Tweede Kamer. Binnenland. Uit Stad en Provincie. Buitenland. dat zij hare aanhangers geheel vrij zal laten in de opvoeding hunner kinderen. Iets anders -is het om mee te werken dat het openbare onderwijs zoo goed mogelijk zij, iets anders om onvoorwaardelijk aan het openbaar onderwijs sympathie te be tuigen als het allerbeste, dat zich denken laat. Intusschen, ook staatkundige veroordee- len hebben een taai bestaan. Dat laatste is zeker waar. Maar ook links klaren dan toch de gees ten op. Wij gelooven, dat het eind werkelijk te be zien is. Dreigende Ontkerstening. Dit is titel van een hoofdartikel van Dr. Kuyper in „De'Standaard"We knippen er het volgende (slot) uit Schier heel Europa onteérde veeleer zijn Christendom door zich over en weer in een oorlog te werpen, die in wreedheid en men- schenverslinding nog zijn wedergade niet vond. En dit niet alleen, maar om in dien woedenden oorlog de overwinning te behalen, heeft |meer dan één Christenland zich zelf niet ontzien, Heidensche troepen naar het oorlogsveld te sleepen, en deze halfwilde Heidenen tegen legers uit het Christenland moordend te laten optreden. Men weet wat Frankrijk uit Senegambie, uit Algiers en uit Marokko naar het Wester- front liet opkomen, hierin nog verder gaande dan voorheen met de Turco's en Spahis. En niet minder beijverde Engeland zich om met name uit Voor-Indië van zijn wildste manschap per schip naar Maas en'Moezel te verplaatsen om maar, als 't kon, de Duitsche legers in hun loopgraven te vernietigen. Ja meer nog. Engeland sloot met het Hei densche Japan zelfs een officieel verbond, ge volg waarvan was, dat Japan Kiautchau aan de Duitschors ontroofde, bij treinen vol gra naten en kanonnen naar Rusland verzond, en er zelfs reeds aan dacht om met een expe ditiecorps aan te vallen bij het Westerfront. En alsof zelfs dit nog niet genoeg ware, is Lord Roseberry nu reeds zóóver gegaan om aan het Christelijk Engeland den eisch te stellen, dat het zijn Heidensche koloniën in rijksdeelen zal omzetten, om alzoo plechtiglijk tot de vorming van één machtig wereldrijk te geraken van meer dan vier honderd milli- oen inwoners, Maar dan van een Britsch wereldrijk, dat in de overyroote meerderheid van zijn volk een beslist Heidensch land zou zijn, met in dat Heidensch wereldrijk ten hoogste een vijf en zeventig millloen Gedoop- ten. We zeggen met opzet, niet Christenen, maar Gedoopten, wijl in Engeland al wat er woont den doop nog ondergaat. Maar om dan ook juist door dit wijzen op wat slechts no minale waarde bezit, er aan te herinneren dat ook onder die millioen Christenen op de 350 millioen Heidenen, nog altoos een breede schare schuilen moest, van wie als gedoopten gepaganiseerd wierden. Leg nu naast dit zich steeds verder vooruit dringende Heidendom de stellige aankondi gingen, die niet slechts de profeten van ouds, maar evenzoo de apostelen, en vóór hen zelfs de Christus ons achterlieten, dat er een tijd komen zou en moest, waarin de belijders van het Kruis, tot een vergelijkenderwijs zeer kleine schare ingekrompen, te midden van een herleefd Paganisme, aan allen smaad niet alleen, 'maar zelfs aan alle vervolging bloot zouden staan, en voelt ge dan niet, wat ontzettende waarschuwing in de gebeurtenissen van heL.Keden tot de Christenheid van alle land uitgaat. Wat dreigt is de ontkerstening van al wat niet verrijkt werd door de gave des Geestes, en in stee daarvan een terugkeeren van het Heidsche bedoelen, dat al wat macht uitoefent, paganiseert. De Premier heeft zijn rede gehouden. Hij betoogde, dat het normale contact tusschen Kamer en Kabinet (de Heer Cort v. d. Linden spreekt steeds ten onrechte, van Regeering zoo spoedig mogelijk moet terugkeeren. Zoo wel aau Kamer als aan Kabinet houdt hij in dezen den eisch voor van zelfbeperking. Wat de neutraliteitspolitiek betreft, deze is (niet