Uit de Pers. Binnenland. Buitenland. Indien Marcus Aurelius, in stee van tot leeuwen en brandstapels de toevlucht te nemen, zich er op toegelegd had om de kinderen en het onderwijs aan zich te trekken, hij zou beter bereikt hebben om de wereld te be vrijden van het geloof aan het bovennatuurlijke. Tegenover de macht van den vijand stonden nu altijd de Christenen in hun kleinheid En zwaar was de druk, op hen uitgeoefend. Eerst moesten ze helpen de openbare scholen te onderhouden, dan konden ze zelf scholen bouwen. Kappeyne durfde het uitspreken, dat de minderheden maar moesten onderdrukt, omdat zij zijn de doode vlieg, die des aP°' thekerszalf stinken doet. Terecht schreef dan ook Dr. Kuyper„Neem weg uit het wapen schild den leeuw, het symbool derfierheiden van den moed, en stel in de plaats den adelaar met het lam in de klauwen, het teeken van tvrannie. De fletse neutraliteit beheerschte alles En daartegenover stond onze bewering, dat niets neutraal is. De onderwijzer met de staatsepauletten op den schouder is geen machine, maar heeft een meening, die zich m Schaepman sprak: Elk meent, dat zijn geloof het beste is en anders heeft hij geen geloof. Ieder tracht ook anderen in zijn gareel te spannen. Maar er kwam uitkomst. maar er Kw»u, u...™.. Tien jaar, nadat Kappeijne zijn booze woorden sprak, trad een Christelijk ministerie op, dat den druk ver lichtte. Toen roemde ons volk in de gioote daden des Heeren. En van jaar tot jaar werd de druk minder. De subsidie s kwamen los. Maar nog zijn wij er lang met. Eerst moeten de Christenen volkomen worden gelijk gesteld met alle burgers van hetzelfde vaderland öf er moet een plaats voor allen worden in geruimd aan de staatsruif, öf voor niemand. Het laatste lacht Spreker het meest toe. Volkomen scheiding van Kerk en Staat. Ue vrije school regel, de openbare aanvulling. Zijn wij zoover, dan zijn wij echter nog me klaar. Het blijft een strijd oni het leven, voor het volk. Ons volk is historisch gehecht aan den Heere. En in de paleizen der neutrale scholen werkt het ongeloof. Reeds Vondel zong: „Waar God geloochend wordt is burgerrecht noch orde en hij be sloot: „De Wereld zonder godsdienst drijft gelijk een roerloos schip. Het werd tot leuze: „L absurdite d«ns temple. Mais la vérité dans 1 ecole (de onge rijmdheid in de kerk, maar de waarheid in de school, maar Thorbecke stemde toe „Zijn onze scholen godsdienstloos, dan moeten ze V6Deugd en ondeugd hebben stuivertje ge wisseld. Het gezag wordt ondermijnd^ Aan het kind moet worden gevraagd, hoe het wil opgevoed worden, het zal zelf zijn meester kiezen Zoo wordt de leider een lijder. On rustbarend stijgt het aantaV,echlSnch®l1uE In „Haagsch Schimmenspel een schunnig werk van Jeane Reinecke van Stuwe word de laagheid, vuilheid en vieshe^,pvan "gj Haagsche leven openbaar geschilderd. D openbare school is geworden de secteschoo van het socialisme, waar het recht struikelt de gangen en het Hoofd de meeste zijn Onze kinderen mogen met in de leer bit een modernen baas, al geeft die misschien wat hooger loon, maar die niet vraagt naar catechisatie en Christelijken levenswandel God vraagt aan de ouders\v at hebt gij met mijn kind gedaan? Daarom eerst met onze kinderen het Koninkrijk Gods en Zijne gerechtigheid gezocht. Onze kinderen tot Jezus geleid De bijbel leert het ons, Guido Gezelle long er van. Dat onze jeugdige onderwijzers dan niet jagen naar de vetste baantjes, lot wie zich schatten in geld en goed willen ver gaderen, klinkt het: „Gij dwaas, in dezen nacht zult gij sterven." Maar getracht naar de geestelijke goederen, naar het zoutend zout van het Evangelie. Geve God ons de genade, dat wij steeds met onze kinderen mogen treden voor het aangezicht des Heeren en dat het onze be tuiging blijft te zeggen Ziet daar de kinderen, die de Heere mij gegeven heeft. Dan behoeven wij niet te vreezen in den strjjd om net .even van ons kroost, want God van den Hemel