Ls. van Waesberghe-Janssens, de Hofstede, Ingezonden Stukken. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Advertentie Voorloopig bericht. VOOR DE JEUGD. Onlangs was er ook een Belgische vluchte linge met haar kind van vijf jaar onder de preek aanwezig. De pastoor slaat bij een pakkende passage weer op den preekstoel. Eenige oogenblikken later klinkt het huilend door de kerk „Moeder, o moeder, den Duts, den Duts 1" (Maasbode.) Een niet aanbevelenswaardige collecte. In de Zondagvoormiddag gehouden gods dienstoefening in de Ned. Herv. Kerk te Wezep, werd eene collecte gehouden voor noodlijdende kerken, personen en generale kas, aan welker aankondiging de voorganger, Ds. A. Oskam van Benthuizen toevoegde „die ik helaas niet kan aanbevelen." „De Ned." (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) HET KERKGEBOUW OP „VREDERUST". Het Bestuur van de Vereeniging tot Chris telijke Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland wendt zich met een krachtig en dringend beroep op de liefde en de offervaardigheid tot allen, die in haren arbeid belangstellen. Het betreft den bouw der kerk op hare stichting „Vrederust." De linantiëele omstandigheden noopten bij den eersten opzet voorloopig en tijdelijk voor de plaats der gemeenschappelijke samenkomst tot Woord en Gebed zich tot een klein en onaanzienlijk houten gebouw te beperken. Reeds op zichzelf was dit gebouw weinig doelmatig. Laag van verdieping is het boven dien door zijn houten samenstelling aan de wisselingen der weersgesteldheid in bizondere mate onderhevig. Maar, afgescheiden van deze ondoelmatigheid, kreeg men bij de voort durende uitbreiding der Stichting steeds meer der met ruimtegebrek te worstelen. Reeds eenmaal werd het gebouw uitgezet. Doch het bezwaar nijpt opnieuw. En dan bedenke men bij dit alles, hoezeer voor de krankzinnigen met hun gevoelige gemoedsgesteldheid voor de vrucht der prediking de aard der omgeving een van de belangrijkste uitwendige mid delen is Verleden jaar had het Bestuur trouwens overeenkomstig het tijdelijk karakter, dat van den aanvang af het houten gebouw droeg bij het naderen van de voltooiing van den stichtingsbouw deze zaak reeds ter hand ge nomen (men vergelijke de mededeelingen op de laatste en voorlaatste Jaarvergaderingen, 10e Jaarverslag blz. 29, 11e Jaarverslag blz. 30). Maar de intredende oorlogstoestand dwong tot afwachten. Thans kan niet langer worden gedraald. Al zijn de normale ver houdingen niet hersteld het kan niet twijfel achtig zijn, of de immers ook voor de Zeeuwsche bevolking veelszins gunstige economische toe stand behoeft van een beroep op de offer vaardigheid niet langer terug te houden. Eer juist integendeel moet het onverdiende, het boven-anderen-gezegende, dat in Zeeland door de schrille tegenstelling met de nabij-zijnde oorlogsellende scherp spreekt, tot verhoogde offervaardigheid voor de zaak des Heeren drijven. En het Bestuur doet dit beroep met des te grooter vrijmoedigheid, omdat immers in het Kerkgebouw, dat midden op het terrein der Stichting boven het veelvormig gebouwen complex zich zal uitdragen, als in een uitwendig teeken het eigenaardige, het kenmerkende Jongens en Meisjes Dezen keer wil ik mijn brief eens kort makenik neem anders werkelijk te veel plaats in. Toch moet ik, in verband met nieuwe deelnemers, nog eens iets in herinne ring brengen. Wie mag meeraden Dat is dan n°. 4 van onze krijgsartikelen. IV. „Kinderen van abonné's of van vaste mede- lezers mogen meeradenandere niet." En een vaste medelezer is niet iemand die de krant ook wel eens krijgt van een ander maar die de krant ook meebetaalt. En dan mijn tweede punt. Probeert eens een nieuwen abonné te winnen. Je weet, wat ik je beloofd heb, niet waar. 