GELD AANGEBODEN. fiemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Ingezonden Stukken. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Advertentie n. VOOR DE JEUGD. Ie. dat de bediening des VVoords voor haar hoog en heilig karakter dient te ge schieden in de officieele taal van het koninkrijk, welke gebruikelijk is in alle publieke, officieele handelingen en dat afwijking daarvan haar een minderwaardig cachet geeft 2e. dat de predikanten geen aanleiding mogen geven, dat het volk de werkelijkheid van zijn positie vergeet, en hoezeer zij ook hebben te bevorderen, dat tegenover dé lec tuur van ongeloovige zijde er ook Friesche Christelijke lectuur zij: de prediking nochtans geen verwachtingen mogen aankweeken die den schijn geven van een zelfstandig land of volk te zijn 3e. dat het ijveren voor het gebruik der Friesche taal oorzaak kan worden van de kerkelijke en geestelijke uiteenrukking van ons volk, hetgeen het geval zou kunnen worden, indien behalve op de scholen, ook in de prediking des Woords, de Friesche taal de hoofdtaal zou worden. Kerkelijk zou hiervan het gevolg zijn, dat alleen geboren Friezen in dit gewest een plaats konden vinden en geestelijk, dat de rijke literatuur in het Nederlandsch geschreven voor de eenvoudige bevolking ontoegankelijk was. Een twee drie! Het Osnabr. Tageblatt van Donderdag jl. verhaalt, dat dezer dagen in een trein tusschen Oldenburg en Bremen twee jonge dames in een coupé zaten, waarin ook een vrouw, in gezelschap van haar man, plaats nam. Nauwe lijks was de vrouw gezeten, of zij begon, strak voor zich uitstarende, op haar vingers te telleneen twee drieen herhaalde dit met kleine tusschenpoozen telkens weer. De jonge dames konden haar lachen niet in houden, om het zonderlinge gedrag der vrouw. Dit werd den begeleider te machtig en hij voegde den gichelende dames toe: „U zult uw dwaze lachen toch wel willen staken, als ik u zeg, dat mijn vrouw drie zoons in den oorlog verloren heeft. En nu breng ik haar naar een krankzinnigengesticht." Plotseling werd het doodstil in de coupé Ellende van de vluchtelingen in Rusland. McCarthy, een te Moskou vertoevend En- gelschman, schrijft aan zijn broeder in Enge land over de onuitsprekelijke ellende van de vluchtelingen in Rusland'. De Daily Mail ontleent brokstukken aan zijn brief. Er blijkt uit, dat duizenden mannen, vrouwen en kinderen te voet in de barre winterkoude dagen lang voortloopen, als honden schooiend naar een bete broods. Er zijn kinderen bij van alle leeftijden, die aan de ergste ver schrikkingen zijn blootgesteld. Tal van wel varende boeren zijn er onder, die, volslagen berooid, als bedelaars rondtrekken. Te Moskou zijn Russische en Engelsche steuncomité's gevormd, maar zij kunnen een zoo ontzaglijken nood niet lenigen. Dagelijks komen nieuwe drommen vluchtelingen aan. Een stuk granaat ingeslikt. De Matin vertelt van een Fronsch soldaat Louis Rochet, wien een ridderorde oo de borst werd gehecht in een hospitaal, waarheen hij was vervoerd wegens plotseling opkomen ernstig geval van blindedarmontsteking. Hij word daar door twee doktaren geopereerd, die tot hun verbazing in de ingewanden van den landsverdediger een granaatscherf vonden zoo groot als een duivenei. Rochet had nergens Jongens en Meisjes Nu moet je om te beginnen eens goed luisteren, want ik heb jullie iets belangrijks te vertellen. Ik sprak van de week den Uitgever van onze courant en die was niet al te best gemutst over de Raadselvrienden en vriendinnetjes. Dat loopt zoo druk, dat hij telkens en telkens weer maar vóór moet komen, om jeugd brieven in ontvangst te nemen. Nu, dat dunkt me ook een extra vervelend baantje. Maar nu is er wat op gevonden, om hem uit zijn ellende te ver lossen. Naast de deur van mijnheer Littooij's boekwinkel is een bus gemaakt. Let op nu 1 Wie voortaan een brief bezorgt, een „Jeugd brief dan, bij den Uitgever, doet dit op een geruischlooze manier. Aldus: je sluipt op je teenen naar de be wuste brievenbus, werpt je brief er in en belt niet I Goed verstaan, gij allen Teu tweede. De oplossingen mogen niet later binnen zijn, dan Woensdagavond 8 uur. Want „vóór Donderdag" vatten sommigen zóó op, dat ze 's Woensdagavonds nog tot 12 uur middernacht tijd hebben. Wil je -dus een wond. 