Gemengd Nieuws. B urger 1 ij k e Stand. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Adverteiitiën. Vermoedelijke poging tot smokkelen ontdekt. Als „blinde" op reis. PREDIKBEURTEN. ZATERDAG 25 DECEMBER 1915. (Ie Kerstdag.) ZONDAG 26 DECEMBER 1915. (2de Kerstdag.) DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 22 Dec. 2.6 2.22 Donderdag 23 2.39 2.56 Vrijdag 24 3.12 3.28 Zaterdag 25 3.45 4.3 Zondag 26 4.19 4.38 Maandag 27 4.58 5.18 Dinsdag 28 5.40 6.2 Den Heer DIRK ALBERTS, trokken is, dat liet niet noodig is dit met Febr. te doen ingaan, daar dit thans direct kan gebeuren. De heer Nolsou zou dit willen aanhouden tot het volgend punt, betreffende oproeping sollicitanten. De Voorzitter zegt dat waar de waarborgen zijn verleend, nl. het stellen van een plaatsvervanger waarvan de verordening spreekt, er ook geen be zwaar is het ontslag te doen ingaan op heden. De heer Nolson stelt voor het ontslag te doen ingaan op 16 Dec., wat met 11—1 st., die van de heer De Jager, wordt aangenomen. 14. Oproeping sollicitanten gemeente-geneesheer. De heer Nolson stelt voor niet over te gaan tot benoeming van een tweeden geneesheer. Z.i. wordt er te veel geld besteedt aan den geneeskundigen dienst. Men praat altijd van bezuinigen, welnu thans biedt zich een geschikte gelegenheid aan om dat te doen. De heer Spruitenburg neemt geheel den dienst op zich, waarbij in verordening kan vastgelegd worden, daarvoor iets meer te be betalen, zeg b. v. f800, dan sparen we f400 uit. Deze heeft z. i. voldoende tijd om de geheele armenpraktijk op zich te nemen. Vroeger toen men niet zoo gemakkelijk een dokter kon krijgen, werd een hooge subsidie gegeven, doch tegenwoordig is er geen gebrek aan dokters en hebben allen een goed bestaaD, derhalve vindt spr. het niet noodig f 1200 uit te geven. De heer Van Nes, in't midden latende de kwestie van één of twee geneesheeren, vindt ook dat er te veel uitgegeven wordt voor den geneeskundigen dienst. Toen spr. in 1884 hier gevestigd was, werd f 400 betaald en dit was z.i. royaal beloond. Later is dit verhoogd omdat indertijd niet gemakkelijk een dokter te krijgen was. Afgaande op de weten schap wat er gepresteerd wordt, acht hij f800 voldoende en meent daarom dat het op den weg van den Raad ligt, 't zij dat hij er één op f 800 of twee op f 400 benoemd, hierin te bezuinigen. De heer Dees vindt het voorstel-Nolson zeer in grijpend, waardoor we wellicht in moeilijkheden kunnen komen. Wordt het aangenomen, vreest spr. toch dat de nieuwe geneesheer niet rusten zal vooraleer hij ook benoemd wordt. Wanneer beweerd wordt dat op den geneeskundigen dienst moet bezuinigd worden, dan ligt het op onzen weg dat te doen. Dan zou spreker er do voorkeur aan geven er twee te benoemen op f 400. Maar nu reeds als 't ware iemand aan te wijzen die alleen als gemeente-geneesheer dienst moet doen, dit vindt spr. te ingrijpend. De heer De Jager merkt op dat het voorstel van den Raad wel aanlokkelijk klinkt, doch practisch zal het anders uitloopen, want wordt er dan later een tweeden geneesheer aangesteld, die men dan niet minder dan f800 kan geven, dan wordt dit een nadeel van f400 inplaats van een voordeel. Destijds heeft de Raad besloten twee geneesheeren te benoemen en spr. vindt geen reden daarvan af te wijken, temeer nog moet men ingaan op het oordeel van sommigen dat né den oorlog de be volking hier zal uitbreiden, dat dan éen geneesheer te weinig is en ten slotte moet dit ook gelden dat dan de menschen belemmerd worden in hun vrije keuze van dokter, derhalve ontraadt hij dit voorstel. Na eenige bespreking over het al of niet wensche- lijke van éen geneesheer, stelt de Voorzitter voor het voorstel tot oproeping van een geneesheer aan te houden. De heer Nolson acht dit niet wenschelyk daar het toch voor de hand ligt om daartoe nu over te gaan. Wat betreft de opmerking van den heer De Jager betreffende uitbreiding der bevolking, z.i. zal de toevoer van armlastigen naar hier niet zoo groot zijn. Voor de armenpractijk vindt hij één geneesheer genoeg. De heer Lensen vraagt hoeveel