Buitenland. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Landbouwberichten. is Woensdagmorgen ongeveer halfdrie, op 8 mijl afstand van liet Noordhinder vuurschip, getorpedeerd. De bemanning verliet het schip in haar eigen boot, maar toen ze zag, dat het schip bleel drijven, ging ze weer aan boord, en werd teruggekeerd naar Rotterdam. Het motorschip is Woensdagavond met water in de ruimen den Nieuwen Waterweg binnen- geloopen en is zonder assistentie opgestoomd naar Rotterdam. De geheele bemanning is ongedeerd. De Artemis heeft bij de torpedeering een gat ter hoogte van de machinekamer gekregen. Van andere zijde wordt ons gemeld, dat de Artemis heeft gerapporteerd, dat ze door een Duitsche duikboot was aangevallen, die aftrok, toen twee torpedojagers in het zicht kwamen. De Duitscliers hadden verlangd, dat de lichten zouden worden gedoofd. N. R. C. HUISZOEKING BIJ DE TELEGRAAF. Men meldt uit Amsterdam De huiszoekingen bepaalden zich voorname lijk tot de privè-kantoren. Alle lessenaars en brandkasten werden onderzocht en een groot aantal brieven, teekeningen en andere be scheiden is in beslag genomen. Bij de huis- zoeking in de Lonianstr8.a.t de lieer li. M. C. Holdert aanwezig, bij die in liet admi nistratiegebouw van de Telegraaf de directeur, de heer F. H. J. Holdert en diens vader. De Nieuwe Ct. meldt, dat nog een vierde huiszoeking is gedaan door mr. Jorissen en den rechter-commissaris Sassen in het perceel Lomanstraat 44, waar een leider van het antismokkelburau, de Engelschman Long woont. Deze bleek reeds vertrokken. Zijn woning was nagenoeg geheel ontruimd. ANTI-SMOKKELBUREAU. De Engelschman Lang, die „vrijelijk kon beschikken over de gegevens van het anti- smokkelbureau", is naar liet Hdb meldt, reeds daags na de verschijning van liet com muniqué der Amsterdamsche Pers uit Am sterdam vertrokken. PEST OP JAVA. Bij het departement van koloniën is het volgende telegram van den gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië, dd. 28 Januari, betreffende pestgevallen op Java van 31 December t/m 13 Januari ontvangen „Kediri 27 nieuwe gevallen, 26 dooden Paree 33 nieuwe gevallen, 29 dooden Berbek 15 nieuwe gevallen, 16 dooden Soerabaja (stad) 16 nieuwe gevallen, 15 dooden Karanganjar 2 nieuwe gevallen, 3 dooden Pasoeroean 11, Toeloegagoeng 7, Soekoardjo 2, Klaten 2 en Bojolali 1 doodelijke gevallen Hierbij wordt aangeteekend, dat de totaal cijfers over bovenbedoeld tijdvak zijn310 gevallen, 300 dooden, en dat zij over het na genoeg overeenkomstige veertiendaagsche tijd vak van het vorige jaar (30 December 1914 t/m 11 Januari 1915) bedroegen 516 gevallen en 458 dooden. (St.ct.) DE OORLOG. Zeppelins boven Engeland. BERLIJN, 1 Februari. (Wolff). Officieel: Een onzer eskaders marineluchtschepen heeft vannacht het dok, de haven en fabrieksge bouwen in en bij Liverpool en Birkenhead, de ijzerfabrieken en hoogovens van Manchester, de 'fabrieken en hoogovens van Nottingham en Sheffield en de groote bedrijfsgebouwen aan de Humber en bij Great Yarmouth met een groot aantal ontplofbare en brandbommen bestookt. Overal is de krachtige uitwerking der hevige ontploffingen en felle branden waargenomen. Aan de Humber is bovendien een batterij tot zwijgen gebracht De luchtschepen zijn van alle punten sterk beschoten maar niet getroffen. Alle lucht schepen zijn ondanks krachtige tegen wei king behouden teruggekeerd. LONDEN, 1 Februari. (Reuter.) Officieel: De luchtaanval van gisterenavond was op groote schaal opgezet, doch de aan valleis schijnen te zijn belemmerd door den dikken mist. Na de' kustlijn te zijn gepasseerd, koersten de Zeppelins verschillende richtingen uit en wierpen bommen op verscheidene steden en landelijke districten in Derbyshire, Lei cestershire, Lincolnshire en Staffordshire. Lr is eenige schade aan eigendom berokkend. Het aantal slachtoffers bedraagt, voor zoover totnogtoe bekend, 54 dooden en 67 gewonden. Herbouw van Leuven. De Duitsche