Binnenland. Buitenland. Uit Stad en Provincie. verklarirg, richten ons tot het Nederland- sche volk om te getuigen tegen den geest van oorlog en militairisme die al meer en meer daarover vaardig wordt. Wij verklaren hier openlijk, dat wij ons met onze gansclie ziel keeren tegen alles wat tot het militairisme behoort, ook in den vorm van een dusgenaamd volksleger. Voorzoovelen wij ooit tot gewapende landsverdediging verplichtgerekend zouden worden, hopen wij de kracht te bezitten om alle persoonlijke, rechtstreeksche deel name te weigeren, de kracht om liever gevangenisstraf te ondergaan, ja zelfs gefusileerd te worden, dan ontrouw te plegen aan ons geweten, onze overtuiging of wat wij de hoogste wetten van alge- meene menschelijkheid achten. Voorzoovelen wij hetzij mannen, hetzij vrouwen om onderscheidene redenen nimmer in de termen van militie plicht zouden vallen, schenken wij toch door deze onderteekening onzen zedelijken steun aan hen, die op bovengenoemden grond elke persoonlijke geweldsdaad in dienst van het militairisme weigeren, terwijl wij zouden wenschen, ten volle in hunne aansprakelijkheid te mogen en te kunnen deelen. Immers wij beschouwen dienstweigering als een der middelen welker samenwerking het militairisme zal vernietigen, waarbij de persoonlijke dienstweigering groote, zedelijke waarde heeft, mede om lot massale dienstweigering te geraken. Ernstig is ook, dat tot de onderteekenaren zoo groot aantal predikanten behooren. Wij telden een kleine veertig moderne dominees, die hun handteekening gaven. We voelt niet angstige bekommernis bij de gedachte aan de zedelijke verwildering van de schare, die onder de beademing van deze geestelijke leidslieden staat. Ook kan de vraag niet achterwege blijven of zoo tartende opruiing in ons land straffeloos mag geschieden. DE HERSTEMMING IN ROTTERDAM IV. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad in district IV is gekozen de heer G. A. van der Wilde, chr.-hist., met 4612 stemmen. De heer J. Brautigam, S. D.A.P. kreeg 4145 stemmen. Haarlem. Bij de verkiezing in district I (vacature-Seignette R.-K.) zijn uitgebracht 1684 geldige stemmen. Hiervan verkregen Dr. C. H. Kuenen (R.-K.) 928, Mr. A. E. von Saher (Vrijzinnig-democraat) 186 en J. Joosten (S.D. A.P.) 570 stemmen. Zoodat gekozen is Dr. Kuenen. ROTTERDAM. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 84 schepen. DE TOESTAND VAN GEZANT REGOUT. Een particulier telegram uit Rome aan de Msb. meldt De toestand van gezant Regout is nog altijd zeer ernstig. De zieke heeft den bijzonderen zegen van 7.. H. den Paus gevraagd en ver kregen. Verschillende hoogwaardigheidbe- kleeders van het Vaticaan brachten hem een bezoek. Z.Exc. wordt met groote toewijding verpleegd door zijn dochter. Men meldt uit Den Haag: Mevrouw Regout, echtgenoote van den gezant bij Z. H. den Paus, die voornemens was a.s. Dinsdag naar Rome te vertrekken, is Vrijdag ochtend reeds daarheen gegaan in verband met de ontvangen berichten nopens een ernstige ziekte van den heer Regout. De Romeiusche correspondent van het Cen trum seinde Vrijdagmorgen De toestand 'van Mr. L. W. H. Regout is zeer ernstig. De gezant is voorzien van de H. H. Sacramenten der Stervenden. Zijn geneesheer, Dr. Marchiafava, geeft weinig hoop op herstel. BEVREDIGINGSCOMMISSIE. De Staatscommissie voor het onderwijs (Bevredigingscommissie) kwam Vrijdag in voltallige vergadering bijeen in het Departe ment van Binnenlandsche Zaken, ter behan deling van het voorstel barer le sub-commissie betreffende de redactie van het grondwets artikel nopens het onderwijs. KONINKLIJK BEZOEK. H. M. de Koningin heeft het voornemen, zich binnenkort door een niet-officieel, geheel particulier bezoek, waaraan alle karakter van feestvertoon zal ontbreken, nader op de hoogte te stellen van den toestand in de Noordelijke provinciën, in verband met de tijdsomstandig heden. Evenals dit jaar reeds herhaaldelijk is ge schied op Harer Majesteits militaire tochten, zullen de tochten in Friesland en Groningen worden gedaan van uit den koninklijken trein, die geheel voor een verblijf van II. M. de Koningin is ingericht. GEEN AARDAPPELEN OVER. