Heeren-lodeartikelen. Gemengd Nieuws. Burgerlyke Stand. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Advertentie». Overhemden of manchetten). Boorden. Linnen. Manchetten.Papier. Dassen - Auto-Shawls - Sokken. Berooving te Amsterdam. Herten. 's Gravenhage. Men seint ons hedenmiddag dat voor geneesheer bij de Gemeentelijke Ge neeskundige dienst het volgende tweetal is opgemaaktDr. D. Buijze, arts te Ter Neuzen en Dr. Begens te 't Zandt (Gron.) DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 10 Nov. 3.8 3.30 Donderdag 11 3.54 4.19 Vrijdag 12 4.46 5.14 Zaterdag 13 5.45 6.20 Zondag 14 6.57 7.39 Maandag 15 8.21 9.1 Dinsdag 16 9.41 10.14 Gummi. Sokhouders - Manchethouders Manchetknoopen. Wed. HAMELINK-Versluijs. Noordstraat 81. brengen van een verordening bepalende kortere sluitingsuren en scherpere bepalingen verloven staken de stemmen. Voor de heeren De Jager, R. Scheele, Van Nes, D. Scheele en Van Hasselt. Tegen de heeren Lensen, Eijke, Waalkes, Nolson en Visser. Hierna wordt het le lid voorstel B. en W. [1 vergunning op 500 inw. met handhaving van de 38 bestaande] aangenomen met 73 st. Tegen de heeren Waalkes, Nolson en Visser. Het 2e lid [nadere eischen te stellen verloflokalenj wordt met algem. stemmen aangenomen. 17. Z. h. s. wordt aangenomen het voorstel, waarbij aan den heer Estor een gratificatie wordt verleend. 18. Behandeling van een missive van Gedepu teerde Staten van Zeeland, houdende verzoek te dienen van advies omtrent de wenschelijkheid of noodzakelijkheid van verhooging van de jaarwedden van den burgemeester en secretaris. Naar aanleiding van de ontvangen circulaire wenschen Ged. Staten over te gaan tot een alge- meene herziening der salarissen en vragen daarom in den Raad de vraag aanhangig te maken in hoe verre wijziging der jaarwedden van burgemeester en secretaris noodig is. De heer Van Hasselt opmerkende dat hij de behandeling wenscht in afscheiding der personen, stelt voor, ziende op Goes, Middelburg en Zierikzee, de jaarwedden met 3 X 100 gld. te verhoogen. De heer Van Nes is van oordeel dat de trakte menten van bedoelde ambtenaren te laag zijn, in zonderheid van den burgemeester als 1ste ambte naar, daar deze toch behoorlijk in zijn stand ik zal dit woord maar eens gebruiken, ofschoon ik een hekel heb aan stand, want een braven werkman acht ik even hoog als den hoogsten arristocraat moet kunnen leven. Vandaar dat spr. het salaris van den burgemeester op f2200 en dat van den secretaris op f2000 zou willen brengen. Er dient toch eenig verschil te zijn, waarmede ik niet zeggen wil, dat ik den secretaris niet even hoogacht in zijn werk. De heer Scheele is van oordeel dat alle ambte naren te weinig traktement genieten om van te leven. Gaan we over tot eerstgenoemde verhooging, dan moeten we ook denken aan de mindere ambte naren, die vooral in dezen tijd de eerste levens behoeften duur moeten koopen. Spreken we ons straks gunstig uit betreffende den toeslag van alle mindere ambtenaren, dan zie ik waarlijk, lettende op de financiën, geen uitkomst. Daarom zou spr. het vooralsnog zoo willen laten. De heer De Jager is van meening, dat de missive van Ged. Staten ons in groote moeilijkheid brengt. Spr. zou ook gaarne zien dat wanneer Burgemeester en Secretaris meer krijgen, naar die maatstaf ook de andere ambtenaren verhoogd werden. Hij had gewild dat Ged. Staten nu ook de middelen aan de hand gedaan hadden, waar het geld vandaan moet komen. Waar moet het anders heen. Vorige' jaar zijn reeds IB op den