Gemengd Nieuws. Laatste Berichten Telegrafische Berichten. Handelsberichten. r VOOR DE JEUGD. I Kerk en School. Landboiiwberichteii. de overtollige groote voorraden aardappelen De vergadering was zeer druk bezocht. Verschillende sprekers voerden het woord. Uit het land van Axel was aanwezig de heel Joh. de Feijter, die mededeelde dat in zijne gemeento nog negen tiende deel van de aard appelen aanwezig is, aangezien niet naar België kan worden uitgevoerd. Indien het nog eene maand duurt is 90 der Eigenheimers bedorven, Er moet hulp komen want vee voeder en alles wordt duur. Na nog eenige discussie werd de volgende motie aangenomen, die als telegram aan den Minister van L., N. en H. werd gezonden De alg. vergadering enz. gehoord de vele vertegenwoordigers van landbouw vereenigingen, gehoord de opgaven van producenten ge vende een totaal overzicht van de nog in millioenen in voorraad liggende hectoliters aardappelen welke op uitvoer wachten, overwegende dat dit voornamelijk soorten aardappelen zijn minder geschikt voor de bin- nenlandsche consuptie, dringt bij uwe Exellentie aan op onmid dellijke openstelling der grenzen voor den export er op wijzende, dat een algemeene verontwaardiging wordt geuit over de onbe grijpelijke bevoorrechting van de aardappel meelfabrieken. De voorjaarspremiekeuringen van heng sten en merries geboren in 1914 en hengsten geboren 19031913, zullen gehouden worden Middelburg 17, Goes 18, Oostburg 22 en 23, IJzendijke 23, Hulst 24, Axel 25 Febr. Centrale keuring te Goes 9 Maart. Een gunstig gevolg van den oorlog. De N. V. Philips Gloeilampenfabrieken, die in de eerste helft van 1915 groote moeilijk heden ondervond met den aanvoer van glas uit het buitenland, doordat uitvoerverboden den uitvoer naar Holland afsneden, is op 15 Augustus jl. begonnen met den bouw van een glasfabriek, die 17 Januari in bedrijf is ge komen. Daardoor is de vennootschap wat het glas betreft, geheel van het buitenland onafhankelijk geworden, daar zij met de nieuwe glasfabriek haar geheele behoefte voorloopig voor de toekomst kan dekken. Op het oogenblik zijn er een 100 menschen te werk gesteld, terwijl binnenkort dit getal tot een 250 tal Nederlandsche arbeiders en arbeidsters zal aangroeien. De glasfabriek is geplaatst aan het einde van Philipsdorp bij Eindhoven langs de lijn EindhovenBoxtel en met een spooraanslui- ting hiermede verbonden, terwijl ten behoeve der glasblazers op 15 Augustus begonnen is met den bouw van ca 90 arbeiderswoningen in Philipsdorp, waarvan de vorige week reeds een 40-tal werd betrokken het andere 50-tal zal in een maand tot bewoning gereed zijn. 10,000 gebouwen verbrand. Nader wordt gemeld dat bij den brand Zondagavond te Bèrgen in Noorwegen uitge broken, 10,000 gebouwen in asch gelegd zijn. De schade loopt in honderden millioenen kronen. Twee personen zijn slechts verbrand, doch ontzettend veel gewonden zijn er. 30,000 dakloozen zullen in Stavanger en Christiania huivesting vinden. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 23 JANUARI 1916. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. B. J. Lamberts van Lopporsum. Axel Kerkdreef 9 uur Ds. J. H. Lammertsma en 2 uur Ds. B. van Halsema van Haastrecht. Axel Stationstraat 9 uur Ds. B. van Halsema en 2 uur Ds. J. H. Lammertsma. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. Gr. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/j en 2 uur, Ds. A. Timmerman 572 uur, Dhr. Jens, Oud-Zendeling. Sluiskil Axel Zaamslag Hoek Zaamslag 972 uur Dhr. L. Dek en 2 uur, Dhr. Jens. 972 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. 