't Was dus een raadsel hoe die granaatscherf in zijn lichaam gekomen was. Bij nader onderzoek bleek echter dnt tijdens een aanval die onlangs ondernomen werd, zijn compagnie te midden van een hevig bombar dement van loeftocht was voorzien. De man schappen waren hongerig en zij aten met smaak en zelfs gulzig, ondanks de Duitsche bommen en granaten. Dee bewuste granaat scherf zal, naar men veronderstelt, in den soepketel terecht zijn gekomen en zoo in de maag van den braven poilu, die bij 't haastig verorberen van zijn maaltijd niet eens bemerkte dat hij ean stuk ban een Duitsche granaat inslikte en dus in den letterlijken zin des woords een ijzervreter was geworden. HOEK. Huwelijks-aangiften. 4 Oct. Jacobus Jansen, oud 20 j., jen. en Adriana de Jonge, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 8 Oct. Cornell's Willemsen, oud 37 j., weduwn. en Amelie Goethals, oud 52 j., wed. Geboorten. 8 Oct. Willem, z. van Francois de Blaaij en van Geertruida Kempe. 9 Oct. Andiies, z. van Andries de Bok en van Jozina Helmendag. Overlijden. 11 Oct. Levina de Blaeij, oud 53 j., echtg. van Jacobus de Groote. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) Ter Neuzen, October 1915. Mijnheer de Redacteur. Toen in het voorjaar van dit jaar de Chr. Zangvereeniging van Zaamslag alhier eene uitvoering gaf, gevoelden velen de armoede van Ter Neuzen, waar zulk eene Vereeniging niet bestond. Zooals U bekend zal zijn, werd daarna vooral door het ijverig optreden van den heer J. Donner, Sergeant, toenmaals hier in garnizoen, eene Chr. Zangvereen. opgericht, die op 8 Sept. j 1. reeds hare Mobilisatie klanken hooren deed. Niettegenstaande een groot deel der militaire leden van hier ver trokken, meende men toch eene poging- te moeten wagen die Vereeniging in stand te houden. Zal deze poging falen? Ik vrees ja. Er is gebrek aan mannenstemmen. Zijn er nu in een plaats als Ter Neuzen geen lief hebbers van den zang, ook niet van den Christelijken zang Zijn er nu geen jongelingen of mannen, die den lust hebben, ook in het lied den Ileere te verheerlijken Indien er zulken zijn en daar twijfel ik in 't geheel niet aan, neen, ik weet het, ze zijn er; welnu, laat ze komen, laat ze nu komen, eer ook deze Vereeniging door gebrek aan krachten, weer den weg moet gaan van zoo vele andere. 's Woensdagsavonds vergadert Mobilisatie klanken in de Bewaarschool. Alle jongelingen en mannen, die lust hebben en liefde tot den zang, zijn daar hartelijk welkom. U, M. de R. dankend voor de opname dezer regelen. EEN LIEFHEBBER VAN DEN ZANG. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 24 OCTOBER 1915. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Dr. Keizer van Tiel. Axel Kerkdreef 9 uur, Ds. J. H. Lammertsma, en 2 uur, Leeskerk. zeker zijn, dat je niet te laat komt, zoo hoor je present te zijn vóór 8 uur 's Woensdagavonds. Wie later komt, ziet zijn brief voortaan ter zijde gelegd Gaat nu eens alle een-en-veertig in 't gelid staan. Nummert u Geeft nu acht Ik lees u van onze krijgsartikelen voor Art. i. Het is ten strengste verboden de „Jeugd"- brieven op andere wijze bij den uitgever te bezorgeD, dan door ze in de bus te werpen. Art. II. De in-de-bus-werper mag niet bellen. Art. III. Op Woensdagavond 8 uur moet alles binnen zijn- Misschien komen er nog wel meer artikelen later. Maar onthoudt deze alvast goed 1 En nu moet ik me haasten nog even iets te vragen. Wie wil er nu eens graag een mooi boek