Boekbeoordeeling. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Landboiiwherichten. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Staiid. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Tusschen al deze vreemde volkeren beweegt zich de rest van de inheemsche be zetting koud en waardig. Het is de laatste Grieksche divisie. De Grieksche officieren en soldaten gaan niet met anderen om. Ook in liet gedrang der electrische tram zal men nooit een Griek met een Franscliman liooren spreken. 1. Bloei, Leesboek voor de Clir. school verzameld door J. Lens en H. J. v. Wijlen. Xe deeltje. Uitgave II. J. SPRUIJT, 's Gravenhage. Den laatsten tijd zijn meerdere series lees boeken in den trant van het bovengenoemde, verschenen. Als dus „Bloei" zich aandient, gaat men onwillekeurig aan liet vergelijken. Nu is het waar, dat nog slechts 1 deeltje liet licht zag, en nog wel het hoogste nummer der serie en dat derhalve de vergelijking niet volledig uitgewerkt kan worden. Toch mogen we zeggen, dat „Bloei" o. i. de kroon spant. Een eerste verdienste achten we liet, dat de aanduiding leesboek voor de Christelijke school, welke op het titelblad voorkomt, voor wie nauwkeurig kennisneemt van den inhoud van dit deeltje, overbodig wordt. Een gezond-Christelijke levensbeschou wing huldigt het. En de vorm is zoo, als van gevierde auteurs te verwachten isSchrijver, Jan Luijkeu, Guido Gezelle, J. L. F. de Liefde, Veltman, Nellie e. a. leverden hun bijdragen. „Bloei" wordt, indien de overige deeltjes de gewekte hope niet beschamen, een serie lees boeken, die vele andere zal overleven. De illustratie van Isings is, dunkt ons, schoon. Wat de uitvoering aangaat, zóó keurig, degelijk en practisch zijn nog weinig lees boeken voor de school verschenen. Linnen rug, kartonnen omslag, die een vriendelijken indruk wekt, ronde hoeken, stevig papier, een duidelijke letter, maken „Bloei" tot een lust der oogen. We zouden er ons niet over verwonderen, of „Bloei" X wordt herdrukt, nog vóór de heele serie compleet is. Z. 2. De Gezondheid, populair geneeskundig blad voor het huisgezin. Ie Jaargang no. 1. Uitgave J. MORKS, 's Gravenhage. In een „Aan de Lezers" zeggen Redactie (hoofdredacteur is J. Nord, arts) en Uitgever, dat zij overtuigd zijn, in een werkelijk bestaande behoefte te voorzien door de populair weten schappelijke behandeling van verschillende op het gebied van gezondheidsleer en ziekte kunde. Deze eerste aflevering laat zich aan genaam lezen en is uiterlijk goed verzorgd Z. TEB NEUZEN, II Januari 1916. Gisterenmorgen bij het boomen rooien aan de Grenulaan, viel een boom op de leiding van het electrisch licht. Hierdoor ontstond groote breuk en gedeeltelijke vernieling van isolatoren, enz. De bewoners ondervonden er het zeer groote ongemak van, hoewel de directie der centrale electr. verlichting als altijd, direct alles in het werk stelde om de ruïne te herstellen. De passage is tegenwoordig in de Grenulaan zeer gevaarlijk, ook voor kinderen om daar te spelen. Loop der bevolking in deze gemeente over 1915. Geboren 126 m., 107 vr., gevestigd 218 m., 221 vr., totaal 344 m., 328 vr. Overleden 54 m., 57 vr., vertrokken 258 m., 256 vr., totaal 312 m., 313 vr. De bevolking op 31 Dec. 1914 was4687 m 4844 vr., totaal 9531 op 31 Dec. 19154719 m., 4859 vr., totaal 9578, alzoo vermeerderd met 32 m., 15 vr., totaal 47. "V oltrokken 63 huwelijken. Levenloos aan gegeven 7 kinderen. De familie Schneider vestigde zich hier met woonwagens aan do De Feijterstraat. Dit