Antirevolutionair voor en Advertentieblad Zeeland. ÏJit de Pers. llmiienla?i(i. No. 1299. Jaargang. Februari 1916 io3JL°JL(?oc ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag= en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. UTTOOIJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver~ tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken voor de redactie be stemd, te zenden aan den Uitgever, Vlooswijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermel ding „Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. V Watersnood. Mogen we U eens drie vragen doen Kent gij den nood Weet ge van den ijselijken toestand, waarin duizenden Hectaren land, woningen, hoeven zich bevinden Weet ge dat de stoffelijke schade in de millioenen loopt Weet ge, dat op verre na nog niet wordt voorzien in zooveel gebrek Hebt ge al gegeven Wij gelooven, dat er ook in onze streken nog talloos velen zijn, die wel veel over den nood en de ellende hebben gepraat, maar de portemonnaie nog niet hebben geopend. Nog niet hebben geofferd. Sommigen wachten op een lijst, een bezoek van een commissie, enz. We raden U, talmt niet. Geeft nu: Helpt dadelijk Zendt uw gave, groot of klein (ook penuings- kens der weduwen zijn hartelijk welkom aan het Comité. Is het U gemakkelijker, zendt ze aan ons blad. Wij verantwoorden en zenden op. Wilt ge voor een bijzonder doel een gift afzonderen, b.v. Marken, vermeldt er dit dan bij. Reeds ontvingen we eenige zoodanige giften. Hebt ge al naar vermogen gegeven? Dat is een conscientie-vraag, welke wij alleen maar stellen Verantwoording Vorige lijst f 136,755. Voorts ontvangen van K. B. f 1,N. W. II,— D. deR., f0,50; J. v. d. R. f 0,25E. B. f 1,75K. v. B. f2,50; J. v. H. f 0,25 P. v. H. f0.35; D. de P. f 0,40M. de P. f0,40; F. de M. f 0,30 F. f2,10. Totaal met inbegrip vorige lijst f I47,556. Schiermonnikoog. Nog steeds worden gaarne giften voor Schiermonnikoog ingewacht. Ge weet, de nood is daar dringend. Helpt de mannen broeders in hun moeilijken strijd. Gunt den zegen, dien gij zelf geniet ook aan anderen. Laat Da Costa's woord omtrent het Evan- geliezout ook op Schiermonnikoog bewaarheid worden. Steunt daartoe met uw gebed en uw stoffe lijke gaven. We ontvingen weer een gift van f 1, en nog een van f2,50. Ie zamen met de reeds verantwoorde f 29,75. Treubs val. „De Standaardschrijft De Zondebok. Ook voor minister Treub bleek de Eerste Kamer meer en meer de zondebok te zijn. Ze moest om. Ze mocht zoo niet blijven. En zelts zoolang ze aldus in hare samenstel ling bleef, moest ze toch zóó geïmponeerd worden, dat ze er niet meer aan dacht een struikelblok over 't ministerieele pad te leggen. Dit schijnt dan ook één der beweegredenen te zijn geweest, die noopte om de Ouderdoms rente zoo scherp naar voren te dringen. Wist men onder de Provinciale kiezers eenmaal, dat de ouderdomsrente in perikel geraakte, indien de Eerste Kamer bleef gelijk ze was, dan, zoo vermoedde men blijkbaar, zou bij de komende verkiezingen voor de Provinciale Staten allicht zelfs een deel Rechtsche kiezers, om zich de ouderdoms rente niet te zien ontgaan, op Linksche can- didaten stemmen, en dan liefst op de Socia listen die liet hoogste bod deden. Vergete men toch niet, dat, komt eenmaal de gewichtige stembus in het zicht, geen tooverwöord meer in staat is de groote kiezersmassa kalm te houden. Alleen het zeggen, dat er de Ouderdomsrente aan han gen kan, zal tal en tal van