Boekaankondiging. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. verneemt uit Saloniki dat de ellende van de Servische gezinnen, die naar Griekenland zijn uitgeweken, alle beschrijving te boven gaat. Deze ongelukkigen zijn volstrekt van alle bezit ontbloot. De meestên zijn in lompen gehuld en lijden aan ziekten, tijdens hun vlucht op gedaan. De toestand van de kinderen vooral is tenhemelschreiend. Italiaansch passagiersschip in denjgrond geboord. ROME, 10 November. (Reuter). Een tele gram uit Ferryville meldt, dat de Ancona op 9 November om een uur 's middags bij Kaap Barbonera getorpedeerd is. De duikboot loste eerst 100 kanonschoten en lanceerde daarna een torpedo. Een telegram uit Ferryville (Tunis) meldt, dat de Ancona 422 passagiers en 60 leden van de bemanning aan boord had. Er moeten 270 passagiers gered zijn. BERLIJN, 10 November. (Wolff.) Naar aanleiding van het Stefani-bericht over de torpedeering van het Italiaansche stoomschip Ancona, verneemt Wolff's Bureau uit betrouw bare bron, dat het stoomschip getracht heeft te ontvluchten, waarom de duikboot wel ge noodzaakt was van haar geschut gebruik te maken. LONDEN, 10 November. (Reuter.) Lloyd's verneemt van Malta, dat daar 41 man van de bemanning der Ancona en 4 passagiers zijn aangekomen. Uit Bizerta wordt aan Lloyd's gemeld, dat 300 personen zijn verdronken, meerendeels vrouwen en kinderen. Er moeten enkele Amerikanen aan boord zijn geweest. Een Engelsch gewapend stoomschip getorpedeerd. LONDEN, 8 Nov. (Officieel). Het Britsche gewapende stoomschip „Tara" is den 5en November in het Oostelijke gedeelte van de Middellandsclie Zee door twee onderzeeërs aangevallen en tot zinken gebracht. Naar gerapporteerd werd, worden 34 leden van de bemanning vermist. In Maart naar Berlijn TORONTO, 10 November. (Reuter.) Gene raai Hughes, de minister van munitie, heeft meegedeeld dat hij persoonlijk het bevel over de Canadeezer, op zich zal nemen wanneer de groote terrugdrijving op het Westelijk front begint. „Ik ben van plan", zei hij, „mij bij onze Canadeesche jongens aan te sluiten, en hen persoonlijk aan te voeren bij den eind- marsch naar Berlijn, die in Maart zal beginnen, dat is gauwer dan velen uwer verwachten." De bevolking der stad heeft gisteren op vaderlandslievende wijze deu geboortedag van wijlen koning Edward herdacht. Achtduizend man troepen worden door Hughes geschouwd. 2500 vrouwen hebben deelgenomen aan de collecte op „Khaki-dag" ten einde 10,000 bijeen te brengen ter bevordering van de werving. Een Amerikaansche nota aan Engeland. Men weet, dat de Amerikaansche regeering zich beklaagd heeft bij Engeland over de door de blokkade van Diiitschland ontstane be lemmering van den Amerikaanschen handel. Van deze nota zijn nu eenige nadere bijzonder heden bekend geworden. De argumenten der Vereenigde Staten zijn saamgevat in de volgende bewoordingen 1. De maatregelen, die Engeland tracht te nemen tot het verkrijgen en het bezigen van het bewijs der vijandelijke bestemming van ladingen, op weg naar onzijdige havens, en om zulke ladingen het karakter van contra bande toe te kennen, zijn ongerechtvaardigd. 2. De blokkade, waarop zoodanige maat regelen ten deele gegrond zijn, is onafdoend, onwettig en onverdedigbaar. 3. De gerechtelijke procedure, aangeboden bij wijze van herstel voor internationaal nadeel, is uitteraard ontoereikend voor het beoogde doel. 4. In vele gevallen staat de rechtspraak gelijk met schending van het volkenrecht. Een der grootste Amerikaansche machine magazijnen der Bethlehem Steel Comp, be vattende oorlogsmateriaal ter waarde van millioenen dollars is door brand vernield. 