Binnenland. Buitenland. fiasco heeft geleden, de catechismus, die spreekt van den haat onder menschen, van de zonde, die de oorzaak is ook van den oorlog. Ook de heer Bos (v. d.) bracht den heer Schaper onder het oog, dat diens lofrede op de buitengewone maatregelen, die de Regeering neemt met het oog op de voorziening der levensmiddelen, waaruit zou blijken, dat die ten gunste vau hét socialisme pleiten, hoe verkeerd des heeren Schapers conclusie was. Immers juist deze geschiedenis toont hoe alles in de maatschappij snakt naar den terugkeer tot een vrije maatschappij. De heer Bichon van Yselmonde noemde het Bestand onzin. Er is altijd strijd, in het open baar of in het verborgen. Partij strijd achtte hij altijd verkeerd. Niet beginselstrijd. Nu gaan we naar het goudland algemeen kies recht en vrouwenkiesrechtHij wil er op wijzen, hoe Da Costa naar waarheid zong 't Geheim van allen zegen, (Oranje en Neerland, hoort Is in Gods gunst gelegen, Zijn Naam, Zijn gunst, Zijn Woord Vrijdag en ook Dinsdag vergadering met gesloten deuren naar aanleiding van het ant woord der Regeering in de Memorie van Ant woord, om zich voor een bespreking van de wenschelijkheid van verlichting van militairen druk door gedeeltelijke demobilisatie of ruimer verleening van verloven, ter beschikking van de Kamer te houden. DE HOOFDREDACTEUR VAN „DE TELE GRAAF" IN HECHTENIS GENOMEN. „De Telegraaf" meldt, dat haar hoofdredac teur, de heer J. C. Schroder, in hechtenis is genomen. De inhechtenisneming had als volgt plaats Zaterdagmiddag hadden rechercheurs zich reeds ten huize van den heer Schröder ver voegd en gevraagd of hij thuis was. Hun werd toen geantwoord, dat hij ongeveer halfzes thuis te verwachten was. De rechercheurs hebben toen op de stoep van zijn woning zijn komst afgewacht en hem op last der justitie gearresteerd. Den heer Schroder werd nog tijd gelaten zijn arrestatie aan zijn blad te melden. Op welken grond deze arrestatie geschiedde, werd niet medegedeeld. Hoewel de grond, waarop de heer Schröder gearresteerd is, nog niet bekend is, is het vermoeden gewettigd, dat dit geschied is op last van de Rechtbank, voor welke onlangs de zaak tegen den heer S. ('wegens schending van onze neutraliteit) behandeld isindien dit vermoeden juist is, heeft de Rechtbank tot veroordeeling besloten (door het O. M. was 6 'maanden geëischt) en termen gevonden om tot onmiddellijke inhechtenisneming over te gaan. De heer Schroder werd, volgens de N. R. C., toen hij van zijn bureau naar huis wandelde, aldaar opgewacht door een inspecteur en twee rechercheurs. Hem werd even tijd gelaten zijn overjas, die tengevolge van den regen doornat geworden was, te verwisselen. Wij hebben den raadsman van den he.erS., mr. J. Kappeyne van de Coppello, gesproken. De heer Kappeyne kon ons aangaande de motieven der arrestatie -weinig mededeelen. Wel gaf hij ons de verzekering, dat zij in verband stonden met een artikel over de re geering en den smokkelhandel, voorkomende in de Telegraaf van 27 November jl. De heer Schroder ontkent evenwel dit artikel ge schreven te hebben en moet zich bovendien beroepen hebben op het „verantwoordelijk adviseurschap" van den lieer H. C. M. Heldert, die zich dan ook tegenover de justitie als verantwoordelijk schrijver van het geïncrimi neerde artikel moet opgeworpen hebben. De Tel. meldt nog in zake de arrestatie van den heer S. dat de inspecteurs van politie hem een bevel to^ gevangenneming toonden, door de rechtbank in raadkamer gewezen, zulks in verband met de tegen hem ingestelde strafvervolging op grond van artikel 100 van het Wetboek van Strafrecht (gevaar voor de neutraliteit van den staat), uit hoofde van „gewichtige redenen van maatschappelijke veiligheid, t. w. vrees voor vlucht van den verdachte en van herhaling van misdrijf." In het gerechtsgebouw deelde de substituut- ölficier den heer S. mede, wat de rechtbank aanleiding had gegeven tot de arrestatie en werd den heer S. een afschrift gegeven van de door de rechtbank genomen beschikking. TWEEDE KAMER VERKIEZINGEN. De minister van staat, minister