972 en 2 uur, Ds. G. van Dis. 972 en 2 uur Ds. E. Baams. Chr. Geref. Kerk. 9 en 2 uur, Leeskerk. Woensdagavond 6 uur Ds. L. de Bruijne. Bijbellezing. Gereformeerde Gemeente (Ylooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 572 uur, Ds. D. C. Overduin. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen 9, 2 en 572 uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 572 uur, Geen dienst. SAS VAN GENT. Het Bestuur van de Coöperatieve Suikerfabrieken alhier heeft be paald, dat de leden voor de door hen in 1915 geleverde beetwortelen zullen betaald worden naar een prijs van ƒ20,voor 14% suiker, wat beteekent, dat zij voor hunne beetworte len gemiddeld zullen ontvangen ongeveer 25,85 per 1000 K.G. Bovendien wordt dan een zeer belangrijk bedrag voor extra afschrijvingen op de waarde der bezittingen aangewend, terwijl daarna nog ƒ200000 gereserveerd blijft voor uit breidingen, die nog vóór de volgende campagno zullen worden aangebracht en die naar met grond verondersteld mag worden, in de toe komst aan de resultaten der fabriek ,in groote mate zullen ten goede komen. MIDDELBURG. Door de arr. rechtbank alhier werden o.tn. veroordeeldwegens mis handeling W. de P., 22 -jaar te Hoek tot f 10 of 10 dagen hechtenis en wegens wederspan- nigheid en beleediging van een ambtenaar D. v. d. W., 36 jaar, werkman te Ter Neuzen, tot f 10 of 10 dagen hechtenis. LONDEN, 31 |Jan. Het Daily News verneemt uit Athene, dat volgens telegrammen uit Monastir de Oostenrijkers en Duitschers po gingen in het werk stellen om Servië over te halen een afzonderlijke vrede te sluiten. ROME. Officieel. Afdeelingen Italiaansche skiloopers zijn gisternacht door ijs en sneeuw naar den Sforzellina-pas, welke 10,000 voet hoog is, gekommen. Zij zijn daarop aan de andere zijde naar het dal afgedaald en hebben ofschoon jzij hevig werden beschoten twee blokhuizen der Oostenrijkers vernield en mij nen doen ontploffen. Zij zijn weer ongedeerd teruggekomen. Oostburg, 19 Jan. Aanvoer ruim: omzet goed; prijzen onveranderd. Nieuwe tarwe f 13,25 a f 13,75, nieuwe winter- gerst i 14,75 a f 15,25, zomergerst f 14,75 a f 15, haver f 13,a 13,25, paardenboonen f21,a f 22,50, kookerwten f25,50 a f27,— per 100 Kg. Middelburg, 20 Jan. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer niet groot. Handel redelijk. Zomergerst 50 cent hooger. Overigens onveranderd. Bruine boonen worden niet meer genoteerd, zijnde opgeruimd. De prijzen waren als volgt Nieuwe tarwe f 12,50 a f 13,50 per 100 kilo's zomergerst f 14a f 14,75, per 100 kilo paarde- boonen f 18,a f 18,50kroonerwten f 22,a f 24,— tuinboonen f 16,a f 17,witte boonen f 22,50 a f 24,50 ronde bruineboonen f af lange dito f a f alles per mud. Boter f 0,775 a f 0,825, voor pariculieren f 0,85 per 72 kilo. Eieren f 7,voor particulieren f 7,40 per 100 stuks. Goes, 18 Jan. Aanvoer ruim handel flauw. Tarwe f 12,50 a f 13,wintel-gerst f 14,50 a f15,haver f 12,50, a f 13,kroonerwten f21, a f22,bruineboonen f20,a f22, de getroffenen van den watervloed. De eerste uitvoering was een succes, de tweede beloofd het niet minder te worden. Gisterennamiddag kwam opeens een hevigen wind opzetten. Gevolgd door eenige donderslagen en een paar felle bliksemstralen. Dat is voorzeker een vreemd verschijnsel in de maand Januari. Doch dat in deze maand bloeiende seringen verkocht worden, zooals in den Haag een groote straatverkoop hiervan plaats had, en dat in