Burgerlijke Stand. Laatste Berichten Telegrafische Berichten. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Handelsberichten. Uit de historie van Enkhuizen. De Toxelsclie Crt. neemt het volgende over uit de Historie van Enkhuizen Behalve de zorge en rampen van dezen verderfelijken oorlog tegen de Engelschen, wierden deze Landen noch door een zware plage der Goddelijke Voorzienigheid aangetast, toen den vijfden December (1665) een hoge watervloed, verzeld met schrikkelijk onweer, en harden stormwind vele dijken doorbrak, en den Ingezetenen van Zeeland, Holland' Vriesland en de Ommelanden groote schade toebracht. De dijk tegen het IJ brak tusschen Durkerdam en Scheilingwouw, schuin tegen over Amsterdam, op twee plaatsen door, zoo dat Buikslotermeer, Broekermeer en andere Meren, ja gansch Waterland nu met de daad tot een waterland wierden. Te Amsterdam liep het water over de Nieuwendijk, de War moesstraat en Nieu w-Markt. En bij Sparen- dam liep het zoo hoog over de Slaperdijk, dat het land aldaar alom onder water raakte. De vloed brak tusschen Huisduinen in en nam den grooten Zanddijk weg. Op de Hel der spoelden 17 huizen, en op het Nieuwe Diep de Schans weg. De dijk op Texel brak bij 't Schild door, het Eiland Wieringen scheur den'midden door, en 't Eiland Marken wierd van de Zee overlopen, enz. Dit onweer was zo zwaar en ongemeen, dat sommigen acht ten dat deze Landen sedert het jaar 800 na Christus Geboorte, dergelijk niet was overko men. Hulp voor N.-Holland. Vanwege de afdeeling „Goedereede en Omstreken" der Nederlandsche Mij van Land bouw, omvattende de gemeenten Goedereede, Ouddorp en Stellendam, zal ten behoeve van het rundvee in het overstroomde gedeelte van Noord-Holland ongeveer 60,000 K. G. hooi en stroo ter waarde van omstreeks f 2000 wor den aangeboden. De Landbouwvereeniging te Veendam besloot de ongelukkigen van den watersnood een bijdrage te verleenen van 50 ct. per H. A. bij verschillenden landbouwers in gebruik. Van kapitaalkrachtigen zal iets meer wor den gevraagd. Te W oudenberg hebben 56 boeren zich be reid verklaard zoo noodig te leveren voor de wa tersnoodlijdenden 7200 K.G. hooi, 13.250 K.G. stroo,, 500 K.G. bieten en rapen en 104 bossen haver, 't welk per spoor kosteloos zal worden vervoerd. TER NEUZEN.! Huwelijks-aangiften. 28 Jan. Jan Jilles de Koster, oud 36 jm. en Erancina Jacomina Bootsgezel, oud 22 j., jd. Geboorten. 23 Jan. Dominions, z. van Jan Dooms en van Louisa de Bock. 26 Jan. Krina Cornelia, d. van Bernardus Willem van Kolk en van Geertruida Francina Bootsgezel. 27 Jan. Abraham Jan, z. van Willem Oostdijk en van Adriana Francina Faas. 28 Jan. Tanneke Hen- drika, d. van Marinus van de Wege en van Alida Catharina van Alten. Abraham Levinus, z. van Anthonij Franciscus Stoffels en van Hendrina Cor nelia Wagemaker. Adriana, d. van Janneke Neeltje de Ruijter. Overlijden. 23 Jan. Levinus Hamelink, oud 69 j., echtg. van Geertruij Vereijke. 26 Jan. Elisabeth Jansen, oud 42 j., d. van Jan en van Cornelia de Feijter. 28 Jan. Anna Engelina de Jong, oud 79 j„ wed. uit het le huwelijk van Hendrik Harinus Jansen en uit het 2e of laatste huwelijk van Hendrik van Driel. Men seint ons uit 's GRAVENHAGE Naar een zooeven draadloos ontvangen be richt, is de uitgaande boot der Mij. Zeeland, de „Prinses Juliana", om 12,30 vermoedelijk op een mijn geloopen ten Zuidwesten van het lichtschip Sunk. Het stuurboord en het achterdek maken water. Getracht zal worden van bommen werden geworpen, die het vij andelijk kamp in brand staken en een hevige paniek veroorzaakten. Parijs, 1 Febr. Het bulletin van gisteren avond elf uur meldt De Fransche zware artillerie in België heeft met goed gevolg de