Buitenland. de oorlog. w» der opvarenden behoort tot de overlevenden van den Engelschen pantserkruiser Natal welke eenigen tijd geleden in de lucht ge- vlogen is. yan g50 ton^ on. ge veer "GO M. lang en had drie cylindermotoren. Er werden 10 torpedo's medegevoerd. De namen van de officieren der gezonken Engelsclie duikboot zijn luitenant J. K. D. Moncreiffe, commandant van de „E l luite nant N. R. Peploc en luitenant C. V. Groves. DE GEREDDEN VAN DE E 17. Het departement van Marine deelt mede De regeering heeft op grond van artikel van de Haagsche conventie van 18 October 1907 beslist, dat de opvarenden van de Britsche onderzeeboot E 17, die 6 Januari in de Noordzee zijn gered door Hr. Ms. Noord-Brabant, zullen worden geïnterneerd. De tekst van genoemd tractaatsartikel luidt Indien gewonden, zieken of schipbreukelingen aan boord van een neutraal oorlogsschip worden opgenomen, moeten, binnen de grenzen van het mogelijke, maatregelen genomen worden, opdat zij niet meer aan de krijgs verrichtingen kunnen deelnemen. EEN NIEUWE BRUG OVER HET HOLLANDSCH DIEP. In verband met de nieuwe brug over liet Hollandsche Diep meldt men nog, dat deze ontworpen wordt met peilers voor dubbel SPNiet zeker is het, dat men rechtstreeks dubbel spoor aanlegt, zulks met het oog op de enorme kosten in deze buitengewone 0°Al°sdandblijft de bestaande brug voor het treinenverkeer voorloopig bestemd. Gebeurt dit niet, dan wordt de bestaande brug bestemd voor het verkeer van personen, wagens enz., en zal Willemsdorp met een electrische tram in verbinding met Dordrecht worden gesteld. rn.„„ Het voornemen bestaat aan den Zuidelijken oever een spoorhalte te maken. OP EEN MIJN GELOOPEN. Volgens te Rotterdam ontvangen telegram is het stoomschip „Fridtjof Nansen by de Duins op een mijn geloopen en gezonken. De De bemanning is te Deal geland. Het stoomschip was geladen met super- Dhosphaat en bestemd voor Rotterdam. Lloyds seint aan de N. R. Ct., dat van de bemanning twee leden zijn verdronken. De Entente ontruimt Gallipoli geheel. KONSTANTINOPEL, 9 Januari. (Wolff.) Vanuacht hebben de Engelschen als gevolg van een hevig gevecht onder groote verhezen Sed-ul-Bahr geheel ontruimd. Er is niemand achtergebleven. De vertegenwoordiger van het nieuwsagent schap Milli aan de Dardanellen meldt, dat de Turksche troepen den vijand geheel van bed- ul-Bahr verdreven hebben. Het schiereiland Gallipoli is thans van den vijand gezuiverd. LONDEN, 9 Januari. (Reuter.) Gallipoli is geheel ontruimd. Generaal Monro meldt, dat de geheele ont ruiming van Gallipoli op voorspoedige wijze is gelukt. Alle kanonnen en houwitsers zijn meegenomen, behalve 17 versleten kanonnen, die men vóór den aftocht heeft laten springen. De verliezen van do Britten bedroegen een man, de Franschen hebben geen verhezen ge leden. KONSTANTINOPEL, 9 Januari. Tengevolge van de overwinning onzer troepen by Sed-ul- Bahr vlagt de geheele stad en de bevolking heeft uiting aan haar vreugde. In de moskeen worden gebeden opgezonden, in alle kevken en tempels zijn dankdiensten gehouden. Van avond wordt de stad geillumineerd. De ontruiming van den laatsten hoek van Gallipoli door de Engelschen is in een buiten gewone uitgave van de officieele bladen be kend gemaakt. Bijzonderheden zijn nog met bekend men weet slechts dat liet Turksche centrum den vijand negen kanonnen en een groot kamp met tenten heeft afgenomen, en een met troepen gevuld vijandelijk sclnp in den grond heeft geboord. Qpmarsch der Centralen naar Saloniki In Duitsche kringen te Athene, seint de correspondent van de Daily Chronicle aldaai wordt een aanval van Duitsche, Oostenryksché, Bulgaarsche en 1 urksche troepen binnen b dagen verwacht. Ir. een Consulaat. PARIJS, 7 Jan. (V. D.) Behalve de wape nen die reeds in het konsulaat van Oostenryk- Hongarij te Saloniki in beslag werden ge nomen,'heeft men daar nog gevonden 180 Mauser- en Mannlicher-geweren, loOrevolvers, 2000 Turksche vaandels, 2000 roode sjerpen