Leiden een vlinder gevangen wordt geen nachtvlin der behoort toch ook wel tot de zeld zaamheden. Gisterenavond had in het lokaal Bethel alhier de 11de Jaarvergadering plaats van de Jongelingsvereen. op Gereform. Grondslag „Onze hulpe zij in den Naam des Heeren". Een rijk programma werd afgewerkt. Natuurlijk kwamen de jaarverslagen voor den dag, werden voordrachten gehouden. Verschillende afgevaardigden voerden het woord. Tot brievengaarder te Sluiskil is benoemd ter vervanging van den heer Risseeuw, de heer Brakman, thans brief- en telegrambe steller te Ter Neuzen. Hoek. In deze gemeente heeft het rood vonk het ergste geheerscht van alle de plaat sen uit den omtrek. Aangrijpende sterfge vallen kwamen daardoor voor zoowel bij vol wassenen als bij kinderen. Thans schijnt deze ziekte hier tot stilstand gekomen te zijn, want nieuwe gevallen komen gelukkig weinig meer voor. Oostburg. Benoemd tot belasting-ontvanger te Edam W. M. Weve, thans alhier. Middelburg. In de gehouden vergadering van aandeelhouders der suikerfabriek te Sluis zijn ruim 300 aandeelen van f 500 overgegaan naar de te stichten suikerfabriek te Middelburg. Hierdoor is deze stichting verzekerd. Een edel werk voor onze landbouwers. De Zeeuwsclie landbouwers zijn opgeroepen tot een edel werk en wij twijfelen niet of alle zullen gaarne aan dien oproep gehoor geven. Daartoe uitgenoodigd door de centrale com missie voor het lenigen van rampen door watersnood te Amsterdam, heeft het bestuur der Z. L. M. zich tot 108 dorpsvereenigingen in Zeeland gewend met het verzoek ten spoe digste lijsten te verzamelen van hen, die be reid zijn van nu tot den weidetijd onderdak te verschaffen aan een of meer runderen ge red uit de overstroomde polders aan de Zuider zee, en die lijsten voor 25 Januari in te zen den bij den heer Kielstra waarnemend secre taris der Z. L. M. De bedoeling is te trach ten minstens 500 dezer dieren in Zeeland te stallen, voor vergoeding kan alleen gegeven worden de melk, die de melkkoeien in dien tijd geven. Maar het bestuur vertrouwt dat de Zeeuwsche landbouwers gedachtig aan de schitterende wijze waarop Zeeland na den ramp van 1906 uit alle deelen van ons land hulp ontving, het zich tot een eeretaak zullen rekenen, thans mee te helpen de gevolgen van een dergelijk ongeluk voor anderen te helpen verzachten. Zeer juist is de opmerking van het bestuur dat het nu geen tijd is om be zwaren op te werpen, maar alleen om direct en spoedig te helpen. Dat de runderen al vorens naar Zeeland te worden gezonden, door veeartsen streng worden gekeurd, is zeker een geruststelling, voor hen die het insluipen van ziekten vreezen. Het bestuur zal zich belasten met toezicht op den aanvoer van de dieren en op ver schillende plaatsen commissies benoemen, die de dieren over de stallen van hen, die zich bereid verklaarden, te verdeelen. Dat ook de landbouwers in onze omgeving niet achter zullen blijven met de hulp te ver- leenen, waar die hier meer dan ooit noodig is, weten wij zeker. Hulp voor de door den watersnood 1 ij d e n d e n. Het Provinciaal Watersnood-Comité in Zee land, voorzitter de heer Jhr. E. A. de Casern- broot en secretaris de heer mr. J. F. van Deinse, Balans D 5 te Middelburg, brengt het Jongens en Meisjes Een groote ramp heeft ons vaderland ge troffen. Je weet wel, wat ik bedoel, niet waar Storm en hoogwater hebben groote ver woestingen aangericht. Honderden menschen lijden gebrek. Velen moeten alles missen. Zelfs vielen er menschenlevens te betreuren. Voor de