hebbenAllemaal? Welnu, je kunt zorgen, dat je er niet misschien, maar zeker een krijgt. Niet voor de raadsels; dat blijft apart. Maar een boek van meer dan 100 bladzijden voor ieder, die me opgeeft den naam van een nieuwen abonné op Luctor et Emergo". En als je er twee aanbrengt? Dan krijg je er twee. En drie Drieenz. De oplossing van de vorige week was BETER ÉEN VOGEL IN DE HAND, DAN TIEN IN DE LUCHT. Er waren een en veertig oplossers. Som mige oplossingen waren berijmd. Maai deze week is er voor opname nog geen plaats. Volgende keer begin ik er vast met één, als er dan ten minste een bij is. Goede oplossingen ontving ik van Cornelia S., Veere (o, die mistLevinus K., Othene; Dirkje de V., Zaamslag (Zoo, ben Axel Stationstraat 9 uur, Leeskerk, en 2 uur, Ds. J. IJ. Lammertsma. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. G. deWalle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 uur, Dhr. L. Dek van Sluiskil, en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9 uur, Ds. A. Timmerman. Bed. H. Doop en H. Avondm., en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Oemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Leeskerk. Oud-Oereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/j uur, Evangelisatie. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 22 October 1915. Veroordeeld wegens diefstal A. A. de V., 40 j., varensgezel, R. J. de V., 25 j., varensgezel, beiden te Ter Neuzen, ieder tot f 10 of 10 d. hechtenis. W. F., 76 j.zonder beroep te Ter Neuzen, tot f 0,50 of 1 dag hechtenis. ROTTERDAM. Gisterenavond trad ter her denking van het 25 jarig bestaan der Eudokia- stichting alhier op voor uitsluitend genoodigden Dr. A. Kuyper Sr. Tegenwoordig waren de burgemeester, de wethouders Stulemeijer, v. d. Molen en Mr. De Jong, de Gem -secretaris en vele notabelen. Dr. H. Bavinck opende de vergadering met een inleidend woord. GENÈVE. Woensdag is de groote oliefa- briek van Deisz te Marseille in de vlammen opgegaan. De schade bedraagt 800,000 francs. LONDEN, 22 Oct. De Daily News verneemt uit Parijs dat het aanbod der Entente aan Griekenland ook nog inhoudt eene verlenging der Grieksche kust langs de Egeïsehe zee en een uitbreiding van het Grieksche gebied in Klein-Azië. LONDEN, 22 Oct. De Daily Telegraph zegt in een |hoofdartikel, dat het aanbod van Cy- pracs af te staan, niet het eenige voorstel is aan Griekenland. Bij een weigering van Griekenland is de mogelijkheid van eene uit breiding der militaire '.actie niet buitengesloten. WEENEN, 22 Oct. In het antwoord, dat de Oostenrijksche regeering op 29 dezer aan Penvil, den Amerikaanschen gezant bij het Oostenrijksche hof, heeft gegeven op het ver zoek van den Oostenrijkschen gezant te Was hington, Dumba, wordt gezegd dat met een levendige |wensch .van Oostenrijk is om de betrekkingen van vriendschap (met Amerika té blijven onderhouden. jij een Briellenaarstertje 1) Krin D., Axel (Ge groet Francois v. O., Terneuzen (Heel mooi!); Olivier v. d. S., Terneuzen (Waren de oliebollen lekker?,); Dirk de R., Othene (Zoo is het beter!); Jacomina D., Zaamslag Clara D., Zaamslag (Zou je denken Arie L., Terneuzen (Dat is een flink voornemen Frans v. H., te Jacobus van H., Zaamslag (Dat zou wel eens kunnen, wanneer?); Jan de J., 's Heer-Arendskerke (Verbeeld je, tien vogels in de hand wat een hand moest je dan niet hebbenBurgje v. d. W., Hoek (Dat was me een genotJaantje K., Zaam slag (Kort hoor Jacoba v. d. R., Terneuzen (Doe jjj je best maar, Koba!); Willem S., Terneuzen; Sara V., Terneuzen (Nu wat vroe ger, hé!)Krina van B., Schoondijke (Welkom zijn daar nog meer Jeugd-vriendjes bij jullie Sietse L., TerneuzenJacobus de B., Drie wegen ('t Is daarom tóch goed Jacobus R., Zaamslag (Opletten is de boodschap Maria de P., Hoek (Nu heb je concurrenten gekre gen Hendrik de J., Terneuzen (Dat denk ik haast wel, maar dan m schr