Gemengd Nieuws. B u r g e r 1 ij k e S tan (1. Handelsberichten. VOOR DE JEUGD. I Jongens en Meisjes! Men moet het ijzer smeden, terwijl het heet js. Zoo luidde de oplossing van het vorige prijsraadsel. De onderdeelen waren smidse, woestijn, mosterd, lijster, Helder tenten, zeem, hierheen 1 Dat spreekwoord geldt niet alleen voor den smid. Het beteekent zooveel alsmen moet op het juiste oogenblik doortasten op den geschikten tijd zijn doel zien te bereiken zijn slag zien te slaan. Wie van de grootere jongens en meisjes kan me eens een kort verhaaltje bedenken, waarin de beteekems van uit spreekwoord uitkomt. Ik geef je twee weken tijd om er over na te denken. Het nooiste opstel zet ik in de kranten bovendien geet ik twee mooie extra-prijzen. Wie doet er mee Maar je mag niet uit een boek overschrijven ènje moet het zélf alléén, maken. En dan nog iets het moet kort zijn niet grooter dan twee bladzijden je papier mag je maar aan één kant beschrijven. Dezen keer ga ik het hierbij maar eens laten. Toch moet ik nog even herinneren aan wat ik al vaker gezegd hebschrijf in eiken brief je naam (voluit), leeftijden adres. Doe je best op het schrift. o Goede oplossingen ontving ik van Cathalijntje M., Terneuzen (Hopen maar Pieter M., Terneuzen (Welkom!) Adriana de K., ZaamslagTanneke de K., Zaamslag (Welkom!); Hendrik de J., Terneuzen (Hoe ging het met de repetitie Fijgtje B., Drie wegen (Kon je geen nieuwen abonné werven Jacobus de B., Driewegen (Mooi hoorJ. de F., Kuitaart (Zóó'u haast toch niet?); Krina v. B., Schoondijke Janna II., Terneuzen Olivier v. d. S., Terneuzen (Als je hem héél schoon houdt, mag je binnenkort ruilen Adriana de K., Spui (Afgekregen?); Arie L., Terneuzen (Mis, manPieter v. S., Ter neuzen Koosje B., Terneuzen (Dank je wel Johanna J., Driewegen ("Nog wel bedankt voor de mooie kaart! En hoe is het Kerstfeest geweest?); Neeltje W., Terneuzen (Ja!); Avonturen van een duikboot. Volgens den Boda-Pester correspondent van de Morning Post heeft luitenant ter zee Wenninger, commandant van de Duitsche duikboot U 17, in een intervieuw met Lan dauer, een Hongaarsch oorlogscorrespondent bij de Duitsche legers op het Westelijk front, een merkwaardige beschrijving gegeven van de wijze, waarop zijn onderzeeër in het net van een Engelsche boot werd gevangen aan de oostkust van Engeland. Ik keek door de pericoop, vertelde luitenant Wenninger, en kreeg een boei achter mijn boot in het oog. Toen ik tien minuten later nog eens keek, zag ik de boei nog op den zelfden afstand achter ons. Ik hield rechts en links aan, maar de boei bleef ons volgen. Ik dook diep, maar zag de boei nog aan de oppervlakte boven ons. Tenslotte ondekte ik dat wij de lijn, waaraan de boei verbonden was, gegrepen hadden en dat wij haar mee sleepten. Toen zag ik ook door de pericoop een vreemd klein stoomschip dat op grooten afstand den zelfden koers hield als wij en de booi. Terzelfder tijd melden de signaalappa raten de nabijheid van een schroefstoomschip. Onze observaties brachten al spoedig aan het licht, dat vijf vijandelijke torpedobooten uit het Noorden kwamen opzetten. Ik ver snelde onze vaart, hopende er een te kunnen aanvallen. De vijf schepen schaarden zich in een halve cirkel. Ik ging nog dieper naar beneden, liet versche lucht inpompen en be reidde me op alle mogelijke gebeuitelijk- heden voor. Op dit moment begon mijn boot op onbe grijpelijke manier te rollen, we rezen en zonken, en het scheen, of ons stuurtoestel onklaar geraakt was. Spoedig bemerkte ik evenwel, dat dit niet de kwestie was, maar dat we ons in nog veel neteliger positie be vonden. Ik bemerkte, dat we in een net ge- loopen en daarin hopeloos verward geraakt waren. Een der onderzeebooljagers had ons gevangen. Gedurende anderealf uur, vertelde hij verder, sleepten wij het net met ons mee en hoewel ik mijn uiterste best deed om er uit te komen door eerst te stijgen en dan zoo diep en snel mogelijk te dalen met het doel onder doorgiet net te ontsnappen, het was alles vergeefsch, steeds