Antirevolutionair poor Uit de Pers. Tweede Kamer. So. 1283. Zaterdag 11 December 1915 1 Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,—. Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LETTOOIJ Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIËN: Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken voor de redactie be stemd, te zenden aan den Uitgever, Vlooswijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermel ding „Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. V Zuinig zijn Dat is eisch voor velen in deze tijdsom standigheden ook voor den Staat. Iloort men evenwel, op welke wijzen met het geld wordt omgesprongen bij 'sommige departementen, dan schijnt hetnog geen heksentoer om ettelijke duizenden vrij te krijgen, die op nuttiger wijze konden wórden besteed. De heer Koster, het nieuwe Kamerlid voor Assen, sprak volgens het kort verslag hier omtrent het volgende „Herhaaldelijk heeft men kunnen hooren, dat er geen geld is, o.a. voor verbetering der salarissen van ambtenaren. Er is echter een geschikte weg om door bezuiniging de gelden te vinden voor verbetering der ambte naarssalarissen. In een particulier bedrijf gaat men, als het eenigen tijd bestaat, nauw keurig na, of er niet bezuinigd kan worden. Dat is noodig om der concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Bij den Staat echter gaat het heel anders. Ook al is iets verkeerd, dan handhaaft men dat als eerwaardig, eer biedwaardig, als onaantastbaar heilig. Op een drietal punten wil spreker wijzen om aan te toonen, dat de staatsmachine zeer duur werkt. In de eerste plaats zal men in elk particulier bedrijf het eenvoudigste werk, brieven opbergen en verzenden, laten, ge schieden door goede, maar niet te hoog 'be zoldigde ambtenaren. Voor dit eenvoudig bedrijf zijn op het Departement van Koloniën noodig 33 ambtenaren, onder wie een admini strateur en een referendaris. Verscheiden hoofdambtenaren drijven er naar hun bureau zoo groot mogelijk te maken. Dan lijkt hun werk voornamer. Dit blijkt uit het verslag van Bnmenlandsche Zaken, waarin staat, dat een administrateur, een hoofdcommies en een drietal lagere ambtenaren, die ontslag hebben gevraagd, niet zullen worden vervangen. Dat is een schitterend voorbeeld, dat andere De partementen mogen navolgen. Er zou ook intensiever kunnen worden ge arbeid. Dezer dagen kwam iemand bij spreker klagen, dat hij met een halfuur werken per dag klaar was. Spreker ried hem.aan, daar van kennis te geven en verandering, er in te brengen. De man wilde daar echter niet aan het eenige gevolg zou zijn dat hem werk van een ander werd opgedragen, die dan nog minder te doen zou krijgen, of dat hij een slechten naam aan het departement kreeg ill. van een „hielenlikker" te zijn. Het is voor ieder, die de departementen kent, vrij duidelijk, dat velen te weinig werk hebben. Zij worden te laag bezoldigd, en kunnen dan in den avond bijwerk doen. Maar dit brengt weer een niet oirbare concurrentie in de vrije maatschappij teweeg. Het is een cirkelgang. Bezuiniging is ook noodig op het materieel. Briefkaarten kent men niet. Men werkt alleen met brieven, liefst met dubbele vellen Het kleinste drukwerk geschiedt op dubbele folio vellen. ledei ambtenaar streeft naar een eigen telefoon, liefst met eigen aansluiting op het net. Ieder departement heeft zijn eigen bibli otheek. Op Justitie is een groote juridische bibliotheek vlak daarnaast heeft de Hoo^e Raad er ook een. Waarom Onlangs had men op oen departement noodig een water staatswetje, Aanstonds werd een verzameling van f160 gekocht. Er is dus noodig een cen trale bibliotheek, terwijl de departementen dan enkele nasiaanwerken er op na kunnen houden. at de aankleeding der bureau's betreft, herinnert spreker aan het fietsenhok gemaakt van djattihout van f500 do M3., aan de aan schaffing van dure inktpotten. Overbodige Juxe is verkeerd. Huren. Onlangs werden voor den zuivel- consulent in Zuid Holland twee ongemcubi- leerde kamers gehuurd op den Korten Vijverberg. Wat wonder dat dit 700 kostte Voor een paar andere ambtenaren, die aan eenige kamers genoeg hadden werd een huis van f 1000 gehuurd. Zoo gaat het voortdurend, het ergst bij Oorlog. Iedere commissie bij het leger krijgt een eigen huis, dat luxueus wordt ingericht. Zoo heeft de generaal, die belast is met het toe zicht op de lichamelijke ontspanning der mili tairen, een speciaal voor hem ingericht huis, waar hij met enkele ambtenaren verblijf houdt voor dezen tijdelijken arbeid." We zullen liet hierbij laten. Als dat alles