Aanbesteding. Kerk en School. Landbouwberichteii. Gemengd Nieuws. Burger 1 y k e Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneiizeii. Adverteutiën. DANKBETUIGING. Ter Neuzensch Ziekenfonds. Heden verscheen Littooij's Reiswijzer en Ilandelsgids voor Zeeland, Winterdienst. Dat dit boekje in een steeds voortdurende behoefte voorziet, blijkt wel het meest uit de enorme vraag er naar. Het heeft dan ook ver buiten Zeeland zijn bekendheid gekregen. De voor naamste Handelsadressen komen er in voor, en komen alzoo onder de oogen van duizen den gebruikers van deze gids. Vooral in dezen tijd is het een dagelijksche vraagbaak voor de verschillende reisgelegenheden. Ter aanvulling van onze vorige berichten hieromtrent diene het volgende Eenige mili tairen ontsnapten de vorige week uit de ka zerne alhier na het avondappel. Hierna begon hun baldadig spel. In de dijkstraat en aan den Stationsweg vernielden zij hekwerk. In de De Feijterstraat sloegen zij ruiten in. Aan den Baandijk werd bij een vrouw, wier man in Sas van Gent werkt, hare woning binnen gedrongen. Zij zeiden een patrouille te zijn en huizoeking te moeten doen bij haar. Dit was dus machtmisbruik plegen. In de kom der gemeente des nachts terugkomend, zijn drie hunner door de politie aangehouden en aan de militaire autoriteiten overgegeven. Naar de Tern. C. verneemt, heeft de heer L. T. van Hasselt, lid van den gemeen teraad alhier, aan den secretaris der liberale kiesvereeuiging bericht, dat hij geen gevolg zal geven aan de tot hem gerichte uitnoodiging, om zijn mandaat ter beschikking der kiezers te stellen. Hij gaf te kennen, dat zijn optreden in den raad niet beoogt het ingrijpen in het algemeen verkeer, doch dat hij wil bewerken een verminderd gebruik van alcohol. Spui. Alhier wordt hedenavond een Ouder avond gehouden. Spui. Alhier wordt 16 Dec. a. s. een hulp postkantoor geopend. Het zou voor velen een gerief zijn, indien er ook een telefooncel aan verbonden kon worden. Axel. Door den Iverkeraad der Geref. kerk te Axel is aan de gemeente het volgende tweetal voorgesteld ter vervulling van de vacature-Ds. Bruins Ds. Van Loo, te Mijdrecht en Ds- Sijbesma te Zierikzee. Omtrent het te IJzendijke uitgebroken mond- en klauwzeer, onder het vee van den landbouwer P. van der Hooft, meldt men, dat al het vee en de varkens, 12 en 5 stuks, is afgemaakt. Van het hoornvee zijn er drie stuks in den grond gestopt. Het goede vleesch blijft voor een deel in de gemeente, ongeveer 500 KG. Hansweert. Alhier hebben de douaneambte naren een goeden slag geslagen. Op een mosselscheepje van Clinge werd een hoeveel heid van ruim 300 liter petroleum gevonden In de najaarszitting der Prov. Staten van Zeeland Vrijdag jl. gehouden werd aange nomen het voorstel van de heeren Mr. P. Dieleman, P. W. Maarleveld en J. A. Neetse- son, tot erkenning van de dringende noodza kelijkheid van het spoedig tot stand komen van een verharden verbindingsweg tusschen Oostelijk- en Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, geschikt voor verkeer per voer- en rijtuig en per automobiel enz. Posterijen. - Nieuwjaar. Met liet oog op den grooten toevloed van poststukken bij de jaarwisseling wordt het publiek verzocht voor het binnenland bestemde