Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Biiiteiiland. DE OORLOG. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Ten slotte bracht de Nederlandsche gezant te Brussel de zaak in 't reine en drie dagen later, dan hij zich had voorgesteld, arriveerde mr. Kolkman weer te Weert. Telegraaf Oostelijk Front. WEENEN, 6 November. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Gisteren heeft de vijand ten Z.O. vanWis- niowezyk tegen ons front aan de Strypa twee sterke aanvallen gedaan, die door ons vuur zijn gefnuikt, onder zware verliezen voor de Russen. De Russen hebben zich ten slotte zoowel hier als ten Oosten van Boerkauow en Bieniawa op hun hoofdstellingen terugge trokken. Het aantal gevangenen, in de gevechten om Siemikowce gemaakt, bedraagt 50 officieren en 6000 man. Aan de beneden-Styr maken onze aanvallen stap voor stap vorderingen. Servisch gevechtsterrein. BERLIJN, 7 November. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier De Oostenrijksch-Hongaarsche troepen heb ben den vijand van de hoogte van Gratsena, 12 K.M. ten N.W. van Iwanjitsa achteruitge drongen en zijn door het dal van de Weste lijke Morawa tot voorbij Slatina doorgedrongen. Aan weerszijden van Kraljewo is de over gang over de rivier tot stand gebracht. In Kraljewo, dat na een verwoed straatge vecht door de Brandenburgsche troepen werd genomen, zijn 130 kanonnen buitgemaakt. Ten Oosten van deze plaats zijn de Oosten rijksch-Hongaarsche troepen verder opgerukt en hebben 480 gevangenen gemaakt. Onze troepen staan tot dicht voor Kroes- jewats. Het leger van von Gallwitz heeft gisteren meer dan 3000 Serviërs gevangen genomen, een nieuw Engelsch veldkanon en vele beladen munitiewagens 2 hospitaaltreinen en een grooten voorraad oorlogsmateriaal buitgemaakt. Niesj door de Bulgaren bezet! WEENEN, 6 No. (Korrespondentiebureau.) De bezetting van Niesj, die in de vroege ochtenduien door bulletins bekend werd, heeft in de geheele monarchie gruote voldoening gewekt, vermengd met bewondering voor dit schitterende Bulgaarsche wapenfeit. De avond bladen erkennen zoowel de militaire als de politieke beteekenis van de inneming der tweede Servische hoofdstad. De overbluffend snelle verovering van Niesj strekt het eerste Bulgaarsche leger en zijn bevelhebber Bojadjef tot groote eer. Na de totstandbrenging van de verbinding over den Donau, is nu ook de landverbinding van de Noordzee met Konstan- tinopel verzekerd. De val van Niesj meenen de bladen verder, zal niet alleen in Servië, maar ook in vijande lijke en onzijdige staten indruk maken- Te Londen, Parijs, St, Petersburg en Rome zal het feit er toe bijdragen om in tegenstelling met de schoone woorden de werkelijkheid te doen kennen. De toestand van het Servische leger. In Russische militaire kringeu acht men blijkens een bericht uit St. Petersburg aan de „Petit Parisien" den toestand van het Servische leger hopeloos, vooral omdat het weldra gebrek aan munitie zal hebben en aanvoer haast onmogelijk is geworden, nu de verbinding tusschen de Centralen en de Bul garen is totstandgekomen. De hulpexpeditie van de geallieerden zal een buitengewoon zware taak hebben eu de geografische ligging verhindert de Russen krachtig in te grijpen. Een Fransche nederlaag? KEULEN, 4 Nov. (V.D.) Uit Sofia wordt aan de „Kölnische Zeitung" geseind, dat volgens zekere ambtelijke mededeelingen de Fransche landingstroepen, die reeds vroeger in den Zuidoosthoek van Macedonië verslagen werden, thans ten N.