Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Laiidbouwberichten. Gemengd Nieuws. Telegrafische Berichten. Burgerlijke Stan d. Laatste Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Ternenzen. Adverteiiti c WAARSCHUWING. Gratis BLOEMBOLLEN! voedsel zijn, plunderen zij de dorpen, die zij doortrekken en steken de huizen en bossclien in brand, om zich te verwarmen. Naar Perm waar zich tot dusver alleen geinterneerde Poolsche burgers bevonden, werden 100,000 personen gezonden. Ook in het, gouvernement Minsk is de toestand der vluchtelingen ramp zalig. Een grondeigenaar bood 100 gezinnen woning gedurende den winter aan, maar de overheid dreef de menschen verder. Duizenden boeren zijn in de wouden gevlucht, om maar niet naar Siberië of naar de Oostelijke dis tricten van Rusland te worden gestuurd. Men raamt het getal dergenen, die zich in het onmetelijke woud van Bialovieja verscholen hebben op niet minder dan 100,000. Ook in de bossclien bij Kobryn moeten er nog wel 50,000 ronddwalen. Niemand kan het zeggen, hoe zij den winter zullen doorkomen, wat er van hen zal worden, waarmede zij zich zullen voeden. Hun weg is bezaaid met graf kruisen en met lijken, die men niet in de gelegenheid was te begravan. En de uitzettingscommissies doen niets om dien nood te lenigen. De 25 millioen roebel, ter beschikking dier commis sies gesteld, worden alle gebruikt, om de verwarring plaatselijk te verkleinen door de vluchtelingen in treinen te pakken, die hen weer verder voeren, zonder dat men zich een oogenblik rekenschap geeft, van wat er dan vervolgens moet gebeuren. Het „Journal de Petrograd" deelt al deze feiten op grond van de verklaringen van een ooggetuige mede, die tot Woronega medereisde in een vluchtelingen- trein. Op het station Memel werd een half pond brood per hoofd voor 24 uur uitgereikt. In Brianak werden bons gegeven voor brood, dat men dan in de stad moest gaan halen. Toen zij, die met het halen belast waren, ten slotte terugkwamen, was de trein reeds ver trokken. Te Lgow bleef de trein drie dagen stilstaan. In dien tijd werden 3 brooden uit gereikt voor 48 personen. Dit was overigens alles tot het einde van een reis, die dertien dagen duurde. De wagons zijn niet verwarmd. Hier en daar geschiedt het vervoer zelfs in open vrachtwagens. Drinkwater ontbreekt overal. Typhus en cholera teisteren hen in hooge mate. Ongeveer nergens zijn voorraden levens middelen opgeslagen. Treurige tooneelen spelen zieh af. En het toppunt is, dat men deze ongelukkigen, als zij ten slotte ergens in een stad moeten uitstappen om hun pas poort vraagt. In plaats van hun voedsel, warme kleeding, geneeskundige hulp en on derdak te geven, brengt men uren zoek met hen „in te schrijven". 26 October jl. publiceerde het oflicieele blad „Petrog. Wjedomosta" twee communiqués betreflende het vluchtelingen vraagstuk. t. Zal Petersburg gesloten worden voor de vluchtelingen, en 2. wordt aldaar een Russi sche vereeniging opgericht ter bescherming der vluchtelingen, doch deze zal zich alleen bezig houden met de verzorging van gevluchte Russen, dus met uitsluiting van Polen, Letten en Lithauers. Vrijdagavond 9 uur ongeveer is brand ont staan op de kapokzolder van de wed. Jurrij- Iloebé alhier. Spoedig had men met de motor- spuit deze binnenbrand bedwongen. De balen kapok werden op straat onder zeilen gelegd. Het was een geruststelling dat de klok het alarmgelui niet liet hooren, nu bleef alles kalm in zijn werk gaan. De oorzaak was de ontploffing van een carbid-lantaarn. Er is meer water- dan brandschade, die echter door verzekering wordt gedekt. Zondagavond tusschen 10 en 12 uur ging het in de Nieuwediepstraat bij de Vlooswijkstraat alhier lang niet rustig toe. Eenige militairen kwamen door hun