bladen bevatten een officieuze tegenspraak van geruchten dat eerstdaags met den herbouw van Leuven zal worden begonnen. Wel zijn er tal van plannen, maar de gouver neur-generaal heeft nog geen beslissing ge nomen. Er heeft zich lezen wij verder een Belgisch comité gevormd voor het herstel der verbrande bibliotheek. De wonderlijke historie van de Appam. De Appam is, volgens een New-Yorksch bericht te Old Point aangekomen en dus met vergaan. Ter hoogte van de Canarische eilan den is het schip vermeesterd door een Duitsche duikboot, waarna een deel van de duikboot- bemanning het schip onder Duitsche oorlogs- vlag naar een neutrale haven bracht. Er waren 425 peisonen aan boord, waaronder 138, die van andere schepen, waren afgehaald. De duikboot moet een zevental andere schepen in den grond hebben geboord. Een rede van Poincaré. PARIJS, 1 Februari. (Havas.) Op een matinée in het Trocadero, ter eere van de te Parijs vertoevende soldaten, wien het oorlogs- kruis is verleend, heeft president Poincaré een toespraak gehouden. Het is zeide spr. voor den president der republiek een reden van ontroering en trots dank te kunnen betuigen aan hen, die hun bloed voor het land hebben gestort. Frankrijk wil noch dupe noch slachtoffer zijn van een rijk dat zich geroepen heeft ge waand om met zijn militaire macht de wereld te overheerschen. Frankrijk wil zijn beschaving, zijn geest en zijn zeden ongerept bewaren. In dezen oorlog moge voor ons zeer veel op het spel staan, voor onze bondgenooten niet minder. Zelfs de onzijdigen kunnen, indien zij hun blijvende belangen goed beseffen, niet onverschillig blijven voor een conflict, waarbij zooveel volken zijn betrokken. Diegenen onder hen, welke ons sympathie betoonen, stilzwij gend of openlijk, en zelfs zij wier voorkeur onzeker of nog niet bepaald schijnt, hebben allen levensbelangen bij onze overwinning. Zij hebben daarentegen alles te duchten vah dé overweldigende en trouwelooze mogend heden, die in door henzelf onderteekende ver dragen slechts vodjes papier zien en een woest genoegen vinden in het verpletteren van kleine volken. Gij zijt het, die veiligheid zult schenken aan de nationaliteiten, die thans onder de bedreiging en verdrukking van Duitschland leven. Gij zijt de bouwers van eene nieuwe wereld, de 'voorloopers van een bevrijde menschheid. De vrede, die onze voorwaarden aan onze overwonnen vijanden zal opleggen, moet ons de provincies hergeven, die ons met geweld zijn ontroofd, hij moet Frankrijk als een ondeelbare eenheid herstellen en ons goede waarborgen bieden tegen den oorlogswaan van het imperialistische Duitschland. Als gij dezen sterkeu en rustigen vrede zult. hebben bevochten zal een dankbaar Frankrijk zijn zonen, die het hebben gered, aan zijn hart drukken. Tot vrede geneigd? „De Nederlander" vestigt de aandacht op enkele uitlatingen in de oorlogvoerende landen: Zoo is er een artikel in de Engelsche N a- tion, dat een even gunstiger, indruk maakt als hét artikel van den heer Hoste. De schrij- I ver, de heer Bradford, zegt in dat artikel, I dat'alle staten, die thans met elkaar in oorlog gewikkeld zijn, bepaalde wenschen hadden en dat de voornaamste daarvan zijn het Duit sche verlangen naar uitbreiding van koloniën, de Zuid-Slavische en Italiaansche wenschen naar rassenvereenigir.g ten koste van Oosteii rijk, de Fransche hoop op het terugkrijgen van' Elzas-Lothariugen en het oude verlangen van Rusland met betrekking tot Konstanti n°De schrijver is van meening, dat hierujt volgt, dat de toekomstige veiligheid der staten zal afhangen van de mate, waarop die ver schillende wenschen bevredigd worden. En hij gaat dan voort Twee regelingen zouden verkeerd zijn want zij zouden de kiem vantoekomstige bewapeningen en toekomstige oorlogen be vatten een overwinning, die één der partijen geheel onbevredigd laat, en een einde, waarbij aan alle zijden de hoop teleurgesteld wordt. Men kan zich echter een andere beslissing