-O. van Prilep door de Bulgaren, die uit Gradsko en Negotin in Macedonië aanvielen, vernietigend verslagen en gedeeltelijk verstrooid, gedeeltelijk gevangen genomen zijn. Fransche gevangenen zijn reeds in Küstendil aangekomen. Het nieuwe oorlogskrediet dat het Engelsche ministerie aan het parlement zal vragen, be draagt 3000 millioen gulden. Engelsch transportschip gezonken. LONDEN, 6 November. Het persbureau deelt mede Het Engelsche transportschip „Ramazan" is op 19 October door een vijandelijke duikboot bij het eiland Antikythera (ten N.W. van Kreta) in de Egeïsche Zee beschoten en ge zonken. Van de 380 man Indische troepen, die het aan boord had, zijn er 75 gered. Van de bemanning zijn er 28 gered. De over levenden hebben Antikythera in hun eigen booten bereikt. Vredesgeruchten LONDEN, 5 Nov. (V. D.) Uit Zürich wordt aan de „Central News" geseind Leidende Zwitsersche bankiers hebben ver trouwelijke mededeelingen ontvangen van Duitsche banken, dat financiers van plan zijn er gezamenlijk bij de Duitsche regeering op aan te dringen, vrede te sluiten, wanneer Konstantinopel zal zijn bereikt. Dit komt niet voort uit pessimisme, maar door de meening, dat Duitsehland, na al zijn krachten te hebben ingespannen, tijd noodig heeft om op adem te komen, alvorens Ooster- sche plannen te kunnen verwezenlijken. Wayfairer schrijft in zijn Londensch Dagboek in de „N a t i o n" „De Duitsche vredes-voorstellen of -wenken of gevoelens zijn alle verwaaid, maar ik las de opmerkelijke mededeeling van do afgezanten van het Internationaal Vrouwencongres, dat drie der vijf onzijdijdige Europeesche staten, die zij bezochten, bereid zijn een conferentie inzake den oorlog bijeen te roepen. De Vereenigde Staten hebben niet beloofd, mee te doen. Zoover als ik weet, heeft geen enkele der oorlogvoerende naties bezwaar tegen de samen komst van zulk een lichaam. En dat is al iets." Amerika en Engeland. BERLIJN, 5 Nov. Er is een draadloos telegram ontvangen uit New-York, verzonden door de International News Service, waarin gezegd wordt, dat de aanhouding van het Amerik-aansche s.s. Hocking door een Britsch oorlogsschip, nog in het gezicht van de Ame- rikaansche kust, te Washington als ernstiger wordt beschouwd dan eenig hnder incident dat sinds het uitbreken van den oorlog tusschen Amerika en Engeland heeft plaats gehad. De Hocking had nooit onder Duitsche vlag gevaren. De New York American wijst er op, dat in scheepvaartkringen te New-York de opvatting bestaat, dat het gebeurde zal kunnen leiden tot een crisis in den Amerikaanschen handel, wijl de Hocking werd aangehouden tijdens haar vaart tusschen Amerikaansche havens. De Amerikaansche scheepvaartkringen zullen eischen, dat er eind komt aan de feitelijke blokkeering van de New-Yorksche haven. „Ned." Engelands plannen De parlementaire medewerker van de Daily News, die bekend staat als iemand, die goed op de hoogte is van de denkbeelden der re geering, geeft al een voorspelling omtrent den inhoud van Asquith's rede. Hij wijst er op dat minister Asquith bij meer dan een vroegere gelegenheid het land moed en vertrouwen heeft weten te geven. Om dat heden te kunnen doen, zoo is de algemeene opvatting, zal hij vooral nadruk er op moeten leggen, dat onze inspanning en die van onze bondgenoten voortdurend grooter is geworden. Hij zal dus wijzen op de bestendige ver grooting van onze legers in Frankrijk, de ver lenging van de linie die we daar bezetten, de superieure geest en strijdvaardigheid van de Britsche en