrift daarvan werd door ons destijds gezonden aan den Inspecteur Jhr. de Graeff, het Gemeentebestuur en aan het bestuur der Vereeniging tot verbetering T pvpi*worst 120 lou

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2