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt aan verschillende bladen Naar wij uit goede bron kunnen mededeelen, kan er op grond van de verkregen gegevens omtrent de opbrengst van den oogst, van uitvoer van aardappelen geen sprake zijn. I'aardoor zal ook beschikbaarstelling van aardappelen door de aardappelenvereeniging kunnen geschieden. Het zal dus volmaakt overbodig zijn, ver zoekschriften omtrent het verkrijgen van uit voer of het beschikbaar stellen van aardappelen tot den minister van landbouw, nijverheid en handel of tot de rijkscommissie van toezicht te richten. TERDOODVEROORDEELINGEN IN BELGIE. Van bevoegde zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat, waar, naar aanleiding van de ter-dood-veroordeeling van verschillende personen, in België stappen zijn gedaan, als het verzoeken om gratie, die stappen niet alleen door den Spaanschen en den Ameri- kaanschen gezant, maar ook, gezamenlijk met hen, door den Nederlandschen gezantschaps- raad te Brussel, den heer Van Vollenhoven, zijn gedaan. DE OORLOG. Westelijk Front. PARIJS, 24 October. (Havas.) Officieele middagkennisgeving De Duitschers hebben gisterenavond nog den aanval op de schans in het bosch van Givenchy en op de Fransche voorposten in de buurt van heuvel no. 140 herhaald. Nauwe lijks uit hun stellingen gekomen werden zij gedecimeerd en gedwongen in hun loopgraven terug te keeren. Dat is de achtste maal in vijf dagen, dat alleen in deze streek de Duit schers een nederlaag is toegebracht. Het artillerievuur blijft hevig en duurt haast on afgebroken ten Z. van de Somme, in de buurt van Lihons, Canny en Beuvraignes. Het Fransche geschut heeft een verwoestend vuur onderhouden op de loopgraven en verschan singen van den vijand in Champagne ten Z.O. van Uahure en tusschen Maas en Moezel ten N. van Regniéville, en in Lotharingen in de buurt van Emberménil en Domêvre. Oostelijk Front. SI. PETERSBURG, 22 Oct. (Pet. Tel.-Ag.) In de streek van Baranovitsj is den vijand door de gevangenneming van 85 officieren en 3552 soldaten en de vermeestering vau kanon nen en mitrailleurs een zware slag toegebracht, die het succes van onze troepen duidelijk in het licht stelt. In militaire kringen is men van oordeel, dat de vijand deze streek nu zal moeten ontruimen, wat vooral daarom belang rijk is, aangezien de sector Baranovitsj het verbindingslid vormt tusschen het noordelijke en het zuidelijke gedeelte van zijn front. De Beurscourant zegt, dat de'verliezen aan Duitsche luchtvaartuigen in de streek van de Oostzee zijn geweest 2 Zeppelins, 4 albatrossen, 12 tauben en 1 watervliegtuig. BERLIJN, 24 Oct. (Wolff.) Officieele mede- deeling uit het groote hoofdkwartier Legergroep von Hindenburg. De te Dommesnes gelande Russische strijd krachten hebber) zich, toen Duitsche troepen aanrukten, weer ingescheept. Ten N.W. van Dunaburg hebben onze troepen den vijand met groote verliezen voor hem uit zijn stelling bij Schlossberg geworpen en Illoekst bestormd. De Russen lieten 18 officieren en 2940 man, tien machinegeweren en een mijnwerper in onze handen. Legergroep Leopold van Beieren. Niets nieuws. Legergroep Linsingen. Herhaalde^ aanvallen tegen onze kanaal- stelling ten Z. van het meer van Wyganofskoje zijn afgeslagen. Bij een tegenbeweging zijn 2 officieren en ruim 