Fransche troepen op het westelijk fronthet herstel van Rusland, de vergrooting van onze vloot en onze jongste maritieme successen in de Oostzee de reusachtige ver meerdering van munitie-productie, zoodat we alle legers thans voorzien het succes van het nieuwe recruteeringsplan, en eindelijk het besluit der geallieerden om Servië met aan zienlijke strijdkrachten te ondersteunen. Hierbij kan dan nog worden gevoegd een vergelijking tusschen den staat van .crediet en financiën van Duitsehland en Groot-Bri- tannie. TER NEUZEN, 9 November 1915. In het voorloopig verslag der justitiebe groting komt dit voor omtrent het kantonge recht alhier De kantonrechter van Hulst neemt ook het kantongerecht te Ter Neuzen waar. Enkele leden wenschten, dat de Minister nauwkeurig zou laten onderzoeken, of dit niet tot groote bezwaren aanleiding geeft. Het ontbreken van een kantonrechter te Ter Neuzen, een gemeente veel belangrijker dan Hulst, doet, naar men meende te weten, aan de belangen van die plaats schade en het schijnt daarom aanbe veling te verdienen eerlang weder een toestand in het leven te roepen, die medebrengt, dat althans te Ter Neuzen een kantonrechter blijvend resideert. Zaamslag. In de Ger. Kerk alhier, is reeds meer dan een jaar een kerktelefoon in gebruik, die uitstekend voldoet. Een lidmate dezer kerk, reeds langen tijd door ziekte verhinderd de Godsdienstoefeningen bij te wonen, verzocht aan den kerkeraad haar woning met die tele foon te mogen verbinden. Dit werd toegestaan en de verbinding tot stand gebracht. Zondag jl. smaakte zij het genoegen de prediking in haar huis te kunnen hooren. Geen woord van Leeraar of Voorlezer werd gemist. Het orgelspel klonk eenig mooi. 't Was of uit de verte een heerlijke symphonie werd gehoord. Vooral als de zachte registerscello, hol pijp en fluit gecombineerd waren. Woorden uit het gezang der gemeente waren soms duidelijk te onderscheiden. Konden alle „wettig verhinderden" dit ook nog eens genieten 1 Hoe heerlijk toch, dat de electriciteit, reeds tot zooveel zaken gebruikt op het terrein der gemeene gratie, ook dienst baar wordt gesteld op dat der particuliere, om den stroom der levenswoorden mee te voeren, tot in de eenzame ziekenkamer der heilbegeerigen. Zaamslag. De heer Bartlema van Haarlem heeft sinds 1 November zijn functie als hoofd der school voor Chr. Volksonderwijs alhier aanvaard. De Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Maat schappij, aldus schrijft men aan de Middel burgsclie C. uit IJzendijke, heeft vier mooie nieuwe passagiersrijtuigen aangeschaft. Dat zijn de eerste van een groote collectie die de directie zich zal aanschaffen voor de verschil lende trajecten. De werkelijk fraaie wagens geven aan de tram een heel ander uitzicht. Komen nu ook nog de bestelde nieuwe machines, dan kan de maatschappij haar dienst de noodige uit breiding geven. Sluis. Bij de Vrijdag door den notaris L G. James alhier gehouden verkooping van bouw- en weilanden werden de perceelen als volgt ingesteld 1. A. W. Verplanke, Zuidzande voor f20. 