Boekbeoordeeling. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Burgerljjke Stand. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. van zijn aftreden in het Lagerhuis mee te deelen. Waarschijnlijk zal hij niet veel nieuws vertellen, nu zijn blief aan Asquith zoo uit voerig is geweest. Churchill heeft een goede pers. Zijn daad siert hem, zegt de Daily News, maar iiet blad geeft te verstaan, dat hij beter had gedaan al veel eerder heen te gaan. De Times tracht daarentegen zijn ontslag tegen Asquith uit te spelen. Weer heefteen krachtige persoonlijkheid, zegt het blad, het kabinet verlaten. Zoo spoedig volgende op het aftreden van Carson en het vertrek van Kitchener op een bizondere zending van onzekeren duur, lijkt Churchill's ontslag een nieuwe toelichting op die neiging om zijn elementen van kracht af te werpen inplaats van zijn elementen van zwakte, die Milner en vele anderen met bezorgdheid in het kabinet opmerken. De Times laat uitkomen, hoe onaangenaam voor Asquith de reden van Churchill's aftreden is, in verband met Carson's rede in het Lager huis. Immers ligt er een veroordeeling in van de instelling van den oorlogsraad uit het kabinet. Wat ik van den toesfand en het instrument van de uitvoerende macht weet kan ik, schrijft Churchill, niet een algemeene verantwoordelijkheid voor de oorlogspolitiek aanvaarden, zonder werkelijk in de leiding en het toezicht daarover aandeel te hebben. BERLIJN, 12 Nov. (V. D.) Dernburg be spreekt in het „Berliner Tageblatf'de Ameri- kaansche nota aan Engeland, waaraan wij het volgende ontleenen Zoowel de Rijkskanselier als Sir Edward Grey hebben vermeden het begrip „Vrijheid der zeeën" te omschrijven. President Wilson heeft verklaard, dat hij daaronder verstaat handhaving van het internationale zeerecht, zooals dit is omschreven in de deklaratie van Londen. Aangaande aanwending van het zee recht, is Amerika in botsing gekomen met Engeland en Duitschland, met welke het af zonderlijk wilde onderhandelen. Het geschil met Duitschland betrof den duikbootenoorlog bij gelegenheid van den ondergang der „Lusi- tinia" en den „Arabic". Duitschland heeft toegegeven, begrijpende dat Amerika anders niet tegen Engeland zou kunnen optreden. Daarna heeft Wilson een nota tot Engeland gericht, dat van plan was veranderingen in het zeerecht in te voeren, waarin verklaard werd dat Amerika het in beslag nemen van naar neutrale landen be stemde goederen voor onbillijk hield en het opbrengen van Amerikaansche of neutrale schepen naar neutrale havens niet meer zou geduld worden terwijl ten slotte de verande ringen, welke Engeland wilde aanbrengen op de lijst van voorwaardelijke en onvoor waardelijke kontrabande voor Amerika on aannemelijk verklaard werd. Amerika bezit eenige middelen, om druk op Engeland uit te oefenenhet weigeren van crediet, verbod aan de bankiers wissels der geallieerden te disconteeren en het verbod wapens uit te voeren. Wetende te zullen moeten toegeven, heeft Engeland het verbod uitgevaardigd, dat Engel- sche schepen naar en tusschen neutrale havens mogen varen en getracht neutrale schepen op te koopen en Amerikaansche door lange con- trakten te binden. Hierdoor zou echter de handel van Amerika beperkt worden en Enge- zou bij doorvoering van zijn plan op ■*<jpressaillemaatregelen moeten rekenen, daar reeds in Amerika is gewezen op de noodzake lijkheid eener groote handelsvloot voor oor logsdoeleinden. KAAPSTAD, 13 November. (Reuter.) In een van regeeringswege belegde wervings vergadering heeft Smuts meegedeeld dat er -10,00C man