zal het ons doen gelukken, indien wij, Zijne knechten, bouwen in Zijne vreeze. Dan zu jen wij blijven strijden met moed en met bezieling in de overtuiging, dat het gaat om het leven. Met gespannen aandacht werd deze gloed volle rede ten einde toe aangehoord. Er volgde geen debat. Hoe zou liet ook Het gesprokene was den hoorders uit het hart gegrepen en niemand wilde blijkbaar den ontvangen indruk verzwakken. De Voorzitter dankte Spreker en hoorders eu hoopte, dat allen er ten diepste van zouden doordrongen zijn, dat wij den strijd om het leven hebben voort te zetten. Ook dat zij door hun woord allen, die de vergadering met bezochten, tot jaloerschheid zouden verwekken. De Schooldag was hiermee ten einde en weder uitnemend geslaagd. Na het zingen van Ps. 84 6 en dankgebed door Ds. Meijnen ging men uiteen met dank in het hart voor al het goede, dat men had mogen gemeten. I optreden van het tegenwoordige kabinet was aangezocht om als Minister van Financiën op te tredeu, waarin hij echter, met het oog op zijn toenmaligen gezondheidstoestand, met meende te kunnen treden. De val van Minister Treub. De Rotterdammer schrijft Minister Treub. Zoo goed als zeker gaat Minister Treub zijn aitijd wijzers heeft tot klacht. En daartegenover stellen wij nura»en de Revolutie het Evangelie. Dat he^en vooreerst de onderwijzers te vel^taan„-- °^n onderwijzers niet meer dezelfde zijn van vroeger, durft Spreker met beslissen. Onze voortrekkers hadden alles over voor het be ginsel en mochten zeggen„Om Uwentwil wij verdreven." Maar verslapping doet ijnlijk aan, als bijv. een onzer onder gaat solliciteeren naar de openbare school. De onderwijzer heeft een groote macht. Hij ontvangt het kinderhart wel met als blank papier, maar kan er toch zooveel op schrijven. Maar ook het kind ziet nauw op den °ndei- wijzer. Dat moet de onderwijzer bedenken. Daarom strijdt hij tegen de zonden van liet eigen hart en buige ootmoedig de knieen voor Christus. Ook die strijd gaat om het leven Va]Dat de onderwijzer zich geheel geven moet spreekt van zelf. Daarom ook mag hg met te tobben hebben met zorgen voor het levens onderhoud. Er is zooveel overvloed m dit goede land, ondanks den oorlog. De pnder wijzer staat in menig opzicht met achter bij den predikant. Hij moet zooveel karakter kennis bezitten van zijn leerlingen, om daarnaar zijn opvoeding te regelen. De school mag niet naast het gezin staan, maar moet daarvan "eriengstukV Daarom moet s morgens het huisgezin gebeden worden voor hot ja, maar ook voor de school en den °nZooWvaZak wordt vergeten, dat wij een strijd hebben om het leven, tegen den geest dei eeuw die als moderne Farao onze kinderen tracht te verdrinken in de wateren des on- geloofs. Veel ouders zijn blij, dat hunne kinderen een positie verwerven in de vvereld. Saar dan komt de klacht, dat ze met meer tpr kerk gaan, vergoelijkt met de verzekering, dat Sr overigens zich fatsoenlijk gedragen. Als de kerk de kerk bleef en de wereld de wereld dan zou het nog zoo erg met zijn. Dan zouden de nieuw-malthusiamsten wel in minderheid komen. Maar helaas, liet staat dat onze kinderen de gedunde gelederen der wereld aanvullen, waar dan het gebod van vader en het gebed van moeder vergeten wordtals Kaïn, die uitging van het aangezicht des Heeren. En ons volk is verloren, als het breekt met den God van Nederland, met de oude traditiën, met Oranje. God eischt eene opvoeding in de vreeze des ^Het geld mag niet de ziel van ons leven Geheel onbegrijpelijk is dit met; in de motie-Schaper werd door het onverzoen ijk optreden van sociaal- en vrijzinnig-democraten zoo scherp af keurensvotum gelegd dat aan blijven niet denkbaar is. Ongetwijfeld wordt door dit aftreden het Kabinet Óort van der Linden aanmerkelijk verzwakt en zelfs bij de gunstigst denkbare omstandigheden zal de afwerking van het regeer- en concentratie-program met onbeduiti worden vertraagd. - In Treub verliest het huidige