schreeuwen en stampen de nachtrust verstoren. Een groot vat met water werd omgesmeten en eenigen tijd daarna had een voetbalwedstrijd met het ledige vat door de straat plaats. Eenige weken geleden bevonden zich desavonds laat in die straat op dezelfde hoogte ook mili tairen. De eene keer brachten zij een bezoek op een binnenplaats, een andermaal klommen zij op een afdakje, waar ze doorheen rolden en zich daardoor opgesloten zagen. De be woner geklopt, vroegen zij er uit gelaten te worden. Ze waren natuurlijk verkeerd ge weest en dachten dat ze zoo moesten doen om in een andere straat te komen!! Toezicht zal zeer gewenscht blijken te zijn. Zondagavond vergaderde de liberale kiesvereeniging „De Vrijheid" - alhier ter be spreking van de houding in den gemeenteraad aangenomen door het lid de heer L. T. van Hasselt, die door het voorstellen eener motie waarbij B. en W. werden uitgenoodigd eene verordening te ontwerpen tot beperking van den tijd van openstelling der café's en van vergunning te verleenen voor het houden van vermakelijkheden. De heer v. Hasselt had blijk gegeven een standpunt in te nemen, geheel in strijd met dat hetwelk de liberale partij heeft ingenomen. Van vrijzinnige zijde is steeds meerdere vrijheid verdédigd. Het bestuur deed mededeeling van monde linge en schriftelijke onderhandelingen met den lieer Van H. gevoerd, waaruit bleek, dat deze zich geroepen gevoelt op dit punt in te grqpen, tot beperking van het drankgebruik, terwijl van wege het bestuur der kiesvereeni ging werd betoogd, dat een dergelijk ingrijpen in elk geval anti-liberaal is. Aangenomen werd een motie, waarbij de manier waarop de heer v. H. de vrijzinnige beginselen in den raad voorstaat werd afge keurd het vertrouwen der vrijzinnige kiezers mist en wordt uitgenoodigd zijn zetel als raadslid ter beschikking van de kiezers te stellen. Spui. De Unie-collectie alhier bracht op f 77,336. Axel. Vrijdag werd na afloop van de tractatie der kinderen van de Chr. school alhier dooi den oud-hoofdonderwijzer de heer Van Vliet door het onderwijzend personeel aan Mej v. Vliet een koffie-servies aangeboden. Uit dankbaarheid voor de geschonken koffie aan het personeel dier school, al die jaren. Vijf schoten gelost. K o 1 e n b u r e a u. Men schrijft aan de N. R. C. De voornaamste kolenhandelaren uit Zeeuwsch-Vlaanderen hebben zich telegrafisch gewend tot den afgevaardigde voor het district Oostburg, jhr. de Muralt te 's Gravenhage, teneinde door diens bemiddeling eene billijke regeling te trachten te krijgen bij de distributie der Limburgsche kolen door het kolenbureau. De oorzaak hunner ontevredenheid tegen over het kolenbureau moet gezocht worden in de omstandigheid, dat het kolenbureau de levering van Oranje-Nassauproducten naar genoemde handelaren sedert een paar weken vrijwel gestaakt heeft, onder voorwendsel dat niet allen afnemers dezer mijnen waren in het contractjaar 1913—1914. Het kolenbureau maakt echter eene uitzondering voor twee handelaren agenten der Steenkolenhandels- vereeniging. Deze handelaren agenten van de Steenkolen- Jiandels vereeniging ontvingen natuurlijk in 1913—1914 in 't geheel geen Limburgsche steenkoolproducten, daar ze dezen toen niet mochten verkoopen, maar toch ontvangen deze thans Limburgsche steenkolen bij de vleet, terwijl aan de adressanten de duurste Engel- sclie kolen wprden opgedrongen. Het kolenbureau deelt mode, dat de klacht over de kolenvoorziening der kolen handelaars in Zeeuwsch-Vlaanderen, telegra fisch ingebracht bij het Tweede Kamerlid voor 't district Oost burg, ongegrond en de voor stelling van zaken onjuist is. Een verslaggever die langs de grens van Z. Vlaanderen reisde wijst op de moeielijkheid om op sommige plaatsen controle uit te oefenen op den