van binnen- landsche zaken heeft Overwegende, dat, ten gevolge van de aan neming door den heer jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer van zijn benoeming tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in tijdelijke en bijzondere zending bij den Pauselijken Stoel, in liet kiesdistrict Nijmegen een verkiezing moet plaats hebben voor een lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal dat die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 21 dezer, de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 4 Januari, de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 11 Januari d. a. v. TWEEDE KAMER. Het Nederl. Correspondentiebureau meldt Het laat zich aanzien, dat het comité-gene raal van de Tweede Kamer, dat heden wordt voortgezet, nog geruimen tijd zal duren. Wij meenen immers te weten, dat de behandeling van de aan de orde gestelde quaestie in eer sten termijn is afgeloopen en Dinsdag de replieken zullen aanvangen. Het comité-generaal is bijgewoond door ambtenaren van den dienst der stenografie, doch niet door de ambtenaren van het tachy- grafisch verslag der Tweede Kamer. VERLOF. Het tijdstip, waarop de landweerlichting 1909 met voorloopig (klein) verlof huiswaarts zal worden gezonden, dat voorloopig was ge steld op omstreeks 20 December, is thans definitief bepaald op Vrijdag 17 dezer. KONINKLIJKE AUTO BIJNA AAN GEREDEN. Vrijdagnamiddag kwart over tweeën heeft er naar de N. R. C. meldt, in de Anna Pau- lownastraat in Den Haag. tusschen liet Anna Paulownaplein en de Laan van Meerdervoort, bijna een aanrijding plaats gehad tusschen de koninklijke auto, waarin II. M. de Koningin en Prinses Juliana waren gezeten, en een particuliere auto, doordat de bestuurder van een tramwagen, die de koninklijke auto zag aankomen, plotseling stopte, ingevolge het voorschrift, dat er terstond moet worden ge remd en halt gehouden, als een trambestuur der een koninklijke automobiel of hofrijtnig, waarin blijkbaar vorstelijke personen zijn gezeten, nadert. Een achter de tram rijdende auto reed deze voorbij en kwam bijna in bot sing met de koninklijke auto. Door krdchtig. remmen van de beide autobestuurders werd de aanrijding voorkomen. NEDERLANDSCHE MARGARINE IN ENGELAND. Volgens de Evening News bevestigend de Londensche handelaren in levensmiddelen de mededeeling van Robert Cecil in het Lager huis, dat de Engelsche margarinefabrieken niet bij machte zijn om de binnenlandsche markt van half zooveel margarine te voorzien als noodig is en dat de invoer van Neder- landsche margarine daarom een sterke prijs stijging voorkomt. (N. R. Ct.j DE OORLOG. PARIJS, 5 December. (Havas). Officieel bericht van hedenmiddag: De toestand is onveranderd. PARIJS, 5 December. (Reuter.) Avond- communiqép Verhoogde bedrijvigheid der artillerie aan weerszijden. Er worden bewegingen vermeld van vijan defijke troepen van België naar het Weste lijk front. Dë Fransche kanonnen hebben met goed gevolg de verbindingsloopgraven beschoten bij Het Sas. Verwoede vijandelijke beschieting van de Fransche loopgraven ten Z.W. van Loos, dfft krachtdadig werd beantwoord. De mijngevechten duren voort in het voor deel van de Franschen. BERLIJN, 5 December. (Wolff). Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Geen gebeurtenissen van belang. SOFIA, 5 December. [Wolff.] Bericht van den Bulgaarschen geueralen staf van 3 dezer Na de verstrooiing van de Serviërs op 29 Novem ber bij Prizrend, trokken de resten van het Ser vische leger naar Dzjakova en langs de Beli-Drin naar Dibra en Skoetari. Onze troepen hebben de vervolging der Serviërs in beide genoemde richtingen voortgezet. Op dezer hebben onze langs de Beli-Drin vervolgende kolonnes de Serviërs in de stelling aan den linker oever van de Ljoema ingehaald, ze krachtig aan gevallen, verstrooid en tot den terugtocht ge dwongen, welke ontaardde in een wilde vlncht. Hier hebben de Serviërs 100 veldkanonnen en hou witsers, 200 auto's een reusachtige hoeveelheid oorlogstuig, 180 wagens van de tiein en zoodanige hoeveelheid uniformen en uitrustingstukken