Zuid-Afrikaansche troepen naar Duitsch Oost-Afrika zullen worden egzonden. De geallieerden aldus spr. hebben de handen vol en van Groot-Britannië kan men niet verwachten dat het troepen be schikbaar zal stellen voor veldtochten over de heele wereld. We ontvingen Uitgave D. A. DAAMEN Den Haag. Frank Gericke gaat voort met zijn interes sante, meest objectieve, altijd pittige beschrij ving van den loop der gebeurtenissen op het slagveld der Natiën. Rinke verlucht op aan gename wijze den tekst. We handhaven ten volle ons gunstig oordeel, en sporen ieder, die prijs stelt op degelijke lectuur, aan, in te teekenen. De prijs per afl. is 10 cents. Het werk zal in 25 afleve ringen compleet zijn. Z. 2. Philip Mauro, Rede en Openbaring, ver taald door Nellie. Uitgave D. A. DAAMEN, Den Haag. Ingenaaid f 0.50. Gebonden f 0.75. Een boekje van 100 bladzijden van den be kenden schrijver van „666", dat men met stijgende belangstelling leesthelder van be toogtrant, ademend een geest van eerbied voor de openbaring, zonder minachting der rede. „Indien", zoo lezen we in Hoofdstuk I, „iemand zich zou inbeelden dat het zijn reus achtig brein is dat hem belet het Evangelie ten volle aan te nemen, dan vleit en bedriegt hij zich zelf tegelijkertijd. Wat over het alge meen noodig is, is niet minder, maar meer en beter verstand." Moge het, onder Gods zegen, tot ontdekking dienen, maar tevens tot onderwijzing, tot sterking zijn des geloofs. Z. 2. Dr. A. KuyperJr. Het heil van Jeruzalem, Uitgave W. ZWAGERS, Rotterdam. Prijs ingenaaid f 1.75 gebonden f2.25. Ook verkrijgbaar in 10 afl. a 17Vs cent. De titel is ontleend aan de 13de meditatie, zooals dit kloek boekdeel er een dertigtal bevat. „Stichtelijke" overdenkingen, vermeldt het titelblad en niet ten onrechte. De „leering" is echter ook in ruime mate naast de „stich ting" aanwezig. De taal is helder en eenvoudig. De stukken zijn gemiddeld 5 a 6 bladzijden groot en laten zich aangenaam lezen. We behoeven wel niet opzettelijk dit boek aan te bevelen. Het heil van Jeruzalem en de naam van den auteur doen er als van zelf naar grijpen. Hier is voedzame spijs, die tot nuttigen lokt. Naar lectuur als hier geboden wordt, zal steeds vraag blijven daarvoor is de schrift matige zin van ons volk, naast de bekwaam heid van den schrijver, mede borg. De uitvoering is degelijkhet papier deug delijk de druk scherp en helder. Z. Heden viel de persoon P. v. D. van het dak van de affuitloods alhier. Per rijwiel brancard werd hij naar het hospitaal (school B) vervoerd. Hij klaagde over pijn in zijn rug, Gisteren werd in do R. IC. Kerk alhier den naamdag van Koning Albert gevierd met een plechtigen dienst. Er werd een te Deum gezongen. De consul van België, de heer Van Cantfort had als vertegenwoordiger van den Koning in het priester koor plaats ge nomen. De kerk was geheel vol. Een gehouden collecte voor de Belgische militairen te velde bracht 342 franc op. Eigenlijk is het de naamdag van koning Leopold, maar koning Albert verzocht bij zijn aanvaarden der regeering dezen dag als den naamdag van den vorst te blijven herdenken. 