nieuws* en Advertentieblad Zeeland. Antirevolutionair Uit de Pers. Binnenland. Buitenland. Jaargang. Januari ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag» en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITT00IJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DO REDACTIE: ABONNEMENTEN EN ADVER TENTIEN ADVERTENTIËN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver- tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken voor de redactie be stemd, te zenden aan den Uitgever, Vlooswijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermel ding „Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. Y Drijfkracht. Dat de „Bond van Nederlandsche Onder wijzers" niet anders is dan een bijwagen van de S.D.A.P. kwam ook weer overduidelijk uit in de beslissing, genomen inzake het algemeen Kiesrecht. „Het Volk" geeft van den loop der debatten over het voorstel-Amsterdam een uitvoerig verslag. In behandeling komt een voorstel-Am sterdam, volle sympathie uitsprekend met den strijd voor 't onverzwakte Alg. Kiesrecht voor mannen en vrouwen en het besluit vragend, dat de Bond zicb voortaan zal doen vertegen woordigen bij de betoogingen, uitgaande van de S. D. A. P. Haarlem wenscht hetzelfde, doch de ver tegenwoordiging ook uit te strekken tot be toogingen van „andere organisaties.' Het Hoofdbestuur verklaarde zich er tegen. „Van der Vos (H.-B.) is liet niet eens met ben, die er geen nadeel woor den vak bond iu zien. In onzen boud zijn leden, die tot verschillende politieke partijen belmoren en meedoen aan den strijd der S. D. A. P. zou dus schadelijk zijn voor den bond. Maar zelfs al ware dit niet zoo, dan nog zou do bond op zijn eigen vakvereenigingen moeten blijven. (Appkius)." Ook uit de vergadering gingen er stemmen tegen op. Maar liet baatte alles niet. De motie Haarlem werd aangenomen met 135 tegen 92 stemmen. Het standpunt van louter vakvereeniging to zijn, werd dus geheel verloochend. Zal dit besluit een scheuring in den Bond ten gevolge hebben Mogelijk is hetmaar liet komt ons zeer onwaarschijnlijk voor. In liet genomen besluit openbaarde zieli slechts de drijfkracht van het beginsel. Z. De vrije school regel! Prof. Fabius schrijft in „Studiën en Schetsen" Lang hield de antirevolutionaire partij vast aan den door Groen van Prinsterer geformuleerden eischde vrije school regel, de openbare uitzondering. Maar sedert een tiental jaren ongeveer kwam hierin bi] velen verslapping, en werd lietgelijk recht voor de openbare en voor de bijzondere school. Naar men voelt, is het onderscheid tus- schen liet eerste en het tweede groot. Het eerste bedoelt de bijzondere school als regel voor het gansche volk voor alle groepen. Zoodat men bijzondere scholen zou hebben van allerlei kleur. Ook neu trale" Het tweede bedoelt feitelijk, dat voor do vrijzinnigheid de openbare school zou blijven, en dat slechts gelijk recht met baar zou krijgen de bijzondere, welke dan hoofdzaak zou wezen de christelijke school. Natuurlijk was er dan toch niet gelijk recht. Want de vrijzinnigheid zou in Ne derland het officieele huis hebben, en voor de Christenen zouden slechts de niet- officieele woningen zijn. Vaak is dan ook gezegd, dat inen slechts bedoelde finantieele gelijkheid. Overigens zou dus de voorrang der vrij zinnigheid blijven en de openbare school kreeg heel andere plaats dan die van uit zondering. 