Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Landbouwberichteii. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Laatste Berichten Telegrafische Berichten. Handelsberichten. te Molde is ontstaan in een fabriek van wollen goederen. Terwijl men daar aan het blusschen was, brak er ook brand uit bij bet telegraaf kantoor. Een tijd lang liep dit gevaar, maar men slaagde er in bet te redden met uitzon dering van de lijnen naar Aalesund en Kristiania. Door vonken sloeg de brand naar de binnen stad over. Daar woedt bij voort en er is geen uitzicht op, hem spoedig meester te worden. Er is een torpedoboot uit Aalesund te hulp gezonden. Treinongeluk bij Seattle (Ver. St.) SEATTLE, 22 Januari. (Reuter.) Op 120 mijlen van hier, in de bergen, is een trein door een lawine getroffen. Twee wagens zijn in een 90 meter diep ravijn gestort. Veertien menschen zijn gedood, vele gewond. TEB NEUZEN, 25 Januari 1916. Zondagmorgen voer de provinciale boot omhoog. Door den mist geraakte de „Wester- Sclielde", die de eerste reis maakte van hier naar Vlissingen, in het Schaar van Ellewouts- dijk omhoog. Des namiddags omstreeks half 1 ure is het stoomschip weer vlot gekomen, zonder averij. Axel. Loop der bevolking in deze gemeente over 1915. Geboren 71 m., 77 vr., totaal 148. Gevestigd 111 m., 87 vr„ totaal 198. Overleden 34 m., 39 vr., totaal 73. Vertrokken 108 m., 83 vr., totaal 191. Bevolking op 31 Dec. 1915 2627 m., 2599 vr., totaal 5226, alzoo vermeerderd met 82 personen. Voltrokken huwelijken 32. Philippine. De afgeloopen week is voor het anders zoo rustige dorpje Philippine rumoerig geweest. Behalve de dagelijksclie muziek nummers, zou er Maandagavond ook een bal gehouden worden door de militairen. Nadat het „taptoe" gespeeld was, ver zamelden de genoodigden zich in een herberg, de deuren werden gesloten en het buiten staande publiek dat toegestroomd was om de muziek te hooren, kon nu wel naar bed gaan. Het verkoos dit echter niet en al kon het ook niet deelnemen aan de balver maken, het wilde dan toch wat luisteren naar en zoo mogelijk wat zien van de pret daar binnen. Het begon zelfs rumoerig te worden en nam nu en dan een eenigszins dreigende houding aan. Dat was hinderlijk voor de feestvierenden om die hindernis uit den weg te ruimen gaf de aanwezige overheid verlof om een paar andere herbergen tot 12 uur te openen, waar het publiek naar hartelust kon springen en drinken. Om 12 uur was deze pret afgeioopen en blijkbaar hadden velen er nog niet genoeg van. Eenigen wilden zich zelfs toegang ver schaffen tot het bal, doch daar klonk het „terug." Opeens gerinkel van glazen een groote ruit was ingeworpen. Een der binnen zijnde personen komt driftig naar buiten en geeft den eerste den beste een slag op het hoofd, dat het bloed er uitstroomt de getroffene was een militair en had (zooals vaak 't geval is) part noch deel aan het relletje. Daarna ging het bal voort. De landbouwer J. Heijens te Boschkapelle vond een kostbaar paard dood in den stal het dier, dat verzekerd was, had zich ver hangen. IJzendijke. De reizigers, die dezer dagen met den tram van 1,55 uit Schoondijke naar hier vertrokken, zijn aan een groot gevaar ontsnapt, doordat de vlampijp der locomotief barstte en de machinist, om zich voor ver branding door stoom te vrijwaren, van de locomotief sprong die in volle vaart voort snelde maar door de tegenwoordigheid van geest van den conducteur voor de Kromming tot staan gebracht werd op een kwartier af- stands dezer gemeente. De talrijke passagiers verlieten den tram en passeerden met een benauwd hart de locomotief, vreezende dat de ketel zou springen, waarvoor evenwel geen gevaar bestond. (Zei.) Bij den landbouwer Em. van Hijfte te IJzendijke is onder het vee mond- en klauw zeer uitgebroken. De geheele veestapel is afgemaakt bestaande uit 42 stuks hoornvee en een 20 varkens. Drie runderen werden vernietigd. Het vleesch wordt