verdedigingswerken der Duitschers bij de brug van Steenstraete be schoten en het paalwerk der brug beschadigd. Het Fransche loopgravengeschut heeft ten Zuiden van Roye de Duitsche verdedigings werken in den sector Presnières vernietigd. Het lange afstandengeschut der Franschen heeft kantonnementen der Duitschers in de buurt van St. Mihiel beschoten. Londen, 1 Febr. Een Engelsche afdeeling is van nacht ten Westen van Kemmel bij Rijcx- gaete in de Dnitsche looperaven gedrongen, welke vol soldaten waren. De Duitschers verloren 30 man, waarvan er drie als gevan genen werden medegevoerd. Er werden ma chinegeweren buitgemaakt. Overdag aanmerkelijk verhoogde activiteit der artillerie in de buurt van Tricourt, ten Noorden van Loos. Londen, 1 Febr. De correspondent van de „Morning Post" zegt, dat hij er nauwkeurig kennis van draagt dat de betrekkingen met Engeland aan president Wilson ongerustheid baren, indien Duitschland tot reden kan ge bracht worden, zal de blokkadekwestie ten berde worden gebracht. Wilson weigert de militaire noodzakelijkheid van de blokkade te erkennen als rechtvaardig. De blokkade is naar de meening van Wilson een verkrachting van den handel der neutralen. De correspondent zegt verder, dat de voor stellen der Amerikaansche regeering, inzake de wapening der koopvaardijschepen, ver moedelijk door Engeland en Frankrijk niet zullen worden aangenomen. Londen, 1 Febr. Het Engelsche persbureau meldtGisterenavond zijn zes of zeven Zep pelins boven de Oostelijke, Noordoostelijke en Middellandsahe graafschappen verschenen. Zij hebben een aantal bommen geworpen, welke geen aanmerkelijke schade toebrachten. Londen, 1 Febr. De Daily (Telegraph ver neemt uit Rome, dat volgens berichten welke langs een omweg uit Montenegro zijn gekomen, zijn generaal Betalpaerc en majoor Lomparts in hun huis vermoord. Aanplakbiljetten, waar op de capitulatie van Montenegro werd bekend gemaakt, zijn van de muren gescheurd. Dien tengevolge zijn door de Oostenrijksche mili taire overheid een aantal burgers in hechtenis genomen, waarvan later er eenigen zijn ge- fusileerd. Bellmonte. President Wilson heeft hier ter stede een rede gehouden voor een gehoor, waaronder vele Duitsche Amerikanen waren. De president herhaalde zijne belofte, dat hij de natie buiten den oorlog zal houden. Moeielijkheden, welke zich daarbij voordoen, maken het noodig, dat steun wordt verleend aan de regeering in haar streven tot uitbrei ding der oorlogstoerustingen. De president verklaarde dat er geen crisis bestaat, doch nu de wereld in brand staat is het noodig, dat men zorgt gereed te zijn. Petersburg, 1 Febr. Volgens een bericht uit Rumenië is op 20 Jan. in de Rumeensche stad Boulesky een Oostenrijksche papieren luchtballon geland met proclamaties in het Russisch en in het Poolsch, waarin de Rus sisch soldaten werd aangeraden de wapens neder te leggen en medegedeeld werd dat de Centralen op alle fronten zegevieren, dat Japan op het punt staat zicb tegen Rusland te keeren en dat de zware Japansche kanon nen ongetwijfeld op de Russische soldaten zullen schieten. De ballon en de proclamaties werden in beslag genomen. Het feit maakte diepen indruk en wordt ernstig besproken. TER NEUZEN, I Februari 1916. Voor velen was het Zaterdagmiddag een tegenvaller dat wegens de mist de boot van hier niet meer vertrok naar Vlissingen. Hoe wel het niet erg mistig was, scheen de boot- regeling zoo in den war te zijn dat men na kwart voor twaalf 's morgens niet meer naar Vlissingen vervoerd kon worden. Een aantal passagiers gingen over Walsoorden weg, wat best gelukte. Doch een groot aantal gingen met een sleepbootje de iewat gevaarlijke reis naar Vlissingen aanvaarden, wat echter menigeen