11 December 1.1. heeft echter De Stan daard evenals eenigen tijd geleden De Rotterdammer tegen deze verwate ring gewaarschuwd, en er op aangedron gen, dat men toch aan den ouden eiscli de 'vrije school regel zou vasthouden. Daarin zit voor niemand bevoorrechting. Het beantwoord aan het oude liberale beginsel van particulier initiatief. Langs dien weg wordt aller vrijheid versterkt tegenover staatsoverheerscliing en de volkskracht gesterkt. Men zal dus hebben toe te zien, dat niet op eenigerlei wijze iets in de Grondvvet worde gebracht, dat strijdt met dien eisch. Het „afmaak"-stelsel. „De Nederlandermerkt op Het afmaken gaat door. Op een andere plaats in dit blad zullen onze lezers liet antwoord vinden dat de Minister van Landbouw beeft gegeven aan den lieer Duymaer ven Twist op diens vraag of het juist is, dat met afmaken van vee wordt voortgegaan. Ja, dat is juist, zoo luidt dit antwoord zeer in het kort. Weliswaar wordt daaraan toegevoegd dat niet „onverwijld" de gedragslijn der bestrijding „geheel" kan worden veranderd, en dat de algemeene machtiging tot afmaken vervangen is door een opdracht daartoe in bijzondere gevallen, met toestemming van den Minister, maar in de practijk komt liet hierop neer, dat de Minister do motie der Kamer naast zich neerlegt, en ook dat blijkt uit zijn antwoord er op rekent dat de zaak in de Kamer opnieuw tot cene beslissing zal moeten gebracht worden. Erkend moet worden, dat hetgeen ook uit kringen van deskundigen, na het besluit der Kamer is vernomen, den Minister moest sterken in zijn opvatting, dat hij met liet afmaken op den goeden weg is, en dat iso- leering niet wel mogelijk zal blijken de Minister vergt trouwens voor isoleering nog al wat, gelijk men uit zijn antwoord lezen kan. De lieele zaak komt dus weer in de Kamer terug. Dit zou allicht, niet noodig zijn ge weest, indien de Minister zicli duidelijk en beslister over de motie-Teenstra bad uitge sproken. Men kreeg den indruk, dat hij cr zich, nolens volens wel, maar dan toch bij neerlegde. Nu blijkt bet anders en we zijn nog even ver als tevoren. REGEERINGSOPDRACHT. Men meldt, dat kolonel E. A. F. Blokhuis, van bet wapen der artillerie, binnenkort met een regeeringsopdraclit naar Parijs zal ver trekken. KAMERVERKIEZING DISTRICT WEST STELLINGWERF. De minister van staat, minister van bin- nenlandsche zaken, overwegende, dat, ten gevolge van de aan neming door den heer F. W. N. Hugenboltz van zijn benoeming tot ambtenaar der reclas- seering, in het kiesdistrict Weststellingwerf een verkiezing moet plaats hebben voor een lid van de Tweede Kanier der Staten-Generaal heeft bepaald, dat die verkiezing zal plaats hebben op Donderdag 13 Januari, de stemming zoo noodig op Dinsdag 25 Januari, de her stemming, zoo noodig op Dinsdag 1 Februari. KAMERVERKIEZING NIJMEGEN. Bij de gehouden stemming ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer voor liet district Nijmegen (vacature-Van Nispen tot Sevenaer) zijn van de 9893 kiezers 4264 op gekomen. Het aantal geldiee stemmen was 4213. Op mr. M. J. C. M. Kolkman (R.-K.) zijn uitgebracht 3224 en op den lieer L. M. Hermans (S. D. A, P.) 989 stemmen, zoodat gekozen is de heer Kolkman. DE NEDERLANDSCHE MAIL. In het avondblad van de „Franfurter Ztg" inzien wij liet volgende draadlooze bericht Door de Associated Press wordt gemeld, dat er tusschen den Staatssecretaris Lansing en den Nederlandschen gezant te Washington een gedachtenwisseling heeft plaats genomen over liet in beslag nemen van de Nederland sche mail naar de Vereenigde Staten van N. Amerika. Een Nederlandsche gaz.ant werd me degedeeld, dat liet Staatdepartement der Ver eenigde Staten geen stappen kon ondernemen voor volledige informaties van den Amerikaan- schen gezant Page te Londen of die van an dere bevoegde zijde waren binnengekomen. DE ENGELSCHEN EN ONZE MAIL. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat van liet hier de vorige week aangekomen s.s. Oranje Nassau de West-Indische mail is aangehouden, ecliter heeft men ter bevoeg- der" plaatse wel daarin berust, nadat men zich in Engeland beeft bereid verklaard, om de aldaar aangehouden en voor Nederland be stemde mail zoo spoedig mogelijk weer los te laten en door te zenden. Zoo is de, voor een groot deel van de door de Engelsche autoriteiten te Falmouth eenige dagen geleden van boord der Rembrandt ge haalde mail hier te lande via Vlissingen aan gekomen, bijna gelijktijdig met de aankomst van liet schip te Amsterdam. EEN NIEUWE BRUG OVER HET HOLLANDSCHE DIEP. Men meldt aan de N. R. C. Bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen zijn plannen en teekeningen in bewerking, tot liet leggen van een nieuwe spoorbrug uiet dubbel spoor over het IIol- landsche Diep nabij Moerdijk. De nieuwe brug zou dichter bij Lage Zwa- luwe komen te liggen dan de bestaande, en liet aantal spanningen zou van 14 tot 7 worden teruggebracht. GEDEELTELIJKE STOPZETTING VAN DE GOUDSCHE KAARSENFABRIEK. De directie van de Goudsclie Kaarsen fabriek beeft aan de Goudsclie Ct. meege deeld, dat zij, tot baar leedwezen, door de omstandigheden gedwongen wordt haar be drijf, voor een deel voorloopig, met ingang van Woensdag stop te zetten. De toevoer van grondstoffen voor de kaarsenfabrieken hier te lande was de laatste zes weken zeer onregelmatig. Er is getracht daarin verbetering te brengen, doch de po gingen, welke darvoor door de directie zoo wel bij de Engelsche regeering als bij de Nederlaudsche regeering en bij de N. O. TV autoriteiten zijn aangewend, hebben niet ge holpen, en liet gevolg daarvan is geweest, dat thans tot gedeeltelijke sluiting van de fabriek is moeten worden besloten. In verband met dit besluit heeft de directie der Kaarsenfabriek een regeling getroffen voor de werklieden, die door liet stopzetten buiten werk zullen geraken en waarmede wordt be oogd hen zoo ruim mogelijk tegemoet te komen in deze dringende buitengewone om standigheden. N. R. C. DE OORLOG. Oostelijk Front. WEENEN, 4 Jan. (Wolff.) Officieel bericht uit bet hoofdkwartier De slag in Oost-Galicië duurt voort. De vijand heeft gisteren zijn pogingen om bij Toporoetz aan de grens van Bessarabië door te breken, met zeer sterke strijdkrachten herhaald. Evenals vorige dagen is hem dat volslagen mislukt, zijn aanvallen zijn overal afgeslagen, ten dcele in langdurige bloedige gevechten van man tegen man. Buitenge woon verbitterd waren de gevechten van man tegen man in de stukgeschoten loopgraven bij liet boscliwachtersliuis ten oosten van Rarancze (ten zuiden van Toporoetz) waar vooral het 16e reg. inf. uit Warasdin zich opnieuw met roem heeft bedekt. De aanvallen der Russen ten N.O. van Okna en tegen de brugschaus bij Uscieczko (aan de samenvloeiing van de Dzuryn met de Dnjestr) zijn eveneens misluktzoo ook de met de grootste taaiheid steeds herhaalde pogingen van den vijand om onze loopgraven in den sector ten N.O. van Buczacz binnen te dringen. De verliezen van den vijand zijn weer buiten gewoon groot geweest. In een sector van 10 K.M. breed hebber, wij 2300 lijken van Russen voor ons front geteld. Enkele