was eene familie, voor den oorlog wonende te Gent, doch van Duitschen oorsprong. Zaterdag werd door de militairen en rijks politie in de woonwagens eene huiszoeking gedaan. Een valies met inhoud werd in beslas genomen. Dit echtpaar heeft zich Zondag over de grens willen verwijderen, doch werd door de maiechaussées te Sas van Gent gearresteerd en naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht, als verdacht van spionage. Driewegen. De Zeeuwseh-Vlaamsche Tram weg-maatschappij toont, dat zij rekening houdt met de wenschen der bewoners alhier. Zij is thans overgegaan tot het verbeteren van de gevaarlijke bocht. Het struikgewas is gekapt, de weg verbreed en een muur wordt gebouwd. Wanneer nu eerlang ook de boomen mochten geveld worden, dan zal de toestand daardoor geheel veranderen. Driewegen. Na de ontsmetting der school en de genomen maatregelen tot bestrijding der roodvonk-epidemie zijn gelukkig geen nieuwe gevallen meer geconstateerd. Deze week zullen de laatste woningen worden ontsmet. Het schoolbezoek is weer normaal en de Aondagsschoolvereeniging, die haar Kerstfeest hLntj'f1!1, van het voriSe ïaar uitstelde, te houden nS a' S' ZaterdaS met de kinderen Driewegen. De vereeniging „De Voorzorg" tot aankoop van steenkolen hield j.l. Zaterdag hare gewone jaarvergadering. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat er een goed slot was van ruim f500. De voorjaarslevering ten bedrage van 600 ton zal geschieden aan den prijs van f 14 per 1000 K.G. aan de los plaatsen van het kanaal. De goede stand der reserve-kas maakt het mogelijk te leveren tegen zulk een lagen prijs. Herkozen werden als Bestuursleden de vice- voorzitter H. de Regt, de penningmeester A. Verpoorte en de leden A. de Klerk en D. de Kubber. Aangenomen werd de samenwerking met de Vereeniging te Hoek (Knol) gedurende de mobilisatie niet te verbreken. Een voorstel om de kolen te doen thuis bezorgen voor rekening der Vereeniging binnen den kring van 5 K.M. van de losplaatsen werd aangenomen, hoewel het Bestuur bevreesd is, dat deze maatregel tot veel ongenoegen zal leiden. Met algemeene stemmen werd vorder nog een reglementswijziging tot stand gebracht. Zaamslag. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van de calamiteuze polders Margaretha, Kleine Huis- sens en Eendragt. W. Dees alhier. Axel. Op de gisteren gehouden markt van Zeeuwsch-Belgische paarden waren aangevoerd 31 stuks. De vier prijzen van vijf gulden werden toe gekend aanP. Vervaet te Westdorpe, A. Govaert te Westdorpe, F. van Driel te Axel en I). van Cadsand te Axel. Axel. Ds. Sybesma van Zierikzee heeft voor het beroep op hem uitgebracht door de Gcref. Kerk alhier, bedankt. De vorige week achtervolgden van de grens onder de gemeente St. Jansteen een commies en een grenswacht-soldaat tweeper sonen, die op een rijwiel, dat zij aan de hand meevoerden, meel transporteerden. Aan het bevel om halt te houden, werd niet voldaan, doch de smokkelaars zetten het op een loopen. Toen zij niet meer ontvluchten konden, wierp de 17-jarige A. C. het rijwiel voor de voeten van den commies, waardoor deze struikelde en toevallig de revolver, die hij in den zak had, afging en A. trof, die door'het schot werd gedood. M. Crt. Philippine. De Isabellawatering, onder deze gemeente, staat, krachtens een internationaal tractaat, onder Belgisch beheer, heeft een Belgisch bestuur en slechts een Nederland- sclien sluiswachter, die tevens burgemeester van Philippine en dijkgraaf van verschillende polders, krachtens