't Is wel zoo'n gemakkelijk werkje niet en je kunt dat zoo maar niet in een oogenblikjo maar doe je best er eens op. Je zult je de moeite niet beklagen. Punt 3. Het prijsraadsel van deze week is het laatste in October. De namen der prijswinners van het streven der Vereeniging zal spreken. Zal spreken, wat tot den moeizamen arbeid van de stichting dezer inrichting in de eerste plaats bewoog. Daar wordt onzen ellendigen net Evangelie der bevrijding uitgeroepen. Daar wordt telkens weder opnieuw gemeen schappelijk sterking in den Heere tot den zwaren en toch heerlijken arbeid gezocht. Zoude dan, waar straks op ons terrein de verschillende gebouwen in keurigen vorm en stijl zullen zijn verrezen, alleen dit Huis Gods mogen worden achtergesteld Men overwege voorts, dat de finantiëele steun, die door de verschillende openbare besturen voor den bouw werd en wordt verleend, zich uiteraard tot deze zijde der- zaak hoezeer voor ons immers juist de hoofdzaak niet kan uitstrekken. Maar het behoeft toch ook niet. Is het niet juist een treffende gedachte, dat dit gedeelte van den bouw door een bizonder betoon van mededeelzaamheid van allen, een ieder naar de mate van zijn krachten, zal worden tot stand gebracht Blijke dan, dat het, Christelijk Zeeland, welks werkdadige sympathie voor het streven der Vereeniging reeds velerlei malen uitkwam, op deze enkele opwekking, in een korten tijd, het Bestuur tot den bouw der Kerk, als de eindelijke bekroning van den veeljarigeft bouw der Stichting, in staat zal stellen Namens het Bestuur voornoemd J. H. DONNER, Voorzitter. N. M. DE LIGT, 2de Voorzitter. P. J. DE KRUYTER, Secretaris. J. J. DE JAGER, 2de Secretaris. II. J. E. GERLACH VAN ST. JOOSLAND, Penningmeester. G. VAN DE PUTTE, 2de Penningmeester. Het Bestuur zal zich dezer dagen met alle Afdeelingsbesturen in verbinding stellen, ten einde aan iedere plaats in den loop der November-maand de inzameling der giften voor het bovenomschreven doel, door bemid deling van die Besturen te doen plaats vinden. Voor plaatsen, waar geen Afdeeling der Vereeniging is, zal het Bestuur den Corres pondent verzoeken voor deze zaak zorg te willen dragen. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 31 OCTOBER 1915. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. M. Mulder van Ermelo-Veld wijk. Axel Kerkdreef 9 uur, Ds. R. v. d. Kamp van Breukelen, en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Axel Stationstraat 9 uur, Ds. J. II. Lammertsma, en 2 uur, Ds. R. v. d. Kamp van Breukelen. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. G. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/2 en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Gedenkdag Kerkhervorming. Sluiskil 9'/i en 2 uur, Dhr. L. Dek. Gedenkdag Kerkhervorming. Axel 9'/2 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz Zaamslag 94/j en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9'/a en 2 uur Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. kan ik de volgende week nog niet geven die worden bekend gemaakt in het nommcr van Zaterdag 13 November a.s. Punt 4. Het raadsel was ditmaal zoo moeilijk, klaagden sommigen. Dat begrijp ik nu niet goed. Eerst altijd „wat gemakkelijken nu in eens te moeilijk Misschien is het nu weer wat gemakkelijker." Punt 5. Of iemand van acht-en-dertig (38) jaar ook nog mee mag doen Dat vroeg me een van mijn kleine briefschrijvers. Hij kende een man, die toch zoo graag ook mee wou raden. Nee, die mag niet. Misschien komt er eerst daags een rubriek voor Raadselvrienden tus- schen de 20 en 60. Daar zou hij dan juist in kunnen vallen. Voorloopig kunnen die oudere Raadsel-vrienden (en ze zijn erme helpen, de jongere aan te moedigen. Ze sturen me dan maar een