Klein t j e s. Uit Stad en Provincie. Kerk en S c h o o 1. Gemengd Nieuws. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Advertentiën. Lockwood heeft in het Engelsche Lagerhuis gevraagd of de regeering geen bericht had omtrent het gemelde verlies van het Eugelsche hospitaalschip Anglia, met 400 gewonden aan boord, in het Engelsche Kanaal. Bonar Law antwoordde, dat hij nog geen bericht had. De werving in Engeland. LONDEN, 16 Nov. (Reuter.) Minister As- quith heeft in het Lagerhuis in antwoord op een vraag over de werving gezegd Ik hoop en vertrouw, dat er geen sprake van dwang maatregelen zal behoeven te zijn en dat het vaderlandslievend beroep van Lord Derby en zijn helpers op den patriottischen zin en plicht genoegzame beantwoording zal vinden, voor al bij jonge ongehuwde mannen. De Grieksche minister van marine naar Rome. LONDEN, 16 November. (Reuter.) De bladen bevatten een telegram uit Rome van vandaag, waarin wordt meegedeeld, dat de Grieksche minister van marine, op weg naar Rome, te Napels is aangekomen. Bij Ootmarsum werd een smokkelaar aan geschoten. Het bleek een Duitsch militair. Er zijn reeds weer voorbereidende stappen gedaan voor de keuze van een opvolger van wijlen den heer Regout, als gezant bij het Vaticaan. Voorstellen tot droogmaking van de Zuiderzee hebben de betrokken departementen bereids verlaten. Besloten is door de Belg. Regeering alle Belgen, buiten Frankrijk en Engeland woon achtig, die geboren zijn tusschen 1 Jan. 1890 en 31 Dec. 1896, onder de wapenen te roepen. Vrijdag heeft een vreeselijke storm gewoed op de Iersche kust. De Ned. Centr.Spoor zal een leening sluiten van 3 miljoen. In Leiden komt een tweede militair tehuis. TER NEUZEN, 19 November 1915 Bij Koninklijk besluit is de Woningbouw vereniging „Werkmansbelang", gevestigd te Ter Neuzen, toegelaten als vereeniging, uit sluitend in het belang van verbetering der volkshuisvesting werkzaam. Geslaagd voor het examen M. O. Ned. taal en letterkunde de heer P. J. Kerkers, alhier. Woensdag waren op de paarden- en veemarkt alhier aangevoerd 1 hengst, 12 paarden., 4 ossen, 81 koeien, 13 kalveren, 5 schapen, 100 varkens. De volgende premiën werden toegekend Voor den scnoonsten dekhengst van min stens 5 jaar oud, ƒ5, aan G. Dees te Zaamslag. Voor het schoonste ruinpaard van minstens 2 jaar oud, 4, aan H. de Regt te Ter Neuzen. Voor het schoonste merriepaard, le premie 5 en 2e premie 2, a'an J. Huijssen te Ter Neuzen. Voor het schoonste jonge paard, tusschen 1 en 2 jaar oud, le premie 4, aan O. Bossche te Westdorpe. Voor het schoonste veulen, beneden het jaar, ƒ4, aan J. Huijssen te Ter Neuzen. Voor het grootste getal paarden, minstens 3 van een en denzelfden eigenaar, 4, aan J. Donze (bjj loting). Voor de schoonste hit 4, aan A. de Kraker te Ter Neuzen. Voor het schoonste stuk rundvee (stieren uitgezonderd), le premie 4, aan H. Hartog te Ter Neuzen, 2e premie 2, aan A. Schelle- jnan te Axel. Voor de beste baatgevende of kalfdragende koe, le premie ƒ5, aan A Schelleman te Axel, 2e premie ƒ2, aan R. de BaereteAxel. Voor de schoonste kalfdragende vaars, le premie 4, aan A. Schelleman te Axel en 2e premie ƒ2, aan I. Leijnsen te Hoek. Voor het schoonste rund van 1 tot 3 jaar oud, zonder tanden, ƒ4, aan J. van Esbroeck te Ter Neuzen. Voor het schoonste kalf van 1/3 tot 1 jaar oud, ƒ3, aan D. Ysebaert te Ter Neuzen. Voor het vetste stuk rundvee (stieren uit- gezonder), ƒ5, aan J. de Visser te Axel. Voor het grootste getal rundvee van een en denzelfden eigenaar 4, aan A Schelleman te Axel. Voor het grootste getal schapen (boven de 3 stuks) van een en denzelfden eigenaar, ƒ3, aan H. Bossche te Westdorpe. Voor het grootste getal varkens, boven de 