met het wapen van Turkije, 50 kompleete uniformen van Turksche gendarmen en 50 volle patroontasschen. In een koffer van een kawas (konsulaatsbeambte) vond men tien doozen dynamiet van 1 K.G. ieder, 8 K.D. ecrasiet, 20 meter slagkoord. Er blijven nog 50 kisten open te maken, die waarschijnlijk ook nog eenige verrassingen zullen bevattem Westelijk Front. PARIJS 8 Januari. (Officieel.) Boisleux au Mont is opnieuw beschoten het spoorweg verkeer is verstoord. Twee Duitsche posten zijn vernield. Op het plateau van Nouvron is de artillerie hevig aan den gang geweest. In Champagne is een Duitsch konvooi uiteen "ejaagd bij Si. Soupiet. Bij aquois is een kleine Duitsche post opgeblazen. Een kanon met grooten schootsafstand heeft ten noorden van Etain een verspreide Duitsche kolonne beschoten, waarbij het dorp in brand geraakte. Batterijen hebben drie ontploffingen in vyam delijke stellingen ten noorden van Saint Mihiel veroorzaakt. BERLIJN, 8 Januari. (Wolff.) Officieel: Het weêr heeft op de militaire bedrijvigheid aan het grootste gedeelte van het front een ongunstigen invloed gehad. Ten Z van den Hartmannsweilerkopf is den Franschen een stuk loopgraaf afgenomen. Ruim 60 vijanden vielen als gevangenen in onze handen. PARIJS 8 Januari. (Havas.) Officieel Onze artillerie heeft verschillende punten van het front krachtdadig beschoten en ten Zuiden van Atiecht een gepantserden koepel vermeld. Het bombardement heeft zware schade aan gericht bij Berry-au-Bac en hoogte 108, ten O. van St, Mihiel. Vruchtelooze bedrijvigheid van den vijand op den Hartmannsweilerkopf, met name tusschen- Rehfelsen en Hirzstein. PARIJS, 9 Januari. (Havas.) Officieel be richt van vanmiddag: In Artois hebben de Fransche batterijen vannacht de Dmtsche loopgraven ten westen van Blairville doel treffend beschoten. In Champagne hebben wy de vijandelijke toevoerwegen ten ZW. van den heuvel van Mesnil, waar troepenbewegingen waren waai genomen, beschoten. BERLIJN, 9 Januari. (Wolff.) Officieellen zuiden van den Hartmansweilerkopf is het ons gisteren gelukt op den Hirzstein de laatste van de loopgraven, die op 21 Dec. in handen van den vijand waren gevallen, te heroveren daarbij 20 officieren en 1083 jagers gevangen tv nemen en 15 machinegeweren buit te maken. Engelsch slagschip op een mijn geloopen en gezonken. LONDEN, 9 Januari. (Reuter.) Officieel: Het slagschip King Edward VII is op een mijn geloopen en moest wegens liooge zeeen verlaten worden. Het is kort daarop gezonken. De bemanning is er geheel af gekomen. Lr zijn geen mensclieu omgekomen en slechts geloopen, mat 17,800 ton - de maximum-snel heid bedroeg 19 knoop, de bewapening, be stond uit 4 stukken van 30,5 c.M., 4 van 23,4, 10 van 15, 12 van 7,6, 12 van 4,7 en 4 torpedo- lanceerbuizen. De geredde bemanning bestond uit 780 koppen.) Uit Rusland. KEULEN, 9 Januari. (N. R. C.) Volgens de Köln. Ztg. erkennen de Russische bladen, dat do strenge koude in Rusland bitteren nood veroorzaakt. Duizenden menschen zoeken by een vorst van meer dan 20 toevlucht in de In de straten van politiewachten en kerken. r St Petersburg worden iederen morgen be vroren menschen gevonden. In een nacht bevroren er veertig. Den ganschen nacht doen reddingsvereenigingen en politie de ronde om naar bevroren menschen te zoeken. Daar bij breekt er veel brand uit, terwijl er groot gebrek aan water heerscht. Een St. I e.er- burgsche geneesheer deelt in de Retsj mede, dat er 798 gezinnen van soldaten honger lijden. De hoeveelheid kolen is dermate uitgeput, dat zelfs in de ziekenhuizen gekwetsten en zieken in onverwarmde zalen liggen Opening directe dienst Berlijn—Konstantinopel. BRESLAU, 9 Januari. (Wolff.) Naar de Kon. Spoorwegdirectie meedeelt, zal het vol keer met den Balkantrein van Berlijn en Munclien den 15en dezer en van Konstanti nopel den 18en dezer beginnen. Mesopotamië. KONSTANTINOPEL, 9 Januari. (Wolff.) Blijkens berichten uit Mesopotamië zijn de destijds door de Turken opgeworpen