armen-gevallen er behandeld zijn, waarop de heer Van Nes ant woordt dat dit bedrag circa 100 bedraagt. Deze laatste wijst er ook nog op dat voor de vaccinatie nog f 150 extra wordt betaald en is daarom van oordeel dat er wel wat bezuinigd kan worden. De heer De Bruijne stelt de zuinigheidsmaatregel van den heer Nolson op prijs doch hij acht éen geneesheer toch niet voldoende, waar we hier te rekenen hebben met groote afstanden. De Voorzitter raadt het voorstel van B. en W. Gaan we op dezen post bezuinigen, dan krijgen we in de toekomst klacht op klacht. De heer Nolson verklaart dat zijn voorstel bedoeld in principe éen geneesheer aanstellen en dan later hiervoor een instructie te ontwerpen. De heer Lensen wil het aanhouden tot aen volgende vergadering, daar deze zaak dan nog eens overwogen kan worden spr. is bevreesd voor een overijld voorstel en een overijld besluit, daar dit we hebben dit al meer gezien moeilijkheden met zich brengt. Nu wordt een verwarde discussie gehouden welk voorstel er in stemming moet komen. Het voorstel- Nolson, als zijnde van de verste strekking, komt in stemming. Tegen stemmen de heeren De Jager, R. Scheele, De Bruijne, Lensen, Eijke dhr. Waalkes vraagt waarover het thans gaat en is het niet eens met de toelichting van den voorzitter, gevolg is dat hij buiten stemming blijft. D. Scheele, Van Nes en Nolson onthouden zich, Van Hasselt stemt vooe en Visser en Dees blijven ook buiten stemming, alzoo een geheel verwarde stem ming, waartegen door verschillende leden gepro testeerd wordt, vooral dhr. Dees noemt dit iets dat hij nog nooit meegemaakt heeft, als ten minste alles in de courant komt, dan moet het den indruk geven dat deze behandeling laag bij den grond is. De heer Waalkes protesteert tegen de onduide lijke voorlichting van den voorzitter, ook anderen geven hun afkeuring te kennen, waarna de Voorz. de debatten sluit en constateert dat het voorstel is verworpen met 6—1 st. en 5 onthoudingen. 15. Gratificatio aan de heeren Wieberdink en Kok. Besloten wordt tot toekenning van een gratifi catie voor te geven extra-lessen aan de heeren Wieberdink van f 89,905 en aan Kok van f40,27. 16. Aansluiting aan het gemeente-riool. Door J. P. Vroegop wordt gevraagd aan de nieuwe Verbindingstraat een zinkput te maken en voor afwatering aansluiting aan het gemeente-riool. Dit wordt toegestaan. 17. Door de directie van de bierbrouwerij „de Meiboom" te Vlissingen, wordt voor het in aau- bouw zijnde perceel op de Markt eveneens aan sluiting gevraagd, wat ook wordt toegestaan. 18. Adres van J. J. Huijssen, adj. commies ter secretarie. Deze bericht dat hij met leedwezen kennis heeft genomen van 's raads beslissing omtrent het vorig adres van de ambtenaren ter secretarie, vragende om verbetering van salaris. Thans meent hij op verschillende gronden, o. a. dat hij in het bezit is van de akte candidaat gemeente-secretaris B, zich opnieuw tot den Raad te moeten wenden met het verzoek, zijn salaris te verhoogen. B. en W. stellen voor, adressant een toelage te geven van f 100 en de desbetreffende verordening in dien zin te wijzigen. De heer Waalkes wil dit adres nog aanhouden. De Voorzitter deelt mee dat het wenschelijker is om het nu te behandelen. Het voorstel-Waalkes wordt aangenomen met 75 stemmen. Tegen de heeren D. Scheele, Van Nes, Van Hasselt, Visser en Dees. 19. Verzoek van den Inspecteur van politie om verhooging van jaarwedde. Dit wordt in handen gesteld van B. en W. 20. Verzoek eervol ontslag onderwijzer. Door vertrek vraagt G. v. d. Bent, onderwijzer te Sluiskil, tegen 1 Maart eervol ontslag. Besloten wordt dit te verleenen met ingang van 16 Maart. De punten van het agenda Kohier Hoofdelijken Omslag en reclames idem, worden behandeld in commissoriale vergadering. Het adres leeraren H. B. Sverzoekende om maatregelen te treffen waardoor de beslissing omtrent de bevordering van de leerlingen wordt toegekend aan het gezamenlijk onderwijzend per soneel der school wordt voor kennisgeving aange nomen. Alsnu wordt de openbare vergadering geschorst. Na het weder