Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Uit de Pers. Binnenland. Buitenland. Zaterdag 6 November 1915- 13® Jaargang. No. 1273. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag= en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENT1EN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken voor de redactie be stemd, te zenden aan den Uitgever, Vlooswijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermel ding: „Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. V Door de geschiedenis geoordeeld. Toen de vorige algemeene verkiezingen in ons vaderland ingeluid waren, kwam van de zijde der vrijzinnige concentratie hevig verzet tegen het zittend ministerie. Er was een koers waar te nemen, in de Regeering des lands, die kortweg als verderfe lijk werd geteekend. Wij weten er in ons district Oostburg im mers ook nog alles van Een der punten, welke hevige aanvallen hadden te verduren, was het koloniaal beleid. Landvoogd Idenburg moest weg. „Den bezem in den mast" wilde de Concen tratie voeren. Schoon schip moest gemaakt. De zending werd stuitend bevoorrecht. Die zending met „rijst"-christenen. Dat moest nu maar eens uit zijn. Concentratie won, en Gouverneur-generaal blééf Idenburg. Thans trad deze af. En wat verneemt ge nu Eén loftuiting op zijn beleid. En de zending, veel gesmaad Alweer spreekt de historie recht. In het Algemeen overzicht, opgesteld van de uitkomsten van het Welvaart-Onderzoek van Regeeringswege gehouden op Java en Madoera leest ge „Meer welvaart ten gevolge van den invloed der Zending werd geconstateerd in 5 afdee- lingen, waar de Zending reeds dieper had ingewerkt op het volksbestaan en waar dien tengevolge verbetering bespeurd werd in de woningen, het huisraad, de kleeding, de erf- beplanting, den veestapel, de aanzuivering der belastingen en de geldelijke draagkracht, o.a. door besparing van de uitgaven die anders aan de bedevaarten besteed zouden zijn. In II andere afdeelingen werden verschillende gunstige verschijnselen waargenomen als gevolg van den invloed der Zending, als b.v. het ontstaan van een vaster huwelijksband, de wering van den invloed van inlandsche geest drijvers, de vermindering van bijgeloof, ver betering van de positie' der vrouw, beter onderwijs en schoolbezoek, meer arbeidzaam heid en spaarzin, vermindering van verkwisting, dobbelspel, opium-gebruik, prostitutie en poly gamie, meer zorg voor land- en tuinbouw en meer weerstand tegen slechten invloed van het dessabestuur. Een algemeen erkend feit is, dat de inlandsche Christenen zoo goed als nooit met de politie in aanraking komen, dat zij stipt hunne geldelijke en andere verplich tingen nakomen en ingezetenen zijn waarvan het Bestuur (ook het inlandsch) 'weinig last heeft." Ons dunkt, een stevig gebonden exemplaar van dit werk mocht gewis toegezonden aan zeker welsprekend redenaar, die in den jare 1913 het district Oostburg beredevoerde. Was niet een der meest schitterende passa ges van zijn, pure verdraagzaamheid ademende oraties, die, welke de „rijsf-christenen van Java ten tooneele voerde Al dergelijk gezwets is reeds door de ge schiedenis geoordeeld. Z. Onder het kopje „Vrede" schrijft „Be Standaard Alles snakt in den meest letterlijken zin naar vrede, en toch stoot men van allen kant alle tasten naar vrede van zich af. Aan vrede zal men dan eerst deuken gaan, zoo de geslagen tegenpartij, op de knieën gebogen, om vrede smeeken komt. En alsdan zal 't een tractaat van vrede zijn, dat meer op een tractaat van onder-de-voet-treding, dan op een tractaat van terugkeeren tot