Antirevolutionair voor en Advertentieblad Zeeland. Binnenland. Buitenland. No. 1271. Zaterdag 30 October 1915- 13® Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag» en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOÏJ az te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken voor de redactie be stemd, te zenden aan den Uitgever, Vlooswijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermel ding „Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. V Starrentritsen. Toen wij eenigen tijd geleden in ons blad mededeeling deden van het geschil tusschen Dr. A. Kuyper en Mr. Heemskerk en in dat verband melding maakten van do brochure van laatstgenoemden, hebben wij de hope uitgesproken, dat eerlang ook de bekende 53 driesterren van den leider onzer partij het licht zouden zien. Die hope is thans vervultzelfs méér dan vervuld. Bij den beer J. Kok te Kampen, verscheen onder den titel van „Starrentritsen" een her druk der genummerde driesterren van welke sommige Mr. Heemskerk zijn verweerschrift in de pers gaven, maar bovendien bevat „Starrentritsen" ook die driesterren, welke na Dr. Kuypers terugkeer uit Lahman's Sana torium door hem geschreven werden. In een inleidend woord zegt Dr. Kuyper, dat de reeks driesterren niet letterlijk over genomen is, zooals ze in „De Standaard" voorkwam. „De verklaring van Mr. Heemskerk, die hij zoo pertinent mogelijk aflegde, en die inhield, dat er van toeleg bij hem geen sprake was geweest, maakte castigatie noodzakelijk." Castigatie, d.i. besnoeiing, verzachting, ver betering. „Ook enkele uitdrukkingen, die van achter te scherp leken, heb ik verzacht." „Op een enkel punt heb ik zelfs weggelaten, wat van achter bezien, beter weg bleef." Wij gelooven, dat door deze castigatie eener- zijds de waarde van het geschrift verminderd, anderzijds verhoogd is. Wie een onveranderde uitgave had verwacht, teneinde nu in staat te zijn, het schrijven van Dr. Kuyper en dat van Mr. Heemskerk naast en tegen elkaar te wegen, ziet die verwachting niet vervult. Ook met het oog op de geschiedenis onzer partij, had wellicht een onveranderde uitgave de voorkeur verdiend. Ter anderer zijde geeft de „castigatie" blijk van de zoozeer gewenschte toenadering. Dr. Kuyper verklaart Mr. Heemskerk genoeg en te over te kennen, om er geen oogenblik aan te twijfelen, dat nu hij hem hierover (n.l. over het koesteren van het booze vermoeden van den toeleg Dr. Kuyper op zij te schuiven), zijn leedwezen betuigde, er bij Mr. Heemskerk van geen aarzeling sprake zal zijn, om hem, Dr. Kuyper, als van ouds niet alleen de broederhand, maar ook de vriendenhand toe te steken. Mocht daartoe deze „editio castigata", gelijk Dr. Kuyper zijn geschrift noemt, leiden, zoo waro inderdaad veel gewonnen. We raden ieder meelevend anti-revolutionair, die kennis nam van Mr. Heemskerks geschrift, ten zeerste aan, zich nu ook deze brochure te verschaffen. „Starrentritsen", 't welk de uitgever ons 1 ter recensie zond, is een werkje van juist 100 ofl bladzijden geworden. De prijs (f0,70) zou een beletsel kunnen (V ijn tot algemeene verspreiding. Echter vergete men niet, dat met slechts Je kwestie van het leiderschap en het kabinet- I Heemskerk in deze brochure onder de oogen wordt gezien, doch dat feitelijk een cursorisch overzicht wordt geboden van de geschiedenis onzer partij sedert 1870, 't welk ongetwijfeld velen welkom zal zijn. We durven zelfs de onderstelling wagen, dat hetgeen „Starrentritsen" in dit opzicht schenkt, gereedelijk materiaal kan leveren voor uiterst leerzame verhandelingen op de samenkomsten onzer anti-revolutionaire kies- vereenigingen en Propaganda-Clubs in den komenden winter. Véél te weinig toch is deze geschiedenis bekend. Dien achterstand helpe „Starrentritsen" mede inhalen. Z. De voorstellen tot Grondwetsherziening zullen binnen eenige dagen de Kamer bereiken. Mr. L. W. H. REGOUT. f Op 54-jarigcn leeftijd is te Rome overleden mr. L. II. W. Regout, H.M.'s Buitengewoon Gezant en Gevolmachtigd Minister in tijdelijke en bijzondere zending bij den Pauselijke'n Stoel. De overledene heeft zijn nieuwen post, waar heen hij den lOden Juli van dit jaar was geroepen, slechts korten tijd vervuld, en voor een uitoefening van zijn diplomatieke taak zijn de omstandigheden hem te oordeelen althans naar hetgeen daarover naar buiten bekend is geworden niet meer zoo gunstig geweest als voor zijn zending naar Rome wel het geval scheen te zijn. De heer Regout was, hoewel afgevaardigde van Noord-Brabant in de Eerste Kamer, afkomstig uit Limburg. De belangen van deze provincie heeft hij aan het Binnenhof dan ook zoowol als minister van waterstaat als in de do