Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. VOOR JEUGD. komen dan ook, evenals verleden jaar, weer vele gevallen van bevroren voeten, zgn. loop graafvoeten, voor. Als de mannen dan tijdig naar het hospitaal kunnen gaan, genezen zij gemakkelijk, maar blijven zij te lang in de loopgraven dan is het veel moeilijker de voeten weer te doen herleven. In het begin veroor zaken bevroren voeten bij het genezen een gevoel, alsof zij met gloeiende poken bewerkt worden. Maar ondanks alles blijven de soldaten vol moed. Onlangs werd een man die in het water stond, door een projectiel in de heup gewond. De geneesheer, die gewaarschuwd was, kwam tot aan den hals door de modder wadend, zijn instrumenten boven zijn hoofd houdend, in de loopgraaf om de eerste hulp te verleenen. De operatie, die noodig bleek werd in het water uitgevoerd, waarna de lijder naar het veldhospitaal werd gevoerd. Dienzelfden avond nog maakte hij grapjes met een gees telijke, die hem kwam opzoeken en schreef hij een opgewekten brief aan zijn vrouw, waarin hij haar mededeelde, dat hij heel wel was, maar een klein ongelukje had gehad. Zelfs in het hospitaal, waar dagelijks zooveel hel denmoed betoond wordt, stonden de omstan ders verbaasd. TER NEUZEN, 10 December 1915. Woensdagnacht hebben eenige militairen in de Nieinvediepstraat alhier bij een tweetal woningen het hekwerk voor die woningen vernield. Naar men ons mededeelde is een onderzoek hier naar ingesteld. Het tarief der spoorkaartjes bij den spoorweg Ter NeuzenGent is verhoogd. De kantonnier A. W. alhier is gearres teerd wegens verdenking van poging tot op lichting. In. een Woensdag alhier gehouden ver gadering is besloten tot liquidatie der Groenten- en Fruitveilingsvereeniging alhier. In eene gisterenavond gehouden ver gadering van de Coöp. Broodbakkerij en ver- bruiksvereeniging „Ons Belang" werden de Statuten vastgesteld, en besloten de noodigo stappen te doen, om zoodra zij in het bezit is van een gebouw, over te gaan tot het in werking stellen der bakkerij. Zaamslag. J.l. Woensdagavond laat, kwam een ledige zandtrein uit de richting Stoppeldijk aangereden langs den Veerweg (Oostzijde dorp). Plotseling ontspoorde een der wagens waarin de huiswaarts keerende werklieden van de tramlijn zaten. Een hunner een zekere de Doelder uit Ter Neuzen, raakte er onder. Hij kwam terecht in een bijna gevulde sloot. Dit was zijn geluk. Spoedig werd hij van onder den wagen gehaald. Het bleek, dat hij niet levensgevaarlijk aan het hoofd gewond was. Na door den dokter verbonden te zijn, werd hij per rijtuig naar zijn woning te Ter Neuzen vervoerd. Axel. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de o. 1. school, alhier zijn geplaatst de dames J. van Splunder te liansweert, S. F. Perduyn te Noordwelle en G. C. Bakker te Sluis. Hulst. Als een gevolg der Maandag plaats gehad hebbende schietpartij werd een spoed- eischend uitgeschreven vergadering van den gemeenteraad gehouden, waarin door B. en W. het voorstel werd gedaan in te trekken het besluit van den raad waarbij is toegestaan om zonder toestemming van den burgemeester op de Boerenmaandagen en de kermis in tapperijen muziek te maken. De burgemeester verklaarde dat hij als hoofd zich niet verantwoord acht, indien hij het maken van dansmuziek niet kan verbieden. Als burgemeester, ging hij voort, is hij niet Jongens en Meisjes Dat ik van