H. O. gekomen en de rijksbelasting drukt zwaarwaarlijk er komt geen einde aan. De heer Waalkes merkt op dat we steeds suk kelen met de erfenis van onze voorgangers, die altijd laag bezoldigd hebben. Hij gaat accoord met de heer Scheele, nl. om alle ambtenaren te ver hoogen, want de laagste werkman verdient onge veer zooveel als iemand, die van het Steuncomité geniet. De heer D. Scheele ziet nog wel kans 5 a 600 gld. te vinden die voor verhooging van de salarissen van Burgemeester en Secretaris noodig zijn, doch vindt geen uitweg voor B 6000 gld. die noodig zijn voor verhooging van alle ambtenaren. De heer Waalkes zegt dat Ged. Staten vragen, de wenschelijkheid uit te spreken, misschien kunnen we wachten om te verhoogen, want spr. blijft het onbillijk vinden de eersten te verhoogen en de anderen niet. De heer Nolson, lettende op het feit dat 2 jaar geleden bedoelde salarissen verhoogd zijn, ziet de noodzakelijkheid thans niet in en stelt voor te wachten tot een normalen toestand is ingetreden. De heer De Jager acht het noodig nog te wijzen op het feit, dat behalve vóór 2 jaar de salarissen verhoogd zijn, door de gemeente ook nog betaald is de pensioenbijdragen, wat eveneens voor die jaarwedden een groot bedrag was. De heer Lensen wijst ook op den tijd van 2 jaar terug. Toen zaten we voor dezelfde moeilijkheid. Noodgedwongen heeft de Raad toen toegestemd en de anderen zijn met een kluitje in 't riet gestuurd. Ziende op de 4 6000 gld. die voor alle verhoo gingen noodig zijn, dan ben ik huiverig. Doch er is meermen moet niet zoo eenzijdig zien op de salarissen maar ook eens letten op andere inkomsten die ambtenaren hebben, 't Zijn toch inkomsten, al presteeren ze daar werk voor. Gaan we na dat nu reeds 16 op de H. O. is gekomen en thans de a. s. begrooting het bedrag van 46 op 52000 is gebracht, dan weet spr. niet hoe aan het geld te komen. Nu moet spr. erkennen dat het belastingbetalend publiek een verdraagzame ezel laat ik dit woord mogen gebruiken is, men laadt maar op, doch op den duur wordt dit toch te zwaar. Leenen is gemakkelijk, doch hieraan komt ook een eind. Laat ons bij de begrooting toch werkelijk de toestand onder de oogen zien. De Voorzitter zegt dankbaar te zijn dat toch de wenschelijkheid uitgesproken is, doch de financiën een struikelblok zijn. De heer Visser zegt dat met het oog op de ge meentegelden van de wethouders geen voorstel is tot verhooging alhoewel zij overtuigd waren dat het verdiend was want er is voor beide functiën zeer veel werk aan verbonden. Het voorstel-Van Hasselt wordt verworpen en dat van den heer Nolson wachten tot een normale toestand is ingetreden aangenomen met 73 stommen. Tegen stemmen de heeren Eijke, Van Nes en Van Hasselt. De vergadering wordt geschorst tot 3 uur. Na heropening zijn dezelfde heeren aanwezig be nevens de heer Dees. De Voorzitter doet mededeeling dat nog inge komen is le een adres van het hoofdbestuur van de vereeniging vau leeraren bij het middelbaar onderwijs, waarin gesteund wordt het adres der leeraren van de H. B. S. inzake bevordering der leeraren. Dit zal behandeld worden als dat der leeraren aan de orde komt 2e een verzoek van de kooplieden A, en L. Meulenberg om een petroleumbergplaats te hebben aan den kanaaldijk, wordt gesteld in handen van B. en W. Nu komt aan de orde behandeling der Begrootiug. De heer De Jager houdt, op een desbetreffende vraag van den Voorzitter, een beschouwing op de begrooting. Door een reeks van cijfers te noemen tracht hij te bewijzen dat