met het oog op de z.g. oorlogswinsten), de voordeeligste. Ieder mag persoonlijke voor liefde bezitten voor geallieerden of de centrale mogendheden, eisch voor de Regeering als zoodanig is de handhaving der absolute neu traliteit. Bemiddeling tot den vrede schijnt vooralsnog buitengesloten. De economische politiek is zeker niet onberispelijk maar in deze omstandigheden kan inooirijk anders ge handeld worden. Tijdelijke hulp aan degenen, bij wie nood heerscht, kan op tweeërlei wijze geschieden traktementsverhooging of tijdeljjke toeslag. De Kamer kan meenen, dat een duurtetoeslag rechtvaardig is, zij spreke dit dan uit en de Regeering zal het denkbeeld overwegen. De grondwetsherziening hoeft niet afgedaan te worden na de behandeling kan met de andere ontwerpen voortgegaan. Inzake de verzekeringswetten stond de Minister op het standpunt, dat deze liggen op hot ge bied der „neutrale zóne". De heer Treub hield een rede, die hierop neerkwam, dat hij de Kamer stelde voor de keus: geef mij 30 miljoen als tijdelijke dekking of als deel van blijvende dekking en liet door schemeren, dat hij, gebeurt zijn zin niet,sterk er over dacht, zijn taak neer te leggen. De heer De Geer merkte op, dat in die 30 miljoen 10 miljoen zit voor het ontwerp Ou derdomsrente van min. Treub, die hij er af wou hebben. Voer de wet-Talma uit, dan hebt ge die niet noodig, en dan vervalt tege lijk de z.g. pensioenbelasting weg. Het „Telegraaf'-geval vond nog eenige be spreking, maai niemand van de 100 kamer leden kwam op voor de zoogenaamde krenking der persvrijheid. De nuchterheid is van ons volk nog niet gansch geweken. DE N.O.T. EN DE ENGELSCHE REGEERING. Bij de besprekingen in het Engelsche La gerhuis over de werking van de N.O.T heeft de onder minister ven Buitenlandsche zaken Cecil, o.a gezegd, dat er een regeling was ge troffen, krachtens welke de boeken dor mar- garinefabrieken in ons land op gezette tijden worden nagezien door Engelsch accountants die zullen onderzoeken, wat er gedaan is met de producten van die fabrieken. Naar wij vernemen, heeft men hier echter niet te doen met een tusschen de Engelsche regeering en de N.O.T. getroffen regeling. In tegendeel heeft de N.O.T. steeds principieel bezwaar gemaakt tegen het aanvaarden van de medewerking der Engelsche regeering bij .de door de N.O.T. uit te oefenen controle, hetzij in den vorm van accountants-onderzoek, hetzij op andere wijze. Het bedoelde onder zoek is dan ook een maatregel, door de En gelsche regeering op eigen gelegenheid ge nomen, welke zich hoofdzakelijk uitstrekt tot fabrikanten, die grondstoffen uit Engeland betrekken (alsmargarinefabrieken, olieslage rijen, spinnerijen, enz.) en waaraan de fabri kanten zich vrijwillig onderwerpen. Zelfs hebben eenige fabrikanten, die groote hoeveelheden grondstoffen uit Engeland aange voerd krijgen, zeiven om toepassing van dezen maatregel gevraagd. VET. Het algemeen administratiekantoor voor levensmiddelenvoorziening doet, zoo meldt de Leeuw. Ct., thans ook mededeelingen omtrent de verstrekking van vet aan de gemeenten. De mogelijkheid bestaat, dat een beperkte hoeveelheid zuiver rundvet beschikbaar wordt gesteld. Half December kan met de ver zending worden begonnen. DUITSCHE DESERTEURS. De Telegr. verneemt, dat de minister van oorlog aan de soc.