brieven, briefkaarten, prentkaarten, visite kaartjes en circulaires, welke men bij voor keur op 1 JANUARI wenscht te doen bestellen, te voorzien van twee elkaar schuin snijdende strepen, getrokken over de geheele adrêszijde, en die stukken reeds op 26, 27 of 28 December ter post te bezorgen. Zij kunnen dair tijdig voor de bestelling worden gereedgemaakt, blijven tot 1 JANUARI op de kantoren van bestemming bewaard en worden zooveel moge lijk op dien dag in de bestellingen opgenomen. Geref. Kerken. Beroepen te Haarlem (A.)S. Datema, te Delftshaven. Bedankt: voor Kamerik G. Wisse Jr., te Bodegraven voor Amsterdam, J. C. Brussaard, te Meppelvoor Assen (2e pred. pl.)C. Bouma, te Schoonebeek. Ned. Herv. Kerk. Drietalte DeventerC. J. Bartels te Groenlo M. J. Beukenhorstte SluisC. van Rhijn, te Raalte. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Almelo: J. W. Polman, te Iloogeveen. Geref. Kerk te Cambaniroe (Soemb a). Ds. C. de Bruijn IJz., missionair dienaar des Woords vanwege de Geref. Kerk van Kampen te Kambaniroe op Soemba, heeft in een schrijven aan den kerkeraad te Kampen toezegging gevraagd te komen tot institueering van de Geref. Kerk te Kambaniroe en instel ling der ambten, zoo lezen we in „De Bazuin". De missionair predikant werd reeds in bijna alle zaken [bijgestaan door „de oudsten", die als het ware een voorloopigcn kerkeraad vormden. De kerkeraad van Kampen ontving het ver zoek met blijdschap en besloot daaraan te voldoen en de ambten in te stellen. In de Geref. Kerk te Maassluis (B.) werd gecollecteerd 1100 voor de diaconieën ƒ300 voor de kerk. Deze bedragen waren te saam gebracht uit dankbaarheid voor de goede resultaten der haringvisscherij. Z e n d i n g s-a c t i e. Op voordracht van de gecommiteerden tot den medischen dienst, heeft de kerkeraad der Geref. Kerk van Amsterdam benoemd tot missionair-arts voor het hospitaal te jSolo, den heer K. P. Groot, arts. Voorts besloot de kerkeraad in zijn jongste vergadering naar het advies der gecommiteer den tot den commissionairen dienst, een voor stel, om in overleg en samenwerking met al de zendende Kerken den arbeid onder de Chineezen op midden-Java aan te vangen, ter tafel te brengen bij de deputaten voor de zending van de gezamenlijke Gereformeerde Kerken. „De Stand." De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Zondagavond om 6V2 ure, in de consis torie der Geref. Kerk, Nicuwstraat, alhier. De laatste dagen wordt een levendige handel gedreven in Zeeuwsch-Vlaanderen W.D. in tarwestroo en hooi. Opkoopers trekken bij tientallen de dorpen op en af en koopen alles, wat ze kunnen krijgen. Veel wordt per schip vervoerd van Breskens uit naar Holland. Voor goed tarwestroo besteedt men 20 tot 227a gulden per 1000 K.G. Voor een gelijke hoe veelheid hooi geeft men tot 50 gulden. Voor het Kon. Nat. Steun-Comité. De Rijwiel- en Automobielenfabriek „Sim plex" te Amsterdam geeft voor 1916 een Maand-kalender uit. De kalender is versierd met fraaie foto-reproducties uit verschillende provincies van ons land. De rand is door Daan Hoeksema geestig verlucht met afbeel dingen van voortbrengselen uit de „Simplex"- fabriek. Tegen overmaking van 25 ets. aan de fabriek te Amsterdam, is zoolang de voorraad strekt, franco een exemplaar te verkrijgen. De