de financieele toestand ongunstig is en stelt voor om een leening van de f 6000 die thans meer beraamd wordt voor de H. O. aan het Rijk te doen ter voorziening in de geldmiddelen. De heer Lensen ontraadt dit daar dit geen ge zonde finantieele politiek zou zijn. Ook de heer Van Hasselt heeft bezwaar daartegen. De Voorzitter geeft een overzicht over den toe stand der gemeente, waaruit blijkt dat de toestand niet zoo ongunstig is als door de heer De Jager is gezegd. Met enkele statistieken van andere gemeenten komt hij tot het resultaat dat deze ge meente niet achter staat bij anderen. Thans gaat men over tot artikelsgewijze be handeling. Post jaarwedden wethouders. In de afdeelingen had men nog voorgesteld deze te verhoogen. De wethouders verklaren dat zij met het oog op de tegenwoordige tijden geen verhooging wenschen. Post jaarwedden ambtenaren. Hierbij komt in bespreking adres ambtenaren secretarie. In de afdeelingen had men, schoon overtuigd van te lage bezoldiging, niet durven voorstellen tot verhooging. Wel wenschten alle leden voor 1916 een duurtetoeslag te geven van 10% aan de ambtenaren werkzaam ter secretarie, bij de reini gingsdienst of in vasten dienst als gemeentewerk man en minder verdienende dan f 1000. De heer Eijke handhaaft zijn meening om de ambtenaren te helpen met een duurtetoeslag. Nu ontwikkelt zich een breede bespreking, waar uit blijkt dat de meesteu de wenschlijkheid wel inzien doch in verband met de finantiën, die dan weer drukken zullen op een categorie van menschen die het tegenwoordig ook moeilijk hebben is men huiverig om tot algemeene verhooging ovot te gaan. Ten slotte kan men zich wel vinden in een duurtetoeslag. De heer Waalkes stelt voor om aan alle ambte naren, ook de onderwijzers en politie-agenten ver tegenwoordigend een gezin, een toeslag te geven van f60 geldende voor diegenen die minder dan f 960 verdienen. Dit- voorstel wordt aaangenomen men 73 st. Tegen de heeren De Jager, Lensen en Visser. Post toelage I. A. Koene, assistent ter secretarie. Betreffende het adres van deze om regeling zijner toelage wordt besloten niet te verhoogen zoolang hij werkzaam is bij de distributie van regeerings- meel, varkens en viscli. Omtrent het adres van mej. Koene voor het schoonhouden gemeentehuis, wordt gunstig beschikt. Bij de post bekendmakingen van het bestuur, zegt de heer De Jager dat de kosten van de ver slagen der Raad zoo hoog zijn zou dit niet wat te verminderen zijn door b.v. de ingekomen stukken niet zoo breedvoerig te vermelden. Hiermee zal rekening worden gehouden. Bij de post archief wordt op voorstel van den heer Van Hasselt besloten te trachten het archief naar Middelburg over te brengen. Bij de post telefoon merkt de heer Van Hasselt op dat het nu de voorzitter en de secretaris weldra gescheiden zullen zijn wenschelijk is nog een telefoon bij te plaatsen. De Voorzitter zegt dat deze kwestie door B. en W. is opgelost. Post Jaarwedden politie. Hierbij merkt de heer Visser op dat hij gaarne zou zien dat ook de in specteur f 50 toeslag kreeg. Hierop wordt niet ingegaan. In verband hiermede, zegt de heer van Hasselt, was het misschien wenschelijk, daar men bij het politiebureau bijna nooit telefonisch gehoor krijgt, een klerk daar te plaatsen, die de telefoon bediende en tevens wat administratie voor den inspecteur te verrichten, daar deze toch een dagje ouder wordt. In dier voege was deze dan ook geholpen. Ook hier wordt niet op ingegaan. De heer Waalkes merkt in betrekking tot deze zaak