l)ieuw$- en Advertentieblad Zeeland. Antirevolutionair voor FEUILLETON. No. 1296. Woensdag 26 Januari 1916. 13' Jaargang. Uit jonge Jaren. z. Franco ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1, per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders Dit blad verschijnt Dinsdag» en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. L1TT00IJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DB REDACTIE; ABONNEMENT^TeN^ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken voor de redactie be stemd, te zenden aan den Uitgever, Vlooswijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermel ding „Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. 0pR0Ep De Algemeene Vereenigdo Commissie ter Leniging van Rampen door Watersnood in Nederland. Gezien en ontvangen de berichten betref fende den heerschenden watersnood in ver schillende provincies van Nederland, Van oordeel, dat het noodig is zoo spoedig mogelijk gelden in te zamelen om dien nood zooveel mogelijk te lenigen, Verzoekt bijdragen te willen zenden aan den Penningmeester, den heer E. Sillem, (firma Hope Co., Keizersgracht 579-581, Amster dam), terwijl het die Commissie aangenaam zal zijn indien de directies der dagblad pers ook gelden in ontvangst willen nemen om die af te dragen aan den Penningmeester voor noemd. Vertrouwende dat velen in den lande aan dezen oproep gevolg zullen geven. Gaarne wekken wij onzen lezers op, hunne gaven te schenken tot leniging van dezen dringenden nood. Waar ons gewest geen schade leed, doe dankbaarheid dubbele offers brengen. Zeer gaarne willen ook wij de bijdragen in ontvangst nemen, ten einde zewdoor te zenden naar de Hoofd-Commissie. De verantwoording geschiedt dan in ons blad. DE REDACTIE. Reeds werd get.eekend door: N. N. fl, van L. N. f 1,van Mej. de wed. B. 50 cent van L. T. v. O. f2,50; van K. D. f2,van Fam. K. f2,50; van C. M. L. 1'2,10; van A. V. 60 cent; van N. N. f4,30; van F. H. f2,50; van W. R. fl,—van J. W. 60 cent. Verzameld dooi' de leerlingen der Chr. school te Spui f35,955 eerste verantwoording). V Schiermonnikoog. Bij al den nood op stoffelijk terrein, verlieze men den geestelijken nood niet uit het oog. Men kent immers de historie van Schier monnikoog 15) Deze neemt het tusschen de toppen van duim en wijsvinger en houdt het in het volle licht van de lamp, om het te lezen. Dan kijkt hij Cor weer .aan, over de brille- glazen. „Daar wou je zeker op wachten, hé? En jullie?" „Dat ziju Berthus en Kees, mijnheer, die zijn maar met me meegekomen, omdat het zoo ver was alleen." De oude knikt. Hij wijst naar een bank, die tegen den muui- staat. „Ga daar zoolang dan maar zitten." Ze zetten zich, voorzichtig en stil. „Hier," zegt de apotheker„hier heb je wat, om den tijd te passeeren." Cor neemt drie stukken drop in ontvangst. „Dank u wel, mijnheer 1" Ieder krijgt z'n deel. Genoeglijk zuigend zitten ze naast elkaar, Hoe men daar op alle mogelijke wijze ge tracht heeft en tracht, eerst de tot-stand- Jcoming en nu de 'm-stand-houding van een School met den Bijbel onmogelijk te maken. De broeders daar te sterken in den moei lijken strijd is het doel van de inzameling voor Schiermonnikoog. Wie kan helpe. Men kent het adres. Bij ons kwam weder een gift in van f2,50; met de vorige te samen clus f 5, Mogen wij nog meerdere giften wachten? We kunnen dan tegelijk opzenden. V Bij de gratie Gods. Bij de gratie Gods regeeren de Vorsten. Bij Zijn genade, onder Zijn voorzienig be stel, in afhankelijkheid van Hem. Ook onze Vorstinne, onze edele Landsvrouwe. Wie beeft de dubbele beteekenis niet ge voeld van dat schoone „bij de gratie Gods", in de verloopen dagen. Als altijd, wanneer nationale rampen kwa men, betoonde onze Koninginne zich de Zor gende, de Liefhebbende. De inspraak volgend van Haar edel hart, Haar hooge roeping zich ten volle bewust, bezocht zij de oorden, waar storm en water vloed hun vernielende werking openbaarden. Met woord en daad, niet als uit de hoogte, maar mede-lijdend, inlevend in de ellende, troostte en beurde Zij op. En toen Zij, bewogen over zooveel leed, in Haar paleis was teruggekeerd, ging Haar Ko ninklijk verzoek uit tot alle kerken, om in den dienst der gebeden in het bijzonder den nood der slachtoffers te gedenken. Dat verzoek getuigt van den echten Oranje geest, waarvan onze vaderlandsche historie de treffendste blijken biedt. Dat verzoek deed in de harten van velen snaren trillen van dankbaarheid jegens God den Heere, die ons land in Zijne gratie zulk een Vorstin