Tweede Kamer. Binnenland. Buitenland. Uit Stad en Provincie, Kerk en School. Tot in die blinke heraeloorde reik Tot bij die lielder son en sterreboog. Ons kan nooit op jou glansrijk hoogte kom Ons staan maar aan jou voet, aanbiddend, stom. Het zijn de dagen, waarop de verschillende klachtenboeken opengaan. Ieder afgevaardigde verdedigt zoo de eigen aardige districtsbelangentoch dient even herinnerd te worden aan het debat over de lijkverbranding. Natuurlijk waren onze mannen met het antwoord van den minister niet in genomen en nogmaals en met nadruk wezen ze er op, dat lijkverbranding door den Hoogen Raad ongeoorloofd werd verklaard. De wetten moeten gehandhaafd. Als de minister de wet zou wijzigen, zou het zijn in dien geest, dat lijkverbranding werd toegestaan. Het veiligst achtte hij het derhalve de zaak zoo maar te laten. Een fraaie redeneeringEen der soci alisten riep den heer Lohman toe, dat hij dan maar eens een wetsvoorstel doen moest waarop, als steeds slagvaardig en correct de heer Lohman antwoordde, dat de minister geroepen is, voor de handhaving en naleving der wetten te zorgen. Over onderwijszaken werd ook nog „eenige oogenblikken" geredekaveld. Den minister werd onpartijdigheid inzake benoemingen drin gend aanbevolen. Ook wees de heer Van der Molen er op, dat, ofschoon de bevredigings commissie haar taak nog niet heeft beëindigd, men het er op toe schijnt te leggen zooveel mogelijk gemeentelijke H. B. S, door het Rijk te doen overnemen, en nieuwe II. B. S. te stichten. Het chr. middelbaar onderwijs lijdt onder onvoldoenden steun van het Rijk die ongelijkheid behoort te verdwijnen. Bij de afdeeling „Spoorwegen" sprak de heer Juten een goed woord voor een betere verbinding tusschen Zeeland en Rotterdam. De Minister beloofde, zoodia de normale dienstregeling weer zou worden ingevoerd, de zaak in overweging te nemen. Spreker wil eenige voorbeelden aangeven om een oor deel te kunnen vellen over die toestanden. Men kan 5 maal daags van Zeeland naar Rotterdam vertrekken van Rotterdam naar Zeeland en Brabant slechts 6 maal. En toch is dat deel voor den handel aangewezen op Rotterdam. Men vergelijke eens hiermee, dat men eiken dag 20 maal daags van Arnhem naar Zutphen kan en 14 maal daags van Zut- phen naar Zwolle. Van Arnhem naar Nijmegen rijden daags 24 treinen. Terug ook. Dat alles bij een abnormale dienstregelingDus 5 maal meer dan voor de heele streek van Zeeland en West-Brabant. De Minister overwege of niet een gelijker behandeling in de verschil lende deelen des lands mogelijk is. De heer Bickon klaagde er over, dat vaak treinen te laat aankomen dat wagons onvol doende of overmatig verwarmd zijn enz. Zoo kwamen er meerdere klachten. Dertien sprekers hadden bezwaren of wenschen. En sommigen kregen een antwoord, dat men wel kon aanduiden met kir, gelijk zooals een der sprekers meedeelde, een bekend bewindsman in Den Haag op sommige stukken schreef. Dat beduidde dan kluitje in 't riet. ENGELAND EN HET KOLENSYNDICAAT. Reuter seint aan de N. R. C. uit Londen In het Lagerhuis heeft Cave, de advokaat- generaal, in antwoord op aanmerkingen die op de samenstelling van het kolensyndicaat der Nederlandsche Overzee-Trust waren ge maakt, gezegd Ik zal niet zeggen, dat de regeling met de Nederlandsche handelaars getroffen volmaakt is, maar na veel gesproken te hebben met de leiders van de Nederlandsche trust, meen ik, dat er een werkelijk verlangen is om eerlijk en openlijk met Engeland te handelen. (Toejuiching.) De regeling is voor Nederland van groot belang geweest, maar ook voor ons. Markham viel hier den minister in de rede en vroeg of Cave ontkende, dat de kolentrust, beheerd door de Nederlandsche trust, bestuurd werd door de vroegere bestuurders van het Rijnsch-Westfaalsche Kolensyndicaat. De spreker bood aan, de namen te noemen. Cave zei, dat alle inlichtingen