op dat het zoo langzamerhand tijd wordt eens te denken aan een plaatsvervanger voor den in specteur, daar deze niet zoo ver meel van zijn pensioen verwijderd is. Post jaarwedden onderwijzers. Van de afdeeling Ter Neuzen van den Ned. Bond van Onderwijzers was een adres ingekomen om de onderwijzeressen in de nuttige handwerken in plaats van 28 ct. 60 ct. per lesuur te geven. Wat betreft mej. v. d. Heijden, deze zal deelen in den toeslag en mej. Nijsseu zal ontvangen f60 verhooging. Post tegemoetkoming in de huishuur onderwijzers. Omtrent het verzoek van den onderwijzer Imandt te Sluiskil wordt besloten hem f 16 toe te kennen voor huishuur. De subsidies van de ver. „De Vereenigde Hand werklieden", Chr. Werklieden vereeniging, Am bachtsschool Hulst en de muziekvereeniging alhier worden toegestaanwat de laatste betreft met de voorwaarde dat gedurende de zomermaanden minstens 6 concerten op de muziektent zullen ge geven worden. Bij de inkomsten was de post hoofdelijken omslag geraamd op f62000. Hierover worden nog drukke besprekingen ge houden, waarna ten slotte dit bedrag gebracht wordt op f65000. Bij de post subsidie van het Rijk voor het middel baar onderwijs vraagt de heer D. Scheele of B.en W. nog denken om de extra-subsidie, daarvoor in uitzicht gesteld, waarbij de heer De Jager de op merking maakt dat het wenschelijk ware de in richting over te doen aan het Rijk. Alsnu wordt de begrooting met algemeene stemmen goedgekeurd. Bij de rondvraag vraagt de heer De Jager le of de hier vertoevende buitenlanders aangeslagen worden in den H. O. 2e of het waar is dat het ameublement der nieuwe secretarie gemaakt is door een buitenlander [hierop wordt geantwoord dat er 5 schrijftafels door bedoelde persoon gratis zijn gemaakt] 3e of B. en W. als de werkzaam heden aan de secretarie beëindigd zijn, de kosten willen overleggen daar Spr. nieuwsgierig is of dit het bedrag van f850 niet te boven zal gegaan zijn 4e betreurt hij het als lid van de Com. van bijstand, dat de gemeente zooveel in eigen beheer doet en zoo weinig laat aanbesteden. Aan een en ander zal de aandacht worden geschonken. De heer Van Nes zegt van Dr. Buijze gehoord te hebben dat zich op Driewegen zooveel gevallen van roodvonk voordoen, waarvan niets wordt mede gedeeld. En daar er vele kinderen uit die gezinnen de school bezoeken, vondt spreker het raadzaam de school tijdelijk te sluiten. De Voorzitter zegt dat reeds maatregelen zijn genomen. De vergadering wordt hierna gesloten. Behalve de berooving van 18,000 Mark aan de Rnysdaalkade, waarvan eenige vrouwen verdacht worden, heeft er dezer dagen een dergelijk geval plaast gehad aan de O. Z. Voorburgwal, waar een provinciaal, die in dezen tijd niet over verdiensten te klagen had, het slachtoffer werd. Naar Amsterdam ge komen, om er eens goed van uit te gaan, had de man met een tweetal vrienden, in gezel schap van drie „dames" in een taxi verschil lende bars bezocht om ten slotte laat in den nacht in een perceel aan de O.Z. Achterburg wal, te belanden. De „dames" die van den toestand van 's mans goed gevulde portemonnaie op de hoogte waren, hebben gedurende den nacht de gelegenheid waargenomen om van de geldswaarde, die hij bij zich droeg, zich een bedrag van f 1800 toe te eigenen. Toen de beroofde tot de ontdekking kwam, wat hem overkomen was, werd door hem bij de politie aangifte gedaan, waarna de drie dames werden gearresteerd. Aanvankelijk ontkenden zij iets met de berooving uitstaande te hebben, doch nadat door een rechercheur