Koninklijke benoemingen, is. Nu deze titularis door den Territorialen Bevelhebber in Zeeland het verblijf in dit ge west is ontzegd, onstaan er verschillende moeilijkheden, die ernstige gevolgen zouden kunnen hebben. In de eerste plaats voor de bovengemelde watering, die door de over tollige regens der laatste weken een deel der gronden, welke door die sluis loozen moeten, hebben onder water gezet, zoodat een ge stadig toezicht op de sluis een der eerste vereischten is, in de tweede plaats kan een grensgemeente, waar de smokkelhandel zoo welig tiert, kommiezen en militairen zijn ge huisvest, maar moeilijk zonder een burge meester zijn, weshalve een spoedige oplossing van de veel besproken zaak, hetzij door het leveren van het bewijs van onschuld, hetzij door het aantoonen van schuld of medeplich tigheid, door eenieder wordt gewenscht ge acht. Hangende deze kwestie is intusschen de Isabellasluis door den volksmond herdoopt in „Champagnesluis". De talrijke smokkelaars komen daar zoowel bij nacht als bij dag te zomen om plannen voor hun tochten te maken, listen te smeden en den buit te ver deden en laten dan daarbij de kurken tegen den zolder knetteren als de geweerschoten aan het front. Men beweert, dat in het af- geloopen jaar daar vierduizend flesschen Champagne zijn verzwolgen, wat niet onmo gelijk is, als men de stapels leege Champagne manden ziet, wanneer men de kroeg aan de Isabellasluis voorbijstoomt. (Zelandia.) Walsoorden. Er werd ons, aldus de Midd. Crt., gemeld dat er ernstige plannen om de haven te Walsoorden belangrijk uit te breiden, bestaan, aangezien verwacht wordt dat de nieuwe tram Walsoorden—Sas van Gent er het laden en lossen zeer zal doen toenemen. We meenen daarbij te moeten opmerken dat deze plannen niets nieuws bevatten. Ze bestonden reeds vóór den oorlog, en de uit voering werd door den oorlog uitgesteld. Maar reeds 21 October j.l. heeft de ge meenteraad van Hontenisse besloten in 1916 uitvoering te geven aan die bestaande plannen, waarvan de onkosten op ruim f40.000 geraamd werden. Een melkoorlog. Te Middelburg is thans een melkoorlog uit gebroken. De boeren die aan fabrieken en slijters leveren, hebben besloten den prijs te verhoogen met een cent en te brengen 'op 8 cent per liter. De fabrikanten meenen dezen prijs niet te kunnen geven althans niet voor de melk die bestemd is voor boterfabricatie. De boeren dreigen nu met uitvoer der melk naar Holland, waar hen reeds 8l/3 cent moet geboden zijn. Middelburg. Zaterdag is aangehouden L. J. van der W., bode bij het Prov. bestuur alhier verdacht vau verschillende brandstichtingen gepleegd te hebben. Hij is ook te Goes ge confronteerd voor dezelfde feiten aldaar. Er rusten zeer bezwarende omstandigheden bij hem. Besmettel ij ke ziekten. In de week van 29 Dec. 1915—4 Jan. 1916 zijn de volgende besmettelijke ziekten in Zeeland ter kennis van den' Centralen Ge zondheidsraad gekomen diphteritis5 gevallen te Wissenkerke, 2 te Groede en voorts een geval te Arnemuiden, Goes en Nieuwvliet roodvonk: 3 gevallen te Hoek, 2 te Neuzen, 2 te Goes, 2 te Souburg en voorts een geval in elk dor volgende gemeenten: Middelburg, Oostburg, Oudelande, Schoondijke, Stavenisse, Vlissingen en Zaamslag. Geref. Kerken. Bedankt: voor Driebergen: F. II. v. Loon te Ter Apelvoor O. en N.-BildtzijlH. L. Both te Eindhoven. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Wezep (Geld.)J. G. Dekking, te Montfoort. Aangenomen naar Kollum G. W. Noorden hout, te Beets (N. H.); naar Vlaardingen H. A. Heijer te Renkum. Clir. Geref. Kerk. Beroepente MaassluisJ. de Bruin, te Broek op Langendijkte HarlingenJ. W. Polman, te Hoogeveen. Zaterdag had te Gouda de bevestiging plaats van Ds. G. van Reenen bij de Geref. gemeente. Ds. D. C. Overduin van Ter Neuzen trad als bevestiger op met de woorden uit Jesaja 52 vers 7. Ds. Van Reenen had tot tekst gekozen 1 Cor. 3 vers 9. Men deelt ons mede Uitvoer aardappelen. Zaterdag is vanwege do Z. L. M., afdeeling Axel, een uitvoerig telegram aan Z. Ex. den Minister van Landbouw enz. verzonden waarin werd aangedrongen op spoedige inventarisatie, opheffing van het verbod uitvoer, er tevens op wijzende dat, indien aan het verzoek geen gevolg werd gegeven, de aardappelcultuur door andere vruchten zouden worden ver vangen, hetgeen voor ons toekomstig volks- voedsel van groote beteekenis is. Door den heer G. Vogelvanger, voor zitter van de commissie van uitvoer van suikerbieten uit Z.-Vlaanderen naar België is namens den minister van Landbouw enz. aan de belanghebbenden een waarschuwing ge geven, dat vooralsnog omtrent uitvoer van bieten in 1916 niets te bepalen is en dus geenerlei toezegging kan worden gedaan ten aanzien van voor 1916 te sluiten contracten. De N. C. A. De dezer dagen gehouden vergadering van de Nationale Commissie tegen het Alcoholishie (N. C. A) mocht zich in druk bezoek verheugen. De commissie voor Alcoholcursussen voor Studenten hoopt in de eerste maanden van 1916 te Groningen een vijftal cursussen te houden. Voor een viertal zijn reeds personen gevonden die zich bereid verklaarden een cursus te leiden. Voor de vijfde zal nog een spreker worden gezocht. Voor de actie voor Plaatselijke Keuze is een Commissie gevormd, die in groote lijnen het werkplan zal vaststellen en daarna trachten personen uit allerlei kring zitting te doen nemen in het Comité van Actie. Een voorstel tot het houden van een alzijdig Congres voor Geheelonthouding werd voor alsnog niet uitvoerbaar geacht. Wellicht komt dit voorstel op een volgende vergadering in gewijzigden vorm weder ter tafel. Drankbestrijding onder zeelieden werd zeer gewenscht geacht. Besloten werd aaii de organisaties te verzoeken, der zaken kundige afgevaardigden te benoemen tot het vormen eener commissie ad hoe, opdat een juist beeld verkregen worde van de bestaande misstanden. Daarna zal men zich tot de lichamen wenden, die geacht kunnen worden bevoegd en bij machte te zijn verbetering aan te brengen. De wenschelijkheid wordt betoogd dat bij eventueele demobilisatie toch een kort en krachtig manifest gereed zij, om de naar huis keerenden te waarschuwen voor uitspattingen. Naar aanleiding van een op de vorige ver gadering genomen besluit, wordt door den secretaris mededeeling gedaan van de resul taten der voorloopige actie tegen rumboonen o.d. De gezonden monsters van alcoholhou dende suikerwerken zullen worden onderzocht. Opschrift in de kerk van Den Hoorn op Texel. Maak in Gods huis toch geen gedruisch maar wildet stille wezen, wanneer gij hoort, dat Godes woord wordt voorgelezen. Maar waakt en bidt, terwijl gij zit in deze kerk. Wacht u certijn, groot en klein van ijdel werk. Goê werken moet men doen, als wij hier komen samen. Wacht naar den zegen Gods ga dan in vrede. Amen. 1851 Kg. rubber over boord geworpen. Door de firma J. V. uit Weenen is aangifte gedaan, dat zij aan den schipper S. te Rotter dam een lading had gegeven van 1851 K.G. rubber, doch deze partij zich niet meer in het schip bevindt De schipper S. gehoord, zeide, dat