800, overname en boomprijs f 2500 2 P. Beun Sluis, f 6700; 3. G. van Wichem, Bergschen- hoek, f 6500, boomprijs f 3000 4. Ch. de Jonghe, Aardenburg, f 9500 5. G. van Wi chem, Berschenhoek, f 91006 E. M. Berck- moes, Sluis, f 10.700; 1 en 5 G. van Wichem vnd, f 30.000, overname en boomprijs f 3500; tot en met 6, dezelfde, f 71.000, overname en boomprijzen f 3800. Vlissingen. Zaterdag kwamen 120 invalide Engelsche burgers uit Duitsehland op den doorreis naar Engeland alhier aan met een extratreiu te kwart over drie des nachts. Deze mannen waren zeer voldaan naar huis te gaan na een maandenlang verblijf in een kamp, met slecht voedsel, slechte ligging en vervuiling, deden zich te goed aan een broodje en een kop koffie, dat door den zorg van den Engelschen consul in de wachtkamer gereed stond. Onder de doortrekkenden bevonden zich ongeveer 35 zwarten, Afrikaners en Indiërs. Een der mannen was zoo ziek, dat hij op medisch advies naar het gasthuis werd ver voerd een ander moest op een stoel aan boord worden gedragen. Niet allen konden passen krijgen, daar hun nationaliteit niet voldoende was vast te stellen, terwijl een paar auderen nog in Nederland een paar familieleden wilden bezoeken. De mannen waren allen opgetogen over de ont vangst te Boxtel. Met de Prinses Juliana van de Zeeland vertrokken zij, die direct doorreisden, naar Engeland. Geref. Kerken. Drietalte Assen (2e pred.) C. Bouma te Schoonebeek J. Gispen te Alphen a.d. Rijn T. J. Hogen te N. Pekela. Beroepente Wolvega, H. Meulink te II.-I.-Ambachtte Zuidlarcn, T. G. Petersen te Veendam. Aangenomennaar Breda H. Hummelen te Haarlemmermeer. Bedankt: voor Driebergen, G. Wisse te Bodegraven. Ned. Herv. Kerk. Beroepente Workum, A. Donzelman te Varik. Aangenomen naar Ouderkerk a.d. Amstel, L. R. Aalbers te Barendrecht. Voor de herstelling van de Groote Kerk te Rotterdam is, naar de Rotterdamsche Kerk bode meldt, bij gecommiteerden ingekomen van E. v. V. f 10,000 en van N. N. f 5000. Te Leeuwarden is een terrein aangekocht voor het bouwen van een derde kerkgebouw voor de Geref. kerk aldaar, dat f 60,000 zal kosten, aldus meldt het Vaderland. De raad der Geref. kerken te Enschede zal voortaan de leden die zich schuldig maken aan smokkelhandel, kerkelijk behandelen, naai de Nederlander bericht. Consulent. Tot consulent der Gereformeerde Kerk te Ter Neuzen is aangewezen Ds. de Walle van Zaamslag. Onder w ij zers en de Oorlog. Men schrijft ons van de grens Volgens de „Padagogische Zeitung" zijn sinds het begin van den oorlog 5423 Duitsche onderwijzers voor hun vaderland gesneuveld, en zijn er meer dan 10,000 onderwijzers zwaar gewond. Alleen uit Berlijn zijn reeds 130 onderwijzers gesneuveld. Men vreest dat er een groot tekort zal komen aan onderwijzers. Ruim de helft der Duitsche onderwijzers staat aan het front. „Rott." Chr. Onderwijs aan achterlijke kinderen. Zaterdag 6 Nov j. 1. vergaderde de Ver- eeniging tot bevordering van het Christelijk Onderwijs aan achterlijke en zenuwzwakke kinderen te Utrecht. De agenda vermeldt o.m.: Inleiding van den heer A. J. Calliber van Amsterdam over ür. Maria Montessori. Ook kwam ter tafel een voorstel tot benoeming van een commissie, om na te gaan, hoe gekomen kon worden tot een billijker en eenvoudiger subsidie regeling der scholen voor zwakzinnigen. „Ned." De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 ure, in de consis torie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. Zitting van Donderdag 4 Nov. 1915- [SLOT.] Aanwezig alle leden behalve de heeren Donze, de Bruijne en Dees. 16. Voorstel inzake het maximum aantal ver gunningen ingevolge de drankwet. Naar aanleiding van de ingekomen verzoeken van de afd. Ter Neuzen van Breda's Kruisverbond en de afd. Ter Neuzen en omstreken van den Ned. Bond van Koffiehuis- en Restauranthouders en Slijters, acht de Voorzitter het overbodig breed voerig uit te weiden over hetgeen aan te voeren is voor en tegen verlaging