hoedanigheid van Kamerlid dikwijls voor gestaan. In 1883 promoveerde hij ais civiel- ingenieur te Leuven en 13 jaren later, op 35-jarigen leeftijd, te Amsterdam, op proef schrift: Arbeidersverzekering, als doctor in de rechtswetenschap. In de provincie Limburg heeft hij deel uitgemaakt van provinciale en van Sept. 1904 tot Jan. 1909 was hij lid van de Eerste Kamer. Voor hij in Jannari 1909 na het overlijden van den heer Bevers tot minister van water staat werd benoemd, stond de heer Regout aan het hoofd van verschillende nabij Maas tricht gevestigde ondernemingen en was hij lid van den Mijnraad en commissaris der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen. Op 29 Augustus is hij na de verkiezing met het ministerie-Heemskerk afgetreden, om reeds in September d.a.v. als afgevaardigde voor Noord-Brabant in de Eerste Kamer terug te keeren. De gave der woords bezat de heer Regout in groote mate vloeiender redevoeringen heb ben wij zelden hooren uitspreken. Aan strijd lust ontbrak het hem evenminzijn parle mentaire tournooien met den heer Stuers en minister Lely hebben daarvan kunnen getuigen en liggen nog versch in het geheugen. (N. R. C.) In de plaats van Mr. Idenburg, die op verzoek eervol ontslag verkreeg, is benoemd tot Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië Mr. Graaf van Limburg Stirum, gezant van Neder land te Stockholm. Hij onderschrijft geheel het Liberale Koloniale program. BOUW VAN NIEUWE KRUISERS. De Haagsehe briefschrijver van de Prov. Gron. Ct. vertelt over den bouw van de nieuwe kruisers, die naar bericht was te Amsterdam en Feijenoord gebouwd zouden worden, welk bericht onjuist heette, het volgende En ook de tegenspraak, die er op volgde met de verzekering, dat nog geen beslissing is genomen, is slechts cum grano salis op te vatten. Want wel is waar zijn de con tracten nog niet onderteekend en wordt nog onderhandeld over sommige bepalingen van het bestek, maar de opdracht van den bouw is toch geschiedde Fabriek voor scheeps bouw te Amsterdam en de Kon. Maatsch. „De Schelde" te Vlissiugen zullen elk een van de 7000 tons kruisers bouwen, naar plannen en onder controle en verantwoordelijkheid van Krupp's werf de Vulkan te Kiel.' De werf van Feijenoord had ook er voor meegedongen, maar is ten slotte, bij loting tusschen de drie concurrenten, afgevallen en deze zal nu door de opdracht der levering van drie onderzee booten, groot model, worden schadeloos gestéld. Voor de juistheid van dit een en ander sta ik u borg. DE BELASTINGONTWERPEN. De aangekondigde belastingontwerpen zijn Dinsdagavond bij de Tweede Kamer ingediend. Uit het wetsontwerp nopens de grondslagen van het stelsel van 's Rijksbelastingen, waarin het samenstel van de belastingen wordt opge somd, blijkt, dat de voorgestelde effecten belasting wegens buitenlandsche effecten en schuldvorderingen van in het buitenland wonenden of gevestigden, één gulden van elke duizend gulden bedraagt. Wegens alle andere effecten en schuldvorderingen een halve gulden van elke duizend gulden. De tabaksaccijns bedraagt 10 procent van den kleinhandelsprijs van sigaren, sigaretten, rook- en pruimtabak en snuif. Onder den naam van „vóórnamen-belasting" wordt een belasting geheven wegens toeken ning van meer dan één voornaam aan een kind, en wegens latere bijvoeging of verande: ring van voornamen of geslachtsnaam. De opbrengst der verschillende belastingen wordt geschat op 61 millioen moer dan van het thans geldend belastingstelsel. Van de verschillende belastingen wordt de meerdere opbrengst als volgt geschat (in millioenen guldens) Grondbelasting9 Dividend- en Tantiemebelasting 2 Effectenbelasting 3 Successiebelasting8 Vermogensbelasting 0,9 De doode-hand-belasting 1,4 Vóórnamen-belasting 0,5 Zegelrecht4,4 Registratie-recht0,6 Bierbelasting3 6 Tabak 6' Statistiek-recht 3 Plaatskaartenbelastiug 2 Belasting op de gouden en zilveren werken 0,5 Speelkaartenbelasting 0,2 Invoerrecht op tabak, sigaren, sigaretten en bier0,8 Pensioenbelasting12 Weergeld 4 Vlootbelasting9 Terwijl minder zullen opbrengen de inkom stenbelasting 4,6 en de personeele belasting l/i millioen. Bij een zoo aanzienlijk tekort als de onlangs ingediende Staatsbegrooting opnieuw aan wijst, zoo verklaart de Minister van Financiën, zou hij zich niet verantwoord achten 's lauds geldmiddelen te blijven beheeren, indien hij niet mocht rekenen op de mekewerking der Staten-Generaal bij zijn poging tol voorziening in dat tekort en tot het financieel mogelijk maken der uitvoering van het Regeerings- program. „De Stand." HEFFING INEENS. In de algemeene toelichting tot het belasting plan van Minister Treub, komt een zin voor, waarop