Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Wankelende fondamenten. Binnenland. Buitenland. Uit Stad en Provincie. No. 1289» Zaterdag 1 Januari 1916- 13e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders Dit blad verschijnt Dinsdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op Teestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOU Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeltae adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN dIT REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken voor de redactie be stemd, te zenden aan den Uitgever, boswijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermei- dimr „Aan de Redactie." nname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. Een nieuwe tijdkring ontsluit zich thans oor ons. Het jaar 1915 behoort weder tot het ver- ledene. En 1916 opent zijn duistere, geheimvolle poorten. Onze voeten staan op zijn drempel. Het is gebruikelijk, elkander op den eersten dag van een uieuw jaar veel goeds te wenschen. Toegegeven, dat daarin veel onwezenlijks, onwaarachtigs is, tocli spreekt zich in die uiting van lieilbee en gelukwensch een heimwee uit, dat des menscben goddelijke afkomst in herinnering brengteen grijpen naar het verloren Paradijs En op den drempel van dezen nieuwen tydkring roepen wij het elkander toe, moge het zijn met biddend gemoed Gods zegen zij Uw deelvoorspoed en welvaart worde u geschonken. De mensch hoopt gaarne, verwacht het goede, bouwt zich trotsche luclitkasteelen, koestert mooie idealen, maakt kostelijke plannen. En staande op den drempel van het nieuwe jaar is het hem vaak, als bevindt hij zich aan den ingang van een paleis, dat in zijn honderden kameren, thans nog voor hem gesloten, schatten belooft van zegening en verborgen schoon. Of, als het leven, reeds zijn verwachtingen temperde, wellicht zijn hope gansch en al bluschte, en moedeloosheid of wanhoop het harte vervult, is hem misschien de drempel van 1916 de ingang van een onderaardsch labyrinth, waar, uit donkere holen en duistere krachten, slechts dood en verderf grimt. Maar hoe ge daar dan ook moogt staan, hoopvol of moedeloos, we vragen u, voelt ge dien drempel uiet schudden P Schudden, omdat allo fondamenten der aarde mankelen. De fondamenten der aarde der samenleving in gezin, staat, maatschappij, volken en natiën. De fondamenten van recht en gerechtigheid. Die fondamenten wankelen. Met recht wordt niet meer gerekend. Naar gerechtigheid niet gejaagd. Het recht ligt vertrapt en de gerechtigheid is onthalsd. Het voorbijgegane jaar getuigt er van. Wankelende fondamenten. Denkt niet alleen aan den wereldoorlog. Zoek het niet dadelijk te vèr. Het fondament van het recht is het recht Gods. Zijn Woord, Wet en ordinantie. Wordt dit fondament niet ondermijnd? In liet gezin, waar vaak naar dat Woord niet wordt gevraagd, veel minder er mee ge rekend In de maatschappij, waar aan Gods ordi nantiën geen plaats wordt gegund Zijn Naam gelasterd zijn dag ontheiligd wordt In den Staat, waar de leer gehuldigd wordt van het „ni Dieu, hi maitre," geen God, geen meester Wankelende fondamenten. Ge voelt het immers als het ware, als ge ziet, hoe de volkeren elkanders ondergang zoeken. Waar is de eerbiediging van het recht Van Het Recht Wat waarde heeft nog plechtig gesloten overeenkomst, in allen vorm overeengekomen beding Het recht moet wijken voor het belang, de naakte eigenbaat. Het besef voor billijkheid en rede slijt uit. Het Onrecht viert hoogtij. En liet beroemt zich er op Wankelende fondamenten. Moeten ze ons tot wanhoop voeren En is er plaats voor de gedachte, dat liet, .ndien de zaak zóó staat, licht heter ware, dat we den drempel niet overschreden Neen. In liet wankelen der fondamenten ligt voor den Christen de vastheid van Gods bestuur. Want Hij handhaaft Zijn Recht. De fondamenten der aarde mogen wankelen, Hij wankelt nooit. Zijn Woord, Zijn beloften staan pal, als op „onwrikbare steunpilaren." Hij blijft Dezelfde. Eri de wankelende fondamenten zijn slechts de voorteekeneu van Zijn komst. Voor