Ministerie een zijner meest beteekenende figuren. In meer dan één opzicht een sympathieke P°rSs boezemden Treub's werkkracht en talent eerbied in maar nog veel trok liet in hem aan dat hij kleine middelen verafschuwde. Hij had een afkeer van politieke slimmig heden en onedel gescharrel. Door zijn hooghartigheid moge lnj soms de rechterzijde hebben geprikkeld, eene bittere stemming heerschte tegen liem geenszins. Vraagt men naar de oorzaken van Treub s val, dan liggen die deels bij hem zelf. Minister Bertling ging heen door gebrek aan kracht, Minister Treub's val werd ver haast door een overvloed van krachtsbetoon, dat soms de grens van de roekeloosheid na- ^Voor een niet gering deel echter is Mr. Treub ook slachtoffer van den staatspension- neeringszwendel, die in ongerechtigheid ge boren zijn vitium originus met kan verloo chenen en bittere teleurstelling moet brengen. Onverschillig wie na hem zal voortzetten het luguber bedrijf om Talmas wetten at te breken velerlei ellende zal zijn deel wezen. WATERSNOOD. Uit Anna Paulo wn apolder: Aan de van Ewijcksluis zijn niet minder dan 16 huizen ingestort. Veel lijken van vee erijven daar in den omtrek rond. Tengevolee van den gunstigen oostelijken wind, daalt het water in den polder steeds. OVERSTROOMINGEN OP JAVA. Blijkens uit Nederlandsch Indië ontvangen telegram, hebben in afdeeling lndramajoe van de residentie Cheribon en in de residentie Semarang verscheiden overstroomingen plaats gehad, waarbij vele wegen en bruggen zwaar beschadigd of weggeslagen zijn. Omtrent de ramp in laatstgenoemd gewest, meldt het tele- I gram dat de dijk van Kali Seran (scheiding vormende tusschen afdeeling Demak eener- zijds en de afd. Japara, Kadoes en Grobogan anderzijds) bezweek. Op een zestal plaatsen I in de nabijheid der zee en meer landwaarts in, tusschen de afdeehngen Koedoes en Demak, 1 in de onderdistr. Bandaran en Wedoeng (distr. Wedoeng der afd. Demak) hadden zware ver woestingen plaats. Duizenden bouws rijst velden zijn overstroomd. Verscheidene huizen ziin weggeslagen. In het district Gregel van evengenoemde afd. liepen vijfduizend bou\\s onder; te Semosari in onderdistrict Batealit (district Japara van de afdeeling van dien naam) 18 huizen verwoest, terwijl bij een grondverzakking 4 inlanders omkwamen, zwaar gewond werden, (7 inlanders worden vermist)". Ook de dijken van de Kali 1 etjan- gaan (zijrivier van de Kali Seran bezweken. Op verscheidene plaatsen werden 15 huizen verwoest, tien dessas in onderdistrict Kali- woengoe (district Koedoes van de afdeeling van dien naam) en duizend bouw rijstvelden in districten Oendakan en Teuggeles (afdeelmg Koedoes) zijn onder water geloopen. NEDERL. AMBULANCE TE PARIJS. De Parijsche correspondent van het Ilbld. Niemand zal kunnen beweren, dat de Pa rijsche Hollanders niet genoeg doen voor de Fransclie gewonden, die in den I re Catelan verpleegd worden, en zoodoende in zekeren zin Holland's gasten zijn. Zoo is thans weer opericht een comité van Hollandsclie dames, waarvan de deelneem sters zich ten doel stellen een paar maal in de week naar de ambulance te komen, om de verpleegden door praten, voorlezen spelletjes doen bezig te houden en hun zoodoende wat verstrooiing te bezorgen in hun eentonig het in kind de zoo, der Men meldt dat bij H. M. de Koningin zich verschijnselen van influenza hebben voorgedaan. MINISTER TREUB. Minister Treub heeft zich Maandagochtend naar de Koningin begeven om zijn portefouille ter beschikking van H. M. te stellen. In ver band met de ongesteldheid der Koningin heeft de audiëntie slechts zeer kort geduurd en waarschijnlijk zal de minister thans schriftelijk "V'de heer Treub een onderhoud hebben met den tijdehjken voor zitter van den Ministerraad nr. Cort van der Linden. DRIE VOOR EEN In politieke kringen werden jeeds dadelijk drie namen naar voren gebracht van bekende personen, die, indien de heer Treub, wat met zekerheid kan