Vrijdag in ruime mate verkrijgbaar gesteld a 60 cent per K.G., Naar we vernemen betalen de op- koopers hetzelfde bedrag als de burgerij. M. C. De Apollo op een mijn geloopen. Men meldt uit Vlissingen aan de N. R. C. Er zijn met de mailboot alhier weer schip breukelingen aangekomen, ditmaal van het stoomschip Appollo, van de Kon. Neder], Stoomvaartmaatschappij te Amsterdam, dat, op reis van Lissabon naar Amsterdam, Vrijdag avond om 6 uur, ongeveer op een mijl afstand van het Galloper vuurschip, op een mijn is geloopen. Hierbij kwamen 3 personen om, en een aantal werden zeer ernstig gekwetst. Koudekerke. Door den ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Middelburg is Zaterdag tegen den 62-jarigen rentenier Chr. B. alhier f 75 boete of 15 dagen hecht, geëischt, wegens het niet behoorlijk ligging verschaffen aan twee bij hem ingekwartierde soldaten. Het bleek, dat de soldaten op een donkeren zolder waren gebracht, waar zij niets anders vonden dan een oud tapijt om op te liggen en eemge baalzakken als hoofdkussen. Op iiun verzoek mochten zij toen een paar bossen stroo uit de schuur halen. Als dek kregen zij drie katoenen dekens. De ambtenaar wees er op dat bekl. een der rijkste inwoners van Koudekerke is en vond zijn handelwijze des te onbegrijpelijker, waar hij zelf een zoon in dienst heeft. Staliing van vee in Zeeland. Tot gisteren was uit 60 verschillende ge meenten in Zeeland bericht ingekomen, dat in totaal 1400 koeien van de slachtoffers der overstrooming geplaatst kunnen worden. Sluiting jacht. Door Ged. Staten van Zeeland is bepaald le. dat de jacht, op houtsnippen met ingang van 1 Maart, die op waterwild met ingang van 1 April en die op watersnippen met ingang van 15 April zal gesloten zijn. 2e. het weispel van kwartelen alleen van 1 Mei tot en met 15 Juli zal geoorloofd wezen en 3e. de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of opgehokt van 1 April tot en met 30 April en van 15 Juni tot en met 31 Augustus. Het Provinciaal Watersnood Comité in Zeeland wijst erop ten einde allen misverstand te dien aanzien uit te sluiten, dat het de be doeling der regeering is, dat alle giften tot leniging der waterramp zullen samen vloeien in de kas der Algemeene Vereenigde commis sie tot leniging van algemeene rampen door watersnood in Nederland dat dan ook alle gelden, welke het Provinciaal Comité ter zake van deze ramp ontvangt, worden overgemaakt aan den penningmeester dier commissie en het dus inderdaad voor de noodlijdenden geen verschil maakt of men de giften regelrecht doet toekomen aan den penningmeester van de Algemeene commissie of wel aan den secretaris-penningmeester van het Provinciaal Comité (den heer mr. J. F. van Deinse, Balans D 5 Middelburg). Echter noodigt het Provinciaal Comité alle Zeeuwen uit, hunne gaven door zijne tusschen- komst in te zenden, opdat zal kunnen blijken uit het totaal cijfer der bedragen, welke het provinciaal comité zal kunnen overmaken aan de Algemeene Vereenigde commissie, welk aandeel Zeelands bevolking tot de leniging dezer rampen bijdraagt. Tot heden werd een totaal bedrag van jfoOOO door het Provinciaal Comité aan de alge meene commissie doorgezonden. Geref. Kerken. Zestalte Leiden (vac. Roorda)A. van Andel te Hilversum, K. van Anken te Pernis, II. A. Munnik te Bunschoten, F. Petersen te Purmerend, D. Pol te Vlissingen en G. Wielenga te Zwolle. Tweetalte Brielle en TinteDr. W. G. Harrenstein te Noord-Scharwoude c.a. en D. Sikkel te Leidschendam. Beroepente WatergzaafsmeerDr. W. G. Harrenstein te Noord-Scharwoude; te Delfs- haven R. Zjjlstra te Hoogeveen. Ned. Herv. Kerk. Beroepente DirkslandA. II. J. G. van Voorthuizente Zegveld (bij Woerden)te Hoor naar A. M. den Oudsten te Monster. Aangenomennaar IersekeL. Boer te 'tWaal en Honswijk. Ds. J. Brinkman te Velp, die aan de Vrije Universiteit promoveerde tot Doctor in de Godgeleerdheid, verdedigde o.m. de vol gende stellingen XV. Uniformiteit inzake de vragen, die bij de openbare geloofsbelijdenis worden gestekï, is gewenscht. XVI. Het scheiding maken tusschen de belijdenis des geloofs en het toetreden tot het Heilige Avondmaal is ongeoorloofd. XVIII. De poging om het bundeltje „Eenige Gezangen" achter den Psalmbundel uit te breiden en aan te vullen, om aldus het Kerk gezang te verrijken en meer te doen beant woorden aan den aard der N. T.