Binnenland. Buitenland. examenkiezer te worden, behoeft men niet zijn examen-diploma over te leggen, maar alleen op het kiesrecht-formulier in te vullen, welk examen en waar en op welken datum men het heeft afgelegd. De examenkiezer behoeft zich niet ieder jaar opnieuw op te geven (tenzij hij kiezer-af geworden is door bedeeling, doordat hij zijn belasting niet op tijd heeft betaald, enz.) maar moet natuurlijk ook te bestemder tijd de voorloopige kiezers lijst controleeren of doen controleeren. Wie dit jaar op 15 Mei zijn 25ste jaar be reikt en in de termen valt, kan kiezer worden. Voor mannen, die onder de wapenen zijn, wordt het kiesrecht geschorst wanneer zij tot de militie behooren dit is niet het geval voor de landmeer en landstorm. middellijke nabijheid nog niet in hun huizen kunnen terugkeeren, dan stemt dit weer even triest als al het voorafgaande. MARKEN. DE TOESTAND IN HET OVERSTROOMDE GEBIED. De militaire organisatie in het „bezette" aebied werkt thans voortreffelijk, zoo schrijft een berichtgever van de N. R. C., althans wat de landwegen langs den gordel betreft. Niemand zonder behoorlijken pas wordt toe gelaten, en bij de hoofdtoegang tot het gebied bij Buiksloot hebben wij het aanschonwd, dat de schildwacht een familie, die in een auto zat, maar bij gebrek aan passen niet mocht doorrijden, dwong uit te stappen, waarna de auto even zijn weg mocht vervolgen om op een breeder gedeelte van den weg te keeren. De contróle is uitermate scherp, en zelfs hier worden passen, voor een beperkten tijd geldig, uitgereikt, om zoodoende het eventu eele verkwanselen tegen te gaan. Te water scheen het vervoer heden onbe perkt; pleizierboot op pleizierboot volgde de vaart door het Noordhollandsche kanaal, maar bij het Schouw durfden zich slechts weinige de Broekermeer in wagen. Zonder gevaar om vast te raken is de Broekervaart dan ook niet, en nu de waterstand gedurende de laatste vier-en-twintig uur nog aanmerkelijk gerezen •is, zijn verschillende wegafscheidingen, die in liet begin van deze ramspoedige periode nog zichtbaar gebleven waren, thans geheel over look in Buiksloot worden de zijpaden telkens korter. De brugwachter, met wien wij gedurende de afgeloopen week trouwe vriendschap gesloten hebben, wijst ons op tal van kleine bijzonderheden, waaruit wij .het gestage wassen van het water zullen kunnen vaststellen. Ofschoon het er voor de huizen aan den hoofdweg te Buiksloot niet onrust barend uitziet, het water zal nog heel wat moeten rijzen, alvorens die in een gevaarlijke positie kómen zijn ook de bewoners van deze woningen op alle eventualiteiten bedacht. 't Schouw, het vroeger zoo aardige gehuchtje vóór Broek, is thans bijna geheel verwoest. Lachend speelde het zonlicht vandaag over deze ruïne.' Gelukkig was het vandaag stil op het water, zoodat de onderscheidene bewoners trachten konden de zolders hunner verlaten boerderijen te bereiken en indien mogelijk, nog een of ander aldaar opgeborgen voorwerp van hun inboedel voor ondergang te behoeden door het in een vlet mede te nemen, vletten ontmoet men in grooten getalede aanhang metor bewijst uitstekende diensten, ook als trekschuitje voor een sleep jollen. Hier en daar ontwaart men ook nog ver geten pluimgedierte. Een kalkoen zit op het dak eener nog niet verwoeste boerderij. Onze kapitein heeft medelijden en tracht met de boot aan te leggen. Het luktwe grijpen een dakstijl en fluks zit onze kappi op de pannen. Na eenige klauterevolutiën heeft hrj den vogel bijna gegrepen, maar liet stomme dier wil blijkbaar zijn redding niet, want on danks den'geleden honger vliegt liet ineen boog op den tak van een naastbijzijnden boom Arm beesi, zoo wis en zeker den hongerdood Als wij na onzen tocht, die tot Monnikendam gereikt heeft, langs de boerderij terugkeeren, zit het kalkoentje nog op den tak. Zonder verdere hindernissen vervolgen wij de reis naar Broek, waar de booten dei Amsterdamsche stadsreiniging en