zorgvuldig zouden worden overwogen. Hij meende te weten, dat het kolenbureau bestaat uil de voornaamste Nederlandsche kolenhandelaars. Hij weet niet of eenigen hunner Nederland sche burgers zijn, die vroeger betrokken waren bij Duitsche kolenmijnen, wel, dat al was dat zoo, de voornaamste Nederlandsche kolen handelaars in het bureau zitten. DE ZAAK-SCHRÖDER. Men seint uit Amsterdam, dat mr. lorrissen in hooger beroep is gegaan van het vrijsprekend vonnis in de zaak van den heer Schroder II. COLIJN. Het lid der Eerste Kamer, de heer H. Colijn, is, blijkens de passagierslijst van de „J. Pz. Coen", met dat stoomschip uit Oost-Indië teruggekeerd. DE KOSTEN GEMAAKT TER BEHOEVE DER BELGISHE VLUCHTELINGEN. In 1915 is tot dusver door onze Regeering uitgegeven voor de vluchtoorden f 4.308.811,06, Nederlandsche Comité voor vluchtelingen (te Amsterdam gevestigd) ten behoeve van klee ding f 407.987.70 Provinciaal Comité in Zeeland f263.076.37; werkverschaffing, naai- en brei- klassen (kosten van de centrale commissie) f 245.364.89onderwijscommissie f 83.000 huisvesting gezinnen geïnterneerden f 100,000 onderstand vluchtelingen (gewone en pauvres lionteux) f 2.409.560.45. Het Nederl. Comité tot steun van Bel gische en andere slachtoffers ontving o. a. een gift van het Belg. Steuncomité te Soerabaja Aan f 1500. DE OORLOG. Westelijk Front. PARIJS, 18 Dec. (Havas.) De artillerie legde in den loop van den nacht in Artois eenige activiteit aan den dag. Ten Oosten van Rochecourt werden torpedo's geworpen. De Fransche batterijen bombardeerden de Duitsche loopgraven bij Blainville, ten Zuiden van Atrecht. In de streek van Chaulnes nam de Fransche artillerie met succes een aantal vijandelijke voertuigen onder vuur. Twee Duitsche watervliegtuigen van het station Zeebrugge werden door een torpedoboot bemerkt, toen zij tien mijlen ten Noord-Westen van Nieuwpoort vrij laag boven de zee vlogen. Zij werden onder vuur genomen met het gevolg, dat een vliegtuig in zee viel. De ttVee inzittende officieren werden gered en gevangen genomen. PARIJS, 18 Dec. (Reuter). De Duitsche loopgraven tusschen de Somme en de Oise, zoowel als tusschen Soissons en Reims, werden krachtig beschoten. De batterijen van den tegenstander in het laatst genoemde district werden tot zwijgen gebracht. BERLIJN, 19 Dec. (19 Dec. (W. B.) Offi cieel. Van het front zijn geen belangrijke gebeurtenissen te vermelden. Metz werd 's nachts nogmaals door vijandelijke vliegers aangevallen. Er werd slechts mater'ieele schade aangericht. Van de Belgische grens. Door kortsluiting ontstond Woensdag een ontploffing in het aanvullingsdepot van munitie voor mitraljeurs in Kortrijk. De oorzaak is onbekend, er werd alleen materieele schade aangericht. In Januari, zoo verluidt het, zullen ver scheidene der opgebroken en verwoeste spoor wegen door de Duitschers worden hersteld. In de Oostzee. BERLIJN, 17 Dec. (W. B.) Officieel. Een onderzeeër heeft hedenmiddag den kleinen kruiser Bremen en een der torpedobooten, die het schip begeleidden, in het Oostelijk deel van de Oostzee tot zinken gebracht. Een aanzienlijk deel der opvarenden werd gered. Balkan oorlogstooneel. In de streek van Bjelopolje .werden 1950 man gevangen genomen, wnaronder een gering aantal Montenegrijnen. Het gebied ten N O. van Tara. ben&vens Nojkovats zijn van vijanden gezuiverd. De Oostenr. Hongaarsche troepen hebben bij de succesvolle gevochten van de laatste 5 ;dagen in deze streek 13500 gevangenen gemaakt. SOPHIA, (off.) De Engelsche on Fransche troepen zijn op Grieksch gebied teruggeslagen. Onze troepen bevinden zich aan de Grieksche grens, nadat zij voorloopig de vervolging staakten. Op het geheele front heerscht rust. Wij namen 1234 gevangenen, waaronder 18 officieren, en maakten 14 kanonnen en 62 munitiewagens en ander oorlogstuig buit. In het vervolg zal geen officieel bericht