IJ flntirmlutiotiaif poor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Tweede Kamer. Binnenland. No. 1279 Zaterdag 27 November 1915 13" Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag» en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az, te TER NEUZEN. ADVERTENTIËN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken voor de redactie be stemd, te zenden aan den Uitgever, Vlooswijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermel ding „Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. V Laat ze smalen Wanneer in de liberale en socialistische pers een onzer sprekers in de Tweede Kamer scherp wordt aangevallen en gesmaad, ge loof dan maar gerust dat de redevoering van zulk een spreker raak was. De lieer Scheurer heeft, gelijk men weet, ook deelgenomen aan de Algemeene Be schouwingen over de Indische Bégrooting. De overzicht schrijver van de Nieuwe Rotterdamsclio Courant verklaarde, dat de heer Scheurer twee uur had staan babbelen. En die van Het Volk noemde de rede onbenullig en zalvend. Sprak van vertel lingen, die de spreker „met meer succes had kunnen afdraaien in een jonchelinchen-ver- eeniging. „Het Volk" houdt er bij wijlen aparte spelling op na, gelijk bekend is. Christelijke jongelingen heeten bij haar joncAelincAen. Waarschijnlijk is dat bedoeld als geestig heid, welis waar van een goedkoop soort, maar waarop het blad nu eenmaal een vast abonnement schijnt te hebben. Welnu, als zóó over de rede van den heer Scheurer wordt geschreven, we herhalen het, dan was ze raak. Dat komt zelfs uit in het Kamer overzicht van dat zelfde blad en van denzelfden schrijver, die de rede zalvend en onbenullig heette. Een regel of wat verder toch luidt het daar, dat „in sommige momenten de christen- hadji en hyper-militarist naar voren trad." Ieder weet, hoe spoedig men van die zjjde een christen-hadji wordt genoemd. Een hadji is een mohammedaanscli bede vaartganger, die deelgenomen heeft aan den hadj, d.w.z. een tocht naar Mekka. De hadji's staan als. uiterst fanatiek en dweepziek bekend. Dr. Scheurer een christen-hadji. Eti waarom Vooreerst heeft hij gepleit voor verandering van art. 123 van iiet Regeeringsreglement, volgens hetwelk een zendeling een speciale vergunning van de Regeering noodig heeft, om in een bepaalde streek het Evangelie te ver kondigen. En ten tweede achtte de heer Scheurer voor de zendingscholen vrijheid, volledige vrijheid van onderwijs gewenscht, en hekelde hij de kunstmatige actie voor de z.g. facul- tatiefstelling van het godsdienstonderwijs. Daarom nu is hij een christen-hadji, fanatiek en onverdraagzaam. Voorts heet Dr. Scheurer een hyper- militarist. Omdat hij met klem heeft aangedrongen op do verdediging van Indië, die alles behalve schijnt te wezen, wat ze behoort te zijn omdat bij met name het vlootplan ter sprake bracht^ dat de minister introk en waarvoor 2 kruiser in de plaats kwamen, terwijl we van de verdere vlootplannen der Regéering niets weten. En dat, terwijl zoowel Amerika als Japan druk werken aan hun vloten. „Indië is geen land," zoo zeide Dr. Scheurer, „waar mee men mag spelen." Daarom heet hij nu een hyper-militarist. En dat heet bij de N. R. Ct. babbelen. Laat ze smalen. Ieder anti-revolutiouair is Dr. Scheurer dankbaar voor zijn degelijke bespreking der zaken. En als op de jongelingsvereenigingen op even zaakkundige en principieele wijze de onderwerpen worden behandeld, kunnen zij tevreden, zijn, en willen wij ze gaarne feliciteeren. z. Jonchelinchen. Uit bovenstaande blijkt, hoe smalend de socialisten zich uitlaten omtrent onze jonge- hngsvereenigingen. De oorzaak Uit de jongelingsvereenigingen komen hun meest te vreezen tegenstanders voort. Van jongelingen, die zich niets gelegen lateu liggen aan de bestudeering onzer heilige be ginselen, is voor hen niets te