ver dedigingswerken van Koet-el-Amara, dat later door° de Engelschen in een kleine vesting is veranderd, thans geheel ingesloten door de Turksche troepen, die reeds tot de hoofdver dedigingslinie zijn doorgedrongen. Men hoopt de vesting spoedig door stoim- aanvallen of door uithongering te hernemen. De bezetting van Koet-el-Amara bestaat uit meer dan 10,000 man, die de Engelschen daar hebben vastgelegd oui een ordelijken tor"g' tocht van de rest van het Britsche leger mogelijk te maken. Deze is wel ten deele gestaagd, doch het is dezen troepen die zich thans ten Z.G. van Koet-el-Amara bevinden, niet gelukt, de vesting te hulp te komen, vooral omdat het moreel dezer troepen ge- gehokt is. Een vijandelijke troepenmacht, die bij Imam Alligabi stond en wier sterkte op een divisie wordt geschat, heeft, om Koet-el-Amara te hulp te komen den 6en en 7en Jan. ondei bescherming van vier oorlogsschepen onzer stellingen bij Sjeich Said - aangevallen. De hevige aanval is door een tegenaanval onzer troepen, die eenige gevangenen bebben tremaakt afgeslagen. De vijandelijke verliezen werden op 3000 man geschat. Vooral een vij andelijk regiment ruiterij heeft zware verliezen geleden. Dujt8ch|an(ps weermacht De militaire medewerker van de „Toekomst" bestrijdt, dat Duitschland op militair gebied de uitputting nabij zou zijn, gelyk Duitsch- land's vijanden gaarne willen doen gelooven. Hij grondt die bestrijding op de volgende gegevens De door Duitschland geleden verliezen be dragen in totaal volgens de zeer betrouwbare verlieslijsten tot 1 December j.l.: Gesneuveld 484,218 man. Gevangen en vermist 381,14J Overleden aan ziekten 27.674 Gewond 1,(>31,419 Aangenomen kan worden, dat van de ge wonden ongeveer 40% weder voor den dienst beschikbaar komen, zoodat blijvend ongeschikt zijn 978,851 man. Het blijvend verlies is der halve totaal 1,871,892 man over 16'maanden, dus rond 117,000 per maand en 1,404,000 per J!l De iichtingen 1915 en 1916 waren elk onge veer 660,000 man sterk, waarvan minstens l 80% of 528,000 man voor den dienst te velde geschikt zijn. Op de reserve van het weer bare Duitsche volk wordt dus jaarlijks inge teerd f 1,404,000 - 528,000 876,000 man Het totale aantal troepen te velde bedraagt ongeveer 4 millioen mande weerbare be volking 7 millioen, zoodat de evenbedoelde reserve ongeveer 3 millioen sterk was. W ordt nu jaarlijks 876,000 uian op die reserve inge teerd dan blijkt dat Duitschland met een even sterk' leger als thans en onder even zware verliezen als tot dusverre den oorlog ruim 3 jaren kan volhouden. Eerst na ruim 3 jaren zou de aanvulling der geleden verhezen met meer verzekerd zjjn. Van een militaire uitputting is derhalve allerminst sprake. Wij dienen dus, zegt de schrijver, het nieuwe jaar in te gaan met het wanhopige vooruit zicht dat een spoedig einde van den oorlog niet 'te verwachten is, omdat de tegenstanders nog onverzwakt op de hoofdoperatietooneelen tsgenover elkander staan. De politieke toestand in Engeland. LONDEN, 8 Januari. (Reuter.) De Morning Post schrijft: Het buitenland zal, naar wij hopen, onzen kleinen huiselijken twist over den dienstplicht niet verkeerd uitleggen. De waarheid is, dat het land met den oorlog zoozeer ernst maakt, dat het voor de overwinning tot elk otter bereid is. Onze werkende stand is even vaderlandlievend als eenige andere stand. Hij haat Duitschland en de Duitschers haast nog meer dan anderen het doen, aangezien hy meer van Duitschland's concurrentie heeft geleden. Maar er zijn twee standen, die alle voeling met de natie hebben verloren; de eene is die der beroepspolitici, die een stand op zich zelf vormen en er bovenal op bedacht zijn hun verkregen rechten in de pohtiek te beschermen; de andere is die^der beroeps- arbeidsleiders, die ook een stand op zich zeil vormen en er op bedacht zijn hun verkregen rechten in de arbeidersbeweging te bescher- men. Duitsche winterkwartieren in het Oosten. De Petrogradskija Wedomosti deelt