meer worden uitgegeven, tenzij er iets bij zonders valt te vermelden. Schip gezonken. NEW-YORK, 18 Dec. (Reuter). Een vracht schip, waaruit 533 paarden werden overgeladen op een stoomboot, zonk gisteren plotseling. De paarden verdronken. De politie stelt een onderzoek in. Het is mogelijk, dat er gaten in het schip waren gemaakt. Het zinken geschiedde bi] dezelfde pier, waar het schip met suiker aan boord onlangs door een bom in brand geschoten werd. Landstorm in Duitschland. In Pruisen moeten de manschappen, die tusschen 18 November en 17 December den 17-jarigen leeftijd bereikten, zich voor den landstorm aanmelden. Het huwelijk van President Wilson. WASHINGTON, 19 Dec. (Reuter). Het huwelijk vau President Wilson en mme. Galt heeft zonder ceremóneel plaats gevonden. De gehuwden vertrokken naar het Zuiden t"oor een huwelijksreis van veertien dagen. Duitschland en de Ver. Staten. BERLIJN, 18 December. (Wolff.) De Ber- lijnsche correspondent van de Chicago Daily News heeft volgens de Vossische Zeitungeen onderhoud gehad met minister von Jagow over de stemming in Amerika en over de tegen Duitschland geuite beschuldigingen. Von Jagow zeide Ongelukkigerwijze kennen wij niet eens de verschillende beschuldigingen die in Amerika tegen ons worden geuit. Alles wat wij weten, is hetgeen wij in de bladen lezen. Een groote moeilijkheid is, dat wij geen rechtstreeksche verbinding met Bernstorff hebben. De aanklachten, waarvan ik gelezen heb, zijn ongerijmd. De Duitsche regeering heeft met geen propaganda, welke inbreuk maakt op de Amerikaansche wetten, iets te maken en wil daarmee ook niets te maken hebben. Zij is in geen enkel opzicht betrokken bij de vernieling van Amerikaansche fabrieken. Overigens zou het geen zin hebben een poging te doen alle tegen ons in de vijandelijke pers geuite klachten in bizonderheden te ontze nuwen. Wat wij willen, is de instandhouding van vriendschappelijke betrekkingen met Amerika en het Amerikaansche volk. De correspondent voegt hieraan toede algemeene indruk van Duitsche en onzijdige opmerkers hier is, dat het gestook in Amerika weer van Engeland uitgaat in de hoop Amerika thans nog in den oorlog te betrekken, nadat dergelijke pogingen in Griekenland en Roe menië zijn mislukt. Het Baralong-incident heeft in Duitschland groote verbittering veroorzaakt en de regeering zal ongetwijfeld op den krachtigen steun van de openbare meening kunnen rekenen, indien het antwoord van Engeland onbevredigend is. De Amerikaansche gezant Gerard heeft een bizonderen vertegenwoordiger naar Londen gezonden om de Duitsche Baralong-nota aan de Engelsche regeering te overhandigen. Een brief van Ds. Broekhuizen uit Transvaal. Ds. B. ten Kate deelt in de Rotterdamsche Kerkbode iets mede uit een pas ontvangen brief van ds. van Broekhuizen, die in de ge vangenis te Johannesburg zit. Hij schrijft o.a. „O, mijn Broeder, gij kurit niet beseffen, wat dit voor een mensch beteekent, om hier nu bijna al een jaar opgesloten te zitten, af gezonderd van dierbare vrouw en kind, afge sneden van iemands roeping, alleen steeds alleenEenzaam ben ik en verlaten, ja, de ellende drukt mij neer, gelijk de Psalmist zoo treffend dat weergeeft. Gode zij dank, blijven wij allen gezond. Wij zijn hier met ons 24 in een gesloten ruimte, generaal De Wet, Kemp enz., al de zoogenaamde leiders, en over onze behandeling hier kunnen wij niet klagen. Het vreeselijkste is onze opsluiting, die afzondering, die werkeloosheid. Maar tot nu hebben wij het kunnen dragen, steeds de hoop koesterendeéén dezer dagen gaan wij uitEerst de hoop op de electie en nu weer op het Parlementen dan, onder dit alles, biddend opzien tot Hem, die alle macht heeft in Hemel en op. aarde! Maar tot nog toe alles tevergeefs. Geen verlossingMen wordt zoo moe van alleslezen, timmermans- werk, schrijvenmen wil een verandering hebben, men