niet aandurfde. Naar we vernamen bracht voor ƒ50,de kapitein met zijn vol sleepbootje de passa giers in Vlissingen. In de laatstgehouden vergadering van de Kamer van Koophandel, alhier werd be sloten een adres aan den minister te zenden. In dit adres zal verzocht worden verbetering te doen aanbrengen ih den tegenwoordigen toestand op het postkantoor alhier, en wel in dezen zin dat de loketdienst voor zoover deze door de tegenwoordig aangestelde jonge kantoor bedienden geschiedt, zéér veel te wenschen overlaat. Tevens verzoekend ingebruikneming van het derde loket, en ook om maatregelen te treffen dat er vlugger van telegraaf en telefoon gebruik gemaakt kan worden dan thans het geval is. Deze zaken zijn zeer zeker dringend noodig. De zaken-kundige directeur doet wat in zijn vermogen is, om alles geregeld te doen plaats hebben, en zijn groote activiteit en enorme werkkracht van 's morgens vroeg tot 's avonds laat bewijst dit. Doch op een druk kantoor zooals dit is, mag men voorzeker geoefend personeel hebben. Met ingang van heden is de agent van politie K. Boersema alhier, als zoodanig be noemd te Meppel. De Duitsche regeering heeft toestemming verleend om de nieuwe machines der Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg Mij. naar Nederland te voeren. Geneeskundig onderzoek voor pensioenen. Bij Kon. besluit van 27 dezer is, voor het onderzoeken van wegens invaliditeit op pen sioen aanspraak makende gemeente-ambte naren en oud gemeente-ambtenaren, burger lijke ambtenaren en oud-burgerlijke ambte naren onderwijzers en oud-onderwijzers bij het openbaar en bijzonder lager onderwijs en leeraren en oud-leeraren aan bijzondere gym nasia en bijzondere hoogere burgerscholen in de provincie Zeeland aangewezen A. Spruiten- burg, arts, te Ter Neuzen. Axel. Vrijdag ontspoorde de locomotief van den tram en verbrijzelde een houten schutting, waarna hij met kracht tegen een nabijstaande woning aanvloog en daaraan tamelijk wat schade toebracht. Vrijdag is door mist in de nabijheid van den Margarethapolder een rijnschip op een zandplaat vastgevaren geladen met grintzand. Door schuren op het zand is het schip ge broken en bij een poging om het wrak naar den vasten wal te slepen, is het op 2 vadem water gezonken. Het kwam van Duitschland met bestem ming naar Gent. Naar „de Zeeuw" meldt zal te Breskens door de firma van Melle een groote biscuit fabriek gebouwd worden. 300 ton gerst gesmokkeld. In den nacht van Donderdag 20 Jan. 1.1. is langs het kanaal Gent—Ter Neuzen door bru tale smokkelaars een lading gerst, groot 300 ton, over de grens naar België vervoerd, onder de volgende omstandigheden Het schip, welks naam uitgeveegd was, nam den schijn aan, aan te leggen aan den douane steiger, terwijl de sleepboot de trossen vierde. Van het schip af werd geroepen naar den surveilleerenden douanebeambte, dat dit een lading steenkool was voor de op Nederlandsch gebied aan de grens liggende „Bleu Guimet". Langzaam vierende, dreef het schip steeds door, den schijn aannemende voor anker te gaan voor de fabriek „Bleu Guimet", doch plotseling schoot de sleepboot vooruit en voerde de lading over de grenzen tegen den Belgischen douanesteiger. De 300 ton waren in veiligheid, zonder dat er zelfs een schot op gelost werd. (Tel.) Uitvoer van beetwortelen. In zake den uitvoer van beetwortelen uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar België wordt ons nader gemeld De minister van landbouw, nijverheid en handel had ter conferentie bijeengeroepen de commissië van contróle op den uitvoer van beetwortelen uit Zeeuwsch-Vlaanderen en de commissie van advies inzake suiker. De mi nister kwam ten slotte met deze beide com missies tot dit