inhoud van schepen. Iiij vertelt bijv. van een t alk, geladen met vuur makers. Eeu onschuldig artikel op het eerste gezicht. Wanneer je echter zoo'n keurig ver pakte vuurmaker opendeed, vond je een blokje geperst zaagsel, zóó gedrenkt met petroleum, dat de olie er uit droop, wanneer je er maar even in kneep. Ze wachten aan den overkant nog altijd op hun vuurmakers. Geref. Kerken. Tweetal te Haarlem (A)S. Datoma te Delfshaven en D. Pol te Vlissingen. Aangenomen naar Warfum A. D, C. Kok, te Schareudijke. Bedanktvoor Gaast en Piaam J. Douma Azn., te Ambt-Vollenhove (B.). Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Gioningen: M. van Empel, te Middelburg. Bedanktvoor Vlaardingen F. Kijftcnbeit, te Leerdam. Unie-Collecte. De 28o lijst sluit met een bedrag van ruim f117,000. Er worden nog 64 opgaven verwacht. Evenredige vertegenwoordiging. Naar gemeld wordt is in de vorige week, in een bijeenkomst van eenige heeren eene Vereeniging voor Evenredige Vertegenwoordi ging in de Ned. Herv Gemeente te Amsterdam opgericht. Als voorloopig bestuur traden op de heeren K. van Lennep (voorzitter), J. Cladder, dr. J. II. Gunning, mr. L. Th. Jorissen, ds. J. H. Kruseman Aretz, dr. J. Kuiper, Jhr. A. G. van Lennep, mr. L. Offerhaus, dr. A. J. de Sopper en J. Wold Sr. (Secretaris). In eene openbare vergadering, op Woensdag 8 Dec. a. s., des avonds te 8 uur te houden in het kerkgebouw der Waalsche Gemeente, zal^ ds. A. J. A. Vermeer, Ned. Herv. pred. te 's Gravenhage, het beginsel van evenredige vertegenwoordiging uiteenzetten. Te Jutrijp-Hommerts is besloten tof aankoop van een nieuw pijporgel. Na onder zoek van verschillende fabrikanten is de be- stelling gedaan aan de orgelfabriek van den heer A. S. J. Dekker te Goes. Dp Gerof. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Zondagavond om 6V2 ure, in de consis torie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. A f d e e1i n g Z e o1 a nd van het Stamboek van het Nederlandsch Trekpaard. In de gisteren te Middelburg gehouden ver gadering van de afd. Zeeland van het Stamboek van het Ned. Trekpaard werd besloten niet in te gaan op het voorstel van het hoofd bestuur der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij tot het aanstellen van een gemeenschappelijken secretaris en werd tevens verworpen het voorstel om aan de Zeeuwsche Landbouwm. een subsidie toe te kennen. Te Gouda heeft de gemeentereiniging, onder toezjcht der politie, uit een woning van een man, bijgenaamd gekke Ari, een wagenvracht beschimmelde en bedorven boterhammen, belegd met vleesch enz. van den zolder weg gehaald. Deze verzameling verwekte zóodanigen stank, dat dit voor do openbare gezondheid gevaar opleverde. Ook zijn in die woning 30 beschimmelde klecdingstukken aangetroffen. (Dagbl. v. Gouda.) Vlissingen. Heden kwam hier aan uit Aken een trein met 72 gewonde Engelsche soldaten, een officier die beide armen miste, 14 ernstig zieke burgers. Velen gaan heden met de mailboot naar Engeland. Den Haag. Hedenmiddag om 1 uur werd verwacht dat het Comité-Generaal der 2e Kamer nog den geheelen middag zou duren en heden zelfs nog niet gereed zal komen. Er wordt sterke aandrang geoefend om in 2e termijn een scheiding te maken met nieuwe sprekers die het woord gevraagd hebben. Alle ministers, behalve minister Pleyte, woonden deze comité-vergadering bij. Parijs, 7 Dec. Het bulletin van gisteren avond meldt artillerie-bedrijvigheid in Artois, rond Loos en bij Souchez. Tusschen de Som me en de Oise hebben Fransche batterijen Duitscho troepen convooien beschoten, die zich achter het front ver plaatsten. Hevig kanonvuur in Champagne en in Ar- goniie. Er heerscht groote bedrijvigheid der artillerie aan beide zijden. Londen, 7 Dec. Volgens de Daly Telegraph" is