achtergelaten dat de weg langs Beli-Drin tot aan Koela Ljoema versperd is. In de richting van Dzjakowa hebben zich de Servisch-Montenegrijn- sclie troepen bij het verschijnen van onze strijd krachten teruggetrokken en Dzjakowa ontruimd. Zij hebben daarbij G houwitsers in den steek ge laten. Onze cavalerie heeft hen naar Dzjakowa vervolgd. Blijkens verklaringen van gevangenen, moest koning Peter op een draagbaar worden ge torst, omdat de tocht langs den Beli-Drin ten Westen van Koela Ljoema zelfs voor paarden onmogelijk was. BERLIJN, 4 Dec. [Korr. Nordeu], Aan de Vossische Ztg. wordt geseind, dat een overste van den Bulgaarschen geueralen staf de volgende be schouwing heeft gegeven van het Fransch-Engelsche Balkanleger Het is 6o tot 80,000 man sterk en ligt in krachtig verschanste stellingen, met als centrum de Wardarpas bij Kriwolats. Destellingen aan den rechter- en linkeroever van de Wardar zijn door Bulgaarsche legergroepen geflankeerd, gedeel telijk zelfs omsingeld De positie van de Fransch- Engelsche troepen is kritiek. Slaagt men er niet in het te Saloniki gevormde leger tot ontzet tijdig over de Grieksch-Servische grens te laten sprukken, dan zullen dc de Franschen en Engelschen als zij door de Bulgaren worden aangevallen, uiterst moeilijk en zeker slechts onder zware verliezen naar Saloniki kunnen terugtrekken. PARIJS, 4 Dec. De Temps meldt, dat volgens de Novoje Wremja Veldmaarschalk Von Mackensen door een Servische kogel niet ernstig is gewond. Mackensen blijft het bevel over de legers in den Balkan voeren. KEULEN, 3 December. De „Köln. Ztg." ver neemt d.d. 1 December uit Sofia: Van wel ingelichte zijde verneem ik, dat de TurksehGriekschebetrekkingen een nieuwen graad van groot belang bereikt hebben. Skoeloedis en de groot-vizier wissel den hartelijke telegrammen. De Grieksch- Turksehe onderhandelingen hebben tegelijker tijd te Constantinopel en te Athene plaats en loopen over de regeling van economische kwesties en van het eigendom der Grieksche en Turksehe onderdanen in beide landen. De snelle afwikkeling der onderhandelingen heeft de hoop gewekt, dat een volledige po litieke overeenkomst tot stand zal komen. BERLIJN, 3 Dqc. (V. D.) Uit Sofia wordt aan de „Vossische Zeitnng" berichtGe durende zijn verblijf te Saloniki heeft Lord" Kitchener de Engelsche generaals en anderen aangaande het resultaat zijner zending naar Rome medegedeeld, dat Italië voor zijne deel neming aan de operatiën op den Balkan on aannemelijke eischen heeft gesteld. Daartoe behoorde o.a., dat geheel Albanië zou worden overgelaten aan Italië,, hetwelk alsdan slechts een betrekkelijk geringe strijdmacht naar den Balkan zou zenden. Het eenige wat te doen stond was, dat de Entente alle middelen aan wendde, om Griekenland te dwingen, zich bij haar aan te sluiten. BERLIJN, 3 Dec. (Norden.) De benoeming van Joffre tot opperbevelhebber over alle Fransche troepen, ook die op den Balkan, wordt in Berlijn, ter plaatse waar men het weten kan, alsook door de geheele pers dus danig opgevat, dat de Franschen niet onder een Engelschen opperbevelhebber en omge keerd de Engelschen niet onder een Franschen willen staan. Er kan nu niet meer in twijfel worden ge trokken, dat er in de politiek van het Oosten ernstige meeningsverschilleu tusschen Engeland en Frankrijk zich hebben voorgedaan en dat de zending van Kitchener daarop gestrand is. ZURICH, 3 Dec. (V. D.) Door de aan houdende regen in de Pripet-moerassen, zijn veel Duitsche soldaten ziek geworden. Te Pinsk liggen de hospitalen vol met militairen, die aan buikziokten lijden. KONSTANTINOPEL, 4 December. (Wolff.) Mededeeling uit het hoofdkwartier De vijand tracht zich aan de vervolging door onze troepen te onttrekken door de bescher ming te zoeken van zijn kanonneerbooten. Elke dusdanige poging om stand te houden wordt, dank zij onze krachtige aanvallen in een vlucht veranderd. Op den ochtend van den eersten December berokkende een der gelijke poging den Engelschen zware verliezen. Wij maakten verscheiden houderden gevan genen en vermeesterden twee met levens middelen