800 werklieden zijn ternauwernood ontkomen. Men vermoed kwaadwilligheid. De klaagmuur te Jeruzalem. Men schrijft van Joodsche zijde We lezen in het Hebreeuwsch weekblad „Hapoël Hazair" (dat in Jeruzalem verschijnt), dat de bevelhebber van het vierde Turksche leger, Djemal pasja, uit hygiënische overwegin gen bevolen heeft, den toegang tot den klaag muur te versperren, om het bezoeken dezer plaats door Joden te verhinderen. China weer een Keizerrijk Uit Peking wordt aan de Daily Telegraph geseind, dat er in China ernstige dingen op handen zijn. De regeering heeft de geheele bureaucratische machine in de provincies in werking gezet om een, officieele, stemming ten gunste van het herstel van het keizerrijk te verkrijgen, en kan thans niet meer terug. Ilicki, de Japansche gezant te Peking, die met verlof te Tokio was, is in allerijl op zijn post teruggekeerd. Mijnontploffing. In een mijnschacht van de naamlooze ven nootschap Deutscher Kaiser te Hambron zjjn Dinsdagmiddag door een ontploffing van mijn- gas 19 mijnwerkers gedood, 2 zwaar en 5 licht gewond. De lijken en de gewonden zijn alle gevonden. Verder gevaar voor de mijn is afgewend. Naar wij vernemen zal er van de hand van Dr. J. C. de Moor, te 's Gravenhage, bij den uitgever J. H: Kok te Kampen weder een nieuw werk van de pers komen. Het is een bundel Leerredenen voor al de Christelijke Feest- en Gedenkdagen, is getiteld Genade voor Genade, en bevat niet minder dan 22 complete Leerredenen, voor Advent, Kerstmis, Oudejaar, Nieuwjaar, de Lijdens weken, Paschen, Hemelvaart en Pinksteren. Het boek is zoo goed als gereed en zal met enkele dagen het licht zien. TER NEUZEN, 12 November 1915. Ds. D. C. Overduin te Nieuw-Beijerland hoopt Zondag 19 December a.s. zijn intrede bij de Geref. Gemeent (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen te doen na bevestiging door Ds. J. R. van Oordt van Middelburg. Bij Kon. besluit is niet ontvankelijk ver klaard, wegens overschrijding van den beroeps termijn, het beroep van de weduwe A. van Overbeeke, geboren A. P. Leunis, te Ter Neuzen, tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland tot afwijzing van het verzoek om vrijstelling van den dienst bij de militie van haar zoon Cornelis Frangois als kostwinner. Driewegen. Door het groot aantal gevallen van roodvonk, dat zich hier de laatste dagen voordoet is de school op verzoek der plaatse lijke overheid sedert Woensdag gesloteD. Het gebouw is van gemeentewege ontsmet en de strengste maatregelen zullen thans worden genomen om zoo mogelijk nieuwe be smetting te voorkomen. Geen kinderen zullen na eemgszins langdurg verzuim worden toegelaten, indien niet eene geneeskundige verklaring wordt overgelegd, dat geen gevaar voor besmetting te vreezen is. Een en ander op advies en voorschrift van den Inspecteur der Volksgezondheid. Axel Bij de laatst gehouden stemming voor notabelen der Ned. Herv. Kerk werd gekozen in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer J. de Kraker Cz., de heer C. van den Broeke. Axel. In de Dinsdag alhier gehouden raads zitting, waarbij afwezig waren blijkens de M. C. de heeren P. Dekker, P. Dregmans, F., van Driel, J. M. Oggel en J. Smies, was ingekomen een schrijven van Ged. Staten omtrent een wijziging der instructie van den gemeente ontvanger, waarbij deze niet meer in kas mag hebben dan f2500. De premiën voor de in November te houden veemarkt werden vastgesteld als in 1J13, terwijl tot keurmeesters werden benoemd de heeren C. A. Dekker, S. de Klerk en E. G. van Acker. Een geldleening zal worden aangegaan van f750 voor het nieuwe torenuurwerk en van f3250 voor een nieuwe motorbrandspuit. Aan mej. M. de Jongli werd met ingang van 1 Jan. 