is, gelijk het werd meegedeeld, en van vele te berde gebrachte zaken is zulks niet te betwijfelen, zoo wordt het toch waar lijk wel tijd er verandering in te brengen. Z. V Treub's Invaliditeitswet. Minister Treub is blijkbaar niet van plan, do Invaliditeitswet van zijn ambtsvoorganger' minister Talma uit te voeren. Dit is een ernstig geval. Zoodoende komt alles op losse schroeven te staan. En krijgt men nu iets beters in de plaats? Wordt het pensioen liooger VVordt de premie lager? Wc lazen in „Patrimonium" een artikeltje met het opschrift„Ernstig verzet geboden" waarin zeer duidelijk de stand van zaken wordt uiteengezet. We nemen er het volgende uit over „Het ontwerp ouderdomsrente wil de verzekering vervangen door een minderwaardig stelsel van publieke armenzorg. Ook bij oif- geregelde premiebetaling - 40 weken' per jaar bijv. varieert bij Talma het ouder domspensioen van ft 13.60 (laagsteloonklasse) tot f272.64 (hoogste loonklasse). Bij 50 jaar- premiën worden deze bedragen respectievelijk f142.- en f340.80. J Zoo goed als niemand blijft zijn heele leven in de laagste loonklasse (beneden de f4.80). Gerust kan men dan aannemen, dat het ge middeld pensioen bij 1 alma straks ongeveer f4.50 per week zal bedragen. Bij Treub komt met één arbeider hooger dan f 100.- per iaar Geen klein verschil. Bij Talma berust het pensioen op een door premiebetaling verkregen recht. Het pensioen is de vrucht van het uitgestelde loon Bij Treub krijgt alleen de „behoeftige" een uit- keering. En de regeling is met opzet zóó ontworpen, dat de Gemeentebesturen er belang bij hebben, om aan het begrip „behoeftigheid" geen milde toepassing te geven. Maar er is meer. De heer Treub zegt uit drukkelijk, dat wie ouderdomsrente geniet voortdurend onder eenige controle moet staan! Komt hg, of komen zijn kinderen in wat betere conditie, dan wordt de rente weer afgenomen. Ook heeft de Staat verhaal op de eventueele erfenis. Men bemerkt uit dit alles, dat het stelsel- treub zeer beslist minder waardig is. Maar, zal men wellicht zeggen, er is toch dit voordeel aanverbonden, dat de arbeider voor het „Staatspensioen" geen premie behoeft te betalen. Het groote bezwaar tegen Talma's Invaliditeitswet was immers, dat ook van la^e loonen nog premie werd geheven. Steeds is onzerzijds betoogd, dat het uitlich ten der ouderdomsverzekering de premie voor de Invaliditeitsverzekering niet beduidend verminderen kon. In de laagste loonklasse zou de vermindering, volgens de berekeningen van 1 rof. Kluyver, slechts drie cent per week bedragen. Een vijfde, of ruim Va cent, kwam hiervan ten laste van den arbeider. Een be- langiijk „voordeel' kon het „Staatspensioen" dus nooit voor den arbeider zijn. En het werd voor hem een positief nadeel, indien ook het pensioenbedrag lager werd gesteld dan in de wet-Talma. Dit nadeel brengt de regeling-Treub. Maai daarbij blijft het niet. Dank zij de nieuwe premieverdeeling, moet de arbeider het vrije „Staatspensioen" (en spijt krachtens de Invaliditeitswet- I reub een hoogere premie betalen dan volgens de wet-Talma het geval zou zijn. Het klinkt ongelooflijk. Maar toch is het zoo. Men zie slechts de cijfers! Wet-Talma. beneden f 4,80 20 ets. 4 ets II f 4,80 tot 8,— 24 6 li s,- i2,32it IV 13,— 18,— 40 20 V hooger dan 18,— 48 24 Ontwerp-Treub. »-3 o I beneden f 4,20 17 ets. 55 ets II f 4,20 tot 6,— 19 75 Iff 6— 8,10 22 105 IV 8,10 10,80 25 135 v io,8o 13,80 29 i?- VI 13,80 17,10 34 22' VII 17,10 20,40 39° 28 VIII hooger dan 20,40 466 35 Een preciese vergelijking is niet mogelijk, omdat de grenzen der loonklassen verschillen Maar duidelijk is toch wel, dat, moge ook al de totaalpremie iets lager zijn, de arbeider in het stelsel-Treub méér moet betalen." /J"° Zlet men, waarop het geschreeuw van 1913 dreigt uit te loopen. En wat een dwazen koop die arbeiders deden, die zich van de wijs lieten brengen, en^ met schoone beloften zich lieten paaien. Zoo wreekt zich oneerlijke politiek. Z. „De Nederlander" schrijft naar aanleiding van het „Telegraaf-geval" Vrijheid, geen bandeloosheid. W ij deelden onzen lezers reeds mee, dat de hoofdredacteur van De Telegraaf voorloopig in hechtenis is gesteld. De verantwoordelijke hoofdredacteur Holdert ver klaart „dat de houding van De Telegraaf niet zal veranderen." Hij schrijft: „Ik verklaar hierbij pro-geallieerd te zijn en alles te zullen doen om de zaak der geallieerden te verdedigen." Meent de heer Holdert dat de vrijheid om dit te doen wordt aangerand Gelukkig bestaat in ons land drukpersvrijheid. Doch „behoudens ieders