gemeente tram weer in volle actie zijn. De veeveria- dingen zijn nog niet afgeloopen. Er staan ditmaal zélfs meer koeien dan verleden Vrijdag De veestapel in Noord-Holland lijkt inderdaad onuitputtelijk! Broek zelf maakt een doodsclien en vei laten indruk. Niettemin vertelt ons de brugwachter dat er verscheidene personen in hun woningen zijn gebleven. De vletten, die de bewoneis langs de hoofdstraat naar huis brachten, zijn verdwenen. Een lange loopplank op palen in allerijl ineengetimmerd, schijnt nog een solieder en betrouwbaarder middel te wezen om de verbinding tusschen de woningen te onderhouden. In Monnikendam is de Amsterdamsche politieboot aan het werk geweest. De uniform, gedragen door een tiental Amsterdamsche agenten, onder leiding van een inspecteur, maakt in het oude stadje van Jan Nieuwen- huizen een kranig effect. De politieboot ver leent ook haar assistentie bij het werken van Sinck's toestel, dat in beweging gezet is om het verdronken vee op te visschen. Bij tien tallen staan de doode runderen tegen elkaar op een platbodem. Het blijft een luguber schouwspel. j In Monnikendam zelf schijnt de toestanc iets aangenamer, maar wanneer wij later de verhalen hooren van eenige boertjes, wier vee óf verdronken is óf nog niet terecht, en vei nemen, dat de polderbewoners uit de on- Men schrijft van Marken aan De Standaard Nadat in den nacht van Donderdag op Vrijdag ons eiland door storm en hoog water deerlijk geteisterd was, werd Zondagavond het Marker watersnoodcomité opgericht. Het bestaat uit het Gemeentebestuur, waar van zitting namen de beide Wethouders, de heeren: K. de Waart en J. Schipper en het bestuur van het Marker visschersfonds te weten de heeren: Ds. J. J. H. Klomp P. H.v. Beuzekom, arts; K. Brug, hoofd der Cln. School; C. Bootsman Pz„ J. Bootsman Jz., C. Moenis Cz., E. Roos Az., P. Visser Jz. en P. Visscher Kz. Eere-leden van het Comité zijn te Amsterdam, de heeren C. W. Matthes, Vossiusstraat 38 en J. Korthals Altes, Keizers gracht 124. De burgemeester verklaarde, toen hij ge vraagd werd, niet te kunnen zitting nemen in het comité. Met groote energie werd aan den arbeid getogen. De nood was zoo ontzettend groot. Er was letterlijk aan alles behoefte. Van 30 gezinnen waren de huizen totaal verwoest en van hoeveel meer alle kleeren weggeslagen, doorweekt en in stukken gescheurd. Meer dan 50 huizen hadden bovendien zoo ernstige schade geloopen, dat vele bezittingen met den golfslag waren meegesleurd. De bevolking was radeloos. Al wat door zuinigheid en vlijt met jaren noesten arbeid was verzameld, was in één oogenblik verwoest. Er moest iets gebeuren. Daden moesten er getoond worden. En 't bleek dan ook direct, dat de oprichting van liet Comité den slachtoffers een hart ouder den riem stak. Reeds was bij Ds. Klomp bericht ontvangen van de afzending van een boot met beddegoed en kleeding. De maatschappij „Oceaan" te Amsterdam redde voorloopig uit den brood- nood en bracht het comité 900 brooden, die vliegens vlug doorgezonden werden, vooral naar de verste buurten15 vaten water werden uitgestort in een paar leege, reeds schoongemaakte bakken. De heer Taets van Amerongen c.s. voorzag eveneens in den zout- nood. Ook hieraan was dringend behoefte. Enkele uren later kwam de motor met bedden en kleeren. Deze werden met grooten dank aanvaard. Baron Tuyl van Serooskerken te Velsen was de geleider. Er kwamen 30 bedden, volledig uitgerust, onderkleeding in ruime sorteering, voor mannen, vrouwen en kinderen, een 20-tal zakken aardappelen, 6 zakken appelen, eenige zakken boonen, erwten en rijst en 4 vaten melk. De heer J. J. v. Capelle zorgde voor een schuit met drinkwater aan het comité. Het comité, trouw bijgestaan door de dames Klomp en Brug, verrichtte met den meesten spoed zijn moeilijke, maar dankbare taak. Er bleek een tekort aan beddegoed. Opnieuw werden op telegrafisch verzoek 30 bedden gezonden. In de allereerste behoefte is nu wel