26 November is den werkelijken naamdag van koning Albert. Te Stoppeldijk zijn voor den heer C. J. de Kerf te St Jansteen publiek verkocht 229 Canaboomen staande onder deze gemeente. De verkoop geschiede in 93 koopen, met eene totale opbrengst van f 3161gelet op hun kwaliteit waren de boomen zeer duur. Sluis. Bij de door den notaris L. GJames alhier gehouden verkoopiug van de hofstede „de Krabbe" te Sluis, groot 5,9618 II.A. werd deze ingesteld op f9100 (boomprijs f 1000) door M. Malotaux te Sluis. Een geveilde hofstede te Sluis in den polder bewesterde Eede benoorden St. Pietersdijk, ter groote van 43,54 H.A. werd ingesteld door C. Tol te Biervliet op f70,800 (boom- prijs f 3800). Schoondijke. Zaterdag werden de bewoners alhier opgeschrikt door het op hol slaan van een span paarden van den landbouwer J. v. R., tengevolge van het schrikken van de tram, In volle vaart zijnde viel een der paarden en werd een vijftig meter medegesleurd door het andere paard. Bij het tot staan brengen kwam men tot de ontdekking dat het mede- gesleurde paard, geen letsel had bekomen. Arnemuiden. Een landbouwer gaf aan zijne vaste en losse arbeiders een 14-tal, een toe slag van f 50,— aan elk. Hij was er van overtuigd dat het jaar zulk een gezegend jaar voor hem was geweest. Er bestaan ernstige plannen, gesteund door voorname landbouwautoriteiten dezer provincie, om een provinciale vereeniging te stichten tot verbetering der Zeeuwsche varkensfokkerij. Geref. Kerken. Beroepen te Gaast en PiaamJ. Douma Azn. te Ambt-Vollenhove (B.)te Z. Beijer- landA. Taal, te Bruinissete Warffum: A. D. C. Kok, te Scharendijke (Zeel.). Bedanktvoor Dr. Compagnie A. Thielen te Vijfhuizen voor Nijverdal (als missionair- predikant te West-SoembajK. Schiller te Ambt-Vollenhove (A.)voor Emmercompas- cuumJoh. Kwak, te Heerde. Ned. Herv. Kerk. Bedanktvoor Hoofdplaat door H. Akersloot van Houten Roos te Sas van Gent. Geref. Gemeenten. Beroepente GoudaG. van Reenen te Opheusden. Aangenomennaar Meliskerke B. van Neerbos te Rijsen. D s. M. den Boer. Naar de Rott. verneemt, is de toestand van ds. M. den Boer, pred. der Chr. Geref. kerk te Dordrecht, hoogst ernstig. Het ergste wordt gevreesd, wijl er geen hoop op herstel meer bestaat. Naar heden vernomen wordt is Z.Eerw. op 44-jarigen leeftijd te Dordrecht overleden. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. "Donderdagavond om 8 ure, in de consis torie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. Dat een visscher soms zonderlinge niet be geerde dieren of dingen ophaalt uit den vliet, is bekend, maar toch zal't weinig voorkomen, dat een hengelaar een vogel aan zijn haak krijgt. Dat is, aldus de Delftsche Ct., den heer Van Velzen, voorzitter van de Delftsche Hengelaarsvereeniging, overkomen, terwijl hij onder Zoetermeer visschen poogde te ver schalken. De heer v. V. had zich een oogenblik verwijderd en toen hij terugkwam, zag hij in plaats van den dobber dalende, vischsnoer en hengel rijzende, en aan het einde van het snoer een reiger 1 Blijkbaar had de hengelaar boet gehad, de reiger had het gevangen vischje ingeslikt en daarmede den angel. De heer v. V. heeft den vogel bevrijd van het snoer en de zeldzame vangst medegenomen naar Delft. De rechtbank te Hasselt (België) wees Dinsdag j.l. vonnis in de geruchtmakende zaak van de mishandeling van een Nederlandschen knaap en veroordeelde majoor Tölle, comman dant van het Duitsche landstormbataljon te Maeseyck, tot 50 Mark boete of 10 dagen hechtenis wegens gepleegde mishandeling op het zoontje van de Maastrichtsche familie v. d. E. Verder veroordeelde de rechtbank majoor Tölle tot een boete van 50 Mark of 10 dagen hechtenis wegens het mishandelen van den Belgischen douanier Kubben en tot 100 Mark boete of een maand hechtenis wegens het doen mishandelen door zijn soldaten van den douanier Opdmakker en tevens in de kosten van het proces. Beide douaniers waren afgerost, omdat zij zich tegen de mishandeling van den knaap hadden verzet. Het Openbaar Ministerie is van