werden we teruggetrokken nu naar de eéne, dan naar de andere zijde. Het eenige, Willem S., Terneuzen; Cornelis de K., Spui (Ja1) Sietse L., TerneuzenNeeltje de P., Axel; Suzanna de P., Axel; Tanneke de F., Terneuzen; Jacoba v. d. R., Terneuzen (Dank je welPetrus van H., Zaamslag (En hoe gaat dat dan Jacobus v. II., Zaamslag (Hoe is liet mogelijk hé Tanneke H., Drie wegen Maria II., DriewegenJozias de J., DriewegenLevinus S., Driewegen Truitje D., Axel (Leer je graag?); Frangois de M., ZaamslagSalomon de M., Zaamslag (Hoop doet leven, Salomon!); Clara D., Zaamslag Janneke de K., (Doe je mee aan het opstel Neeltje A. de P. Pd., Axel (Hoe kon je met den mosterd zoo in de war wezen Levinus K., OtheneCornelis K., OtheneJacomina D., Zaamslag Janneke de P., Amsterdam (Gerust hoor Als je mijn adres maar wistDirk de R., Othene (Moed gehoudenDavid de P., Hoek (Je weet wel, m.... schr Jacobns de P., HoekBenjamin de P., Hoek (Kijk maar eens bij D.)Sara V., Terneuzen. N B. Ik heb nog iets vergeten. Ik lichtte mijn fuik van de week en vond twee mooie beestjes; allebei nagenoeg even zwaar. Wie lust er een mooitje Het ZEVENTIENDE PRIJSRAADSEL of 2e Januariraadsel. Het geheel bestaat uit 86 letters. wat me me nog overbleef, was de duikboot zoo zwaar mogelijk te maken, teneinde het net te scheuren. Gelukkig had ik, toen we onzen tocht begonnen, alle tanks vol laten pompen, zoodat we 5 a 6 ton water in hadden. Ik verzwaarde boot zooveel mogelijk en plot seling voelden we een schok en waren we vrij. Ik dook toen zoo diep ik kon, de mano meter wees 30 aan. We bleven 18 uren aan een stuk onder water. CORRESPONDENTIE. Wegens storing in de telegraaf en telefoon, door den storm, bereikten ons heden geen telegrafische of telefonische berichten. PREDIKBEURTEN. 28-21-34-5-12-25-21-7-2-36 groeien in Indië. 29 - 31 -14-17-7-16-3 verschijnen er bij de vleet. Een 13 - 27 1 - 15 - 24 - 8 - 13 - 33 12 spingt wel eens. 26-6 - 9-11 - 19 - 22 is een groote stad aan een groote rivier. 10 4 - 32 - 14 is een naam, bij elk Neder lander geliefd. Een 20 35 31 - 18 30 31 voert een staf. Elk schutter houdt steeds zijn 23-21-6-13 in het oog. o Ieder zorge, vóór Woensdagavond 8 uur op zijn post te zijn. Het adres zóó Aan de Redactie van Luetor et Ernergo te Jeugd. Ter Neuzen. Vele groeten van RAAÜSELMAN. alle vergaderingen van het dagelijksch bestuur besluiten genomen zijn tot het verleenen van ver gunning voor het bouwen, herstellen enz. van woningen. Ten tweede was er, ondanks de uit tocht van velen, een stijging in de bevolking waar te nemen. Lettende op de uitkeering van het steuncomité, kan dit ons stemmen tot dankbaarheid, daar toch in Oct., Nov. en Dec. weken zijn voor gekomen, waarin een klein bedrag moest uitgekeerd worden, daar dit toch wijst op een zekeren wel stand. Voorts zal ieder met dankbaarheid vernomen hebben, dat men in Den Haag besloten heeft tot een verhoogde subsidie voor de H. B. S. Nu vragen wij ons af wat zal de Raad doen jn het belang dier inrichting. Spreker hoopt dat èn ge meente èn onderwijzend personeel alles zullen doen om tot meerderen bloei dier school te komen, vooral het onderwijzend personeel, opdat er een goeden naam uitga naar buiten. Thans wacht ons weer een belangrijke taak. Eerstens wijs ik op het terrein achter de H. B. S. Aanvankelijk zijn reeds besluiten genomen tot ver leenen van vergunning voor bouwen en hopen op dien weg te kunnen doorgaan. Ten tweede vraagt verbetering de volkshuisvesting, die dit jaar dringend onze aandacht vragen zal. Voorts hopen we dat tusschen Rijk en gemeente een betere financieele regeling tot stand kome. Ten slotte mijn persoonlijken dank aan u allen voor de gelukwenschen die ik met mijn gezin mocht ontvangen en wensch wederkeerig geluk toe en hoop dat we wederom hartelijk zullen samen werken tot het benartigen van de belangen dér gemeente en ik voeg hieraan toe, dat we dan onder Gods zegen de toekomst weer met goed vertrouwen kunnen ingaan. Deze woorden worden met applaus beantwoordt. De