1916 eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de o. 1. school en aan den heer C! T. Dieleman met ingang van 1 Nov. 1915 als onderwijzer bij het herhalingsonder wijs aan de o. 1. school. Gunstig werd beschikt op een verzoekschrift van de Zeeuwsch-Vlaamsche tramwegmaat schappij te Ter Neuzen om aan haar voor hare gebouwen en installaties gas te leveren tegen de in contract vermelde voorwaarden. Afwijzend werd beschikt op een verzoek schrift van onderscheidene ingezetenen dei- gemeente om intrekking van het raadsbesluit d.d. 5 Oct. 1.1. waarbij de gaspnjs voor^ het muntgas werd verhoogd. Eveneens werd af wijzend beschikt op een verzoekschrift van den boekhouder der gemeentelijke gasfabriek om zijne jaarwedde, thans f 150, vast te stellen op f250; besloten werd de kosten, te maken voor de verhoogde borgstelling aan hem terug te betalen. Naar aanleiding van de circulaire van Ged. Staten omtrent de regeling der jaarwedden van burgemeesters en secretarissen werd ge adviseerd de minimum-jaarwedden van beiden te bepalen op f 1400 met twee verhoogingen van f 150, dccli door den raad werd de wensche- lijkheid uitgesproken, dat voor den burge meester ook de dienstjaren buiten de gemeente voor de verhooging zullen meetellen. Op voorstel van Burg. en Weth. zullen de twee overblijvende boomen aan de Zeestraat ook gerooid worden. Groede. Met ingang van gisteren werd alhier een hulptelefoonkantoor geopend voor het locaal, interlocaal en internationaal telefoon verkeer. Dit kantoor zal worden aangesloten op het post- en telegraafkantoor te IJzendijke. Gisternacht 3 uur is te Westkapelle, om streeks 10 minuten gaans van het dorp, een mijn tegen de palen van den dijk aangedreven, waardoor de mijn sprong met een hevigen knal. Persoonlijke ongelukken kwamen met voor, en daar in de omgeving geen huizen staan, is slechts schade aangericht aan de zeewering omstreeks 40 palen en 100 M3. rijs zijn weg geslagen, en uit Domburg meldt men aan de M. Crt. dat op het strand voor een villa een groote mijn is aangespoeld, waarvan de oor- sprong nog niot mot zekerheid bekend is. Het gevaarlijke voorwerp werd door een schildwacht bewaakt, ook is gistermorgen een mijn aangespoeld bij Borssele steenen vuurtoren op een stuk land terecht. Het was een proefballon van circa 2 M. dia meter en was, blijkens een briefje, dat in de mand gevonden werd, opgelaten in Ostende de vinder wordt verzocht de ballon terug te zenden. Opgerold is de ballon naar het bureau van den militairen commandant gebracht. Woensdagnamiddag even na drieën is de bliksem geslagen in de openbare lagere school te Anna Jacobapolder, midden onder schooltijd. Gelukkig is geen brand ontstaan en konden de leerlingen en het onderwijzend personeel, hoewel hevig geschrokken, ongedeerd het schoolgebouw verlaten. De schade aan het ebouw veroorzaakt, is vrij aanzienlijkeen lubbele schoorsteen kwam naar beneden, waardoor aan den voor- en achterkant twee gaten in het dak ontstonden en ettelijke pannen, benevens een ijzeren dakgoot vernield werden. Enkele ruiten sprongen stuk. De stukken steen vlogen tot op ruim 50 meter afstand van de school op de aangrenzende gebouwen. M. Crt. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de loop der vorige week hebben zich in deze gemeente gevestigd: P. J. Pleunis, arbeider, 2e Kortestraat 3, uit Stoppeldijk. L. M. Martens, zonder beroep, Lange Kerk straat 44, uit Hoofdplaat. C. de Vos, arbeider, Baandijk 42, uit Clinge. M. A. Pieters, dienstbode, Westkolkstraat 10, uit Amsterdam. I. P. Dierx, kommies Rijksbelastingen, Vloos wijkstraat 52, uit Vaals. Vertrokken zijn A. M. Witte, arbeider, O 62, naar Hoek. P. P. Geers, visscher, Steenkamplaan 15, naar Middelburg. R. d'Hont, dienstbode, Nieuwediep 112, naar Amsterdam. J. C. Bayens, pater capucyn Q 183, naar Terheyden. A. Mouthaan, schippersknecht, Molengang 1, naar Amsterdam. M. M. Fermont, zonder beroep, Q 188, naar Tilburg. A. Michielsen, dienstbode, Tholensstraat 98, naar Utrecht. L. Vylder, dienstbode, Westkolkstraat 10, naar Hontenisse. P. Fagel, ziekenverpleegster, 8 N, naar Rotterdam. Ned. Herv. Kerk. Beroepente IJsselmuidenP. Kruit te Gouderak. Bedankt: voor BeesdE, Warmolts te Nunspeet. Geref. Kerken. Beroepen: te BleiswijkH. Jansen te Wit- marsum te 's Gravenmoer J. W. Esselink te Wateringen. Belgische Studenten. Het aantal Belgische geïnterneerde studen ten, die uit Amersfoort vertrokken zijn of nog zullen vertrekken naar verschillende inrich tingen voor Hooger Onderwijs, bedraagt 54. Hiervan gaan er 25 naar Delft, 11 naar Utrecht, terwijl er 16 zullen gaan naar de Ned. Ilandelshoogeschool te Rotterdam en 2 naar Wageningen. Duurtetoeslag. Men meldt aan de „Ned." uit Leiden, dat de onderwijzers der Geref. Scholen aldaar door het bestuur dier scholen werden verrast met de tijding, dat hun zal worden uitbetaald een duurtetoeslag van vijftig gulden. Middelburg. B. en W. hebben in overweging gegeven om dit jaar het St Nicolaasfeest op Maandag 6 December te doen plaats hebben daar 5 December op Zondag valt. Men schrijft aan de Midd. Crt. uit West- kapelle Dinsdagmorgen om 11 uur dreef een roode ballon uit het Zuid-WTesten over de duinen en kwam op pl.m. 300 M. afstand van den Smokkelen. Dinsdagmiddag verscheen een vrachtwagen, geladen met tien rollen pakpapier, voor het douanekantoor te Beek. De beambte ver trouwde dit zaakje niet en onderzocht de lading nauwkeurig. Het bleek toen, dat slechts de buitenste laag van de rollen uit papier bestond. Het binnenste gedeelte bevatte groote metalen vaten, welke ieder 100 liter olie inhielden. De lading is in beslag genomen. niet in concurrentie met Hollandsche werklieden. Een 100-tal hebben verlof ge vraagd en zullen dat misschien ook krijgen om in Rotterdam te gaan werken. Laat nieuws. De bemanning van het Noorsche stoomschip Eidsiva, den 30en October 1.1. voor Dover gezonken, is te Bergen aangekomen en heeft verteld dat door de ontploffing, die de Eidsiva heeft vernield, ook twee Engelsche koopvaar ders, een Engelsche torpedoboot en een hulp kruiser zijn gezonken. Er zijn 40 Engelschen verdronken en meer dan 100 gewond bij dat ongeval, 't welk door het ontploffen van mijnen zou zijn ontstaan. N. R. C. Geld 1 Geld 1 De Fransche ministerraad heeft Ribot ge machtigd de Kamer een wetsontwerp voor te leggen tot het aangaan van een 5 procents staatsleening. Een prachtig voorbeeld. Een landbouwer te Echtenerbrug schonk aan zijn vaste en losse arbeiders een bedrag van f50.— voor dezen winter. Hij zei: Ik heb een goed jaar, dus het kan er nu wel af. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 14 NOVEMBER 1915. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. Halsema van Haastrecht. Axel Kerkdreef 9 uur, Dhr. H. H. Meeter. Pro ponent en 2 uur, Ds. J. H. Lam- mertsma. Axel Stationstraat 9 uur, Ds. J. H. Lammertsma en 2 uur, Dhr. H. H. Meeter. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. G. deWalle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/i uur Dhr. A. van Os. Zende ling onder Israël en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9l/i uur Dhr. L. Dek en 6 uur, Dhr. A. van Os. Axel 9'/2 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz Zaamslag 9'/j en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9'/j en 2 uur Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en ö'/i uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5V2 uur, Evangelisatie. Den 15 November beginnen de Wintercatechisa- ties der Ned. Herv. Kerk te Ter Neuzen. MAANDAG: 's avonds van 7—8 uur. Voor jonge lingen en militairen. DINSDAG: vanl'/i—2Vi uur, voor schoolkinderen, van 27i3V> uur, voor meisjes beneden de 16 jaar, van 4—5 uur, voor knapen beneden de 16 jaar. WOENSDAG 's avonds van 7—8 uur, voor hen die Belijdenis des geloofs willen doen. DONDERDAG: van 3-4 uur, voor jongedochters, van 7—8 uur, voor jongedochters. Londen. De Daily Mail verneemt uit Peters- buig dat bij de laatste gevechten in Wolhyrie de Russen 125.000 gevangenen maakten. Londen, 12 Nov. Alle berichten toonen aan dat de werving kolosaal vooruitgaat. Petersburg. De generale staf bericht Op den linkeroever van de Duna hebben de Russische troepen een üuitsche stelling en een boerderij genomen, na die eerst met zware artillerie te hebben beschoten. Zij maakten eenige tientallen gevangen en namen twee machinegeweren. Tegenaanvallen der Duitschers werden met groote verliezen voor hen afgeslagen. Op verscheidene punten wordt hardnekkig gevochten. Volgens het thans ingeleverde aantal ge vangen gemaakt bij het gevecht ten Noorden van Kolki, zijn behalve de reeds gemelde 2000 soldaten en 50 officieren, nog 1000 man en 21 officieren gevangen genomen en II machinegeweren buitgemaakt. De geïnterneerden te Groningen. Via Engeland door den corresp. van de Times komen we te weten, hoe goed de Engelsche geïnterneerden het te Groningen hebben, zegt de „N e d." Overal ziet men, zoo schrijft de corresp., de blijken van een gezond en prettig kamp leven. Daar is een tuin, door de mannen zelf aangelegd. Dan zijn er verschillende ver makelijkheden, een operette-troep, een tooneel- troep, mandolineclubs, een café-chantgezel- schap, maar ook een breiklas, waar de mannen sokken voor het Engelsche leger en voor de Jantjes leeren breien, een billardzaal voor de officieren, een feestzaal, een kerk, de redactie- bureaux van de dagelijks verschijnende Camp News en van het maandblad Camp Magazine, dat reeds zeven nummers telt. Dan zijn er werkplaatsen waar allerlei snuisterijen uit hout gemaakt worden. Len slotte de cantine, die door het kamp zelf wordt geëxploiteerd en waarvan de winst voor het onderhoud der verschillende organisaties, die geen voldoende inkomsten hebben, wordt besteed. De Groningsche universiteit staat allen ge- interneerden toe, gratis hare colleges bij te wonen. Er worden cursussen voor taalonder wijs in het kamp gehouden en de Nederland- sciie regeering staat den geïnterneerden toe, in de stad of elders te gaan werken, mits Petersburg. In den Kaukasus worden slechts voorpostengevechten geleverd. Athene. De Kamer is gisterenavond ont bonden en de verkiezingen zijn bepaald op 6 December. Oostbui g, 10 Nov. Redelijke aanvoer, erwten en bruineboonen hooger. Nieuwe tarwe f 12,50 a f 13,nieuwe winter- gerst i 14,25 a f 14,50, zomergerst f 14,25 a f 14,50, haver f 13,25 a f 13,50, kookerwten f24,60 a f26,50, bruine boonen f 21,50 a f 22,50 per 100 Kg. Middelburg, 11 Nov. Aanvoer gering. Handel vlug kroonerwten f 1 hooger. Nieuwe tarwe f 12,a f 13,per 100 kilos; zomergerst f 14,a f 15,per 100 kilo: kroon erwten 'f21,— a f23,— witte boonen f 23,50 a f 25,60 ronde bruineboonen f 21,— a f 23,— lange dito f21,—a f23,—, alles per mud. Boter f 0,725 a f 0,775 voor pariculieren f 0,80 per 'Eieren f 10,—, voor particulieren f 10,40 per 100 stuks. Goes, 9 Nov. Weinig aanvoer. Nieuwe tarwe f 12, a f 12,50, haver f 12,60 a f 13,kroonerwten f21,60 a f23,50, bruineboonen f 18,a f22,60.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2