de week een heeleboel hartelijke brieven heb ontvangen, zullen jullie wel willen gclooven, hé Wat een bedankjes. Ik wou, dat ik plaats had, dan liet ik eens een paar briefjes afdrukken. Sommigen hadden hun boek al ontvangen anderen nog nietenkelen hadden het al uitgelezen. Ik mag graag hooren, hoe de winners hun prijs hebben gevonden! Eén had een boekje gekregen, dat hij zelf reeds bezathij mag het bij den uitgever van ons blad brengen en dan zullen we hem een ander zien te bezorgen. Goed Over Sint-Nicolaas hadden ook velen het druk maar helaas het bleef bij vertellen en goede wenschen. Ja, een was zelfs zoo ondeugend genoeg, me te foppen met een zoogenaamd cadeau. Een lezeresje vroeg me of ik deze week een goede vangst had gehad Ik moet je vertellen, dat, toen ik mijn netten ophaalde, er niets, niemendal in zat. Maar in staat de orde te handhaven als hij niet preventief kan optreden. Hij toonde aan, dat altijd de orde op die dagen wordt verstoord door van elders komende personen. Na eenige discussie nam de raad het voor stel met 5 tegen 4 stemmen aan. Er waren 2 leden aanwezig. Sas van Gent. Alhier wordt het niet onmo gelijk geacht dat eerlang wederom een groot aantal vluchtelingen uit Zuid-België en Noord Frankrijk hier over de grens zullen komen om eventueel verder door te trekken. Cadzand. Bij den landbouwer De Bruijne werden 24 stuks hoornvee en 11 varkens af gemaakt wegens het heerschen van mond- en klauwzeer. Bij den landbouwer P. van der Hooft in den Zuiddiepepolder te IJzendijke is mond en klauwzeer uitgebroken. Hoeveel beesten er zullen afgemaakt en begraven worden van de 12 koeien en 5 varkens is nog niet te zeggen. M. C. Vlissingen. Met de Mailboot zijn aangekomen 45 gewonde Duitschers en 80 man van het Roode Kruis. Onder de gewonden bevond zich een officier. Zes krankzinnigen werden in een afzonderlijken wagen vervoerd. Per Roode Kruis-trein vertrokken zij. Aan allen werden versnaperingen aangeboden. De datum van de hoofdbestuursver gadering van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland is ge wijzigd en niet op 23 December, doch Don derdag 30 December te Middelburg.. Op de voordracht voor onderwijzer aan de openbare lagere school te Zoutelande komt ook voor de heer J. A. Rijnberg te Terneuzen. De vice-admiraal, commandant in Zeeland, heeft bepaald, dat het in de gemeenten West- kapelle, Domburg en Oostkapelle verboden is tussehen een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopgang in woningen licht te ontsteken, dat van zee uit zichtbaar is. Ned. Herv. Kerk. Beroepente DrogehamG. Elzinga, te Bourtange. Geref. Kerken. Beroepen te Brouwershaven W. Steunen berg, cand. te IJsehnuiden te Batavia J. C. Rulimann, te Utrecht; te 's Gravenhage (5e pred. pl.) J. Douma te Watergraafsmeer. Overdracht Rectoraat Theol. School. Dinsdagavond j.l. heeft in de aula der Theol. school te Kampen, in tegenwoordigheid van H. H. Professoren, curatoren, studenten en genoodigden de overdracht van het recto raat plaats gehad, bij welke gelegenheid de aftredende rector, Prof. Dr. J. Ridderbos, eene rectorale rede uitsprak. Het onderwerp der rede wasIsrael en de Baals afval of ontwikkeling (Deze rede is in druk verschenen). Het aantal studenten aan de Theologische School bedraagt thans 32. Als rector treedt nu op Prof. Dr. T. Hoekstra. Mooi aanbod. De heer J. U. Smit te Alblasserdam heeft naar de