Voorzitter deelt mede dat de heeren Dees en Lensen wegens uitstedigheid en de heeren Visser en Donze wegens ziekte de vergadering niet kunnen bijwonen. Aan de orde komt 1. Notulen. De notulen van de vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten, berichtende dat zij de beslissing betreffende goedkeuring begrooting 1916, wenscht te verdagen tot April. b. Schrijven van mej. J. Jansen, berichtende dat zij de benoeming als onderwijzeres aan school B aanneemt. c. Verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil. d. Missive van Ged. Staten, berichtende goed keuring van het besluit betreffende de geldleening voor de nieuwe begraafplaats. e. Adres van P. Goosen en Th- Fermont, voor zitter en secretaris van de Buurtvereeniging „Eens gezindheid" te Sluiskil, waar zij overwegen, dat Sluiskii en omstreken met een bevolking van plm. 1300 zielen op een afstand van ruim 7 K.M. van de kom der gemeente is verwijderd en alzoo voor die bevolking medische hulp in spoedeischende gevallen zeer moeilijk is te bekomen en die toestand zeer zeker zich nog erger zal doen gevoelen, wan neer de Cokesfabriek wederom aan het werk zal zijn en aldaar ongeveer 350 personen werkzaam zijn, daar ongelukkeu waarbij spoedige hulp een vereischte is, in dergelijke fabrieken niet uitblijven. Zij komt tot den Raad met het verzoek, nu er een vacature als gemeente-geneesheer is, eene op roeping als zoodanig te willen doen met bepaling, dat de benoemde geneesheer zijn standplaats moet hebben te Sluiskil. De Voorzitter zegt dat dit in bespreking kan komen bij punt 3. f. Missive van Ged. Staten, berichtende goed keuring van het besluit tot bet onderhands ver pachten van een paar stukjes grond. g. Dankbetuiging van de politie-agenten voor de ontvangen duurtetoeslag. h. Kennisgeving van C. J. Nobels, dat hij de benoeming tot lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil aanneemt. i. Missive van Ged. Staten, berichtende goed keuring van het besluit tot toekenning van een gratificatie aan de heeren Wieberdink en Kok voor extra lesuren. j. Idem, berichtende dat zij omtrent het besluit tot verkoop van boomen, de beslissing verdagen. Een en ander voor kennisgeving aangenomen. k. Schrijven van het Plaatselijk Steuncomité, waarin zij meedeelt dat, in verband met het in de vorige vergadering behandelde voorstel van den heer Nolson nl. dat behalve de f 2,50 nog een hooger percentage van het loon mag wordeu behouden door de gesteunden en aan ons bestuur werd ge zonden om advies, tegen de toepassing op zich zelf geen bezwaar bestaat. Doch dit kan vérstrek kende gevolgen hebben, daarom ontraadt zij het. Zij heeft nog geen bezwaren ontmoet van den vastgestelden maatregel. Zij is echter bereid een proef te nemen, wanneer de Raad dit wenscht. De Voorzitter deelt nog mede, dat nu ook de huurbon er bijgekomen is, wat toch ook beoogt een betere verzorging. De heer Nolson handhaaft zijn voorstel en zou boven de f 2,50 van het loon 50 willen toe kennen. De heer D. Scheele gaat accoord met het advies van het Steuncomité en verklaart zich tegen het voorstel-Nolson. De heer Van Nes kan goed meegaan met het idee van den heer Nolson en vindt het billijk dat wanneer iemand werkt, ook daarvan voordeel geniet. De heer Van Hasselt ontraadt het idee om een proef te nemen, want als de menschen daardoor iets meer genieten en de proef slaagt niet, dan krijgt men ontevredenen en daar er niet volgens deskundigen weinig klachten komen, zou hij de maatregel willen houden van thans. Na eenige discussie en toelichting van den Voor zitter wordt het voorstel-Nolson in stemming ge bracht, dat verworpen wordt met 5—3 stemmen. Voor stemmen de heeren Van Nes, Nolson en Eijke. 3. Voorstel tot oproeping van sollicitanten voor de vacante betrekking van gemeente-geneesheer. Namens B. en W. stelt de Voorzitter voor deze zaak aan te houden en eerst, in verband met het desbetreffend adres, een onderzoek in te stellen naar den toestand te Sluiskil. De heer Van Nes zegt, zonder vooruit te willen loopen op het onderzoek van B. en W., dat hij overtuigd is dat daar niets van komen kan omdat er geen arts zal gevonden worden die daar zich wil vestigen tenzij tegen een hooge toelage. Het voorstel tot aanhouding wordt aangenomen. 