bijzon derheden mede over de Duitsche stellingen in het gouvernemeut Minsk, welke bijzonder heden door vluchtelingen uit het bezette gebied zijn overgebracht. Naar die vluchtelingen zeggen, hebben de Duitschers in die streek de winterkwartieren betrokken. Overal hebben zij ontzaglijke loopgraven gedolven, die met sterke pantseringen voorzien en door verbin- dingsgangen verbonden zijn. Om dit werk uit te voeren, heeft men uit Duitschland machines en uit Polen tienduizenden werklieden laten komen De loopgraven zijn beschermd met driedubbele rijen prikkeldraadversperringen. Op bijzonder moerrassige plaatsen zijn de Duitschers verplicht geweest houten huisjes tCDit geheele werk duurt dag en nacht on afgebroken voort. Heuvels, hellingeni en alle droge plaatsen zyn in ware molshoopen hef schapen Op de moerassen en de modderpoelen heeft men aarden werken opgeworpen en met boomen en aarden dammen gemaskeerd. De houten hutten zijn met dennetakken bedekt Overal legt men planken vloeren en plaatst men ijzeren kachels, die in groot aantal uit Duitschland zijn aangebracht, pe dorpcii.dic vlak achter het Duitsche front liggen, heeft men door de bevolking laten ontruimen, en in de huizen hebben de Duitsche troepen hun intrek genomen. In sommige dorpen heeft men bovendien kazernes van groote afmetm0 voor de soldaten opgericht. Opstootjes in Berlijn BERLIJN, 7 Jan. (Norden.) Het behaagt de Ententepers in den laatsten tyd levendige beschrijvingen te geven van vredesdemonstra ties, welke tegen de dynastie gekant waien zoomede van onlusten door de duin te, by welke gevallen bloed zou hebben gevloeid. De ergste dezer onlusten zou op Nieuwjaars nacht hebben plaats gehad. Wy kunnen ver klaren, dat van dit alles geen woord waar is. Behoudens een enkele, onbeteekenende demon stratie van eenige aanhangers vanLiebknecht welke op den openingsdag van den Rijksdag zou plaats hebben, doch zonder moeite en vreedzaam werd verhinderd, heeft zich te Berlijn niets van dien aard voorgedaan. onlusten over de duurte plaats grepen, waren die niet tegen de regeering, doch tegen de woekeraars met levensmiddelen gericht, terwijl bij al deze gevallen het bestuur beschermend optrad en de woekerzaken deden sluiten. Intusschen is de organisatie van den levens middelentoevoer verbeterd, zoodat storingen in de toekomst zijn buitengesloten en de voor ziening der bevolking van al het noodige ver zekerd schijnt. Stakingsonlusten in Amerika NEW YORK, 8 Januari, (Reuter.) Bij een oproer in de staalfabrieken te Eastyoungstown, hebben de stakers zes groepen van gebouwen in brand gestoken en vele andere geplunderd. Er zijn 3 dooden en 19 gekwetsten. Om de stakers te beletten naar een ander gedeelte van de stad te trekken, is een brug verbrand. Troepen, die uit den omtrek te hulp zijn ge roepen, worden vanochtend verwacht. De oproerlingen maakten zich ook meester van 400 pond buskruit en lieten verscheidene gebouwen in de lucht vliegen. Zij dreigen andere huizen te vernielen. De stakers heb ben zich dronken gemaakt met gestolen whisky. Tal van inhechtenisnemingen zyn gedaan. De Lusitania. WASHINGTON, 7 Januari. (Reuter.) Bern- storff heeft Lansing het voorstel van Duitsch land overhandigd om schadevergoeding te be talen voor de Amerikanen, die op de Lusi tania zijn omgekomen en heeft de verzekering gegeven, dat Duitsche duikbooten in de Mid- dellandsche Zee geen onbewapende koop vaarders zonder voorafgaande waarschuwing zullen aanvallen. Heer en Knecht. Van Duitsche zijde Emil Ludwig, een der Balkan-corresponden ten van het Berliner Tageblatt, die eenige dagen te Saloniki vertoeft heeft, schrijftIn sierlijke auto's rijden de meesters van deze stad langs de kade. Ja, de Engelschen zyn meesters van deze stad, meesters van hun bondgenooten en daarom bij de Grieken meer gehaat dan de Franschen en Serviërs. Hun optreden, zooals zij langs de straat rijden en wandelen, onverschillig officier of stalknecht, marine of artilleriede koele