-sche predi king, verdient toejuiching en steun. XIX. Er behoort kerkelijk toezicht te zijn op het Christelijk Onderwijs, ook in de z!g. gemengde scholen. XX. De idee „Volkskerk", zooals deze ge propageerd wordt met de bedoeling om aller lei godsdienstige richtingen in één kerkelijk instituut samen te houden, is in strijd met het karakter der Christelijke Kerk. „De Stand." Te St. Johannesga (Fr.) is eene vereeni- ging opgericht voor het stichten van een school met den Bijbel; 76 personen traden direct als leden toe. Men schrijft ons uit Hulst: In tegenstelling met andere jaren, toen eerst in begin Maart daarmede een aanvang werd gemaakt, is men ook hier reeds druk bezig met contracteereu van suikerbieten. De prijzen varieerden reeds van f 23,50 tot f24,— per 1000 Kg. met premies voor vroege levering. Hoewel deze prijzen ongekend hoog zijn, zijn vele landbouwers nog huiverig om een contract af te sluiten, aangezien voor hen toch nog lang geen positieve zekerheid bestaat, dat zij lijvig, en in voldoende hoeveelheid voorzien zullen zijn van de voor de suikerbietenteelt onmisbare meststof, Chilisalpeter. (M. C.) Goes. Alhier werd eene vergaderinggehouden tot stichting der Coöperatieve Superphos- phaatfabriek, waarvan de stichting verzekerd werd. lot Commissieleden voor Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen werden benoemd de heeren P. v. Jole te Groenendijk, A. Dieleman te Stoppel dijk en J. de Putter te Axel, terwijl de heer F. C. Zonnevijlle uit Axel te Ter Neuzen, Axel en Hulst eene openbare lezing zal houden in het belang dezer zaak. De dijk van Westkappel. Uit Vlissingen schrijft men aan de „Tel/' Dat hier, in Zeeland, 't gewest van polders, dijken en duinen, van rampen ook Zeeland, waar zooveel dorpen in den vloed sluimeren, dat hier 't droevig verhaal van de onheilen in Noord-Holland met innige belangstelling en meegevoel gelezen wordt, zal ik u wel niet moeten verzekeren. En natuurlijk volgt dan ook de dankbare opmerking: „Wat zijn wij er goed van afgekomen Ja, honderden handen, zijn nu in deze provincie aan 't herstel van dijken, hoofden, golfbrekers bezig, maar ongelukken hebben we niet gehad. Den meesten angst schijnt men uitgestaan te hebben bij Philippine. Men heeft 't dorp met zakken zand en planken voor 't water moetén afsluiten. Dit was echter 't ergste niet. Men vreesde voor den Grooten Elisabeth- polder. Maar de dijk hield stand en 'tis bij de vrees gebleven. Op Walcheren staart men bij zulk geweldig weer naar den dijk van Westkappel. Hij is ons behoud of onze ondergang. Woensdag, bij 't bulderen van den storm, stond ik op dit geducht bolwerk. In vlokken schuim sloegen de hooge golven op zijn flank uit elkaar. En dijkwerkers 250 man leven gedeeltelijk van den reus vroegen of het booze weer hun arbeid en brood brengen zou. Men beweert, dat de Westkappelenaars bij storm koeken bakken, omdat 't gebulder over zee en land hun voordeel belooftverdien sten aan den dijk. Zelfs de „Gids voor Walcheren" vertelt dit. En ik had dan ook gemeend, den geur van koekebak te zullen opsnuiven. Och, kom, zei mij de waard van een ouden herberg, dat is een praatje. Vroeger hadden veel menschen het hier arm En als 't nou hevig stormde, zeiden ze wel eens, zoo voor spreuk: „We gaan meer verdienen aan brood, we zullen koeken krijgen". Van daar 't praatje over die koekenbakkerij. Maar dat velen zeggen„Toe, laat 't maar eens goed waaien, dan is er brood aan den dijk", begrijp je wel. Kijk, daar gaan net