geladen transportschepen, nog een vaartuig, twee kanonneerbooten, twee caissons en een groote hoeveelheid ander krijgsmate- rieel; Onder de gevangenen, die meerendcels Engelschen zijn, bevonden zich een majoor, een kapitein en een luitenant-vlieger. De twee veroverde kanonneerbooten zijn zeer sterk bewapend. De kanonneerboot Kemet voert tien stukken, de Firikless 4 kanonnen van 10.5 en 7.5 c.M. en 3 machinegeweren. De meeste van de buitgemaakte kanonnen zijn in goeden welstand. De Firikless is reeds gebruikt om den vijand te bestoken. Onze van het Noorden van Koet-el-Amara afge zonden strijdkrachten vielen de terugtrekkende vijandelijke colonnes iu de flank en brachten haar zware verliezen toe. LONDEN, 3 Dec. (V. D.) De „Westmin ster Gazette" schrijftHet ministerie van Handel heeft eene waarschuwing openbaar gemaakt betreffende het gebruik van kolen. De toevoer daarvan is zooveel minder ge worden, door dc behoeften van fabrieken die munitie vervaardigen en door het geringer aantal mijnwerkers, dat de gewone fabrikan ten kolen uit andere streken zullen moeten betrekken. Aanbevolen wordt kontrakten te sluiten voor langen tijd, terwijl de uitvoer behoort te worden beperkt. Zoo kan ver meden worden dat sommige mijnen als het ware met orders worden overstroomd, terwijl in andere niet steeds gewerkt wordt. Dienaangaande seinde de Washingtonsche correspondent van de Times Donderdag „De Nederlandsche regeering heeft het ook noodig geacht zich te vrijwaren. De autoriteiten hebben door tusschenkomst van den Nederlandschen gezant hier dhr. Ford kennis gegeven, dat zij niet kunnen toelaten, dat Nederland wordt gemaakttot hoofdkwartier van een beweging om zich met de soldaten van de oorlogvoerende partijen te bemoeien." Uit een artikel van de Matin De Duitsche pressie op Griekenland. Een krachtige Duitsch-Bulgaarschen aanval op de basis Saloniki moet zonder illusies en met koelbloedigheid onder de oogen gezien worden. Maar die gebeurtenissen moet geens zins ten gevolge hebben, als sommigen meenen, dat wij er tegenover dat mogelijke gevaar aan denken moesten om voor goed de partij op te geven. Saloniki Duitsche vlootbasis, dat zou ernstig zijn. Griekenland geheel in de macht van onze vijanden, dat zou vooreerst voor Italië, dan voor Engeland en ons, eèn zeer gevaarlijke bedreiging zijn. De bondgenooten der entente kunnen onze vijanden niet laten profiteeren van een zoo aanzienlijke uitbreiding van het terrein, waar zij optreden, zonder alles te doen, wat vereenigbaar is met een goede leiding, van den oorlog in het algemeen, om het te beletten. Onze troepen, zoo vervolgt de Matin, zullen ongetwijfeld binnenkort goede verdedigende stellingen bezetten een beetje achter hun tegenwoordige stellingen. Men hoopt, dat 30,000 of 40,000 Serviërs, uit het noorden komend, zich zullen kunnen voegen bij enkele duizenden dapperen, die in de om streken van Monastir strijden. a) De poging, die onze Russische bondgenooten in de toe komst zullen doen, het herstel van het Ser vische leger in Albanië en Montenegro, de welwillende onzijdigheid van Griekenland, de welgezinde onzijdigheid van Roemenië, dat zijn gewichtige factoren voor de eind-overwin ning en die zouden we opgeven zoo we Saloniki verlieten. Het is onmogelijk, dat de Engelsche militaire leiders den prijs niet beseffen van deze krachts inspanning op den Balkan. Zij volharden op Gallipoli in een hardnekkigen tegenstand, om dat zij daardoor 200,000 Turken vasthouden. Maar een sterk verschanst kamp van de en tente bondgenooten in Macedonië en een tweede in Albanië, dat zijn ook middelen om de vijandelijke strijdkrachten te verontrusten, die daardoor in een opmarsch naar Egypte of Bagdad bemoeilijkt zullen worden. De militaire politiek in dezen oorlog, waarin voor allen het offensief bezwaarlijk is, schijnt te zijn, dat de tegenstander gedwongen wordt zijn krachten te versnipperen en in alle hoekon van de wereld troepen en materiaal vast te leggen. De bezetting van Saloniki past in dat plan, maar, wel te verstaan, onder de nadrukkelijke voorwaarde, dat onze