4. Voorstel tot machtiging om af te wijken van de verordening waarbij eischen zijn gesteld voor verlofslokalen. Door M. Verstraeten, echtgenoote van A. Kaan en G. Broekhoven wordt voor hunne lokalen respectievelijk op de Markt en Westkolkstraat, dispensatie gevraagd van art. 1 van de in Dec. vastgestelde verordening. Beide verzoeken worden verleend. 6. Voorstel verleenen eervol ontslag aan mej. Jansen als onderwijzeres aan school D- Besloten wordt eervol ontslag te verleeneiT met ingang van 1 Maart. 6. Voorstel tot toekenning van een personeele toelage aan J. J. Huijssen. B.- en W. stellen vóór naar aanleiding van het adres van den heer Huijssen, ambtenaar ter secre tarie, een personeele toeiage te verleenen van f 100, o. m. op grond dat zijn salaris beneden het bedrag is van dergelijke ambtenaren in andere plaatsen. De heer D. Scheele, erkennende dat de salarissen hier in 't algemeen lager zijn, dan op andere plaatsen, vraagt of er motieven zijn, waarop die toelage kan verleend worden, zonder de andere ambtenaren te kort te doen. De Voorzitter zegt dat B. en W. van oordeel zijn, zonder echter te bedoelen dat de anderen minder zijn, dat adressant te weinig salaris heeft voor het werk dat hij presteert, daar het toch gebleken is en nog steeds blijkt dat H een ambtenaar is, waarin een flinke arbeidskracht schuilt, en die werkelijk een gnnstigen indruk maakt. Het voorstel wordt z. li. s. aangenomen. 7. Voorstel tot toekenning eener gratificatie aan mej. Lansen. B. en W. stellen voor aan mej. Lansen voor werkzaamheden als kweekeling aan school C tijdens ziekte in een gezin van een der onderwijzers, een gratificatie te verleenen van f 50. Dit wordt aangenomen. 8. Besluit tot voorziening in kasgeld. B. en W. stellen voor tot voorziening in kasgeld voor 1916 een geldleening aan te gaan tot een maximum van f 20000 tegen rente van ten hoogste 6 °/o, onder voorwaarde dat de leening uiterlijk op 31 Dec. 1916 zal worden afgelost. Aldus besloten. 9. Verhooging jaarwedde onderwijzer Kok. B. en W. stellen voor de jaarwedde te verhoogen met f200. De heer D. Scheele vraagt het advies van de schoolcommissie. De Voorzitter zegt dat zij o. m. van meening is, dat indieu het salaris van een leeraar in andere plaatsen hooger is, dit ook hier in overeenstemming daarmee te brengen. De heer Van Nes acht het niet goed iemands salaris te verhoogen naar meerdere lesuren of naar wat hij presteert, zooals reeds meermalen is uitge sproken er dienen toch andere motieven ten grond slag te liggen. De heer Van Hasselt vindt dit ook. Z. i. moet het eenige motief zijn dat voor een dergelijk onder wijzer aan de mulo-school een salaris van f 1000 te weinig is. Het voorstel tot verhooging van f200 wordt aangenomen. 10. Adres van O. Bakker, onderwijzer aan de mulo-school. Adressant verzoekt, indien de verhooging aan dhr. Kok wordt toegestaan, eveneens om verhooging. B. en W. vinden geen aanleiding om tot ver hooging over te gaan, zooals hij niet in actieven dienst is. Is hij evenwel wederom in dienst aan de school, dan willen zij een verhooging overwegen. Na eenige discussie wordt besloten hem te be richten dat in beginsel besloten is dat zijn salaris laag is en voorts deze zaak aan te houden tot dat hij wederom viij is van militairen dienst. 