5 stuks, ƒ2, aan J. de Meij te Zuiddorpe. Voor het grootste getal varkens, boven de 25 stuks, ƒ5, aan H. Marsillje te Ter Neuzen. Als een verzachting in de omstandigheden van het gemis van haar kostwinnenden zoon, die tijdens de mobilisatie alhier door een ongeluk is verdronken, werd dezer dagen, voor de weduwe Quakkelaar te Poortvliet, door tusschenkomst van den burgemeester aldaar, een gratificatie van het Ministerie van Oorlog van f100 ontvangen. Sas van Gent. De reiziger die ernstig on gesteld was in het Hotel Rotterdam alhier is ook overleden. Thans is de werkvrouw uit genoemd hotel ziek. Er behoeft echter niet aan een bijzondere aanleiding voor deze plotselinge ziekte-gevallen gedacht te worden deelt een blad mede. Biervliet. Ingevolge aanschrijving der Ged. Staten is alhier het salaris van burgemeester en secretaris voorgesteld op f900 voor ieder. De betrekkingen worden samen bekleed door één persoon. Te Hoofdplaat zal de jaarwedde stijgen van f 590 tot f 675. Schoondijke. Bij de verkiezing van drie notabelen voor de Ned. Herv. kerk alhier, werden de heeren J. Casteleyn en Anth. Risseeuw herkozen. In de plaats van wijlen de heer J. de Brauwer, werd gekozen de heer Jac. le Grand. Oostburg. Alhier is door het Rijk aange kocht het woon- en winkelhuis, laatst bewoond door de weduwe van den heer M. van Iloute, welk huis staat op.den hoek der Nieuwstraat waar de Rijksweg ombuigt naar Aardenburg en Sluis. De bedoeling schijnt te zijn om het gebouw te slechten teneinde op dat punt den Rijksweg eenigszins te verleggen, waardoor de steeds gevaarlijke hoek zoo goed als geheel komt te vervallen. Middelburg. Door de Commissie tot verzen ding van Vlaamsche (Nederlandsche) lectuur naar het Belgische front is sedert half October ontvangen door bemiddeling van Mevr. Spruij- tenburgBuijze te Ter Neuzen f 105, wat met andere totale ontvangsten een gezamenlijk bedrag geeft van f 360,35 in Hollandsch geld plus 105 francs. Verder ontving de Commissie ongeveer een 700 boekwerken. Wat de storm aanspoelt. Op het Domburgsche strand heeft de storm- beroerde zee weer rare dingen aangespoeld, een soort van bussen met een ijzeren sluiting, zoo ongeveer als aan steriliseerflesschen. Ze bleken bij opening gevuld te zijn met een vaste zwarte stof die, als ze met water werd besproeid, ging knetteren en vonken en een gas losliet, dat veel naar acetyleengas rook. Het spreekt van zelf, dat sommigen van dat rare goedje een beetje schuw waren, maar anderen bemachtigden een of meer bussen (ongeveer ter grootte van een carbid bus} of deelen van den inhoud. Zoo wisten ook de jeugdige Domburgers hun handen en zakken gevuld te krijgen en voldeden aan hun che mische onderzoekingslust, door proeven te nemen aan 't strand of onder een pomp. Nu en dan dedeu zich kleine ontploffingen voor en vlogen soms stukjes de knapen van de hand en men kon in Domburg de carbidlucht ruiken. Met welke stof men hier te doen had en wat voor materiaal konden ook beter ingewijden niet zeggen. Nog is bewesten Domburg in letterlijken zin door de militairen in de wacht gesleept een puntig uitloopend tonnetje van hout, ook met zoo'n sluiting. Dit heeft een lengte-as van ongeveer een oude el en een dwarse doorsnee-middellijn van zoowat 30 c.M. Het lijkt geraden met al die dingen wat voorzichtig om te gaan. (Midd. Crtj.) Provinciale S t a-t e u van Zeeland. Verschenen is thans de lijst der in de Najaarszitting der Provinciale Staten te be handelen zaken. Behalve de gewone ingekomen stukken en de gebruikelijke mededecliugen van Ged. Staten, komen daarop o. a. de volgende voor stellen voor. Van de Staten tot oprichting van een waterschap voor de bedijkte gronden in de Oosterschelde, genaamd