de oude vriendschap gelijkt. En 't pijnlijkst hierbij is, dat de weigering om zelfs over vredesherstel te sprekengedurig al scherper uitkomt. In hoofdzaak ligt dit aan 't bankroet van 's Rijkskas. Zelfs is men het moment van financieele uitputting steeds meer nabij gekomen, en men begrijpt zeer goed, dat de overwinnende partij allereerst zijn geldelijk verlies op den verslagen vijand verhalen zal. Het heugt nog, wat indruk in heel Europa de vijf milliard francs maakten, die Duitsch- land in 1870 van Frankrijk vroeg, en die Frankrijk heeft moeten betalen. Die vijf milliard francs vond men toen een zoo alle voorstelling te bovengaand bedrag, dat 't scheen of Frankrijk er mee uitgeput, en Duitschland er door met weelde als over stroomd was. Doch wat zouden nu een twee milliard gulden te beduiden hebben Wie samentelt wat eenerzijds door de Geallieerden, en ander zijds door de Midden-Europeesche machten nu reeds is uitgegeven, geraakt in cijfers verdoold, die met elke berekening spotten. Loopt 't nu hierop uit, dat een dier beide partijen, bezwijkende en niet meer kunnende, met den ontzaglijken schuldenlast zitten blijft, en dan nog een grooten schuldenlast aan de overwinnaars zal moeten uitbetalen, dan liep 't in cijfers zoo reusachtig op, dat er geen uitzicht op nationaal leven overbleef, indien zulk een bedrag, zeg over een halve eeuw verdeeld, uit de leege Rijkskas te offeren viel. Vandaar de pijnlijke angst, om toch aan geen vrede in ernst te denken, zoolang niet de laatste kans op standhouden verkeken is. Het ongeluk is nu maar, dat van maand tot maand de milliarden nog steeds oploopen. En wat dit te beduiden heeft, merkt men nu eerst recht in ons eigen land. Geen moratorium hebben we gekend. Van oorlog bleven we vrij. Zelfs bracht de oorlog aan niet weinigen een best sluitend jaarbudget. En toch zitten we reeds ten onzent zoo duchtig met de handen in't haar, dat Minister Treub een mirakelvolle doos met nieuwe belastingen moest vullen, om er ons door te helpen. Verbeeld u nu eens, dat de Telegraaf geen fiasco had gemaakt, en we zeiven in den oorlog waren meegesleept, en vraag u dan af, hoever Treub 't nieuwe accres van lasten in de Nde macht zou moeten opdrijven, om er ons door te helpen. En voelt ge wat jammer en ellende zulk een casuspositie ons brengen zou, vraag u dan eens af, wat 't failliet, neen erger, wat het bankroet van een land als Servië thans zal wezen. Voor Servië, dat nog pas geleden meer dan anderhalf jaar van den bangsten oorlog achter zich had. MINISTERRAAD. Dinsdagmiddag ten 4 ure is een minister raad gehouden, welke werd bijgewoond dooi den opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal Snijders. Hieruit mag worden afgeleid, meldt het correspondentiebureau, dat aan de besprekin gen in dezen ministerraad o.m. de vragen en wenschen betreffende eventueele demobilisatie, zooals die tot uiting zijn gekomen in het af- deelingsverslag der Tweede Kamer nopens de algemeene beschouwingen over de staatsbe- grooting-1916, wel niet vreemd zullen zijn geweest. BESCHERMING VAN DEN ARBEID. Spoedig is te verwachten het afdelings verslag der Tweede Kamer over het voorstel van wet van de heeren Schaper c.s. betref fende bescherming van den arbeid. AFLOSSING OORLOGSLEENING. De schrijver van de Haagsche Kroniek in de Nieuwe Gron. Ct. meldt, dat de vrijzinnig- democratische Kamerfractie een voorstel zal doen tot heffing van een belasting ineens voor de aflossing van de oorlogsleening van 275 millioen. Een ontwerp van die strekking moet zoo goed als gereed zijn voor indiening. Dade