resultaat De Belgische beetwortelsuikerfabrikanten zullen op behoorlijke aanvrage uit Nederland in België mogen invoeren tot een maximum van 90,000,000 K.G. beetwortelen, mits zij een gelijke hoeveelheid, gebaseerd op een cijfer van 50 pet. der suiker, voor het binnenland ter beschikking stellen voor de Nederland sche suikerbehoeften, evenals de Nederland sche suikerindustrie dit in suiker heeft te doen, welke bieten door de Nederl. beet wortelsuikerfabrikanten zullen moeten worden overgenomen van de Belgische fabrikanten, tegen betaling van 20 per 1000 kilo, onder verplichting voor de Nederlandsche fabrikan ten, de bieten te verwerken tot suiker voor de binnenlandsche consumptie, tegen een door den minister vastgestelden prijs. (N. R. C.) Reeds eenigen tijd vermoedde de station schef te Rilland-Bath, dat er militairen met den trein op reis gingen, zonder voorzien te zijn van een vervoerbewijs. Daartoe werden door de politie alle uitgangen afgezet en ge lukte het aldus negen personen te snappen. M. C. Zondagmorgen is ter hoogte van het pompstation te Koudekerks een Engelsche mijn aangespoeld. De melkhandel op Walcheren. In de jaarvergadering van de Melkleveran- ciersvereeniging op Walcheren gehouden te Middelburg kwam ter sprake hoe verder, na het succes met de verhooging van den melk prijs moet worden gehandeld. Na toelichting en uitvoerige discussie werd met 42 tegen 2 stemmen blanco besloten te Middelburg en zoo mogelijk te Vlissingen een centraal punt te vormen, waar de boeren hun melk brengen, die alsdan gezuiverd wordt. Aan die centrale plaats kunnen dan de melkslijters hun melk komen afhalen en be hoeven zij niet meer te nemen dan zij voor hun klanten noodig hebben terwijl zij nu soms groote quantums overhouden. De melk, die niet aan de slijters wordt ver kocht zal naar Holland worden vervoerd met een aan te schaffen motorboot, die in den zo mer des nachts en in den winter over dag zal varen. Voor deze op coöperatie gegronde sa menwerking zullen aandeelen van ƒ25 worden uitgegeven. Nestor Wilmart, de bekende Brussel- sche financier, de man o. m. van de stoom tramonderneming Gent-Terneuzen, over wien onze correspondent te Brussel nog onlangs geschreven heeft, is door het hof van beroep tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld, d. w. z. tot twee jaar minder dan waartoe hij in eerste instantie was veroordeeld. In Maart zal Wilmart reeds vijf jaar in gevangenschap doorgebracht hebben. N. R. C. Geref. Kerken. Beroepente Duurswoude, P. van Hoven, te Krimpen a. d. Lek; te Oldeboorn, W. B. Renkema te Duisburgte Opperdoes, R. Brouwer te Haamstede. Aangenomen naar Serooskerke P. Warmen- hoven te Aarlanderveen naar Amsterdam (vac. Proosdij)Dr. J. C. de Moor te 's Graven- liage. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Driesum, P. Kruyt te Gouderak. Bedanktvoor Herveld, F. Schale, te Valburg. Chr. Geref. Kerk. Beroepente Kampen, J. J. v. d. Schuit, te Amsterdam. Bedankt: voor Sliedrecht, J. Jongeleen, te Noordeloosvoor Harlingen, J. W. Polsma, te Hoogeveen. Geref. Gemeenten. Tweetalte BorsseleN. H. Beversluis, te Paterson (N. Am.) en G. H. Kersten, te Ierseke. Beroepente BorsseleN. H. Beversluis te Paterson (N.-Amerika). Dure paarden. De prijzen besteed te Bergen op Zoom voor de hengsten van het Rijks-Hengstveulen-depöt zijn geen unicum naar wordt medegedeeld is voor den dekhengst „Clairon de Mullem" van de Associatie Zevenbergsche Hoek te vergeefs de som van 12000 gulden geboden. Eenden uit Volendam. De eerste 12,000 eenden uit Volendam zijn Vrijdag te Amersfoort gearriveerd. 