Hoogerwaardpolder en tot vaststelling van een reglement voor dat waterschap. Van de heeren Dekker en Van de Pütte inzake duuftetoeslag op de jaarwedden van Provinciale ambtenaren met advies van Ged. Staten. Verder de volgende voorstellen van Ged. Staten. Tot oprichting van een vaste berg- en werkplaats te Vlissingen ten behoeve van de stoombootdiensten der Provincie. Tot verkoop van grond langs den weg van Hulst naar Walsoorden aan G. Dankaert te Hontenisse. Tot verleening van een renteloos voorschot aan de Spoorwegmaatschappij Zuid-Beveland voor den aanleg en de exploitatie van locaal- spoorwegen op Zuid-Beveland. Tot ondersteuning van een adres van het bestuur der vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in Walcheren te Middelburg, betreffende de aansluiting van Walcheren met het groote wegennet. Tot afwijzing van het verzoek van het Dag. Be stuur van den Alg Ned Wielrijdersbond om een afzonderlijk rijwielpad te doen aanleggen langs den weg van Terneuzen naar- Axel. Tot verleening van een subsidie ad 1000 voor 1915 aan de Provinciale Zecuwsche ver eeniging tot bestrijding der tuberculose. Duurtetoeslag. In de vergadering van 16 Juli werd door den heer Dekker voorgesteld om aan de ge huwde ambtenaren van de Provincie, die een jaarwedde van de Provincie genieten van met inbegrip van bijkomende voor deden niet minder dan ƒ400 en niet meer dan ƒ800, een toeslag te verleenen van één gulden per week, met verhooging van een gulden per maand voor ieder kind beneden de achttien, in te gaan 1 Juli 1915 en zoolang de buitengewone omstandigheden,zulks naar het oordeel van Ged. Staten noodig doen zijn. In dezelfde vergadering diende de heer van de Putte, ondersteund door een viertal andere leden, een voorstel in, waarin Ged. Staten verzocht werden een regeling te ontwerpen tegen de najaarszitting, om aan de gehuwde ambtenaren der Provincie, die een jaarwedde van de Provincie genieten van niet minder dan f400 en niet meer dan f800 en een of meer kinderen hebben beneden den leeftijd van 18 jaren, gedurende den oorlog een toeslag te verleenen. Met het oog op de tijdsomstan digheden hieraan terugwerkende kracht te verleenen van af 1 Juli 1915. Gedeputeerde Staten verklaren geen vrijheid te kunnen vinden tot een dergelijken toeslag te kunnen adviseeren. Een bedrag van f 2950 (voorstel-Dekker), of naar een andere bereke ning van f9300 is er mee gemoeid. Dit zou moeten komen uit de zakkeu van alle belasting schuldigen, waaronder er ook velen zijn, die onder den druk der tijden gebukt gaan. Ge deputeerden achten het onbillijk hen, wier inkomsten verminderd zijn, te belasten met een deel van een toeslag voor anderen. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de loop der vorige week hebben zich in deze gemeente gevestigd: Onderwijssubsidiën. Bij Kon. besluit van 27 Oct. is, behalve de bijdrage, bedoeld bij art. 48 der wet. een subsidie verleend aau de gemeenten Gramsbergen van ƒ3800; Anlo van 720; Diever van ƒ2590; Dwingeloo ƒ3800. Bij Kon. besluit van 1 dezer is het bij Kon. besluit van 2 Juli 1915 aan de gemeente Borkel c.a. verleende subsidie verminderd met 875 en nader vastgesteld op 24)975. De 26e lijst der Unie-Collecte wijst een totaal aan van 109,162,876. Omzwervingen van een gemobiliseerde. Bij een der militaire onderdeelen te Amster dam meldde zich dezer dagen een milicien, die in September van het vorig jaar reeds trachtte van Frankrijk, waar hij werkzaam was, naar Nederland te komen. .Toen hij van den oorlog hoorde en naar Nederland wilde reizen, vernam hij dat de grens reeds was afgesloten. Hij wandelde dwars door Frankrijk naar een haven, mon sterde daar aan op een Nederlandsche schip dat naar