Antirevolutionair voor um- en Advertentieblad Zeeland. Uit de Pers. Binnenland. No. 1294. Woensdag 19 Januari 1916- Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag» en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITT00IJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken voor de redactie be stemd, te zenden aan den Uitgever, Vlooswijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermel ding „Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. V De Storm. De 13de Januari 1916 zal niet licht vergeten worden. Werd ons gewest op wondere wijze gespaard, de ramp, welke andere deelen van ons vader land trof, is ontzettend. Nu er eenige orde begint te komen in de berichten welke ons bereiken, blijkt dat hier inderdaad van een nationale ramp moet worden gesproken. De verhezen aan menschenlevens beperken zich niet tot een viertal, gelijk men eerst meende, maar stijgen tot tientallen. En de stoffelijke schade is reusachtig. In vier en twintig uren is werk van maanden en jaren verwoest. Nog vreeselijker afmetingen zou het onheil hebben aangenomen, indien de storm bij springtij ware losgebroken. Dan waren de gevolgen niet te overzien geweest. Maar ook nu zijn ze nog niet te benaderen. Velerlei nood valt te lenigen. Reeds vormde zich een watersnood-com missie voor bet gelieele land, terwijl plaatse lijke comité's op vele plaatsen werden opgericht. Werd reeds vele malen een beroep gedaan op den weldadigheidszin van ons Nederlandsche volk ten behoeve van vreemden, stellig zal de trek van helpende barmhartigheid, ons volks karakter eigen, zich niet onbetuigd laten, waar het thans geldt de eigen landgenooten in deze zware beproeving bij te staan. Z. Y Sprake Gods. Bij de gratie Gods bestaat óók ons land. Bespoeld door de zee, is het steeds bedreigd in zijn bestaan. Van dezen ontzaglijken storm en watervloed gaat een sprake Gods uit. Beseffen wij, beseft het Nederlandsche volk het steeds, dat het bestaat bij de gratie Gods Hebben de oorlog en de voortdurende ge varen, welke ons omringen, dat besef versterkt Kwam er een nationale bekeering God heeft opnieuw gesproken door de kracht der winden, door den watervloed. Zij er een opmerken. Een verstaan van deze sprake Gods, en een verootmoediging des harten onder Zijn slaande hand. Dan, maar ook dan alléén, kan uit dit verlies, nog winst voortkomen. Z. De Pensioenwet van Min. Treub. „De Rotterdammer" schrijft V Geen berekening. Straks komt Treub's Pensioenwet aan de orde en dan volgt de provinciale stembusstrijd. Sommigen vinden die snelle opvolging van deze twee feiten lastig en onaangenaam. Zwaar zal de toorn zich ontlasten tegen de rechterzijde, als zij het waagt in de Eerste Kamer het ontwerp af te wijzen. Zoo kan de gedachte oprijzen of het niet be ter ware de behandeling uit te stellen tot de verkiezingen baar beslag hebben gekregen. Falikant moet deze berekening uitvallen. Het blijft onverschillig of reeds vóór Juni 1916 de Pensioenwet in den Senaat aan de orde komt dan wel ol na de verkiezingen deze zaak behandeling vindt. Heeft de Eerste Kamer de wet verworpen dan wordt haar omzetting geëischt om deze snoode daad. Moet de „verknoeide staatsbedeeling" nog aan de orde komen dan wordt eene andere saamstelling begeerd wijl de toekomstplannen gevreesd worden. Zoo blijft het lood om oud ijzerde staats- pensionneeringszwendel zal opnieuw worden gedreven. Afzien van allo bcreking is daarom het perceel en onverbiddelijk, zonder eenigszins zich te bekommeren over mogelijke ontstem ming van het kiezersvolk, recht doen. Trouw aan liet beginsel „met de meeste be slistheid en onvoorwaardelijk" de Pensioenwet verwerpen is de eenige aannemelijke solutie. „Die op de Vleugelen des Winds wandelt" Op de vleugelen der winden Tot Zijn wil en wenk bereid, Op der stormen snellen wiekslag Wandelt God met majesteit. Moog d'orkaan zich brullend heffen, Teistrend wat durft wederstaan, Godes Almacht stelt hem palen, Schrijft zijn gang voor en zijn baan Giert, o stormenbruist, o waatren, Al uw schrikbaar noodgeluid, Al uw woest, ontembaar woeden, Roept slechts 's Heeren glorie uit. Boven stonn en watervloeden, Boven der orkanen kracht, Zetelt d'eeuwig' Albeheerscher, God, oneindig groot in macht. Wat moog kraken, wat moog vallen, Door den störmwind overheerd, 't Gaat naar 't vast bestel des Heeren, 't Is geen toeval Hij regeert Hij vaart op der winden vleugelen, Brengt z' uit Zijne kaam'ren voort, Om te straffen, om te richten, Om te lout'ren Hoort Zijn Woord 1 STORM EN HOOG WATER. Uit schier