van het maximum vergunningen in het algemeen. Hij vindt het echter gewenscht het aantal vergunningen ingevolge de drankwet in deze gemeente voorhands niet te doen vermeerderen, ook al mocht de bevolking in aantal belangrijk toenemen. Het komt hem eveneens gewenscht voor de eischen voor lokalen waarvoor verlof voor den verkoop van alcoholhoudende drank anderen dan sterken drank, kan worden verleend belangrijk hooger te stellen, dan bij kon. besluit is bepaald. Hij stelt daarom voor le H. M. de Koningin ingevolge art. 4 der drankwet voor te stellen het maximum der ver gunningen voor deze gemeente in dier voege te regelen dat het aantal, uitgezonderd die voor den verkoop in logementen alleen aan logeer gasten, niet meer mag bedragen dan 1 op 500 inwoners, met handhaving van het bestaande getal van 38 vergunningen 2e zoo mogelijk met eenigen spoed nadere eischen te stellen waaraan lokaliteiten zullen hebben te voldoen, waarvoor verlof is verleend of wordt gevraagd voor den verkoop van alcohol houdende drank anderen dan sterken drank. De heer Visser merkt op dat dit geen voorstel van B. en W. is. Spreker verklaart er zich tegen, daar hij het onbillijk acht, dat wanneer het zielen aantal verdubbeld er nog geen vergunning mag bijkomen. De heer Van Nes stemt het aangenaam, dat uit het voorstel van B. en W. blijkt dat men in be ginsel beperking wil van vergunningen en alzoo het kwaad begrijpt van het drankmisbruik. Zonder zich het recht aan te matigen het beter te weten dan anderen, is spr. als medicus toch van oordeel dat niet alleen het zwirbruik van sterken drank doch ook het matige gebruiken schadelijk werkt op de volkskracht. Daarom is spr. van oordeel dat het op onzen weg ligt, ja onzen zedelijken plicht is dat kwaad tegen te gaan. Het werkt verderfelijk op de hoogere organen, inzonderheid de hersenen, waardoor het denkvermogen gekrenkt wordt. Welk onberekenbaar nadeel berokkend niet de drinkgewoonte van vaders op kinders, waarvan velen idioten worden Nu wordt wel beweerd dit komt uit in het adres van koffiehuishouders dat men door beperking ingrijpt in de persoonlijke vrijheid, doch dit gebeurt dagelijks. Spr. zou willen voorstellen toegepast te krijgen art. 4 der drankwet n.l. vergunningen beperken met dien verstande dat wanneer een vergunninghouder sterft er dan geen mag bijkomen, dan verdwijnen ten slotte alle de vergunningen. Voorts acht spr. het wenschelijk om de verloven tot verkoop van anderen dan sterken drank te verscherpen. De heer Visser zou het betreuren dat men op die wijze een weduwe van een vergunninghouder broodeloos ging zetten en is voorts van meening dat hij niet gelooft, dat het handhaven van een of meer vergunningen het drankmisbruik in de hand werkt. De heer Eijke is van oordeel dat hier ter stede in verhouding van vele jaren terug, het drank misbruik zeer is verminderd en kan ook niet meo- gaan met het idee van de heor Van Nes, vooral niet in betrekking tot de weduwen. De heer Van Hasselt voorlezende een oud versje dat hij dezer dagen las, tot strekking hebbende, dat sterke drank zooveel kwaad sticht, is van meening dat wij een open oog hebben moeten voor de gevolgen van het gebruik van sterken drank, doch om nu tot practische uitvoering te komen van het wegnemen van dat kwaad, stuit men vaak op moeilijkheden. Dikwijls bevoordeelt men de eene ten koste van de benadeeling van andere. Eerst had spr. het plan opgevat om voor te stellen het aantal vergunningen te beperken tot 35, doch hiervan is hij