11. Benoeming tijdelijk leeraar in de Staats wetenschappen aan de H. B. S. B. en W. stellen voor dhr. W. S. Unger als zoodanig te benoemen op nader vast te stellen instructie, waarin o.m. zal worden vastgesteld, dat de benoemde gehouden zal ziju zich in de gemeente te vestigen en ook les te geven aan de mulo-school waneeer hem dit door B. en W. wordt opgedragen. Aldus wordt besloten. Nog wordt besloten tot vaststelling school- kohier, pensioengrondslag van den onderwijzer Eijke en opnieuw vaststelling van de begrooting 1916. Rondvraag. De heer van Hasselt vindt het niet goed dat, wanneer een begrooting eenmaal vast gesteld is, daarin telkens wijzigingen te brengen. Aan de hand van wat prof. Oppenhein daarvan zegt, kan de post van onvoorziene uitgaven in een begrooting alleen dan aangesproken worden wan neer zich onvoorziene omstandigheden voordoen. Zooals nu telkens gebeurt door ingekomen adres sen, afwijkingen te maken keurt spr. af. Z. i. be hoort een begrooting voor een jaar vast te leggen, dan kunnen en W. daaraan de hand houden en zou gaarne zien dat voortaan alle ingekomen adressen betreffende verhooging alleen behandeld werden bij de vaststelling van de begrootheid. Spreker zal daarom in de toekomst tégeu alle des betreffende verzoeken stemmen. Na een korte bespreking zegt de Voorzitter dat B. en W. zich tot hiertoe zoo goed mogelijk aan die regel hebben gc-houden en hoopt steeds daar naar te trachten. De heer Waalkes vraagt verbetering van den weg naar de begraafplaats te Sluiskil. Alsnu wordt nog een stemming gehouden over den persoon van dhr. Unger, wat straks verzuimd is geworden. Deze wordt met algemeene stemmen benoemd. De vergadering wordt geschorst en gaat over in eeno met gesloten deuren ter behandeling van enkele ontheffingen van belastingen. ZONDAG 16 JANUARI 1916. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. A. Scheele van Veere. Axel Kerkdreef 9 uur en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Axel Stationstraat 9 Ds. J. H. Lammertsma en 2 uur Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. G. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/i en 2 uur, Ds. A. Timmerman Sluiskil 9Vï en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9'/2 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9l/j en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9'/i en 2 uur Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. Woensdagavond 6 uur Ds. L. do Bruijne. Bijbellezing. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/ï uur, Ds. D. C. Overduin. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Ds. G. van der Garde van Opheusden. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/i uur, Evangelisatie. AXEL. Huwelijks-aangiften. 16 Dec. Emilius Pieters, oud 27 j., jm. en Maria Louisa Cornelia van Dorsselaer, oud 21 j., jd. Geboorten. 16 Dec. Pieter Adriaan, z. van Pieter Maljaars en van Adriana Janna Elizabeth Verluis. 17 Dec. Maatje, d. van Marinus Bakker en van Francoise Goossen. 18 Dec. Jan Pieter, z. van Cornelis Pieter Provoost en van Johanna Cornelia Versprille. 19 Dec. Leuntje Pieternella, d. van Jan Jacobus Dieleman en van Janna Maria Scheele. 21 Dec. Mathilda Maria, d. van Jacobus van Rijs- bergen en van Victoria Seraphina Groothaert. 23 Dec. Cornelia Janna, d. van Adriaan Hendrik Johannes Sorber en van Debora Cornelia Witte. 25 Dec. Christina Debora, d. van Pieter Marinus Willem Oppeneer en van Debora Hamelink. 26 Dec. Jacob, z. van Marinus Roose en van Maria Wolfert. 28 Dec. Pieter, z. van Gilles Koekkoek en van Cornelia de Bruijne. 29 Dec. Elzia, d. van Theophilius van Battingen en van Isabella Sera phina van Goethem. Overlijden. 18 Dec. Suzanna Geertrui de Pooter, oud 61 j., echtg. van Marinus Pieter Zegers. Maria Josephina van den Brande, oud 62 j., echtg. van Bernardus do Ooninck. Sara Maria Jansen Ver- planke, oud 54 j., wed. van Levinus Cornelis Adri- aanseu. 26 Dec. Janna Dieleman, oud 81 j., wed. van Marcus Dieleman. Middelburg, 13 Jan. Aanvoer zeer gering, handel redelijk. Tarwe 50 cent hooger. Nieuwe tarwe f 12,50 a f 13,50 per 100 kilo's zomergerst f 13,50 a f 14,50, per 100 kilo paarde- boonen f 19,50 a f 19,kroonerwten f22,a f24,— tuinboonen f 17,— a f 18,—witte boonen f 22,50 a f 24,50 ronde bruineboonen f 21,a f 23 lange dito f23,a f24,—, alles per mud. Boter f 0,77s a f 0,825, voor pariculieren f 0,85 per kilo. Eieren f 6,voor particulieren f 6,40 per 100 stuks.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 3