staven er zeker van zijn dat er geen ramp onze troepen bedreigen kan. Aan hen oijzen tegenstand te schatten en de krachtsinspanning, waartoe de vijand in staat is aan hen te weten in hoeverre Duitschers, Oostenrijkers, Turken en Bulgaren in staat zijn tot een aanval op ons expeditieleger. Het aantal der Duitsche troepen op den Balkan is onmatig overdreven voorgesteld. Maar laat ons niet vergeten, dat onze vijanden snel troepen vervoeren en zich bewonderens waardig van de spoorwegen bedienen. Zoo het opperbevel zich misrekende ten opzichte van de krachtsinspanning waartoe de vijanden in staat zijn, dan zou het een zware verant woordelijkheid op zich laden Sinds is, naar men weet, Monastir gevallen. [Red.). BERLIJN, 30 November. (Wolff.) Bij hot begin der vergadering van den Rijksdag zegt de voorzitter Terwijl in het westen een met een groote overmacht gedane poging om door onze linies te breken, door de doodsverachting van onze troepen is verijdeld, in hot oosten de Duitsche en O.-II. legérs met ijzeren hand vasthouden, wat zij in koen opgezette, heldhaftig doorge zette gevechten hebben bereikt, en de Itali anen-aan de Isonzo ten minste een deel door wapengeweld willen bemachtigen van het geen zij voor den oorlog zonder een zwaard slag konden krijgen, hebben zich op den Balkan gebeurtenissen en wapenfeiten afge speeld, die uit diplomatieke en militair oog punt schitterend en met onovertroffen zeker- iieid zijn tot stand gebracht. Deze wapen feiten hebben ons en onze bondgenooten in staat gesteld, den moord van Serajewo te wreken en aan de Servische kuiperijen, die zoo heilloos voor Europa zijn gebleken, naar wij hopen voor altijd een einde te maken (toej.). In innige wapenbroederschap met de dappere legers van den koning van Bulgarije en met het Bulgaarsche volk hebben wij onze overwinning bekroond. Wij juichen dat van heeler harte toe (toej.). Het Servische leger is overwonnen. Het Turksehe leger heeft zijn ouden roem gehandhaafd en de Dardanellen-expeditie doen mislukken (toej.). De president eindigde zijn rede met de woorden Het trotsche Engeland siddert van bezorgdheid over de sleutels van zijn wereld heerschappij. Al onze vijanden zijn gaan be seffen dat wij op het slagveld onoverwinlijk zijn (toej.). Des te gretiger klampen zij zich vast aan de hoop ons economisch te gronde te richten en door honger te dwingen. De bewonderenswaardige uitkomsten onzeoorlogs- leeningen bewijzen echter, hoezeer zij zich in hun oordeel over onze fma-ncieele en econo- nomische kracht hebben vergist (toej.). Van broodkoren en aardappelen, de belangrijkste middelen van volksvoeding, zijn wij rijkelijk voorzien (zeer juist). Sommige andere produc ten mogen schaarsch zijn, maar dat ongerief voor een groot deel der mingegoeden wordt overwonnen door de organisatie der levens middelenmarkt die het ook minder-gegoeden mogelijk maakt tegen redelijke prijzen de noodige voedingsmiddelen te krijgen (zeer juist). Wij hebben derhalve zoowel uitfinan- cieele als economisch oogpunt alle reden de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien (toej.) De eenheid der Duitsche stammen heeft de rijkseenheid opgebouwd, zij is voor thans en voor het vervolg de vaste grondslag waarop wij de toekomst tegemoet zien zij zal ver hinderen dat Duitschland nog eens door een arglistigen aanval in den toestand komt, waarin wij gedwongen zijn dezen grooten oorlog te voeren (levendige toej.). De „Russkio Slowo" meldt uit Kharkoff, dat in het gouvernement Poltawa meer dan honderdduizend vluchtelingen zijn aangekomen. Eiken dag komen er troepen van soms wel 30,000 personen aan. Daar zij geheel zonder Westelijk Front. Servisch gevechtsterrein, Het Fransch-Engelsche Balkanleger. Mackensen gewond De houding van Griekenland. Italië's houding. Oneenigheid in de Entente 7 Van het Russische front. Engelsche tegenslag in Mesopotamië. Kolengebrek in Engeland. De vredeskruistocht van Ford. Saloniki Duitsche vlootbasis 7 7 De Duitsche Rijksdag. De ellende der vluchtelingen in Rusland.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2