300 man gevangen genomen. Ten W. van Tsjartorysk zijn de vijandelijke stellingen bij Komarof genomen en herhaalde aanvallen van de Russen afgeslagen. Drie officieren en 458 man zijn in onze handen gebleven. Van het Servisch gevechtsterrein. BERLIJN, 23 October. Uit Saloniki wordt aan de Lokal-Anzeiger geseind, dat de ge vechten tusschen de Bulgaarsche en de Fran sche troepen bij Walandowo een grooten om vang hadden. Volgens berichten in de Nouveau Siècle waren de eerste troepen van het ex- peditieleger, die op den Balkan in het gevecht kwamen, de Fransche regimenten infanterie nr. 135, 175 en 176, die tot dusver op Galli- poli gestaan hadden. Zij waren op weg naar Walandovo, toen zij door de Bulgaren werden aangevallen. Uit het groote aantal gewonden, dat te Saloniki aankwam kan men besluiten, dat de Franschen groote verliezen hebben geleden. Het Berliner Tageblatt verneemt, dat te Saloniki dagelijks versche troepen aangekomen, die dan doorgaan naar het front. Van Servische zijde wordt gemeld, dat groote gevechten bij Wlassina en Kotsjana aan den gang zijn. Het plan van Bulgarije is, om Monastir te nemen. Griekenland en de entente. LONDEN, 23 Oct. (Part.) Ook de corres- I pondent van de Times te Athene seint dd. I gisteren, dat Griekenland het aanbod van Engeland, om Cyprus in ruil voor een deel- I neming aan den oorlog af te staan, heeft ver worpen. In militaire kringen, seint hij nog, acht men het twijfelachtig, of de toegezegde I entente-troepen bijtijds zullen aankomen. (N. R. C.) Aan de Egeïsche grens. SOFIA, 22 Oct. (Wolff.) OfficieelTwaalf Engelsche en Fransche schepen hebben van hedenmiddag 1 uur af tot 's avonds de Bul gaarsche kust van de Egeïsche Zee beschoten, in het bijzonder de open plaatsen Porto Lagos, Maronis, Makri en Dede Agatsj, die op geenerlei wijze versterkt zijn. Aan de operaties der vijandelijke vloot is in het geheel geen militaire beteekenis toe te kennen. Van Duitsche zijde De terechtstelling van Edith Cavell. BRUSSEL, 24 Oct. (Wolff.) Daar de buiten- landsche pers de veroordeelingen en straf voltrekkingen, wegens krijgsverraad valsch en overdreven voorstelt en in het Engelsche Hoogerhuis de zaak van Edith Cavell ter sprake is gebracht, moge hier de toedracht nog eens overeenkomstig de feiten uiteengezet worden De veroordeelden in het groote proces hadden maandenlang dienstplichtige Belgen aange worven en I ran sche en Engelsche deserteurs met de medewerking van vele handlangers voortgeholpen, waarbij etappen waren ingericht. De gouverneur-generaal heeft herhaaldelijk tegen die werkzaamheid gewaarschuwd en herinnerd aan de onvermijdelijk strenge straffen die daarop stonden. De veroordeeling van de schuldigen in de openbare terechtzitting volgens recht en wet was gegrond op de be palingen van het rijksstrafwetboek en het militaire strafwetboek nopens krijgsverraad en spionnage. Geen bijzondere wet voor België, geen zoogenaamd oorlogsgebruik is bij de totstandkoming van het vonnis toegepast. De eroordeelden bekenden hun vergrijp en verklaarden, dat zij de strenge strafbepa lingen kenden. De Engelsche Edith Cavell was het middelpunt van het ontdekte werf- systeem voor de geallieerden. Tegenover de bewering, dat zij uit hoofde van haar beroep het leven van andere menschen op onbaat zuchtige wijze placht te verlichten, verwijzen wij ernaar dat haar kostwinning een bureau voor ziekenverpleging was, welks hooge prijzen alleen voor welgestelden te betalen waren. De voltrekking van het doodvonnis tegen vrouwen is ook in I rankrijk voorgekomen, b.v. in Maart 1915 te Nancy aan de Duitsche Margarete Schmidt, in Mei 1915 te Bourges aan de Duitsche Otillie Moss. De Engelsche regeering moge zich de wreedheden herinne ren, die