Rio Janeiro voer, moest daar echter in een hospitaal blijven wegens een verwonding en had maanden lang moeite om een nieuw schip te vinden dat hem naar Nederland bracht. Licht uit In de Geref. Kerk te Velsen preekte Zon dagavond prof. dr. H. H. Kuyper van Am sterdam, toen plotseling het electrische licht uitging. Dat gaf consternatie. Lampen wer den voor den dag gehaald, een kerkeraadslid haalde een pak kaarsen uit zijn windel en zoo behielp men zich. Na 20 minuten ging het electrische licht echter weer aan en konden de kaarsen uit geblazen svorden. „Ned." „Spreken is zilver." Door de burgemeester van Staphorst is Woensdag van de wed. J. M. aldaar al het vee in beslag genomen, omdat zij verzwegen had, dat onder haar vee mond- en klauwzeer heerschte. Aanspraak op schadeloosstelling is hierdoor verloren gegaan, terwijl zij vermoedelijk ook strafrechtelijk vervolgd zal worden. Amerikaansche firma's richten than^ in Japan fabrieken tot vervaardiging van oorlogs materiaal op, ten einde dit sneller naar Rusland te kunnen vervoeren. C~0 R R E~S~P ^TfTD E N T I E. De groote toevloed van advortentiën op den dag van uitgave is oorzaak dat verscheidene stukken moeten blijVen liggen. PREDIKBEURTEN." ZONDAG 21 NOVEMBER 1915. WOENSDAG 24 NOVEMBER 1915. (Dankdag.) De Arr. Rechtbank te Middelburg veroor deelde heden wegens mishandeling J. A. G., 41 jaar, vissclier, te Ter Neuzen tot f3 boete of 3 dagen hechtenis. Men seint ons uit 's Gravenhage. Aan het Departement van Oorlog heeft hedenmorgen een langdurige conferentie plaats gehad tusschen den Minister van Oorlog, den Opperbevelhebber van land en zeemacht en de hoofdleiders der Nederl. Overzee Trust- maatschappij. LONDEN, 19 Nov. De „Times" ontving eene betrouwbare mededeeling voor particu liere zijde te Londen, waarin wordt mede gedeeld, dat Griekenland den terugtocht van Engelsche, Franschc en Servische troepen op Grieksch grondgebied zou toestaan op de zelfde voorwaarde als de landing te Saloniki heeft plaats gehad. Onzen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling op 9 No vember j.l. ondervonden. J. v. d. SLOOT en Echtgenoote. Ter Neuzen, 19 Nov. 1915. Hedenavond wordt eene Ispoedeischende openbare vergadering van den gemeenteraad alhier gehouden, waarin behalve ingekomen stukken nog behandeld wordt een voorstel in verband met kosten voort vloeiende uit bestrijding van besmettelijke ziekten eene [stemming plaats heeft over het voorstel van den heer Van Hasselt waarover de stemmen hebben gestaakt in de vergadering van 4 November 1915; Vaststelling van de lijst van personen, die voor de duurtetoeslag in aanmerking komen Wijziging der verordening regelende de jaarwedden der on derwijzers en ten slotte behandeling vad Reclames hoofdelijken omslag. In verband met het heerschen van het rood vonk wordt morgen de Chr. Bewaarschool alhier, gesloten, om eventueel voor een ander doeleinde gebruikt te worden. Gisterenavond werd in Hotel des Pays Bas alhier een klavieravond gegeven door den heer Hugo van Dalen, professor aan het conservatorium te Berlijn en thans gemobiliseerd bij het Neder- landsche leger. Het 12-tal stukken die ten ge- hoore werden gebracht, vv. o. van Liszt, Bach, Schubert enz. getuigden allen van de groote be kwaamheid en ervarenheid van dezen pianist. A. F. de Jonge, bakkersknecht, Noordstraat 79, uit Goes. W. B. van de Yaède, dienstbode,Nieuwe- diepweg 4, uit Vlissingen. J. van Prooije, onder wijzeres, Brouwerijstraat 10, uit Wissenkerke. Vertrokken zijn G. D. van der Peijl, onderwijzer, Vlooswijkstraat 49, naar Hontenisse. J. W. G. Richard, dienstbode, M. Richard, dienstbode, Schoollaan 21, naar Rot terdam. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. R. W. Geerds van Oldekerk. Axel Kerkdreef 9 uur, Ds. J. H. Lammertsma en 2 uur, Ds. J. van Loo, van Mijdrecht- Axel Stationstraat 9 uur, Ds. J. v. Loo en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. G. deWalle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/i en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9*/t en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9'li en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz Zaamslag 9'/i en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9</2 en 2 uur Ds. E. Raams. Chr. Gerjef. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/j uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/2 uur, Ds. L. Hubrechtse van 's Gravenpolder. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Negzen uur, Evangelisatie. 'Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. Joh. Rietberg van Koudekerk a/d Rijn. Axel Kerkdreef 9 uur, Ds. L. G. Goris, van Zevenbergen, en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. 6 uur, Ds. L. G. Goris Rede in het belang van de Evang. in Brabant en Limburg. Axel Stationstraat 9 uur, Ds. J. H. Lammertsma, en 2 uur, Ds. L. G. Goris. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. G. deWalle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. R. J. van Oordt van Middelburg. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. L. Hubrechtse van 's Gravenpolder. PARIJS, 19 Nov. Het officieele bulletin van gisterenavond elf uur meldt De Franschen gaan voort om door eeq gecon centreerd vuur der artillerie en mijnen naar een vast doel te richten de verdedigingswerken der Duitschers te vernielen. WEENEN. De marinestaf deelt mede Een Oostenrijksch eskader watervliegtuigen heeft gisteren de forten San Nicole en Alboni bij Venetie met bommen bestrooid. Getroffen werden een tuighuis het vliegkamp, een gashouder en verscheidene kazernes van Venetie. Ondanks een verwoede beschieting en een achter volging door drie Italiaansche vliegtuigen, is het Oostenrijksche vliegeskader behouden teruggekeerd. ATHENE. De bladen houden den toestand van het Servische leger voor hachelijk. Men gelooft niet, dat Monastir te verdedigen is tegen de sterk aanrukkende Bulgaarsche troepen. ROME. De opperbevelhebber maakt bekend Later ingekomen mededeelingen bevestigen hoe belangrijk en schitterend het succes der Italianen in het dal en bij de heuvel ten N. W. van Görz was, waar talrijke versperringen en hindernissen werden genomen door de aanvallen van 13 dezer. Nu door aanvallen in het front de Oostenrijkers werden beziggehouden, voerden andere Italiaansche troepen eene flankbeweging uit, welke den 17 dezer was voltooid, weinige Oostenrijkers ontkwamen. De bodem is bedekt met lijken van Oosten rijkers, 208 gedoode Oostenrijkers werden in een enkele loopgraaf gevonden. Oostburg, 17 Nov. Aanvoer flink, prijzen onveranderd, veel vraag naar erwten. Nieuwe tarwe f 12,50 af 13,,60 nieuwe winter- gerst 114,25 a f 14,60, zomergerst f 14,25 a f 14,50, haver f 13,25 a f 13,50, kookerwten f25,— a f25,50, bruine boonen f 24,50 a f 25,50 per 100 Kg. Middelburg, 18 Nov. Aanvoer redelijk. Handel vlug bruineboonen f 1 en kroonerwten f 2 hooger. Nieuwe tarwe f 12,a f 13,per 100 kilo's; zomergerst f 14,— a f 15,—, per 100 kilo kroon erwten f23,— a f25,— witte boonen f23,50 a f 25,50 ronde bruineboonen f 22,a f 24,— lange dito f 23,— a f 24,—, alles per mud. Boter f 0,70 a f 0,80, voor pariculieren f 0,80 per kilo. Eieren f 11,voor particulieren f 11,40 per 100 stuks. Goes, 16 Nov. Tamelijke aanvoer. Nieuwe tarwe f 12j— a f 12,50, haver f 13,kroonerwten f20,— a f24,bruine boonen f 20,a f 23,60.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2