-dem. Kamerfractie op haar verzoek om vrijlating van de Duitsche deser teurs in het interneeringskamp te Bergen, verzekerd heeft, dat zij niet aan do Duitsche overheid zullen worden uitgeleverd, ook niet na afloop van den oorlog. ri gheli en omgeving, onder welke den 7en, toen zij hot kanonvuur waarnamen, een paniek ontstónd en zij begonnen te ontvluchten. De verhalen, door deze lieden verspreid, deden de berichten omtrent een nederlaag nog toe nemen. Evenwel is generaal Sairail voldaan over de wijze waarop hij zijn terugtocht heeft volvoerd. De toestand is ernstiger aan het Britsche front, waar de vijand een beslist aanvallende beweging ontwikkeld heeft. Op dit front woedde Dinsdag den geheelen dag den strijd met toenemende hevigheid en vooral werd er woedend gevochten voor het dorp Ortanli. Volgens de laatste berichten duurde dit voort gedurende den nacht. Onze troepen, op een plaats overweldigd, moesten wijken en een hoogte viel in handen des vijands. Diens doel schijnt te zijn Rabrovo te bezetten, gelegen aan het kruispunt der wegen, die westwaarts naar het station Strumitza en zuidwaarts naar Doiran leiden. Volgens een bericht, dat evenwel bevestiging behoeft, zoe Rabrovo door den vijand veroverd zijn. De slag veroorzaakte te Doiran eenzelfde paniek onder de bevolking als te Gevgheli. Naar men meent, hebben zich afdeelingen van het leger van Von Gallwitz met de Bul garen vereenigd. PARIJS, 11 December. (Reuter.) Uit Athene wordt gemeld De gezanten van de viervoudige entente hebben zich gistermiddag, onmiddellijk naden ministerraad, naar Skoeloedis begeven. Men helooft dat de entente een nieuwen stap ge daan heeft. In de „Daily Telegraph" leest men Geen weifeling meer in de blokkade van Duitschland. Die blokkade zou veel krach tiger zijn geweest, als het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken niet zoo buiten gewoon gevoelig was geweest voor de pro testen, die onzijdige staten hebben ingebracht op grond van handelsverlies. Het argument, dat Engeland moet bedenken in latere oor logen zelf tot de onzjjdigen kan behooren, heeft al te veel dienst gedaan. Het komt er nu op aan den oorlog te winnen, en het is dwaasheid den uitvoer van belangrijke goede ren te gedoogen met de kans dat ze door onzijdige landen in Duitschland komen. LONDEN, 13 Dec. De leider van de arbeiderspartij Hadge heeft in een redevoering te Birmingham gezegd, dat het beter is over te gaan tot algemeenen dienstplicht dan tot een voorbarigen vrede. zal behouden, maar dat wist men eigenlijk al. Volgens de Kölnische Vofkszeitung heeft de kanselier zich ditmaal stelliger uitgedrukt dan in Augustus. Toen sprak hij alleen van wezenlijke waarborgen, thans van „onder panden die wij bezitten en die nog voor uit breiding vatbaar zijn". Ook heeft hij beloofd „dat wij niet nogmaals de vestingen in Polen zullen moeten veroveren en dat wij ons vóór alles er tegen moeten verzekeren, dat België opmarschgebied voor Engeland en Frankrijk blijft." Het blad ziet in die woorden in ruwe trekken een program voor den dag der vredesonderhandelingen. De Münchener Post, het hoofdorgaan van de Beiersche sociaal-democratie, schrijft: „De wereld heeft nu vernomen wat Duitschland wil, en zal erkennen, dat Duitschland in het bewustzijn van zijn innerlijke kracht met vertrouwen do toekomst tegemoet kan zien. Welk antwoord zullen we nu van Engeland en Frankrijk vernemen Op den eisch van de Fransche socialisten tot teruggave Van Elzas-Lotharingen heeft de Duitsche sociaal democratie geantwoord met een beslist neen. De woorden van Scheidemann en van Lands berg zullen aan alle onbevooroordeelde toe schouwers de overtuiging geschonken hebben, dat het Duitsche volk nog altijd eensgezind is. BERLIJN, 10 Dec. (V. D.) In de vergade ring der Vereeniging van Duitsche IJzer- en Staalfabrikanten werd besloten een telegram te zedden aan den Rijkskanselier, waarin zij den wil te kennen gaven vol te houden tot de overwinning zal. zijn behaald, terwijl zij de overtuiging uitsprekon, dat het hun ge lukken zal een vrede te verkrijgen, die bij de noodzakelijke uitbreiding der grenzen het Duitsche volk waarborgt, dat het voor de toekomst beveiligd tegen een overval der vijandenzich krachtig ontwikkelen kan in handel en industrie. WASHINGTON, 10 Dec. De Duitsche ambassadeur Bernstorff heeft Minister Lasing medegedeeld, dat de attachés Boy ed en van Papen, overeenkomstig