den oorlog denken, nl. een beslissing, Verder schijnt het, dat de Rijkskanselier dit blijkt uit een officieel bericht uit Lon den gezegd zou hebben, dat Engeland zijn bondgenooten dwingt van elke vredesbeweging af te zien, welke verklaring zou bedoelen Engeland zwart te maken in het oog der on zijdigen, maar die van Engelsche zijde onwaar wordt genoemd. Mag men hieruit afleiden, dat ook Engeland wel onderhandsch wil, m. a. w. dat het niet op de vernietiging van Duitschland aanstuurt Tegenspraak van vredesgeruchten. LONDEN, 1 Februari. (Reuter.) Het Engel sche ministerie van buitenlandsche zaken maakt naar aanleiding van de in Amerika verspreide verklaring van Von Bethmann Hollweg het volgende bekend De Duitsche Rijkskanselier heeft verklaard dat Engeland zijn bondgenooten dwingt om af te zien van elke beweging voor den vrede. Deze verklaring, waarvan de bondgenooten weten dat ze onwaar is, werd afgelegd met het doel om Engeland zwart te maken in de oogen der onzjjdigen. Van onze bondgenooten vernemen wij verder, dat opruiende en leugen achtige berichten uit Duitsche bronnen worden verspreid als zou Engeland voornemens zijn om hen in den steek te laten en zelfs vredes voorstellen aan Duitschland zou hebben gedaan, die zijn afgewezen. Deze mededeelingen leveren tezamen een goed bewijs voor Duitschland's gewetenlooze manier van doen. van uo.. o waarbij beide zijden, ernstig denkende aan de toekomstige veiligheid van de wereld, zich tot taak stellen niet alleen eigen wen schen te bevredigen, maar ook te- gemoette komen aan de verlan gens van den vijand, voor zooverre deze te v-ereenigen z ij n met het welzijn van de wereld. Duitschland s economische verlangens moeten in zekere mate bevredigd worden. De ontzettende energie van dat volk moet een uitweg hebbenals het geen spoorstaven voor Bagdad kan maken zal het kanonnen maken te Essen. Het grootste gevaar voor de vrijheid van de wereld zou zijn een onbevredigd Duitsch- lane, dat voortdurend klaagt over haar „Ein- kreisung" en dat licht van klachten tot daden zal overgaan. Mijn stelling lijkt mis schien twijfelachtig. Laten zij, die er aan twijfelen, 'echter de vraag beantwoorden Kaii ooit een vrede duurzaam zijn, die recht matige wenschen gedwarsboomd laat?" Men ziet uit dit citaat, dat ook in Engeland nog altijd nuchtere denkers zijn overgebleven, die niet bevangen zijn door den dollen oorlogs koorts. En zoo gaat in Duitschland de V o r w a r t s voort met doelbewust aan te sturen op alle mogelijkheden, die den vrede kunnen verhaasten. Thans spreekt het blad als zijn meening uit, dat op de volken de taak rust om hun vredeswil met nadruk te uiten om zoodoende de regeeringen een brug voor een schikking te bouwen, waarna het blad van zijn standpunt natuurlijk begrijpelijk den wensch uitspreekt, dat er een internationaal socialisch congres bijeenkomen zal. Intusschen schijnt het inderdaad, dat ook de regeeringen, ondanks hun verklaringen, verlangend zijn naar vredesonderhandelingen Het Duitsche Journal te New-York be, vat het verslag van een onlangs door Beth mann Hollweg tegenover de leiders van de partijen uit den Rijksdag afgelegde verklaring. De 'kanselier zeide: „Er zijn geen officieele stappen tot vredesonderhandelingen gedaan, maar er zijn onderhandse he gesprek ken gevoerd door personen zon der officieel karakter, in het al gemeen financiers met een hooge internationale positie. Die ge sprekken zijn in Zwitserland en Zweden gevoerd." TER NEUZEN, 4 Februari 1916. In de op Donderdag, den 10 Februari des voor middags 10 nur te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier komen de volgende punten in behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming van leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil. In de vaca tures J. Risseeuw, N. J. Imandt worden aanbe velen J. Risseeuw. N. J. Imandt, A. J. Faas en Th. L. A. van der Bilt. 4. Benoeming van leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim voor de kom der ge meente. In de vacature van Rees worden aanbe volen dhr. S. van Rees en Jac. de Bruijnein de vacature D. v. d. Ouden, dhr. D. v. d. Ouden en A. Tholensin de vacature L. J. de Vries, dhr. l! J. de Vries en J. v. d. Peijlin de vacature p! M. Geelhoedt, dhr. P. M. Geelhoedt en P. J. Scheelein de vacature Elve, dhr. FElve en J. de Bruijne Pz.in de vacature van Aerde, dhr. J. Th. van Aerde en Jac. B. Galle. 