hij bevreesd was geworden, dat het een smokkelaarszaak gold, en daardoor zijn schip wel eens kon verliezen, waarom hij den in houd maar overboord had geworpen. De zaak is in onderzoek. Voor moed en trouw. Op bevel van den Duitschen Keizer zijn aan een aantal vrouwelijke postbeambten aan de oostelijke en westelijke erenzen voor hun moedig gedrag en plichtsbetrachting ieder een gouden armband en een gouden horloge ge schonken. De uurwerken dragen aan den binnenkant van het deksel het opschrift „voor moed en trouw in den grooten oorlog". Terug naar België. Van de Noord-Brabantsche grenswacht wordt aan de Midd. Crt. igemeld, dat in de afgeloopen maand 15,000 vluchtelingen naar België zijn teruggekeerd. Bij den Hartmannsweilerkopf. IARIJS, 10 Jan. (Havas.) De jongste Duitsche communiqués betreffende den Hart mannsweilerkopf, maken het mogelijk zich rekenschap te geven van de nauwkeurigheid van hun inhoud. Op 24 Dec. jl. deelden zij mede, dat deze stelling volkomen heroverd is', desondanks vermelden zij op 29 Dec. 't be zetten van verscheidene loopgraven, die nog in 't bezit der Fransche troepen waren. Bovendien duidt een militair document der Duitschers, dat 8 Januari den Franschen in handen viel, de hoogte 956, die naar de Duitsche communiqués voorgeven, door hun troepen was bezet, aan, als gelegen binnen de Fransche liniën. Ten slottede Duitschers beweren, 1083 man krijgsgevangenen te hebben gemaakt. Volgens hun gewoonte tellen zij bij het to taal de doode en gewonde Franschen, die niet alleen 9 Januari, maar ook in de voor gaande dagen in hun handen waren geval len bij de zeer hevige aanvallen, die ze heb ben uitgevoerd. Londen, 11 Jan. Het officieele legerbericht van Montenegro meldt De Oostenrijkers zetten hun offensief op het Ipek-front voort, waar voortdurend verbitterde gevechten worden geleverd. Ofschoon de Monteuegrijnen de Oostenrijkers bij herhaling beschoten, waardoor zij hun groote verliezen toebrachten, hebben de Montenegrijnen zich genoodzaakt gezien Berane te ontruimen. Het Oostenrijksche offensief op de linie Rogonow—Kojawats heeft geen succes. Nadat de Montenegrijnen Dorinad hadden hernomen, werdén zij gedwongen naar den liukeroever van de Limferug terug te trekken. Nadat de Oostenrijkers gedurende verschei dene dagen den berg Lotsjen hadden aange vallen, zijn zij onder beschieting door hunne schepen van de forten van Cattoro door mid del van gasbommen er in geslaagd Kusstadt te bezetten. Het gevecht duurt voort. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 7 Jan. Willem Pieter Romeijn, oud 22 j., jm. en Johanna Verhelst, oud 21 j., jd. Albertus Franciscus Flori- mond van Meir oud 26 j., jm. en Joziua Oppe neer, oud 22 j., jd. Alphonsus Isidorus Benedictus Schirris, oud 25 jjm. en Leuntje van Aalst, oud 21 j-, jd. Geboorten. 2 Jan. FJoris, z. van Pieter Meeuwsen en van Dina Elve. Maatje Magdaleua, d. van Pieter Marinus Daniel van der Pijl en van Jacoba Maria van der Peijl 3 Jan. Jeanna Anna, d.van Pieter Jacobus Drabbe en van Anna Jacomina Koopman. Jacob, z. van Daniel de Kubber en van Elizabeth de Feijter. 4 Jan. August, z. van Adrianis Jacobus Jacobs en van Paulina de Wijn. 8 Jan. Jan, z. van Gniljaam Klaassen en van Cornelia Anna Maria van der Gouwe. Overlijden, 6 Jan. Pieter Johannes Kielman, oud 102 j., z. van Jan en van Catharina Snijders. 7 Jan. Petrus Josephus de Coninck, oud 6 in., z. van Augustus Bernardus en van Maria Sophia Jacobs.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 3