inmiddels in de woning waar de diefstal had plaats gehad, twee bankbiljetten van f 200 tusschen de stoffeering van een canapé waren gevonden, heeft het drietal een volledige be kentenis afgelegd. Zij zijn ter beschikking van de justitie gesteld. (Rott.) In de bosschen bij Beetsterzwaag zijn in 5 dagen 80 herten geschoten. Er werden er wel 100 gezien. De boeren zijn niet ere met deze dieren ingenomen, die zich voeden op hun wei en bouwlanden. Een brutale tocht. De wijze waarop een Belgiseh soldaat de Duitschers heeft kunnen verschalken, dient aan de vergetelheid ontrukt. De Belg ver toefde in gevangenkamp in Hannoverhij vluchtte uit het kamp en zat aanstonds aan 't stuur van een Duitschen militairen auto mobiel, die onbeheerd bij het kamp stond. Als geroutineerd chauffeur stuurde hij den auto vliegensvlug in de richting van Aken. Onderweg had hij gelegenheid zijn militaire pakje te verwisselen voor een burger-costuum, In Aken aangekomen, liet hij den auto in den steek, en begaf zich te voet in de rich ting Vaals. Bij de grens op den straatweg waar de weg met prikkeldraad en barricaden is versperd, was 't zeer druk. De Duitsche landweer controleerde ijverig de passen. Doch de Belg liet het niet tot zijn beurt komen. Plots kroop hij onder den wagen van een voerman, die Nederland binnenreed, door en met een sprong stond hij op Nederlandsch terrein. (Tel.) TÉR fNEUZEN. Huwelijks-aangiften. 5 Nov. Gerrit Krijger, oud 23 j., jm. en Florentina Wille- mina van Driel, oud 23 j., jd. Johannes Marinus van der .Velden, oud 30 j., jm. en Lucia Rosalia Johanna Pieters, oud 23 j jd. Gerardus Bernardus Bodewes. oud 26 j., jm. en Neeltje Donze, oud 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Nov. Hendricus Wolf, oud (44 j., wedn. en Rosalia Sophia de Pauw, oud 37 j., jd. Cornelis van Doeselaar, oud 21 j., jm. en Johanna Magdalena de Koeijer, oud 20 j., jd. Geboorten. 31 Oct. Johannes, z. van Alfred Joseph Geilleit en van Leonia Sophia Maria Kes- beke. 1 Nov. Francois Jacobus, z. van Leendert de Blaeij en van Elisabeth Penne. 3 Nov. Jan Levinus, z. van Daniel Pladdet en van Janneke de Koeijer. Maatje, d. van Mattheus Smallegange en van Ebrina Jacomina Roose. 5 Nov. Dina Cor nelia, d. van Adriaan Verpoorte en van Adriana Dieleman. Jan Renier, z. van Cornelis Weststrate en van Adriana Verscheiling. Prudentia Rosalia, d. van Petrus Maximilianus Cornelis en van Ludo- vica Maria Martens. 6 Nov. Geertruida, d. van Anthonie Riemens en van Sara Adriana Kiel. kXOverlijden. 30 |Oct. Tanneke Clouws, oud 89 j., wed. van Cornelis Huijssen. 31 Oct. Levina Mjartha de Kubber, oud 10 w., d. van Francois en van Passira Hendrika Houg. 4 Nov. Pieter Herre- bóut, oud 73 j-, wedn. van Jacomina Allaart, echtg. vin Cathelina Jansen. 6 Nov. Jan de Feijter, oud 7$ j', wedn. van Johanna van Driel. AXEL. Huwelijks-aangiften. 29 Oct. Daniël Adriaan van den Berge, 27 j., jm. en Franeoise Cornelia Scheele, 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 21 Oct. Jozias Jan de Feijter, oud 51 j., weduwn. en Catharina Dieleman oud 28 j., wed Geboorten. 16 Oct. Ferdinandus Marie, z. van Petrus Gerardus Johannes Claessens en van Maria Louisa Schelleman. 19 Oct. Cornelis, z. van Francois van de Velde en van Susanna Koster. 22 Oct. Andries, z. van Andries Overdulve en van Maria Wilhelmina van Wijck. Elisabeth Jacomina, d. van Reinier Dieleman en van Magdalena de Ridder. Mauritius Charles Marie, z. van Petrus Leopoldus Mattelé en van Nathalie Marie Tacq. 26 Oct. Cesar August, z. van Hypolite de Wijn en van Janna de Koeijer. Maria Clementina, d. van Emile Franciscus de Kind en van Philomena Schoof. 