wie zijn hoop gevestigd houdt op den Onwankelbare, is er geen reden, om zich door de wankeling der fondamenten Ie zeer te laten ontroeren. Hij gaat ook 1916 in met stil vertrouwen. Meer, met blijde verwachtingen. Hij verstaat Da Costa's woord Plascht het tranen, ruischt liet bloed, Dond'ren woede- en lasterkreten God, als Koning is gezeten Over d'opgezetten vloed. Wederkaatst door hemelpsalmen, Antwoordt uit liet heiligdom, Midden onder de onweêrsgalmen, 't Jongste woord Zijns Woords Ik kom 1 Z. V Schiermonnikoog. Ieder kent dit eiland, althans hij name. Niet ieder weet, dat daar sinds 1912 een vereeniging tot, oprichting en instandhouding van een school met den Bijbel bestaat. Die Vereeniging heeft een Christelijke School geopend. Onder veel moeilijkheden. Onder veel tegenwerking. Smaad en hoon zijn het deel der mannen, die hier de zaak van het Christelijk onderwijs voorstaan. Straatsteenon moeten soms als argumenten er tegen dienst doen. Toch geeft God moed om voort to gaan. Maar, de moeilijkheden verdubbelen zich. Op alle mogelijke wijzen tracht de tegen partij de zaak te doen mislukken. Zelfs geen woning voor den onderwijzer is te huren. Zoo is men genoodzaakt te bouwen. De arme Vereeniging, wie de nood opge legd was, moest schulden maken. Er is negenduizend gulden noodig. De schoolbevolking is reeds zóó, dat de Christelijke School bijna 2 kinderen telt tegen de openbare drie. Moet dit werk, zoo dringend noodig, ge staakt Helpt Het gaat hier om do eere van ons Christe lijk Onderwijs. Toont, dat de oude geestdrift nog niet is gebluscht. Laat den vijand zich niet te vroeg ver heugen. Zendt Uw bijdragen 't zij klein of groot, aan Ds. Hasper, Johannes Verlnilststraat 117, Amsterdam. Of zendt ze onze Redactie toe, die gaarne voor overmaking aan het genoemde adres zal zorg dragen. De verantwoording geschiedt dan natuurlijk in ons blad. Z. Leer ons tellen onze dagen Leer ons tellen onze dagen. Leer z' ons tellen één voor één, Immers, geen keert ooit er weder, Alle, alle, vlieden heen Leer ons tellen onze dagen Onze dagen, klein van tal, Tot de dag licht, die de laatste, d'Allerlaatste wezen zal. Leer ons tellen onze dagen, Onze dagen, scliaarsch van vreugd, Om ons hart te doen verlangen Naar der hemelen geneugt. Leer ons tellen onze dagen, Onze dagen, soms vol smart, Dat de ziele hunkren moge Naar de rust aan 't Vaderhart. Leer ons tellen onze dagen, o, Dat ons niet één ontglip' Want, o Heer, zoo droef bekrompen, Eng en kort is ons begrip. Leer ons tellen onze dagen. Tellen, vaak met zorg en pijn, Waar de ziel zucht Heer, hoe iange Zal 'k aan 'tstof gekluisterd zijn! Leer ons tellen onze dagen, Tellen met verlangen, God Naar liet einde, naar de toekomst Naar liet lieugelijkste lot Leer ons tellen onze dagen Tellen, onderworpen, stii Tot liet harte, moegestreden, Zich vereenigt met Uw wil Leer ons tellen, onze dagen Ach, wij zijn in 't leeren traag Vuur ons aan, ontvonk ons harte, Leer ons tellen, tellen stafig Leer ons tellen onze dagen Zoo weerbarstig zijn w' o Heer Wees genadig, wees lankmoedig, Leer het ons toch telkens meer Leer ons tellen onze dagen Leer 'tons Heer, üw Naam ten prijs, Door Uw Ileilgen. Geest al beter; Raak' ons hart düs waarlijk wijs. Leer ons tellen onze dagen Maar die d'Ume zijn, o Heer I Opdat, denken, willen, handlen, Zich slechts lichte op Uw eer DE NEDERLANDSCHE MAIL. De Engelsclie autoriteiten volharden on danks het protest van onzen Minister van Buitenlandsche Zaken en in strijd met liet door Engeland mede onderteekende en gera tificeerde Verdrag no. XI van 18 October 1907, met het in beslag nemen van de brieven malen aan boord van Nederlandsche schepen. Zij beperken zich hierbij niet tot postpa- ketten, welke niet door het genoemde ver drag gedekt worden, maar slaan de hand aan de gelieele mail, zoowel aan de voor Nederland als aan de voor Duitschland en andere landen bestemde en onverschillig van waar herkomstig. Nu weer zijn aan boord van de Nieuw- Amsterdam die is binnengekomen, vijf honderd twee en tachtig zakken met brieven