worden aangenomen, zijn ontslag zou indienen als Minister van Financiën na het Kamer-votum van j.l. Vrijdag, voor het Ministerambt in aanmerking zouden k°Hetn'waren die van de heeren MrPatijn, lid der Kamer voor Zierikzee Mr. De Meester Kamerlid voor Den Helder, en oud-Mimstcr van Financiën, en Mr. Van Gijn, thesaurier- generaal aan het Departement van Financiën. Ten aanzien van deze laatste meende men intusschen te weten, dat hij reeds bij he verstrooiing w T-« ziekenhuisleventje. Voorzitster van dit comité is mevr. Von Hemert, terwijl er onder meer deel van uitmaken de dames Labouchere, Pierson, d'Aquin, Madier, de Montjau, Van den Broek d'Obrenau, d'Abo, De Hoone e.d. De organisatie van het comité is voor een aroot deel het werk geweest van den heer Van Hoorn, attaché van het gezantschap hier, en ter inwijding werd enkele dagen geleden in het hospitaal een muzikale matinée gegeven die de heer Hepner in elkaar gezet had. Van deze nieuwe voorstelling zij slechts vermeld, dat er zich tal van goede Parijsche artisten lieten hooren, en dat de genezende gewonden, die in de groote zaal bijeenwaren, Ie met buitengewoon genoegen aanhoorden. Ze werd gevolgd door een cliocola-met-bollen- fuif voor de jongens en een welvoorziene tea voor artisten en genoodigden, die den arbeid van het comité waardiglijk inwijdden. Ook in Holland is de belangstelling voor het ziekenhuis daar in het Bois blijkbaar met gering Ik hoorde, dat twee bekende Amster damsdie sigarenfirma's elk 1000 sigaren hebben cadeau gedaan. Een goed voorbeeld, dat na volging verdient en vinden moge. Het nog overschietende gedeelte van den Landstorm jaarklasse 1912 wordt 9 en 10 Maart in dienst gesteld. ~DÈ OORLOG. Aangehouden door de Duitschers. Te Selzaete is door de Duitschers gearre steerd de kapitein C. V., van de sleepboot Barbera" van Dordrecht, op wien een van ifeent meegebrachte, hem ter verzending toe- vertrouwden brief bevonden werd. Aldaar is ook van boord gehaald en naar Gent teruggebracht het personeel der n:totor- boot Telegraaf 16, varende tusschen Rotter dam en Brugge, in verband met een met blauw krijt in een der kajuiten bevonden op- schriff. Hetzelfde lot trof deopvarendenvan een Rijnschip, die een meisje uit Belgie af komstig, aan boord had om mee naar Neder land te nemen. m' Ten Z. van de Somma veroverden wij het dorp Frise en ongeveer 1000 M. van de naar het zuiden toe aansluitende stelling. De Franschen lieten 12 officieren en 927 man die niet gewond waren en 13 machinege weren en 4 mijnwerpers in onze handen. Meer naar het Zuiden bij Lihons drong een verkenningsafdeeling tot in de tweede vijan delijke linie door, maakte eenige gevangenen en keerde zonder verlies naar haar stelling terug. In Champagne levendige artillerie- en mijn- gevechten. BERLIJN, 30 Januari. (Wolff.) Officieel: Aan en ten zuiden van den weg Yimy-Neuville zijn de gevechten om de door ons veroverde stelling voortgezet. Een aanval der Franschen is afgeslagen. De ten zuiden van de Somme door ons ver overde stelling is 3500 M. breed en 1000 M. diep. Wij hebben daar 17 officieren en 1270 man, o.w. eenige Engelschen, gevangen ge nomen. De Franschen hebben slechts een zwakken tegenstand beproefd, die met gemak is afgeslagen. 1 In Champagne is het bij tijden tot levendige geschutgevechten gekomen. Op het overige front is het artillerievuur door mist belemmerd. Gisteravond toen het helder werd, hebben de Franschen ong front ten oosten van Pont a Mousson hevig be schoten. Een aanvalpoging van Fransclie infanterieafdeelingen is verijdeld. Een Zeppelin boven Parijs. PARIJS, 29 Januari. (Havas.) Om kwart voor tienen nam de politie al de voorgeschre ven maatregelen tegen een Zeppelin-aanval, die aangekondigd was. In enkele minuten was de stad in duister gehuld. Om tien uur verscheen de Zeppelin boven de stad. Zij wierp dertien bommen. Negen huizen stortten in, zeven menschen werden gedood en 22 gekwetst. PARIJS, 