de opzichters. Mannen vragen ze al of er iets te verdienen zou zijn. In 't dorp vond ik rust. Men vertrouwt op den reus, den sterken bewaker van Walcheren, Zeelands tuin. En de dijk heeft zich goed gehouden, ofschoon den volgenden dag toch alle 250 arbeiders aan 't werk moesten. Want de orkaan had steenen weggeslagen en palen gebroken, aan de zeewering gerukt en gerafeld. Er kwam brood in de huizen. In den nacht ook had men trouw gewaakt, want t water rees tot den kruin en sloeg er soms over. Afschuwelijk. De Sum. Post van 27 Nov. schrijft: Hedenochtend is te Medan door ophanging het doodvonnis voltrokken aan den Chineeschen koelie Lim Yan Yong. Naar wij vernemen heeft de doodstrijd niet minder dan 25 minuten geduurddat wil zeggen> dat er 25 minuten voorbijgingen, voordat Lim Yan Yong zich geheel stilhield. De lange doodstrijd wordt toegeschreven aan het feit, dat Lim Yan Yong een krachtig, taai mensch was. Gf deze veronderstelling juist is of niet, wij vermoeden dat een doodstrijd van 25 minuten een marteling moet zijn, zóó geweldig en zóó onmenschelijk wreed, dat zij een fel argument is tegen de doodstraf. Donderdag zal vergaderd worden over het voorstel van de Coöp. Suikerfabriek te Sas van Gent, om f 10,000 te schenken aan het Watersnood-Comité. Men seint ons uit Middelburg: Bij het hoofdbestuur der Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij is bericht ingekomen dat Zeeuwsche landbouwers 2000 koeien uit de overstroomde streken willen plaatsen. Er was slechts voor 500 stuks vee plaatsing aan gevraagd. Bij een Vrijdag op de Beurs te Amster dam gehouden executorialen verkoop werden 31 aandeelen ad f 500,Zeeuwsche Tramw. Mij alhier verkocht voor 90 °/0. Parijs, 25 Jan. Het bulletin van gisteren avond meldt Een zeer hevig bombardement openden de Duitscbers bij den mond van Yser bij Nieuw- poort. De Duitschers vuurden 20,000 projec tielen af. De infanterie trachtte op te rukken, maar een juist gericht vuur verhinderde haai de loopgraven te verlaten op enkele afdeelingen na, die door het vuur der Franschen onmid dellijk werden verstrooid. Aan weerszijden is de artillerie zeer bedrijvig geweest in de streek van Boesinghe, het Sas en Steenstraete. Kleine afdeelingen Duitschers, die bij het Sas poogden het kanaal over te komen, werden door het vuur der Fransche infanterie en dat van machinegeweren terug gedreven. In Artois hebben de Duitschers ten Westen van den weg van Atrecht naar Lens, na een mijn te hebben laten springen, een aanval beproefd welke onmiddellijk door de Franschen met handgranaten en geweervuur werd ge stuit. Eveneens had een tweeden aanval meer ten Zuiden even weinig succes. De Fransche batterijen hebben ten Noorden van Soissons op de hoogte 129, ten Oosten van de hoeve Godst, Duitsche loopgraven vernield. In de streek van Reims heeft de Fransche artillerie, op aanwijzing van vliegtuigen Duit sche batterijen beschoten. Londen, 25 Jan. Gisterenavond hebben wanordelijkheden plaats gehad op een ver gadering, waarop de bekende pacifist Roden Buxton spreken zou. In plaats van een besluit in verband met den vrede, werd eene motie aangenomen, waarin hulde gebracht werd aan de vloot en de mannen in de loopgraven. „Geen vrede" zoo heet het in de motie „zoolang het militaire stelsel niet is verplet terd." Merkwaardig was het antwoord, dat Buxton zelf gaf, toen men hem vroeg de voorwaarden te noemen, waarop hij vrede zou sluiten. Hij zeide geen vrede te willen goedkeuren, waarbij België en Frankrijk in den steek werden gelaten, maar kon instemmen met de eischen dat Duitsche gebieden aan Duitsch- land overgingen. Ten aanzien der vloot, zeide Buxton, beseft men niet genoeg de positie waarin Engeland zal staan als het tot het bepalen van den vrede komt. Een wervingsagent, soldaat in uniform, vraagt wat Buxton van de dienstneming denkt. Hij antwoordt dat ieder, die dienst kan nemen het doen moet. Ieder moet mede