in beslag genomen en weggehaald. Het aantal zakken, in de laatste weken wederrechtelijk aan de Nederlandsche mail onttrokken, bedraagt naar de N. Ct. ongeveer tweeduizend. Van de postzendingen die van boord van de F r i s i a gehaald werden, is slechts een gedeelte naderhand teruggegeven een ander gedeelte werd achtergehouden. Het blad herinnert eraan, dat art. 9 van liet internationaal verdrag no. XI dit tractaat slechts toepasselijk verklaart tusschen de ver dragsluitende mogendheden „en alleen indien de oorlogvoerende alle partijen zijn bij liet Verdrag." Het Verdrag is, sedert 1907, van de thans oorlogvoerenden geratificeerd door Engeland, Frankrijk, België, Japan, Duitschland en Oos- tenrijk-ÏIongarijeniet door Italië, Rusland, Servië, Montenegro, Turkije en Bulgarije. Het beantwoordt dus, wat de oorlogvoerenden betreft, niet aan de voorwaarde, in art. 9 ge steld. Hetgeen niet wegneemt, dat de bepalingen der Algemeene Post unie tusschen ons land en Engeland haar geldigheid door het uitbre ken van den oorlog niet hebben verloren en dat de reeks van inbeslagnemingen van de Nederlandsche brievenmalen als een in breuk op onze souvereine rech ten te beschouwen is. Te Rotterdam is nóg een gedeelte van de posl ontvangen, die te Falmouth uit liet s.s. Frisia, door de Engelsclie autoriteiten in beslag is genomen. De stukken waren ongeschonden. BLOEM- MEEL- EN BROODPRIJZEN. Met ingang vat\ 29 dezer zijn de prijzen per 100 K.G. als volgt gewijzigd bloem f 19,25 en meel f 16,50, in verband waarmede de maximum broodprijzen per K.G. zijn gebracht opgebuild brood 23 cents en ongebnild brood 20 cents. DE OORLOG. Het oorspronkelijk Nederlandsche stoom schip Van Stirum (3284 ton), door de Engel sclie admiraliteit gerequireerd, is getorpe deerd. Het (thans Engelsclie) schip is gezonken. LONDEN, 28 December. (Reuter.) In een beschouwing over liet afgeloopen jaar, ge titeld: Eenige punten, die waard zijn om in herinnering te worden gebracht, zegt de Westminster Gazette Het land kan geestdrift putten uit liet feit, dat liet in staat is geweest een inspanning vol te houden en te vermeerderen, waartoe liet zichzelf niet in slaat achtte. Lieden, die te goeder trouw slapte in den handel voor spelden, zijn door de feiten gelogenstraft. Hetzelfde is liet geval geweest met de pessi misten over den oorlog. Terwijl wij onze hulp bronnen in mannen, op nijverheids- eii geld- gebied mobiliseeren, zijn wij reeds de ergste gevaren verhonden aan liet uitbreken van den oorlog, te boven gekomen en hebben wij tegelijkertijd de doeltreffendste maatregelen getroffen om onzen bondgenooten en onszelf te waarborgen, dat wij in den strijd van uit houdingsvermogen niet zullen bezwijken, en dat de factoren, die het succes in een lang- durigen oorlog waarborgen, aan onze zijde werken. Volgende week zal het Engelsclie Parlement weer bijeenkomen en dan zal de uitslag van de werfcampagne besproken worden. Men acht dien uitslag onbevredigend. Velen meenen, dat geen ander middel rest, dan de ongehuwden alvast te gaan dwingen tot dienstneming. Naar wij vernemen zal D.V. op Donderdag 27 Januari de vierde Schooldag worden ge houden, uitgaande van de gezamenlijke school besturen en de Onderwijzersvereenigingen in het land van Axel, Als spreker voor de middagvergadering treedt op de heer J. C. Wirtz, distr.-school- opziener te Groningen terwijl in de avond vergadering hoopt te spreken Ds. Meijnen van Dordrecht. Aangesloten aan het Rijkstelefoonkantoor alhier onder No. 98 Dr H. B. van Nes, arts, Noordstraat 61. Hulst. Een dertienjarige jongen uit de Bel gische gemeente Wachtebeke was in den Moerpuipolder bezig aan den grens rapen te steken. Hij sloeg met een raap tegen den draad en viel onmiddelijk dood ter aarde. Hulst. Steeds wordt het lastiger om een pas machtig te worden om naar België te reizen. Duidelijk moet aan de met de afgifte der ft ft ft ft ft ft ft ft ft Gezonken. Het afgeloopen jaar voor Engeland. Derby's werving. TER NEUZEN, 31 December 1915. I

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1