wil natuur zien, loopen, rijden, ja, wat niet al, en het is onmogelijk. „De menschen (de vrienden in de stad en land) zorgen goed voor onseiken dag sturen zij ons warm eten van buiten, en dan komen er koek en vruchten, ja, allerlei lekkernijen daarvoor zijn we zeer dankbaar. De electies waren voor ons aan den eenen kant een teleurstelling, maar aan den anderen kant waren wij dankbaar, dat toch 80,000 op' Nationaal hun stem hebben uitgebracht. Mijn vrouw zie ik geregeld eenmaal per week met haar en onze lieve Johanna (zijn eenig kind) gaat het goed". TER NEUZEN, 21 December 1915. Het kanongebulder was Zondagmiddag, Maandagnacht en hedenmorgen ontzettend zwaar. Naar vermoeden is dit afkomstig van het artilleriegevecht bij Ieperen tusschen de Duitschers en Engelschen. Ook was het Zon dag op het eiland Walcheren zóó hoorbaar, als het nog niet geweest was. In Vlissingen was Zoudagmiddag een vliegmachine in de verte waar te nemen. Blijkens achterstaande advertentie is Professor Hugo van Dalen voornemens op Donderdag 23 dezer zijn tweeden klavieravond te geven. Vermoedelijk zal dit ook de laatste zijn, dien hij hier geven kan, daar het zich laat aanzien, dat hij niet lang meer in de omgeving zal vertoeven. Wie dezen begaafden kunstenaar de vorige maal gehoord heeft, weet dat er werkelijk te genieten valt. Het geheel nieuwe pro gramma is zoo mogelijk nog mooier dan dat van de eerste maal. Men verzuime niet zich hiervan te overtuigen. Er wordt eeu klavier bespeeld van de firma Dekker uit Goes, uit den winkel van den heer Feij alhier. In de plaats van Dr. Buijze. die vertrok, is gekozen tot notabele der Ned. Herv. Kerk alhier dhr. C. Zegers. Hoek. Wegens het epidemisch heerschen van roodvonk is vanaf gisteren 20 Dec. tot 11 Jan. a.s. de openbare lagere school alhier gesloten en ontsmet. Axel. De laatste twee marktdagen zullen dit jaar in plaats van op Zaterdag, wegens Kerstdag en Nieuwjaar, op Vrijdag 24 en 31 December gehouden worden. Axel. Uit het gestelde tweetal voor een te beroepen predikant bij de Geref. Kerk alhier wérd met bijna algemeene stemmen gekozen Ds. J. Sybesma van Zierikzee. Te Driewegen onder de gemeente Biervliet werd in een verkocht arbeidershuis in de etenskast een belangrijke som in zilvergeld gevonden, naar men zegt f3000. Door den koop van het huis zijn de koopers ook eige naar geworden van het geld. M. C. Biervliet. Op een publieke veiling werd voor den heer C. J. B. Thomaes e.a. ingesteld 8.5680 H.A. of 19 Gemeten en 69 Roeden bouwland in den Beukelspolder voor 16.155 gulden. Donderdag zal de definitieve veiling plaats hebben. Hengstdijk. Bij een publieke verkooping alhier brachten 115 olmenboomen de zeer liooge som op van f 4159. De minste boom bracht f 11 op;12boomen golden van f 50 tot f 60 per stuk. Hansweert. Aan de N.V. Werf Zeeland alhier is de bouw opgedragen van een derde Zee vrachtboot van 1000 ton, voor rekening van eenzelfde Noorsche Reederij. De boot zal worden voorzien van een stoommachine van 6000 I. P. K. en, evenals de beide eerste, worden gebouwd onder toezicht van de Noordsche Veritas. Vlissingen. De Raad besloot met 12 tegen 3 stemmen tot het toekennen van een duurte- toeslag aan gemeente-ambtenaren. Met 19 tegen 7 stemmen werd het maximum-salaris, waarvoor toeslag gegeven wordt, bepaald op f 1000. Naar aanleiding van een adres van de afd. Vlissingen van de Ned. Vereeniging tot af schaffing van alcoholhoudende dranken, de Nationale Chr. Geheelonthouders-Vereeniging en den kweekelingen geheelonthouders-ver- eeniging om verlaging van het maximum aantal vergunningen besloot de Raad tot geleidelijke verlaging van het maximum van 66 op 54. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de loop der vorige week hebben zich in deze gemeente gevestigd: A. van Haneghem, schipper, aan boord, uit Hoofdplaat. P. J. de Noo, ziekenverpleegster 8 N, uit Amerzodeu. P. C. J. van der Vugt, Brugknecht, O 190, uit Wemeldinge. P. F. Jonus, Vice Consul, Verbindingstraat, uit Antwerpen. J. H. Wiskerke, zonder be roep, Noordstraat, No. 103, uit Dordrecht. G. M. Meulenberg, onderwijzeres, Vlooswijk- straat No. 6, uit Voorschoten. W. |A. van der Hooft, Bankwerker, de Feijterstraat No. 43, uit Amsterdam. W. M. de Feijter, schoen maker, Nieuwediepstraat No. 3, uit Strijen. K. de Feijter, dienstknecht, Baandijk 91, uit Hoek. Th. J. Dhert, Bakker, de Feijterstraat 21, uit Haarlem. L. Ebert, dienstknecht, Weskolkstraat 6, uit St. Jansteen. A. M. Peersman, dienstknecht, Westkolkstraat 10, uit Stoppeldijk. J. J. Herrebout, dienstbode, Nieuwediepstraat 1, uit Zaamslag. L. J. van Aalst, zonder beroep, aan boord, uit Gent. D. C. Overduin, Predikant, Vlooswijkstraat 58, uit N. Beijerland. G. Korver, dienstbode, Vlooswijkstraat 58, uit N. Beijerland. Vertrokken zijn A. van Hoek, zonder beroep, Tholenstraat 2, naar Aardenburg. D. Meeusen, koewach ter, P 78, naar Hoek. H. de Regt, zonder beroep, Schoolweg 25, naar Middelburg. M. Tramper, dienstbode, Schoolweg 25, naar Middelburg. A. Buijze, dienstbode, O 228, naar Iloek. E. F. van den Bos, landbouwers knecht, Q 181, naar Oostburg. J. de Vries, zonder beroep, Heerengracht 16, naar Dord recht. D. J. Rootselaar, werkman, O 5, naar Middelburg. J. P. Bootsgezel, zonder beroep, Westkolkstraat 6, naar Zierikzee. Geref. Kerken. Aangenomen naar VelsenA. B. W. M. Kok, tiieol. docts. te Rotterdam. Ned. Herv. Kerk. Bedanktvoor Groningen M. van Empel, te Middelburg. Beroepente Barneveld J. G. Dekking, te Montfoort. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te KampenA. M. Berkhoff, te Zwolle. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Zondagavond om 6^/^ ure, in de consis torie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Vergadering van Donderdag 16 Dec. 1915. [SLOT], Voorzitter de heer J. Huizinga, Burgemeester. Aanwezig alle leden, behalve de heer Donze, die met kennisgeving wegens ziekte afwezig is. 11. Adres van H. Kok om verhooging van jaar wedde. De heer Kok, onderwijzer bij de mulo-school, vraagt op grond van zijn veel te geven lesuren, waardoor hem gelegenheid tot eigen studie ont breekt, en met het oog op het feit dat hij in salaris bij velen achterstaat, verhooging en verzoekt het daarheen te willen leiden dat hij een bezoldiging ontvangt per lesuur of anders de billijkheid be tracht worde, dat zijn jaarwedde wordt bepaald op f 1500. B. en W. stellen voor zijn salaris te verhoogen met f200. Naar aanleiding van de vraag van den heer Lensen of dit adres bij de Commissie van Toezicht is geweest, ontwikkelt zich een discussie, waaruit blijkt dat de heeren Van Hasselt en Dees niet veel nut zien in het zepden naar die Commissie. De heer Lensen stelt voor, het adres te renvoyee- ren naar bedoelde Commissie, welk voorstel aan genomen wordt met 75 stemmen. Tegen de heeren R. Scheele, Van Nes, Nolson, Van Hasselt en Dees. 12. Vaststelling der lijst van ambtenaren die voor een toeslag in aanmerking komen. De heer Waalkes merkt op, dat de toeslagen reeds toegekend zijn, dus wij thans niet behoeven te besluiten. De Voorzitter erkent dat hij bij de behandeling der begrooting een fout begaan heeft door niet bij elke naam der ambtenareu het bedrag te ver melden. Na eenige bespreking over de twee voorstellen bij de begrooting omtrent een duurtetoeslag wordt, thans de lijst van ambtenaren afgehandeld, waarin allen die beneden f 950 gesalarieerd zijn en hoofden van gezinnen of kostwinners zijn, een toeslag krijgen van f50. 13. Voorstel eervol ontslag Dr. Buijze. B. en W. stellen voor aan Dr. Buijze, gemeente geneesheer, op zijn verzoek eervol ontslag te geven, ingaande 6 Febr. 1916. De heer Lensen meent, nu Dr. B. reeds ver-

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2