openbaar worden der vergadering deelt de Voorzitter mee, in betrekking tot het adres van de leeraren H. B. S-, dat de Raad in de ge- gesloten vergadering accoord ging om het voor kennisgeving aan te nemen, doch dat het hun wenschelijk voorkwam, dat er tusschen het noofd mulo en de leeraren een goede samenwerking be staat. Nog vraagt de Voorzitter machtigtng tot het verkoopen van 40 olmenboomen op den vestingwal, daar er nog een gedeelte moet afgegraven worden voor verkoop van bouwgrond. Deze machtiging wordt verleend. Bij de Omvraag vraagt de heer Nolson, of nog niets kan meegedeeld worden omtrent de destijds door hem gedane vraag inzake de uitkeering van het steuncomité. De Voorzitter antwoordt, dat van het comité een schrijven is ingekomen, doch kon niet op de agenda worden geplaatst, derhalve zal deze zaak in een volgende vergadering ter tafel komen. Ds heer Waalkes, herinnerende aan den laatsten brand, zegt dat het personeel voor de motorspuit nog niet compleet is en acht het wenschelijk hierin te voorzien. De Voorzitter zegt toe hiernaar een nader onder zoek in te stellen en deelt mee, dat door de mobili satie deze zaak nog niet is zooals zij wezen moet. Overigens verklaart hij op een desbetreffende vraag van den heer Waalkes, dat de spuit goed heeft voldaan en meent dat het een flinke aanwinst voor de gemeente is. De vergadering wordt hierna gesloten. Maandagmiddag bij het laden van de op België varende stoomboot „Union I", liggende aan den kop van de Scheepmakersbaven nabij de Leuvehaven te Rotterdam, is-, naar het Rott. Nwbl. meldt, door de ambtenaren een zonderlinge ontdekking gedaan. Zij lieten een vat van tamelijk slappe con structie openslaan, dat gevuld bleek met witte paraffine, hard als kaarsvet. Bij nadere boring bleek die paraffine echter niets anders te zijn, dan een mantel der liefde, die het kwaad moest bedekken. Een vrij dikke paraffinelaag werd weggehakt en de kern van do noot bleek te zijn een stevig vaatje van kleinere afmetingen, dat bleek te zijn gevuld met een bruinachtig- groene brei, welke sterk naar terpentijn riekte. Zoowel van de paraffine als van den inhoud van het kleine vaatje zijn monsters genomen tot onderzoek, aangezien sterk vermoed wordt, dat men hier te doen heeft met een poging tot overtreding van het uitvoerverbod. Een tweede, geheel gelijksoortig vat werd eveneens vermorzeld en de inhoud bleek precies gelijk aan dien van het andere. De operatie had natuurlijk veel bekijks. Den 3n Augustus van het vorig jaar stak de Duitsche hulpkruiser Kronprins Wilhelm, die tegenwoordig in Newport-News is ge ïnterneerd, van daaruit in zee. Het schip boorde op zijn kruistochten dertien vaartui gen der tegenstanders in den grond. Bij het vernietigen van een daarvan, werd een ma troos, een zekere Th. uit Zwickau, naar het Berliner Tageblatt vertelt, door een gra naatsplinter aan de heup gewond. In Maart daaraanvolgenden werd hij daarom met vier kameraden te Rio de Janeiro aan wal gezet en in een hospitaal opgenomen, Toen hij gonezen was, verveelde hem het niets doen. Hij wilde naar Duitschland te rug. Dus verschaften hij en een kameraad zich burgerkleeren en scheepte Th. als „blinde passagier,' zich op een Zweedsch schip eerst naar Buenos-Aires in. Daar het evenwel niet naar Europa doorging, werd Th. in dezelfde hoedanigheid per Eugelsche scheepsgelegenheid naar Rio teruggevoerd. Hier kwam de blinde toen op de Nederland- sche boot Hollandia naar Dover, waar En- gelschen zich vergewisten of er geen con trabande en geen Duitsche of Oostenrijksche passagiers aan boord waren. Inderdaad werden twee Duitschers, die op Spaansche papieren hadden gereisd, weggehaald. De besproken zeelieden echter bleven buiten of lieverachter schot. Deze hadden zich nl. in het benedenste ruim zoo stevig ver stopt, dat 3 Engelsche zeeofficieren en 6 ma trozen, die op nauwelijks D/s meter hun met speurhonden voorbijstapten, hen niet bemerk ten. De twee hadden eerst het ruim met peper bestrooid, waardoor de houden geen nut van hun snuffelneus hadden. Bovendien zaten ze zoo dicht opeen tusschen scheeps wand en lading, dat de Engelschen geen achterdocht opvatten. Het was daar nauw, koud en vochtig, ja soms zelf nat. Hun voedsel bestond uit hard brood en water. De laatste 4Y2 dag moesten ze zelfs dit nog ontberen. Toen ze in Am sterdam eindelijk hun schuilplaats verlieten, waren ze zoo zwak, dat ze nauwelijks konden staan. In het Duitsche consulaat werden ze vriendelijk opgenomen en verpleegd, na 12,000 K.M. te hebben afgelegd. Th. is dezer dagen bij zijn ouders te Zwickau aangekomen. TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkingen. 