Russische bataljons zijn met 130 man uit bet vuur terug gekeerd. Het getal gevangenen, de laatste dagen ten N.O. van Buczacz ingeleverd, is meer dan 800. Aan de boven-Ikwa hebben troepen van de legergroep-Böhm Ermolli een Russisch vlieg tuig neergeschoten. De bemanning, twee officieren, is gevangen genomen. ST. PETERSBURG, 4 Januari. (Reuter.) Naar gemeld wordt, heeft de vijand Czernowitz ontruimd. De Ford-expeditie. FRANKFORT a/d MAIN, 4 Januari. (Wolff.) Uit Kopenhagen aan de Frankfurter Ztg. Door de voorkomendheid van de Duitsche autoriteiten mag de vredesexpeditie van Ford door Duitschland naar Den Haag reizen. De leden der expeditie mogen den extra-trein door Duitschland niet verlaten, geen beschre ven papieren, drukwerken en fototoestellen meenemen. Zij ontvangen passen van den Duitschen consul-generaal te Kopenhagen. Vrijdag vertrekken zij vandaar. De meeste leden vertrekken op 12 dezer mot de Rotter dam van de Holiand-Amerika lijn naar New- York. Alleen een vredesafvaardiging blijft in Den Haag achter. ALEXANDRIE. (Router. (N. R. C.) De meeste overlevenden van de Persia zijn erg gekneusd en bun verbonden ledematen toop.en wat zij hebben moeten uitstaan. Een vrouw is met een gebroken been in het ziekenhuis opgenomen. De geredden weten maar weinig van de „ramp te vertellen, want alles heeft zich zoo snel afgespeeld, dat zij zicli nauwe lijks rekenschap hebben gegeven van hetgeen er gebeurde. Men zat juist aan liet noenmaal toen een vreeselijke ontploffing liet lieele schip van boog tot achtersteven deed schudden. Dadelijk daarop helde de Persia sterk naar bakboord over. Alleen zij die dadelijk weg snelden en zij die nog niet iu de eetzaal waren, hadden eenigo kans om den dood te ontkomen. Verscheidene passagiers leken ver lamd en zaten als verstijfd op hun stoel. Sommigen van lien die het dek wisten te bereiken, raakten dadelijk van de beenen en gleden in zee, anderen werden door de golven weggeslagen. Men kon slechts vier booten aan één kant strijken en zelfs dat was een kranig stuk werk. Er was niet de minste paniek, alles ging snel en ordelijk in zijn werk. Een jonge dame heeft meegedeeld Ik zat juist aan tafel toen de ontploffing kwam. Ik liep dadelijk naar mijn hut om mijn reddings gordel te iialen. In de gang viel ik tweemaal door liet overhellen van hot schip, maar ik bereikte toch mijn hut, greep den reddings gordel en stormde aan dek het stoomschip maakte toen zware slagzij. Ofschoon ik nog eens viel en vrij ernstig gekneusd werd, deed ik haastig mijn reddingsgordel aan en sprong in zee. Na een kwartier werd ik gered. De verhalen van andere geredden komen vrijwel op hetzelfde neer. Versclieidenen hebben gezien dat moeders hun kinderen nog gingen zoeken, om nooit meer terug te keeren. Er zijn slechts twee kinderen en een hof meesteres gered. De geredden hebben alles verloren en dertig uur in de booten moeten vertoeven. Zij leden erg van de kou en gevoelden zich ellendig. Geen hunner bad warme kleeren en wat zij die te water hadden gelegen, hebben moeten doorstaan, kau men zich voorstellen. Grant, een Amerikaan, heeft verklaard toen liet schip zonk, ging ik mee naar be neden, doordat ik met mijn schoen in een touw verward was geraakt. Ik wist echter los te komen en toen ik weer boven kwam een stuk wrakhout te grijpen. Het laatste wat ik van de Persia heb gezien, was de boeg die hoog boven water uitstak en dat 5K=r: De ontploffing van de Persia.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1