Pieternella de F., Hoek (Welkom Janneke de K., Zaamslag Maar meid, dat is immers je vader IJ; Johanna J., Driewegen (Een portret van je 1 Heel graag. Als ik er eens een van allemaal kreeg, zegFijgtje B., Driewegen (o, Wat nieuwsgierig Jacoba de W., Zaamslag (Dat doet me nu nog eens plezierCathalijntje M., Terneuzen (Een richter èn een generaalSuzanna de P., Axel (Welkom! Goed zoo!); Nceltje de P., Axel (Mijn adres staat elke week in de krant!); Cornelis de K., Spui (Of ze mee mag doen. Ja, hoor, heel graag Tanneke H-, Driewegen Jozias de J., Driewegen (Niet noodigTan netje de F., Terneuzen; Johannes H., Ter neuzen (Zoek maar eens hierboven Janna de F., Kuitaart (Een zwarte drenkeling!); Koosje B., Terneuzen (Bij ons wel. hoor Elizabeth B., Terneuzen (Ik ook, maar dan LONDEN, 22 Oct. De terechtstelling van mej. Cecil, de verpleegster van het Roode Kruis, beschuldigd van jonggelieden naar het front te hebben geholpen, doen de bladen dit noemen een weldaad van Duitschland, grooter dan de schènding van Belgie's neutraliteit en het doen zinken van de Lusitania. De Anglikaanscbe bisschop van Londen heoft in een preek, gehouden in de kerk van St. James, gezegd, dat de gruweldaden door de Duitschers in Belgie gepleegd en het in den grond boren van de Lusitania een blij vende plaats in de geschiedenis zullen hebben, doch het in koelen bloede vermoorden van een verpleegster, alleen omdat zij vluchte lingen heeft geholpen, is de verdóemelijkste van alle tot dusverre gepleegde gruweldaden. Oostburg, 20 Oct. Weinig aanvoer van tarwe; prijzen hooger Oude tarwe f 13,a f 14,nieuwe tarwe f 12,75 a f 13,25, nieuwe wintergerst 113,75 a f 14,—haver f 13,50 a 113,75, kookerwten f20,— a f 21,— brnine boonen f 20,— a f 20,50 per 100 Kg. Middelburg, 21 Oct. Aanvoer van peulvruchten ruim. Van tarwe, gerst, haver aanvoer gering. Tarwe, gerst f 1, hooger, kroonerwton 60 cent hooger. Nieuwe tarwe f 12,— a f13,— per 100 kilo's; zomergerst f 13,— a f 14,—, per 100 kilo kroon- erwten f 19,50 a f21,50; witte boonen f21,— a f24,ronde bruineboonen f21,a f23,— lange dito f 19,— a f 21,—, alles per mud. Boter f0,70 a f0,80 voor pariculieren f0,80 per '/j kilo. Eieren f 8,60, voor particulieren f 9,per 100 stuks. Goes, 19 Oct. Geringe aanvoer met weinig vriag. Nieuwe tarwe f 11,50 a f 12,25, kroonerwten f 18,50 a f20,—, bruineboonen f 16,— a f 19,50. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 23 Oct. 1.37 1.53 Zondag 24 2.8 2.23 Maandag 25 2.39 2.54 Dinsdag 26 3.9 3.23 Woensdag 27 3.39 3.55 Donderdag 28 4.12 4.28 Vrijdag 29 4.48 5.9 van solide bankinstelling voor lste Hypotheek, rente ö1/* Inlichtingen verstrekt C. P. EPKER, Boekhouder. Akkrum (Friesland). met Sint-NicolaasNeeltje W„ Terneuzen (Kun je niet dichten En je kousen Aan alle nieuwsgierige Aagtjesbeterschap! Hier volgt het ZESDE PRIJSRAADSEL. Het geheel bestaat uit 40 letters. 7 - 21 - 39 - 30 14 27 is een gezellige bezigheid. 33 - 8 - 31 13 17 - 5 2 15 - 38 17 kunnen sommige menschen, dat men er geen touwen aan vast kan maken. 12 - 10 - 26 - 40 - 16 3 32 30 - 9 - 32 -17 vindt men veel in Noord-Brabant. 36 22 15 35 - 31 - 6 27 moet ieder, die winnen wil. 23 14 - 4 - 31 21 - 15 24 - 17 vond men aan den Tabernakel. 37 - 29 - 33 31 - 24 33 11 zijn mannen, die dikwijls een echt vrouwelijke kunst be oefenen. 3-2-15-23-18-21-1-8-17 moet Moeder ons nog al eens. 34 - 18 -19 - 28 - 14 - 30 - 36 komen in de handelswereld en bij spoorwegen te pas. 20 - 10 - 25 noch steg weten de Jeugd vriendjes en vriendinnetjes in Paramaribo. Ieder lette goed op In den brief vermelden naam (voornaam voluit!) ouderdom en woon plaats Het couvert op de bekende manier Aan de Redactie van Luctor et Emergo te T Ter Neuzen. Jeugd. I En vóór Woensdagavond 8 uur inzenden 1 Gegroet van je vriend RAADSELMAN. vï*»oO~ o

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3