Kitchener in den Boerenoorlog jegens vrouwen en kinderen beging. Onze vijanden behoeven den rug van hun eigen leger niet te dekken tegen de bevolking van een bezet vijandelijk land en zulke vonnissen niet te vellen en te voltrekken, daar zij zoo weinig vijandelijk land bezet houden. De terechtstelling van Edith Cavell. LONDEN, 23 October. (Reuter.) Twee Londensche bladen hebben een fonds geopend voor een gedenkteeken, gewijd aan de nage dachtenis van Edith Cavell.' Het eene dat gisteren geopeud werd heeft reeds 700 ont vangen. De beeldhouwer sir George Frampton heeft aangeboden het beeld te vervaardigen zonder daarvoor betaling te vragen. De New York Herald verklaart, dat een golf van verontwaardiging over de Ver. Staten is gegaan. De New Torksche Evening Post is verbaasd over de onbeschaamdheid van Duitschland, om van de Amerikanen te verlangen, dat zij in opgetogen bewondering zullen staren op Duitschland, dat zich door deze terechtstelling openbaart als een gepleisterd graf. Zelfs Ridder, de hoofdredacteur van de te New York verschijnende Staatsztg., verklaart, dat de terechtstelling niet verdedigd kan worden. Een blad te Chicago schrijft, dat het be hulpzaam zijn aan de ontsnapping van ge vangenen, volgens alle vrouwelijke idealen in de Westersche landen, als een deugd wordt opgevat. Uit Washington wordt gemeld, dat of schoon geen vertoogen tot de Duitsche re geering zullen worden gericht in Ameri kaansche regeeringskringen de terechtstelling van mej. Cavell woidt veroordeeld. teruggaande in de Amerikaansche geschie denis, tot den burgeroorlog, levert die geen enkel voorbeeld op van de terdoodbrenging van een vrouw, zelfs niet als spionne. In de Amerikaansche pers wordt over de terechtstelling van miss Cavell algemeen een verontwaardigend oordeel uitgesproken. Zelfs de Duitschgezinde bladen keuren de daad ten strengste af. Oorlogswinsten. BERLIJN, 22 Oct. (V. D.) De „Maschi- nenfabrik und Mühlenbauanstalt", G. Luther A. G., maakte dit jaar een nettowinst van 436,350 Mark, tegen 279025 Mark in het vorige jaar. Voor de Zimmermanswerke A. G. waren deze cijfers resp. 656,705 en 81,440 Mark. Fabriek8ramp te Parijs. Bjj de fabrieksramp te Parijs, in de rue de de Tolbiac, zijn volgens nadere berichten 45 personen omgekomen en 57 zwaar gekwetst. De verkiezing in Zuid-Afrika. KAAPSTAD, 24 October. (Reuter.) De geheele uitslag van de verkiezing voor den Volksraad is, dat er zijn gekozen 54 leden van de Zuid-Afrikaansche partij, 40 unionisten, 27 nationalisten, 5 onafhankelijken en 4 ar- beiderspartijders. TER NEUZEN, 26 October 1915. Naar we vernemen zal met November a.s. de dienstregeling van de Prov. boot op de Wester-Schelde wederom veranderen en o.m. vroeger dan thans de laatste reis uit Vlissingen maken. Tot nadere aankondiging is de rolbrug over het binnenhoofd van de Middenschutsluis alhier, van gisteren af voor alle verkeer afge sloten gedurende die afsluiting zal het verkeer worden onderhouden met eene veerpont, op ongeveer 140 M. ten zuiden van de boven genoemde brug. Sluiskil. De heer A. Coumou, hoofd der ch.r school alhier, hoopt 16 December zijn taak als hoofd der school te Axel (Nieuw- straat) te aanvaarden. Zaamslag. Op de laatstgehouden gemeente raadsvergadering werd tot wethouder in de vacature van wijlen de heer F. de Ruijter gekozen met 6 van de 10 stemmen de heer C. A. Wisse (ant.) Op een vorige vergadering was met algemeens stemmen herkozen de heer W. de Mul (lib.) Zaamslag. In de \alwijk was de vrouw van voerman M. bezig haar schuurtje schoon te maken aan den buitenkant. Ze stond daartoe op een stoel aan den rand van den Valput, tamelijk groot en diep. Plotseling valt haar stoel omver en zij komt in den put terecht. Spoedig kwam