duchten. Die worden later hun gemakkelijkste prooi. Maar de jongelingsvereenigingen zijn hun eer. doorn in het oog. Daar worden de wapens gewet voor den geestelijken strijd. Daar wordt op bescheiden wijze getracht, ook te harden tot de politieke worsteling, waartoe de jongeling later wordt geroepen. Dat zulk streven een ergernis is voor het socialisme, verstaan we. Maar dat dient ons te meer te overtuigen van het nut en de noodzakelijkheid er van. Mogen ook in ónze omgeving onze jonge lingen zich niet onttrekken. Krachtige bloei onzer jongelingsvereenigin gen sterkt de hoop op een toekomstige schare van mannen, die voor het christelijk beginsel pal staan. Z. V Duurte-toeslag bij de Provincie. De houding, door Gedeputeerde Staten van onze provincie aangenomen inzake de voor stellen, om aan werklieden in dienst der Pro vincie een duurte-toeslag te geven, doet ons leed. De argumenten toch, waarmee deze voor stellen worden bestreden, dunken ons niet afdoend. Het voornaamste dier argumenten luidt: „de Provincie moet putten uit de algemrene kas, d.w.zuit de zakken van alle belasting schuldigen". En voorts „Het is onbillijk hen, wier inkomsten ver minderd zijn, te belasten met een deel van een toeslag voor anderen, die in elk geval op hun vaste belooning kunnen rekenen." Nu moet voorop vaststaan, dat een dergelijke toeslag niet is een artikel van weelde, maar een eiscli der noodzakelijkheid. Niemand zal durven beweren, dat de nood niet dringt. De verschillende statistieken maken uit, dat de uitgaven voor de noodza kelijke levensbehoeften zijn gestegen met '/g. Welke houding moet daartegenover de Pro vinciale Overheid nu aannemen O.i. heeft zij als werkgeefster de plicht te zorgen, dat degenen, die hij haar in loondienst staan, geen gebrek lijden, maar bij machte zijn, aan de groote uitgaven liet hoofd te kunnen bieden. Niet alles is even duur, zeggen Ged. Staten. Zij noemden brood en spek, die door de re geering „bereikbaar"<zijn gemaakt„groenten en fruit zijn overvloedig voorhanden." Weten de heeren Gedeputeerden dat bij ervaring Wij hebben niet kunnen merken, dat genoemde artikelen zoo laag in prijs zijn. „Overvloedig voorhanden" bewijst nog volstrekt niet, dat ze in arbeidersgezinnen ook over vloedig voorradig zijn. Maar dat alles daargelaten. Wanneer tengevolge van duurdere grond stoffen, materialen enz., een of andere tak van dienst meerdere uitgaven eisclit, besluiten dan Ged. St. of stellen ze voor, die uitgaven maar niet te doen geschieden Als voor de provinciale booten méér geld aan kolen moet worden besteed, zet men dan den dienst stop of laat men dien onvoldoende worden Immers neen Op weelde uitgaven kan bezuinigd worden, niet op liet noodzakelijke. Als liet loon der ambtenaren en werklieden ontoereikend wordt, moet dan in het tekort niet worden voorzien De redeneering der Ged. Staten lijkt ons hij uitstek echt oud liberaal. De roeping en plicht der overheid is, naar ons anti-revolutionair belijden toch iets anders, en iets méér, dan administreer en. We hopen, dat de beslissing over de voor stellen tot het verleenen van een duurte- toeslag een verblijdende moge zijn voor de gezinnen der betrokken ambtenaren en werk lieden. In de provincie Groningen steller. Gedepu teerden voor liet personeel in dienst der pro vincie, voor zoover dat nog geen toeslag ont ving en niet meer verdient dan 2000, een toeslag te geven van een maand salaris, echter niet meer dan ƒ100. Zeeland volge dit goede voorbeeld Z. STRIKTE NEUTRALITEIT. De commandant van het veldleger heeft, naar de Avondp. meldt, het volgende ter kennis van de legerautoriteiteu gebracht: «Het is mij bekend, dat hier en daar aan militaire commandanten pakketten worden gezonden met gedrukten, waarin eenzijdige mededoelingen worden gedaan omtrent de ge beurtenissen op het