16 Dee. Jacob Viergever, oud 26 j-, jm. en Janneke Pieternella Bootsgezel, oud 28 j., jd. Geboorten. 12 Dec. Jan Anthonie, z. van Ma- rinüs Reinier de Feijter en van Pieternella Janna Catharina Leenhouts. Marcel Gaston, z. van Raimond Gaston Emile Nolson en van Diederika Martina Bot. 13 Dec. Adrienne Marie Louise, d. vaii Desiderius Geers en van Ludoviea Antonia Elisabeth de Vos. 14 Dec. Jacomina Levina, d. van Izaak Scheele en van Pietje Florentina van der Peijl. 16 Dec. Pieter en Elisabeth, z. en d. van Jacobus Cornelis Huijssen en van Jozina Stout- hamer. 17 Dec. Michiel, z- van Johannes Cornelis Dooms en van Leijntje Janneke Harte. 18 Dec. Machelina Geertruida, d. van Cornelis van der Est en van Tanneke Maria Huijssen. Joris, z. van Daniel Cornelis van Drongelen en van Geertruida Kolijn. Adriana, d. van Andries de Blaeij en van Elizabeth Donze. 11 Dec. Paulus August, z. van Josephus Johannes Bakker en van Maria Augusta Daelman. Overlijden. 15 Dec. Leon Marie\Romeijnsen, oud 4 j., z. van Francois en van Maria Philomena Aerssens. Marinus Cornelis Adriaansen, oud 26 j., z. van Marinus Cornelis en van Cornelia Stout- hamer. 17 Dec. Gustaaf Adolf de Pauw, oud 31 j., echtg. van Emma Maria Rijckaart. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Prof. Dr. A. G. Honig van Kampen. Axel Kerkdreef 9 uur, Ds. J. H. Lammertsma, en 2 uur Axel Stationstraat 9 uur? en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. G. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/j en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9'/j en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 97, en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenlioltz Zaamslag 9 72 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9'/i en 2 uur Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. D. C. Overduin. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen 9, en 2 uur, Leeskerk. Gereformeerde Kerk. Tei Neuzen 9 en 2 uur, Prof. Dr. A G. Honig. Axel Kerkdreef 9 uur, en 2 uur, Ds. J. H. Lam mertsma. Axel Stationstraat 9 uur, Ds. J. H. Lammertsma, en 2 uur, Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M.G. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/t en 2 uur, Ds. A. Timmerman- Sluiskil 97a en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 97a en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9'/2 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 972 en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Gereformeerde Kerk. Zmrmslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. Woensdagavond 6 uur Ds. L. do Bruijne. Bijbellezing. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen 9, 2 en 5'/2 uur, Ds. D. C. Overduin' Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen 9, 2 en ö'/i uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 57a mar, Evangelisatie. De Rechtbank te Middelburg veroordeelde heden wegens mishandeling J. C. v. d. H-, 21 j., werkman te Ter Neuzen tot f3 of 3 dagen hechtenis en heeft vrijgesproken J. K. M., 48 j. en A. I. J. D., 30 j., beiden kapiteins van sleepbooten, beklaagd van mishandeling te Ter Neuzen gepleegd. Verder werd veroordeeld wegens verboden uitvoer F. H. L., 29 j. te Ter Neuzen tot 1 week gevangenisstraf. Men seint ons uit Rotterdam Hedennacht |heeft een hevige brand de ge heele sigarenfabriek der firma B. van der Tak Zn. aan den Zwaanshals aldaar in den asch gelegd. Een groote partij tabak is mede verbrand. De fabriek was voor twee ton