dooden kunnen we niets meer doen. Maar wel voor de levenden. Ik ook vraagt ge Ja, gij ook. Is het niet schoon den naaste in zijn nood h\] te staan Is het niet 's Heeren bevel, elkanders lasten te dragen en alzoo te vervullen de wet van Christus Kan ik daar aan meehelpen vraagt ge weer- ik zeg alweerja, dat kunt ge. volgende onder de aandacht der Zeeuwen Eene waterramp heeft de landen aan de Zuiderzee getroffen, welke van treffender en omvangrijker aard blijkt te zijn, dan de water snood, welke Zeeland in 1906 teisterde, dan de stormramp welke in 1911 zoo belangrijke schade toebracht in ons gewest. In die dagen van Zeeland's nood werd op ongekende milde wijze alom in den lande bijgedragen tot de leniging van nood en schade. 'Wij meenen goed te doen met in herinnering te brengen, dat onze penningmeester in 1906 niet minder dan 494,000 aan giften ontving en in 1911 ruim f140,000. Thans heeft onze provincie een dure plicht te vervullen, thans dient vergolden hetgeen eertijds aan Zeeland is geschonken. Moge ons Zeeuwsche volk thans zijne dankbaarheid toonen aan de gevers van weleer. Ons comité heeft zich bereid verklaard giften in ontvangst te nemen ten einde dezen als bijdrage te zenden naar het centrale punt der geldinzameling: de Algemeene Vereenigde commissie tot leniging van rampen door Watersnood te Amsterdam. Het comité zond uit eigen middelen reeds f 1000 aan dat adres. Loop dor bevolking van Ter Neuzen. Gedurende de loop dezer week hebben 'Zich in deze gemeente gevestigd: A. C. de Schepper, dienstbode, Westkplkstraat 17, uit Antwerpen. A. M. Neve, dienstbode, Nieuwstraat 13, uit Hontenisse. T. de Peijter, dienstbode, Q 213 uit, Axel. J. Drabbe, dienstbode, O 75, uit Hoek. D. J. de Weele, landbouwersknecht, Elleboog 4, uit Zaamslag. Vertrokken zijn J. Keukelaar, zonder beroep, P 61, naar Zaamslag. M. L. de Koeijer, dienstbode, O 92, naar Axel, C. Haertjens, voldarbeider, P 98, naar Biervliet. L. B. Kolijn, dienstbode, Donze Visserstraat 88. naar 's Gravenhage. A. Simons, dienstbode, Schoolweg 39, naar Botterdam. Geref. Kerken. Tweetalte Watergraafsmeer (vac. Douma) Dr. W. G. Harrenstein te Noord-Scharwoude en G. Wielenga te Zwolle. Beroepente AmsterdamJ. C. de Moor te 's Gravenhage. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Rotterdam J. Ravesloot te Heu- kelum, S. van Dorp te Bodegraven, J. Goslinga te Utrecht. Geref. Gemeenten. Aangenomennaar GoesJ. Fraanje te Rotterdam. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Zondagavond om 673 ure, in de consistorie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. Uitvoer van suikerbieten. Namens de Commissie van Toezicht op den uitvoer van suikerbieten uit Zeeuwsch-Vlaan- deren naar België, en in opdracht van den Minister van Landbouw, deelt de secretaris der voornoemde Commissie mede, dat de uitvoer van suikerbieten uit de beide deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen, voor de campagne 1916 weer zal toegestaan worden. Om het onttrekken van eene te groote hoe veelheid aan onze Nederlandsche industrie tegen te gaan, bepaalde de Minister het maximum der uit te voeren bieten op 90 millioen K.G. De Commissie van Toezicht bestaat uit de heerenG. Vogelvanger te Hulst, voorzitter, D. J. Dees te Ter Neuzen, J. B. Becude Hullu te Groede, A. L. Leenhouts te Retran- chement, F. C. Zonnevijlle te Axel, secretaris. Vergadering v a n e x p o r t e u r s v a n aardappelen. Woensdag had te Utrecht op uitnoodiging van de vereeniging van exporteurs van veen koloniale