kiezers doen op schrikken, en warm maken. En het gevaar is verre van denkbeeldig, dat hetgeen men in 1913 met het Tarief beleefd heeft, zich ook straks in Juni herhalen zal. Vertel op allle wegen rond, dat tienduizen den kiezers, indien Rechts meester van de Eerste Kamer blijft, gevaar loopen te ver liezen wat ze reeds kregen en zich alle hoop op ouderdomsrente zien ontgaan, dan zult ge ze bij hoopen vinden, die om een rijksdaalder, of zelfs nog iets minder, in de week, hun eigen politieke gevoelens prijs geven, en over- loopen naar de tegenpartij. In 1913 had men dit voor onmogelijk ge houden. Ook nu denkt meer dan èén, dat 't niet zoo'n vaart zal loopen. Maar laat men gewaarschuwd zijn, en op zijn hoede wezen. Het is die ouderdomrente, en niet anders, waarin voor de komende stembus over de Pro vinciën, alle liberale en socialistische wijsheid zich concentreert. De Organisatie onzer A. R. Partij. „De Standaard" schrijft: Verbetering van organisatie. Voorzoover uit alle deelen van het land de geruchten ons bereiken, schijnt er vrijwel in alle districten overeenstemming te bestaan over den wensch, dat er zekere verbetering in onze organisatie kome, en dat toch deze verbetering niet van zulk een aard mag zijn, dat 't tot scheuring zou moeten leiden. Dit moet op prijs gesteld, en geeft goede hope. Wat men alleen niet verstaat is, waarom voor deze reorganisatie zoo hoog spel moet gewaagd. Gelijk men zich toch herinneren kan, was ook op dit punt het Centraal Comité aller minst in verzuim. Dat we ons, zoo mogelijk, op eenigszins gewijzigden voet hadden in' te richten, stond reeds in 1907, nu acht jaren geleden, vrijwel in alle kringen van onze partij vast. De behoefte hieraan is niet nu eerst inge zien, maar reeds vóór nu negen jaren door den Voorzitter van het Centraal-Comité in dat Comité ter sprake gebracht. Het vond daar algemeene instemming, en heeft reeds destijds geleid tot de benoeming van een Commissie ad hoe, die geheel dit probleem zou onderzoeken en inleiden. Dit zou dan ook geschied zijn, en vermoedelijk tot een uitstekend resultaat hebben geleid, indien de stembus van 1909 niet door het gebeurde in Maart 1908, of eigenlijk reeds in December 1907, in karakter gewijzigd was. Wel toch had de Commissie zich gehaast om reeds althans enkele voorstellen bij het Centraal-Comité in te dienen, die dan ook op 29 Januari 1909 werden ingezonden, maar de publieke actie, om aan het Kabinet- Heemskerk een vaste meerderheid in de Tweede Kamer te verzekeren, lei destijds derwijs op ons allen beslag, dat de Deputaten- vergadering niet aan de behandeling van de reeds ingekomen en voor de agenda gereede voorstellen kon toekomen. Die voorstellen liggen er dus nog altijd, en zullen ongetwijfeld, eer we tot een tweeden stap komen, in zulk een zin gecompleteerd worden, dat ze alle noodige gegevens .aan de orde stellen. Dat de Voorzitter van het Centraal Comité er niet aan gedacht heeft, deze door hem zelf in 't leven goroepen actie tot betere organi satie te verdonkeremanen, blijkt ten over vloede uit het feit, dat hij in zijn Starren- tritsen uitdrukkelijk op Revisie van onze Statuten en zoo noodig ook van ons Program, heeft aangedrongen. Het schoen ons, met het oog op de komende Provinciale verkiezingen, niet overbodig hierop te wijzen. Die reorganisatie toch schijnt 't te wezen, waarin, bij 't opgekomen verschil van meening, het practisch punt van eenheid ligt. En juist dit geeft goede