lijk na de bijeenkomst der Kamer, op 9 dezer, zou men dit voorstel hebben te verwachten. VERZEKERINGSWETGEVING. Bij de Tweede Kamer ingediende verzeke- ringsontwerpen een ontwerp-Organisatiewel, een ontwerp van wet tot wijziging van do Ziektewet. WOL. De N. O. T. deelt mee, van Engeland tele grafisch bericht te hebben ontvangen, dat wol hoogstwaarschijnlijk weder ten uitvoer zal worden toegelaten. DE KONINGIN OP REIS. Dinsdagmiddag 5 uur is II. M. de Koningin te Leeuwarden aangekomen. Per auto begaf H. M. zich langs het Wilhelminaplein, waar de vrijwillige landstorm onder commando van kapitein de Greve en de te Leeuwarden ge legerde troepen onder commando van kapitein d'Engelbronner waren opgesteld, naar de woning van den commissaris der Koningin, waar de thee werd gebruikt, 's Avonds 7 uur vervolgde de Koningin haar reis tot Zuidhorn. Even als bij de aankomst ter begroeting deden de burgemeester en de tijdelijke garnizoens commandant overste Kroeze en thans ook de commissaris der Koningin II. M. uitgeleide. De Koningin werd overal geestdriftig toe gejuicht... N. li. C. DE OORLOG. Grieksche neutraliteit. BERLIJN, 1 Nov. (V. D.) De „Lokal An- zeiger" verneemt uit Budapest, dat de Atheen- sclie korrespondent van het te Konstantinopel verschijnende blad „Neologus" de leden van het kahinet Zaïmis over den toestand heeft ondervraagd. Zaïmis zeide, dat de regeering een politiek voerde in het belang van het land en zich door geen overwegingen daarvan zal laten terughouden. Rhallys zeide, dat de regeering besloten had de strengste neutraliteit in acht te nemen. Hij beschouwt de aanwezigheid van vreemde troepen op Grieksch grondgebied als een schending der neutraliteit. De regeering heeft verschillende maatregelen te nemen om verdere schending der Grieksche souvereiniteit te voorkomen. Theotokis zeide eveneens, dat de Grieksche regeering voor strikte neutraliteit is en dit standpunt met alle beschikbare middelen zal verdedigen. Goenaris zeide, dat de Grieksche regeering de Grieksche belangen moest behartigen, al zou dit ook indruischen tegen de belangen van zekere groote mogendheden. Generaal Vanklitos en Kundoriatns uitten zich in denzelfden geest. LONDEN, 2 Nov. (Reuter.) Officieel wordt bekend gemaakt, dat torpedoboot no. 96gisteren in de Straat van Gibraltar is gezonken na een aanvaring met een als hulpkruiser dienst doend koopvaardijschip. Twee officieren en negen man worden vermist. WEENEN, 3 November (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier De tegen Montenegro vechtende O.-II. troe pen hebben ten zuiden van Awiawar de op vijandelijk gebied gelegen hoogte Bobija en 3 andere door de Montenegrijnen taai verdedigde bergtoppen bestormd. Op de Bobija is een kanon van 12 cM., van Italiaansche herkomst, veroverd. In Servië is een O.-II. kolonne Oesjitsa binnengerukt, andere O.-H. troepen zijn' ten zuiden en Z.O. van Tsatsak in gevechten ge wikkeld. Ten zuiden van den weg Tsatsak—Kragoe- jewats en op de hoogten ten Z.O. van Kra- goejowats maken de O.-H. en Duitsche troepen, ondanks uiterst taaien tegenstand van den vijand, overal vorderingen. In Kragoejewats zijn 6 kanonnen, 20 ge- schutloopen, 12 mijnwerpers, eenige duizenden geweren, veel munitie en oorlogstuig buitge maakt. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt aan de N. R. C. Van geloofwaardige, doch niet officieele zijde wordt ons verzekerd, dat eenige leden van den Duitschen Rijksdag onlangs te Amsterdam hebben vertoefd en een hunner, bij besprekingen die bij die gelegenheid zijn gehouden, heeft gezegd, dat de rijkskanselier, de heer von Benthmann Hollweg, als voorwaarden waarop Duitschland geneigd zou zijn vrede te sluiten, heeft genoemd, behoud door Duitschland van de Belgische Maaslinie, zoowel uit een militair als uit een industrieel oogpuntbehoud, door Duitschland, van Koerland, en een oorlogs schadevergoeding van dertig milliard mark. Dato, de Spaansche minister-president, heeft een tegenspraak doen openbaar maken van de in omloop zijnde geruchten omtrent vredes onderhandelingen, die door het Spaansche kabinet ten behoeve van Duitschland en Oostenrijk Hongarije zouden zijn ingeleid. Aldus een Reuter-telegram uit Madrid, gedagteekeud van Maandag. LONDEN, 2 November. (N. R. C.) Asquith's rede heeft dien indruk van geestelijke even wichtigheid en persoonlijke kracht' gewekt, waardoor hij op groote netelige oogenblikken het vertrouwen pleegt te herstellen en het verzet weer te bedwingen. Flinkweg ver wierp hij de onverantwoordelijke kritiek, waaraan hij de laatste weken is 'blootgesteld geweest en met nadruk verzekerde hij, dat hij geenszins in het boetekleed verscheen. Zijn verdediging van de Dardanellen-expe- ditie was stellig uiterst knap. Hij verheelde niet, dat de mislukking groote teleurstelling baarde. De kansen op een goeden uitslag waren aanvankelijk als overwegend beschouwd, wat zeggen wil, dat mislukking niet ten eenen- male als uitgesloten werd geacht. Maar, zei hij, soms is het noodig een kwade kans te loopen en gevaien het hoofd te bieden. Wat de verantwoordelijkheid betreft, zei Asquith, niemand draagt een grooter deel der verant woordelijkheid dan ik, wat natuurlijk ten doel had Churchill tegen persoonlijke aanvallen te dekken. Wat Servië aangaat, zoo hebben de bond- genooten tot het laatste oogenblik gerekend op Griekenland's voornemen zijn verdrags plichten na te komen. Asquith werd luide toegejuicht, toen hij het huis binnentrad, en al zijn verzekeringen aan gaande zijn ferm besluit om, onbevreesd voor perssmaad, voort te gaan, werden opnieuw luide toegejuicht. Carson volgde als spreker. Zijn rede ging over in een zeer scherpe kritiek op de wijze van oorlogvoering door de regeering. De Times en Morning Post hebben met hun veld tocht, dit is nu wel duidelijk, een vastberaden en bekwaam voorvechter in Carson gevonden, die, sprekende van de eerste bank der op positie, daar de overheerschende persoonlijk heid zal blijven. Hij bespotte Asquith's reme die der instelling van een kleinen oorlogs raad met handhaving van de verantwoordelijk heid van het kabinet in zijn geheel. Gecon centreerde verantwoordelijkheid, dat heeft het land noodig. Besnoei het kabinet tot vijf of zes werkelijk verantwoorlijke personen. Carson deed in zijn rede merkwaardige ont hullingen, en leverde bittere kritiek. Niet één van de een en twintig, zei hij, hierbij zich zelf inbegrijpend, is ooit in staat geweest achter de ware oorzaak van het gebrek aan munitie te komen. In het voorjaar heeft hij zijn betrekkingen met de regeering afgebroken, toen het ten spijt van Grey's belofte aan Servië op 28 September, bleek dat het kabinet geen enkel plan had voorbereid en, toen door Griekenland's nalatigheid de toestand dringend een beslissing vereischte, aarzelde en alleen besloot een generaal te zenden om verslag te doen. Reuter zal ongetwijfeld den tekst van den brief seinen, dien hij aan Asquith heeft ge zonden. Eerst nadat zijn rede is beantwoord Engelsche torpedoboot vergaan. Servisch gevechtsterrein, Duitschland's vredesvoorwaarden Tegenspraak. Asquith's Rede.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 1