manier, waarop de officieren 's avonds in khaki-kleunge burger- luster-jassen met een stok in de hand er volkomen als sportsmen uitziende zich hoogmoedig iu de café's gedragen deze mooie gestalten vol ras, van den oudsten kolonel tot den jongsten luitenant, die overdag met hun verrekijkers, zwepen en sigaretten hun werk het cachet willen geven van een renbaan in den oorlog, dat alles maakt den indruk van een volk van meesters, dat zich in elk vreemd land zoo zonder rechtstitel en zonder kennis van de taal thuis voelt en weet te bevelen. Nergens is sterker dan hier, waar ik hen kon gadeslaan als niet herkende vijand, bi] mi] ae overtuiging gevestigd, dat men een volk en een mensch niet verachten moet, omdat hij de kunst verstaat anderen voor zich te laten werken. Is het niet een kunst de fluit te bespelen De keurigheid van hun uitrusting, de adel van hun houding, hun rijkdom en hun waardigheid prikkelden mij niet tot den goeu- koopen spot, die bij ons in alle sloppen heerscht maar bracht mij tot cultuur-historisch nadenken over de rol, die een volk te spelen heeft en over het late uur, waarin deze rol ophoudt. De Franschen zijn dienaren, zyn werk dieren Twintig wagens met vier paarden bespannen rollen langs de kade, elke wagen bestuurd door Fransche trein soldaten, alle zwaar met hout beladen. De mannen zitten op de voorste paarden, zwepend en vloekend en van onder tot boven met modder bespat. Op een hoek staat een Engelsche staljongen, keurig gekleed, de handen in de zakken, de teugels van het paard onder den arm door getrokken, de pijp in den mond en zoo koopt hij mandarijnen. Dit tooneel kan een toeval zijn, maar 'tegelijkertijd is het een symbool voor dat, wat hier, wat in dezen oorlog, zich afspeelt tusschen Franschen en Engelschen. Soms moet nu en dan een Engelsche auto stilhouden, om Franschen op te nemen, als een teeken van de verbetering in de verstand houding. Gegroet wordt er nooit. Een bataljon Schotten marcheert voorbij. Daar achter een bataljon Fransche artillerie Vergelijkt men kleeding, houding, zindelijkheid, dan zyn het weer lieeren en knechten, waarbij echter knechten in dapperheid volstrekt niet voo de hoeren behoeven onder te doen. En hierb j wordt thans in Saloniki, evenals in vredestijd, veel Franseh gesproken. Voor de Engelschen 1 heeft men een eigen krant uitgegeven, omdat zij de Indépendance en de Opinion niet kunnen lézen. Van deze naieve bladeu onderscheidt de Balkan News zich gunstig door het at- drukken van de Duitsche egerberichten. Ook vindt men in het Engelsche blad spotternijen on de Fransche tirades, die zelfs in den moppenboek van Londensche kranten verboden zouden worden. Zoo bijvoorbeeld liet bericht, dat een Fransche duikboot op de place de la Liberté te Saloniki drie Duitsche kruisers S6Tusschen lieeren en knechten, die de stad thans toon en rhythmus geven, leven de Serviërs en Grieken, om van de 20,000 angstige Turken niet te spreken. Er zyn hier ook enkele Russen en Italianen, van de buiten de haven voor anker liggende 00r\°ssschepe Doch die zijn met a la mode. De i oien opschriften van de restaurants luiden slechts Aux Anglais, Francais, et Serbes. In hun bijna zwarte uniformen met gouden kragen, hun glad geschoren, donkere, vierkante acteurs- gezichten wandelen de Russische officieren de hoofdstraat op en neer, die nu Rue Vein zelos heet, terwijl de Serviers met hun bis schopsmutsen en reebruine «D»f°raen met kwade gezichten aan de vuile koffiehuistafeltjes zitten en schijnen te wanhopen aan de wraak, die steunt op de hulp der geallieerden, een huln die tot nu toe zulke slechte resultaten gehad heeft. Wat van de Servische troepen hier terecht gekomen is, wordt opnieuw uit gerust De Servische vluchtelingen worden meer beklaagd dan gesteund. Zy bouwen aan de hospitalen, kazernes, magezynen, die le geallieerden oprichten buiten de stad, alsot zij er eeuwig wilden blijven. tDH v

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2