verantwoordelijk heid volgens de wet", zooals art. 7 der Grond wet luidt. Indien De Telegraaf niets tegen dew e t heeft gedaan, zal haar hoofdredac- teur vrij uitgaan, doch anders niet. Wij mogen in ons land zoowel de zaak der Geallieerden als die der Centralen verdedigen. Maar wij mogen niet handelingen plegen het publiceeren van gedachten en feiten is ook een handeling die ons land, tegen zijn wil. in den oorlog zouden kunnen betrekken. Wij mogen geen „misdrijven plegen tegen de veiligheid van den Staat." Evenmin „tegen hoofden en vertegenwoordigers van bevriende Staten.Vermits onze wet zulke handelingen met straf bedreigt, zou het stilzitten der JNederlanJsche regeering bij het plegen van zulke misdrijven, door de bevriende Staten als een „onvriendelijke" daad onzer Regeering moeten worden beschouwd. De Regeering is daarom, meer nog dan anders, verplicht do wet te handhaven. Dat wij hier met feiten te doen hebben waarop zware straffen staan, is duidelijk want anders kon er niet vcorloopige aan houding hebben plaats gehad. Of strafbare feiten gepleegd zijn, zal de rechter uitmaken. Wij hebben dat rustig af te wachten, maar laten ons door de groote woorden van mannen, die zich gaarne voor doen als martelaars voor een schoone zaak, met van het rechte spoor leiden. Vrijheid van drukpers, heel mooi. Maar ook de Staat der Nederlanden heeft zijn rechten. „De Standaardadviseert als volgt Vreemde eend in de bijt. Keer op keer komt, tot zelfs in de Staten- Generaal, devraag aan de orde, of het no» langer kan toegelaten, dat vrij, als Persorgaan, s avonds en 's morgens, een blad uit Amster dam het land, en ook het buitenland, ingaat dat ons in moeite kon helpen. Ons gevoel blijft, dat men dezen doffer niet in de til moet opsluiten, maar vrij moet laten uitvliegen. i ?eer J"1'8,1 zaS echter de heer Lobman in, dat officieel protest, door aanklacht bij den rechter, (gelijk dan nu ook geschied is) des niettemin niet alleen gewenscht, maar zelfs noodzakelijk is. Niet om het blad een vonnis te doen op- loopen. Dat zal wel bijna nimmer, althans niet dan hoog zelden, het geval zijn. En dat hoeft ook met. Maar wd is het eisch van het oogenhlik, dat men in het buitenland vast cn zekei wc to, dat iu elk geval de Regeering er niet achter zit, maar integendeel vierkant tegen dit drijven tot neutraliteitsverzaking over staat. Zelfs ware het gewenscht, dat men ook hier de- wetsbepaling had, dat zulk een blad do aanklacht in zijn eigen kolommen moest opnemen. Ook kon de diplomatie die onze belanden in den vreemde voorstaat, door officiëële com muniqué s er zeer zeker toe medewerken om steeds duidelijker in het buitenland te doen uitkomen, hoe een orgaan als hier bedoeld een geheel vreemd gevogelte in de Neder- landsche bijt is. In hoeverre achter zulke persaetic vreemd geld zit, is niet uit te maken. Slechts zij er steeds aan herinnerd, dat ffe Engelschc Regeering, blijkens de ook door ons indertijd gepubliceerde stukken, er wel terdege op uit bleek te zijn, om vreemde bladen, die zooge naamd de Engelsche berichten wilden opnemen hiervoor wel en warmpjes door haar agenten te doen betalen. Maar voor hot overige blijft ons advies: Ook zulke wilde vogels vrij laten vliegen. Voorheen is op alle manier beproefd, de Pers aan banden te leggen, maar niets heeft t gebaat. En acht men, dat in oorlogstijd, tor bevor dering van s lands veiligheid, kortwieking noodzakelijk is, laat er dan een wetsontwerp ad hoe voor worden ingediend. In staat van beleg kan veel, dat anders met kan. Waarom ook niet buiten beleg? De vergaderingen van Dinsdagavond en W oensdag waren beide gewijd aan de AUe- meene beschouwingen over de Staatsbegrootfno- voor 1916. ooral de houding der Regeering of liever van het kabinet inzake het z.g. Bestand kwam ter sprake. Verschillende leden van de Rechter zijde maakten er het kabinet een grief van dat, waar het aan de eene zijde den ernst \an locstand zóódanig acht. dat er aan demobilisatie niet kan worden gedacht, dat zelfde kabinet ter anderer zijde den politieleen strijd uitlokt. Voornamelijk inzake de Ver- zekermgsontwerpen van minister Treub, die al den arbeid van minister Talma sloopt, er niets goeds in vindt en alles op losse schroe ven zet. Op zuinigheid werd door meerderen aange drongen vooral de Ireer Koster, het nieuwe Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. O Ui Ui J2 C O O w O 5 o ^3 p V s e O a> u u ft ft a; cö T? "O O) Ui Ui a o o O O U-> r~ a o êh 33 12 ft CS O) ft T3 "O ffl

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 1