dit vonnis in hooger beroep gegaan bij het gerechtshof te Brussel. Een telegram van Reuters bijz. dienst uit Londen meldt De rechter te Easthama (Londen) veroor deelde tot de hoogste geldboete, nl. tien pond, en twee guinea's kosten, Jacob Veenhoven, Nederlandsch onderdaan, kapitein van de „Roepat", wegens het gebruik maken van zijn draadlooze installatie in do territoriale wateren. De rechter achtte het een zeer ernstig ver- grijp. Veenhoven kwam van Nederlandsch Oost- Indië met een algemeene lading en was op weg naar Londen. Toen hij om North Foure- land den mond van de Theems instoomde in den morgen van 5 Nov., hoorde de dienst doende officier te Ramsgate om acht uur 's morgens, dat de „Roepat" draadloos Scheveningen opriep en wel gedurende 35 minuten. De boodschap luidde „Ik ben vei lig en wel vannacht te Deal en Londen aan gekomen. Hartelijke groeten". „Dit klinkt zeer onschuldig, zeide de magistraat„wij hebben geen bewijs, dat 't iets anders was dan een volkomen onschuldig bericht. Wij denken dan ook aan zoo iets niet, maar het is bekend, dat gevaarlijke mededeelingen soms verborgen zijn in schijnbaar onschul dige berichten. Het is hoogstnoodzakelijk, dat de neutralen in onze wateren zich hou den aan de voorschriften. Deze oproepen waren zeer krachtig en werkten starend op de draadlooze mededeelingen van de admi raliteit, een reden te meer, om aan een en ander een einde te maken. De „Roepat" was onder geleide van een admiraliteitsjacht en bevond zich toen zij draadloos seinde binnen de driemijlengrens. De verdediger verzekerde, dat de kapitein het gebeurde ten zeerste betreurde en dat hij bereid was alle mogelijke verontschuldigingen aan te bieden aan hof en admiraliteit. Vroeg.er kreeg de „Roepat" bericht van de admiraliteit om in de territoriale watere n zijn installatie uit te schakelen. Deze keer had hij geen instructies gekregen van de patrouille boot en hij dacht, dat hij, tót ontvangst van de installatie gebruik mocht maken. Vandaar zijn vergrijp. (Hbld.) TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 12 Nov. Andries Nicolaas Hamelink, oud 26 j., jm. en Levina Janna de Smidt, ond 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 11 Nov. Petrus Jo hannes Pleunis, oud 22 j., jm. en Sophia Maria Anna Kegels, oud 20 j., jd. Geboorten. 7 Nov. Leendert Cornelis, z. van Reinier Gerardus Wieland en van Anna Jozina Frederiksen. 10 Nov. André, z. van Alphonsius Roegiest en van Biondina de Vos. Gerard Johan, z. van Willem Huijbregt van Dort en van Cornelia Johanna Schot. 11 Nov. Jan, z. van Hendrik Stemmer en van Kornelia Danhof. Maria, d. van Reinier Dees en van Pieternella de Jonge. 13 Nov. Johanna Jozina Pieternella, d. van Antonie Verhulst en van Jacoba Elisabeth Riemens. Overlijden. 10 Nov. Jacobus Versluijs, oud 79 j., echtg. van Johanna de Smit. 11 Nov. Maria de Klerk, oud 77 j., wed. van Cornelis Baak. Sas van Gent. In Hotel Rotterdam zijn, naar ons bericht wordt, de vrouw van den heer A. en de dienstbode plotseling overleden, terwijl een reiziger hoogst ernstig ongesteld is. Aan gaande de oorzaak worden verschillende ziekte verschijnselen genoemd. Men seint ons uit 's Gravenhage De Regeering heeft bepaald dat de man schappen van de lichting Landweer 1908 op 25 November a.s. met voorloopig (klein) ver lof huiswaarts zullen gezonden worden. Parijs, 16 Nov. Het bulletin van gisteren avond meldt In Artois, bij Soissons in de Argonne en in Woevre duren de artilleriegevechten voort. De infanterie bleef buiten gevecht. Parijs, 16 Nov. Een Duitsche vlieger heeft