voorzien, maar omdat een 10 tallen ge zinnen alles kwijt is, zal er binnenkort weer groote behoefte aan vele zaken bestaan. Het comité houdt zich dringend aanbevolen voor de toezending van bovenkleeding, bv truien en broeken voor de mannen. Ook zullen er, nu de winter-voorraden voor een deel weg zijn, gaarne aardappelen, erwten en boonen ontvangen worden. Er komen al giften in, maar honderddui zenden zijn noodig. Eenparig zijn alle dag- bladcorrespondenten in hun gevoelen, dat, als Marken niet financieel uiterst krachtig wordt geholpen, deze ramp aan het eiland den genadeslag zal toebrengen. Helpt, en dat zoo spoedig mogelijk. Geeft door uw zendingen volk van Nederland, zooveel werk aan het comité, dat liet er als mee overstelpt wordt, en het zal u dankbaar zijn, dat gij het in staat stelt, veel, zeer veel voor deze zwaarbeproefde bevolking te doen. Zie de over den watersnood geplaatste ad vertenties. was overal door het zakken van het water een zekere kalmte ingetredenthans maakt men zich angstiger dan voorheen. Het weer is stil. Van Zondagnamiddag 2 u. 50 min. De Purmersteenweg is bijna niet meer te houden. Men werkt hard, doch men vreest. Van Zondagnamiddag 3 u. 45 min. In een spoedeischende raadsvergadering is hedennamiddag besloten tot het maken van een kistdam van den spoordijk tot de sluizen en van de sluizen naar den Wijde Wormerdijk. Men begint onmiddellijk te werken. De groote sluizen worden met steenen dichtgegooid. De toestand is ernstiger. Verder meldt men ons uit Purmerend De gemeenteraad heeft hedennamiddag in een spoedeischende vergadering besloten, om een crediet van 25,000 te verleen en voor den aanleg van een kistdam van de Schut sluis tot den spoordijk langs den Jaagweg en langs de Nekkerstraat tot Wormerdijk, om de toegangen naar Purmerend vrij te houden, als de spoordijk bezwijkt. De melkfabriek Hollandia draagt ten hoogste tien mille bij. Perceelen aan de Nieuwe Gracht loopen gevaar onder te loopen. In de Nieuwstraat worden huizen ontruimd. De Overweersclie polder loopt gevaar. De dijk wordt versterkt op plaatsen, waar het water er over loopt. N. R. C. PRINSES JULIANA. van enkele artikelen is verzonden. Het komt der commissie derhalve voor, dat aan alle bestellingen, welke in Augustus 1915 werden opgeheven, zal kunnen worden voldaan. (Stct.) AARDAPPELEN. Naar wij vernemen, zal aan de Rijksland- bouwleeraren in de verschillende provinciën de opdracht worden gegeven, in overleg met de landbouwvereenigingen en met de Aard- appelvereeniging de voor verkoop beschik bare hoeveelheid aardappelen te inventari seeren. Daarna zal worden overwogen of de omstandigheden het toelaten, dat van de spoe dig aan bederf onderhevige soorten onder be paalde voorwaarden eenige uitvoer zal kunnen worden toegestaan. GENERAAL VAN VLIJMEN. Volgens de jongsto te Den Haag ontvangen berichten moet de toestand van het Tweede- Kamerlid Generaal Van Vlijmen hoogst ern stig zijn. Ook Prinses Juliana heeft, het spreekt vam zelf, gehoord van den watersnoodheeft zij niet dagen achtereen haar moeder, die de overstroomde streken bezoekt, moeten missen Ook van de ellende, die geleden wordt, van den nood, die gelenigd moet worden, heeft zij gehoord. Toen is in het kinderhoofdje het plan gerijpt ook iets te doenzelf iets te doen voor de ongelukkigen. En dat plan heeft zij uitgevoerd. Zelve heeft zij haar spaarpotje en haar beursje bijna geheel ge ledigd en het bedrag ƒ20,13, met een briefje, dat zij geheel alleen schreef, gezonden aan den Voorzitter der Watersnoodscommissie, den heer S. P. van Eeghen. Dat briefje is een doodgewoon kinderbriefje, aardig, omdat er zoo goed uit blijkt, dat het een briefje is van een bijna zevenjarige alléén, dat niemand dan de Prinses alleen de hand heeft gehad in deze kinderlijk-spontane daad van mede lijden. BUITENLANDSCHE DEELNEMING. In ons blad van Vrijdag hebben wij de aandacht gevraagd voor het bewijs van deelneming in de ramp, ons land van