N. R. Ct. meldt, aan de Ned. Herv. gemeente aldaar aangeboden, het kerkgebouw voor zijn rekening electrisch te laten verlich ten. Het aanbod is dankbaar aanvaard. Kras. Een lezer van de N. Ct. toonde het blad een foto van de voorplecht van Hr. Ms. „Noord Brabant waarop een Nederlandsch matroos ik hou moed. Wie vveet, komt er dezen keer niet wat los, bij wijze *van nagift op het Sint- Nicolaasfeest. Ik zal het dus nog maar eens herhalen voor de oudere Jeugd-vrienden Wie mij met een kleine of groote gift wil verblijden, opdat ik extra-prijzen zou kunnen uitdeelen, is daar ook deze week gaarne voor in de ge legenheid. De oplossing van het vorig raadsel was ZOOALS DE WAARD IS, VERTROUWT HIJ ZIJN GASTEN. De onderdeelen waren dralen, zetter, dadels, grijsheid, Rijnwater, zwavel, doos, touw. Goede oplossingen ontving ik van Willem S., Terneuzen, (Je naam vergeten Dirk de R., Othene, (Weer Welkom Janneke de P., Amsterdam, (Welkom 1)Dingetje de P Hoek.Maria de P., Hoek, (Zoo, zijn dat sol- fers! Mooi gevonden?); Krina v. B., Schoon- clijke, (Al ontvangen zeker?); Frangois de M., Zaamslag, (Wel jazoo waren er meer.) Salomon de M., ZaamslagAdriana v. d. S.| Terneuzen, (Welkom! En hoe is het met O. Koosje B., Terneuzen, (Flink zooJohanna J., Driewegen, (Lees je graag Jacomina D., Zaamslag, (Al gelezen Jacobus de P., Hoek, IK0?, J<! best maar Benjamin de P., Hoek, Welkom 1)David de P., Hoek, (Waren de ,"Trrl?v,en^-'es Pu'k Neeltje W., Terneuzen, (Koffieboon Goed Dat portret, ja, ik zal er eens naar vernemen!); Tanneke de F., Ter neuzen-, George K., Terneuzen, (Welkom! Kerel, wat een mooi schrift't lijkt wel van staat met twee handvlaggen seinen gevend aan een duidelijk zichtbare Nederlandsche duikboot op eenigen afsland. De foto is niet lang geleden als illustratie in „De Prins" ver schenen. Dezelfde foto vindt men nu als voorplaat over de geheele eerste bladzijde van „Ueber land und Melir" (jaargang 58 no. 5) met het volgende onderschrift „Hollansche Kiistenwache signalisierteinem herannahenden englischen Unteiseeboot, dasz 'es sich in neutralen Gewassern befindet." Zoo is aan een heel gewoon manoeuvre prentje, een internationale beteekenis gegeven. In dit geval tamelijk onschuldig, maar toch alweer een bewijs dat fotografiebureau's uit winstbejag of buitenlandsche weekbladen ter wille van de reclame tegen vervalsching en misleiding van het publiek niet opzien. Maandagavond werd een flesch gevonden aan het strand te Blankenham. In die flesch zat een briefje met dezen inhoud „Vaarwel lieve vrouw, wij zijn verloren, God behoede u, mijn dood is nabij, ons schip zinkt al dieper en dieper. De vinder van deze flesch wordt vriendelijk verzocht deze flesch op te sturen naar IJmuiden. (naam) W. Hoogsma (schip) „Vol Verwachting". Ook de heer D. Polak, handelaar te Almelo heeft tegen de 7 elegraaf een aan, klacht ingediend wegens grove beleediging wegens een artikel in het blad van 22 Oct. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 12 DECEMBER 1915. Gereformeerde Kerk. Men seint ons uit MIDDELBURG: De Prov. Staten van Zeeland hebben heden met 31 tegen 9 stemmen besloten, in strijd met hot desbetreffende afwijzend advies van Ged. Staten, aan ambtenaren der Provincie, die geen hoogere bezoldiging dan f 1000 ge nieten, een duurte-toeslag te geven van fl per week en bovendien van f 1 per maand voor ieder kind. Men seint ons uit 's GRAVENHAGE In de heden gehoudeu zitting der Tweede Kamer heeft de minister van Landbouw mee gedeeld, dat tengevolge der agitatie tegen het koleubureau, dit niet langer zal worden be stendigd, maar dat de regeering zelf de zaak zal ter hand nomen, al kan de Minister nog niet zeggen op welke, wijze. BERLIJN, 10 Dec. De geheele pers betuigt een notaris!); Arie L., Terneuzen, (Veel ge kregen?); Cathalijntje M, Terneuzen, (Dat doet me plezier, dat je het mooi vindt. Je broer mag óók wel mee doen, hoorSietse L., Terneuzen; Maria H., Driewegen, (Wel kom!); Tanneke H., Driewegen; Klara D., Zaamslag, (Dat was jou schrift niet, Klaartje Jacoba de B., Driewegen, (Lees maar het begin van mijn brief)Elizabeth B., Terneuzen, Had die Sint anders niet En dan nog aan een verkeerd adres!) Levinus K., Othene (Mooi?); Sara V., Terneuzen (Welkom weer! Blij dat je weer terug bent). Hendrik de J., Terneuzen (Nog altijd maar even nat, hé Jaceba v. d. R., Terneuzen (Ik ook, hoor!) Janna de F., Kuitaart (Dat wou ik ook Jozias de J., Driewegen (Hoe heb je die „dichtgeschroefde dichtader" los gekregen Fijgtje BDriewegen (Is het niet Rn Menno de V., Zaamslag Dirkje de V., Zaam slag (Wie weet?); Adriana K., Zaamslag Al gelezen?); Jacoba de W., Zaamslag (Naar je zin? Tien voet, zei-je? Dat had ik nooit van je kunnen denken Petrus v. H., Zaam- slag, (WelkomJacobus v. II., Zaamslaq (Mooi?); Cornelis de K., Spui (Al gélezen Adriana de K., Spui; Janneke de K., Zaam- slag (Zoo moeilijk' En bij anderen weer zoo gemakkelijk. Hoe is het' mogelijk Pieter v. S., Ter neuzen (Dat doet me" genoegen Ik mis een paar trouwe vriendjes. Denken jullie er wel allemaal aan, dat de oplossingen vóór Woensdagavond 8 uur in Ter Neuzen moeten zijn Bijna elke week komen er te hare volkomen instemming met de rede, welke gisteren door den rijkskanselier in den Rijks dag is behouden en stelt in het licht op wélke kalme, keurige en eerlijke wijze hij den poli- tieken en oeconomischen toestand heeft voor gesteld. LONDEN, 10 Dec. De Times verneemt uit Parijs, dat er reden is te meenen dat de oorlogoraad heeft uitgemaakt, dat er "een sprake van kan zijn, dat de expeditie naar Saloniki wordt ojigegeven. WEENEN, 10 Dec. Het bericht van de „Bazeler Nachnchtcn" dat het in het Oosten- rijksch-Hongaarscho leger strijdende Poolsche legioen zal worden ontbonden, is volkomen ongegrond. Dit legioen is thans drie brigades sterk en znl vermoedelijk tot een legercorps worden vervormd. De daden van dit legioen worden zoowel door het Oostenrijksche legerbestuur als dooi de Duitsche aanvoerders herhaaldelijk °e- roemd. 6 KONSTANTINOPEL, Het groote hoofdkwar tier deelt mede dat aanvallen der Russen op den estelijken vleugel der 'Lurken in den Kaukasns zijn|afgeslagen. Op de vorige fronten onbelangrijke voorhoede-gevechten. KONSTANTINOPEL. Het hoofdkwartier meldt uit Mesopothamië, dat de tegenstand der Engelschen eer af dan toeneemt. De Lurksche troejoen hebben pogingen der Engel schen om hen aan te vallen afgeslagen. Zes door de Turken buitgemaakte Engel- sclie vliegtuigen zijn hersteld en verbeterd en worden thans door de Turken tegen de Engelschen gebruikt. KONSTANTINOPEL. Het groote hoofd kwartier meldt: Bij Anaforta heeft de vijandelijke artillerie op zee en van de zee af turksciie stellingen beschoten. De Turksche artillerie antwoordde en dreef de vijandelijke troepen