schonk. Bij Godes gratie regeert Zij. En het is Godes gratie, die ons volk zegent in Haar. Behage het den Heere in Zijne gratie ons door Haar te regeeren. Z. Wie kan kiezer worden? Belastingkiezer is hij, die over het laatste dienstjaar al zijn aanslagen in de Rijksbelas tingen heeft voldaan. Die belastingen zijn Personeele belasting, Grondbelasting, Vermo gensbelasting en Inkomstenbelasting. Deze aan slagen behoeven niet te loopen over een vol dienstjaarmen moet eenvoudig de verschul digde belasting op tijd hebben betaald. Belastingkiezers behoeven zich niet aan te gevenzij worden ambsthalve op de kiezers- terwijl de apotheker iets fijnstampt in een vijzel. Berthus stoot Kees met z'n elleboog aan, en wijst met de oogen naar witte steenen potjes aan den wand, waarop vergifstaat. Kees bevestigt, stevig zuigende, met een hoofdknik, dat hij het heeft opgemerkt. Van de namen brengt hij niet veel terecht, maar dat ééne woord „vergif" zegt hèm genoeg. Waar dat voor noodig is, vergif! Als hij apotheker was, gooide hij al die potjes een- twee-drie den winkel uit, deukt hij. Moest zoo'n apotheker toch eens in de war zijn en een verkeerd potje nemen. Het recept was gereed gemaakt. Cor kreeg een mooi doosje met poeders, dat hij zorg vuldig in zijn jaszak borg, den zakdoek er bovenop. Het drietal bevond zich spoedig op den terugweg. Kees was nog met de vergiffleschjes bezig. „Zeg, zag je ze „Wat?" vroeg Berthus. „Nou die potjes en fleschjes, waar „vergif" op stond „Natuurlijk, je hebt ze me immers nog aan gewezen „Die zou ik niet in mijn winkel willen heb ben," kwam Cor. „Ik ook niet," verzekerde Kees. „Waarom niet?" zei Bertus. lijsten gebracht. Alleen zij, die mede-eigenaren zijn in een onverdeelden boedel, waarvoor in 1914 grond belasting is betaald, terwijl hun aandeel in die belasting f 1 bedraagt, belmoren zich tus schen 1 en 15 Februari aan te geven aan de secretaris, waar zij een formulier ontvangen, dat vóór 15 Februari ingevuld en onder teekend aan de secretarie moet worden inge leverd, met het belastingbiljet. Wie verhuisde naar een andere gemeente, en in een vorige belasting betaalde, dient zich eveneens aan te geven, met overlegging van het voldaan geteekende belastingbiljet. De rijwielbelasting telt niet mee. Wie op 1 Februari zijn belasting nog niet voldaan heeft, krijgt van den ontvanger een waarschuwing thuis, een gratis waarschuwing, waarin gezegd wordt, dat, is de belasting op 1 Maart niet voldaan, men niet op de kiezers lijst komt. Alle overige kiezers, d. w. z. de huur-, in komen, spaarbank en examenkiezers behooren zich aan te geven tusschen 1 en 15 Februari, ter secretarie. Zij ontvangen een formulier, dat onderteekend en ingevuld moet worden ingeleverd aan het Gemeentehuis. Huurkiezer is hij, die op den 31sten Januari sedert 1 Augustus van het vorig jaar in een huis of een deel van een huis heeft gewoond van de huurwaarde, voor iedere gemeente bepaald. Men mag in dien tijd ook éénmaal verhuisd zijnmits dan ieder der woningen den huurprijs heeft, door de wet vastgesteld. Men kan ook kiezer worden, wanneer het huis of het gedeelte van het huis, dat men bewoont, niet den geëischten huurprijs heeft, doch wanneer men in zijn woonplaats grond in huur heeft, en samen daarmee het voor de gemeente geldende bedrag wordt verkregen. Natuurlijk moet men dien grond minstens van 1 Aug. van 't vorige jaar af in huur hebben. De huurkiezer moet zich aangeven. Alleen wanneer hij in dezelfde woning bleef, als het vorige jaar, en hij stond reeds op de kiezers lijst, is aangifte niet noodig. De bepalingen voor de huurkiezers gelden ook voor de schippers, zij moeten alleen den vastgestelden tijd een schip in eigendom of huur hebben gehad van 24 Ms. inhoud, of 25,000 K.G. laadvermogen. De inkomstenof loonkiezers. Dat zijn zij, die van 1 Januari van het voorgaande jaar tot 31 Januari van het volgende, achtereen volgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bijzondere instel lingen in dienstbetrekking zijn geweest; en daar een loon hebben genoten, dat óók voor iedere Gemeente in de wet is vastgesteld. Het loon, in vaste dienstbetrekking door de vrouw genoten, kan worden geteld bij dat van den manen evenzeer het halve loon van minderjarige, inwonende kinderen. Wanneer „Wel, als-t-ie nu eens een verkeerd potje neemt, dan kunnen de menschen er wel van sterven." „Daarom staat het er ook op, dat het ver gif is," merkte Berthus op. „Ja, maar dan was het nóg beter, dat ze d'r heelemaal niet waren, dan kon je je niet vergissen