5. Voorstel tot oproeping van sollicitanten voor de betrekking van gemeentegeneesheer. 6. Voorstel tot verhooging van de jaarwedde van den inspecteur van politie. 7. Voorstel tot het verleenen van dispensatie van art. 10 der bouwverordening aan A. F. van Houwe- 8. Wijziging van de begrooting voor 1915. 9. Vaststelling kohier No. 1 schoolgeld lager onderwijs voor 1916. 10. Voorstel tot het verleenen van concessie tot aansluiting op het gemeenteriool. Gisterenavond werd in het lokaal „Bethel" alhier de jaarlijksche vergaderng van de Afdeeling Ter Neuzen der Vereen, tot Chr. verzorging van krankzinnigen in Zeeland, ge houden. De opkomst was niet groot. De heer G. Meertens opende deze vergadering als voor zitter. De heer F. Dekker Az. werd als be stuurslid herkozen. De heeren H. van Wijck en M. Verschelling werden benoemd tot af gevaardigden naar de Algemeene Vergadering en tot hunne plaatsvervangers de heeren W. Rouw en Jac. Deij. De heer D. H. Littooij Az. bracht een kort verslag uit over de laatst gehouden Algem. Vergadering te Middelburg. De voorzitter hield een referaat over „Een gedwongen kruisdrager". Hij teekende hierin bijzonderlijk Simon van Cyrene en wees er uitdrukkelijk op dat de zonen Alexander en Rufus, beide mannen zijn geweest die met eere in de Chr. kerk genoemd zijn geworden. Hierop volgde eenige gedachtenwisseling. Medegedeeld werd dat door den secretaris der afd., dhr. J. J. de Jager f374 was ver zameld voor het nieuwe kerkgebouw op vre- derust. Aangenomen werd dat f 2,o0 reisgeld voor elke afgevaardigde naar de Algem. Verg. be schikbaar gesteld wordt. Spoedig hoopt Ds. L. de Bruijne, Chr. Geret. pred. van Zaamslag een spreekbeurt te ver vullen voor Vrederust in de Geref. kerk te Ter Neuzen. De heer D. Scheele Az. eindigde met dank- ;ebed 1 huis, 13 kroegen. Dat is dus op 22 huizen 19 kroegen. Een pastoor gaf ons ter kenschetsing van den toestand, de verzekering, dat in zijn parochie van plm. 250 huizen minstens 100 kroegen te veel waren. Zoo zouden wij kun nen voortgaan met cijfers en feiten, doch meenen, dat bovenstaande voldoende is om te bewijzen, dat de toestand vreeselijk is. Die grenst eenvoudig aan 't ongelooflijke. De vraag rijstVinden al die herbergen in hun bedrijf een bestaan? Geenszins, doch dit is ook niet noodig, want voor meer dan 95 pet. van deze is de kroeg slechts bijzaak. Bakker en herbergier, brievenbesteller en herbergier, boer en herbergier. Alle mogelijke en onmogelijke combinatiën treft men er aan. Maar met dat alles bestaat een reusachtige bron van verleiding, waarin velen ondergaan In de week, als de luidjes in hun gewonen doen zijn, wordt zoo verzekerde men ons de kroeg weinig bezocht, maar s Zondags, als ze „in 't dorp" komen, zooveel te meer. Na tuurlijk wordt dan een „pint" gedronken, doch alvorens aan alle kennissen en familieleden, die „een estaminet" houden de penning gegund is, worden zeer vele pinten door 't keelgat ge jaagd. Vraag niet naar 't aantal dat op zoo'n Zondag zelfs door brave, nuttige en vooral matige mensclien verzwolgen wordt, t Komt er op een dozijn meer of minder niet aan en we zouden in de verzoeking komen niet te tellen bij pinten, maar bij emmers. IJzendijke. De totale bevolking op 31 Dec. 1915 was 2952 inwoners. De vermeerdering bedraagt 247 personen, dit is een toename der bevolking van 9 procent. De „Prinses Julian a". Vlissingen. Met de mailboot Mecklenburg zijn medegekomen 47 leden der bemanning van de „Prinses Juliana", die Dinsdag opeen mijn