's Nachts twaalf uur was men begonnen te laden, om drie uur was de motorboot uit Volendam vertrokken en om negen uur in den morgen was men op plaats van bestemming, de Schans, een oud bastion aan den Grobbe- liniedijk, langs de rivier de Eem een kwartier ten Noorden van Amersfoort. Men hoopt ruimte te vinden om duizend hekken, elk voor zestig eenden te plaatsen langs den waterkant. Het terrein en het water stonden den bege leiders, een twaalftal kooikers, zeer goed aan. De eenden zijn in uitstekende conditie over gekomen. Ze vlogen en zwommen direct uit. Deze overplaatsing was te meer noodig, daar de groote leg op komen is. Deze kooikers zijn geen fokkers. Het mesten van jonge woerden (mannetjeseenden) wordt door hen niet uit geoefend. Slechts de oude eenden worden voor een prikje verkocht. Den Volendammers is het alleen te doen om de eieren. Elke eend wordt geacht 100 eieren per jaar te leggen. De vestiging te Amersfoort zal duren )tot September-October, wanneer het eierenfabriceeren op zijn eind raakt. Maandag arriveert een tweede bezending van 12,000 stuks. En zoo hoopt men er 60,000 te redden. Het opvangen te Volendam geeft de groot ste moeite. Men drijft ze op drie plaatsen naar de dijken (Zeedijk en Spoordijk), waar espannen netten het verder zi^h verwijderen eletten. het schip naar Harwich te brengen. Westelijk Front. PARIJS, 31 Jan. (Havas). Oficieel. Een Zeppelin trachtte gisteren opnieuw boven Parijs te vliegen, maar terwijl bij den raid van eergisteren 26 personen gedood en 32 ge wond werden, was deze alleen belachelijk. De Zeppelin, die beschoten werd, moest in allerijl naar de Duitsche linies terugkeeren, na tien bommen zonder eenig resultaat te hebben laten vallen. BERLIJN, 31 Jan. Onder de Russische mi litairen te Pinsk heerscht moeraskoorts. Een 3000-tal door dezen koorts aangetasten zijn te Iwangorod binnengebracht. WEENEN, 31 Jan. (W. B.) Officieel. Op alle drie de oorlogsterreinen hebben geen bij zondere gebeurtenissen plaats gevonden. ATHENE, 29 Jan. (Havas). Volgens be richten uit Constantinopel zouden de Duit schers in Turkije alle metalen en meer in 't bijzonder het koper opeischen. Bommen geworpen. PARIJS, 31 Jan. (Havas.) Officieel. Gisteren verlieten 16 Fransche vliegtuigen om 7 uur 's morgens de basis te Saloniki en vlogen om 10 uur over het Bulgaarsch-Duitsche kamp, bestaande uit ongeveer 600 tenten, bij Pazarli ten noordwesten van het Doiran-meer. Tal Hulst, 81 Jan. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe f 13,—a f 13,50, Rogge f 12,a f 12,50, Wintergerst f 15,25, a f 15,50, Zomergerst f 14,— a f 14,50, Haver f 12,50 a f 12,75, Erwten f 27,50 a f 28,—, Witteboonen f26,— a f27,—. Bruine boonen f27,— a f28,— Duiven- boonen f20,a f21, Paardenboonen f22,a f 23,—, Lijnzaad f 48,— a f 50,—, Aardappels f2,50 a f3,-. IJ z e n d ij k e, 29 Jan. Aanvoer ruim. Goeden omzet. Prijzen onver anderd. Nieuwe tarwe f 13,a f 13,75, nieuwe winter gerst f 15,50 a f 15,90, nieuwe zomergerst f 15,50 a f 15,75, haver f 13,50 a f 13,75, paardenboonen f 18,50 a f 18,75, groene erwten f21,a f 22, kroonerwten f22,— a f23,75 per 100 kilo. Rotterdam, 31 Jan. Binnenl. Granen. Tarwe f 13,25 a f 13,75 gerst f 14,25 a f 14,50; Chevalier f 15,—haver f 13,50 a f 14,—. Bruine boonen f20,— a f 29,—, witte boonen f 23,— a f 30,—, kookerwten f 22,— a f 25,—, paar denboonen f 19,per 100 kilo. Runderprijzen 86 a 102, ossen 84 a 100, stieren 80 a 94, kalveren 100 a 150, schapen 60 a 70, varkens 84 a 92, licht soort 68 a 74 cent per kilo. Melkkoeien f220 a f375, kalfkoeien f260 a f390, stieren f 160 a f 310, vaarzen f150 a f190, pinken f 90 a f140, vette kalveren f70 a f90, fokkalveren f 18 a f 30, nuchtere f 12 a f 15, biggen f 13 a f 20, slachtpaarden f 90 a f 140 per stuk.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 3