briefje of een tele grammetje, dat ze f (zeggegulden of centen) beschikbaar stellen voor extra- prijzen En zulke zijn er ook, want dat heb ik ondervonden. Punt 6. (Ik vrees, dat mijn brief toch te lang wordt.) Er zijn Jeugdvriendinnetjes, die me een tip top of foto willen sturen. Maar dan moet Raadselman er een van zichzelf terugsturen. Nu, ik beloof je, als ik van allen, van allemaal hoor I een portret heb, dan laat ik een heel groot portret van me maken Is dat dan goed De oplossing van het vorig raadsel was DE VREEZE DES HEEREN IS HET BE GINSEL DER WIJSHEID. Hier volgt een berijmde oplossing van een der inzenders Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en ö'/j uur, Ds. J. R. v. Oordt van Middelburg. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/2 uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 54/2 uur, Evangelisatie. Bij Bevelschrift der Arr. Rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met last tot gevangenhouding en verwijzing naar de terechtzitting tegen C. de M., 39 j., venter, zwervende thans geditineerd te Middelburg, beklaagd van bedelarij te Ter Neuzen. Kamerverkiezing Amsterdam IX. Bij de gehouden stemming voor een lid van de Tweede Kamer (vacature-W. H. Vliegen) werden uitgebracht 13.439 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren J. v. d. Tempel, (S. D. A. P.) 7121. VV.de Vlugt (rechtsche partijen) 5897. D. Wijnkoop (S. D. P.) 421. Zoodat gekozen is de heer: J. v. d. Tempel, (S. D. A. P.) Parijs, 29 Oct. Het bulletin van gisteren avond elf uur luidt Heden artillerie-vuur bij Steenstraete, ten Noorden van Atrecht en bij Romaincourt. In Champagne beschoten de Duitschers de stellingen der Franschen, die daarop ant woorden met de beschieting der Duitsche loopgraven. In de Vogezen voltooiden de Franschen de verwoesting der Duitsche loopgraven op den Reichackerkopf en zij sloegen een tegen aanval af. Petersburg. De generale staf deelt mede Ten Zuiden van het Balek-meer en Ixil wordt hevig gevochten. Op het front van Dunaburg namen de Duitschers eenige loopgraven der Russen, die hen door tegenaanvallen daar weer uit ver dreven met ontzaggelijke verliezen voor de Duitschers. Op het front bij de. meren enkel artillerie vuur. Links van de Styr trachtten de Duitschers in Oostelijke richting vooruit te komen, maar zij moesten met groote verliezen weer terug. Op vele andere plaatsen werden zij even eens teruggeslagen. Petersburg. Volgens mededeeling van den generalen staf van het Russische leger in den Kaukasus is de toestand overanderd. Petersburg. De Russische duikboot Alligator heeft een Duitsch stoomschip genomen en naar een Russische haven gesleept. Petersburg. De Czaar is vergezeld van den grootvorst-troonopvolger den 24 Oct. uit het hoofdkwartier naar het front in het Zuiden vertrokken. Washington. Engeland heeft geantwoord op het verzoek van Amerika om goederen welke tusschen 1 en 15 Maart waren gekocht, vrij te laten. Engeland wil alleen vrijlaten dé goederen, welke voor den eersten Maart zijn gekocht. Na ijvrig en nauwkeurig zoeken Vond ik in een der Bijbelboeken Uw laatste raadsel opgelost. ('tWas ditmaal echter zware kost.) Het tiende vers van Hoofdstuk negen Van 't Spreukenboek, daar komt men tegen Des koniugs raad, die met beleid Ons tot de ware wijsheid leidt. Goede oplossingen ontving ik van Arie L., Terneuzen Niet laten bellen Sara V., Terneuzen (Dat ging vlug!); Neeltje W., TerneuzenKoosje B., Ter»eMse»(Stuurmaar!) Clara D., Zaamslag (Nog veel blijde Zaterda gen Jacoba de W., Zaamslag (Had ik een Imogen Jhoed of een pet op?); Pieter de J. Terneuzen (85ICOElizabeth B.