het Engelsche s.s. „Unita" door een vijan- lijke duikboot in den grond geboord, 49 over levenden waaronder 5 officieren zijn geland. Er worden nog 47 man vermist. Londen, i Dec. De „Times" verneemt uit Washington, dat Bryan een manifest heeft uitgevaardigd, waarin hij president Wilson aanspoort onverwijld tusschen de oorlogvoeren den als bemiddelaar tusschenbeide te komen. Rome. Z. II. de Paus heeft in het lieden gehouden consistorie eene allocutie gehouden, waarin de II. Vader o.m. heeft gezegd, dat de beste manier om tot den vrede te kómen is, die reeds meermalen in dergelijke omstan digheden als de tegenwoordige, met succes is beproefd, te weten een gedachtenwisseling (rechtstreeks en middellijk) gegrond op goeden wil, kalm overleg en eene juiste erkenning van ieders rechten. De overeenstemming moet worden bereikt door instemming der strijdende partijen. liet is dus volstrekt noodig, dat men ter beider zijden ter goeder trouw con cessies doet, al kost dat ook eenige opoffering. De vrede moet er komen aangezien als liet bloedstorten blijft voortgaan dit bijna zeker de ondergang van Europa zijn zijn. DAGEN. Voorin. Nam. Woensdag 8 Dec.. 2.12 2.36 Donderdag 9 3.— 3.25 Vrijdag 10 3.29 4.16 Zaterdag 11 4.41 5.8 Zondag 12 5.35 6.4 Maandag 13 6.33 7.5 Dinsdag 14 7.36 8.10 11. De ondergeteekendo betuigt zijn hartelijken dank vonr de talrijke geluk- wenschen ontvangen bij zijne benoeming in Den Haag. D. BUYZE. In de 1.1. gehouden vergadering van liet bestuur v/li Plaatselijk Steuncomité is besloten, een der op de lijst voorkomende ondersteunden te straffen wegens misleiding met onthouding van gedurende twee maanden onder steuning, waardoor ondersteunden ons bestuur dikwijls misleidden, doordat ze werken en tevens de steun afhalen, komt het ons voor, dit ter kennis te brengen van de ingezetenen dezer gemeente. Tevens kunnen wij met dank vermelden van N. N. f 10,- ontvangen te hebben als gift, afkomstig door een buiten gewoon geval, waardoor de gever voor ons doel afzonderde. HET BESTUUR. Om vaste clientèle te krijgen zend ik na ontvangst van 25 ets. aan postzegels voor verpakking en verzendingskosten, een pakket NAJAARSBOLLEN (Ilyacinthen, Crocus- sen, Narcissen en Tulpen) door geheel Neder land, gedurende de maand December. O. DERKSEMA SCHEEMDA. TER NEUZEN, 7 December 1915. Men schrijft ons Hulst. Het was gisteren „Boerenmaandag" eri dan is het altijd woelig op de straten en wordt er nog al aan Bachus geofferd. Een ingezetene van hier, die sedert de mobilisatie elders als artillerist in garnizoen ligt en met een paar dagen verlof hier had vertoefd, was, wellicht om „Boerenmaandag" te honden langer dan zijn verlof was hier gebleven. Om dit feit en omdat hij alles behalve nnchter was, wilde men hem arresteeren. Dit liet de man niet gewillig doen. Een schildwacht gaf hij een steek met een mes op diens schouder, waaronder een klein, niet gevaar lijke wond ontstond. Iiij wist het geweer van de schildwacht te pntrukken en loste daarmede in de Steenstraat vijf schoten. Hierdoor werd een Belg uit Temscho in het achterlijf getroffen. Het was slechts een schampschot en de man kon na ver bonden te zijn naar Temsche terug keeren. De kogels raakten alleen de gevels der huizen. De woesteling was spoedig ontwapend en gearresteerd Een zonderling. TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekking. 2 Dec. Jan de Smidt, oud 28 j., jm. en Maaike Kuine Fokke de Goede, oud 32 j.. wed. Geboorten. 28 Nov. Jozias, z. van Jan de Ridder en van Debora Pieternella Koliju. Benignus, z. van Benignis Hubertus IJsebaert en van Maria Jacoba van der Peijl- I Dec. Christiaan, z. van Jacobus Dooms en van Christina van de Velde. 2 Dec. Francina, d. van Johannes Petrus Levinus Volkerijk en van Janna Johanna de Putter. 