uiteen en joeg een transportschip op de vlucht. Bij Ariboernoe hevig gevecht met bommen, va aar vijandelijke pantserkruisers, monitors en torpedobooten aan deelnamen. De Turkschc artillerie antwoordde en ver nielde een deel der \ijandelijke loopgraven en dwong een monitor, welke twee maal was getroffen^/ich te verwijderen. RIXMOND, (Argentinië.) Een brand heeft de stad Hopewell, waar nieuwe kruitfabrieken van beton zijn gebouwd, zoo goed als geheel verwoest. De kruitfabrieken zijn onbeschadigd. De goeverneur heeft soldaten ontboden om hulp te verleenen. Twee personen, in wier bezit ontplofbare stoffen zijn gevonden, zijn in hech tenis genomen. Men houdt het er voor dat het Duitsche agenten zijn. laatIeder nu zijn best gedaan, er op tijd te weezen, hé En wie zelf op de krant niet geabonneerd is, moet opgeven met wicn hij medelezer is. Vergeet dat ook niet. Het adres moet er zóó uitzien Aan de Redactie van Luctor et Emergo te Ter N e u z e n. Jeugd. Hier is het DERTIENDE PRIJSRAADSEL of 2e üecemberraadsel. Het geheel bestaat uit 25 letters. '1 21 13 - 17 - 25 heet ons land meestal in het buitenland. Ieder maakt zijn 22-8 - 11 - 23 - 14-4 zoo gezellig mogelijk. Van 18 - 21 - 23 20 -15-10-24 heeft men op Nova Zembla in den regel weini" last. 6-8-16-12-5-14 belmoren thuis in de gevangenis. 9-3-19-25 is voor een krijgsman een eerste eisch. 2 Id was de naam van een Koning. Groeten van RAADSELMAN. Ter Neuzen 9 uur, Dhr. Smit, doctorandus te Amsterdam en 2 uur Ds. de Walle van Zaamslag. Verkiezing van een predikant. Axel Kerkdreef 9 en 2 uur Ds. J. H. Lammertsma. Bed. II. Avondm. en Dankz. Axel Stationstraat 9 en 2 uur, Ds. II. Brouwer van Schoondijke. Bed. H. Avondm. en Dankz. Zaamslag 9 uur, Ds. H. P. M. G. de Walle en 2 uur, Dhr. Smit, Doet. te Amsterdam. Hoek 9 en 2 uur, Ds. II. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/j en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9'/j en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9'/2 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz Zaamslag 9'/2 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9Vi en 2 uur Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. Woensdagavond 6 uur Ds. L. de Bruijne. Bijbellezing. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en ö'/j uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/2 uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen ö'/j uur, Evangelisatie. Oostburg, 8 Dec. Aanvoer ruim omzet flinkprijzen onveranderd Nieuwe tarwe f 12,50 a f 13,—, nieuwe winter- gerst 114,20 a f 14,40, zomergerst f 14,20 a f14 40 haver f 12,80 a f 13,10, paardenboonen f25,50 a f 26-' kookerwten f27,- a f28,-, bruine boonen f 26,50 a f 27,— per 100 Kg. Middelburg, 9 Dec. Aanvoer redelijk. Handel vlug. Tarwe 50 cent, lager. Overigens onveranderd. Nieuwe tarwe f 12,- a f 13,— per 100 kilo's: zomergerst f 14,- a f 15,-, per 100 kilo kroon' f22, a f24,—witte boonen f22,50 a i 24,50ronde bruineboonen f21,a f23—- lange dito f21,— a f23,-, alles per mud. Boter f0,771' a fO,82J, voor paricnlieren f 0,85 per Va kilo. r Eieren f 10,—, voor particulieren f 10,40 per 100 stuks. 1 Goes, 7 Dec. Aanvoer ruim. Nieuwe tarwe f 12 a f12 51 wintergerst f 14,- a f haver f l^O, a f 12,75 kookerwten f23.-, a f24,-, kroonerwten f 18,-' a f 23,—, bruineboonen f 15,— a f 23,50.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3