hier als op een groote verrassing af zonderlijk de aandacht moge worden gevestigd. De Minister deelt namelijk mede, dat, nu de oorlog zooveel langer duurt dan verwacht werd, en de leening van 275 millioen onvol doende is om de kosten te dekken, te zijner tijd „het denkbeeld eener heffing ineens over wogen zal kunnen en misschien wel moeten worden." Dit is een zwenking van belang. De Mi nister toch heeft zich ten vorige jare met de meeste beslistheid tegen de heffing ineens uitgesproken. Die uitspraak veroorzaakte 't scherpe conflict met de vrijzinnig-democraten. Nu erkent hij, dat het denkbeeld aan de orde dient te worden gesteld. Het is een kleine fout van deze groote figuur, dat hij zich soms wel eens feller en beslister uitdrukt dan hij later verantwoorden kan. Voor Dr. Bos is deze aanvankelijke concessie des Ministers een groote voldoening. („Tel.") EEN DANKBETUIGING VAN DE DUIT- SCHE REGEERING. Naar do Nieuwe Ct. verneemt, heeft de Duitsche regeering aan de Nederlandsche haar hartelijken dank betuigd voor de redding van de vliegers, die op 19 September, tengevolge van oen defect aan hun vliegtuig, in de Noord zee terecht waren gekomen en door de Neder landsche reddingsboot Brandaris naar Ter schelling zijn gebracht. Ook heeft de Duitsche regeering haar dank betuigd voor de ridder lijke houding van den commandant van do reddingsboot en voor de behandeling, die de vliegers van de zijde der commandanten en officieren van de bij Terschelling gestation- neerde Nederlandsche oorlogsbodems hebben ondervonden. DE OORLOG. Engeland en de Balkan. LONDEN, 26 October. (Reuter.) Lord Lansdowne heeft, in antwoord op een vraag van Loreburn, die inlichtingen vroeg omtrent de expeditie naar Saloniki, de omstandigheden uitgelegd, die tot het zonden van een expeditie hebben geleid. Het is een kleine troepen macht, daar er op 't oogenblik geen andere troepen konden worden bijeengebracht, maar er wordt middelerwijl een groote troepenmacht in gereedheid gebracht voor den dienst in Zuid Oost-Europa, en er word voor transport schepen gezorgd, om die troepen naar hun bestemming te brengen. Deze maatregelen zijn in allerijl genomen, omdat snelheid hier van het hoogste belang was en dit de eenige maatregelen waren om Servië te ontzetten. Het gebruik, dat van de groote troepenmacht zal worden gemaakt, hangt af van den stand van zaken op het oogenblik van haar aan komst. De gebeurtenissen hebben een snellen loop genomen en volgen elkander met groote snelheid op. In Zuid-Oost-Europa hebben twee gebeurtenissen van den jongsten tijd een ingrijpende verandering in den militairen en politieken toestand gebrachtten eerste de verandering in de houding der Grieksche re- .geering, die tot het weloverwogen besluit is gekomen, dat haar verdragsverplichtingen niet van haar eischen, dat zij in de huidige crisis Servië ter hulp komt. Dit is één grondige verandering in den toe stand. Behalve dat, vervolgde Lord Lands- downe, het spijt mij innig het te moeten zeggen, vrees ik, dat de veldtocht in Noord- Servië zoodanigen loop neemt, dat het Ser vische leger naar alle waarschijnlijkheid den aanval waaraan het bloot staat van de Oosten- rijks-Duitsche troepen, onderwijl de Bulgaren het in den rug vallen, niet zeer lang zal kunnen weerstaan. Ten aanzien van den militairen toestand zijn de bondgenooten het op dit punt ten volle eens, dat wanneer er versterkingen aankomen, het noodig zal zijn om met beleid de stellingen uit te zoeken en te trachten het tot een be slissing te brengen. Wij zullen de Engelsche troepen trachten te gebruiken om de be wegingen der centralen door Bulgarije heen te dwarsboomen. Hieromtrent wordt nog nader overleg gepleegd en Sir Charles Monro heeft opdracht hierover zoo spoedig mogelijk omstandig verslag uit te brengen. De regee ring zal zich niet laten overhalen tot een on verwijld optreden, uitgaande van een schielijke ingeving van vage gevoelens of verlangens'om een bepaald doel te bereiken. Iedere stap zal slechts genomen worden nadat de beste adviezen van maritiemen en militairen aard zijn ingewonnen. De strijd in Servië. BERLIJN, 25 Oct. (V. D.) Volgens be richten uit Sofia bevinden zich in Bulgarije reeds meer dan 5000 Servische krijgsgevan genen. BERLIJN, 25 Oct. (Norden.) Uit Konstan- tinopel wordt aan de „B. Z. a. M." geseind, dat tot dusver ongeveer 58.000 man Engelsche en Fransche troepen, waarvan 19.000 Engel- schen en 100 kanonnen, te Saloniki ontscheept werden. Naar Servië werden tot dusver 20.000 man vervoerd, n.l. 12.000 man per spoor, terwijl de overige 8000 man te voet naar de grens trokken.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 1