bommen geworpen op Duinkerken, waarvan eenige burgers het slachtoffer werden. Parijs, 16 Nov. Het officieele Servische legerbericht meldt Bij het Oosterleger had bij tusschenpoozen geschutvuur plaats in de richting van Radowa en van Krilolak. Een hevig gevecht werd geleverd aan den linkeroever van de Ceina, waar de Bulgaren hunne vergeefsche aanvallen voortzetten. De Franschen hebben nauwe verbinding met de Serviërs gekregen, die in de streek van Drilok optrekken. Parijs, 16 Nov. (Officieel). Tusschen den lsten en 15 dezer is aan het Dardanellenfront niets belangrijks voorgevallen. Beide partijen versterken hunne verdedigingswerken en leggen mijngangen aan. Engelsche monitors gaan voort met de be schieting van militaire werken op Gallipoli. Londen, 16 Nov. De Times verneemt uit Athene dat de Russische gezant verklaart heeft, dat noch Frankrijk noch Servië er in toe zullen stemmen dat hunne troepen door Griekenland worden ontwapend en geïnter neerd, aangezien internationale regelingen in bijzondere gevallen niet van toepassing zijn. Er wordt naar eene oplossing gezocht, welke beide partijen bevredigd. Petersburg, 16 Nov. De generale staf deelt mede Ten Noorden van het Kangarmeer hebben de Russen de Duitschers opnieuw 7 wersten teruggedrongen. Aan de Duna, stroomopwaarts naar Riga werden verscheidene voorpostengevechten ge leverd. Petersburg. Aan het Kaukasische front slechts schermutselingen van de Zwarte Zee tot de Arabia. Op het Wan-meer heeft een Russisch oor logsschip de Turksche stellingen beschoten. Rome. Officieel. Hevige aanvallen der Oostenrijkers in het Leddro-dal zijn afge slagen. De Sardiniers hebben 11a een hevig gevecht een loopgraaf op het Karstplakan genomen. Konstanttoopel. Aan het Dardanellenfront het gewone artillerievuur. Konstaninopel. Aan het Kausakasische front heeft een Turksche patrouilje een afdeeling Russen ter sterkte van 100 man op de vlucht gejaagd. De Russen lieten 50 man aan dooden en gewonden achter. Halst, 15 Nov. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe f 13,— a f 13,50, Rogge [nieuwe] f 12,— a f 13,Wintergerst f 14,a f 14,50, Zomergerst f 13,50 a f 14,Haver f 13,a f 13,50, Erwten f29,a f30,50, Witte boonen f29,a f30,Bruine boonen f27,a f 27,75,Duivenboonen f 19,af20, Paardenboonen f 17,a f 18,Lijnzaad f31,a f33,Aard appels f2,50 a f3, Rotterdam, 15 Nov. Binnenl. Granen. Tarwe f 12,— af 12,75; rogge niet getoond; wintergerst f 14,a f 15,corner- gerst f 13,50, chevalier f 15, - af 15,50 haver f 18,25 a f 14,per 100 kilo. Witte boonen f23,a f 23,50, bruine boonen f 21,a f23,kookerwten f20,a f22,—, per hectol. Runderprijzen 88 a 102, ossen 86 a 100, stieren 80 a 96, kalveren 90 a 100, schapen 70 a 80, varkens 82 a 94,' licht soort 68 a 70 cent per kilo. Melkkoeien f195 a f320, kalfkoeien f215 a f360, stieren f130 a f 290, vaarzen f150 a f210, pinken f 95 a f130, vette kalveren f65 en f90, graskalveren f 40 a f 80, fokkalveren f 20 a f 30, nuchtere f 12 a f 16, biggen 114 a f 21, slachtpaarden f90 A f 150 per stuk. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 17 Nov. 10.46 11.12 Donderdag 18 11.36 11.57 Vrijdag 19 0.17 Zaterdag 20 0.37 0.55 Zondag 21 1.13 1.30 Maandag 22 1.46 2.2 Dinsdag 23 2.18 2.35 Duitschland Engeland en de Vereenigde Staten. De expeditie naar Duitsch Oost-Afrika. 1. Van het slagveld der Natiën afll. 11—12. TER NEUZEN, 16 November 1915. Een reiger aan den hengel. Mishandeling van een Nederlandschen jongen. Een Nederlandsch koopvaardij-kapitein beboet.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3