30 Januari. (N. R. C.) De wijk van Parijs, die door den Zeppelin-aanval is getroffen," heeft een dichte arbeidersbevolking, waar op het oogenblik vrouwen, kinderen en oude mannen de groote meerderheid vormen. Verscheidene bladen verlangen maatregelen van weerwraak. De Parijsche bevolking is volkomen kalm. Het overheerscliende gevoel is dat van verontwaardiging, waar eenige ontevredenheid over de luchtverdediging van Parijs bij komt. Echter dient men er rekening mee' te houden dat het gisterenavond vrij mistig was, en dat het zoodoende moeiehjk was om een Zeppelin te beletten Parijs tot op bijna 4000 M. te naderen. Als men ziet hoe een huis van vijf verdiepingen tot de eerste verdieping toe inwendig verwoest is, is het te verwonderen dat de dertien bommen, die geworpen zijn, niet meer dan 26 menschen gedood hebben. Westelijk Front. BERLIJN, 29 Januari. (Wolff.) Officieel Ten N W. van de hoeve La Folie, ten N.O. van Neuville, hebben onze troepen vijandehjke loopgraven over een uitgestrektheid van 1500 M. bestormd. Zij brachten 234 gevangeneiq ow. 1 officier, en 9 machinegeweren binnen. Voor de kortgeleden genomen stelling bij Neuville zijn herhaaldelijk aanvallen van dé Franschen mislukt, echter slaagde de vijan erin, een tweeden ontploffingstrechter bezetten. wegtelyke gedeelte van St. Laurent bij At,recht is den Franschen een groep huizen stormenderhand ontnomen. Het congres der arbeiderspartij te Bristol. LONDEN, 28 Februari. (Reuter. N. R. C.) Het congres der arbeiderspartij heeft heden, met een meerderheid van 1,405,000 (vertegen woordigde) stemmen een resolutie aangenomen, waarbij het 't besluit der Pari. Labour Party om aan de arbeiders-afgevaardigden toe te staan zitting te nemen in de coalitie-regeering, heeft bekrachtigd. Een tweede resolutie, waarbij de wensche- lnkheid wordt uitgesproken, dat de ministers uit de arbeiderspartij in de coalitie-regeering zullen blijven, werd inet een meerderheid van 1,127,000 (vertegenwoordigde) stemmen aan genomen. Het Lagerhuis-lid John Hodge hield een vaderlandslievende redevoering, waarin hij verklaarde dat de beslissende vraag was welke handelwijze het gunstigst was voor het land. Indien de arbeiders-afgevaardigden zich uit de coalitie-regeering terugtrokken, dan zou dat voor de geallieerden een stoot in het hart zijn, terwijl de vijand er door zou worden aangemoedigd. Uit naam van de Independent Labour I arty, stelde het Lagerliuis-lid Jowett een resolutie voor nopens het buitenlandsch beleid, waarin hij de geheime diplomatieke verdragen over het machts-evenwicht in Europa afkeurde en waarin hij aandrong op het stellen van de buitenlandsche politiek onder de controle van het pailement. Verder keurde die resolutie de overdracht van grondgebied, zonder de toestemming daartoe van de betrokken be volking, af en werd mede aangedrongen op drastische inperkingen der wapeningen, na den oorlog. De resolutie werd met een meerderheid van 357,000 stemmen verworpen. Nadat nog enkele minder belangrijke reso luties waren behandeld, werd de conferentie gesloten. BERLIJN, 28 Januari. (Wolff.) Officieel In het Engelsche Lagerhuis zijn over de uit komsten van luchtgevechten mededeehngen gedaan, die het best met de volgende lijst van onze en van de verliezen des vijandsaan vliegtuigen beantwoord worden. Sedert onze mededeeling van 6 October 191o, dus in he tijdvak 1 October 1915, zijn aan Duitsche vliegtuigen aan her Westelijk front verloren gegaan: in luchtgevechten 7, door neerschie ten van de aarde af 8, vermist 4, in het ge heel 1B, Onze vijanden in het Westen verloren in dien tijd:' in luchtgevechten 41, door neer schieten 11, door onvrijwillige landing binnen onze linies 11, in het geheel 63. Deze opgaaf betreft alleen door ons met zekerheid vast gestelde getallen van in onze handen gevallen vijandelijke vliegtuigen in ae wecK naai uc au^u.^w

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2