aardappelen eene vergadering plaats van landbouwers, handelaren en exporteurs van aardappelen, om te komen tot export van Ge kunt toch wel een kleine gift schenken Vele kleintjes maken één groote. Ik heb een plannetje. Luistert maar eens. Ieder van de vriendjes en vriendinnetjes, die het raadsel instuurt, sluit in zijn of haar brief ditmaal óók een gift in. Hoe groot? Dat laat ik aan jullie zelf en je ouders over. B.v., je sluit, als je mag, één of meer post zegels van vijf cents in je brief in. Eén postzegel van 5 cents, en dat maar één keer, en dat voor de noodlijdenden, zou dat niet kunnen En wil of mag je méér geven welnu, hoe meer hoe liever. Nu wensch ik me-zelf eens een zeer goede vangst toe Maar nu ten bate van de slachtoffers van den watervloed, —o De oplossing van het vorig raadsel was Men moet geen slapende honden wakker maken. Do onderdeden waren kokosnoten, kranten, lampeglas, Weenen, Emma, herder, doel. De opstellen over„Men moet het ijzer smeden terwijl het heet is," wacht ik vóór den 31sten Januari in (Ik vroeg de vorige week nietwie lust er een mooitje, maar „een mootje 11" Goede oplossingen ontving ik van Janneke de K., Zaamslag, (Ja, denk er nog maar eens overJanna de F., Kuitaart (Je mag meedoen tot je veertiende jaardus ook als je 14 bentTanneke de F., Terneuzen Cornelis K., OthenePie ter van S„ Terneuzen Janna H., Terneuzen (16?); Willem S., Ter neuzen; Francois de M., ZaamslagSalomon de M., Zaamslag; Adriana de K., Spui; Jacobus de P., Hoek (Loop je zoo gauw weg Arie L., Terneuzen (Heb je er al niet eens toe behoord David de P., Hoek (Een goed recept islangzaam aan Benjamin de P., Hoek; Maria de P., Hoek (Het was een zet fout!); Dingetje de P., Hoek; Dirk de R., OtheneJanneke de P., AmsterdamKrina v. B., Schoondijke; Jacomina D., Zaamslag (De cijfers mag je wel weglaten Levinus K., OtheneOlivier v. d. S., Terneuzen (Goed zool); Fijgtje B., Driewegen (Natuurlijk Nee, dat heb ik nog niet gelezen Johanna J., Drienkgen (Dat is goed)Jacobus de B., DrieweyenCornelis de K., Spui; Tanneke de K., Zaamslag (Veel dankAdriaan de K., Zaamslag (Ja, ik was mis.); Suzanna de P., Axel (Wafels? Ik watertand alNeeltje de P., Axel (Daar geef ik al voor doe je best maar!); Neeltje W., Terneuzen (Is het: de liefde Maar die derde regelLaat Jan maar gerust meedoen en help hem maar trouw. Is liet zoo lang genoeg Haast wel een M., deuk ik.); Jan W., Terneuzen (Welkom!); Hondrik de J., Terneuzen (Maar flink je best doen, dan komt het wel in orde.)Clara D., Zaamslag; Pieter M., Terneuzen Cathalijntje M., Terneuzen (Dat moet je stellig doen Sara V., Terneuzen (Dat was toch wel aardig hé Koosje B., Terneuzen (Probeer maar eensJacoba v. d. R., Terneuzen (Lekker geslapen Petrus v. H., Zaamslag (Dat was mijn schuld niet, hoor. Maar ik zal bij jou ook eens naar foutjes zoeken pas dus maar op!); Jacobus v. H., Zaamslag; Neeltje de P., Pd., Axel; Truitje D., Axel; Sietse L., Terneuzen; Maria H., Driewegen; Tanneke H., Driewegen. N.B. Er zijn een paar deserteurs. Waar zitten ze? Het ACHTTIENDE PRIJSRAADSEL of 3e Januariraadsel. Het geheel bestaat uit 29 letters. 6 - 10 3 - 14 23 25 is een jongensnaam. 1 - 25 15 26..- 7 - 13 is zonde. Men mag iemand niet 2 -12 19 16 - 20 22. De 8 - 27 - 29 - 18-26 kan soms veel schade veroorzaken aan het gewas. Een oude knol zal niet gauw gaan 11 4 21 - 5 - 24 28. 17 - 2 - 9 21 is voor sommige menschen de aangenaamste bezigheid. Groeten van RAADSELMAN. —0

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 3