het verzoek van de Vereenigde Staten, teruggeroepen zijn. Tevens verzocht hij, dat hun een vrijgeleide zou worden verschaft. Op het kerkhof te Brugge, waar zoovele Dnitsche gevallenen begraven liggen, werd dezer dagen, door de zorgen van de militaire overheid, een gedenksteen geplaatst, die ver leden week onthuld en aan de burgerlijke overheid overgedragen werd. Een groot corps Duitsche officieren, on dei- wie de admiraal, de commandant van 't ge- heele marinekorps dat de zeekust bezet houdt, was tegenwoordig. Voorts was aanwezig de vertegenwoordiging van het Brugsche ge meentebestuur, met burgemeester De Visart, stokoude grijsaard van diep in de tachtig, aan het hoofd. Bij de aanvaarding hield de burgemeester de toespraak. Te midden van het oorlogs gebeuren, noemde hij wat hier geschiedde een werk van verzoening en van vrede. Tegenover den dood staan wij ontwapend. In den dood worden allen weer gelijk. Wij weten en vertrouwen, zoo wendde hij zich tot den Duitschen admiraal, dat gij voor onze dooden, die zoo menigvuldig ook in uw land begraven liggen, gestorven aan hun wonden of in gevangenschap, piëteit zult hebben en hun graven zult eerbiedigen. Zoo beloven wij u, uit naam der Brugsche gemeent^ ^e,on, dat wij deze uwe heilige' plek, waar gij dit gedenkteeken op de graven uwer helden hebt geplaatst, zullen in eere houden. Gij kunt er gerust op zijn Brugge zal dit graf onder houden als ware het een graf van eigen zoons. Zichtbaar geroerd, dankte de admiraal voor de waardige woorden, door den waardigen grijsaard gesproken. Maar toen gebeurde iets onverwachts. De dappere oude burgervader richtte zich wederom tot den bevelhebber, en vroeg met luider stem, ten aanhoore dier groote schare militaire en burgerlijke autoriteiten, of het hem geoorloofd was nu nog een verzoek te doen. Spreek, heer Burgemeester, zei de admiraal. Wilt gi] dan. heer Admiraal, hier de belofte aan ons geven, dat gij die Brugsche vrouw- die ter dood veroordeeld is, het leven zult schenken Wij weten, zij heeft zich aan de militaire wetten vergrepen. Zij verdient ge straft te worden. Straf haar zoo zwaar als ge wilt. Alleen, wij vragen ulaat haar het leven. De admiraal werd bleek als een doek. Hij wendde zich af en raadpleegde met zijn hooge officieren. Het duurde en duurde wel een halfuur. Toen keerde de admiraal zich weder tot den burgemeester en sprak: De vrouw waarvan gij spreekt, heeft zwaar misdaan tegen ons. Feiten van spionnage zijn bewezen. Volgens onze krijgswet moet zij sterven. Hedenmiddag drie uur, zoo is het bevel, zal het vonnis voltrokken worden. Maar om uwentwille: ik schenk haar het leven. (N. Ct.) Bij de Geref. kerk alhier is tot predikant beroepen Ds. Van Halsema te Haastrecht. DE OORLOG. BERLIJN, 12 Dec. (Wolff). Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier: Aan de O.-H. kolonnes, die in het Alba- neesche grensgebergte den vijand vervolgen, zijn de laatste twee dagen meer dan 6500 gevangenen in handen gevallen. Tusschen Rodzaj, dat gisteren is veroverd, en Ipek heeft de vijand 40 kanonnen moeten achterlaten. Na de beslissende nederlagen, door hét leger van generaal Todorof in een reeks koene en krachtige slagen de laatste dagen aan Fran- schen en Engelschen toegebracht, zijn deze thans in jammerlijken toestand in vollen af tocht naar en over de Grieksche grens. De verliezen van den vijand aan menschen, wapenen en ander oorlogstuig van allerlei soort zijn, volgens de rapporten van onzen bondgenoot, buitengewoon zwaar. PARIJS, 12 Dec. (Havas). Officieel bericht van het Fransche front in Macedonië De bewegingen van de troepen der gealli eerden zijn in goede orde en in de volmaakt ste kalmte volvoerd. In tegenspraak met de berichten van Duit sche, O.