alle deelen van ons land bereiken ons berichten van de verwoestingen door storm en hoogwater van 13 Januari aange richt. We kunnen wegens onze beperkte plaatsruimte slechts een greep doen en laten hier een en ander volgen: Uit de Provincie. Z a a m s 1 a g. Door den storm van de laatste dagen is een groot gedeelte van den tramdijk aan de Kraag (Otheensche kreek) door den golfslag weggeslagen. Er wordt druk gewerkt om de schade te herstellen, door steenglooiing en rijshout bedekking aan te brengen. V lissin gen. Het strand te Vlissingen heeft ontzettend geleden van den storm in den nacht van Donderdag op Vrijdag. De houten fundeering onder een ververschings- kiosk is gedeeltelijk weggeslagen, zoodat het gebouwtje dreigt vanaf den boulevard op het strand te vallen. Van het strand zelf is een groot gedeelte weggeslagen, eveneens zijn groote gaten in de bestrating der boulevard langs de strandglooiing. De breede trap van de boulevard naar het strand is doorgebroken. De glooiing van gewapend beton aan het einde van het strand is geheel ondermijnd en stukken beton van meters in het vierkant, zijn een heel eind weggeslagen. Met het oog op hernieuwde storm zal dadelijk met herstelling van een en ander begonnen worden. Verder op Walcheren zijn een groot aantal telefoon- en telegraafpalen omgewaaid, en de verbinding tusschen verschillende plaatsen verbroken. Te Domburg zijn de duinen, vooral daar, waar paalhoofden ontbreken, zeer afgeknaagd. Uit de pieren zijn een menigte palen afgeknapt. Aan de dijken de Völcker- en Anna Maria- polder te Rilland is heel wat schade ge komen. Ook is een gedeelte van den nieuwen verbindingsweg gelegen langs den spoordam, geheel onder geloopen, zoodat ook aan den wog eenige schade is toegebracht. Zaterdagmorgen kwam in de haven te C o- 1 ij n s p 1 a a t een roeiboot met 3 personen, die meedeelden, dat hun scheepje, een Belgi sche mosselschuit, ongeveer twee uur in den nacht was lek gestooten op een veeruitsprin- genden dam in de Ooster-Schelde en dat het daarna was omgeslagen. Schipper Anth. Kole Cz maakte aanstonds toebereidselen met zijn stoomboot te trachten het scheepje te redden. Het gelukte de schuit op sleeptouw te krijgen, waarna weggevaren werd in de richting Ouwer- kerk. De duinen van Noor d-S chou w e n heb ben zeer geleden van den storm. De duinvoet door rijsbeplanting aangewonnen, is overal weggeslagen, zoodat men op sommige plaatsen als tegen een steden muur opziet. Op de plaats van de hulptrap is de voet van het duin 13 a 14 M. achteruit gezet en ziet men tegen een steilte van 6 Meter op. De bazalt- glooiing voor den (nu afgebroken) ijzeren vuurtoren ligt geheel bloot Buiten de Provincie. De Zuiderzeedijk doorgebroken. Van verschillende zijden bereikten ons, schrijft de N. R. C., berichten, dat tengevolge van den hevigen Noordwesterstorm in den afgeloopen nacht de Zuiderzeedijk op ver scheidene plaatsen is doorgebroken. Zoo bij Naarden, en ook tusschen Edam en Monniken dam. Te Naarden, zoo werd ons medegedeeld, stonden de straten blank en verder in Noord- Holland waren groote oppervlakten land over stroomd, zoodat de bewoners het veege lijf hadden moeten bergen op zolders en daken of in schuiten en ook het vee in allerijl in veiligheid hadden moeten brengen, en veel vee reeds verdronken was. Onze verslaggevers hebben per auto bezoeken gebracht aan het Gooi en aan Noord-Holland benoorden het IJ. Onze verslaggever, die Noord-Holland bezocht, meldt ons Het eerst ging de tocht naar Broek in Waterland. Bas was ik door Buiksloot heen, of reeds ontmoette ik de eerste teekenen van de ramp, die in den vroegen morgen dit land getroffen heeft. Het waren groote troepen angstig loeiende koeien en verbijsterd blatende schapen, die werden voortgedreven langs de smalle wegen, buiten het bereik van het in de velden aanstroomende water. Wij beleefden eenige moeilijke oogenblikken met de drijvers, want deze menschen waren haast nog meer ontzind dan hun levende have, en toen een wild geworden koe te water was gesprongen, weten zij dit aan onzen motor en trachtten zij de banden stuk te snijden en andere ge welddadigheden te plegen. Gelukkig wisten wij hen spoedig te kalmeeren. Trouwens, het was geen wonder, dat het landvolk buiten zichzelf was. Op het strand van Oost voorne heeft de stormvloed ongenadig huis gehouden. De duinen zijn 13 a 14 M. weggeslagen Van de gewapendbetonnen zeewering zijn slechts enkele brokken overgebleven. De betonnen trap voor Zee en Duin staat nu eeuzaam als een schilderhuis op het