de zijde der Fransche regeering geworden. Gelijk in een later blad is medegedeeld, heeft nu ook de Duitsche regeering van gelijke ge zindheid jegens ons land op gelijke wijze als de Fransche regeering doen blijken. Ook deze bijdragen uit een land, dat door zooveel grooter en nog zooveel ernstiger zorgen wordt verteerd, dan waaronder ons land thans lijdt, moet op bijzonderen prijs worden gesteld. Er is in deze officieele blijken van sympathie nog iets dat treft. In de Duitsche pérs, maar vooral in de Fransche pers, wordt niet altijd met welwillendheid over ons land gesproken. Uit de officieele betuigingen der buitenland- sche regeeringen treedt nu duidelijk aan den dag, dat men de houding van ons land in den wereldkrijg begrijpt, en ook weet te waar- deeren. Dat eene ongerechte gelegenheid, om dit op fijne doch sprekende wijze te kennen te geven, wordt aangegrepen, geeft voldoe ning. N- R- C- ALGEMEENE VEREENIGDE COMMISSIE TER LENIGING VAN RAMPEN DOOR WAT ERSNOOD. Zaterdag was er totaal ingekpmen f703,541,55®, Iragen Vrijdag zijn wederom vier slachtoffers be graven het was het gezin van Klaas de \V aard. Aan de groeve werd gesproken door Ds. Klomp en door den burgemeester. Ook werd de droeve plechtigheid bijgewoond door mejuf frouw T. van Rijn van Alkemade, lectnce van II M. de Koningin, die een bezoek aan het eiiand bracht om de echtgenoote van Pier van Niel te bezoeken, die in den stormnacht in den ergsten nood op de Moeniswerf met man op een balk had gezeten in een woning, welke nog slechts op een paar stijltjes stond. Den Zondagmorgen daarop beviel zij van een dochter. Mejuffrouw Van Rijn van Alkemade bracht met den Burgemeester een bezoek bq kraamvrouw en kind, die beiden wel vatend zijn. De jonge moeder wier kleeren en huis raad teloor gingen, mocht ook de daadwerkelijke belangstelling van Hare Majesteit ondervinden. Er is op Marken nogal veel antiek verloren gegaan. De slachtoffers van de ramp zijn nu op een na alle terecht. PURMEREND. Uit Purmerend, van Zondagnamiddag lialf- tWHet water stijgt onrustbarend. Aan alle kanten stroomt het over de kaden. Nog geen enkele maal is het water zoo hoog geweest. Duizenden vreemdelingen komen per boot aan om te kijken, doch allen worden geweerd. De toestand' is ernstig. Het water stroomt over den dijk in den Over-weerschen polder. Kist dammen worden overal aangelegd. Gisteren waarvan°f 150,000 afgedragen door de admini stratie van de N. R. Ct. Op het kleine Urk bracht een door de raadsleden langs de huizen gehouden collecte ƒ553,26 op. De koeien die in Waterland uit het zeewater gered werden, gaven de eerste paar dagen daarna zoute melk. Daarna werd de toestand weer normaal, doch de hoeveelheid is sterk verminderd. De militairen zijn druk bezig met het ver zamelen van verdronken vee. De dieren worden te Durgerdam ingescheept en naar de vuilnisbelt te Amsterdam gebracht om ver brand te wórden. OVERSTROOMINGEN OP JAVA. Reuter seint uit Batavia Van heel Java komen berichten van over stroomingen. Te Batavia zijn honderden in landers naar andere wijken gevlucht, lwee aardafschuivingen hebben het spoorwegverkeer gGIn dewiabijheid van Semarang zijn 38 huizen ingestort. Een aardstorting heeft 13 huizen vernield, 4 menschen gedood en 8 gewond, terwijl er 7 worden vermist. KUNSTMESTVOORZIENING. Van verschillende zijden wordt de vraag gesteld, of de aanvoer van kunstmest en be paaldelijk van Chilisalpeter in voldoende mate is te verwachten. De Kunstmest-commissie kan tot naai ge noegen berichten, dat er geen enkele aanlei- dine tot ongerustheid bestaat. De bereiding van superphospliaat gaat regelmatigde aan voer van kalizouten en van zwavelzuren am moniak is zeer bevredigend de eerste lading Chilisalpeter is reeds aangekomen en verdeeld. De najaarsbestellingen zijn voor alle soorten van kunstmest geheel afgeloopen, terwij reeds een groot deel op de voorjaarsbestellingen DE OORLOG. Het Raadsel van Montenegro. ROME, 21 