liep. De kapitein, de officieren, eerste machinist en een paar matrozen, zijn nog bij 't schip. Na de ontploffing helde de mailboot overWoensdagmorgen had ze reeds zooveel water in, dat de logies volstond en velen al hun eigendommen kwijt waren. Men acht het schip verloren. De bemanning was zeer onder den indruk van het gebeurde, doch dankbaar voor de goede zorgen, in Engeland ondervonden. Nieuw-Namen. Door het afgaan van zijn geweer is de milicien Heijman uit Vlissingen opslag gedood. Grijpskerke. Een landbouwer heeft het U/a uur te kwaad gehad met een otter. Eindelijk kon hij het dier bewusteloos slaan en het daarna afmaken. Gedeeltelijk vond dit avontuur in een sloot plaats. Westkapelle. Tegen den dijk is wederom een mijn ontploft. Alleen materieele schade. Het herborgwezen in Zeeuwsch- Vlaanderen. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan „De Tijd" Wie het land van Hulst doorreist, dien zal ongetwijfeld opvallen, het ontzaglijk aantal drankgelegenheden, welke dit mooie land ontsieren. j- Wij hebben natuurlijk niet het oog op die inrichtingen, welke door hun ligging en veler lei comfort een noodzakelijken schakel vormen in 't hedendaagsch leven, maar wêl die hok jes en krotjes, die den argeloozen voorbij ganger aangrijzen als een voortdurende ver leiding tot het drankkwaad. En met deze parasieten is Zeeuwsch-Vlaanderen overdekt. Gemeenten, waar 40, 50, ja, meer procent der huizen prijken met het bekende opschrift „Verlof' zijn geen zeldzaamheden en zelfs in de meest 'achterafgelegen uithoeken 10, 15 kroegen v]ak bij en naast elkaar aan te treilen is niets bijzonders. In een parochie, die we niet zullen noemen, zagen we naast elkaar in één straat 6 kroegen, Loop dw bevolking van Ter Neuzen. In de loop der vorige week hebben zich in deze gemeente gevestigd: M. Vereecke, dienstbode, Noordstraat 66, uit Axel. H. A. Hofmeijer, horlogemaker, Dijkstraat 92, uit Wisch. M. de Feijter, land- bouwersknecht, Baandrjk 91, uit Axel. G. F. Hageman, zonder beroep, Nieuwstraat 32, uit Amsterdam. II. Bossinga, klerk post en tele grafie, Schoelplein 11, uit Overschie. G. J. Nobels. Hoofd Bijzondere school Q 6, uit Rosenburg. A. de Bree, veldarbeider P, uit Hoek. Vertrokken zijn K. Boersema, agent van politie, van Boven straat 38, naar Meppel. A. J. van Gelderen, sluisknecht, P 6, naar Dussen. A. C. van Gelderen, dienstbode, P 6, naar Breda. 1A. de Rijke, zonder beroep, Javastraat 44, naar Rotterdam. M. J. Riemens, visscher, Kazerne straat 13, naar Zaamslag. E. Dekker, YV est- kolkstraat, 54, naar Zaamslag. F. J. Lippens, veldarbeider, Dijkstraat 60, naar Westdorpe. I. M. Goossens, dienstbode, Noordstraat 66, naar Westdorpe. A. van Baaien, kommies belastingen, Donze Visserstraat 18, naar bt. Jansteen. A. C. Risseeuw, zonder beroep, D 23, naar Zaamslag. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Nieuwpoort (Z.-H.)dr. J. J. van Baarzel te Heikop en Boeikop, te Schip luiden P. G. de Veij Mestdagh te Goudswaard die bedankte voor Spijkenisse. Geref. Kerken. Tweetal te LeidenK. van Anken re Pernis en H. A. Munnik te Bunschoten. Beroepente Drachtster CompagnieE. Beukema te Schettens, te DriebergenW. Veder te Zwolle, te Kockengen: S. Dwarshuis te Baarbergum. De Vrije Universiteit te Amsterdam ontving een legaat van wijlen Mevr. de Wed. Cnopius te Ittersum groot f20,000. Een cirkeltje. Ds J. van de Pol, die een beroep ontving als predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Vaals (L.), was eerst predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Benthuizen, daarna bij de Geref. Kerk te Nederhorst den Berg, vervolgens rustend predikant, wonende te Breda, en is thans weer tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten. [Van onzen Landbouw-medewerker.) De wonderdoende kracht der natuur- of normaalmest. „De brutalen hebben de halve wereld. Nn dachten we sinds eenigen tijd, dat we al w

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2