oorlogstooneel of omtrent den algemcenen politieleen toestand en die zijn opgesteld door een of ander consulaat eener in den oorlog betrokken buitcnlandsche mogendheid. De bedoeling is dan, dat die commandanten do gedrukten onder hun troep verspreiden. Vermits ik het strijdig acht met de hand having van een strikte neulraliteit, dat zoo danige mededeelingen door een officieel lichaam van een der oorlogvoerende mogendheden onder de Nederlandsche militairen worden verspreid, heb ik de eer, u te verzoeken, om, indien pakketten als vorenbedoeld, bestemd voor de militairen onder uw bevel, worden ontvangen, ze aan den afzender terug te sturen, of, indien deze niet bekend is, ze te ver nietigen." BUITENGEWOON CONGRES S. D. A.P. Met het oog op het groote gewicht van de verwezenlijking van het Algemeen Kiesrecht en de gevaren die deze verwezenlijking nog dreigen, besloot het Partijbestuur naar aan leiding van de ingediende voorstellen tot Grondwetsherziening een buitengewoon Con gres te beleggen op de beide Kerstdagen, zoo mogelijk te Utrecht. Voor dit congres zullen ook de belastingplannen en de inge diende verzekeringswetten op de agenda worden geplaatst. „Het Volk." VERONTSCHULDIGING DER DUITSCHE REGEERING. Van de meest bevoegde zijde vernemen wij, dat de Duitsche Regeering bij een aan don Nedcrlandschen gezant te Berlijn gericht schrijven, verontschuldigingen heeft aange boden voor liet zich bewegen over Neder- landsch gebied van twee luchtvaartuigen op 14 October jl., eene boven Terschelling en een andere boven verschillende plaatsen in de provincie Zeeland. De Duitsche Regeering verklaarde het ge beurde oprecht te betreuren en schrijft de vergissingen toe aan den zwaren nevel, die de oriënteering der luchtvaartuigen bemoeilijkt. DE „HIBERNIA" VERMIST. Te IJmuiden maakt men zich zeer ongerust over den daar tliuisbchoorenden stoomtrawler „Hibernia", welke met een bemanning van 11 koppen voor 15 dagen naar zee vertrok- keu is en nog niet is weergekeerd. „HET VOLK" VERVOLGD. Tegen de redactie van „Het Volk" is op last van den minister van Justitie een ver volging ingesteld, wijl in ons blad van 12 November ter zake van het melkschandaal van den minister van Landbouw gesproken zou zijn als van een „schavuit", die „de macht in zijn onbekwame en besmeurde handen had." Als verantwoordelijk voor het artikel heeft zich bij de politie, die liet eerste onderzoek instelde, onze redacteur Ed. Polank bekend gemaakt. „Het Volk." ENGELAND EN DE N. O. T. In het Engelsche Lagerhuis vroeg de heer Rees of er een schikking kon worden getrof fen, zoodat Engelsche reeders en kooplieden vertegenwoordigd werden in de Nederlandsche Overzee Trust Mij. Minister Robert Cecil antwoordde, dat over de zaak was gedacht, maar dat aangezien de trust een zuivere Nederlandsche instelling is, opgericht door Nederlandsche handel te controleeren en deze zich te doen aanpassen bij de toestanden door den oorlog geschapen Inzending van advertentiën vóór wen op den dag der uitgave. Om welke reden PATRIMONIUM. Zeer tol ons leedwezen kunnen we er met onze beperkte plaatsruimte niet aan denken een verslag op to nemen van Patrimoniums Jaarvergadering. E n k e 1 o punten noemen we De Voorzitter deelt mede, dat van Mr. Van der Vegte te Zwolle, lid van de Com missie van advies, een telegram van verhindering eti beste wenschen voor den Bondsdag uitsprekende, is ontvangen. Aan de orde is thans weer de agenda, en deelt Spr. mede, dat de predikanten Dr. K. Dijk van Rijswijk en Dr. W. A. van Es van Leeuwarden, bereid bevonden zijn bijdragen voor het orgaan te leveren, terwijl nog eenige predikanten zullen worden aangezocht. Zulks in antwoord op punt 6 der agenda, het plaatsen van stichtelijke overdenkingen in het Bondsorgaan. Betreffende punt 7 Oprichting Bonds- ziekenfonds deelt het II.B. mede, dat