ook," meende Cor. „Een dokter heeft wel eens vergif noodig," zei Berthus. „Moet-ie dan de menschen vergeven wierp Cor tegen. Hij bedoelde vergiftigen. „Daar heb je geen dokter voor noodig," maakte Kees uit. „Toch waar," zei Berthus. „De meester heeft het eens verteld. Maar natuurlijk kun- je maar een heel klein beetje verdragen." „Daar geloof ik niemendal van," zei Kees. „Ben-je nou „En waarom zouden anders die dingen er dan staan Ja, dat was zoo. Ze moesten toch ergens voor dienen. Misschien wel, als er iemand weer eens zoo'n giftbeker moet drinken," opperde Kees. „Net als die man, daar we een poosje geleden over gelezen hebben, weet je nog wel. Hoe heette die ook weerdie in de gevangenis zat en toen kwam er iemand met een beker met vergif er in die moest-ie uitdrinken." dat alles bijeen het door de wet geëischte bedrag haalt, kan de man kiezer worden. Men behoeft niet meer het juiste bedrag van loon of inkomen op te geven, doch kan volstaan met de verklaring, dat het loon het door de wet gevorderde bedrag bereikt. Als loon wordt ook gerekend het pensioen of de lijfrente, door openbare instellingen verleend en ook dat, door ondernemingen of bijzondere instellingen uitbetaatd. Natuurlijk blijft het bedrag van het inkomen voor iedere gemeente onveranderd. Ongevallenrente wordt ook als loon be.- schou wd. Staat ook in een of ander bedrijf in den regel het werk gedurende een gedeelte van het jaar stil, dan wordt de tijd, waarin niet gewerkt wordt, als diensttijd beschouwd. Is men ten hoogste twee maanden ziek, dan wordt toch het loon gerekend ontvangen te zijn. Ook de kost en de inwoning wordt als loon gerekend, naar een daarvoor bij de wet voor iedere gemeente vastgesteld bedrag. Wie op Zon- en Christelijke feestdagen den kost echter niet geniet, behoeft voor deze dagen niets af te trekken. Hij wordt toch gerekend volle kost en inwoning te genieten. De bepalingen voor de inwonende zoons zijn dezelfde gebleven. Loonkiezers moeten zich ieder jaar opnieuw aangeven tusschen 1 en 15 Februari. De Spaarbank- en Grootboek-kiezers. Wie op 1 Februari a. s. sedert een jaar f 100 nominaal op het Grootboek heeft staan of f50,— in de spaarbank, zóó dat het inder daad zijn eigendom is, kan op grond daarvan aanspraak maken op het kiezersschap. Hij moet tusschen 1 en 15 Februari zich op de secretarie aanmelden onder overlegging van een bewijs van de directie van het Groot boek of het bestuur der Spaarbank, dat hij inderdaad sedert een jaar eigenaar is van de gevorderde bedragen. Het is niet meer noodig, dat men een, boekje hebbe van de Rijkspostspaarbank andere spaarbanken, zooals die van het Nut, tellen ook meedoch natuurlijk moeten de lichamen, waarvan deze spaarbanken uitgaan, rechtspersoonlijkheid hebben, en zoo ze na 1 Mei 1900 zijn opgericht, moeten ze een waarborgsom van f 25000 bij de Nederlandsche Bank hebben gedeponeerd. Wie reeds Grootboek, of spaarbankkiezer is, behoeft zich niet opnieuw aan te geven daarvoor wordt ambtshalve gezorgd. Examenkiezers zijn zij, die met goed gevolg eenig examen hebben afgelegd, dat tot bepaalde ambten en betrekkingen bevoegdheid geeft. Tot die examens behooren o. a. verschillende examens bij de Staatsspoor en de H. S. M., examen voor onderwijzer, muziekonderwijzer, politie, in verband met den militairen dienst den belastingdienst, de koopvaardij^enz. Om „Je bedoelt dat lesje van Socrates," zei Cor. „Maar dat doen ze tegenwoordig niet meer, hoor 1 Da's misschien al een paar duizend jaar geleden en denk je, dat ze daar dan zoo'n heele boel potten voor noodig zouden hebben „Hoe laat zou het al wezen vroeg Kees, voor wien de kwestie onoplosbaar was en die daarom maar op een ander onderwerp over stapte. „Zéker al acht." zei Cor. „Acht? Half negen wel," verzekerde Berthus. „Laat. Maar we zijn al haast thuis," troost te Cor zich. Ze waren haast thuis namen afscheid en gingen elk zijns weegs. Toen ze op het punt waren ieder zijn eigen kant uit te gaan, had Berthus nog even tegen Kees gezegd (Cor was al weggegaan)„Dat doe ik nooit meer, Kees 1" „Wat?" had Kees nog gevraagd. „Je weet wel, net als van avond bij Brand, 't Is mijn schuld, van Cor zijn zusje. Als ze maar niet erger is geworden." „Nou," probeerde Kees luchthartig te zeggen, „zóó erg is het hiet hoor. Ze zal wel weer gauw beter zijn. Cor is el thuis met de poeiers. Maar ik doe het toch ook niet meer. Daag 1" Zoo waren ze gescheiden. (Wordt vervolgd.) DOOR ZELANDiA. Nadruk verboden.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1