werken tot voortzetting van den oorlog om de overwinning te verkrijgen. Londen, 25 Januari. Het Lagerhuis heeft in derde lezing de wet op den dienstplicht aangenomen met 383 tegen 38 stemmen. Londen, 25 Januari. Een vliegeskader is in anderhalf uur tijds naar Monastir gevlogen. Het werpen van bommen op hospitalen en Roode Kruis-inrichtingen werd zorgvuldig vermeden. Gedurende den gcheelen tocht hadden de vliegers een storm van 65 K.M. te doorstaan. Er werd een weg van 2000 M. over de bergen gevlogen. Lyon. De koning van Montenegro, de prinsen Danilo en Peters en prinses Militza zijn om 5 uur hier aangekomen. Roms. Officieel. Op den linkeroever van de Etsch openden de Oostenrijkers een hevig artillerievuur uit machinegeweren op de stel lingen der Italianen. TER NEUZEN. Huwelijka-aangiften. 21 Jan- Pieter van den Hout, oud 35 jwedn. en Josina Levina Scheele, oud 34 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 19 Jan. Alphonsus Isidorus Benedictus Schirris, oud 25 j., jm. en Leuntje van Aalst, oud 21 j., jd. 20 Jan. Albertus Franciscus Florimond van Meir, oud 26 j., jm. en Jozina Oppeneer, oud 22 j., jm. en Johanna Ver- helst, oud 21 j., jd. Geboorten. 17 Jan. Jan, z. van Arij Willem Kruijsse en van Marrigje Boer. 18 Jan. Aaltje, d. van Huibert Verheul en van Maria Johanna Gackle. 19 Jan. Pieter Hermanus Leendert, z. van Antheunis Dees en van Johanna Cornelia de Jonge van den Broecke. 21 Jan. Rocus Jan, z. van Jacob David de Blaaij en van Maria Janna de Klerk. 22 Jan. Dirk, z. van Pieter Johannes van den Ouden en van Maartje van der Bent. Overlijden, 17 Jan. Jacoba Cornelia Goossen, oud 77 j-, wed- van Meeuwis de Regt. Leuntje de Doelder, oud 30 j., d. van Pieter Jacobus en van Jacomina Adriana de Vos. 19 Jan. Fredericns Leonardus Aloijsius Prenen, oud 26 jz. van Leonardus en van Maria Coleta Strijdonck. AXEL. Huwelijks-aangiften. 5 Jan. Cornelis de Feijter, oud 24 j., jm. en Sara Elizabeth Gans, oud 21 j., jd. 14 Jan. Marinas Dieleman, oud 19 j., jm. en Leuntje Faas, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 13 Jan. Emilius Pie- ters, oud 27 j-, jm. en Maria Louisa Cornelia van Dorsselaer, oud 21 j., jd. Geboorten. 1 Jan. Maria, d. van Hendrik Willem de Jong en van Johanna Petronella Maria Blom. 3 Jan. Maria Geertruida, d. van Marinus Dieleman en van Paulina Geertruida Dieleman. 4 Jan. Marinus, z. van Willem Riemens en van Maria Janna Boeije. 8 Jan. Albert, z. van Honoré Dellaert en van Emma Maria de Vrieze. 14 Jan. Frederik, z. van Abraham Bakker en van Helena Goossen. Cornelia Hendrina, d. van Francois Pieter Schutz en van Dina Gnequierre. 15 Jan. Catha- lina Aaltje, d. van Jan Cornelis de Bruin en van Cornelia Binkhorst. Overlijden. 6 Jan. Tanneke Faas, oud 43 j., echtg. van Jacobus de Groote. 11 Jan. Maria de Kraker, oud 81 j., wed, van Eggebert Wolfert. Hulst, 24 Jan. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe f 12,75 a f 13,— Rogge f 11,75 a f 12,25, Wintergerst f 15,—, a f 15,25, Zomergerst f 14,— a f 14,75, Haver f 12,— a f 12,50, Erwten f 27,— a f 28,—, Witteboonen f26,— a f27,—. Bruine boonen f27,— a f28,— Duiven- boonen f20,— a f21, Paardenboonen f22,— a f 22,50, Lijnzaad f 50,— a f 52,—, Aardappels f2,-. a f2,50 Rotterdam, 24 Jan. Binnen 1. Granen. Tarwe f 13,20 a f 13,50gerst f 15,a f 15,50; Chevalier f 16,— haver f 13,10 a f 13,50. Bruine boonen f20,— a f 28,50, witte boonen f 22,— a f29,—, kookerwten f 26,—a f 28,—paar denboonen f—per 100 kilo. Runderprijzen 86 a 103, ossen 84 a 102, stieren 80 a 92, kalveren 100 a 150, schapen 60 a 66, varkens 84 a 90, liclit soort 68 a 78 cent per kilo. Melkkoeien f275 a f371, kalfkoeien f280 a f390, stieren f 150 a f 380, vaarzen f125 a f190, pinken f 90 a f 130, vette kalveren f75 a f95, fokkalveren f 20 a f 30, nuchtere f 15 a f 18, biggen f 16 a f 20, slachtpaarden f 95 a f 140 per stuk.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 3