4 Dcc. Anthonie, z. van Anthonie Pieter Frederikson en van Christina Ruster. HOEK. Geboorten. 1 Nov. Pieternella, d. van Johannes de Feijter en van Janna Pieternella van Es. 14 Nov. Anna Johanna, d. van Jozias Abra ham Leenhouts en van Maria Willemina Tollenaar. 19 Nov. Helena, d van Jan de Braai en van Pieternella Bakker. 20 Nov. Johanna Wilhelmina, d, van Izaiik Jacobus Leijuse en van Stoffelina Johanna de Klerk. 27 Nov. Andries, z. van Willem de Bokx en van Dina Michielsen. 29 Nov. Helena, d. van Thomas Meertens en van Maria Vinke. Overlijden. 3 Nov. Abraham de Grnaf, oud 43 j., echtg. van Esther Oppeneer. 9 Nov. Marinus de Kraker, oud 5 j z. van Maria Elizabeth. 19 Nov. Maatje de Kraker, oud 11 m., d. van Maatje. 23 Nov. Maria Deij, oud 02 j., d. van Maria. 24 Nov. Janna Jacoba de Kraker, oud 21 j., d. van Jacomina. Pieternella de Feijter, oud 3 w d. van Johannes eu van Janna Pieternella van Es. 25 Nov. Nicolaas Kusse, oud 5 j., z. van Abraham en van Clasina van Belzen. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 11 Nov. Jozias Cornelis Verbrugge [van Axel], oud 20 j., jm. en Lidewij van Driel, oud 26 j., jd. 23 Nov. Pieter Polycarp Ghislein Weijmions, oud 26 j., jm. en Jozina Adriana Lensen, oud 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 25 Nov. Jozias Cor nells Verbrugge, oud 20 j., jm. en Lidewij van Driel, oud 26 j., jd. Geboorten. 5 Nov. Wilhelmina, d. van Pieter lïamelink en van Janna Hamelink. Willem Jozias, z. van Cornelis Adrianus van der Hooft en van Cornelia de Krijger. 9 Nov. Maatje, d. van Jan de Feijter en van Cornelia de Feijter. 13 Nov. Cornelis, z. van Levinus de Putter en van Adriana Maas. AXEL. Huwelijks-aangiften. 17 Nov. Willem Begthel (van Wissenkerke), oud 23 j., jm. en Jauneke Adriana Vinke, ond 21 j., jd. 22 Nov. Gerard Jan Lambertus Heerspink ]van Stoppeldijk], oud 24 j., jm. en Aaltje Oppeneer, ond 26 jjd. 24 Nov. Gelein de Visser, oud 20 j.,jm. en Adriana Helena Geensen, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 18 Nov. Jacobus Jan Dfeleman, oud 22 j., jm. en Pieternella Mieras, oud 21 js jd. Geboorten. 20 Nov. Mathilda, d. van Franciscus de Vos en van Louisa Maria van Acker. Wilhel mina Geertrui, d. van Andries Cornelis van Espen en van Johanna Rouw. 22 Nov. Maria, d. van Jacob Mcensen en van Fran?oise Dieleman. 25 Nov. Pleuutje, d van Jacobus de Jonge en van Martina Scheele. 26 Nov. Camillus, z. van Edmond Ver- straeten en van Irma Carolina de Vleesehhauwer. 27 Nov. Adriana, d. van Frederik Willem Dieleman en van Adriana Helena Vink. Overlijden. 22 Nov. Elizabeth van Cadsand, oud 3 j., d. van Levinus en van Krijna Tauneke Rouw. Hulst, 6 Dec. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe f J 2,a f 12 75 Rogge [nieuwe] f 12,— a f 12,50, Wintergórst a f 'f-25- Zomergerst f 13,50 a f 14,-. Haver f 12,50 a f 13,—, Erwten f26,— a f28, Witto boenen f 28- f29,-. Bruine boenen f 25,- a f 27,-,Duiyenboonon f20,-af22,-, Paardenboonen '7 ri "f o Lijnzaad f35,- a f37,-, Aard- appels f2,50 a f3, R otterdam, 6 Dec. r /ir.anerl' f 12,50 af 13,-; gerst a. flo<—chevalier f - a f—haver f 12,50 a f 13,1.0 per 100 kilo. e óftte rbo0o0nen f26'~ f29'50> bruine boonen t ^2, a f 28,—, groene erwten f 26,— a f 29,—, paar denboonen f 18,a f 19,per 100 kilo Runderprijzen 88 a 102, ossen 86 a 100, stieren '8 7 „kalveren 90 a 110, schapen 66 a 78 varkens 85 a 98, licht soort 62 a 68 cent per kilo Melkkoeien f198 a f325, kalfkoeien f 210a f380 tonren/io^ a f27,0-, aarzen f125 a f190, pinken f .10 a 1 1_ I, vette kalveren f70 a f95, grasknlveren f— a f—fokkalveren f20 a f32, nuchtere fll a f 16, biggen f 15 a f20, slachtpaarden f90 a f 145 per stak.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3