hope. Aardbevingen in verscheidene plaatsen. „De Standaard" merkt op V De onheilen houden niet op. Pas geleden wezen we op nieuwe aard bevingen en natuurrampen, en toch dringt nogmaals nieuwe stof zich aan ons op. Uit Zevenbergen in Hongarije, zoo meldde een telegram van 26 Januari uit Buda-Pest, zijn weer sterke aardbevingen te melden. Niet slechts op een enkele plaats, maar in zeven steden tegelijk kwamen weer sterke aardschokken voor; zelfs in Kronstadt. In Schassburg, waar de aardschok het sterkst was, zag de bevolking zich zelfs verplicht, het stedeke uit naar het land te vluchten, zooals de schoorsteenen scheurden en omvielen en de muren der huizen zienderoogen sprongen. Iets verderop in den Balkan ging het nog erger toe. Hier greep dien eigen dag 's morgens om 7,11 blijkens opgave van het Meteorologisch Instituut aan De Bildt, een sterke aardbeving plaats, die een afstand van 1700 K.M. aangaf, en vermoedelijk op één lijn met de aard schokben en zeebevingen lag. Eu tot overmaat van ramp bereikte ons nu uit Java een tweede bericht, dat Japara, dicht bij Samarang, door nieuwe overstroo mingen zoo duchtig geteisterd, dat niet minder dan 330 huizen instortten, 15 perso nen het leven verloren, do rijstoogst ver nietigd is, en heel wat vee verdronk. Nu weten we wel, dat de Meteorologen hierop antwoorden: „Dat gaat altijd zoo door. Rust, volkomen rust, heeft onze aardbol nooit". Maar hiertegen zij dan toch opgemerkt, dat de Meteorologen zeiven, al is dit zoo, anders lang niet zoo onophoudelijk hun waarnemingen publiek maken, omdat ze hiervoor veelal te onbeduidend zijn. Het opmerkelijke is en blijft daarom, dat juist in deze gespannen tijden, schier zonder ophouden, de natuur-onheilen zich herhalen, en dat ze bijna van alle zijden een karakter aannemen, dat ons ongewoon aandoet. Ook ons eigen land werd er nu op zoo bange wijze de dupe van, dat we vanzelf naar wat van elders getelegrafeerd wordt, met te scherper oor luisteren. WATERSNOOD. Uit De R ij p wordt gemeld Met 't oog op den hoogen waterstand in 't Noord-Hollandsche kanaal, wordt nog steeds met kracht gewerkt aan de versterking van de dijken van den Eilandspolder. Militairen komen des nachts de wacht houden. Onder leiding van den burgemeester is dezer dagen een vergadering gehouden van veehouders, om te berekenen, hoe het vee 't best in veiligheid kan worden gesteld bij doorbraak van de dijken. Het resultaat is eene commissie van drie leden, om de zaak nader te onderzoeken en de noodige maat regelen te treffen. De commissie heeft zich met bekwamen spoed van haar taak gekweten. Door hare bemoeiingen is er bij doorbraak van de dijken van den Elandspolder voor al het vee uit De Rijp plaatsing gevonden in de Deemsters, terwijl bovendien nog de ge legenheid werd geboden ook 200 stuks vee uit 't naburige Graft te stallen. De werkzaamheden om een nooddijk te leggen ter herstelling van de dijkbreuk onder N ij kerk hebben een aanvang genomen. Het polderbestuur vroeg aanvankelijk ver gunning tot het aangaan eener leening van ƒ120,000. Maar deze som zal lang niet vol doende zijn. Men spreekt van 3 a ƒ400,000. De schade aan vee, hooi enz. wordt, terwijl nog niet alle opgaven verstrekt zijn, geschat op ruim 100,000 gulden. Voor de noodlijdenden in de gemeente zamelde het comité ter plaatse ruim ƒ11000 in. Wat een groot weerstands vermogen het vee heeft, blijkt wel daaruit, dat een landbouwer onder Nijkerk, wiens veestapel