hulp opdagen, doch deze was echter niet noodig. Het rappe vrouwtje wist zelf spoedig op het droge te komen. Met een nat pak en den schrik kwam ze er af. Zaamslag. De melkboeren alhier hadden per advertentie aan hun clientèle bekend gemaakt dat zij de melk op 10 ct. per L. hadden gesteld. Daar zij echter geen enkele liter kwijt konden, moesten zij hun ouden prijs handhaven, daar er enkele landbouwers waren, die de melk aan den ouden prijs, n.l. 8 ct., vei kochten. De kombewoners gingen nu naar die land bouwers en kochten daar hun melk a 8 ct., zoodat de melkventers achter het net vischten, en dien dag met hun melk bleven zitten. (M. C.) Zaamslag. Vrijdag sloeg een span paarden voor een wagen gespannen op hol, waardoor de landbouwer A. Verpoorte onder het voertuig viel en van een der paarden een slag kreeg. De man had hevige pijn en is naar zijn wo ning vervoerd. Axel. Onder deze gemeeute is aan den weg gevonden, in zittende houding, het lijk van den schoenmaker G., die voor zaken uit was geweest. Hij is vermoedelijk onderweg onwel geworden en aan hartverlamming overleden. Axel. De zijlijn van den Zeeuwsch-Vlaam- schen stoomtram, loopende van Drie Schouwen ever Zuiddorpe naar Moerbeke is, wat het gedeelte op Nederlandsch grondgebied betreft, thans voltooid. Vrijdag is men begonnen per spoorweg maatschappij Mechelen—Ter Neuzen via het grensstation de Clinge (België) de voor de suikerfabrieken Wittouck te Selzaete en Lip pens te Moerbeke bestemde suikerfabrieken uit te voeren. Er vertrok een goederentrein met 25 wagens en Zaterdag een met ongeveer 60 wagens bieten naar België. De trein welke de bieten van hier weghaalt loopt tot aan de grensversperring en duwt de wagens aldaar op liet Belgisch gedeelte, tervvjjl de op het Belgisch gedeelte zich be vindende trein de ledige wagens terugduwt over de Belgische grens naar Nederland, waarna de Hollandsche machine alle ledige wagens weer mee terug brengt. In den laatsten tijd zijn er in den Grooten en Kleinen Isabellapolder en den Clarapolder opmetingen gedaan voor een steenweg. Zou de veronderstelling van den correspon dent van de Midd Crt. juist zijn, dat dit een voorbereiding is voor een verbindingsweg tusschen O. en W. Zeeuwsch-Vlaanderen Maatregelen tegen verboden uitvoer. De vice-admiraal in Zeeland heeft de vol gende verordening vastgesteld Artikel 1. Het is verboden in zijwaartsche of zijdelingsche richting op het terrein bedoeld bij artikel 1 7 van de wet van 26 Augustus 1822 (ongeveer één uur gaans van het vreemde grondgèbied, uitgezondend de kommen der steden) buiten route of heirbaan te vervoeren, al datgene, waarop bij beschikking van den Minister van Finantiën' het Kon. Besluit van 7 Augustus 1915 van toepassing is verklaard, tenzij dit vervoer geschiedt in het tijdsbestek van één uur vóór zonsopgang tot één uur na zonsondergang op een zoogenaamd binnen- landsch paspoort, te verkrijgen bij de ontvan gers der invoerrechten en 'accijnzen. Dit pas poort wordt niet afgegeven, dan op vertoon van een bewijs van den militairen commandant in of bij de woonplaats van den ontbieder, waaruit blijkt dat deze laatste als koopman, winkelier of neringdoende bekend staat en dat de hoe veelheid welke hij wenscht in te slaan niet grooter is, dan hij redelijker wijze voor zijn bedrijf wordt geacht noodig te hebben. Bij de afgifte van het paspoort wordt bedoeld bewijs door den ontvanger ingetrokken. Artikel 2. Het verbod in artikel 1 dezer verordening is niet van toepassing op hoeveel heden, niet grooter dan redelijker wijze geacht kan worden noodig te zijn voor de dagelijksche behoefte van degene, voor wien, of voor'wiens dieren de behoeften bestemd zijn.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2