op brengst zal, 11a aftrek van de verzendings kosten, in haar geheel worden afgestaan aan het Koninklijk Nationaal Steuncomité. Berooving. Vrijdagavond bevond zich in een bierhuis te Leeuwarden een boer, die een royale bui had. Hij trakteerde de bezoekers eerst op bier en ten slotte op champagne. Er bleek een warme vriendschap te zijn gesloten, welke echter niet van langen duur was. De boer, uit den Bildthoek afkomstig, kreeg n.l. een hoogloopende ruzie met eenige bezoekers, 11a afloop waarvan hij tot de ontdekking kwam, dat hem zijn portefeuille met f 17,000 was ontstolen. De boer, onder den invloed van sterke drank, liep naar het politiebureau en ging daar een verhaal doen op hetgeen hem was overkomen. De recherche trok er op uit en Iaat in den avond hield zij twee boerenarbeiders, uit de buurt van Beetgum, aan, die met twee Leeuwarder „dams" in een café buiten de stad begonnen waren met het opmaken van den rijken buit, die in beslag werd genomen. Beide aangehoudenen werden naar het poli tiebureau gebracht. (L. Ct.) Een oorlogshuwelijk. Men weet, dat in verschillende oorlogvoe rende landen bijzondere voorzieningen getroffen zijn ten opzichte van militairen, die willen huwen en naar het front gaan of daar reeds werkzaam zijn. In Frankrijk heeft zich dezer dagen het volgende tragische geval afgespeeld. Een soldaat had, alvorens naar het front te ver trekken, zijn zoon, eenige dagen oud, doen echten. Deze was verwekt bij een jonge huishoudster, met wie de bewuste militair zou huwen. Eenige maanden later werd hij gewond en kreeg hij een verlof van tien dagen tot herstel van gezondheid. Bij zijn vertrek uitte hij opnieuw tegenover de moeder van zijn kind het verlangen, haar tot zijn wettige echtgenoote te maken. Inderdaad zond hij, daar hij zelf niet kon overkomen, een volmacht naar een zijner vrienden, op grond waarvan de bedoelde vrouw 17 Nov. bij afwezigheid van haar geliefde met dezen in den echt werd verbonden. Ze wist op dat oogenblik echter nog niet, dat hij reeds 28 Sept. was gesneuveld. Den len Dec. pas werd haar daarvan officieel kennis gegeven. De Matin, aan welk blad we het boven- - staande ontleenen, voegt daarbij, dat, ofschoon het huwelijk uit juridisch oogpunt als ongeldig wordt beschouwd, men met de bedoeling van don militair heeft rekening gehouden en de weduwe-toelage ook aan deze ongelukkige vrouw kan worden uitgekeerd. Vergist het blad zich niet wat aangaat het zgn. onwettige van de verbintenis? Wij her inneren ons, bij de instelling van het (oorlogs huwelijk-bij-volmacht gelezen te hebben, dat dit ook kan gelden voor het geval de man reeds bezweken is. (Vad. Parijs, 14 Dec. Het bulletin van gisteren avond elf uur meldt: Scherpe artilleriegevechteu in Artois, ten Noorden van de Aisne en iu Champagne. De Franschen hebben ten Zuidwesten van Beaurin de Duitsche verdedigingswerken be schoten en een blokhuis vernield en ten Noordwesten van St. Mihiel een brug over de Maas. Parijs, 14 Dec. (Officieel.) Van het Servische front wordt gemeld, dat nadat de Franschen den geheelen Zaterdag aanvallen der Bulgaren hadden afgeslagen zij Zondagnacht en -morgen verder zijn teruggetrokken. Niettegenstaande slecht terrein is de terugtocht volkomen ge slaagd en hebben zij alle materieel