| Terneuzen (Je hadt hel immers over letters krijgen Tannetje de F., Terneuzen (Je moet het zelf ook eens probeeren Cornelis de K., Spui (Veel plezier gehad?); Janna de F., Kuitaart (Zonder is ook goed 1)Adriana de K., Spui (Doe je best maar, meid Tanneke H., Driewegen (De groeten Suzanna de P., Axel (Dat begrijp ik); Dirkje de V., Zaamslag (Denk er maar niet te yeel over 1)Neeltje de P., Axel (Nog maar eens goed ronkijken I) Jacobus de R., Driewegen (Zóó goed Fijgtje B., Driewegen (Nu zal het wel gaan Krin D., Axel; Jaantje K., Zaamslag-, Jacobus R.. Zaamslag (Wie ik ben? Nu, luistert dan. Maar niet vertellen hoorIk ben Raadselman 1)Johanna J., Driewegen ,'(Een mooi vers, maar ik had nu geen plaats. Doe nog eens je best!); Sietse L., Terneuzen; Cathalijntje M., Terneuzen (Zie boven 1)Ja- comina D., ZaamslagDirk de R., Othene Maria de P., Hoek (Wat mooi gedichten wat een prachtige plaat erbij); Suzanna K., Axel fis het papier zóó opgeslagen Jacobus K., Axel; Cornelia K., Axel (Jullie moeten de onderdeelen er ook netjes bij zetten 1)Jan- neke de K., Zaamslag (Boekje mooi Jozias de J., Driewegen Jacoba v. d. RTerneuzen Oostburg, 27 Oct. Weinig aanvoer. Nieuwe tarwe f 13,— a f 13,50, nieuwe winter- gerst 114,— a f 14,50, zomergerst f 14,— a f 14,50, haver f 13,50 a f 14,kookerwten f20,a f21, brnine boonen f20,— a f21,— perlOOKg. Middelburg, 28 Oct. Aanvoer niet zoo groot als vorige weken. Gerst f 1witte boonen f 1lange bruine boonen f 1 en kroonerwten f0,60 booger. Nieuwe tarwe f 12,— a f13,— per 100 kilo's; zomergerst f 14,— a f 16,—per 100 kilo: kroon erwten f20,— a f22,— witte boonen 123,a f 25,ronde bruineboonen f 21,a f 23,— lange dito f 20,a f 22,—, alles per mud. Boter f 0,725 a f 0,775 voor pariculieren f 0,80 per V» kilo. Eieren f 9,—, voor particulieren f 9,40 per 100 stuks. Goes, 26 Oct. Weinig aanvoer. Nieuwe tarwe f 12,af 13,— haver f 12,60 a f 13,60, kroonerwten f 19,a f20,50, bruineboonen f 19,— a f21,—. DAGEN. Voorm. Nam Zaterdag 30 Oct. 5.32 6.— Zondag 31 6.33 7.14 Maandag Nov. 7.58 8.46 Dinsdag 2 9.29 10.6 W oensdag 4 10.36 11.3 Donderdag 5 11.26 11.48 Vrijdag 6 0.8 H. WISSEL- en EFFECTENKANTOOR, HULST en TER NEUZEN. Wisselt alle soorten Coupons in. In de maand November a.s. zal publiek worden verkocht „DE KRABBE", zeer gunstig gelegen te Sluis wijk Heille, in den Polder Bewester-Eede Benoorden St. Pietersdijk kad. sectie C nos. 62, 63. 63bis, 64, 72, 73, 74, 308, 309, 310 en 311, samen groot 5,96,18 H.A. (13 Gem. 143 R.) Verhuurd aan den heer G. BEVELANDER. Het Bouwland tot 30 Sept. 1916. De Weide tot 31 Oct. 1916. De Tuin tot 21 Februari 1917. De Gebouwen tot 30 April 1917 voor f356,— per jaar. Notaris L. G. JAMES te Sluis. (In welke klas zit je al?); Jacobus v. H., Zaamslag (Mijn vrouw breng ik vast mee!); Francois v. O TerneuzenLevinus K., Othene Olivier v. d. S., Terneuzen (Weg niet, maar heg) Krina v. B., Schoondijke ('t geheel staat er niet bij 3 onderdeelen foutCornelia S., Veere ('tZal nu wel losloopen Burgje v. d! W., Hoek (Een kort heeft meer kans!); Wil lem S., Terneuzen. Hier volgt het ZEVENDE PRIJSRAADSEL. Het geheel bestaat uit 34 letters. 17 22 - 34 16 - 31 - 13 - 19 - 26 - 9 is grooter dan tien onzer provinciën. 15 - 7 3 29 5 - 18 - 14 - 28 is voqp vele winkeliers een drukke dag. 12 - 8-32-24 - 2-33 moet men in De cember niet gaan zoeken. 1 - 19 - 12 30 4 13 - 29 20 is geen 6 25 - 25 10 - .24 - 25 11 - 27 behoort niet tot de christelijke deugden. 21 - 7 14 - 23 is een verkorte jongens naam. Het adres zoo Aan de Redactie van Luctor et Emergo te Jeugd. Ter Neuzen. Denkt allen om naam, ouderdom en adres 1 Alle brieven moeten vóór Woensdagavond 8 uur binnen zijn. Wie zelf zijn brief brengt, werpt hem in de bus, zonder te bellen Als altijd je vriend RAADSELMAN. 1 X n pfjplp Izjincf

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3