nu de plannen van Minister Treub zijn afgekomen, door de benoemde Commissie deze wetten in studie genomen worden, en daarna rapport zal worden uitgebracht. De afd. Zaandam verdedigt het voorstel, dat het Verhondsbestuur contact zoeke met de rechtsohe Kamerclubs, opdat deze krachtig medewerken aan de doorvoering der sociale verzekeringen en van sociale wetgeving in het algemeen. De afd. meent, dat het gestelde vertrouwen in de Kamerleden is geschokt en zon willen, dat dit vertrouwen werd versterkt waarom hij op nauwer contact en meer medewerking aandringt. De Voorzitter zegt, dat door het B.B. dit contact gaarne zal worden gezocht, al gaat de stelling, dat als er geld gevonden wordt voor de weerbaarheid net ook voor de verzekering ge vonden moet worden, in haar algemeenheid niet op. Amsterdam [de heer Bossenbroek] voelt er weinig voorzij verwacht er niets van het komt de afd. voor, dat het de onachtzaamheid der Kamer leden is, die hier de schuld draagt. De heeren gevoelen niet meer wat in het volk leeft, en het is noodig, dat tot de rechtsche Kamerleden eens gezegd wordt, dat zij meer moeten meeleven, met het volk, en hun sociaal gevoel eens wat op scherpen [applaus]. De heer J. D o u w e s [Hoofdbestuur] onder schrijft de klachten, al ziet hij bezwaren toch is het goed, dat de A.R. Kamerclub eens wete hoe Uit „Laatste Berichten1' in ons vorig nummér is onzen lezers reeds bekend, dat de melk-inter- pellatie van den heor Sannes na een felle bestrijding van minister Posthuma, feitelijk gericht aan het adres van het Amsterdamsch gemeentebestuur en met name tegen den burgemeester van Amsterdam, tot resultaat heeft geleid, dat in gemeenten, die znlks begeeren, melk zal verkrijgbaar gesteld worden, evenals dit met het brood geschiedt, tegen matigen prijs, mits de Staten-Qeueraal het daartoe benoo- digde geld zullen beschikbaar stellen. We krijgen derhalve wellicht binnenkort melkkaarten, evenals we nu broodkaarten hebben. De motie zelf werd verworpen [Dinsdag] met 62 tegen 15 stemmen. De rede van minister Posthuma werd door onge veer alle bladen betiteld als: van-den-hak-op-den- takkerig. Oók geen groot redenaar dus. Dinsdag was minister Pleyte aan het woord, ge lijk men weet. Hij stelde de Kamer voor de keuze „vertrouw me" óf „ik ga heen". De heeren De Meester, Ketelaar en Gerhard [allemaal van de broedershadden den Minister doen twijfelen of hjj het vertrouwen wei heeft. De kamervergadering werd een pcfos geschorst. Na heropening verklaar den de drie opposanten bovengenoemd, dat zij volstrekt de bedoeling niet hadden gehad een aan val te doen op 's Ministers persoonlijk karakter. De heer De Beaufort (u.l.) laakte de handelingen van den Minister. Die is nimmer vertoond. Zóó behoort het nietzulk een uitdaging van de Kamer is in strijd met de parlementaire gebruiken. Vóór do opening van de middagvergadering overviel den Minister [Pleyte] een duizeling dr. Scheurer ver leende geneeskundige liuipde minister kwam spoedig bij en wilde weer naar de vergadering, 't welk dr. Scheurer niet kon toestaan. De ver gadoring werd na tot nadere bijeenroepiug verdaagd. Gelukkig bleek de ongesteldheid vnn den Minister niet ernstig. Echter zal Z Exc. eenige dagen rust moeten houden. Men vermoedt dnt de debatten der laatste dagen den minister overspannen hebben. Moge hij spoedig weder in staat wezen, zijn taak op te vatten. er over haar gedacht wordt. Zaandam repliceert en verwacht meer van een nauwere verbinding dan Amsterdam. De Voorzitter stelt voor, dat het B.B. een schrijven zende aan de A.R. Kamerclub uitnoodigende om een sameuspreking te houden, doch z#alks te doen na de hegrooting, daar de Kamerleden, die serieus hnn taak opvatten nn met werk overladen zijn. Dit voorstel wordt aangenomen.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 1