27 Oct. Jacoba Pieternella en Catharina, d. van Martinus Wieland en van Pleuntje Oppeneer. 31 Oct. Petrus Albert, z. van Carolus Ludovicus Tacq en van Florence Rosalia van Aerde. Overlijden. 18 Oct. Catharina Dieleman, oud 77 j., echtg. van Marinus Goossen. Parijs, 9 Nov. Het bulletin van gisteren avond elf uur meldt Hevige artilleriegevechten vooral in de sectoren Loos en Givenchy,*en in Champagne ten Oosten van Tahura en ten Noorden van Massignes. Verder gevechten met handgra naten op korten afstand in de Vogezen. Londen, 8 Nov. De optocht ter gelegenheid van den Lord-Mayor-dag had geheel een mili tair karakter. Soldaten, die al aan het front waren geweest en manschappen der koloniale troepen liepen mee in den stoet. Op verschillende punten werd halt gehouden om de werving te bevorderen. De Lord Mayor heeft Jeen boodschap aan de bevolking gericht om gehoor te geven aan den oproep van den koning om dienst te nemen. Petersburg. De generale staf meldtDoor een flinken aanval gelukte het aan de Russen het dorp Goeta te vermeesteren en een aan tal stellingen te bezetten. Er werden 400 man gevangen genomen en een aantal machine geweren buitgemaakt. Ten Noorden van de Okanka zijn de Russen tot in het Duitsche front doorgedrongen. De Russen hebben er versterkte stellingen bezet en 400 man gevangen genomen en vijf machine geweren vermeesterd. De hardnekkige ge vechten duren voort. Ten Zuiden van de Okanka wordt even eens verwoed gevochten. Een poging der Duitschers om tot den aan val over te gaan werd door het vuur der Russen verijdeld. Athene. Michoelidatus de Cretenser tegen stander van Wenizelos heeft de portefeuille van onderwijs in het nieuwe ministerie aan genomen. Athene. De verjaring van den val van Salo- niki is met een Te Deum en eene wapen schouwing gevierd. De koning, die de plechtigheid bijwoonde, werd stormachtig toegejuicht. Hulst, 8 Nov. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe f 13,—a f 14,— Rogge [nieuwe] f 12,— a f 13,—Wintergerst f 13,50 a f 14,—, Zomergerst f 12,60 a f 13,Haver f 13,— a f 13,50, Erwten f 27,a f 29,Witte boonen f28,a f30,Bruine boonen f27,a f 28,—jDuivenboonen f 23,— a f 24, Paardenboonen f 19,a f 19,50, Lijnzaad f30,— a f31,—, Aard appels f 2,75 a f 3,26. IJ z e n d ij k e, 6 Nov. Aanvoer niet ruim. met goeden omzet tegen onveranderde prijzen. Jarige tarwe f 12,— a f 13,—, nieuwe tarwe f 12,— a f 13,nieuwe wintergerst f 13,75 a f 14,26, nieuwe zomergerst f 14,a f 14,25, haver f 12,60 a f 13,50, kroonerwten 1 20,— a f21,—, bruine boonen f 20,a f 21,per 100 kilo. Rotterdam, 8 Nov. Binnenl. Granen. Tarwe f 11,75 af 13, - rogge geen markt; wintergerst f 14,a f 15,—zomer gerst f 13,a f 14,chevalier f 15,60, haver f 13, a f 14,— per 100 kilo. Witte boonen f23,— a f 25,—, bruine boonen f 20,— a f22,mindere f 15,a f 17,duiven- boonen f 17, paardenboonen f 15,a f 16,— kookerwten f 20,a f 22,per hectol. Runderprijzen 88 a 102, ossen 86 a 100, stieren 80 a 92, kalveren 90 a 100, schapen 72 a 80, varkens 88 a 96, licht soort 68 a 70 cent per kilo. Melkkoeien f185 a f375, kalfkoeien f200 a f395, stieren f 140 a f 270, vaarzen f 120 a f 200, pinken f 90 a f130, vette kalveren f70 en f90, graskalveren f35 a f90, fokkalveren f 16 a f26, nuchtere f 12 a f 16, biggen f 14 a f 22, slachtpaarden f90 a f 170 per stuk.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3