-H. en Bulgaarsche zijde, zijn de ver liezen der Bulgaarsche troepen veel grooteT dan die der Fransche en Engelsche. De te rugtocht van de Fransch-Engelsche troepen werd noodzakelijk geacht, toen was gebleken, dat geen verbinding met het Servische leger te krijgen was. De smal toeloopende stelling, door onze troepen voor Kriwolak ingenomen, die de be zetting van een gunstig front uitsloot, maakte het wenschelijk, achterwaarts een beter ge legen i-errein te zoeken. Zoodra zoodanig terrein was gevonden, is de terugtocht dadelijk begonnen in zoo volmaakte orde, dat de ge allieerden al hun materieel konden meenemen. LONDEN, 10 Dec. (V. D.) Uit Saloniki wordt op 8 dezer aan de „Daily Telegraph" geseind De terugtocht van het Fransche leger uit de stelling in Servië werd den 7en met succes en geringe verliezen volvoerd, na 10 dagen geleden te zijn begonnen. Deze vrijwillige terugtocht, waardoor natuurlijk de veldhospi talen, ambulances en treinen achter de nieuwe stellingen moesten worden gebracht, gaven aanleiding tot berichten, dat het leger der bondgenooten in vollen aftocht was, hetgeen onrust verwekte onder de bevolking van Gev- LONDEN, 12 December. (Reuter). O'Grady, socialistisch lid van het Lagerhuis, die deel uitmaakt van lord Derby's wervingscomité, heeft in een persgesprek gezegd ervan over tuigd te zijn, dat er iets als een mirakel had plaats gegrepen, en wanneer lord Derby's rapport zou worden openbaar gemaakt, zou blijken, dat de natie nog nooit iets dergelijks had volbracht als in de laatste dagen der werving. De N. R. C. schrijft Enkele Duitsche bladen komen nog terug op de rede van Von Betlimann Hollweg in den Rijksdag. Het Berliner Tageblatt is het niet eens met den socialistischen afgevaardigde Lands berg, dat de kanselier in zijn antwoord op de interpellatie-Scheidemann gematigde vredes voorwaarden in het vooruitzicht hoeft gesteld en de veroveringsfanatici heeft verloochend. Het blad heeft de afwijzing van de verove ringsplannen, door onverantwoordelijke krin gen en personen verkondigd, in de rede van Von Betlimann juist gemist. De Deutsche Tageszeitung, die de zakelijke wijze, waarop Landsberg heeft gesproken, prijst, komt niettemin op tegen zijn meening, dat de verklaring der burgerlijke partijen, door Spahn afgelegd, in het buitenland de kansen op vrede zou kunnen schaden. Nadeel is veeleer, volgens dit blad, te verwachten van ontijdig aandringen op vrede, gelijk de socialisten dat met hun interpellatie hebben gedaan. Ook ziet de Tageszeitung niet de minste tegenspraak tusschen de verklaring der burgelijke partijen en de rede van den rijkskanselier. Beide hebben nl. gewezen op de noodzakelijkheid van wezenlijke waarborgen voor de toekomst. De Berl. Ztg.*am Mittag formuleert enkele vragen naar aanleiding van de interpellatie le Acht de Rijksdag, na de in dezen oorlog opgedane ervaringen, onze oude grenzen in het Oosten, Z.W. en N.W. voldoende voor de beveiliging des rijks? 2e Welke waarborgen, behalve zuiver militaire (strategische grenzen), aelit de Rijksdag noodzakelijk 3e Beschouwt de Rijksdag met de verdediging en beveiliging van het rijk de taak van Duitschland in dezen oorlog als voltooid? 4e Welke plichten heeft Duitschland jegens zijn bondgenooten De Magdeburgische Ztg. schrijft dat de verklaring der burgerlijke partijen de rede van den kanselier op nadrukkelijke wijze onderstreept. Von Betlimann Hollweg, die over de vredesvoorwaarden der Duitsche regeering overigens niets nieuws heeft gezegd, heeft alleen tamelijk duidelijk doen uitkomen, dat Duitschland niet al het bezette gebied Griekenland en de entente. Engeland en de Neutrale landen. Vredesstemmen. „Iets als een mirakel." Duitsche annexatielust. Teruggeroepen. Gratie voor een vrouwelijke Spion. TER NEUZEN, 14 December 1915. Servisch gevechtsterrein. De terugtocht der Entente op den Balkan. De rede van den Duitschen Rijkskanselier.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2