afgezien. Hij zou thans B. en W. willen uitnoodigen een verordening te maken, waardoor de sluitingsuren verkort werden en tevens daaraan vastknoopen meerdere beperking tot het maken van muziek. Voorts de gelegen heden tot drankverkoop zwaarder belasten. Spr. is van oordeel dat dan aan de eene kant getracht is het drinken tegen te gaan en aan den anderen kant worden de vergunninghouders in hun bestaan niet vernietigd. De heer Van Nes, opmerkende dat hij het bezwaar, dat de heeren Eijke en Visser opperden, evengoed voelt, ja hem nog eenigen tijd deed aarzelen zijn voorstel te doen, is toch van meening dat het algemeen belang gaat voor het particulier belangd Wij als doktoien hebben dat ook ondervonden. In tijden van besmettelijke ziekten, zooals pokken, cholera enz. maakt een geneesheer goede zaken, doch bij niemand onzer zal het opkomen om niet de middelen te gebruiken ter wegneming van die ziekte. Dan heeft spr. nog verzuimd hierop te wijzen, dat een drinker niet geboren wordt in huis, tenzij de vader een dronkaard is, doch in de publieke gelegenheden. De jongeling gaat uit. Komt in een kroeg, drinkt een glas bier, morgen weer een of meer glazen en ziedaar, hij wordt van lieverlede een drinker. Het is sprekers overtuiging dat, waren er geen vergunningen, geen verloven, er ook geen dronkaards waren. Z i. is het onze plicht om te protesteeren tegen dat kwaad. Helpt dit nu niet, welnu dan wasch ik mijn handen in onschuld. De heer De Jager zegt met genoegen gehoord te hebben wat do heer Van Nes opmerkte en ge looft ook dat het toe te juichen was, dat we konden zeggen, sluit Schiedam, doch is dit practisch uit voerbaar. Men moet niet vergeten dat wat men door beperking aan de voordeur uitlaat, dit langs de achterdeur weer binnenkomt. Spr. is van meening dat de verloven meer kwaad stichten dan vergunningen en zou het verkieslijker vinden in te gaan op het voorstel van B. en W. De heer Lensen sluit zich hierbij aan. De heer Nolson gelooft niet dat het op onzen weg ligt maatregelen te nemen tot geheele af schaffing zooals dhr. Van Nes betoogd. De heer D. Scheele gaat accoord met dhr. Van Nes, wat betreft het principieele beginsel, doch aarzelt dit practisch uit te voeren. De heer Waalkes wijst er op dat het aanbeveling verdient dat de gemeentebesturen meer trachten moeten de lichamelijke ontwikkeling der jeugd te bevorderen, waardoor meermalen gebleken is dat door sport enz. het drinken minder wordt. De Voorzitter antwoordt de verschillende sprekers en verdedigt zijn voorstel als te zijn een middenweg in deze zaak. Aan de eene zijde wordt wat gedaan ter beteugeling van het drinken en aan de andere zijde belemmert men de clandestinen handel. Nog voeren enkele leden het woord hierover, meer als toelichting van net ge sprokene. De heer Visser stelt voor de adressen voor kennisgeving aan te nemen. Na enkele bespreking over de strekking van enkele voorstellen wordt het voorstel-Visser in stemming gebracht en verworpen met 73 stemmen. Voor de heeren Waalkes, Nolson, en Visser. Het voorstel-Van Nes (art 4 drankwet toepassing en vergunningen laten wegsterven) wordt ver worpen met 7—3 st. Voor de heeren D. Scheele Van Nes en Van Hasselt. Het voorstel van den Voorzitter wordt wat be treft sub. 1 geamendeert door den heer Waalkes n.l. het verhoudingsgetal te wijzigen in 1— 300. Dit amendement wordt eveneens verworpen met 7—3 stemmen. Over het voorstel van Hasselt: het is concept

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2