strand. De weg voor de hotels aldaar, waar de stoomtram op reed, bestaat niet meerde rails liggen op het strand. Van de houten trap voor het hotel Ons Genoegen, is niets meer te vinden. Alleen de pier heeft zich over 't algemeen goed ge houden. Het weggeslagen zand is op hot strand neergekomen. Dat is daaraan duidelijk, dat men over de pas gelegde dammen niet meer heen hoeft te klimmen, wijl zij nu gelijk met het strand of er onder liggen. De duinenrij zelf loopt loodrecht af. De trap voor den nieuwen strandweg heeft echter het geweld van de zee weerstaan. Te Scheveningen joeg het zeewater bij tusschenpoozen over den strandmuur, zoo dat het nu en dan de Keizerstraat in stroomde. Trots het noodweer waren velen naar den boulevard gekomen om van het machtige schouwspel der woeste zee te genieten, waar bij menigeen door het opgejaagde water ver rast en doornat werd. Te Hoek van Holland is het draai- licht op de Noorderpier door den storm stuk geslagen. De gasbrulboei brandt niet meer. Ruim 200 meter benoorden de ververschiugs- tent aan het strand is een mijn aangespoeld. De toegang tot het strand is voor het publiek verboden. Uit IJ m u i d e n wordt gemeld aan de „N. C." Door den hoogen waterstand, tengevolge van hot zwaar stormweer kon Donderdag geduren de den geheelen dag te IJmuiden geen schepen door de sluizen aldaar geschut worden. Het water bereikte zelfs een hoogte van 2,35 me ter boven A. P. Het binnenkomende stoomschip „Vulcanus" van de K. N. S. M. te Amsterdam wordt se dert Donderdagmorgen 6 uur in de buiten haven te IJmuiden opgehouden daar van door- schutten geen sprake was. Ook het Nederlandsche tankstoomschip „La Campine", Donderdagmorgen vroeg van New- Orleans te IJmuiden aangekomen, heeft op de thuisreis zwaar weer gehad. Sinds Woensdagavond is door de bergers van de lading van het gezonken stoomschip „Delfland" niets gelost kunnen worden, ten gevolge van het zwaar stormweer. Alle ber gingsmateriaal, de beide zuigers en de sleep- booten zijn naar binnen gevlucht en liggen hier in de Buitenhaven vastgemeerd. Van de lading spoelt wederom een aantal vaten vet aan land. Te Amsterdam zijn, van eenige huizen aan de De Wittenkade de daken afgewaaid. In de Oosterparkbuurt is een wagen met be schuit omgeslagen. In de Weesperstraat kreeg iemand een zin ken schoorsteenpijp op het hoofd. Hij moest naar liet Israëlietisch gasthuis worden ver voerd. Op den Dam woei bij het in aanbouw zijnde perceel van de firma Peek en Cloppenburg de schutting om. Door den storm wies het water bij de stad enorm. Bij Zeeburg joeg de wind de Zuiderzee tot een hoogte van 2 meter 15 een ongekende stand. Men kan zich van deze hoogte 'n denkbeeld vormen, wanneer men in aanmerking neemt, dat de dijk 3 meter 50 hoog is. Te Dordrecht stond het lage gedeelte van do stad geheel blank. Om tien uur waren de Wijnstraat, Groenmarkt en Grootekerks- buurt zelfs niet meer te bereiken. MARKEN. In de N. R. C. lezen we een treffend ver slag van den toestand waarin Marken ver keert. We knippen er onderstaande uit: Aan den weggeslagen dijk staat de open bare school ongerept. De houten Christelijke school hangt vol met flarden van weggewaaide netten en kuilen. Ter Oostzijde van de Kerkebuurt is zóóveel vernield door vletten en booten, die van de W e s t z ij achterom hier in de luwte werden weggezogen. Daar door liggen aan rei die huizen neergemaaid of door het wringen ontzet. Do menschen, wier woningen ge spaard bleven, hebben er 's nachts gaten in den zolder gemaakt, om elkander daar door heen te redden. Zij vertellen dat de wanden zwiepten en de vloeren op en neer gofden. Hier overal heeft 't water zeker een meter in huis gestaan. Maar toch bleven hier en daar de bedden droog Een oude man staat er bij niets dan wat puin en zegt met een verwezen lach: „kijk nou 's Pietje, m'n huisie Hier in de leeszaal liggen elf lijken. Zes tien menschen zijn er nog weg Nog drie hebben ze er gevonden. Die liggen samen op 't Witte erf in 't familiehuis. Twee zijn er door de golven weggevoerd. Allemaal zijn ze in huis verdronken, of benauwd naar buiten gevlucht. Een oud vrouwtje komt onzen gids huilend langs de Hoofdstraat achterna„Piet, heb je boord, dat de Purmer ook onder waterstaat?" De Purmer, waar haar eenige dochter dient bij een boer. Trouwens, in hun eigen nood vroegen de Markers telkens, hoe 't met liet water in Noord-Holland stond. En onze leidsman, rustig en stelselmatig roeit ons verder voort langs alle terpen. In!

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1