Jan. (Reuter). Decorrespondent van de Idea Nazionale te San Giovanni di Medua meldt, dat generaal Martinowits de Montenegrijnen aanvoert. Hij heeft de Oosten rijkers bij Berane teruggeslagen. Koning Nikolaas heeft in een proclamatie aan zijn volk gezegd, dat het beter was om te sterven, dan een vredesvoorstel van Oostenrijk aan te nemen. LONDEN, 21 Jan. (Reuter). De Daily Chro nicle verneemt uit Milaan De correspondent van de Idea Nazionale te San Giovanni di Medua meldt1200 Montenegrijnen onder generaal Martinowitz hebben de Fransche kanonniers geholpen, die den Lowtsen held haftig verdedigden. Men schat de verliezen der Oostenrijkers op 7000. KEULEN, 22 Jan. (N. R. C.) Volgens een telegram uit Serajewo aan de Köln. Ztg. kost het overbrengen van het kapitulatiebesluit aan de ongeveer 40,000 man sterke Montene- grijnsche legergroepen veel tijd wegens de groote moeilijkheid om hen allen te bereiken. Boveudien moeten er verzamelplaatsen voor de kapituleerenden en plaatsen voor verpleging en onderdak aangewezen worden. De koning heeft Cettinje den 12n dezer verlaten en bevindt zich aan den anderen kant van de demarcatielijn. De ontvangst van de Oostenrijksche troepen door de burgers van Cettinje heeft, klaarblijke lijk ingevolge den wensch van den koning of de ministers, plaats gehad op een wijze alsof het een volksfeest goldzij toonden geen vrees. Ook in alle andere gemeenten bood de plaatselijke overheid de onderwerping aan. Onze afgezanten werden eerst afgezonden nadat er een onvoorwaardelijke overgave was toegezegd. Met de regeling van de bijzonder heden der kapitulatie is terstond begonnen. De komende blokkade. De Nation vindt het uitvoerverbod van pulp, dat Zweden heeft afgekondigd, een goede les voor de Engelsche bladen, die roekeloos op verscherping van de blokkade aandringen. Het blad spreekt naar de N. R. C. meldt, in dit verband van hun „boemerangblokkade die dus Engeland zelf zal benadeelen. Van het gerucht, uit Amerika afkomstig, dat de Engelsche regeering feitelijk tot een blokkade van Nederland en misschien van andere neu tralen heeft besloten, zegt het blad „Het ge rucht kan in dezen vorm moeilijk waar zijn. Zoo ver kunnen wij niet van onze rol ms handhavers van het volkenrecht afwijken. De New Statesman schrijft, dat de blokkade van Duitscliland door onzijdige havens eigenlijk nog nooit is voorgekomen. Daarom heeft het no" niet onwettig te zijn, maar het is zeker een geheel nieuwe toepassing van het volken recht op omstandigheden die ook nieuw zijn. Het is vol onaangenaamheden zoowel voor de Vereenigde Staten als voor onzijdigen. (Sic) „Vrede en vriendschap met de Vereemgde Staten (een onmisbare bron voor wapenen, munitie en andere oorlogsbehoeften jvoor al de entente-bondgenooten) is een sine qua non. Vrede en vriendschap met Nederland en Skandinavië (dat 's winters de hoofdtoegang tot Rusland is) slechts een zweem minder. Boete. GENEVE, 21 Jan. (V.-D.) De „Gazette de Lausanne" bericht, dat aan de stad Brussel een boete van een half millioen francs is op gelegd als gevolg van den moord die pas heeft plaats gehad op den verrader van de verpleegster Cavell. De Duitschers recht vaardigen deze boete door te verklaren, dat de misdaad met een revolver was gepleegd, terwijl volgens de verordeningen alle wapens op hét stadhuis hadden moeten zijn ingeleverd. Aan do gemeente Schaerbeek, waar de moord heeft plaats gehad, is een boete op gelegd van 50,000 mark. Brand te Molde in Noorwegen. AALESUND, 22 Januari. (Wolff). Gisteren middag is te Molde brand uitgebroken in twee houttuinen. Aangezien er een hevige onweer- storm woei, zonder regen, greep het vuur snel om zich heen. Volgens de laatste tele fonische melding liep het geheele binuendeel der stad gevaar. Een apotheek was reeds afgebrand en een bierbrouwerij en drie hout tuinen stonden in vlammen. KRISTIANIA, 22 Januari. (Wolff.) De brand

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2