geruimen tijd tot in den rug toe in 't water gestaan had, dezer dagen een koe verkocht heeft voor ƒ400. Uit Enk huizen: De Immerhornpolder ligt thans geheel droog. De zwarte teelaarde van de akkers is met een dikke grijze kleilaag overdekt. De achter muur van liet zaadpakhuis, dat door de firma Sluis en Groot kort geleden vlak bij den zeedijk was gebouwd, is weggeslagen. Aan de buitenzijde van den Drechterland- schendijk schijnen nog plaatsen te zijn, die gevaar kunnen opleveren. De steenzetters aan de glooiing hebben last gekregen ook des Zondags door te werken. Om te voorkomen, dat bij een nieuwen storm de losse aarde, die aan de landzijde van den dijk is aangebracht, weg zou kunnen spoelen, gaat men voort met tienduizenden zakken aarde langs en tegen de helling van de zeewering te leggen. Uit Monnikendam: Van Monnikendam is na den watervloed een polder gemaakt met eigen bemaling. Het leegpompen nadert zijn voltooiing. Na de doorbraak was het water van de landzijde komen opzetten en had langzamerhand van de stad alleen het op den dijk gebouwde ge deelte en een even hoogen uitlooper overge laten. oor de met vele vluchtelingen en het werkvolk sterk vermeerderde bevolking, was er dringend behoefte aan ruimte. Ook om do gasfabriek weer te kunueu doen werken werd door den burgemeester gelast, van de stad een polder te inaken. Alleen nog de gaten, waarvoor nog land lag, zijn tot 1 meter A. P. waterkeerend gemaakt, terwijl door twee gaten eb en vloed nog invloed oefenen. De noodvoorziening met kistdammen is voor de dijken van E e m 1 a n d gereed gekomen, zoodat bij gewonen was het invloeien van water is gekeerd, wat betreft de provincie Utrecht. De Zuiderzeesluis te Spakenburg kon de laatste dagen bij eb veel water loozen in de Zuiderzee. In de gemeente Hoogland, tusschen Amersfoort en Bunschoten, is groote veeschade geleden. Aangifte bij bet gemeentebestuur aldaar is gedaan van het verdrinken van 275 stuks rundvee, 373 varkens, 32 biggen, 3 paarden, 11 geiten en 1467 stuks pluimvee. (N. R C EEN ROYALE LANDBOUWER. Uit Dieren wordt gemeld Door een land bouwer uit den Fraterwaard en den Haviker- waard is voor het vee in het overstroomde gebied 10,000 K.G. hooi geschonken. Het hooi is aan het station Dieren opgeslagen en wordt kosteloos door de SS. naar Amsterdam vervoerd. DEELNEMING UIT HET BUITENLAND. Na de gift van 5000 francs, welke de Bel- gezant te 's-Gravenhage reeds als een per soonlijke gave van koning Albert had ter hand gesteld aan den minister van buitenlandsche zaken, heeft baron Fallon, thans namens de Belgische regeering, oen gift van 10,000 francs geschonken ten bate van hen, die door den watersnood zoo zwaar zijn getroffen. KAMERVERKIEZING DISTRICT APELDOORN. De minister van staat, minister van binnen- landsche zaken, overwegende, dat, ten gevolge van het ont slag van den heer Mr. W. K. F. P. graaf van Bylandt in het kiesdistrict Apeldoorn, een verkiezing moet plaats hebben voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft bepaald, dat die verkiezing zal plaats hebben op Donderdag 17 Februari, de stemming zoo noodig, op Dinsdag 29 Februari, de herstem ming, zoo noodig op Dinsdag 7 Maart. (St.ct.) NEDERLANDSCH MOTORSCHIP GETORPEDEERD. Het Nederlandsche motorschip Artemis, van de Ned.-Ind. Tankstoombootmaatschappij in Den Haag, dat Dinsdag van Rotterdam is ver trokken met bestemming naar Thaineshaven, tf

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1