verzekerd. De oorzaak ls onbekend. Er zijn geen per soonlijke ongelukken te betreuren. Parijs, 21 Dec. Het bulletin van gisteren avond elf uur meldt Toenemende bedrijvigheid der artillerie in Artois, vooral bij Loos en Greocnchi. De Pransche artillerie heeft tusschen Sois- sons en Reims een brug vernietigd. In Champagne mede hevige artilleriege vechten. De Fransche artillerie heeft een op rukkende Duitsche strijdmacht uit elkander gejaagd en vele spoorlijnen die in handen der Duitschers zijn, vernietigd. Hetzelfde bedrijf in Argonne, waar de Fran- schen een Duitsche opslagplaats van ,munitie deden ontploffen. De Franschen hebben bij St. Mihiel loop graven der Duitschers verwoest, een blokhuis, bommenwerpers en machinegeweren vernietigd. Een Fransch luchteskader heeft het station Muhlhausen met bommen bestrooid. Parijs, 21 Dec. Het avondbulletin geeft te verstaan, dat de geallieerden het Westelijk uiteinde van Gallipoli niet langer bezet wilden houden en de troepen beter op andere stel lingen kunnen worden gebruikt. Het bulletin legt er vooral den nadruk op, dat tengevolge van plaats gehad hebbende gebeurtenissen het belang van de stelling sterk verminderd was. Constantinopel, 11 Dec. Het groote hoofd kwartier meldt De Turksche troepen begonnen in den nacht vao Zaterdrg op Zondag na een hevige voor bereiding door de artillerie een aanvallende beweging (egen de vijandelijke stellingen bij Anaforte en Ariboernoe. Om deze beweging op te houden, ondernam de vijand Zoneagmiddag een aanval bij Sed- ul-Bahr, welke volkomen mislukte. De vijand moest inzien, dat het succes der Turken volkomen was en scheepte in den nacht van Zondag op Maandag "een gedeelte zijner troepen in. Niettegenstaande een dikken mist konden de Turken de terugtrekkende vijandelijke troepen krachtig vervolgen. Een later bericht van Maandag meldt, dat het geheele terrein van vijandelijke troepen is gezuiverd. De Turksche troepen worstelden tot aan de kust verder en maakten een grooten buit aan kanonnen en munitie. Bovendien schoten de Turken een vijande lijk watervliegtuig neer. De bestuurder en de waarnemer werden gevangen genomen. Petersburg. De generale staf deelt mede, dat Turksche afdeelingen tusschen Teheran en Ilamagar zijn teruggeworpen. De Turken hernieuwden den aanval niet. Johannesburg. De Wet en 118 anderen zijn op vrije voeten gesteld, onder voorwaarde dat zij zich niet meer met de politiek inlaten en hun district niet zonder vergunning zullen verlaten. Hulst, 20 Dec. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe f 12,a f 12,50, Rogge f 12,— a f 12,50, Wintergerst f 14,—, Zomergerst f 12,76 a f 13,Haver f 12,a f 12,50, Erwten f 27,a f 29,Witteboonen f27,a f28,—. Bruine boonen f27,a f28,—, Duiven- boonen f20,a f21,—, Paardenboonen f 17,a f 18,Lijnzaad f 36,a f 40,Aardappels f2,- a f2,50. IJ z e n d ij k e, 18 Dec. Aanvoer ruim met goeden omzet. Veel vraag, bij onveranderde prijzen. Nieuwe tarwe f 12,a f 12,50, nieuwe winter gerst f 14,— a f 14,25, nieuwe zomergerst f 14,— haver f 12,50 a f 13,groene erwten f22,a f 23,—, kroonerwten f 23,75 a f24,—, bruine boonen f 22,60 a f 23,— per 100 kilo. Rotterdam, 20 Dec. Binnenl. Granen. Tarwe f 12,— a f 12,75 en extra daarbovenRogge niet verhandeldgerst f 14,— a f 14,75, haver f 12,05 a f 13,50 per 100 kilo. Witte boonen f24,a f 26,bruine boonen f 24,a f25,50, kookerwten f22,—a f24,paar denboonen f 17,— a f 18,per 100 kilo. Runderprijzen 88 a 104, ossen 86 a 102, stieren 76 a 88, kalveren 100 a 120, schapen 74 a 82, varkens 86 a 92, licht soort 66 a 76 cent per kilo. Melkkoeien f 270 a f 350, kalfkoeien f 285 a f 410, stieren f140 a f 300, vaarzen f120 a f200, pinken f 100 a f130, vette kalveren f70 a f95, fokkalveren f 22 a f 28, nuchtere f 13 a f 17, biggen f 14 a f20, slachtpaarden f95 a f145 per stuk. Heden overleed tc Leersum onze ge liefde Vader, Behuwd-, Groot- en Over grootvader, in den ouderdom van 80 jaar en 4 maanden. Uit aller naam, J. KNIJFF. G. KNIJFF—Alberts. Zaamslag, 19 Dec. '15. t

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3