medege nomen. Zij bezetten thans de linie Geogelie Kilanda. Parijs, 14 Dec. Officieel wordt van het Dardanellenfront gemeld Zaterdag den geheelen dag kanonnades. Zondag deden de Eranschen mijnen springen en hebben zij daardoor de Turksche verdedi gingswerken zeer beschadigd. Londen, 14 Dec. Generaal French rappor teert T De Engelschen beschoten de Duitsche stellingen bij Gevinchy en hebben een mijn laten springen, waarvan zij den krater hebben bezet. Ook hebben zij Duitsche stellingen ten Oosten van Yperen in de buurt van Velenchy met kanonnen beschoten. Een mijnschacht der Duitschers werd met houwitsers en in de streek van de Somme met schansmortieren en geweervuur beschoten. Londen, 14 Dec. De geneesheeren van den Koning hebben medegeeeeld, dat de Koning genoegzaam geheel hersteld is om zijne werk zaamheden weer te verrichten, maar hij is aanmerkelijk in gewicht afgenomen, zoodat hij zich niet mag vermoeien. Londen, 14 Dec. De Daily Telegraph ver neemt uit New-York, dat de Duitsche mili taire attachés, wier terugroeping Amerika had geëischt, den 28stcn dezer zich voor Duitschland zullen inschepen. Rome, 14 Dec. De generale staf deelt offi cieel mede De Oostenrijksche artillerie is aan het Isonzo en aan het Karstfront zeer bedrijvig. Zondag ondernam de Oöstenrijksche infan terie tegen het vallen van den avond bij Oslavia een aanval, die werd afgeslagen. Onder dekking van den mist gelukte het de Italianen een Oöstenrijksche loopgraaf ten Westen van Görz te nemen. Baltimore. De Amerikaansche regecring heeft last geg-even de inrichting voor draadlooze telegrafie aan boord van het geïnterneerde s.s. Bulgaria te verzegelen. Men beweert dat het schip meermalen be richten overbracht. New York. Lorus Strober, secretaris van het Labour National Offic. Council heeft het archief der vereeniging ter beschikking der Justitie gesteld. Het moet bewijzen bevatten van schending der neutraliteit door Duitsche Amerikanen. Duitschlaud moet f3,600.000 hebben besteed om stakingen in de munitie fabrieken uit te lokken. 1 DAGEN. Voorm. Nam, Woensdag 15 Dec. 8.45 9.17 Donderdag 16 9.52 10.26 Vrijdag 17 10.55 11.23 Zaterdag 18 11.48 Zondag 19 0.12 0.33 Maandag 20 0.53 1.13 Dinsdag 21 1.31 1.49 Mijn hartelijken dank aan allen die bij hot blusschingswerk op 3 December j.l. hun hulp hebben verleend. Wed. J. L. JURRIJ-Hoebé. Ter Neuzen, Dec. 1915. Naar aanleiding van in den iaatsten tijd aangaande mij verspreide ge ruchten verklaar ik bij deze uitdrukkelijk, dat ik steeds bereid ben genees-, heel- en verlos kundige hulp te verleenen aan een ieder die mijne hulp inroept zoowel bij nacht als bij dag, zoowel buiten als binnen de kom der gemeente, zoowel aan leden van het Ter Neuzensch ziekenfonds als aan een ieder daarbuiten. Ter Neuzen, 10 December 1915. Dr. II. B. VAN NES. Arts. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op DINSDAG 21 DECEMBER a. s., des voormiddags 10 ure, in het openbaar bij inschrijving in 3 afzonderlijke perceelen trachten aan te besteden. a. het schoonhouden en verwar men gedurende 1916, van de openbare school A b. idem van school B en c. idem van school C, met ver gaderlokaal. De voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente-secretarie. Inschrijvingsbiljetten, volgens voorgeschre ven model en op zegel gesteld, kunnen ter gemeente-secretarie in eene verzegelde bus tot het oogenblik der besteding worden inge leverd. Ter Neuzen, 7 December 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Het Bestuur van bovengenoemd fonds brengt ter kennis van de leden, dat met ingang van 15 December a. s., aan den lieer D. BUYZE als geneesheer van het Ziekenfonds eervol ontslag is verleend, en dat tevens als geneesheer is benoemd TH. VAN PIENBR0EK, Arts. De geneesheeren thans aan het fonds verbonden zijn A. SPRUITENBURG, Dr. H. B. VAN NES en TH. VAN PIENBR0EK. Het Bestuur, ADR. II. DONZE, Voorzitter. II. J. v. d. OUDEN, Secretaris- Penningmeester. Ter Neuzen, 13 Dec. 1915. TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkingen. 9 Dec. Elorimond Dierickx, oud 23 j., jm. en Maria Augusta Doppegieter, oud 23 j., jd. Johannes Petrus Willems, oud 21 j., jm. en Cornelia Oorneta Jansen, oud 24 j jd. Joris Jozias Bliek, oud 31 j., jm. en Jeltje de Vries, oud 25 j., jd. Henri Joseph van Driessen, oud 39 j., jm. en Francoise Hamelink, oud 43 j., wed. Jan van IJk, oud 26 jjm. en Elisabeth Oatharina Dieleman, oud 23 j., jd. Leendert Hendrikse, oud 25 j., jm. en Jacomina Jausje Mielen, oud 23 j., jd. Jan Leen dert Ringelberg, oud 22 j., jm. en Catharina Flo rentine van Doeselaar, oud 23 j., jd. Geboorten. 5 Dec. Adriana Johanna, d. van Johannes Pieter Trijsburg en van Flora Cornelia Anthonetta Boes. Jacobus z. van Josephns Lip pens en van Elisabeth Paulusse. Overlijden. 6 Dec. Joost Dirk Dieleman, oud 3 m z. van Jan en van Elisabeth Loof. 8 Dec. Krijn Bareman, oud 62 j., echtg van Elisabeth de Kraker. 11 Dec. Paulina Kouijzer, oud 79 j wed. uit hef le huwelijk van Ignatus Poppe en uit het 2e of laatste huwelijk van Jacobus van Leuven. Hulst, 13 Dec. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe f 12,50 a f 12,75, Rogge f 12,a f 12,50, Wintergerst f 14,— a f 14,25, Zomergerst f 13,60 a f 14,Haver f 12, a f 12,50, Erwten f26,a f27,Witteboonen f27,a f28,—. Bruine boonen f25,— a f28, Duivenboonen f 19,— a f20, Paardenboonen f 16, a f 17,Lijnzaad f34,a f37,Aardappels f2 50 a f3,-. IJ z e n d ij k e, 11 Dec. Aanvoer ruim met flinken omzet en onveranderde prijzen, behalve de tarwe die 30 a 40 cent lager liep. en bruine boonen 50 cent hooger. Nieuwe tarwe f 12,50 a f 12,60, nieuwe winter gerst f 14,— a f 14,25, nieuwe zomergerst f 14,— a f 14,25, haver f 12,75 a f 13,paardenboonen f20,a f21,groene erwten f22,— a f22,50, kroonerwten 122,50 a f22,75, bruine boonen f 23,a f 23,50 per 100 kilo. Rotterdam, 13 Dec. Binnenl. Granen. Tarwe f 12,50 af 13,25; gerst f 14,60 a f 14,75, haver f 12,75 a f 13,'0 per 100 kilo. Witte boonen f23,a f 25,50, bruine boonen f 22,a f24,50, kookerwten f 24,—a f 25,50, paar denboonen f 18,per 100 kilo. Runderprijzen 88 a 103, ossen 86 a 102, stieren 76 a 86, kalveren J.00. a 115, schapen 70 a 80, varkens 84 a 90, licht soort 70 a 76 cent per kilo. Melkkoeien f210 a 1341, kalfkoeien f230 a f365, stieren f150 a f 300, vaarzen f160 a f200, pinken f90 a f130, vette kalveren f75 a f 100, fokkalveren f 18 a f 26, nuchtere f 13 a f 16, biggen f 14 a f 17, slachtpaarden f90 a f 110 per stuk.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3